Advocaten in gijzelingsproces Zuid-Molukkers: Begrijpelijke poging tot beleidsbeïnvloeding Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Ons Spaar- Trouw systeem bijvoorbeeld. eU**** I Ik wil graag goed gebrild op vakantie. Van Maaren.Optsciens van professie. Broer en zus leven als kluizenaars Spaanse arbeiders kiezen hun afgevaardigden Vlaamse actieleider tweemaal beboet BELGISCHE DORP REMMEN ZWIJGT OVER 15-JARIGE AFZONDERING binnenland buitenland Onderscheid Evan Lanschot Overleg Argentijns concern deelt uit Hou het gezond op vakantie... NeemTendosimol mee tegen diarree. Ik ga even langs bij Van Maaren. (Heeft die trouwens niet een leuke reis-attentie voor me klaarliggen?) T\/IT Ginnekenstraat 16, Breda. lfvll Tel. 38370 VRIJDAG 20 JUNI 1975 (Van onze redactie buitenland) ARNHEM „Het ging niet om hoogverraad, maar een poging tot beleidsbeïnvloe ding. Een poging die op his torische gronden zoal niet te rechtvaardigen, dan toch zeer wel te begrijpen was". Dat was gistermorgen de conclusie van de advocaten die na een week schorsing in het zwaarbewaakte Engelse paleis van justitie aan de beurt kwamen om de 17 ver dachten in de Soestdijk-af- faire te verdedigen. Voorafgaande aan de individu ele pleidooien spraken twee van de raadsleden namens hun collega's een algemeen plei dooi uit dat op alle verdachten toepasselijk was. Eerst werd getracht de visie van de offi cier van justitie op strikt juri dische gronden aan te tasten. De artikelen 92 en 96 van het Wetboek van Strafrecht sa menspanning tot het beroven van de vrijheid van de rege rende koningin zijn in Ne derland nog nooit grondslag voor een vervolging geweest. Jurisprudentie bestaat er dan ook niet over. Men zal het, aldus mr. R. Cramer, moeten hebben van vergelijking met andere Europese landen. Zo verwees hij naar het Duitse recht waar in 1870 het be schermen van de persoon van de keizer aanleiding was om de doodstraf niet af te schaf fen. Thans is het zo dat de Duitse Bondspresident slechts als gewoon burger wordt be schermd. zonder dat een aan- slagnleger op extra straf be hoeft te rekenen. Ook in Zweden evenals Ne derland een monarchie is er onderscheid gemaakt tussen een aanklacht op de koning als fungerend staatshoofd, dan wel als persoon. Dat betekent, aldus mr. Cramer dat ook in ons recht aanleiding kan wor den gevonden dit onderscheid te maken. De officier heeft dat niet gedaan, maar de aan slag op de vrijheid van de koningin automatisch be schouwd als een aanslag op de veiligheid van de staat. Dit terwijl de Zuid-Molukkers slechts de koningin hadden willen confronteren met hun problematiek. Bovendien heeft de officier al te snel „samenspannen" aan genomen op grond van het loutere feit dat de verdachten elkaar herhaaldelijk hebben ontmoet zij het in meerder heid dan nog zwijgend ak koord zouden hebben ver klaard wat enkelen hunner hadden bedacht. Juist omdat samenspanning een abstract begrip is, diende de officier in de ogen van de advocaat zeer nauwkeurig te bewijzen „waar en wanneer" die samenspan ning dan wel had plaatsgevon den alsmede wie precies wat had moeten doen volgens de plannen. De bescherming van de politieke vrijheid van de burgers vereist een grote nauwkeurigheid in deze zaken, aldus mr. Cramer. Kij maakte voorts een onder scheid tussen niet strafbare voorafgaande besprekingen en de wel strafbare feitelijke overeenkomst tot het plegen van een aanslag. De officier had dit onderscheid ook moe ten maken, meende mr. Cra mer. en had derhalve moeten nagaan welke verdachten bij de slotovereenkomst onweer legbaar betrokken waren ge weest. Mr. Cramer wees tenslotte nog op de niet geheel vlekkeloze rechtsgang die vooraf was ge gaan aan de zitting. „Het is voorgekomen dat advocaten niet werden toegelaten tot hun cliënten op grond van de vei ligheidsmaatregelen die men gemeend heeft te moeten tref fen". Ook