Minder misdrijven opgelost in 1974 I SdeTijd ging HOOFDLUIS OP PAAR SCHOLEN IN ZEELAND zeeuws Waaêcefc Antiekhandel toont ook modernen Freddy Breek komt in Sluis en Hulst KEBUfflSIfiEEK Ooievaar was we! in Z.-Vlaanderen PRIJZEN GROENTEN OMLAAG RIJKSPOLITIE: GEBRUIK VERDOVENDE MIDDELEN NEEMT TOE Weekblad stad streek Geld op de groei? Woningplan Eede schiet op Droog ZEVAC houdt rit door Zeeuwsch - Vlaanderen Nieuw gebouw volksdansers sterk in derde weid NU 35,- Nieuw lenen niet door Eerste frambozen in Zeeland Hulst Personeel Persoonlijke hygiëne niet altijd best Zwarte vlag DONDERDAG 19 JUNI 1975 (ADVERTENTIE) Bij veel levensverzekeringen van E&l groen hel bedrag van de p uitkering regelmatig Zonder dat üw premie hoger wordt Dat beloott wat De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. J IjaEsL1'-^ I M Levensverzekeringen II 'c/ helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel 070-469262* (Van onze correspondent) AARDENBURG - Het ziet er naar uit dat Eede binnen niet al te lange tijd een aantal nieuwe woningen tegemoet kan zien Zoals bekend is reeds herhaal delijk zowel van uit de raad als uit de gemeenschap zelf aange drongen op woningbouw o m om de kern niet te laten vergrij zen en jonge mensen de kans te geven zich in Eede te kunnen vestigen. Tijdens de dinsdagavond ge houden raadsveri deelde voorzitter drs W Locke- feer mee dat het gemeentebes tuur opschiet met een woning bouwplan dat voorziet in hel stichten van 30 woningen in de kom van Eede. „Hiermee kan Eede dan weer een paar Jaar vooruit", zo meende hij Graag wil men bij de gemeente het plan afronden door het pad dat leidt naar de Eedese begraafplaats aan te kopen, maar het Eedese kerkbestuur zou met veel voor verkoop voelen Blijkens op merkingen van de Eedese raads leden W. Standaert en J van Maele is er met het bestuur nog wel te praten. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door hel KNMI op woensdag om 18.00 uur: droog mei zonnige perioden en geleidelijk warmer". Weers vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 13 Min temp.: omstreeks 13 graden Max temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13 Min temp.: omstreeks 13 graden Maip temp omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. waterstanden (Van onze correspondent) HOEK De Zeeuwsch Vlaamse Automobielsporl Club (ZEVAC) houdt zondag 29 juni een autorally Deze Zeeuwsch- Vlaanderenrit bestaal uil twee gedeelten. Hel eerste gedeelte over een afstand van 30 kilome ter wordt gereden volgens het systeem „bolletje-pijl". Voorde a-klasse geldt hier voor een snelheid van 30 kilometer per uur. voor de b-klasse is dit 24 kilometer per uur. Voor „bolletjepijl-traject" is een, zij het klein, bijzonder reg lement van toepassing en verdei het NRB-reglement 1974 Het bijzonder reglement zal aan de deelnemers worden verstrekt bij de inschrijftafel Vanaf de finish van genoemd traject met Hoek als startplaats, rijden de deel nemers via een geneutraliseerd traject naar Zaamslag, waar gstart zal worden voor het onën- tatiegedeelte van deze rit. Dit tweede traject heeft voor beide klassen een lengste van circa 48 kilometer, dat gereden dient te worden mei een gemid delde snelheid van 24 km per uur De finish is gelegen te Zaamslag waar tevens de uitslag bekend zal worden gemaakt en prijsuitreiking zal plaatsvinden in café Crazy Horse Saloon Inschrijving voor deelname aan deze voor het clubkampi oenschap 1975 meetellende rit, in Don Quichotte te Hoek, vanaf 13 00 uur, alwaar om 14 01 uur de eerste deelnemende equipe van start zal gaan. