r Energie-Comité is verontrust over tweede kerncentrale zeeuws Qkméceé Zeeuwse kehm siaasa modemiss 13 jaar KÏÜ& Uitgebreid concert in Aardenburg neemt ectrice Brabantse eisen Oosterschelde uit Kunstenaar Oostburg naar Oostenrijk Weekblad stad Koewacht METZLER- bril.: ieders oogmerk I Zonnig Briesje- Zonnetje... En een Ringetje.. (Het leven is zo kwaad nog niet In Jezuïetenorde Hulst Terneuzen FILMS IN ZEELAND Oostburg Middelburg Vlissingen Goes VRUDAG 20 JUNI 1975 ger J. P. van der Wielen. iS) pat de elf el- ier de op St. oor [el- eet im, eu- rijs oor ou- KllS lit- /an »ort :ala ge ien de uw rin- er- ge- ijs- oil- zal van na- no ^en er van [or ptio an- faat rte- ricb aar len. vie- nek ^er- oor uit :oor het Aen ans uit ann ilis- ok .A. deti Na ziet ina- nee ulst jeep •ch- :n- nd en *e- ;a- en n- en dH •se iet >1- ir- Voor haar komst naar Hulst is ze daar ook zo'n 13 jaar hoofd geweest van een Bredae huis houdschool. Vele duizenden meisjes (tegenwoordig kunnen overigens ook jongens op de school terecht) heelt ze dan ook onder haar lïoede gehad. In de loop van de jaren zijn ook de leerlingen van de huis houdscholen openhartiger vrij moediger en kritischer gewor den. Zuster Van der Avoort heeft daarmee, en ook met de vernieuwingen zo zegt ze, nooit zoveel moeite gehad. „Ik heb het oude steeds willen bijhouden en het nieuwe be hartigen. Leerlingen hebben het recht om anders te zijn Ze moeten de kans krijgen om anders te handelen en te den ken. Zeker omdat ze bij ons juist in de leeftijd zitten, dat ze iets eigens van hun per soonlijkheid aan het maken zijn". Toch zijn er in haar kamer in de loop der jaren naast vele bemoedigende uitspraken ook heel wat strenge woorden ge vallen. „Ik wil zoveel moge lijk rekening houden met de omstandigheden, waarin de kinderen thuis of elders bui ten school verkeren. Als er problemen zijn, dan moet je daar oog voor hebben. Er zijn hier heel wat kinderen waar van ik de naam niet eens weet, maar wel de achtergron den. Aan de andere kant, als ze er met de pet naar gooien, dan moeten ze goed weten, dat dat niet kan. Als er iets zoek raakt door onachtzaamheid dan moeten ze er maar op nieuw aan beginnen. Daar ben ik streng in. Je moet ze wel eens voor zichzelf beschermen. Wat dat betreft hebben ze ons nodig", aldus zuster Van der Avoort. Auto-ongeluk Door een auto-ongeval op de weg tussen Stekene en Koewacht is mej. J. van de P. uit Koewacht ernstig gewond geraakt. Met hoofd en vleeswonden werd ze naar het ziekenhuis van St. Gillis overgebracht. Het onge luk gebeurde door een klap band. Het slachtoffer verloor de m aoht over het stuur en botste tegen een telefoon paal. Schieting De schuttersso ciëteit de Sportvrienden hield bi.i J. de Guchteneire een schieting op de liggende wip- Er deden 48 schutters aan mee. De uitslag: hoogvogel: F Goossens. Hellestraat, eerste zijvogel: O. van Rumste. Koe wacht, tweede zijvogel: Th. Sagers. Axel, meeste vogels: A. van Looie. M oerbek" (vier). Beiaardenschieting Aan de dinsdag gehouden bejaar- densohieting bij J. de Guchte neire te Koewacht namen 31 schutters deel. De uitslag: ho ge vogel en eerste zijvogel: A. de Theije, Terhole, tweede zi.i- vogel: G. van Damme- Koe wacht. meeste vogels (vier): H.A. Suij, Koewacht. De vol; vende beiaardenschieting bi.i J. de Guchteneire vindt dins dag 1 juli plaats om halftwee 's middags. