Aantal doden en gewonden in het verkeer daalt Vandaag Stormvloed-alarm straks vanaj olieplatforms Taxichauffeur vindt ontvoerde Belgische kinderen Besluit over tweede lucht haven na 1977 GEEN SPOOR VAN KIDNAPPERS Man (32) bekent verduistering van half miljoen Padvinders in nieuw uniform Portugese socialisten juichend straat op Nog zicht op extra kosten voor dam Schelde Prostituee dood na steekpartij JONGETJE VERMIST Centraal Bureau voor de Statistiek: S Inzittenden Alcohol Rijk! swegen Anderhalf miljard overschot op betalingsbalans COMMISSIE- DEN TOOM: VIJF MEER INZICHT Prijzen van haring en vis zullen stijgen Gehuurd DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ EXPLOSIE OP NOORS SCHIP Directeur Dr W A.J. M. Harjtx Hoofd) edactèur. L. Leijendekker DINSDAG 24 JUNI 1975 Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Temeuzen. tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t-a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B V Reigerstraat 16, Breda. 27e jaargang No. 7688 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het aantal verkeersslachtoffers (doden en gewonden) is in 1974 met 6,4 pet gedaald van 73.453 tot 68.758 ten opzichte van 1973. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stelt dat in een definitief rapport over verkeersongevallen. In maart kwam het bureau met voor lopige cijfers. Het aantal Verkeersongevallen liep vol gens het CBS terug van 60.256 in 1973 tot 57.347 in 1974: een daling van 4,8 pet. Het aantal verkeersdoden daalde met 17,7 pet van 3.092 ln 1973 tot 2.546 in 1974. De grootste daling trad op bij in zittenden van personenauto's, aldus het CBS. Daar waren 372 doden minder te betreu ren. Bij bromfietsers was een daling van 55, bij fiet sers 49 en bij voetgangers 80. Het aantal motorrijders, dat bij een verkeersongeluk omkwam, steeg van 90 in 1973 tot 103 in 1974. Het aantal gewonde ver keersslachtoffers liep terug met 5,9 pet. In 1974 waren het er 66.212 tegen 70.361 in 1973. 22.543 van hen - 34 pet van de gewonden - moesten voor kortere of langere tijd naar het ziekenhuis. Het aantal ongevallen, waarbij alcohol in het spel was, steeg in 1974 met 5,2 pet ten opzichte van 1973: van 4.842 naar 5.094. Volgens het CBS komt die stijging geheel voor rekening van de eerste acht maanden vaa 1974. Na het invoeren van de 1 november-wet tegen het rijden onder invloed, deden zich in 1974 477 dergelijke ongelukken voor. In 1973 was dat 789 over dezelfde periode: november-decem- ber. In 15,2 pet van de onge lukken met dodelijke afloop in 1974 werd alcoholgebruik vastgesteld. In 1973 was dat 12,9 pet. De belangrijkste daling van het aantal ongelukken deed zich voor op rijkswe gen. aldus hel CBS. In 1974 waren er 1422 ongelukken minder dan liet jaar ervoor, ofwel een daling met 20,1 pet. Op provinciale wegen daalde het aantal met 952 (14,5 net) en op "emeentelij- ke wegen met 535 (1,1 pet), aldus het CBS. WARM Bijna overal droog. Zon nige perioden. Vrij warm. Matige wind. STAD EN STREEK School zonder onderwijzeres. Pagina 3. BINNEN- EN- BUITENLAND Westerterp wil dat Brussel Scheldewater zuivert. Pagina 9. Meesterspion, die Brandt velde, voor de rechter. Pagina 10. CNV als enige vakcen trale vóór ontwikkeling kernenergie. Pagina 11. SPORT Eerste dag Wimbledon verregend. Pagina 13. RADIO EN TELEVISIE AVRO wijst op het nut van de ruimtevaart. Pagina 7. MERIJNTJE (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De lopende rekening op kasbasis van de betalingsbalans geeft over het eerste kwartaal van dit jaar een overschot te zien van an derhalf miljard giulden. Dit was ruim een half miljard gulden meer dan het gemid delde kwartaaloverschot van 1974. Dit deelt de minister van Financiën mee in een over zicht dat hij de Staten-Gene- raal heeft gezonden. Cest si Bon(net). (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 25-ja- rige prostituée Agnes Plet is in de nacht van zondag op maandag slachtoffer geworden van een steekpartij op haar kamer in de rosse buurt van Amsterdam. De vrouw over leed op straat nadat zij met een vijftal messteken in hoofd, schouder en borst naar buiten was gevlucht. De vermoedelij ke dader, de 22-jarige Belg H F. A. uit Antwerpen, kon kor te tijd later worden aangehou den. