INI Partijen mogen blijven Andriessen pleit voor verdere samenwerking Israël biedt doorgang naar Aboe Rodeis aan Allerlaatste kans voor de KVP Ontvoering Radio-actief afval via Zeebrugge in Oceaan Angolese leiders zweren geweld af Het weer in Europa Grts&n Spot zondsrpnk Green Spot zonder prik UGBLIK J en SOS- I Gevarieerd ■Nieuws en Actualitei- nds perso- biegel van V (14.00 |uws. 1503 na. (16.00 e muziek en en 18.00 18.30 Pro ng. 18.45 J 00 Nieuws po Actuali- nken 19 33 ftet groeten 10 Nieuws. I alle genres pneel 22.00 rieerd pro- Nieuws.) partbench- binnenland buitenland .EN JJ loc Ba PORTUGAL KRIJGT GEEN DICTATUUR VAN HET PROLETARIAAT KVP stelt PvdA voorwaarden Overspelige minister gedood Soares Hills wordt niet terechtgesteld ACTIE-DE ZEEUW HEEFT GEVOLGEN Zelfvertrouwen Paul Stehlin overleden y MAANDAG 23 JUNI 1975 (k, tnforma- 15 Des Le- hen Dichters l-spel. 23.10 I oskabouter. Imuia. 19 15 delingen en Journaal, leense spéél- programma, o.m. Wet- na. 18.30 ouw. 19.00 Instige uit- ort. 19.43 Journaal, i de vervui- zee en het 20.35 Le eux van Btsin. 21.45 (al. N'oordhoek net actuali- rineke. 4.02 102-7.00 Al. pderl.) 6 iiejBi i peiqpj 'uoAoq tmips (Van onze correspondent) BRUSSEL Ofschoon vijf ministeries controle uitoefenen op net vervoer naar en vanuit België van gevaarlijke chemi sche en radio-actieve stoffen en de Belgische wetgeving se dert twaalf jaar zeer strenge voorwaarden ter zake stelt, is de haven van Zeebrugge een el dorado voor al degenen die clandestien gevaarlijk afval uit vrijwel geheel West-europa kwijt willen. Was Zeebrugge reeds onlangs in het nieuws wegens het gemak waarmmee van hieruit wapens voor alle mogelijke doeleinden naar waar ook ter wereld konden worden verscheept - of dat nu Chili of Noord-Ierland is, gis teren hebben twee gemeente besturen (Knokke-Heist en Blankenberge) en een aantal actiegroepen onthuld dat Zeebrugge de twijfelachtige reputatie geniet nummer één te zyn op het gebied van de Europese overslaghavens voor radio-actief en ander indus trieel afval, dat nog gevaren oplevert. Zowat uit heel Euro pa wordt dat gevaarlijke af val. meestal opgesloten in be tonblokken, naar Zeebrugge vervoerd, daar overgeladen om gedumpt te worden in de golf van Biskaje. De actiegroepen hebben gisteren gewaar schuwd tegen het feit dat des kundigen tot de conclusie zijn gekomen dat de betonnen mantel rond het radio-aktief afval in vele gevallen niet vol doende is en dat het zeewater er steeds meer radio-aktief door zal worden besmet. Bo vendien is men deze week in Zeebrugge tot de ontdekking gekomen dat vele betonnen blokken nu reeds scheuren vertonen omdat de scheepska piteins dit verbergen voor de Belgische controle-ambtenaren. De reden dat Zeebrugge zo goed kan floreren als over slaghaven voor dit gevaarlijk goedje, is dat de controle op de naleving van de bestaande wetten in Belgié zeer gebrek kig ls. Waaraan dat nu precies ligt. is niet bekend, maar er wordt wel gefluisterd dat er corruptie in het spel is. Bo vendien zou aan het vervoer van net radio-aktief afval veel geld verdiend zijn. LISSABON (VPI, Reuter) De machtige militaire re volutionaire raad in Portugal heeft zaterdag de macht van de politieke partijen beperkt en de koers van de revolutie uitgestippeld naar een klasseloze socialistische maatschap pij. In een belangrijk beleidsdo cument werd verklaard dat de politieke partijen in de over gangsperiode een rol hadden te spelen, maar dat zij de onlangs gekozen constitueren de vergadering niet mogen ge bruiken als een