Zeeuwse protestbrief aan de minister van onderwijs Verfvelloiden van C. Staelens in het Museum van Terneuzen NOG VOLOP APPELEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Auto over de kop; twee gewonden Raad Reimerswaal behandelt subsidievoorstellen TEGEN STUDENTENSTOP PEDAGOGISCHE ACADEMIE Auto rijdt op kalf UGBLIK stsid streek Kindermarkt Rilland-Bath ^root succes Go«s Reimerswaal - festival op 21 juni Tal van tips in „nalatenschap"' Cor van Woerkom Expositie Hofman te Middelburg Presentatie van monumenten film en boek T entoonstellin g kunstkring Goes Burgerlijke stand DINSDAG 17 JUNI 1975 6 markten GOES-KRABBENDIJKE, 16 juni Groene kruisbessen Exp. 151183. Groenten, oer stuik kropsla 26—27. komkom mers 4952, bloemkool 6 per kr 7388, 8 per kr. 6364 10 per kr. 25, afvir. 25—39. per bos: kroten 58—80, uien 61, per kg oude aardappelen 5- foiv aa,rdaPPelen grote 130131, drielingen 121—126, kriel 124, ctnbb. nrinc. bonen I 470, snijbonen 330—350, rabar ber 5563, spitskool 4648. KAPELLE-TERNEUZEN. 16 juni Kruisbessen export 161183, aardbeien p. doosje van 200 gram I 93—110 ILX a690, II 5370, aardbeien in 2 kg krat n kg. I 350—430, HX 270370, II 240280. frambozen p. doosje van 200 gram I 100180. rode bessen P. doosje van 150 gram I 170 eerstelingen grote 123. kas- pnncessebon-en I 420-440,, bos- kroten 93100. Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH D« leerlingen van de chr. nat. school „de Wiekslag" te Ril- -and-Bath hebben onlangs een kindermarkt gehouden, die een grandioos succes geworden is. Ruim twee maanden lang verzamelen de leerlingen al- j j zaken als vaasjes, levens middelen, boeken en planten. Tijdens de lessen handenar beid werden vele leuke dingen vervaardigd. Dit alles om op de kindermarkt de produkten te verkopen ten bate van de school. De markt werd afgelo pen vrijdag gehouden Naast de aangeboden waren konden bezoekers ook meedoen aan activiteiten als sjoelen, bussen gooien, bruine bonen raden. Er waren pa nne koeken te koop en er was zelfs een stand met popcorn. Alles ging vlot van de hand. De bloemenstand was het eerste leeg en daarna de stand met krentenbollen. De kindermarkt te Rillend-Bath van de Wiekslag werd bezocht door ouders en vooral ook veel kinderen van de andere lagere scheden. De opbrengst van de kindermarkt bedroeg f 2339,70. Voor dit geld zullen leer- en hulpmiddelen worden aangeschaft, die niet in aan merking komen voor rijks- of gemeentesubsidie. De uitslag van de verloting en het raden van de bruine bonen zal via een stencil in de brievenbus van alle Rillanders worden be kend gemaakt examens HULST „St.-Martha", school voor individueel lager en middelbaar beroepsonder wijs. Geslaagden schooljaar 1974-1975: Vormingsklas: Ma rina de Bakker Hulst, Mari anne Dieks Hulst, Tonny Goense Overslag, Marie-Louis van Kruyssen Kloosterzande, Annette de Krijger Hulst, Ria van Pamelen La nis waarde. Ti ny de Rechter Heikant met lof. Rita de Rijk Kloosterzan de met lof. Jacqueline Scho- nen-beng Terhole, Irene Wee- maes Nieuw-Namen. Klas Th.3 L.H.N.O. T-exa- men: José Aerts Terhole, Pa tricia Burm Vogelwaarde, Car- la Compdet Vogelwaarde, Mar- loes van Goethem Walsoorden, Gerrie Hamelink Hulst, Riet de Hant Hulst, Ellen Huizing Temeu'zen Marian Jonkheym Kloosterzande, Jacquelien van Krudjssen Kloosterzande, Mo nique Menu Ossenisse, Anda de Rijk Ossenisse ,Anda de Rijk Kloosterzande met lof, Moni que Schuren Vogelwaarde, Ro- se-Marie Verschuren, Lams- waarde. Uitgesteld examen: 1. Herexamen: 1. Goes Aan de