Schuld Guillaume moeilijk te bewijzen Lokroep vrouwelijke collega voor monster van Loch Ness Ranonkel Eerste president Mozambique PROCES TEGEN OOSTDUITSE SPION BEGONNEN Regenrecord in Rotterdam Onderzoek geëist naar exodus uit Phnom Penh Bij de ABN kunt u op een bijzondere manier geld lenen. Umag daarbij weer opnemen wat u hebt afgelost. Bon voor flexibel geld lenen. binnenland buitenland Vorig jaar minder geweld in Rotterdam Vuilverwijdering wordt niet gecentraliseerd Paus: blijven s vechten tegen oorlog, abortus euthanasie en geboortenregeling CITROÉNA2CV—i Dat heet ABN Plan-Krediet. Het werkt als volgt: u spreekt met de ABN een maximum bedrag af dat kosteloos voor u wordt gereserveerd. U kunt dit bedrag ineens in zijn geheel opnemen of een deel ervan. U betaalt alleen rente over het bedrag dat u heeft opgenomen. U lost maandelijks een van tevoren afgesproken minimum bedrag af, maar dat mag ook méér zijn. En terwijl u aflost kunt u weer over nieuw krediet beschikken. ABN Plan-Krediet is dus voor u een ideale flexibele manier1 van geld lenen. Algemene Bank Nederland door JAN WINÏRAECKEN papier uw pen Ons wereldje WOENSDAG 25 JUNI 1975 10 ROTTERDAM (ANP) In Rotterdam is, voor zover de politie bekend, vorig jaar min der geweld gepleegd dan in 1973. Het aantal geweldsdelic ten liep terug van 1.755 tot 1.606. Dat is een daling met 8,49 procent tegen een stijging met 2,15 procent in 1973. Deze cijfers zijn ontleend aan het zojuist gereedgekomen jaar verslag van de afdeling statis tiek van de Rotterdamse poli tie. Verder is opvallend in het verslag dat slechts 33,71 pro cent van het totaal aantal mis drijven werd opgelost, een da ling met ruim zes procent. Het aantal „misdrijven te gen het leven" bleef ongeveer gelijk: 42 (41). Bij 38 (39), van deze delicten ging het om doodslag, bij een (een) om doodslag onder verzwarende omstandigheden en bij twee (een) om moord, waarbij in begrepen de pogingen tot dit soort misdrijven. Het aantal gevallen van mishandeling liep teruig van 732 tot 577. Daarnaast geeft het verslag nog de volgende uitsplitsing: vernieling (979 gevallen - 936 in '73), openlijke geweldple ging (20-30), wederspannig- heid (13-15), en diefstal door middel van geweldpleging (106-95). ROTTERDAM (ANP) Het college van B. en W. van Rotterdam heeft gistermiddag een speciale vergadering ge wijd aan de gevolgen van de wolkbreuk, die zich in de nacht van maandag op dinsdag ontlaadde. De coördinatie van het hulpverleningswerk zal in handen worden gesteld van de brandweer, die daarbij nauw zal samenwerken met de an dere gemeentelijke diensten. Het ergst getroffen zijn de wijken Overschie en het Witte Dorp. Met veel manschappen en materieel is men de hele nacht in de weer geweest om het water weg te werken. Brand weer en politie werden over stroomd met verzoeken om hulp. De regen is in Rotter dam in drie buien neergeko men. Aan de Koperstraat werd 102,6 millimeter (gevallen in zeven uur) gemeten, aan de Hoge Limiet 73,3 mm en aan de Kerkedijk 52 mm. Een re genval van 102,6 mm komt eens in de honderd jaar voor. Van onze correspondent) DüSSELDORF De Oostduitse spion Günter Guil laume en zijn vrouw Christel zullen waarschijnlijk met geen enkel woord tot de ophelde ring van hun agentenwerk in de Bondsrepubliek bijdragen. Dit bleek reeds bij de eerste dag van hun proces, dat giste ren in Düsseldrof tegen het respectievelijk 48 en 47 jaar oude echtpaar begon en dat waarschijnlijk tot augustus zal duren.Met een koit „ja'' rea geerde de voormalige persoon lijke referendaris van ex-kan selier Willy Brandt, die Vorig jaar mei over Guillaume's ont maskering ten val kwam, slechts op een aantal punten uilt zijn levensloop, die door