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De volksdansgroep Goes heefl een nieuw onderko men Hei is de zaal naast de oude laboratonumschool aan de Weslsingel In samenwerking mei de NEVO in Rotterdam gaal Vodag hier in september een aantal nieuwe cursussen star ten. De vereniging heeft ruim drie |aar les gegeven in het gebouw van de voormalige mr dr Mes- schooi aan de Vlasmarkt. Proefplan - Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen op verzoek van de statencommissie voor sociale zaken het concept- proefplan ziekenhuisvoorzie ningen Zeeland ter informatie sturen naar staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De staatsse cretaris krijgt daarbij dan ook te horen waarom volgens G.S. dit proefplan nog niet door de sta tenleden kan worden behan deld. (ADVERTENTIE) De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld dooi rijkswaterstaat. Konstanz 430 plus 4, Rhein- felden 317 min 4, Plittersdorf 482 plus 7, Maxau 536 plus 10. Plocningen 141 onv Mannheim 347 plus 21, Steinbach 127 plus 1, Mainz 325 plus 6, Bingen 184 plus 8, Kaub 231 plus 8. Triei 252 plus 9, Koblenz 229 plus 5, Keulen 188 plus 7, Ruhrort 341 plus 13, Lobith 954 min 1, Pan- nerdense Kop 926 min 1. Nijme gen 748 min 1, [Jsselkop 860 plus 1, Eefde IJsel 387 plus 1, Deventer 264 plus 2, Katerveer-Spooldersl uis 39 min 1, Monsin 5474 plus 20, Borgha ren 3865 plus 42. Belfeld 1108 plus 6, Grave beneden de sluis 501 plus 8. Hoogwater - Morgen, vrijdag 20 juni Bergen op Zoom 0 14 en 12.57 Hansweert 12 17 en - Terneuzen 11.47 en - Vlissingen 11 18 en 23 44 v iissingi Wemela inge 0.05 en 12 48 Overal te koop vooi 1,80 (ADVERTENTIE) PRIJS-TIP Geldig tot 26 juni DENIM ROKJE Uni fond met kleine bloemetjes 4 mode-kleuren. iNormeal 39,95 Breda Roosendaal Goes Tilburg Bergen op Zoom (Van een onzer verslaggevers) GENT-De Belg Th de P wil de, na in België een flink bedrag te hebben geïncasseerd middels oplichting, valsheid in ge schrifte en uitgave van onge dekte cheques, samen met zijn echtgenote een nieuwe leven be ginnen in het Nederlandse Vlis singen. In deze Zeeuwse kustplaats waande hij zich veilig voor de door hen benadeelden Middels uitgave van de cheques immers waren ze in het bezit geraakt van kledingstukken, naaima chines en huishoudelijke appa ratuur. Toen De P toch nog even, vo rig jaar oktober, een familiebe- zoekje in België maakte, werd hij door de Hermandad gearres teerd. Dinsdagmorgen moest hij zich voor de Gentse rechtbank verantwoorden voor 38 oplich tingen, uitgifte van 7 valse bank- en 46 valse postcheques Om welk bedrag het in totaal is gegaan werd niet helemaal dui delijk, maar de rechtbank ver oordeelde De P behalve tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 3 000 frank boete ook nog eens tot betaling van 73 000 Belgi sche frank aan enkele schuldei sers, die zich partij hadden ge steld. KAPELLE - Op de veiling vereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle wer den de eerste frambozen van de volle grond aangevoerd. Hel wa ren zestien doosjes van 250 gram p.d„ die werden aangevoerd door mevrouw W. Ruissen-v. Oosten te Kapelle. Ze brachten een prijs op van f 3,10 p. doosje en werden ge kocht voor export naar België Koper was de firma Joh. Hoog- strate-de Bad te Kapelle (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - „Zonder het met concrete gegevens te kunnen staven, heerst het vermoeden, dat de handel in hel gebruik van verdovende middelen toeneemt. Veron trustender is, dat er een lichte verschuiving plaats vindt van de soft naar de hard drugs". Dit schrijft overste W D Lan- ting van de rijkspolitie Zeeland in zijn jaarverslag over 1974 on- dei hel hoofdstuk rechercheza ken Vorig jaar nam in Zeeland de geregistreerde misdadigheid met vijf procent toe ten opzichte van 1973 Op zich geen veron trustend verschijnsel, aldus hel aarverslag Maar de stijging trijgt een extra accent, omdat het percentage opgeloste misd rijven opnieuw gedaald is vorig laar en wel met twee procent 7an de totaal geregistreerde misdadigheid vorig jaar werd 36 jrocent opgelost Ter verge- ïjking in 1968 kwamen 984 misdrijven ter kennis van de po litie Dit cijfer is sindsdien stel selmatig opgelopen tot 2810 misdrijven vorig jaar In 1968 werd echter