Nu nog geen extra maatregelen voor boeren en tuinders 8% Minister Van Agt wil dat journalisten zelf gedragscode opstellen CALLAGHAN BEREID TOT GESPREK IN OEGANDA KAMER EN KABINET ZWICHTEN NIET Eigenaar Casolith mag bedrijf niet in Voorproces Engelse moordzaak zonder lord lucan Het weer in Europa Het Spaarpapier aan toonder van deNMB. Aanude keuze! Verdachte spoorloos na moord Akkoorden over Simonstown tussen Zuid-Afrika en Engeland beëindigd Israëlische aanval na aanslag op binnenland buitenland Vage beloftes Zeer somber Moties Zelf standi ire Premies Spaarwinstbiljet Premie Spaar Biljet met vaste looptijd, met variabele looptijd. Rente tot Rente tot Geeft loon naar sparen. Regeringsblad Moordpoging op Moboetoe mislukt Franse frank doet weer mee met „slang Mogelijk sluiting Amerikaanse bases in Turkije Alpengidsen omgekomen bij nutteloze reddingsactie I DINSDAG 17 JUNI 1975 Ti" 9 as (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet bereid nu al enige toezeggingen te doen om tegemoet te komen aan de verlan gens van de land- en tuinbouworganisaties. Landbouwmi nister Van der Stee bezwoor de kamercommissie van Land bouw gisteren tydens een spoeddebat over de inkomenspo sitie van boeren en tuinders, genoegen te nemen met zijn toezegging, dat een en ander in de miljoenennota zal wor den verwerkt. Welke maatregelen dan door het kabinet zullen worden aangekondigd, liet hjj in het midden, al liet hij tegelijk op enkele punten doorschemeren wel akkoord te kunnen gaan met sommige wensen. De Kamer diende maar liefst zes moties in, een libera- le. een socialistische en vier christen-democratische. Opval lend daarbij was dat het chris ten-democratische front weer geheel gesloten was, nadat de fracties van KVP, ABP en CHU tijdens een vorig land- bouwdebat nog geheel geschei den optrokken. De belangrijkste reden voor minister Van der Stee om niet aan de drang van de boeren en tuinders toe te geven was de opstelling van de rijksbe groting voor volgend jaar die. zoals bekend, toch al erg moeilijk zal worden. Nu uit spraken doen of beloftes, leek de bewindsman hetzelfde als liet scheppen van verwachtin gen die later niet zouden kun nen worden ingelost. „Ik will de land- en tuinbouw die illu sie niet geven", aldus Van der Stee- Hij liet de staatssecretaris sen Mertens (Sociale Zaken) en Van Rooijen (Financiën) opdraven om zijn woorden te bekrachtigen. Beide bewinds lieden toonden zeer veel be grip voor de moeilijkheden in land- en tuinbouw, maar ver der dan enkele vage uitspra ken waren ook zij niet te be wegen. Met de hele kamer was mi nister Van der Stee het wel eens dat de inkomenspositie in land- en tuinbouw zeer som' ber is en dat ook de toekomst er zo op het eerste gezicht niet rooskleurig uitziet. Maar omdlat men nu op dit moment geen duidelijk beeld heeft van de werkelijke inkomenssitua tie in land- en tuinbouw voelt het kabinet er niets voor op basis van zeer vaige en moge- ADVERTENTIE lijk zelfs onjuiste gegevens extra steunmaatregelen te ne men. De Tweede Kamer zal vol gende week over de volgende moties stemmen: Motie Tol man (CHU, KVP, ARP): Nu al maatregelen voorbereiden om in september aan de hand van de dan beschikbare gege vens voor de noodlijdende sec toren in land- en tuinbouw aanvullende maatregelen te treffen (minister Vain der Stee: gaat me te ver; land bouworganisaties: gaat ons niet ver genoeg). Motie-Waalkens (WD) Verbetering markt- en prijs beleid (dus een tussentijdse prijsverhoging in Brussel), in komenstoeslagen en voor 1976 budgettaire maatregelen (mi nister Van der Stee: ten sterkste ontraden; landbouw organisaties: te onduidelijk). Motie-Ter Woorst (KVP, ARP. CHU): verhoging van reserveringsgelden ten behoe ve van de fiscale oudedags voorziening zelfstandigen en harmonisatie van het fiscale beleid in alle EEG-landen (minister Van der Stee: niet geheel afwijzend, beschouwt de motie als een steuntje in de rug bij de komende begro tingsonderhandelingen in het kabinet: landbouworganisaties: aardig, maar waarom de be dragen niet ingevuld? De or ganisaties willen concreet het percentage van 10 tot 15 pro cent verhogen met een maxi mum bedrag van 6000 gul den). Motie-De Boer (ARP. CHU. KVP): verhoging zelfstandi genaftrek. (Minister Van der Stee: kan ik niet tegen zijn maar in welke mate en hoe groot die aftrek moet warden kan pas in september worden bepaald. Overigens zou invoe ring hiervan beslist niet voor 1 januari 1976 mogelijk zijn gezien de technische proble men; landbouworganisaties: motie gaat niet ver genoeg). Motie-Hu tschemaekers (KVP, ARP. CHU): extra aan dacht voor de allerlaagste in komensgroepen in land- en tuinbouw dioor verlaging van de premies socialeverzekerin- gen, desnoods de premiegrens op het minimuminkomen peil brengen, (minister Van der Stee: zou een soort aansporing voor regering kunnen zijn, maar alles kan niet in een keer, landbouworganisaties: teleurgesteld, waarom noemt men niet concreet man en paard-: geen premies voor boe ren en tuinders met een inko men dat beneden de mini- mum-loongrens ligt) Motie-Voortman (PvdA, PPR en D'66): geheel nieuw land en tuinibouwbeleild waar bij men uitgaat van een ver nieuwd markt- en prijsbeleid en eventuele dan nog bestaan de inkomenstekorten aanvult met inkomenstoeslagen! mi nister Van der Stee: .geen be hoefte aan; landbouworganisa ties: geen oordeel). Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor, hen De flexibele tussenvorm. „r_Vindt u twee jaar vast wat kort die van te voren weten hoe lang en 6 jaar vast te lang, dan is 2e hun geld kunnen vast- het Premie Spaar Biljet een 2etten.Dat kan kort zijn, dat winstgevend alternatief. kan lang zijn.Twee jaar vast Premie Spaar Biljetten zijn met een rente van 61/2% namelijk na twee jaar jaarlijks Zes jaar vast met een rente van inwisselbaar. Afhankelijk van 81/2%. Berekend op basis van de gekozen spaartermijn rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: U koopt een Spaarwinstbiljet voor f 88i,66. Na twee jaar krijgt u f i.ooo,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 3.064,73. Zes jaar later betalen we f 5.000.-. (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/4,61/2,7 of 8%. (Afgerond en berekend op basis van rente op rente.) Voor uw gestorte f 1.000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.468,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet- kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK LEEUWARDEN (ANP) Het personeel van Casolith te Leeuwarden heeft gistermor gen directeur-eigenaar J. Talsma de toegang tot zijn be drijf onmogelijk gemaakt. Een actiecomité stelde zich op bij de poort van het terrein van de fabriek en de kantoorruim te van de directeur in het hoofdkantoor werd dichtge spijkerd. „Deze vent moet van het terrein af en heel Nederland moet weten dat wij voor een goede zaaik strijden", aldus de secretaris van de onderne mingsraad tot het verzamelde personeel. De actie bij Caso lith is een gevolg van moei lijkheden die al geruime tijd bestaan. Het is een controver se tussen directeur Talsma en het personeel inclusief direc teur H.J.J. Hofman. De heer Talsma wordt verweten