openbaar fo rum voor regeringspol itiek- Het document werd be kendgemaakt aan het slot van een 20 uur durende vergade ring van de raad die in de afgelopen acht dagen spoed vergaderingen heeft gehouden. Dar-'n werd de beweging van de ijdkrachten een ..natio nale jevrijdingsbeweging" ge noemd. De raad verwierp het denk beeld van de vorming van een „dictatuur van het proletari aat", die gesteund wordt door gewapende burgermilities, maar zou voortgaan met de vorming van een massale bur gerbeweging die rechtstreeks met de militairen verbonden is. Verklaard werd dat het uit eindelijke doel van de bewe ging was ..een maatscnappij zonder klassen te vormen het opheffen van alle vormen van uitbuiting van de mens door de mens en het geven van dezelfde kansen aan elk indi vidu". Het coalitiekabinet zou voor het ogenblik gehandhaafd worden. Maar de militairen zijn van plan geleidelijk „een nieuw niet-partijen staatsap paraat" te introduceren, ge vormd door mannen die nauw harmoniëren met het revoluti onaire beleid van de militai ren. Intussen eist de raad dat de partijen die deelnemen aan de coalitie, beantwoorden aan het beleid dat de raad heeft uitge stippeld. Als zij niet gehoorza men aan „hun historiscne plichten zou het kabinet niet voor zijn taak berekend wor den geacht". (Van onze parlementaire redacteur) BREDA KVP-fractielei- der Andriessen is in voor voortzetting van de samenwer king met de PvdA, ook in een volgende kabinetsperiode. Maar hij stelt daaraan wel voorwaarden. Op de partijraad van de KVP zaterdag in Bre da, zei hij: .,Als de PvdA zich zelf weet te relativeren wat mij betreft knokkend om haar ideologie gestalte te geven, als de PvdA bereid is christen- demokraten niet alleen te be schouwen als onmisbare sup porters voor uitoefening van macht, als socialisten ons in onze waarde willen laten zoals ik graag socialisten in hun waarde laat, dan is een sa menwerking voor de tweede fase van dit kabinet en ook op langere termijn mogelijk. Maar zonder dat zie ik het eenvoudig niet zitten. Zowel Andriessen als de nienwe partijvoorzitter Ver geer gaven duidelijk te ver staan, dat in 1977 slechts te denken valt aan de voortzet ting van de huidige coalitie ..indien dit zal geschieden met een volledig CDA en dan ais een volwaardige partner". Vergeer zei: „Aan randfunc- tjes van welke kleur dan ook. hebben wij niet langer behoef te. Heel duidelijk wil ik stel len dat de bestuurbaarheid van ons land niet gediend is met een radicaliserende PvdA, met wie het voor de KVP. respectievelijk het CDA, na de volgende verkiezingen onmo gelijk zou kunnen worden om te regeren". Vergeer erkende, dat er In de KVP onvrede heerst over de steun van de partij aan het kabinet-Den Uyl. Maar ni.l zei van mening te zijn dat de KVP zich tot 1977 dient te houden aan gemaakte afspra ken. Zo mogelijk dient het kabinet Den Uyl de rit uit te zitten. Maar het kabinet moet ons hiertoe in staat stellen. Het is eerlijk te zeggen dat wij hier op niet gerust zijn". Sprekend over de partijpol- tieke situatie zei Andriessen. dat de bewer.itg van VVD- lei-ier Wiegel dat de verschil len tussen christendemocraten en V 7 D kleiner fir. dan die met het ODA. ideologist h moeilijk op haar .listheid te schatten is. „Want er is in het parlement, weinig fundamen teel liberaal denken. De beeld vorming van de VVD en haar onm»skenbare g~oei heeft niet te maken met ideologie maar met speculatie op het geves tigede belang. Ik word dan zeer wantrouwend. Als Wiegel openl. k zegt dat de VVD naast groepen te/ wie zij