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het Energie-Komitee Zeeland zegt in een brief aan de eerste en tweede kamer en de staten van Zeeland zeer verontrust te zijn over de gang van zaken rond de mogelijke bouw van een tweede kerncentrale van 1000 MW in het Sloegebied. Het Energie-Komitee Zeeland is volgens woordvoerder Jan Goedman uit Middelburg opgericht naar aanleiding van de verschijning van het energie-manifest „Stroomop waarts". Doel van het Komitee is in Zeeland een brede dis cussie op gang te brengen rond de beleidsvoornemens met betrekking tot de energievoorziening in het algemeen en de kernenergie in het bijzonder. De verontrusting van het Energie-Komitee Zeeland rond een eventuele tweede kerncen trale geldt volgens het schrijven in het bijzonder de verschillende stappen, die van bepaalde zijde worden ondernomen om deze tweede kerncentrale te realise ren zonder dat de bevolking zich hierover een oordeel kan vor men. Gewezen wordt hierbij op de uitbreidingsplannen van Pe- chiney en Hoechst en de fusie plannen van de drie zuidelijke energiebedrijven met privaat rechtelijke struktuur. Bovendien bestaat bij het Energie-Komitee het vermoe den, dat weldra het struktuur- schema elektriciteitsvoorzie ning zal worden gepubliceerd en dat hierover een inspraakproce dure begonnen wordt voordat zelfs het parlement zich heeft kunnen uitspreken over de be leidsvoornemens van de rege ring zoals in de energienota ver vat Het Energie-Komitee stelt, dat de discussie over de inhoud van het energiebeleid in zijn to taliteit absoluut vooraf moet gaan aan een discussie over een onderdeel ervan Om dit te ver zekeren, doet het Komitee het volgende voorstel: 1 een economische kernbes lissing over de beleidsvoorne mens in de energienota met een inspraakprocedure vergelijk baar met een planologische kernbeslissing. 2. discussie in het parlement over de energienota waarbij de binnengekomen reacties in de beschouwingen worden opge nomen 3. dezelfde gang van zaken met betrekking tot het struk tuurschema elektriciteitsvoor ziening. Het Energie-Komitee Zeeland zal op voorhand de bouw van een tweede kerncentrale in het Sloegebied afwijzen als van dit voorstel niets terecht komt. (ADVERTENTIE) Weersvooruitzichten voor za terdag en zondag, bpgesleld door het KNMI op donderdag om 18 uur. Weinig verandering. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon 5 tot 16 min temp om streeks 13 graden max temp omstreeks 22 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent kans op een geheel droog etmaal86 procent Voor zondag aantal uren zon 3 tot 13 mm temp omstreeks 12 graden, max temp om streeks 20 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent kans op een ge heel droog etmaal 80 protect waterstanden De waterhoogten van donder dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat Konstanz 436 (phrs 3), Rheinfelden 322 (plus 5), Plittersdorf 488 (plus 6) Maxau 539 (plus 3), Plochrngen 159 (plus 18), Mannheim 362 (plus 15), Steinbach 140 (plus 3), Mainz 343 ('plus 18), Bingen 198 (plus 14), Kaub 247 (plus 16), Tner 238 (min 14), Koblenz 240 (plus 11), Keulen 205 (plus 17), Ruhrort 349 (plus 8). Lobith 962 (plus 8), Pannerdense Kop 931 (plus 5), Nijmegen 753 (plus 5) IJsselkop 858 (min 2), Eefde IJs- sel 385 (min 2), Deventer 263 (min 1), Katerveer- Spooldersluis 38 (min 1), Mon- sin 5462 (min 12). (Vervolg van pag. I) G.S. schrijven in hun brief aan de minister ouk, aan welke eisen een keuze van de regering moet voldoen om vvoor de Brabantse belangen aanvaardbaar te zijn:* Optimale waterkwaliteit. G.s. zien bij geen der door de C.C.O. (Commissie Comparti mentering Oosterschelde) be studeerde modellen voldoende waarborg voor een behoorlijke beheersing van de waterkwali teit in het Oostmeer. Peilbeheersing van het Oost- meer. G.S. verwijzen naar de verschillende onzekerheden die de WARO hierover in zijn advies vermeldt. Zoetwatervoorziening. Uit het advies van de WARO blijkt, dat een voldoende voorziening van zoet water bij de verschillende modellen niet verzekerd is. Ontwikkeling van Reimers- waal of andere grootschalige werkgelegenheidsobjecten. Bovendien vragen g.s. in hun brief nog de aandacht van de minister voor de belangen van Bergen op Zoom (bereikbaar heid van de haven) en van de PNEM (koelwatervoorziening) Voorafgaande aan de weer gave van hun standpunt laten g.s de minister weten, dat zij zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dal bij behandeling van de hele Oosterschei depro- blematiek de belangen van Noord-Brabant onvoldoende aandacht hebben gekregen. G S verwijzen in hun brief naar een eerder advies van de WARO (mei 1974) betreffende hel rapport van de commissie Klaasesz over de Oosterschelde. Ook daarin is vanuit de Bra bantse optiek aandacht ge vraagd voor een aantal belang rijke vragen Die vragen worden door het compartimentenngs- rapport van deC C O niet opge lost. „Het is ons daardoor niet mogelijk", aldus g.s., „op ver antwoorde wijze een keuzj 'te doen uit de door de C.C.O "be studeerde compartimente- nngsmodellen". Indien ondanks hel voren- gaande, zo vervolgen g.s.. de re gering het thans reeds verant woord acht een keuze te bepalen uit de door de C.C.O bestu deerde modellen, hetgeen over igens wel nadere studie vereist, vrezen wij dat het niet mogelijk zal blijken de nodige werken binnen de gestelde termijn (uit erlijk 1985) te voltooien en dat daarmee de uitdrukkelijk door u in het vooruitzicht gestelde vei ligheid op dal moment met ge boden zal worden" Mocht de regering kiezen voor een met door de C C O bestu deerd model, dan vragen g.s van Brabant mei klem bij die keuze betrokken te worden. •Ernest Joachim met een non *nn h nvt en plastieken (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De Oostburgse beeldhouwer-schilder Ernest Joachim, als docent beeldhou wen en keramiek verhonden aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, is door de directie van de An-Hyp-Bank in Salzburg uitgenodigd een ex positie van zijn nieuwe beeld houwwerken te verzorgen in de Romanische Keiler in deze Oos tenrijkse stad. Als aansluiting op deze expositie, die duurt van 17 juli tot en met 8 augustus, is Ernest Joachim door de Oosten rijkse beeldhouwer prof. Ma- IwoSwaMf MORGEN Zaterdag 21 juni Bergen op Zoom 1 24 en 14.03 Hansweert 0 43 en 13 17 Terneuzen 0 14 en 12.46 Vlissingen 12 16 en - Wemeldinge 1 15 en 13 54 thias Hietz uitgenodigd deel te nemen aan het Internationale Beeidhouwerssymposium te Lindabrunn, 50 kilometer bui ten Wenen, die dit jaar voor de tiende maal wordt gehouden. De na een strenge selectie ge kozen beeldbouwers, afkomstig uit vele landen, werken hier in dividueel of samen in een grote steengroeve. De kunstwerken die zij er direct uit de ruwe steen kappen blijven in en bij de groeve staan, zodat deze in de loop der jaren is veranderd in een openluchtmuseum van mo derne beeldhouwkunst. Het Symposium Lindabrunn duurt dit jaar van 20 juli tot 15 sep tember. Ernest Joachim zal er werken met Ei (Vlaryama (Ja pan). Paul Aschenbach (V.S.). Andreas Kiss Nagy en Karely Ocsai (Oostenrijk), Vasile Rus Batin (Roemenië) en prof (Vla tbias Hietz, Pranz Jatzgraher en Joban Reiscber (Oostenrijk) Tijdens de expositie in Salz burg, een stand die Ernest Joa chim niet onbekend is omdat bi; er vroeger reeds enige tijci werkte bij de internationaal be kende beeldbouwer Wander Be- rtoni, zal de Oostburgse kunste naar zijn produktie van de laat ste maanden tonen. Oie bestaat voornamelijk uit kleine en mid delgrote plastieken in hout, steen, messing, rood koper en brons. pep rm L./A7t Natuurzuivere pepermunt (ADVERTENTIE) Overal te koop voof 130 Ze varieerden in leeftijd van dertien tot zestien jaar de vijf Zeeuwse meisjes die deze week in Goes streden om de titel „miss Tinamode Zeeland 1975" en om een plaats in de landelijke finale van de mo- dewedstrijd, uitgeschreven door een weekblad De strijd werd gestreden in het mode- toercircus, dat zijn tenten had opgeslagen op het Goese even emententerrein De spanning voor de jeugdige deelneem