president Hermann-Jozef Müller werd voorgelezen. Hij en zijn vrouw zwegen echter hardnekkig toen procureur ge neraal Buback persoonlijk de 15 van de 50 pagina's tellende aanklacht wegens landverraad en schending van dienstgehei- men had voorgelezen. Deze aanklacht was echter allesbe halve sensationeel, aangezien Guillaume al tijdens de veer tien maanden van zijn voorar rest er kennelijk het zwijgen heeft toegedaan. Dit blijkt on der andere uit zijn verhoor op de eerste dag van rijn arresta tie, waarin hij ongevraagd be kende officier van het Oost duitse Volksleger te zijn. In verband hiermee verklaarde hij tevens zich nog aan zijn eed gebonden te voelen. Als nauwe medewerker van Brandt had Guillaume toegang tot de hoogste staatsgeheimen. Dit was door ongelooflijke blunders van de Westduitse geheime dienst zelfs ook nog het geval nadat Guillaume reeds onder verdenking was komen staan. In kringen van ingewijden wordt het echter reeds sinds lang betwijfeld of DEN HAAG Minister me vrouw Vorrink van Milieuhy giëne streeft niet naar een centralistische opzet van de vuilverwijdering in Nederland. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw De Boois (PvdA). Het maken van plannen dienst bij voorkeur op provinciaal niveau te ge schieden. Bij de regionale op zet verdient railvervoer de voorkeur, aldus de minister, voor gezamenlijk transport naar de verwerkingsplaatsen Inzameling en transport op korte afstand zal Steeds per auto moeten geschieden. (ADVERTENTIE) de rechtbank wel het bewijs kan leveren, dat hij deze ge heimen aan Oost-Berlijn heeft verraden. Wanneer deze pun ten behandeld zullen worden, zullen pers en publiek echter geheel van het proces uitgeslo ten worden om te verhinderen dat staatsgeheimen gemeen goed worden. Nu al heeft slechts een twintigtal van de enkele honderden geïnteres seerde journalisten toegang tot de zittingszaal, die in een kel der onder het Düsseldorfse ge rechtsgebouw werd ingericht. Terwille van de veiligheid zit er in de verbouwing van de zaal een bedrag van ruim 1,2 miljoen mark geïnvesteerd; technische installaties zorgen ervoor, dat geen woord van het gesprokene langs elektro nische of andere wegen naar buiten kan doordringen. Even als bij de Baader-Meinhof-pro- cessen worden de bezoekers aan rigoureuze visitaties onder worpen. Bijzonder was de kel der voorbestemd voor het pro ces tegen de harde kern van de Baader-Meinhof beweging, maar de zaak werd later aan de rechtbank van Stuttgart overgegeven. Wanneer de be schuldigingen bewezen wor den, kan Guillaume tot een levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld, maar nu al wordt vermoed, dat hij na enige tijd als „vette brok" in ruil voor een aantal politieke gevangenen in de DDR zal worden uitgeleverd. Mogelijk zal dit ook het einde van het huwelijk betekenen, want me vrouw Guillaume zijn in de gevangenis van Keulen talrij ke verhalen over amoureuze avonturen van haar man, waarover ze uiterst veront waardigd is, ter ore gekomen. In de rechtszaal lachten zij elkaar gisteren echter toe, maar ook de luchtige praatjes, die zij met journalisten maak te, wekt ze de indruk, dat zij een deel van het boze vor men. NEW YORK (DPI) Freedom House, een Ameri kaanse organisatie, heeft ge pleit voor een internationaal onderzoek naar wat zij „een van de grootste menselijke drama's uit de moderne tijd" noemt: het verdrijven van on geveer drie miljoen Cambodja- nen nit de hoofdstad Phnom Penh. Volgens de voorzitter van het dagelijks bestuur van Freedom House, Leo Cherne, warden inwoners van Phnom Penh onder bedreiging met wapens gedwongen zich te vestigen in afgelegen gebied op 120 kilometer van Phnom Penh, waar niet voldoende water, eten