scholenge meenschap De Vakschool te Goes slaagden voor het diplo ma primaire opleiding dames- kappen (leerlingwezen) de volgende leerlingen: C. W. Bo- lier te Vlissingen, M. J. de Bruyn te Goes. K. J. Christi- aanse te Middelburg, J. M. Ie Feber te Vlissingen, S. M. la Fleur te Middelburg, H. Hanse te Noordwelle, W. M. Hopmans te Goes, J. Jobse te Middelburg, E. A. Louws te Middelburg, E. Mészaros te Middelburg, P. C. Quist te Goes J. P. Simons te Middelburg, W. P. Wiegel te Middelburg, M. J. Zuydweg te Wissenker- ke, C. F. Berrevoets te Zierik- zee. C. P. F. Clarijs te Nw.- en St.-Joosland, M. P. Hoek te Middelburg, M. N. Karelse te Heinkenszand, E. M. Maas te 's-Heer Arendskerke, H. D. Peeters te Hansweert. M. H. die Rijke te Vlissingen. W. J. v. d. Vrede te Yerseke, C. S. Bruynooge te Oost-Souburg (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Directie en docenten van de rijkspeda- gogische academie in Middelburg (officieel de rijksoplei ding voor onderwijzer en kleuterleidster) hebben een pro testbrief geschreven aan minister Van Kemenade van on derwijs en wetenschappen. Hierin vragen zij, de door hem aangekondigde studentenstop voor de sector kleuterleidster ongedaan te maken. De volledige tekst van de brief luidt: Vleeskeuring-'i-'enst De vleeskeuringsdienst kring Zee land benoorden de Wester- •chelde, belegt een vergadering op donderdag 26 iuni in hotel TC(->v.p-nVwifc - On--.? vor gadering begint om 14.30 uur. MIDDELBURG „Geachte heer Van Kemenade, Langs deze weg willen de docenten van de pedagogische academie, rijksopleiding voor onderwij zer en kleuterleidster te Mid delburg, protesteren tegen de door u genomen maatregel, het aantal toe te laten studenten tot de rijksopleidingen voor (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Dit jaar wordt het Reimerswaal festival op zaterdag 21 juni gehouden in Rilland-Bath. Het festival wordt ditmaal georga niseerd door de Rillandse mu ziekvereniging Riliandia. Aan het Reimerswaalfestdval wordt deelgenomen door de muziekkorpsen Mozaut uit Yerseke, E. M. M. uit Kruinin- gen, Scheldegalm uit Hans- weert, Riliandia uit Rilland- Bath, Concordia uit Krabben- dijke en Vooruit uit Waarde. De zes korpsen zullen tesamen een non-stop-programma pre senteren van twee uur. Dit evenement begint zaterdag 21 juni om 18.45 uur en zal zich afspelen op het terrein voor huize de Vliedberg. Na afloop maroheren de korpsen muzi kaal naar het dorpshuis waar de ontbinding plaats heeft. Het festival wordt besloten met een samenzijn in het dorpshuis met medewerking van The Riverside Combo. Als speciale attraktie wordt er 's- middags om 14.00 uur tussen ploegen van de Reimerswaalse muziekverenigingen een zes kamp gehouden. Deze zes kamp zal zich afspelen in de tuinen achter huize de We-rf- kampen. Onderdelen van deze zeskamp zijn onder meer voet balrace, marathon, autobanden stapelen, slalom en watea-bal- let (Van een onzer verslaggevers) GOES Als een soort nala tenschap bij zijn vertrek heeft welzijnswerker Cor van Woer kom de Werkgroep Jeugdbe leid Borsele een aantal tips voor de toekomst gegeven. In een korte brief aan de werk groep pleit hij ervoor, om een aantal zaken in de jeuigdwel- zijnssectoren te scheiden. Het lijkt hem wat moeilijk om al les door een „peilgroep" te laiten behandelen. Hij stelt vender voor wanneer er meer dere regio-peilgroepen bij el kaar geroepen worden, om dan tegelijk mee te delen welke sectoren van het jeugdwel- zljnsbeledd tijdens een hoorzit ting behandeld worden. kleuterleidster te beperken tot een door u dwingend voorbe schreven aantal Wij aohten deze maatregel onjuist, zeker van een minis ter die mede vorm geeft aan een kabinetsbeleid dat op principiële gronden ernst maakt met de spreiding van macht, kennis en inkomen. Wij ervaren een en ander, me de op grond van hierna vol gende argumenten als een be leidsfout. 