tschool eum Kester „ZEEUWSE INSPAN" WIL OUDE BOERENWAGENS RESTAUREREN Ontwerp voor waterwinning Schouwen onaanvaardbaar IdeTiidj Nieuwe CAII- underhandeliugeii B en W Oostburg willen varen langs kust beperken A. KALAND OP AANDEELHOUDERSVERGADERING Weekblad AVRO-CROSS DOOR ZEELAND Plastieken Hilde van Sumere in Schelderode streek Vrij zonnig Patiënten- s vereniging in Zeeland Waar staan de Jezuïeten? Binden St..-Jansteen Toenemende vraag naar gediplomeerd zeevaart - personeel III of bent, hoor je nog bij de overigens zuster Kester ook niet vergeten. Morgen (woens dag) wordt er gefeest op schooi. Dan viert zuster Kester namelijk haar 40-jarig onder- wijsjubileum. De eerste en tweede klassers krijgen een dagje vrij. De andere scholie ren zorgen voor een feestpro gramma. Om negen uur is er een euchaaistieviering in Den Dullaert, om halfelf vindt er een heropvoering plaats van de twee musicals, die leerlin gen van de Nobelhorstschool onlangs voor het voetlicht brachten. Voor zuster Kester zal het ten tonele gevoerde overi gens gloednieuw zijn, want „toen mocht ik er niet naar toe", aldus zuster Kester. Om twaalf uur hebben alle leerlin gen van de Nobelhorstschool vrij. 's Avonds tiussen zeven uur en half negen tenslotte kunnen ouders en belangstel lenden zuster Kester komen feliciteren in de aula van de school. In de afgelopen 40 jaar heb ben vernieuwingen ook liet onderwijs niet onberoerd gela ten. Zuster Kester daarover: ..Je past je erbij aan. De kin deren hebben tegenwoordig meer te vertellen op school. Het onderwijs is vrijer. Ik vind dat wel goed. Voor mij hoeven ze niet de hele tijd met de aBnen over elkaar te zitten". Zuster Kester begon haar loonhaan als onderwijzeres in Breda als lid van de onderwijs congregatie. Ze werkte daar na achtereenvolgens in Wouw. in Nispen, in Delt. Monster. Roosendaal, Sas van Gent (zo'n zes jaar) en tenslotte in Hulst. In Hulst heeft ze in verschillende .gebouwen les gegeven zoals in de lokalen aan de Tuinstraat, waar zo de zorg had voor de dependan ce. tal (4): L. van Goethem uit Kloosterzande. ZUIDDORPE Aan de za terdag gehouden schieting op het liggende spel in café De Block werd door 51 schutters deelgenomen. De uitslag hier van was: toog vogel: G. Rottier uit Koewacht: eerste zijvogel: E. de Ridder uit Zuiddorpe; tweede zijvogel: M- Venkuyt uit Assenede (B); grootste aantal (3): H. Marx en H- Smits, beiden uit Sas van Gent. ZUIDDORPE Aan de kermis schieting op zondag ge houden in café A. de Block werd door 36 schutters deelge nomen. De uitslag hiervan was als volgt: eerste hoogvogel :W. de Boeij uit Zuiddorpe: eerste zij vogel: R. Stercke uit Over slag: tweede zijvogel: A. de Block uit Zuiddorpe: meeste vogels W. de Vrieze uit Westdorpe. De prijs voor de tweede hoogvogel, geschonken door de heer De Kam, burge meester van Axel, was voor A. Cocquit uit het buurtschap De Roskam bij Sint Jansteen. DINSDAG 17 JUNI 1975 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De Stich ting de Zeeuwse Inspan heeft provinciale staten van Zeeland om een subsidie gevraagd van ƒ25.000.- voor de restauratie van een tiental originele Zeeuwse voer- en landbouw werktuigen. De stichting „De Zeeuwse In span", die in februari van dit jaar werd opgericht, stelt zich ten doel authentieke Zeeuwse voer- en landbouwwerktuigen en aanverwante zaken te ver werven, restaureren en tentoon te stellen. Hierdoor wil de stich ting een belangwekkend folklo ristisch en historisch cultuur- toed in stand houden, ook voor e educatieve recreatie. De stichting heeft momenteel in haar bezit vier Walcherse huifwagens, één Zuidbeve- landse menwagen, een Thoolse kapsjees, een Zeeuwsch- Vlaamse kapsjees, twee Zeeuwsch-Vlaamse phaetons en een Walcherse melkkar. Deze voertuigen hebben jarenlang onbeheerd gestaan in de Grote Kerk van Veere en verkeren nu in een slechte staat. Een Wal cherse huifwagen wordt mo menteel gerestaureerd door de Brabantse zustervereniging „De Brabantse Inspan" in ruil voor onderdelen van niet meer te her stellen rijtuigen. De kosten van restauratie van de overige rij tuigen heeft de Zeeuwse Inspan begroot op f 25.000.