en onderdak is. Cherne zei zich erover te verbazen dat de Amerikaanse pers niet meer aandacht aan de Cambodjaanse situatie heeft geschonken en haar schijnt te hebben gezien als een zaak van een dag. Sinds diplomaten en journalisten door de nieuwe regering van Cambodja werden uitgewezen is er geen nieuws meer uit het land doorgesijpeld. VATICAANSTAD (DPI) Paus Paulus de zesde heeft gezegd dat hij zal blijven vechten tot het einde tegen oorlog, geboortenregeling, abor tus en euthanasie, wat het re sultaat ook moge zijn. „Wij weten niet of het doel treffend zal zijn en willen ons ook niet voordoen alsof we dat wel weten", zei de paus tegen het college van kardinalen in zijn jaarlijkse toespraak over de „stand van de kerk". „Wij zullen echter toch blijven doorgaan, zelfs tegen alle hoop in, zoals Abraham, zoals de voorvaderen die naar het be loofde land reisden. God al leen weet het, en in hem stel len wij ons vertrouwen". De kardinalen kwamen hem hun beste wensen brengen op de vooravond van zijn naam dag, op het feest van St .Jo hannes de Doper. De 77-jarige paus heet Giovanni Battista Montini. De paus noemde geen der brandhaarden in de wereld met name, maar zei dat hij ongerust is over de voortdu rende conflicten. De paus deed ook een nieu we oproep aan rooms-katholie- ke anders denkenden, zich met de kerk te verzoenen in de geest van het huidige heili ge jaar. (ADVERTENTIE) r1 Ik wil graagmeerweten over ABN Plan-Krediet; stuurtumy zo snel mogelijk nadere informatie. Dhr./Mevr./Mej.; Adres: Woonplaats:. Heeft reeds rekeningbij de ABNja/neen. Zo ja, ABN-kantoorin: I In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank N ederland, Antwoordnummer3502, Amsterdarrr Menselijkerwijs mag men aan nemeny dait. het span Nixon- Agnew bij gebeurlijk ver scheiden althans niet recht- strééks ten hemel opgetakeld zal worden. Die jongens ko men zo vast als een wit huis eeuwenlang in de zacht gloei ende vagevuurlijke houtskool te staanwaarop de naar schatting zeven rechtvaardigen hun met leedvermaak be sprenkelde hemelse biefstuk ken van de haas laten dicht schroeien door mollige nimfen op vuurvaste voeten Dat is tot daaraan toe. Maar nauwelijks hebben we de geestelijke ontbinding van. Ri chard Milhous en Spiro Theo dore gepruimd, of de late be lastingbetaler Nelson Rocke feller brengt ons in huivering wekkende vervoering. Zijn rapport borstelt de top van het Amerikaanse deel van het mensdom in zx> verregaande staat van rampzaligheid op het doek, dat het voetvolk als één persoon zou móeten aantreden tot het houden van een massa le noveen onder aanroeping van Sint BI asius, bij leven bisschop van Sebaste in Arme nië en posthuum goed tegen de keelpijn. Er blijft geen steen op de andere. De vermoorde Kenne dy's vallen alsnog van hun troonde levende tuurt in het water. Lyndon Johnson draait in zijn graf als aan een spit. Rond een rood gedekte ronde tafel zitten honderd gedoopte heren mede uit naam van het volk moorden te beramen. Toch beeft de aarde niet. Geen bliksemdie het vrij heidsbeeld het hoofd afsplijt. Maar dat is te verklaren, want een onomkeerbare natuurwet gebiedt, dat als de eeltvorming op 's mensenhand afneemt, de ze in drie maal dezelfde hoe veelheid toeneemt op de voor kant van de ziel. Je weet niet wat je ziet. Nguyqn van Thieu laadt zijn goud met de kolenschop. Zutolsman luistert af. Amin gaat te keer als een aangesla gen bokser. De CIA voert LSD. De FBI spioneert in bor delen, fotografeert meiden en klanten en een spreuk boven een breed bed „Tis wreed, tis wreed. Zo jong en al zo heet". Maar dan in het Engels. Koekoek spoo-kt. Kamerlid tracht agent in de soep te rijden. Senator slaagt erin au to's te bekrassen. De ene