nog 83 procent van deze misdrijven opgelost, vong jaar nog slechts 36 procent. Hulst spant met 375 misdrij ven de absolute kroon van het aanlal dal ter kennis van de po litie kwam in 1974, gevolgd door Oostburg met 301 misdrijven Seksuele misdrijven werden voor 51 procent opgelost, mis handeling voor 98 procent, ver duistering voor 75 procent, opiumwet voor 94 procent en de vuurwapenwet voor 100 pro cent Zestig procent van het to tale misdnjvenbestand komt voor rekening van de categorie diefstallen (1695 delicten) Van de 1145 gevallen eenvoudige diefstal weid slechts 15 procent opgelost en van de 550 gevallen gekwalificeerde diefstallen 23 procent Het jaarverslag tekent hierbij aan. dat opsponngstech nisch gezien in deze situatie op korte termijn geen verbetering te verwachten is Het zou name lijk een te groe inzet van perso neel en materieel vergen om tegen die diefstallen een dam op te werpen, aldus het jaarverslag Aan de personeelssituatie be steedt het jaarverslag overigens ruime aandacht Nog steeds is er geen afdoende regeling gevon den om de vele extra werkzaam heden die de tienduizend toeris ten m de zomer met zich bren gen. afdoende op te vangen Bo vendien moei in toenemende mate bijstand worden verleend aan onderdelen buiten Zeeland, onder meer voor bewakings diensten op Schiphol en bij bui tenlandse ambassades Overste Lanting van de Zeeuwse rijks politie vraagt zich in zijn jaar verslag af, of het wel verant woord is voor deze bewakings diensten geschoold politieper soneel in te zetten gezien de per- soneelskrapte Hij bepleit de in stelling van een a pa parte bewa kingseenheid om zodoende poli tiepersonee) vnj te maken voor de eigenlijke politionele taken In het district Middelburg van de rijkspolitie werden vorig jaar 22 465,5 uren overwerk ver richt In het hoofdstuk verkeers zaken wordt gemeld, dat het aantal ongevallen voor het eerst sinds 1968 is gedaald, en wel met 0,7 procent Hel aantal ongeval len met zware schade nam ech ter toe met 25 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Schoolarts mevrouw C Pelsma van de schoolartsen- dienst Schouwen Duiveland, Tholen. Sl Philipsland en Oos telijk Zuid Boveland heefl vorig |aar op enkele scholen kinderen mei hoofdlois aangetroffen Op een school kreeg dit zelfs de vorm van een epidemietje. Dit schrijft de schoolarts in haar jaarverslag over 1974, dat gisteren werd gepubliceerd Zij voegt eraan toe. dat hel nog wel eens schort aan een goede per soonlijke hygiëne Schoolarts mevrouw M Ger ming schrijft in haar verslag, dal weei bijzondere aandacht werd besteed in het verslagjaar aan tandhygiëne en voorlichting over fluor Uit het gedetailleerde over zicht van alle verrichte onder zoeken van de drie schoolartsen van de diensl blijkt, dal de staal van de kindergebitten varieert Dokter Pelsma schrijft, dat bij 941 kleuters het gebit goed was, bij 160 matig en bij 181 slecht Doktei Germing daarentegen trof bij 539 kleuters een goed gebit aan, bij 43 een matig gebil en bij 36 kleuters een slecht ge bit Dokter Bil constateerde bij 42 kleuters een slecht gebit Schoolarts Bil heeft de schoolartsendienst vong jaar verlaten In deze vacature kon pas begin dit jaai worden voor zien De schoolartsendienst werd vorig jaar tenslotte uitgebreid mg diste mevrouw M Hendnkse- met de aanstelling van ïogope- Poldermans uit Bruinisse De pas geopende antiek handel De Gouden Poorte aan de Wagenaarstraat 12 te Mid delburg beschikt ook over een kleine ruimte waar tentoon stellingen van moderne beel dende kunst gehouden kunnen worden Deze ruimte nu dade lijk „galerie" te noemen, ge tuigt van een zekere groot spraak, want zij betekent in hel geheel van de Middel burgse lentoonstellingsgele- genheden zeker geen opzien barende aanwinst of verrui ming, aangezien ze alleen ge schikt is voor kleine exposi ties. Guido Metsers Polona is de eerste schilder die met zijn werk deze „galerie" inwijdt. Hij