1. Het in een democratie on vervreemdbare i-echt op scho ling dient niet dwingend ge koppeld te worden aan de si tuatie op de arbeidsmarkt. In dien zulks wel gebeurt, bete kent dit onderwijskundig ge zien het onverkort doorvoeren van het professie-model bin nen het onderwijssysteem, met de daarmee gepaard gaande ongelijkheid. 2. Ontkoppeling van scho ling en werkgelegenheid heeft als consequentie de stimule ring van het zelfoeschikkings- model binnen het onderwijs systeem. Wij vinden dit model een van de instrumenten ter be vordering van grotere maat schappelijke gelijkheid en te vens een mogelijkheid ter ver ruiming van scholingskansen voor iedereen. In een serieuze poging de spreiding van ken nis ter hand te nemen, dient stimulering van het zelfbe- schikkingsmodel een hoek steen in het onderwijsbeleid te zijn. 3. Wanneer binnen andere sectoren van het onderwijs door tekorten in plaatsingsmo gelijkheden een op zichzelf onjuist lotdngssysteem gehan teerd moet worden, is het on begrijpelijk dat voor opleidin gen waar plaatsing mogelijk is. een studentenstop dwin gend wordt voorgeschreven. Daarmee wordt aan jonge mensen onnodig het recht en de kans op verdere studie en vorming ontzegd. 4. Deze maatregel is in strijd met door u gedane uit spraken met betrekking tot de achterstand ip scholing bij meisjes en vrouwen. De oplei ding tot kleuterleidster, die u voor die Rijksscholen dwin gend beknot, wordt juist door grote aantallen meisjes be zocht. 5. Uw maatregel betekent een discriminatie van de Rijks opleidingen voor Kleuterleid ster. Wij verzoeken u alsnog uw maatregel ongedaan te maken en zien uw reactie met be langstelling tegemoet". De brief was getekend door: na mens de directie, C. J. de Graaf en namens de docenten L. A. van Colmjom. GEWAPENDE overvallers hebben gisteren de bewaki11» van een wapen- en munitiede pot in Noord-Ierland overrom peld. Ze zijn ontsnapt in ga stolen militaire voertuigen met onder meer 148 semi-automatl- sche geweren, 35 machinepis tolen en een mitrailleur. TERNEUZEN In het Museum van Terneuzen dat van dinsdag tot en met za terdag van 14.00-17.00 uur en op vrijdagavond van 19.00- 21.00 uur geopend is, houdt de Zeeuwsch-Vlaming Carlos Staelens een expositie van verfvelloïden. „Verfvelloi den", schrijft de exposant zelfbewust in een Ten Gelei de bij de gestencilde catalo gus „zijn een nieuwe ont wikkeling in kunst, waarmee een weg tot colorie (wat is dat? W.E.) mogelijk is. De naam verfvelloïden is ont daan doordat in de kunstwer ken verfvellen zijn gebruikt, die reliëf en kleur als voor naamste uitdrukkingsvorm hebben. Daardoor zijn veel nieuwe mogelijkheden tot impressie open, waardoor de fantasie van de aanschou wer geprikkeld blijft". Een stukje proza dat ge spannen verwachtingen op roept bij de beschouwer. He laas worden zij ten enen ma le niet vervuld. Bij Staelens zat waarschijnlijk de liedoe- ling voor met zijn gebruik van verfvellen tot een soort van materieschildering te ko men, maar andere veel vreemdere materialen dan verfvellen zijn dan toch on eindig effectiever, dat heelt Jaap Wagemaker wel bewe zen. Met deze verfvellen is blijkbaar maar weinig te doen, men kan