sters werd er wel ingehouden. Want pas na de pauze, na het optreden van een sene circu sartiesten van circus Mariska voor een volle tent jeugdig pu bliek, verschenen de kandidaat-modemissen in de piste. Nancy Warrens uit Sas van Gent, Ingrid Cauwels uit Oostburg, Ria de Jonge uit Terneuzen, Karin la Bruyere uit Middelburgen Angelia van Loenhoud uit Ovezande. Zij toonden het resultaat van hun eigen kledingontwerpen Hun ontwerpen waren eerder al door een jury uitgekozen Van het weekblad kregen ze een patroon en 125 gulden om hun ontwerp te realiseren. Voor de winnares van de Zeeuwse fi nale stond een schitterende naaimachine als prijs te wach ten Maar bovendien ook een plaats in de landelijke finale, die op 28 juni wordt gehouden in Harderwijk. Een jury onder voorzitterschap van mode ontwerper Edgar Vos, aange vuld door iemand uit het pu bliek, bekeek de resultaten van de Zeeuwse ontwerpster- tjes. Bij hun optreden werden zij aangekondigd: door nie mand minder dan Toppop- presentator Ad Visser Een voor een gingen de kandidaten de piste in en daarna nog eens allemaal tegelijk showend als mannequins die het dagelijks doen. Vraag me niet naar de na men van de creaties van deze jeugdige Zeeuwse mode ontwerpsters. Ik moet alleen zeggen, dat de beslissing van de jury overeenstemde met de persoonlijke voorkeur van uw verslaggever. Want na nog een aantal circusnummers kwam de jury tevoorschijn om de winnares bekend te maken. Angelia van Loenhoud uit Ovezande. Zij had een broek- pak gemaakt van een eenvou dige blauwe stof. Daarbij droeg ze een oranje/rode flap hoed. Deze dertienjarige zal tesamen met 11 andere Neder landse en een Belgisch meisje gaan strijden om de titel miss Tinamode 1975. En voor de winnares van deze titel in Harderwijk liggen vele mooie prijzen klaar. Maar niet in de laatste plaats zal het mode- ontwerp van de uiteindelijke winnares door C. en A in pro duktie worden genomei. En hier de vierde vraagstelling in onze monumenten- prijsvraag Ken uw Streek: Deze bomen, met op de achtergrond die fraaie molen, kan men aantreffen in een van de oudste steden van onze provincie. Men kan er prachtige wandelingen ma ken en de wandelweg ligt hoog genoeg om een heel mooi uitzicht over het stadje te hebben, dat in een ring van groen is ingesloten. Er bovenuit torent een prachtige kerk, maar dat is niet het enige fraaie oude bouwwerk dat de stad bezit. Hoe heten de dijkachtige verhogingen waarop die bomen staan en in welke plaats kan men ze vinden? Zondagmiddag kunnen lief hebbers van koor- en orkest werk van diverse Duitse mees ters terecht in de Sint- Baafskerk te Aardenburg, waar het bekende Bergen op Zoomse Hortus Musicus zal concentreren. Dit gezelschap, dat bestaat uit 70 koorleden en 20 musici, staat onder leiding van Hans Smout, en was reeds diverse keren via de radio te beluiste ren. In Bergen op Zoom en om geving staat het gezelschap bekend voor de bijna halfjaar lijkse concerten die gegeven worden, waarbij een bepaalde stroming in de muziek of een componist centraal staat. Tijdens het concert in Aar denburg, dat om 19,30 uur be gint, worden werken ten ge hore gebracht van Joh. Seb. Bach en zijn voorouders, Mo zart (Ave Verum), Bruckner, Brahms. Mendelssohn- Bartholdy, Reger, Bruch en, Hassler. Het Bergen op Zoomse ge zelschap verzorgt zijn concert in samenwerking met het Aar- denburgse Bachcomitê De en treeprijs voor dit concert be draagt f 3,50 Voor houders V l.n.r. Ingrid Cauwels, Angela Loenhoud (winnares), Rina de Jonge, Nancy Warrens, Karin Labru- van een cultureel jeugdpas- yere poort f 1,75. DE KONING VAN ENGE LAND. Monique van der Ven, alias Keetje Tippel, blijft ook de volgende week de bezoekers naar de Hulster bioscoop trek ken en wel zaterdag om 21 uur, zondag om 17 en 21 uur en maandag om 20 uur Daar