mi nister rijdt, de andere praat onder invloed. Op die manier ga je zelfs aan Van Agt twij felen. Zou ook dat wezen geen dubbel leven leiden? Is Van Riel echt slechts de dagdromer die wij kennen? Wiegel is na tuurlijk geen bankrover, maar als hij zulks zou blijken te zijn, geen Nederlander viel van zijn stoel. Want wij ook naderen het punt der verzadi ging, dat elke verbazing uit sluit. My Lai en Allende, vlie gen van één dag. Mede uit ,flet Spel om de Macht" van de hand en het hoofd van M. Mulder weten we, dat het bezit en de uitoe fening van macht verslavend werkt. En dat consumptie van macht de behoefte aan macht vergroot. Nou, dan weet u het verder wel. Dan krijg je de criminaliteit van de macht, die dan ook nog geïnstitutionali seerd en zodanig gecamou fleerd wordt. En het tegen wicht, dat zijn wij de be trekkelijk machtelozen, neemt één slaappil en drié slokken we Ivaartsdrank. Dat een kameel eerder door het oog van een -naald kan kruipend dan een rijke mach- tigaard de hemel binnen slui pen, dait is onzin. Zin is, dat de verslaafde machtigaard de hemel niet wil. Omdat in de hemel geen macht en hij juist daarom de hemel is. Eerste en ernstige gevolg van de erfzon de is niet, dat we met het zweet op de bovenlip onze tweede auto moeten verdie nen. Dot is dat we moeten leven met macht, die van en gelen boze geesten maakte en uaii mensen baarlijke duuels. Vanuit het meer van Constanz nadert een giftige waterranon kei, die genuttigd zijnde de dood door lachstuipen veroor zaakt. In Eindhoven gorden de farao-mieren de wapens om. Vanuit ZuidAmerika rukt de agressieve meusgevaarlijke roofbij op. Wij smeden zelf wapens waarmee we de N.V Wereld duizend-en-één keer totaal kunnen vernietigen. Maar vóór we de eerste keer vieren, stikt het geliefde mi lieu al wel door algehele ver. vuiling. Maar echt sterven doen we <um de macht. Onher roepelijk. En er is maar één troost. Ie dereen is potentieel lijder en de ziekte is ongeneselijk. De machthebbers zijn niet slech ter dan wij zouden zijn, als we hun macht hadden. Nou dan. LOURENgO MARQUES (AP) Samora Moises Ma- chel, hoofd van de Frelimo die 10 jaar heeft gestreden voor de onafhankelijkheid van Mo zambique, zal vandaag te Lou rengo Marques worden beëdigd al<l eerste president van de nieuwe Oostafrikaanse staat. Dit gebeurt enige uren nadat Mozambique officieel tot onaf hankelijk land is uitgeroe pen. Machel is 40 jaar oud. Maandag kwam hij per vlieg tuig te Laurengo Marques aan en de ontvangst, hem door de bevolking bereid, was enorm. Op de foto Machel (tweede van rechts) tïjdens deze ont vangst. De toekomstige president was voor het laatst in Louren go Marques geweest in 1963 toen hij daar werkte als zie kenverzorger. Dat jaar sloot hij zich aan bij de Frelimo en begaf zich naar het aangren zende Tanzania. Hij leidde in 1964, de eer ste Frelimo-aanval op Portu gese troepen in Mozambique en toen het eind van de Portu gese macht in zioht kwam was Machel leider van de Frelimo ■geworden. Hij was toen hij maandag te Lourenïo Marques aankwam, afkomstig uit het gebied van Gaza in het binnenland, waar hij enige maanden heeft rond gereisd, toespraken houdend over de revolutionaire opvat tingen van zijn onafhankelijk heidsbeweging. Voor Machel te Lourengo Marques aankwam was daar Marcelino Dos Santos gearri veerd, de man die vice-presi dent van Mozambique gaat worden. Zowel Dos Santos als Machel werden in de hoofd stad officieel ontvangen door Joaahim Ghissano, de man die tijdens de overgangsperiode het toezicht had gehad op de gang van zaken in Mozambi que. In Lourengo Marques zijn al veel diplomaten, hoofdzakelijk afkomstig uit Afrika en de communistische wereld, aan wezig voor de