ze plooien, massaal wat bijboetseren, maar het resultaat blijft, ge zien wat door Staelens be reikt heeft, stuntelig en wei nig fraai. Meestal bevinden de verfvellen zich in de een of andere vorm in het mid den van het werkstuk en Staelens vult de ruimte er omheen met decoratief sier werk op. Het komt in de 27 hier aanwezige werkstukken eigenlijk nergens tot een werkelijke, zuivere expres sie. Een uitzondering moet men maken voor Man en Verkeerslachtofler, maar daarin lijkt dan ook het minst met vellen gewerkt. Daar breekt iets dooi van de vroegere Carlos Staelens die als schilder met doodgewone verf jaren geleden een belof te leek. Het is dan ook te hopen dat Staelens Inziet dat zijn experiment met de verf velloïden (een woord dat sterk doet denken aan de voortreffelijke grassoïden van Paul Verheylezoon) een greep in de lucht is en dat hij terugkeert naar de pro dukten van Taiens, Lefranc of Reeds waarin men ronder naar stuntjes te zoeken nog altjd prachtige schilderijen in welke persoonlijke stijl dan ook kan maken. WILLEM ENZINCK fVan onze correspondent) SCHOONDIJKE Op de Krabbendijk is in de nacht van zondag op maandag M.J.J.D. uit Schoondijike op onverklaarbare wijze met zijn personenauto in een vrij diepe sloot naast die weg gekomen Hij is over de kop geslagen en op de autoka/p blijven Ragen D. werd later met een wervel kwetsuur per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Een mede-inzitten de, mej. E.C.C. uit Oostburg liep een diepe snijwond aan liet hoofd op. Na in het zie kenhuis te zijn verbonden kon zij huiswaarts keren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vanaf vori ge week woensdag komen handelaren uit Zeeland maar ook uit vele andere delen van het land naar Terneuzen om er appelen te kopen. De cen trale veiling-Kapelle-Terniïu- zen hondt vanaf vorige week weer fruitveilingen in Terneu zen. Vanaf het begin van de samenwerking tussen deze neuzen geen fruitveilingen ge- twee veilingen zijn er in Ter- houden maar werd het fruit uit Zeeuwsch-Vlaanderen ver- koent via de veilingklok in Kapelle. Direkteur P.G. Vermaire van de centrale veiling Kapel- le-Terneuzen zegt dat men zich steeds op het standpunt heeft gesteld dat de prijsvor ming voor fruit op zo weining mogelijk pnnter. tot stand moet komen. Daarom gingen bestuur en direktie van de sa menwerkende twee fruitvei lingen van Zeeland ere van uit dat er slechts op één punt geveild moest worden en het lag voor de hand dat dit Ka- nelle was. Voor de telers uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dat goed gewerkt want zij kregen dezelfde prijs als hun collega's op Zuid-Beveland en door concentratie van het aan bod ontstond een prijsvorming die de toets van de landelijke norm glansrijk kon doorstaan. Vanaf eind mei is er in Kapel le echter vrijwel geen fruit meer voor de verikoopbeschik- baar en in Ternenzen heeft men nog een flinke voorraad. De telers in dit gebied gaan er reeds jaren vanuit dat ze dank zij hun moderne koelnuis tot zeer laat in het seizoen met goede appelen aan de markt kunnen komen en dat doen ze dan ook. Deze week werd in Goes de laatste fruitveiling van dit sei zoen gehouden. In Kapelle- Biezelinge is het nu ook vrij wel gebeurd met het aanbod van appelen van de oude oogst en in Krabbendijke zal het niet lang meer duren. In Ter- neuzen echter had men in het begin van deze week nog ruim anderhalf miljoen kg. appelen voor de verkoop beschikbaar en deze komen geleidelijk aan de markt tot in juli. Bestuur en direktie van de centrale