zich tot dusver richtten zich nu ook specifiek gaat richten op de beter betaalde arbeiders, dan past dat wellicht bij de volkspartij voor vrijheid en democratie, mac., allerminst bij een echte volkspartij". De KVP-leider schreef ver volgens de P/P zo goed als af voor aamenwei kimg in een vclgende kabmelsueriode. Hij verweet De Gaay Fortman een grof vertekend beeld te schet sen van de cnnslen-democra- ten. ,.Ik neem overigens akte van zijn uitspraax dat voor de PPR en CDA waaraan ook de CHU deelneemt een onaan vaardbare regeringspartner is. De kans dut wij rog een keer met de PPR ir een regering zullen zitlen wonlt daar door wel nihil. Hij moet er maar vanuit gaan dat hi] en ieder een met zo'n CDA te maken zullen krijgen" Tnssen nu en eind juli zal een nieuw economisch beleid worden vastgesteld dat een „grote toetssteen" zon zijn voor de coalitie. Als de partij en de proef niet doorstaan, zal het kabinet worden gewij zigd. De raad zei voorts plannen te hebben tot herstructuering van de plaatselijke massame dia, die. naar hij verklaarde, niet samenwerken met het re volutionaire proces, en tot maatregelen tegen de buiten landse pers. Sommige buitenlandse cor respondenten hebben onze gastvrijheid misbruikt en heb ben onjuist of verdraaid nieuws verspreid om een ver keerd beeld van Portugal aan de wereld te geven, aldus de raad. De plaatselijke pers heeft dikwijls de persvrijheid mis bruikt, ten onrechte onrust en verwarring gezaaid. Een of meer kranten die nu in feite eigendom van de staat zijn. zullen worden gemaakt tot of ficiële bladen die het beleid van de militairen weerspiege len. Westerse waarnemers waren opgelucht over wat zij noem den de gematigde toon van het beleidsdocument. Zij hadden verwacht dat de revolutionaire raad in haar poging een econo mische ineenstorting en een politieke crisis te voorkomen veel radicalere maatregelen zou hebben getroffen. (ADVERTENTIE) COTONOU (Reuter) De minister van binnen landse zaken van Joho- mey, kapitein Michel Aik- pe, is doqr de presiden tiële wacht gedood nadat men hem in bed aantrof met de vrouw van presi ded Math'eii Kerekou De regeringswoordvoer der ueeide mee dat de mi nister werd gedood toen hy de wacht trachtte te ontvluchten die de deur van zijn huis vrijdag avond had geforceerd. In een radio-uitzending deelde de woordvoerder zaterdagochtend mee dat de president met de wacht naar het huis van de minister was gegaan na de tip te hebben ge kregen dat zijn vrouw daar was. Haar auto stond buiten geparkeerd. Mario Soares. minister zon der portefenille ln de voorlo pige regering en leider van de socialistische partij, de groot ste partij in het land, ver klaarde zaterdag tegenover verslaggevers: „Er is vandaag veel meer hoop op een parle mentaire democratie dan giste ren". Het beleidsdocument van de raad. aldus Soares. Is bijzon der duidelijk in zijn afwijzi- ging van de dictatuur van het proletariaat en de volksdemo cratie voor Portugal. Het be vestigt opnieuw het oorspron kelijke streven naar een vorm van socialisme die in overeen stemming is met het bestaan van verschillende politieke partijen, de fundamentele vrij heden en het recht van legale oppositie". De Nederlandse groep van de Europese Unie van chris ten-democraten toonde zich opnieuw geschikt door de aantasting van de democrati sche grondrechten in Portugal, met name de vrijheid van me ningsuiting en het recht van vereniging. De Nederlandse christen-democraten zeiden dit in een telegram aan de Portu gese president Da Costa Go- De Westduitse oud-bonds