onafhankelijk heidsdag, 25 juni. De grootste groep buiten landse gasten komt uit China, daardoor onderstrepend dat het „Afrikaanse socialisme'' van de Frelimo geschroefd op Maoistische leest. (Van onze correspondent) LONDEN Nessie, het monster van Looh Ness, trekt zich niets aan van duikboten, televisiecamera's en peilin gen met elektronische appa raten. Maar welk hoogaange- schreven monster zou kun nen weerstaan aan de lok roep van het andere ge slacht? Stel, dat Nessie een manne lijk monster is, zou rijn hart dan niet gaan popelen bij het ontwaren van een lief mon ster-vrouwtje dat flirt met haar lange wimpers en hart stochtelijke geluidjes voort brengt, die een bronstig zee- serpent helemaal van de kook kunnen brengen? Als Nessie in dergelijke om standigheden rare bevliegin gen krijgt, zou een gevaarlij ke situatie kunnen ontstaan voor de koene Engelse brandweerman, die in augus tus op het Loch Ness gaat rondzwalken in een namaak- monster met vrouwelijke al lures, negen meter lang, drie meter breed en met een hals die meer dan vier meter uit steekt boven het water. De brandweerman zal zich schuil houden in de romp van bord papier, plastic en hout, waar het echte beestje (zoals de Schotten hun Nessie noe men) hem niet kan zien. Voor zijn zitplaats is een in- sbrumentenbord aangebracht. Het vrouwelijke namaak- monster is even makkelijk bestuurbaar als een fiets. Het wordt voortbewogen door een geruisloze elektrische motor. Een druk op de ene knop brengt de lange wim pers en de oogleden in bewe ging. Zo werpt het kartonnen vrouwtje, dat dik onder een laag olieverf zit, smachtende blikken in de richting van Ladykiller Nessie. Een druk op de andere knop en er komen indrukwekkende stoomwolken uit de brede neusgaten van de leuke meid. De derde knop is voor de lokroep. Een prachtig, diep geluid, wat elk monsterhart zal beroeren. Het is een op name uit het klankarchief van de BBC, waar ze over een grote keuze van lokroe pen beschikken. Bij gebrek aan enige kennis van het ge luid dat de fabelachtige Nes sie pleegt voort te brengen, zal gebruik worden gemaakt van een bandje met. het lok kende gebrul van een wal rus, die eigenlijk voor de gelegenheid een walrussin had moeten zijn. Wie vreest dat de Britten helemaal gek dreigen te wor den, zal met vreugde verne men. dat het plan om het beestje van Loch Ness te gaan verleiden een liefdadig doel heeft. Het is ontsproten uit het vochtige brein van brandweermannen van He mel Hempstead bij Londen, die ieder jaar een stunt orga niseren om geld in te zame len voor hun hulpfonds. Af gelopen zomer roeiden ze meer dan 1000 pond bij el kaar op een grote eend van rubber, waarmee ze op een kalme dag het Noordzeeka naal zijn overgestoken. Dit jaar hebben ze in hun brand weerkazerne een schattig vrouwelijk monster ge bouwd, dat nu tegen augus tus op een open wagen naar hei Loch Ness in Schotland gereden wordt. En onderweg maar brullen, rookwolkjes uitbraken en gedevalueerde pondjes inzamelen. Op het uitgestrekte Schotse meer hopen de Engelse brandweermannen met hun namaakgedrocht het beestje Nessie uit zijn schuchtere af zondering te kunnen lokken Maar wat zal er gebeuren als Nessie zelf een vrouwtje is? „Geen nood," zegt brand weerman Percival van He mel Hempstead, die de stunt op touw zet. „Welik vrouwtje kan haar nieuwsgierigheid bedwingen wanneer ze een mooie concurrente ont waart?" Roger ^imons Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bi| publikatfe zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zi|n dan bij de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens is met Inhoud, cq. strekking. Het navolgende moet mij „van 't hart": Wij leven in een (nog) welvarend land