veiling Kapelle-Ter neuzen heeft besloten deze verkoop in Terneuzen te doen plaats vinden omdat ook in het verleden is gebleken dat op het eind van het seizoen, wanneer er vrijwel nergens meer appelen in grote noe- veelheden te koop zijn, de prijsvorming in Terneuzen goed tot haar recht komt. Daarom komen thans de han delaren gedurende enkele we ken naar dit deel van Zeeland waar ze eerder dit seizoen nog niet kwamen voor hun aanko pen. Direkteur Vermaire wijst op de goede kwaliteit die er wordt aangeboden, dank zij de uitstekende bewaring in het grote en moderne koelhuis in Terneuzen. De afzet geeft geen problemen al zijn de prijzen de laatste weken iets terug gelopen door verminder de exportvraag. Het klaarma ken en de afzet >-an het fruit in Terneuzen vindt onder lei ding van bestumr en direktie van de centrale veiling plaats en het is de heer Van Es die daarbij een belangrijke plaats inneemt. Hij is de man voor de afzet bevordering van de veiling Kapelle-Terneuzen en fun geert in de praktijk niet al leen als de man onder wiens leiding het fruit wordt klaar gemaakt voor de afzet maar ook alc de vraagbaak voor de telers. Uit het gesprek met de direkteur hebben we begrepen dat de samenwerking tussen de veilingen Kapelle en Ter neuzen, die het vorig jaar tot stand kwam, bijzonder vlot is verlopen. Er is voldoende be grip over en weer voor el- kaars standpunt en wanneer er problemen zijn worden de ze in goed overleg opgelost. Daarom nebben zowel de le den van de veiling Terneuzen ils de veiling Kapelle veel nrofijt van het samenwer kingsverband dat zij aan gin- ;en, aldus hun direkteur die «r overigens aan toe voegt dat lij er van overtuigd is dat deze samenwerking slechts een tussenfase is omdat er in de toekomst maar plaats Is voor één veilingvereniging in Zeeland, zij het dan wel met verschillende aanvoerpunten. VLISSINGEN Op de Nieuwe Vlissdngseweg tussen het verkeerslicht Westerzdcht en de brug stond een file au to's te wachten. Een taxi, be. stuurd door J. J. uit Arnemui den stopte achter de wachten de auto's toen hij plotseling van achteren werd aangereden door een personenauto, be stuurd door A- v. W„ die niet voldoende had opgelet. Deze auto werd dusdanig vernield dat hij weggesleept moest worden. VLISSINGEN De 26-jari- ge H. M Mulder, woonachtig te Vlissingen, werd tijdens werkzaamheden in de wasserij van S. plotseling onwel. Hij liep naar buiten waar hij in elkaar zakte. Per ambulance i* de man overgebracht naar het Bethesda ziekenhuis te Vlis singen voor observatie. (Van onze correspondente) NIEUWVLIET J.P. van de V- u-it Breskens is met zijn personenauto op de Provincia le weg te Nieurwvliet op een overstekend kalf gereden. Toen hij hiervoor nog remde reed de achter hem komende T.A.V. eveneens udt Breskens op hem in. De auto van V. d. .V werd geheel vernield en de andere zwaar beschadigd. Het kalf moest. worden afge maakt. O (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Mid delburgse kunstenaar Wlm Hofman exposeert vain 21 juni tot en met 17 juli werken ln het Zeeuws kunstenaarscen trum van de Lange Noord straat 59 te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN De gemeenteraad van Reimerswaal zal in haar vergadering van dinsdag 24 juni in het gemeente huis te Yerseke een aantal subsidievoorstellen behandelen. B. en W. stellen de raad voor deel te nemen in de ge meenschappelijke regeling voor het museum voor Zuid en Noord-Bevelamd te Goes en hiervoor met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1974 