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De steekpartij speelde zich omstreeks één uur af. Een prostituée, die in hetzelfde huis werkte, hoorde op dat tijdstip gillen en zag haar uit Suriname afkomstige collega naar buiten lopen, gevolgd door een blonde man. Volgens de getuige was dit de later aangehouden Belg, die overi gens bij zijn eerste verhoor ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Maar de man had, aldus de recherche, bij zijn arrestatie bloed aan zijn handen en was ook in het bezit van een lege messchede. Verder miste de Belg een scheen, die hij bij zijn vlucht moet. hebben verloren. Gister avond laat bekende hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister IVesterterp (Verkeer en Wa terstaat) licht vandaag de vas te kamercommissies in over de maatregelen dis zijn ministe rie wil nemgji in het kader van een verbeterde storm vloed-waarschuwingsdienst. Ter verbetering van het waar schuwingssysteem verdienen twee waarnemingsstations op olie- of gasproductie plat forms in de Noordzee voorkeur, deelt hij mee. Uit contacten met de firma Pennzoil is gebleken dat op haar produktieplatform (halverwege Humber en Ter schelling) plaatsing van ue ge wenste apparatuur mogelijk ls. Dat platform komt in januari van het volgend jaar gereed. Het voorgenomen overleg met Aukfield teneinde te ko men tot de inrichting van een waarnemingsstation halverwe ge Schotland en Jutland zal vermoedelijk dit jaar niet meer met succes kunnen wor den afgesloten, aldus minister Westerterp. In de berichtgeving wordi, zo zegt de bewindsman ver der. in principe al rekening gehouden met de instelling van het waarschuwingsdistrict Sclieldegebied. Het vooronder zoek naar de splitsing van de gehele dienst van het district Zuid is klaar. Het overleg met de belanghebbenden over de uitvoering van die splitsing is in volle gang. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Commis sie Tweede Nationale Lucht haven (de commissie Den Toom) zal min; .ter Westerterp vauaaag adviseren in de hui dige kabinetsperiode geen be slissing te nemen over de tweede nationale luchthaven. Begin april had Westerterp al min of meer aangekondigd dat dit kabinet waarschijnlijk niet aan een beslissing over deze al lang slepende zaak zou toekomen. De commissie-Den Toom vindt wel dat de regering er goed aan zou doen een of twee terreinen aan te wijzen die het meest geschikt zijn voor de aanleg van een eventuele tweede nationale luchthaven. Dit advies van de commissie Den Toom ligt in de lijn van wat ook Westerterp zelf wil. Op het ogenblik komen nog vijf terreinen in Nederland (waaronder het gebied rond Dinteloord) in aanmerking. In de desbetreffende gebieden heerst al geruime tijd onrust met het oog op de gevolgen voor het milieu. Verder wor den, hangende de beslissing over de tweede nationale lucht haven, mogelijke andere plan nen voor het tpt ontwikkeling brengen van de gebieden op gehouden. Volgens de commissie-Den Toom kan er pas een verant woorde beslissing worden ge nomen over de aanleg van een tweede nationale luchthaven wanneer meer inzicht bestaat in de ontwikkeling van het luchtreizigersverkeer en in de mogelijkheid om regionale vliegvelden in Limburg, Bra bant, Groningen en Twente in te schakelen. De oommissie- Den Toom acht het daarnaast nodig met buurlanden te gaan praten over de eventuele aan leg van eein nieuwe internatio nale luchthaven, die gezamen lijk beheerd zou worden. Te denken valt aan een internati onale luchthaven halverwege de as Amsterdam-Rotterdam- Antwerpen-Brussel, aldus de commissie-Den Toom. KATWIJK AAN ZEE Volgens Ouwehand's Rederij en Visverwerking BV mag verwacht worden dat de prij zen voor haring en vis op langere termijn zullen stijgen. Op dit moment liggen de prij zen. mede door' conjuncturele invloed,en, on "en relatief laag niveau, aldus Ouwehand. Ingrid en Hubert zijn weer bij de gelukkige Bonnets terug. (Van onze correspondent) KNOKKE De twee kin deren die in de nacht van zaterdag op zondag uit de villa van hun ouders in Het Zoute (nabij Knokke) aan de Belgische kust waren ont voerd, zijn gistermorgen vroeg door een taxichauffeur vastgebonden in een tele fooncel in Middelkerke bij Oostende aangetroffen. De va der werd onmiddellijk ge waarschuwd en werd door recherche naar de kinderen gebracht die ongedeerd maar erg moe waren. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. De zesjarige Hubert Bon net, die zondag jarig was, en zijn driejarige zieke zusje Ingrid dat keelontsteking had, waren zondag om drie uur in de ochtend ontvoerd. Twee mannen drongen de villa binnen van Pierre Bon net, directeur van het staal bedrijf ..Forges de Ciabecq" ln Klabbeek, via de eerste verdieping. Zij dwongen een logerende oom mee naar be neden te gaan waar de man werd vastgebonden. Daarop sche radio meegedeeld dat de ontvoerders geen losgeld hebben gehad. lieten zij twee medeplichti gen via de voordeur bin nen. He.t echtpaar Bonnet en een dienstmeisje werden ge kneveld en vastgebonden aan een radiator van de centrale verwarming. De ouders hadden zondag de ontvoerders via de televi sie gesmeekt de kinderen vrij te laten waarop zij in hun villa de wacht bij de telefoon betrokken in de hoop iets van de daders te horen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Nadat de heer Bonnet zondag alarm had ge slagen ondanks een ver bod daartoe van de ontvoer ders werden alle grens posten gewaarschuwd. Ook de politie van de buurlanden, speciaal van Nederland Het Zoute ligt dicht onder de Nederlandse grens werd op de hoogte gebracht. Voorts werd Interpol inge schakeld. De Mercedes waar mee de twee overvallers er vandoor waren gegaan, werd zondagavond rond tien uur in het centrum van Brussel te ruggevonden. De advocaat van de familie Bonnet heeft aan de Belgi- De kinderen hebben het hujs kunnen aanwijzen (aan de Leopoldlaan te Middel kerke) waar ze opgesloten zijn geweest. Het pand was op 10 juni gehuurd op naam van de Ita liaan Bernardo Lanza uit West-Berlijn. Hij betaalde de huur vooruit tot 25 juni. De kinderen deelden de politie mee dat zij door twee man nen bewaakt werden die ge broken Frans met een sterk Italiaans accent spraken. Zij werden niet geboeid, maar werden zeer goed behandeld. Zij hadden zelfs speelgoed gekregen. De opsporingsactie is in volle gang. Met name de kustwegen staan onder stren ge controle. De vader van de kinderen meent de ontvoer ders ondanks hun maskers te hebben herkend. Mogelijk behoren zij tot, het personeel van het bedrijf waarvan hij directeur is. (Van een onzer verslaggevers) WEEKT Door de politie van Weert is de 32-jarige J.D. uit Stramproy aangehouden, die ervan verdacht wordt gel den die hem door cliënten waren verstrekt voor de aankoop van opties op de goederentermijnmarkt, te hebben verduis terd De man heeft een bekentenis afgelegd. De verduistering gaat om een bedrag van minstens een half miljoen gulden. Er zijn zeker tientallen benadeelden, die overal verspreid in het land wonen. Van het geld is niets meer over. Vermoedelijk heeft D. het ene gat met het andere gestopt. Het betreft hier een uiterst ingewikkelde zaak, waarvan het onderzoek nog wel weken zal voortduren. Dat onderzoek wordt verricht in nauwe samenwerking met ambtenaren van de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst. D. is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie te Roermond. D., die een paar jaar geleden als zelfstandig agent begon te werken, na eerst met iemand anders te zijn geassocieerd, trad als agent op van de Inter national Trading Group (ITG) en had een kantoor aan de Maaseikerweg in Weert. Het personeel van dat kantoor heeft hij onlangs ontslagen. Over de ITG zijn onlangs al lerlei duistere praktijken aan het licht gekomen. Ze was sta tutair gevestigd in Lichten- stein, maar had het hoofdkan toor in London. De enige aan deelhouder was een zekere Gould. Hij verkocht zijn aan delen aan een andere combi natie. maar toen dat gebeurd was. was Gould ineens ver dwenen en bleef zijn kantoor leeg. Gould werd aangehouden en later op zeer hoge borgsom vrijgelaten. DEN HAAG (ANP) ,i een explosie aan boord van het Noorss schip Perimna 112 op de Noordzee is maandag een bemanningslid om het le ven gekomen. Drie personen liepen brand wonden op. Een van hen werd met een helikopter van de Ne derlandse Marine Luchtvaart dienst met tweedegraads brandwonden overgebracht naar het brandwonden-hospi taal in Beverwijk. De marine arts aan boord verzorgde de twee andere gewonden. Zij konden aan boord blijven. Het Noorse schip bevond zich op ongeveer 100 km ten