en zijn zogenaamd verzorgd en verze kerd „van de wieg tot het graf'. Intussen hebben we ons - en zeker voor de toekomst - nooit onzekerder en onveiliger gevoeld. CRIMINOLOGIE Welke hoogleraar beweerde, najaar '74, dat de misdadig heid niet is toegenomen? Ik lees practisch dagelijks in de courant over ontvoeringen, verkrachtingen, geweldsdelic ten en diefstallen. Toename in 1974 met 10%. En dit is nog niet eens de werkelijke toena me. ONZE SOCIALE WETTEN Deze zijn een zeer goed. Ik lees evenwel over misbruik en profiteurs. Uit een onderzoek zou gebleken zijn. dat het in de praktijk allemaal nog wel mee zou vallen. Laat mij niet lachen. Dit is een te ernstige zaak. Eén voorbeeld, een artikel in Elsevier, vorig najaar, over koppelbazen. MORAAL EN GOEDE ZE DEN De NVSH enz. en de heer v. Tijn met populaire voorlich ting. Sexshops. de pil, abortus, vrije liefde, voorechtelijk ge slachtsverkeer. Kunnen de medici ons informeren over de ontwikkeling v.d. geslachts ziekten, de laatste jaren?. DRUGS Ons nationaal monument op de Dam. Kan dit eigenlijk nog wel als zodanig aangemerkt worden, met ,.die troep er om heen". Vondelpark, woonark met hennepkwekerijen. Maar dit is geen langharig werk schuw tuig. Dit zijn patiënten. Wat meer begrip tonen. Deze mensen beter opvangen en be geleiden. Boerderijen en sche pen voor bekostigen. Deze wat meer plezier in 't leven schen ken. (JEUGD) WERKLOOSHEID Verplichte opleiding en stu die 1 of 2 dagen per week (pl. vrije zaterdag?) tot een leef tijd van X jaar. Is zeker goed bedoeld, maar maakt het voor 80% v.d. werkgevers onmoge lijk dergelijke „krachten" in dienst te nemen. Reeds werd gesteld: Iedereen heeft recht op vrije ontplooiing. Dan moet het bedrijfsleven zich maar aanpassen!. VAKBONDEN We mogen dankbaar zijn voor wat deze, speciaal in de na-oorlogse jaren, hebben be reikt. Persoonlijk (m'n AOW komt in zicht) heb ik ervaren hoe in. de dertiger jaren een zeer grote groep van de zg. „werkende- klasse" werd uit gebuit. Hard en lang werken, weinig verdienen en je mond houden anders, naar de steun. Bittere armoede is er geleden en grote onrechtvaardigheid was velen deeL Driegen de rollen thans evenwel niet om gekeerd te raken? Moet er nu niet even „pas op de plaats" gemaakt worden? Dan maar eens één of enkele jaren geen reële loonsverhoging, maar alleen volledige compensatie voor prijsstijgingen en kosten van levensonderhoud. Wellicht zou dit mede helpen de infla tie te beteugelen. Alsmaar dui delijker wordt onze „schijn"- welvaart. De kleine spaarder „spaart zich arm". Al blijft ér mogelijk nog veel te wensen over. Voorlopig... consolideren en versterken. We zullen allen een offer(tje) moeten brengen. Rapport van Rome., enz. en ondanks alles, er zal steeds nog gewerkt moeten worden. Dit laatste mis ik in de advie zen v. d. vakbonden aan hun leden. Bedrijfswinsten afro men en steun aan noodlijden de bedrijven. Voorzichtig han teren. anders komt het in bo demloze putten. Het vesti gingsklimaat in ons land. Hoe veel werkplaatsen hebben Ned. ondernemers en indus trieën reeds in het buitenland geschaDen? Het bovenstaande is slechts een greep We heb ben er de handen vol aan. Tot slotRegering - Regeer. BREDA A. v. CAMPEN NAAR schatting 80.000 men sen hebben hun woningen moeten verlaten in verband met overstromingen aan de Beneden-Amazone. Duizenden tonnen levensmiddelen worden naar de getroffen gebieden overgevlogen. MAANDAGAVOND zijn op ruim achttien kilometer van de Mexicaanse stad Matamoros vijftien mensen gedood en ne gen gewond bij een botsing tussen een personenauto, een bestelwagen en een oulietank- wagen. zoi beeft de politie be kendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10