kanselier Willy Brandt ver maakt zich met de actrice Melina Mercouri aan zijn zijde, met het gooien van eetborden tijdens een tradi tioneel Grieks feestje in Athene. LONDEN (REUTER) President Idi Amin van Oe ganda heeft gisteren gezegd dat d» Britse lector Denis Hills vandaag niet terechtge steld zal worden, zo meldt ra- dio-Oeganda. Volgens het ra diostation had de president dit meegedeeld aan lui tenant-generaal sir Chandos Blair, die een brief van konin gin Elizabeth aan Amin had bezorgd, waarin zij om cle mentie voor Hills vroeg. Hills was ter dood veroor deeld en zou vandaag worden terechtgesteld. Hij was schul dig bevonden aan verraad in verband met een boek dat hij wilde publiceren waarin Amin werd gekritiseerd. Amin had tegen Blair ge zegd zijn besluit Hills niet te laten terechtstellen te hebben genomen uit respect voor ko ningin Elizabeth en de gene raal. NAKOEROE (REUTER, AFP) De drie Angolese be vrijdingsbewegingen hebben zaterdag een akkoord onderte kend waarin zij plechtig belo ven voortaan af te zien van geweld als middel om hun on derlinge geschillen te beslech ten. De drie leiders van deze be- wegingén. Holden Roberto van FNLA, Agostinho Neto van MPLA en Jonsas Savimbi van Unita. legden deze belofte neer in een slotcommuniqué, uitgegeven na overleg onder leiding van de Keniase presi dent Jomo Kenyatta, dat gedu rende zes dagen in diens ambtswoning is gevoerd. President Kenyatla gaf za terdag uiting aan zijn ..grote vreugde" dat de drie bewegin gen. die elkaar m de afgelo pen maanden in Angola ten koste van honderden mensen levens hebben bestreden, tot overeenstemming zijn geko men. De drie leiders besloten elke vorm van geweld voortaan achterwege te laten en hun gevangenen vrij te laten. Zij ga ra'ndeerden elkander voorts het recht op vrije politieke activiteit in het gehele land. Het overleg had ten doel de vrede en de eenheid in Angola te herstellen voor de onafhan kelijkheid die Portugal zijn voormalige kolonie later dit jaar heeft beloofd. Eerder deze week hadden de drie bevrijdingsbewegingen al besloten hun legers in één Angolese strijdmacht samen te voegen. Roberto, Neto en Sa vimbi zijn het voorts eens ge worden over de totstandko ming van een kieswet voor algemene verkiezingen die zij in oktober aanstaande willen doen plaatsvinden. ZES personen zijn zaterdag ln de gevangenis van Balgaoem in India opgehangen. Zij wa ren schuldig bevonden aan de dood van zeventien mensen in maart 1968, die zij in een huis nadden opgesloten dat zij ver volgens in brand staken. DE journalisten van de radio- en televisienieuwsdienst van de BRT in België zijn acties begonnen omdat ze inspraak eisen bij de benoemingsproce dures voor hoofdredacteuren bij de verscheidene dien sten. (Van onze parlementaire redacteur) BREDA Er zat zaterdag natuurlijk we.nig anders op voor Je partijtop en de partij raad van de KVP dan met veel vertoon van optimistische woorden het moreel van de troepen versterken. Vrijdag leed niet alleen de groep-De Zeeuw, maar de gehele KVP een nederlaag Er was dan ook geen over winningsroes Wel een zekere opluchting. Maar ook die was gemengd met zorg. Zorg over de nasleep die de actie van De Zeeuw en de zijnen zal heb ben voor zowel de KVP als voor het CDA. Het siert de nieuwe voorzitter Vergeer, dat hij die zorg niet heeft willen verdoezelen toen hij zei. dat het uittreden van De Zeeuw en anderen catastrofaal zou z,]r> voor KVP en CDA. Dat uittreden zit er dik in en de zorg over de nasleep daarvan op korte en iets langere ter mijn