westen van Scheveningen toen de ex plosie zich voordeed. (Van onze redactie buitenland) GRONINGEN De vijfjari ge Johan ten Brinke uit Gro ningen is sinds zaterdag zoek. De Groninger gemeentepolitie houdt rekening met een mis drijf. Johan ten Brinke was met zijn ouders op bezoek bij ken nissen ir Groningen. Met de twee kinderen van deze ken nissen speelde hij onder ande re verstoppertje in een pak huis in de buurt. ,.Toen was Johan plotseling zoek", aldus een van de kinderen. Toen een speuractie van de ouders en anderen niets opleverde, is de politie gewaarschuwd. Ondanks het al vele jaren durende overleg, ministerscon ferenties. acties en milieugroe- lien en miljoenen guldens be steed aan de zuivering van het Rijnwater, is de situatie er tot nu toe niet beter op gewor den. [(Van onize parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) zal vandaag de tweede kamercommissie la- lichten over de stand van za ken met betrekking tot de af sluiting van de Oosterschelde met een afsluitbare dam. Het is de tweede keer dat de be windsman de kamer hiervoer inlicht. De belangrijkste conclusie Is, dat nog geen enkel zieht kan v/orden geboden op de extra kosten, die de aanleg van een half-open-dam en het Indelen van de Oosterschelde ln compartimenten, met zich meebrengen. Een van de ont bindende voorwaarden voor de nieuwe plannen zijn die extra kosten die niet meer mogen bedragen dan twee miljard gulden (1700 miljoen gulden plus maximaal 2;0 procent van diat bedrag). De minister deelt de Kamer mee, dat door de stafgroepert planning en kostprijs werk plannen de ontwikkelingen op de voet worden gevolgd-Maar omdat er nog steeds geen af geronde ontwerpen kunnen worden gepresenteerd, kunnen deze stafgroepen wat het bere kenen van de extra kosten be treft nog niet uit de voeten. (Zie ook pag. Stad en Streek) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De honderd duizend padvinders, aange- slotsn bij Scouting Nederland, krijgen een nieuw uniform. Er zal een overgangsperiode van drie jaar komen, zodat de nieuwe uitrusting in septem ber 1,978 gemeengoed zal zijn geworden. Scouting Nederland heeft dit maandag meegedeeld. Dit be sluit is genomen tijdens de halfjaarlijkse vergadering van de landelijke raad, het be leidsbepalende orgaan van Scouting Nederland. De jon gens- en meisjesleden, die in diverse leeftijdsgroepen zijn onderverdeeld, zullen vanaf januari 1976 in eerste instantie herkenbaar zijn aan de kleur van hun blouse en groepsdas. Door de jongens en meisjes, die het spel van verkennen op het land spelen, zal een bruine broek of rok gedragen worden. De kleuren van de blouses zijn voor kabouters en welpen groen, voor padvindsters-gid- sen en verkenners beige-oran je en voor sherpa's en rowans terra (briük). DE MARXISTISCHE guerril lastri iders die drie studenten in gijzeling houden in het oer woud, hebben uitdrukking ge geven aan bereidheid tot on derhandelen over de vrijlating van de studenten na weken van zwijgen. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Duizenden Portugese socialisten en aan hangers van andere niet-com- munistische groeperingen mar cheerden gisteravond door de straten van Lissabon bij wijze van adhesie aan het be sluit van de revolutionaire raad om de democratie in het land te waarborgen. Einddoel van de mars was hel presiden tiële paleis. Zaterdag had de raad, liet hoogste bestuursor gaan in Portugal, na lang overleg besloten dat Portugal een weg gaat volgen die langs democratische weg naar hel socia'isme moet voeren. Alle door een groep ultra's binnen de raad voorgestelde- blauw drukken om van Portugal een op Cubaanse of andere leest geschoeide volksdemocratie te maken hebben het niet ge- naald. De mars van dinsdaga vond was georganiseerd om duidelijk te maken dat de so cialistische partij zich massaal achter het besluit van de raad opstelt. Onder een zee van honderden rode partijvlaggen mei de gebalde vuist riepen de betogers in koor: „Vrijheid ja, dictatuur nee". Terwijl de stoet langzaam de Avenida da Liberdade, de grote boulevard door Lissabon, ophoog deelden socialistische partijleden pam fletten uit waarin een aanval wordt gedaan op de commu nisten van 41 varo Cunhal. vervolg op pa.g. 9

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1