geeft hier een mooi ensem ble van schilderijen, die in de adeldom van de door hem ge bruikte Engelse Rowney- verven prachtig in kleur met elkaar harmoniëren Deze kleuren alleen al geven het ge heel van de expositie een aparte distinctie Wat het iets oudere werk betreft zien wij hier graag terug het gevoelige portret van zijn vader „toen hij nog viool speelde" en het por tret van zijn moeder, gevat in een groene contour die de ge stalte geheel omsluit en toch vrij laat met het opschrift: „Ik had je graag nog eens willen spreken". Ook het doek met het spelende kind is een oude bekende. Onder de nieuwe schilderij en van Guido Metsers vallen vooral de beeltenissen op van een paar wielrenners, die hij weet weer te geven in hun pe zige kracht en doorzettings vermogen en hun verslaafd heid aan het wegdek dat hun op het gezicht geschreven staat. De botte instmktieve kracht schijnt Metsers vaak te boelen, zijn belangstelling er voor komt ook naar voren in een aan het staatshoofd Amin herinnerend portret van een man. Een prachtig portret in dit genre is ook dat van een indiaanachtige figuur Dat deze schilder evenzeer open staat voor het tedere en zachte in de mens, spreekt duidelijk in het gevoelig geschilderde portret van een jonge vrouw dat warm en sensueel is gezet tegen een gebarsten muur Uit dit nieuwe werk blijkt dat Guido Metsers Polona zichzelf blijft, maar met be houd van zijn voor hem ken merkende voorkeuren en zijn geestelijke instelling is er een duidelijke verdieping in zijn werk gekomen, die erop wijst dat hij zijn weg gevonden heeft. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 1 juni. WILLEM ENZINCK Goed nieuws voor de vele fans die de Duitse schlager zanger Freddy Breek onget wijfeld ook in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft De bekende Duitse zanger, o m grote hits scorend mei nummers als Rote Rosen, Bianca en Mn einem bunten blumen straausz, zal zaterdagmiddag enkele uren doorbrengen in de grammo foonplatenzaken van Paul's Music Centre in Sluis en Hulst. Vanaf 14 00 uur is Freddy Breek in de zaak Kapellestraat 20 in Sluis waar hij om. grammofoonplaten zal signe ren. Om 16 00 uur zal hij in Hulst zijn om zich ook daar in levende lijve te laten- aan schouwen. Hieronder de derde vraagstelling in onze monumenten- prijsvraag Ken uw streek: Bovenstaande foto toont het standbeeld van een beroemd visser. Het werd niet opge richt omdat hij zo goed kon vissen, maar omdat hij een uitvinding deed. Die uitvinding was iets heel eenvou digs, maar zo praktisch dat zij nu nog wordt toegepast. Toch is het al enkele eeuwen geleden dat de visser tot de ontdekking kwam dat als jemaar wij mogen het u niet te gemakkelijk maken. De plaats waar het beeld staat moet vroeger een erg belangrijke handelshaven hebben gehad. Nu ligt het temidden van wijdse polders. Wie is die beroemde man en waar staat zijn standbeeld? BREDA - Hoewel algemeen wordt aangenomen dat de ooi evaar al sedert 125 jaar in Zee land als broedvogel niet meer voorkomt, is het mogelijk dat in de landelijke literatuur daarover minstens één broed- geval in OZ-Vlaanderen over het hoofd is gezien Volgens met bevestigde gegevens zou tot ca 1800 één paar gebroed hebben op een boerderij aan de Axelsestraat te Zaamslag, rond de jaren 1930-1935 zou éen paar gebroed hebben in de omgeving van Kloosterzande. Dit is één van de pikante ge gevens uit het boekje 'Avi fauna van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen" door G SponseleeenM Buise, ver schenen in de Zeelandreeks 2 Het boekje geeft 72 pagina's lang informatie over de vogel stand in OZ-Vlaanderen, ge destilleerd uit onder meer de archiefgegevens van Vogel wacht De Steltkluut. In ver band met de herindeling werd hel boekje tot en met 1970 bij gewerkt „Avifauna van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen" geeft voor het eigenlijke overzicht van de vogelstand eerst