dat KINSJASA (AP) In Zaï re Is een poging verijdeld pre sident Moboetoe, te vermoor den Alle samenzweerders wa ren gearresteerd, aldus meldde het regeringsblad „Elima". Er werd niet gezegd hoe en wanneer de samenzweerders, onder wie Ameriucaanse negers en Zairanen, de president had den willen vermoorden. De sa menzweerders zouden niet al leen de president willen doden maar ook zijn voornaamste medewerkers. hij in toenemende mate liqui diteitsmiddelen onttrekt aan 't bedrijf en daardoor zou schade berokkend worden aan het be drijf. Bovendien, wordt de werkgelegenheid vam 170 man in gevaar gebracht. De districtsbesturen van de industriebonden NW, NKV en CNV staan achter de actie van het personeel van het be drijf. Dit heeft de heer D. Schinkel, districtsbestuurder van de industriebond NW desgevraagd meegedeeld „We hebben geen bevoegd heden om de actie financieel te steunen, maar onze sympa thie gaat uit naar de actie, waarbij leden van onze bon den zijn betrokken", aldus de heer Schinkel Tijdens de ac tie draait het bedrijf overigen* gewoon door. (Van onze correspondent! LONDEN Lady Lucan (35) aarzelde geen ogenblik toen haar vanmorgen bij het begin van het voorproces over de moord op haar kin derjuffrouw Sandra Rivett, gevraagd werd: „Wie pro beerde u te wurgen toen u op 7 november 1974 in het sousterrain van uw huis ging kijken wat er aan de hand was?". Klaar ein duidelijk ant woordde zei: „Ik werd vier maal op het hoofd geslagen. Ik riep om hulp. Een stem zei: Hou je mond. Het was m'n main, lord Lucan. Ge- handschoen.de vingers grepen mij bij de keel om mij te wurgen. Toen liet hij me los en gingen we samen naar boven waar cm ze dochter Francis (10) na-air de tv zat te kijken. Mijn man begaf zich even in de badkamer. Ik maaikte van de gelegenheid gebruik om uit het huis ie rennen. Ik ging huln halen in het café op de hoek". In het sousterrain van lady Lucan's huis, vlakbij Victoria Staition, ontdekte de politie nadien een linnen postzak met het lijk van de 29-jarige kinderjuffrouw, Sandra Ri vett Zij was vermoord met een loden buis. Lady Lucan, geboren Veronica Merry, was die donderdagavond naar be neden gegaan omdat ze een ongewoon gerucht had ge hoord. Voor de mioord op de kinderjuffrouw wordt lord Lucky" Lucan opgespoord. Sommige vrienden van die rijke edelman geloven, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Anderen nemen aan, dat hij zich in het buitenland be vindt. Het voorproces van deze zaak vindt plaats in een rechtbank van Westminster. Het wordt met grote belang stelling gevolgd door Engelse juristen, wamt het is ritueel een moordproces. De acht mannen en vrouwen van de jury moeten namelijk 3 vra gen beantwoorden, gesteld door de lijkschouwer, dr. Ga vin Thurston, een arts die z'n praktijk vaarwel heeft gezegd om advocaat te wor den. In dit proces zonder be klaagde komt het er in de eerste plaats op aan te t>epa len wie de kinderjuffrouw, Sandra Rivett, vermoord heeft De tweede vraag luidt: Docxr wie weid de 35-jarige Lady Lucan aangevallen in het sousterrain? Het boeiend ste antwoord zou gegeven kunnen worden od de laatste vraag: Waar is Richard John Bingham, de zevende graaf van Lucan. die niet meer ge zien werd sinds hij ongeveer 4 uur na de moord op de kinderjuffrouw het huis van vrienden in Sussex ver liet?. De graaf en de gravin van Lucan leefden gescheiden en hadden drie kinderen. Het dochtertje Francis heeft aan de politie verklaard, dat haar vader gevraagd had: „Wan neer heeft jouw kinder juf haar vrije avond?" Het meisje antwoordde: „Iedere donderdag". Op