heeft de justitie volgens de advocaten teveel publiciteit aan de arrestaties gegeven, zodat van een discre te benadering van de verdach ten, zolang zij nog niet schul dig gebleken en veroordeeld waren, geen sprake is ge weest. Na mr. Cramer sprak mr. J. M. Bosnak een historisch ge tint pleidooi uit. Hij ging ill op de achtergronden van het RMS-ideaal. Indonesië heeft, zo zei hij, de ronde tafel confe renties accoorden geschonden. In plaats van „Verenigde Sta ten Indonesië bleek het al snél een eenheidsstaat te worden. Soekarno stevende recht streeks af op een groot rijk waarin voor het vrije Ambon geen onafhankelijke plaats zou zijn weggelegd. Nederland heeft deze schending van de aceoorden geduld en zelfs schepen ter beschikking ge steld om Soekarno's troepen naar Ambon te brengen. In feite was het kort geding dat de RMS hiertegen aan spande het eerste succesje van de beweging. Nadat aanvanke lijk enkele jaren van verzet waren gevolgd, kwam in 1970 de ommekeer. Na de dood van dr. Sumukil, terechtgesteld (ADVERTENTIE) Een rente van 71/2% terwijl u toch direkt over uw geld kan beschikken. Neemt u geld op dat kost u dan l% over het opgenomen bedrag. Maar bij Van Lanschot ontvangt u altijd een basis rente van 41/2%. Zo heeft Van Lanschot 15 verschillende aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaar- vormen ligt voor u klaar Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe. Breda,Veemarktstraat 44, tel. (01600) 25844. Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650) 40970/40971. VHertogenbosch, Amsterdam,Breda,Den Haag,Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, T ilbtirg, Vughr. wegens zijn aktiviteiten. kwam „Wassenaar 1970". Een feit dat geïnspireerd was, zo als mr. Bosnak opmerkte door de wel geslaagde bezettingen die studenten ondermeer in het Maagdenhuis hadden ge pleegd. Sindsdien is er van een toege zegd overleg weinig terecht gekomen. ,.Er werd voortdu rend over, maar niet met Mo- lukkers gepraat", aldus mr. Bosnak. Klap op de vuurpijl was dat minister Van Doom na een bezoek aan justitie had mee gedeeld dat er voor de Zuid- Molukkers niets anders over bleef dan te berusten in de toestand. „Ze konden kiezen tussen Nederlander blijven of Indonesiër worden. Zuid-Mo- lukker zijn was er niet bij". Sprekend over de strafmaat uitte mr. Bosnak nogal felle kritiek op de houding van de officier. De verdachten hebben op twee niveau's gehandeld. Enerzijds in de roes der ro mantiek van soldaatje spelen, compleet met SAM-raketten. anderzijds op het reële niveau, waarbij voortdurend gehoopt werd dat „de koningin niet thuis zou zijn" en waar zeer snel van de aktie werd afge zien toen er zich lichte tegen stand voordeed. De officier, aldus mr. Bosnak, reageert nog altijd op het „SAM-raket ten niveau". Hij vroeg zich bovendien af of de „heisa" rond het proces inclusief de zeer zware bewaking, niet een belemmering zou vormen voor de rechtbank om tot een even wichtig oordeel te komen. „Vrijspraak of een lichte straf zou misschien bij het publiek slecht kunnen vallen, zo wordt nu de indruk gewekt". Voorts vreesde mr. Bosnak dat bij een eventuele zware straf er een escalatie zou plaatsvin den. Het niet toestaan bij monde van minister Van Doorn dat dit volk zichzelf kan blijven, de eis dat de Zuid-Molukkers moeten kie zen voor het staatsburgerschap van Indonesië dan wel van Ne derland, de eis dat zij hun droom een eigen vrije repu bliek te mogen stichten moe ten opgeven, dat alles brengt geweld in onze samenleving. Dit geweld wordt nu ter be oordeling aan de rechter voor gelegd. Hem wordt verzocht om zware straffen op te leg gen. De rechter moet echter, aldus mr. Bosnak, passen voor deze rol. Als de overheid niet deëscaleert moet de rechter dat doen. Door na deze overtrok ken rechtzaak, die krachtens de hele context tot hoge straf fen moet leiden, niet te straf