is dan ook reëel. De discussie van vrijdaga vond vormt voor de KVP geen reder tot trots er zijn vele harde woorden gesproken Dat is best. Er zijn helaas ook te vee! verdaehtmak'^ven geuit. Een daarvan door de nieuwe vict-voorzitter van de partij, rr evrouw Leijten, die stelde dat De Zeeuw en de zijnen het evangelie onder tafel wilden frommelen. Ër is ook opvallend veel n>e' gezegd Niets over het ontstellende gebrek aan open democratie dat het oude dage lijks bestuur ten toon heeft gespreid door de visie van De >,eenw niet te willen voorleg gen aan het partijbestuur si iets over het draaien van het oude dagelijks bestuur, dat eist volhield dat de partij niet gereactiveerd kon worden en daarna, onder druk van de i Lie-De Zeeuw, op de andere lijn ging zitten. Niets over de te grote spanningen in het da- gilijks bestuur, die natuurlijk uooit alleen aan een voorzitter le wijten zijn. De wijze waar op De Zeeuw vrijdagavond ge- voihten heeft voor zijn ideeën dwingt respect af. Geen on vertogen woord, geen persoon lijke aanvallen respect voor -ijn tegenstanders. Het moet herr erg geraakt nebben dat er vrijdagavond san achter de bestuurstafel geer vinger is nitgestoken om aan zijn ideeën iets te gemoet te komen. Er was geen enkele welwillendheid te ontdekken, geer. begin van een poging om vanuit het dagelijks bestuur de dreigende breuk te voorko- Ër was een irritatie bij vice- "oorzitter Laan, die de verga dering leidde, als een De .-eeuw-aanhanger aan het woord kwam en triomfalisme in glimlach en woordkeus toen duidelijk werd hoe groot de nederlaag werd. Onder het mom van: er moet nu maar eens duidelijkheid komen, heeft men De Zeeuw en de zijnen willens en wetens laten ver(t)rekken. Vrijdagavond kwam er noch van de kant van het dagelijks bestuur noch an Andriessen ook maar één be dankje voor De Zeeuw. Zaterdag maakte de nieuwe partijvoorzitter Vergeer er zich nogal formeel van af (terwijl De Zeenw er niet was en dat nad men kunnen we ten) en kou Andriessen niet meer opbrengen dan in een rede van 24 pagina's tien woorden aan De Zeeuw te wijden en dat nog in het ka der van een opwekkend CDA- woord. Klein en beneden- maats. wat men ook mag den ken van de visie van de Zeeuw en de door hem ge volgde tactiek. Goed, intern in de KVP ls er een streep gezet onder de periode De Zeeuw. Het tijd vak Vergeer is aangebroken. Zijn belangrijkste taak zal worden de KVP weer zelfver trouwen, geloof in eigen kracht te geven. En parallel daaraan het CDA nu snel naar de ene kandidatenlijst te brengen. Het is opvallend, als of men er zichiell van moet overtuigen, hoeveel malen vrijdag en zaterdag door DB leden en door Andriessen en door Steenkamp is verklaard dat die ene lijst er zeker zal komen. Compensatie voor twijfel daarover? De nieuwe voorzitter van de partij heeft in een nuchtere aanvaardings reden ten overvloede nog eens vastgesteld dat het de KVP slecht gaat. De partij heeft haar elfvertrouwen en haar politieke identiteit verloren. Er is nauwelijks meer sprake van contact met de basis. Ka der en leden zijn in een vol strekt isolement geraakt. We dat vaststelt en dan toen de moed heeft zo'n club te gaan leiden heeft recht op het voordeel van de twijfel. Èr is weinig tiid meer om de KVP uit het slop te halen. Vergeer weet dat. Dat blijkt ook uit zijn uitspraak dat dit werke lijk de allerlaatste kans is. Hij zal daarbij beseffen dat de partij ook geen eenheid vormt Nocht wat betreft de steun aan het kabinet, noch wat het interne beleid betreft. Want ondanks de verniette rende