-. Subsidie verzoeken zijn ook gericht aan de rijksdienst voor roerende monumenten en het Anjerfonds. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur: vrij zonnig, maar moge lijk ook 'n bui. Iets hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren /.on: 3 tot 13. min. temp.: om streeks 8 graden, max. temp.: omstreeks 17 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 12. min. temp.: om streeks 10 graden, max. temp.: omstreeks 18 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 -procent, kans op een geheel droog etmaal60 procent. waterstanden De waterhoogten van maan dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 420 (plus 3), Rheinfelden 302 (plus 15), Plittersdorf 447 (min 1), Maxau 503 (min 1), Plochingen 143 (plus 9), Mannheim 324 (plus 8), Steinbach 124 (plus 3), Mainz 312 (plus 4), Bingen 172 (plus 2), Kaub 216 (plus 2), Trier 232 (min 1Koblenz 216 (min 2 Keulen 183 (plus 1), Ruhrort333 (min 1), Lobith 955 (min 2), Pan- nerdense kop 926 (min 3), Nij megen 749 (min 3), IJsselkop 860 (plus 3), Eefde IJssel 386 (onv), Deventer 262 (plus 1), Katerveer-Spooldersluis 40 (plus 1), Monsin 5460 (plus 4), Borgharen 3845 (plus 18), Be- lfeld 1094 (min 6), Grave bene den de sluis 494 (min 6). hoogWaler Morgen, Woensdag 18 juni. Bergen op Zoom 10.36 en 23.02 Hansweert 9.42 en 22.20 Terneuzen 9.14 en 21.55 Vlissingen 8.45 en 21.26 Wemeldinge 10.27 en 22 53 (Van onze correspondent) GOES - Tijdens een bijeen komst in de kantine van de LTS in Goes is besloten om te komen tot oprichting van een Zeeuwse vereniging tot behartiging van de belangen van patiënten. Bur gemeester F.G. Huber zei in zijn inleiding dat de patiënt meer als een gelijkwaardige gesprek spartner moet worden gezien. Nu wordt er nog teveel over hem gepraat zonder dat hij er in be trokken wordt. Het zal echter wel een weg van zoeken en aftas ten worden met veel moeilijkhe den. Op deze bijeenkomst werd een werkgroep gevormd die statuten en een huishoudelijk reglement gaan ontwerpen. De werkgroep bestaat uit drie vertegenwoor digers uit de bestuurswereld de heren Huber, De Kam en Philip- se, twee patiëntvertegenwoor digers de heer Zandee en mejuf frouw Oudeman, een arts dokter Ter Bals en een verpleegkundige de heer Peters. (ADVERTENTIE) Donderdag overal te koop voor 180 Overzicht van zeer goed ingerichte tentoonstellingszaal. SCHELDERODE - Schelderode is een klein dorpje bij Gent, gemakkelijk te bereiken als men op de autosnelweg Oostende- Brussel de afrit Merelbeke kiest. Een dorpje met een mooie naam dat op zichzelf echter niet bijzonder mooi is maar dat in de loop van de laatste vijftien jaren wel bekend werd en vooral een klank kreeg in de ogen van liefhebbers van moderne beeldende kunst, Belgische, Nederlandseen buitenlandse. In Schelderode is name lijk de galerie Kunstforum Schelderode gevestigd, een van de best ingerichte tentoonstellingszalen van België, welks gelijke men overigens in Nederland nauwelijks vindt en die geleid wordt door de kunstkenner en galerist Albert van Wiemeersch, gedu rende vele jaren ook werkzaam als publicist op het gebied van kunst en als uitgever