fen, kan de rechter aangeven dat hij niet bereid is de rom mel op te ruimen die de over heid heeft laten ontstaan. Na het algemene pleidooi bogen de advocaten zich over hun individuele cliënten. (Van onze correspondent) GENT Voor de rechtbank van Gent is de leider van het militante taaiactiecomité, de advocaat Piet de Pauw. twee dagen na elkaar veroordeeld tot lichte geldboeten wegens het deelnemen aan verboden betogingen. Dinsdag liep hij een veroordeling op van 6200 fs. wegens een manifestatie ten gunste van amnestie voor veroordeelde collaborateurs in de Tweede Wereldoorlog, een manifesetatie die in december vorig jaar. daags voor Kerst mis, te Gent gehouden werd. Woensdag liep hij een boete 'op van 740 fr. wegens deelna me aan een manifestatie tegen de Belgische minister Michel die ter gelegenheid van de opening van de Gentse Flora- iiën in deze stad was. ELLEN' Mens erger Je niet Pop-O-Matic, Jumbo puzzels eri Mascarade zijn een kleine greep uit de honderden spellen grote Jumbo-eollectié. fé 'Spellen waarmee uoveral plezier kunt hebben. Op het strand, de camping, uw hotelkamer, een terrasje of zelfs in't vliegtuig. v Neem;,èreénpaar.rneejnuw.yakantiebagage. BUENOS AIRES (UPI) De grootste particuliere onder neming van Argentinië, Bunige and Born Co., heeft vrachtwa gens met levensmiddelen en kleding ter waarde van 1,2 mil joen dollar naar arme streken gezonden. Het is een deel van de los prijs die de guerrillagroep Montoneros eist voor de vrijla ting van twee directeuren van de onderneming, de broers Ju an en Jorge Born. Zij zijn vorig jaar september ontvoerd. De totale losprijs zou tussen de 30 en 50 miljoen dollar liggen. BARCELONA De basisver kiezingen in de Spaanse staatsvakbonden, die reeds de ze week in heel het land be gonnen zijn en nog ongeveer een maand zullen duren, ver lopen tot volle tevredenheid van de regering en van de oppositie. De arbeiders van al le bedrijven met meer dan zes werknemers biezen deze maand hun vertegenwoordi gers, de enlazces, verbindings mensen. De regering is geluk kig met de hoge percentages van de deelnemers: in het in dustriecentrum Barcelona, dat het eerst begon, ging dat van 80 tot 98 procent en elders in Spanje is het navenant. Woensdag waren er in Barce lona reeds ongeveer 50.000 ar beiders-afgevaardigden geko zen. Dit zal Madrid in staat stellen om er bij deiiternatio- nale organisties trt|s op te wijzen, dat de arbeiders mas saal gevolg gegeven hebben aan echte verkiezingen die door hfet Franco-bewind uitge schreven zijn. En het is een feit dat er veel veranderd is sinds de vijftiger of zelfs be gin zestiger jaren toen voet balsterren in bepaalde vak bonden de meeste stemmen kregen. Het was toen een la chertje. maar nu wordt er in dodelijke ernst gestemd. Die mooie medaille voor het regi me heeft echter een keerzijde. De arbeiders stemmen met steeds grotere meerderheid op vertegenwoordigers van clan destiene links gerichte groepe ringen. Dit begon al in de verkiezingen van 1966 en 1971, maar schijnt ditmaal veel verder opgerukt te zijn. (ADVERTENTIES) De illegale arbeiderscommis sies verzekeren dat ze in som mige grote bedrijven zoals in Seat (de Spaanse Fiat), Mar coni en Standard-, zeer veel van de uitgebrachte stemmen hebben gekregen. Dit ban nie mand natuurlijk controleren, maar zelfs als het enigszins overdreven is, kan men er toch zeker van zijn dat het aantal linkse militanten sterk gestegen is. Dit is overigens voor heel wat directies niet eens een ongewenste toestand, aangezien de wet hen ver plicht om met staatsvakbonds- mannen te onderhandelen, zo dat zij meestal in de uitzdchts- loze toestand zaten, dat de enige gesprekspartners die ze officieel hadden en waar ze vaste afspraken mee konden maken, niet de minste invloed op de arbeiders hadden. De Spaanse Philipsonderneming Miniwatt in Barcelona kan hiervan meespreken. Geen