nederlaag de De Zeeuw leed kan niet gezegd worden dat een partij die haar lastige mensen uitstoot, daardoor tot een nieuwe eenheid wordt. Daar is veel meer voor nodig Het radicalenconflict van 1967 neeft dat bewezen. Voor een herhaling moet gevreesd wor den. (Van onze redactie buitenland) JEURZALEM Israël heeft Egypte een corridor aangebo den tussen het voornaamste punt van een tweede Israëli sche terugtrekking van troe pen in de Sinaï en de olie velden van Aboe Rodeis, zo heeft een Israëlische rege ringsfunctionaris gisteren ge zegd. Volgens de functionaris zou hiermee worden voldaan aan de Egyptische eis dat het zo wel over zee als over land de olievelden aan de golf van Su ez moet kunnen bereiken. Is raël zou het gebied rond de corridor controleren. De functionaris wilde geen nadere bijzonderheden geven. Premier Rabin heeft vorige week tijdens zijn besprekin gen met president Ford in Washington indicaties gegeven over een verdere Israëlische terugtrekking in de Sinaï woestijn maar hij legde er de nadruk op dat het voor Israël noodzakelijk is de oostelijke (Vervolg van pagina 1) Voordat de gangsters de villa verlieten dreigden zij de kin deren te zullen vermoorden als de politie zou worden ge waarschuwd. Zij gaven de in dustrieel te verstaan dat zij lid waren van een anti-kapita listische vereniging en dat zij de eisen voor de vrijlating van de kinderen nog wel zo-uden laten horen. Tot gisterenavond aclït uur was dat nog ndet gebeurd. De politie vermoedde aanvanke lijk dat het om een viertal inbrekers ging, die betrapt waren en toen om de aftocht te dekken de kinderen als gij zelaar hebben meegenomen. Gisteravond deelde de politie echter mee dat mai deze theo rie heeft laten varen en nu praktisch zeker weet te doen te hebben met een goed voor bereide kidnapping. Over de waarde van het geld en de gestolen juwelen wilde de po litie geen mededelingen doen. Naar wij vernemen zou het om een bedrag gaan van ruim 1 miljoen franc alsmede om een juwelenschat van circa 2 mil joen franc. De Belgische minister van Justitie, Verpoorten, heeft zon dag in de loo-p van de dag de familie Bonnet bezocht. De vader en de moeder van de ontvoerde kinderen hebben via de radio een oproep tot de ont voerders gedaan de kinderen vrij te laten. De moeder wees erop dat haar driejarig doch tertje ziek is. Het zoontje, Hu- bert, is gisteren zes jaar ge worden. „Ik smeek u, geef ons onze kinderen terug", aldus de de moeder in haar oproep aan de ontvoerders. zijde van de Mitla- en Gidi- passen in handen te houden. Vooral de Gidi-pas is voor Is raël belangrijk omdat hij dicht bij de Israëlische luchtmacht basis Refidim ligt, het vroege re Bir Gafgafa. Volgens de Jerusalem Post zou Israël nu wel bereid zijn de Mitla-pas op te geven. Ondertussen zijn Egypte en Syrië besprekingen begonnen over coördinatie van hun toe komstige militaire en politieke strategie. Voor dit overleg is de premier van Syrië, Mach- moed el Ajoebi aan het hoofd van een grote delegatie naar Cairo gekomen. PARIJS De Franse gene raal Paul Stehlin, bekend ge worden door zijn opvattingen over de Mirage-straaljager en een figuur die genoemd is bij hst onderzoek naar de daden van de CIA, is gisteravond in een ziekenhuis in Parijs over leden aan de verwondingen die hij eerder deze maand op liep toen hij door een bns werd overreden. Hy is 68 jaar geworden. Ge neraal Stehlin is voorzitter ge weest van de Franse nationale vergadering en oud-ohefstaf van de Franse luchtmacht. Hij moest het voorzitterschap van de assemblée vorig