van kunstboeken en tijdschriften over beel dende kunst en design. Een van de verdiensten van Van Wie meersch ligt in het feit dat hij vele Nederlandse leden en verwan ten van de Cobra-groep in België heeft geïntroduceerd. Toch is Van Wiemeersch er de man niet naar zich op één bepaald soort kunstuiting vast te leggen, dat kan trouwens ook niet, want wie een beeld wil geven van de levende kunst van vandaag kan alleen maar het criterium stellen van wat goed is in zijn soort en dat - met opzijzetting van de eigen strikt persoon lijke smaak - aan het publiek tonen. Dat doet Kunstforum Schelderode in haar nieuwste expositie met het werk van de in Beerssel geboren Vlaamse beeldhouwster Hilde van Sumere, die van 1958-1964 studeerde aan de Kon. Akademie van Brussel en tien jaar later zelf gedurende één jaar lang monitrice voor monumentale beeldhouwkunst was aan de zelfde akademie. Ze stelde meerdere malen tentoon in het park Middelheim bij Antwerpen, in Nederland op de Keukenhof en in Pulchri-Studio in Den Haag. Hilde van Sumere is een kunstena res van de puur abstrakte vorm, haar werk vertoont gelijkenis en verwantschap met dat van haar landgenoot Gerard Holmens, maar het is alleszins persoonlijk genoeg om het als het hare te herkennen. Haar motieven bestaan voornamelijk uit cirkels en ronde blokken, die zij insnijdt, doorbreekt of in segmenten ver deelt, maar ook versteende arabesken zijn kenmerkend voor haar. Ze werkt voornamelijk in marmer, maar het is haar ver dienste deze op zichzelf koele steensoort warmte te verlenen en er een zinnelijke bekoring van te doen uitgaan. Het zelfde lukt haar met plexiglas en metaal. Zo straalt haar werk de poëzie van het reine en puur abstrakte uit Tegelijk met Hilde van Sumere stelt Jos Demey, designer, te kenaar en professor aan de Academie voor Beeldende Kunst te Gent in dc kleine galerie van Kunstforum Schelderode, in de zogenaamde Graphic Comer, een aantal originele tekeningen tentoon, die bewijzen hoe men met plastische vindingrijkheid en fantasie de abstrakte boom van Mondriaan subliem kan variëren. Men mag de ka'ns niet missen deze expositie te bezichtigen. Dat kan tot 29 juni a.s. elke dag, behalve op dinsdagenvan 10-12 en van 15-18 uur. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslagge vers) GOES - Zeer onlangs beeft de watermaatschappij Zuidwest-Nederland een ontwerpvergunning ontvan gen, waarin de waterwinnini op Schouwen-Duivelant wordt gerégeld. In deze ont werpvergunning is echter een voorwaarde opgenomen, die voor de raad van commis sarissen van de W.M.Z. on aanvaardbaar is. Dit maakte gistermiddag voorzitter A. Kaland van de raad van commissarissen van de W.M.Z. bekend op de aan deelhoudersvergadering toen gevraagd werd om de stand van zaken bij de wa tervoorziening van Schouwen-Duiveland. De aandeelhoudersvergadering werd gehouden in het W.M.Z.-gebouw te Goes. Zoals bekend vormt de drin kwatervoorziening op Schouwen-Duiveland al ge ruime tijd problemen voor de W.M.Z. Een verzoek om meer dan de huidige 1,1 miljoen ku bieke meter water per jaar aan de bodem te mogen onttrekken Is nog steeds niet ingewilligd. In de ontwerpvergunning, die de W.M.Z. nu onlangs kreeg, staat onder meer: de WMZ mag tot 1979 per jaar 2,5 miljoen ku bieke meter water in Schouwen onttrekken. Uiterlijk 30 juni 1879 moet het Haringvliet- waterinfiltratieprojekt in wer king zijn en mag de WMZ niet meer dan 1,1 miljoen kubieke meter grondwater onttrekken. Bij de realisering van het infil- tratieprojekt moet de WMZ zich echter houden aan richtlijnen, die door een begeleidingscom missie zullen worden gegeven. In deze