wonder dat zelfs directies van staatsbedrijven tenslotte in het geheim met clandestiene vak bonden begonnen te onderhan delen. Dit is echter nog een lange weg. In dé negen jaren sinds de clan destiene vakbonden besloten aan de verkiezingen mee te doen, hebben zij nog niet de minste vat op de staatssyndi- caten gekregen. Het belang van Franco's getrapte verkie zingen is namelijk de tijd. Dit komt doordat in het Spaanse systeem drie tegenovergestel de belangengroepen in dezelf de vakbond ondergebracht zjjn namelijk de werkgevers, de werknemers en de staats bureaucratie die uiteindelijk de beslissingen neemt. In the orie worden de vakbonden tot en met de voorzitter van on deraf gekozen en vormen zij de centrale raad, die aan de uitvoerende arm de wet voor schrijft. In werkelijkheid is diie uitvoerende arm geheel in handen van de regering. Inderdaad. Bij Van Maaren kunt u het beste uitzoeken op het gebied van monturen, glazen en zonnebrillen. En als aardigheidje krijgt u een leuk zakwoordenboekje in Frans, Duits, Engels, Italiaans of Spaans cadeau. Zodat u niet alleen goed gebrild, maar ook wel bespraakt op vakantie gaat. RUMMEN „Gij zijt een astrante kerel, maak dat ge wegkomt". Deze boze woorden kregen we te horen van een boer uit het Belgi sche Rummen, een nietig vlekje op de landkaart even ten noorden van St. Truiden. een plaatsje van misschien 2000 inwoners, van wie de meeste overdag hun dorpje vaarwel zeggen om elders in fabriek of in de landbouw te gaan werken. Rummen is ei genlijk een lange kronkelige straat met meer café's dan nodig. In één ervan woont Maria Motmans, zij baat het café annex danszaal Rialtc uit. zo te zien groot genoeg om de gehele bevolking van Rummen onderdak te bieden. Maar niet over haar gaat dit verhaal, maar over haar zus Thérèse (71) en broer Louis (69). die zich bijna 15 jaar geleden teleurgesteld in de wereld vrijwillig terugtrok ken in een schamel boerder ijtje om zich volkomen van de buitenwereld af te zonde ren, met niemand meer te oraten, behalve misschien te gen hun koe, en ais het ware n de vergetelheid op hur dood zitten te wachten. Onlangs trouwens dachten mensen in het dorp, die on danks alles het tweetal in de goten blijven houden, dat het laatste uur van Thérèse ge slagen had. De vrouw die zich in al die jaren slechts twee keer per dag enkele seconden buiten had ge waagd om een luik voor een raam te doen, bleef plotse ling helemaal weg. Toen het halfvergane luik van de muur was gevallen, hoefde zij ook deze dagelijkse taak met meer te verrichten. Ze bleef in het vervallen krotje, een bouwsel uit het begin van de vorige eeuw met le men muren en poreuze dak pannen. De rijke boer op de hoek van het Heffelstraatje nummer 3 werd ongerust en waarschuwde de rijkswacht. L,owieke zal Thérèse toch niet stillekens onder de grond hebben gestopt?, zo vroeg het dorp zich af. De rijkswacht kwam, baande zich een weg door de afras tering van prikkeldraad en door het metershoge onkruid en klopte bij de kluizenaars aan. Er kwam geen gehoor. Het ergste werd gevreesd. Dp deur werd geforceerd. En daar zaten broer en zus, zich de ogen met de handen be schermend tegen het felle daglicht. Thérèse in lompen gehuld, Lowieke in een soort groen iungleoak met breed gerande hoed. „Laat ons met rust, wij doen nieman- kwaad", moet hij naar de lezing van de riikswachters hebben gezegd. De sterke arm is verlegen afgedropen met de nodige excuses voor deze huisvredebreuk. Sedert die dag is er nieuw prikkel draad om alle bezoek te we ren Pers en fotografen ont dekten de twee zonderlinge oudjgs. Maar niemand kreeg ze te spreken. Het enige dat wij van het tweetal opvin gen, was een glimp van Lo wieke, toen deze 's ochtends m alle vroegte zijn groenten inspecteerde. Even maar, nauwelijks een halve minuut om zich daarna weer terug te trekken in het vervallen huis waar de regen moet