donderdag 7 november was de kinderjuf '3 avonds thuis omdat ze bij uitzondering de avond tevo ren vrij genomen had. Scotland Yard rekent erop, dat de jury tot het besluit zaïl komen dat de sensatio neelste society-moord van de laatste 10 jaar inderdaad ge pleegd werd door de onvind bare lord Lucan. Als Lucan daarna zou opduiken, hoeft er geen voorproces meer plaats te vinden en kan hij rechtstreeks naar Old Bailey warden gestuurd. ,99 LUXEMBURG (ANP) D« Franse minister van Financiën, Jean-Pierre Fourcade, heeft bekendgemaakt dat de Franse frank zich uiterlijk op 10 juli weer zal voegen bij de „slang", de ten opzichte van elkaar zwevende Europese va luta's. Nia afloop van een bijeen komst van EEG-ministers van Financiën in Luxemburg ver klaarde hij dat Frankrijk niet verheugd zal zijn wanneer ook de Zwiterse frank zich aan sluit. De „slang" is een be langrijk mechanisme van de Gemeenschap. De toetreding van de Zwitserse frank kan de terugkeer van andere munt eenheden tot de „slang" zoals de Italiaanse lire, bemoeilij ken", zei Fourcade. LONDEN (RTR) Enge land en Zuid-Afrika hebben de akkoorden over samenwer king op marinegebied in Si monstown beëindigd, zo heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken James Callaghan gisteren in het parlement mee gedeeld. Onder het uit 1955 dateren de verdrag hadden de twee landen op de basis Simons town, bij Kaapstad, gezamen lijk droogdok- en tamkfacilitei- ten. Ook hielden zij vaak sa men oefeningen. De overeenkomst ontmoette de laatste tijd kritiek in de regerende Britse Labourpartij wegens de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De akkoorden hadden voor namelijk ten doel de zeewegen rond de kaap te beschermen. De Britse regering is echter van mening, diat de strategi sche waarde van de basis min der zwaar weegt dan de poli tieke schade aam de Britse re putatie in Zwart Afrika. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Minister Van Agt van Justitie is tegen een door de overheid in te stellen gedragscode voor journalis ten. H(j voelt wel veel voor een gedragscode, die de journa listen zslf opstellen. Minister Van Agt heeft dit gisteren in Utrecht gezegd tij dens een discussiebijeenkomst over „media en gijzeling", die het Genootschap van Hoofdre dacteuren had georganiseerd naar aanleiding van voorlich ting over en verslaggeving van de gijzelingsaffaires en de ont voeringszaak-Waalre waar mee overheid en media de laatste jaren zijn geconfron teerd. Overheid en media hebben over en weer nogall wait kri tiek geuit op eikaars werk. Mr. J. Hustinx, procureur- generaal bij het Hof in Arn hem, spitste de stelling van minister Van Agt nog toe met zijn opmerking dat er een wettelijk tuchtrecht of, in ui terste nood. een nieuwe straf bepaling voor journalisten zal moeten komen wanneer de journalisten niet zeilf een ge dragscode weten op te stel len. Tijdens de discussie, waar aan vertegenwoordigers van de massa-media, justitie, poli tie. overheddisvooriiiichtingB- diensten en universiteiten deelnamen, bleek in meerder heid bezwaar te bestaan tegen de opstelling van iets als een gedragscode. In de praktische sfeer van alle dag kan nog volop worden gedaan om tot een verantwoorde voorlichting en verslaggeving te komen, al dus de teneur van de discus sie. Zo kan de voorlichting van overheidswege nog sterk verbeterd worden. Minister Van Agt gaf in dit geval grif toe dat de voorlichting van overheidswege 91am de media bij de ontvoeringszaak Waalre en de gij zelin-gsaff aire Deil ronduit slecht is geweest. Van de kamt van de media