jaar no vember neerleggen nadat aan het licht was gekomen dat hij president Giseard d'Sstamg had gezegd dat de Franse Mi- rage-straaljager niet zo goed was als de Amerikaanse. Aberdeen onbewolkt Athene onbewolkt Barcelona licht bew. Berlijn niet ontvangen Bordeaux zwaar bew. Brussel geheel bew. Frankfort onweer Genève half bew. Helsinki onbewolkt Innsbruck zwaar bew. Kopenhagen licht bew. Lissabon onbewolkt Locarno licht bew. Londen licht bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid half bew. Malaga licht bew. Mallorca onbewolkt München zwaar bew. Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Wenen Zurich Las Palmas licht bew. onbewolkt regen onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 21 gr. 30 gr. 24 gr. 25 gr. 18 gr. 25 gr. 24 gr. 23 gr. 25 gi 26 gr. 23 gr. 26 gr. 23 gr. 22 gr. 30 gr. 24 gr. 26 gr. 23 gr 21 gr. 26 gr. 19 gr. 25 gr. 29 gr. 22 gr. 28 gi. 24 gr. 24 gr. (ADVERTENTIE) Als vanouds bij Courths- Mahler brandden gisteravond bij de TROS de hartstochtelij ke kussen op de lippen en juichten en jubelden de har ten. Het klinkt oneerbiedig maar de acteurs moesten haast nog de havermout achter de kiezei hebben gevoeld en de actrices peterselie tussen het corset om zo verkrampt te kunnen spelen. Na anderhalf uur pret moest er serieus gekeken worden naar een portret van Max Eu- we in een NOS Markant Sport. Veel research was ge daan om een zo compleet mo gelijk beeld te geven van de schaker, leraar, computerdes kundige en president van de Fide. Daaraan werd wel vol daan al waren veel inter- vieuwtjes niet altijd even in teressant. De nadruk werd ge tegd oo zijn Aliechin-tljd met de nodige herhalingen van Jan Hem Donner en dnardoni kwam zijn huidige rol in de schaakwereld nauwelijks aan bod. Markant is hij, dat staat buiten kijf. De programma-coördinatie commissie had van mij het afgelopen weekeinde mogen ingrijpen. Meest gisteravond geke'en worden tussen Jenny en de wereld van Coorihs- Mahler, zaterdagavond stond KHO's Wrekers genrogram- meerd tegenover AVRO's Co lombo. twee series die bedelf de kijkerspubliek trekken. Een bijkomstigheid is dat de moordenaars in de psychiatri sche hoek gezocht moesten worden. In de Wrekers zit doorgaans meer actie en is ko mischer dan Columbo die het vooral van het intelligentere spelerswerk moet hebben. Was ln de Wrekers voorspelbaar dat Steed het slachtoffer zou worden, zo is het optreden van Columbo, weggaan, handopste ken. omdraaien ook een ma niertje geworden. Toch kunnen Nederlandse TV makers veel leren van de ze buitenlandse producties: statische scenes komen nauwe lijks voor, prima gedoseerd is de afwisseling van binnen en buitenopnamen, maar voor al les, iedereen beweegt bij wat hij ook doet. Het toewerken naar de ontknoping van de blinde ooggetuige in Columbo was knap en verrassend ge daan. Buitenlandse series ge ven meestal weinig stof tot nakaarten maar vullen soms de avond op een prettige ma nier. KRO's Brandpunt gaf van de partijraadbiieenkomst »an de KVP in het Bredase Turfschip een filmimpressie. Het bijzondere hiervan was dat emotionele soms ondoor dachte reacties feilloos werden geregistreerd. Om te onthou den was de onme-k'ng van De Zeeuw over de rede van Steenkamp. „Een stukje voor werk. een poging om de zaal het idee te geven alsof we tegen het CDA zouden zijn". De Zeeuw ve-dween van het toneel en Willie en Willeke maar zingen op het andere net van Tarara Boemdiee. Dat kon geen toeval meer zijn. JOHAN DIEPSTRATEN -

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5