naast, op zaterdag om 19 uur en zondag om 15 en 19 uur, The way of the dragon, met niets dan karatekampioenen, als Wong in Sik, Chuck Noms en Robert Wall Aangezien deze film ook de vorige week in de Koning van Engeland draaide, blijkt er we! belangstelling voor te zijn. Toegang 14 jaar LUXORTHEATER - Brengt één van de beste films m zijn Soort van de laatste jaren My name is Nobody, van Sergio Leone met Terence Hill en Henry Fonda Een avonturen film met kostelijke, maar vooral spannende en plezie rige momenten Vanaf vrijdag lot en met dinsdag, elke avond om acht uur en zondag ook om 16 30 uur Toegang 14 jaar Waardekarateklappen vallen, met Franco Franchi en Irene Vlalceva is een komische ge schiedenis, die zondag om 14 uur wordt vertoond en toe gankelijk is voor alle leeftij den LEDELTHEATER - Heeft voor de komende week de veelbesproken film The Exor cist van William Fredkm, met o.a Ellen Burstyn, Max von Sydow, Lee J Cobb e.a op het programma staan De film wordt vertoond vrijdag om 20 uur, zaterdag om 21 15 uur, zondag om 14 en 20 uur en dinsdag om 20 uur Toegang 18 jaar Zaterdag om 19 uur, zon dag om 16.30 uur en maandag om 20 uur wordt vooi de vierde week de sexfilm Meisjes die het in de vingers hebben, ver toond Toegang 18 jaar CITY-THEATER - Evenals in Terneuzen Mv name is No- body vanaf donderdag tot en met dinsdag, elke avond om 2(1 uur Toegang 14 jaar ALIIAMRRA - The way we were (Onze beste jaren), is een film met Barbara Streisand en Robert Redford, waarin een levensepisode van twee jonge mensen uil de jaren in en na de tweede wereldoorlog wordt beschreven Het meisje is erg politiek bewust en de jongen is een briljant schrijver Na de oorlog, als de communisten jacht begint, gaan zij uit el kaar omdat hel meisje bang is te worden verdacht van com munistische sympathieën Als zij later elkaai weer ontmoe ten, blijken zij nog steeds van elkaar te houden maar dan is her te laat voor hun liefde Vrijdag om 20 uui en zaterdag om!9en21 30uur Toegang 14 Jaar 08-15 -De kazerne, naar de roman van Hans Helmuth Kirst is eèn van de beste „oor logsfilms" met Helen Vita, Joachim Fuchsberger. Peter Carsten en Paul B/sigei. die vrijdag om 23 uur (nachtvoor- stelling) tn Alhambra wordt vertoond De film toont het prototype van de meeste ge vaarlijke soort, de', Duitse ka zerne en hel domme Duitse soldatendom die leidde tot hel bloedbad van 1939-1945 Toe gang 18 jaai Kuifje en het ge heim van het gulden vlies, draait op zondag om 15 uur en is een bijzonder aantrekke lijke jeugdfilm, waaraan ook volwassenen plezier beleven Toegang alle leeftij den De Franse kunnen r 'J- 'ilm Les Val- seuses van Bertrand Bfier, waann o m Gerard de Par- dieu, Miou-Miou, Patrick De- waere en Jeanne Moreau een rol vervullen, heeft in Neder land heel wat titels meegekre gen, zoals Linkmichels^ Ver sierders, Randfiguren, vrou wenjagers, raddraaiers enz. Een bende nietsnutten, die Frankrijk van noord tot zuid en van oost tot west terrori seert Toegang 18 jaar GRAND THEATER - S P Y S met hel succesduo uit Mash. Donald Sutherland en Elliot Gold is een soort spionage- film waann het gaat om de ontvoering van een Rus Na tuurlijk verloopt dal niet van een leien dakje en er gebeuren heel wal komische voorvallen De film draait vrijdag orp 20 uur en zaterdag om 19 en 21.15 uur Toegang 14 jaar Willeke Alberti is tn Goes op zondag om 19 en 21 15 uur Op de Franse Toer en dal betekent sex van het begin tot hel einde Toegang 18 jaai In Jailhouse Rock die vrijdag om 23 uur wordt vertoond kunnen de bewonderaars en bewonder aarsters van Elvis Presley vo lop aan hun trekken komen Toegang 14 jaar l.auiel en Hardy laten de bezoekers zon dag om 14 30 uui brullen van plezier in hun film Schots en scheef Toegang alle leeftijden

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3