werd erkend dat hier eveneens fou ten zijn gemaakt. ..Belangrijk is", aldus discussieleider en voorzitter van het Genoot schap van Hoofdredacteuren H. Hoefnagels „dat we van elkaar weten wat we aan het doen zijn". In verband hier- kanten aangedrongen op de (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse mi nister van Buitenlandse Za ken, James Callaghan, heeft gisteren te kennen gegeven bereid te zijn voor besprekin gen met president Idi Amin over de toekomstige betrek kingen naar Oeganda te gaan als de twee vastgehouden Britten menselijk worden be handeld. In een verklaring in het parlement weigerde hij echtar naar Kampala te gaan om een boodschap van premier Harold Wilson te overhaijdigen zoals president Amin had geëist. „Ik geloof niet dat het zou bijdra gen tot goede betrekkingen tussen beide landen op lange termijn als ik zo'n boodschap onder dwang zou overhandi gen". Mogelijk zal de 61-jarige Britse lector Denis Hills het komende weekeinde warden geëxecuteerd na te zijn ver oordeeld wegens hoogverraad. Een andere Brit, Stanley Sma len, kam als hij schuldig wordt bevonden aan het hamsteren van olie, eveneens ter dood worden veroordeeld. Zijn pro ces is uitgesteld tot 18 juni. „Als, maar ik hoop, menselijk heid in beide processen over heerst, zal ik gaarne bereid zijn in de nabije toekomst te spreken over de situatie van onze betrekkingen", aldus de minister. De boodschap van premier Wilson is gisteren in Kampala overhandigd door le Britse waarnemend hoge com missaris, James Hennessy. Zij werd vrijdag verzonden, maar de president had gezegd dat zij moest worden overgebracht door minister Callaghan of de minister van defensie, Roy Mason. De inhoud van de boodschap is niet onthuld, maar men meent dat daarin wordt ingegaan op verschillen de voorwaarden die president Amin had gesteld voor gratie aan Hills. Daartoe behoorden het uitlveren van Oegandese ballingen die in Groot-Brittan- nië wonen en het staken van propaganda tegen Oeganda. mee werd van versdhillende kanten aangedrongen op de stichting van een overlegor gaan waarin media, politie en justitie proberen hun werk be ter op elkaar af te stemmen- ANKARA (UPI) Turkije moet zijn militaire verplich tingen jegens de Verenigde Staten herzien in antwoord op het Amerikaanse wapenem bargo. Dit .heeft de Nationale Veiligheidsraad gisteren n gedeeld. Regeringskringen in Ankara zeiden dat dit zou kunnen be tekenen een spoedige sluiting van de 25 Amerikaanse mili taire bases in Turkije, Volgens hen zou de regering wellicht spoedig een tijdschema voor de sluiting bekendmaken. De bases in Turkije, het enige Navo-land dat aan de Sovjet unie grenst, verschaffen een belangrijk defensie- en waar schuwingssysteem voor het ge bied van de Middellandse Zee. De minister-president zoals we Joop de Uyl eigenlijk moe ten betitelen ojndat-ie premier is, heeft afgelopen vrijdag de natie laten weten dat het er nog helemaal niet zo best voorstaat. Economisch dan. En dat het voor de rest van het jaar ook bepaald geen roze- geur en maneschijn zal we zen. it Nu was de rozegeur om een hele reeks milieubeder- vende redenen toch al ver te zoeken geweest, maar een do sis maneschijn had dit kabinet best kunnen gebruiken. Ten slotte is het nog altijd zo dat wie de (vrijende) jeugd heeft, de toekomst heeft. it Maar goed, Joop kwam van zijn zorg melding maken voor de buis in zijn wekelijkse vrij dagavondpraatje. En hoe. Kijk, natuurlijk zie ik ook veel liever dat Jopie lacht dan dat Jopie (maar dat was Jan tje geloof ik) huilt, maar toen ik hem zo somber sombere