begeleidingscommis sie zullen onder meer vertegen woordigd zijn het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, de Cogrowa, de Provinciale Mi lieuzorg, de Provinciale Water staat en de hoofdingenieur directeur voor de landinrich ting. „Je op voorhand binden aan onbekende richtlijnen van een commissie die nog moet gaan studeren en nog moet worden ingesteld, staat gelijk aan het tekenen van een soort blanco cheque waartoe de raad van commissarissen niet bereid is' aldus voorzitter Kaland giste ren. Verder merkte de heer Ka land op, dat de W.M.Z. het niet in eigen hand heeft om de uiter ste datum van 30 juni 1979 waar te maken. Verwondering uitte burgemeester De Leeuw van Os- sendrecht over het feit, dat er zoveel verschillende tarieven bestaan voor water en elektrici teit en niet voor gas bijvoorbe eld. Hij vroeg zich af, of er niet meer eenheid te realiseren was Volgens de heer Kaland zouden eenheidstarieven verwerkelijkt kunnen worden via een natio naal drinkwaterbedrijf. Dat zag hij er echter vooralsnog niet komen. De heer Kaland zag ver der geen mogelijkheden om vanuit de WMZ-wat te doen aan nivellering van de watertarie ven. De waterwinning in St.- Jansteen loopt terug, omdat een nieuw gemaal in het Belgische Stekene water is gaan pompen naar het kanaal Gent- Terneuzen, zo verklaarde direc teur ir. Stoter desgevraagd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN - De twee scho len voor hoger beroepsonder wijs in Zeeland de HTS en de Hogere Zeevaartschool, beide in Vlissingen gevestigd, hebben in het weekend afscheid genomen van een groot aantal leerlingen die uit handen van hun respec tievelijke schooldirekteiuren het diploma in ontvangst mochten nemen. De felicitatietoespraken waren optimistisch. Ir. T. Douma van de HTS zei dat een commissie van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen op het moment een onder zoek instelt of het haalbaar is om het HEAO afdeling aan de Vlissingse HTS te verbinden. Dit ondanks het feit dat de minister destijds voor het stu diejaar 1972-73 afwijzend heeft beslist op de aanvraag. In ver band met het te verwachten kleine leerlingenaanbod. De Vlissingse HTS heeft tegen de afwijzing beroep aangetekend bij de kroon. De onbetwiste top pers bij de diploma-uitreiking op de HTS vormde het echtpaar Albert Dekker en Nel Dekker- Geertse beide uit Vlissingen die het diploma weg- en waterbouw in ontvangst mochten nemen. Zij hebben gezamenlijk als af- studeeiproject een onderzoek ingesteld naar de eigenschappen van twee soorten licht beton. Zij gaan beiden naar de TH. Op de Vlissingse HTS werd niet een van de 81 eindexamen kandidaten afgewezen. Wel krijgen er verschillenden een herexamen. Op de Vlissingse zeevaartschool werden ervan de 145 kandidaten vier afgewezen. Vier Ethiopische studenten kre gen in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van de Ethiopische regering en het mi nisterie van Verkeer en Water staat hun diploma eerste stuur man uitgereikt. Deze jongens zijn in 1967 als eerste van een groep van 96 Ethiopiêrs op de Zeevaartschool in Vlissingen begonnen. Omdat op deze school de opleiding in het Engels gege ven kan worden heeft de Ethio pische regering destijds beslist zijn hoger zeevaartpersoneel in Vlissingen te laten opleiden. De beer G.K. Brouwer direc teur van de Zeevaartschool toonde zich vol vertrouwen over de toekomst van de zeevaart De zeevaartscholen in Nederland kunnen lang niet aan de grote vraag voor gediplomeerd perso neel voldoen. Daarom zullen de zeevaartscholen in Nederland de komende tijd een verdere uit breiding moeten ondergaan, zei hij. Voor het komende