een subsidie ter beschikking te stellen van f 0,38 per inwo ner. B. en W. willen verder een subsidie wain f 910 ter be schikking gesteld zien voor een balletoursus, die gegeven wordt door het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vor minig in hert gemeentelijk gymnastieklokaal te Kruinin gen. Reeds vorig jaar bleek de gemeentelijke subsidie voor het jaarlijks te houden Rei- merswaalfestiva! niet meer toereikend te zijn. B. en W. stellen de raad daarom voor deze subsidie te verbogen twt f 2000. Ook wil het college de subsidie tot f 0,20 per inwoner verhogen voor de stichting Zeeuws studiefonds. Dit echter alleen voor dit jaar. Volgend j aar moet volgens bet college worden bekeken of handha ving van deze verhoging nood zakelijk is. Aan de vereniging Het Nederlandse Blindenwe zen wil het college een subsidie toekennen van anderhalve cent per inwoner. Op de raadsagendia van Rei merswaal prijken verder voor stellen tot aan- of verkoop van -woningen en gronden, ander meer de aankoop van de Boomdijik te Hansweert. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op maan dag 23 juni worden om 17.15 u-ur in het stadhuis te Middel burg het boekwerkje 'Middel burg-binnenstad" en de film „Middelburg-monumentenstad" gepresenteerd. Het boekwerkje Middelburg-binnenstad is ge schreven door de heer ir. H. Klarenbeek en de fiim Middel burg-monumentenstad is ge maakt door de heer Jaap Wol- terbeek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Leden van de Zeeuwse kunstkring houden een tentoonstelling van 19 juni tot en met 6 juli in de vleeshal te Middelburg. De toegang tot deze tentoonstel ling is gratis. De expositie is dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Er is werk te zien van Lie9beth Binkhorst, Miems van Citters, Els Holle- brandse. Han ter Keurs en Matie Murre. De officiële ope ning zal worden verricht door Ad Braat, keramist te Zierik- zee, op donderdag 19 juni om 20.00 uur. Tenslotte eteOILen B. en W. de raad voor deel te gaan nemen aan de realisering van een intergemeentelijke struc tuurschets voor Midden-Zee land. Trimnufci Vierhonderd fietsende Belgen doorkruisten zaterdagmiddag Zeeland. Dit alles in het kader van een zogeheten „regelmaitigheddsrit' voor trimmers. De organisatie van het sportieve evenement was in handen van de Ant werpse rijwiektab „de Zwa luw". De Zeeuwse politie zorgde voor de nodige begelei- Diploma"s ln de Print van Orainje te Goes vindt op woensdag 25 juni de diploma- ultreSking plaats voor afgestu deerde leerlingen van <fe rijksmiddelbare Ijaind:- en tuin- bouwsohootL De aanvang van de diploma-uitreiking is 14.00 uur. Geboren: Nathalie Leonie, d.v. L. P- F. Janssens en P. T. de Meij, Mattan, z.v. A. H, Schout en A. M. de Jonge: Marinus Im-an, z.v. M. van Koeveringe en A. Koster, An na Jannetje, d-v. A. M. Hom mel en L. Sinike, Martin, z.v. J. G. Verhorst en N. T. C. M. Verhoeven, Pieter Jacobus. z.v. D. Luikasse en H. S- M. de Witte, Lennert Jan, z.v. J. K. Goemans et) L M. A Moer- mond, Auigebertus Antoine, z.v. H- J. Nauta en A G. C. Mulder, Anton Gerardus, z.v. G. P. van Winden en E. J. J. van Hoorn, Anje Cornelia, d.v. J. H. C. Wiersma en G. Suske; Jeroen, z.v. A Cartledige en M. C. Mijs, Erik, z.v. D. de Jonge en T. Verhage, Cornell-* Marinus Johannis, z.v. M- A. J. v.d. Jaigt en M. M. J. Mol. Overleden: Christdiaan Dees. 74 jr, e.v. T. Hoogerheide, Cornelia Hendrdka Santina van Oeveren, 73 jr., Johanna Pie- ternella de Witte, 59 jr-, e.v. G. Feleus, Cornelia Steljn, 76 jr., e.v. J. Vermue, Antonius Johannes Korste. 