binnen druppelen, en de gordijnen, naast verrot, erbij hangen. Waarom die afzondering van de buitenwereld, dat koppig volhouden dat nu al bijna 15 jaar duurt. In café Rialio worden we iets, maar niet veel wijzer. „Het is een erfe niskwestie geweest, waarbij Thérèse en Lowieke door de notaris bij de neus werden genomen", zo zegt een van de klanten. Ze hebben dat niet kunnen verdragen, zo veel slechtheid in de wereld. „Er dan te denken dat Thé rèse eigenlijk zo'n schoon vrouwtie was met heel rode wangen en een schone kop met haar. Dat heb ik ook al tegen die iournalist uit Ant werpen gezegd", zo luidt het relaas van Maria Motmans, jongere zus van de twee kluizenaars. Toen Thérèse en Lowieke enkele jaren als van de aard bodem verdwenen leken praatte niemand ijl Rummen meer over hen. Iedereen ir twt dorp kende het verhaal en zweeg er liever over „Daar mag niet over wnrder genraat zeker niet tegen huitpnetaandprs". zeet een bnpr uit de buurt „Den dieip fhii bedoelt de notaris die b:i de erfeniskwestie betrok ken wast die ze heeft bedro gen, is dood. den duvel heeft hem misschien te pakken" roept hii nog en verdwiint op de fiets. Toch heeft het zonderlinge tweetal al die ja- De vervallen boerderij van Therèse (71) en Louis (69). ren genoeg te eten gehad om naar het oordeel van de rijkswachters die met hen geconfronteerd werden er nu toch vrij gezond uit te zien, tenminste voorzover ze dat binnen een paar ogen blikken in een halfduistere kamer hebben kunnen zien. Hoe voedden zij zich al die jaren, was er nooit een dok ter of pastoor? Dat alles weet niemand pre cies te vertellen. Kwade ton gen beweren dat een plaatse lijke kruidenier er nu rijk van is geworden. Rijk van de levensmiddelen die hij st ekem elke avond door de tralies van het steeds geslo ten en inmiddels verroeste hek heeft aangereikt. Geld zouden broer en zus in over vloed bezitten. Het hoeveke en de grond plus nog een hele lap grond elders in het dorp ziin hun eigendom. Be lasting hebben ze in al die jaren nooit betaald. De deur waarders zijn wel enkele malen aan het hek geweest. Niet verder. Bang om hun kleren te scheuren of omdat die paar frankskes het toch n:c-t maken? Niemand weet nel En voorzover iemand het wel zegt te weten, zwijgt hij. De pastoor ook. maar die is neg niet zo heel lang in Rummen en die heeft het tweetal uiteraard nooit in zijn kerk gezien, laat staan dat hij zelf ooit op huisbe zoek is gegaan De koe die vanaf het begin mee in retraite is gegaan is nog in leven, maar heeft in middels het loeien verleerd en geeft helemaal geen drup nol melk meer. Het beest moei al jaren droog staan. Lowieke kweekt groenten, vooral rapen, die hij in renen sniidt en droogt om er zich- zelf pn zijn bei aarde zus mee te voeden. Voor hem en Thé- i'ese zijn alle dagen zondagen of woensdagen, het doet er met toe Maria Motmans van café Rialto zou broer en zus wei weer eens graag wiRen spreken na al die jaren. „Te weten dat ze maar een paar honderd meter verder wo nen, ik moet er niet aan der ken", zegt ze. Terug bij het bouwvallig hu.sje staan er twee auto's geparkeerd. Auto's met Duit se nummerborden. Op de achterbank van een van de auto's (een Mercedes) liggen een drietal fototoestellen en een filmapparaat. Vijf jour nal sten in totaal, helemaal uit het verre Hamburg geko men, willen Lowieke en Thérèse interviewen. Naïef vragen zc of ik tolk wil zijn, omdat „Niederlandlsch und Belgisch" zo op elkaar lij ken Dat interview heeft natuur lijk nooit olaatsgehad. Ze hebhen na een half uur hun spullen genakt en de weg naar Link gevraagd. Want Lowieke en Thérèse laten zich zeker nu niet zien. ..De eerste die ze wel te zien kriigt of tenminste een van de twee. zal de begrafenison dernemer ziin" zo heeft ie mand in "afó Rialto eerder opgemerkt. Niemand sprak hem tegen. JAN SCHILS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13