dingen zag vertellen aan de kijkers, dacht ik: Jo, dat is hem nou helemaal. Joop. it Er Is vaker gezegd dat Joop het best „in vorm" is in moei lijke tijden, maar toen ik hem vrijdagavond zag, zei ik: in derdaad, de onheilsmare staat als het ware op Mijn gezicht te lezen, ■it Zelfs Wibo v.d. Linde (de Tros was aan de beurt) was ervan onder de indruk. "éf Joop Donderwolk. it Vlakbij Napels heeft de po litie een zusterklooster over vallen en daarbij ontdekt dat de nonnen klandestien bor duurwerk deden, waardoor zij de arbeidswet overtraden. De zusterkes deden het werk voor de fabriek in de buurt van het klooster, die nota bene al vier maanden stil ligt vanwege een of ander ar beidsconflict. De werknemers van de fabriek krijgen een werkloosheidsuitkering en het is logisch dat dan de wet ver biedt dat er in zo'n geval werk in of voor de fabriek wordt verricht door derden, it Ik hoor de fabrieksdirecteur zich straks al verdedigen voor de officier van justitie: De werknemers stonden op non- actief! it Afgelopen zaterdag is de nieuwe staatssecretaris van justitie, mr. H. Zeevalking, de finitief afgetreden als voorzit ter van het Nederlands cen trum voor het amateurto neel. it Leuk idee, een amateurto neelspeler als staatssecretaris, nog wel bij Van Agt. Die houdt zelf nogal van one man shows. Over toneel gesproken, ik zou best souffleur mm dit ka binet willen wezen. it U niet? Iedereen toch zeker. Nou tabee dan. MERIJN (Van onze redacti» buitenland) TEL AVIV De 20-jarige Israëlische mevrouw Simcha Mordechai is gistermorgen in een ziekenhuis in Tel Aviv overleden aan de verwondin gen die ze zondag had opgelo pen bij de overval van Pales tijnse commando's op een boerderij in Kfar Joeval aan de Libanese grens. Het aantal doden diat het incident kostte is daarmee ge stegen tat zeven. De Israëlische artillerie heeft in de nacht vam zondag op maandag de plaatsen Naba- tiyeh en Arqoub in het zuiden van Libanon beschoten. De omgeving was zondag het doel van vijf luchtaanvallen na de aanslag op de Israëlische boer derij. Een legen-woordvoerder in Tel Aviv heeft bekendge maakt dat een Israëlische pa trouille maandagochtend vroeg bovendien gedurende korte tijd Libanees grondgebied bin nendrong nadat ze door Pales tijnse commando's was bescho ten. De patrouille bevond zich in het gebied van Kfar Yoe- val, het toneel van de Pales tijnse aanslag. Het artillerieduel heeft vier uur geduurd, zo heeft een Li banese militaire woordvoerder meegedeeld. Vier Libanese dorpelingen werden door Is raëlisch vuur gewond. BELP (UPI) Drie Zwit serse alpengidsen zijn op zoek naar een vermiste, maar later gezond en wel opgedoken skiër, om het leven gekomen in een sneeuwstorm, zo heeft de politie van Belp in het kanton Bern gisteren bekend gemaakt. De skiër was zondagmiddag als vermist opgegeven. Direct steeg een hefschroefvliegtuig van de alpenreddingsdienst op, hoewel er een zware sneeuw storm stond. Het toestel vloog te pletter tegen een berghel ling en de piloot en twee an dere alpengidsen verloren liet leven. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münohen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. half bew. regenbui half bew. half bew. zw. bew. onbewolkt half bew. geh. bew. half bew. half bew. half bew. zw. bew. onweer zw. bew. zw. bew. regen 10 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr. 19 gr. 20 gr, 16 gr. 18 gr. 24 gr. 13 gr. 17 gr. 17 gr. 17 gr. 22 gr. 30 gr. 25 gr. 20 gr. 22 gr. 17 gr. 20 gr, 27 gr. 26 gr, 18 gr 26 gr. 15 gr.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9