76 jr., w.v. M. T. A. Christiaans, Marinus Zacbarias Verhage, 78 jr., w.v- M. S. de Vos, Johannes Caro- lus Hu bertus Bollmann, 67 jr., e. v. A. D. van der Graaf: Johanna Friederiike Elsabe Dross, 89 jr., w.v. B- J. H. van Dijk, Franoiscus Johannius van de Waart, 84 jr., e.v. W. van Zunderen, Jannetje de Dreu, 89 jr., w.v. M Louwerse, Jo hannes Eliza Harthoorn, 75 jr., Marinus Andeweg, 89 jr., e-v. E. van Hulst, Toontje Wilhel- mina Portier, 81 jr. Getrouwd: Lambertus Anto- ivius Maria Kraak, en Andria- na Albertina van den Boom gaard Ondertrouwd: Jan Adriaan de Smit en Maria Barbara An- tonette Franse. Huwelijksda tum 4 juli 1975; Franky Jozef Henriëtte Weemaes en Jannv de Blonde, huwelijksdatum 18 juli 1975. Naar alle waarschijnlijkheid zullen veel lezers deze rubriek vandaag voor gezien houden als ik in deze eerste regel het woord poëzie schrijf. Nog steeds bestaat het misverstand, dat gedichten allemaal maar moeilijk-doenerij-om-niks is en knap vervelend- Een ge- dachtengamg, die niet vreemd is voor hen die vroeger op school vragen moesten beant woorden bij gedichten van Tollens. Boutens. of Vondel. Degenen die dat wel leuk von den, gingen Nederlands stude ren en kwamen later voor de klas, waarmee de kring rand is, of in het ergste geval wer den ze zelf dichter. Het merendeel houdt het na schooltijd wel voor gezien, iets dat ook blijkt uit de oplagecij fers van poëzie bundels: met een totaalaantal van 1.000 exemplaren per bundel mag je )e tot de goed-verkopende poëten rekenen. Maar poëzie blijft niet geperkt tot een handjevol lezers. In de televisiewereld wordt dagelijks gebruik gemaakt van poëtische middelen. De STER- reclame is er een sprekend voorbeeld van. Op middelbare scholen worden teksten van liedjes uit de Stratemakerop- zee-show behandeld, en te recht. Een directe confrontatie -net heuse dichters was het in Je uitzending van VARA's Nacht der Poëzie. Bij het kij ken ernaar moest ik denken aan een uitspraak in Bibeb's Veertien Vrouwen zojuist heb ik zitten bladeren maar ik kon hem niet meer terugvin den en daarom citeer ik uit het hoofd: „A-Ls je schrijft, zit je in een etalage en als je daar niet tegenkunt, moet je met de rug naar het raam gaan zitten". Met het gezicht naar de camera kregen we ze te zien, de echte dichters als Van Deel, Kopland. Herzberg en de aanstellers en idioten die ik niet zal noemen. Een half uur dichtertjes-kijken was een stuk amusanter dan een nacht uitzitten vol verve ling. Tien dagen geleden heb ik onder de kop: „Een zooitje ongeregeld" mijn indrukken van die nacht weergegeven- Deze televisieregistratie gaf met zondagsdichters, Komrij en de interrupties van het pu bliek de indruk dat poëzie een aaneenschakeling van anekdo tes is. Voor de kijker is het voordeel van een samenvatting dat er veel is weggelaten- Het misverstand, dat poëzie moei- liikdcenerij is. zal inmiddels udt de wereld zijn geholpen, maar wat is er nu voor in de plaats gekomen. In VARA's The Linehams zag ik hoe zeehonden ver werkt worden. Omdat dit stukje toch over poëzie gaat. geef ik een paar regels van Jan Kal, die in het eerste jaar van zijn medicijnenstudie een haai moest openen: „Geest driftig snijdend ging ik, die vergat dat zelfs een beest van die lagere soorten ook nog wel eens kon hebben lief gehad want zie,' in de ge paarde uterus zaten acht doorn-haaitjes. klaar voor ge boorte die verschoven is naar St.-Juttemis". Dat is pas echt poëzie. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6