een beknopte indeling van het landschap van hel gebied, van de daarin aanwezige polders en van de kreken en kreekres tanten Vervolgens komen de 260 in OZ-Vlaanderen voor komende vogelsoorten aan bod, compleet met broed- en nestgegevens en alle bekende waarnemingen De vrij volle dige indruk die het boekje maakt, is éolgens de beide au teurs maar schijn zij preten deren geenszins het laatste woord over de OZ-Vlaarnse vogelstand gezegd te hebben. en kondigen zelf al een her ziene lijst aan ovei enkele ja ren Als die inventarisatie op dezelfde schaal plaatsvindt, is dal geen gek idee, omdat mis schien de nasleep van allerlei actuele ontwikkelingen in het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse (re creatie. Baalhoek, Ossenisse) dan uit de vogelstand af te le zen zal zijn Het recht van de sterkste geldt in de natuur al lang niet meer, alleen nog het recht van de brutaalste de mens. Fr B, DE PANNE - De burge meester van het bekende bad plaatsje De Panne in België heeft een zwarte vlag geplant op de plaats waar vooruit ziende geesten bij onze zuid erburen een kunstmatig eiland met een kerncentrale hebben gepland De vlag stond op de z.g. Broersbank, even buiten de kustlijn van De Panne. Burgemeester Versteele liet de verzamelde persvertegen woordigers weten dat hel rea liseren van een dergelijk ei land een „psychologische ver vuiling" is, die afschrikwek kend zou werken op de bad gasten Volgens hem is bij de plannenmakerij om de ener gievoorziening in België veilig te stellen geen rekening ge houden met de belangen van hel kusttoerisme Een kern centrale le land iseven gevaar lijk of ongevaarlijk als een kerncentrale op zee. maar ze hebben niet dezelfde psycho logische werking Hij wees er voorts op dal vaste construc ties in zee nadelige invloeden hebben op nabijgelegen stran den. (Van onze correspondent) KAPELLE - Op de Neder landse veilingen is een toene mend aanbod van verschillende groente-gewassen. Sla is er nu volop te koop en er komen steeds meer tomaten en ook de kom kommers gaan een belangrijke plaats innemen Onder invloed van hel toenemende aanbod zijn de prijzen van deze produkten de laatste dagen flink gedaald. Tot vorige week viel het aan bod tegen, hoofdzakelijk door het koude weer in dit voorjaar Tegenover het kleine aanboa stond een grote vraag voor binnen- en buitenland en de prijzen lagen belangrijk hogei dan het vorig jaar hetzelfde tijd stip Men name gold dit voor to maten en sla Komkommers zijn tot nog toe vrijwel even duui geweest als in 1974 Vooi sla werd vanaf mei gemiddeld twee tol drie keer zoveel betaald als het vorig jaar Vanat deze week is dat veranderd en ligl de vei- tingprijs van zowel de sla als de tomaten op hel peil van hel vorig jaai De vroege aardappelen zijn later dan andere en hierdoor ligt de pnjs op dit moment nog be langrijk hogei dan normaal ge acht kan worden voor deze tijd Verwacht wordt, dat ei vooi dit produkt weldra belangrijk la gere prijzen besteed zullen wor den. wanneer de aanvoeren gaan toenemen Wal het fruil betreft kan wor den gewezen op een afnemend aanbod van appelen, waarvoor de laatste dagen stijgende prij zen op de veilingen worden ge noteerd. terwijl de aanvoel van aardbeien op de volle grond op gang komt Op de Brabantse vei lingen zijn reeds grote aanvoe ren en deze zullen de komende tijd nog belangrijk toenemen. Iit vorige' week werden de aardbeien aanzienlijk duurder belaold dan het vorig jaai voor namelijk dooi het geringe aan bod Deze week is de prijs be langrijk gedaald en woensdag kocht mén op de veilingen voor viel tot vijf gulden pei kg een zeei goede kwaliteit De aardbeien-oogst zal dit jaar kleiner zijn dan in voorgaande jaren vooral door hei weer in de winter- en voorjaarsmaanden en ook dooi nachtvorst in mei. Op grond hiervan wordt ver wacht dat de pr ijs wat hoger zal blijven dan in 1974

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3