schooljaar hebben zich 230 nieuwe leerlin gen gemeld zodat de school dan 500 primaire en 300 rangers als leerling heeft ingeschreven. Hier is dan de eerste opgave in onze Monumentenprijsvraag Ken uw Streek: Als men Nederland van het noorden tot het uiterste zuiden zou doorzoeken naar dit gebouw, dan zou men het pas op het laatste ogenblik vinden. Het is het enige in zijn soort dat men in Nederland aantreft In één van de torentjes staat een mannetje dat met een hamer op de klok slaat. Men heeft dat beeld er geplaatst, ter herin nering aan een tamboer uit de legers van Prins Maurits, die Hol landse, Engelse en Franse marsen meesterlijk kon trommelen. Daarmee kon hij de (Spaanse) vijand doen geloven dat er binnen de vesting legers van al die nationaliteiten aanwezig waren. Zo luidt althans de overlevering. In de loop van de vele jaren hebben vele duizenden het gebouw bekeken en naar het klokkenspel van het beroemde mannetje geluisterd. Hoe heet het gebouw? Hier afknippen Dit zijn de antwoorden in de prijsvraag „Ken uw Streek en wel in volgorde van de publikatie der foto's: (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Op verzoek van de werkgevers van de in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone bij de C.AO.-onderhandelingen betrokken bedrijven. Zuid- Chemie, Glasfabriek, C.P.C. en Wafzenmolen, alle te Sas van Gept en de cokesfabriek te Sluiskil, zullen de industrie bonden van het N.K.V., N.V.V. en C.N.V. op maandag 23 juni de onderhandelingen over een nieuwe cao hervatten. Gisteren was het door de drie vakbonden gestelde ultimatum afgelopen. „Wij moeten afwach ten wat de onderhandelingen zullen opleveren. Meer kan en wil ik er nu niet over zeggen", aldus de heer Th. Ackermans, de NKV-districtsbestuurder te Sluiskil. De eerste onderhandelingen werden afgebroken omdat de werkgevers van de bedrijven de eisen van de vakbonden in het algemeen te hoog vonden. Vooral de integratie'van al het personeel, dus ook de beambten, vonden zij onaanvaardbaar. Op verzoek van de vakbonden kwamen de ondernemingsraden bijeen, die tot de conclusie kwamen dat de vakbonden met de directies verder moesten on derhandelen. 3 4 5 6 7 8 9 1 0 1 1 12 1 3 1 4 1 5 1 6 1 7 18 1 9 2 0 Inzender Adres Deze bon nu uitknippen, daarna dagelijks invullen, maar eerst inzenden wanneer alle foto's zijn gepubliceerd, dus na zaterdag 12 juli. Inzendingen moeten uiterlijk zaterdag 19 juli binnen zijn. Inzenden aan: Redactie De Stem, Reigerstraat 16, Breda. In linkerbovenhoek van enveloppe vermelden: Prijsvraag Ken uw Streek. 6 (Van een unzer verslaggevers) GOES - De Zeeuwse wegen kregen zaterdag boven het nor male verkeer ongeveer negen honderd extra auto's te verwer ken. Deze wagens deden mee aan de jaarlijkse AVRO-rally cross. De veerdienst Kruiningen- Perkpolder zette speciaal voor de crossers een extra boot in. Achteraf bleek dat niet nodig te zijn. In het kader van de cross was er in Zeeland een tiental controleposten. Onder meer in Goes, Terneuzen en Oostburg. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen gingen de automobilisten met de pont bij Breskens over Ook hier voer een extra boot, die wel no dig was. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Het Oost- burgse college van b. en w. wil het varen langs de kust en het in zee gaan van vaartuigen beper ken om hiermee de veiligheid voor baders en zwemmers te verhogen. In een voorstel van het college, dat donderdagavond in de Oost- burgse raad behandeld wordt, staat te lezen dat de politiever ordening aangepast moet wor den. Volgens net college dient het varen langs de kust op de drukste plaatsen te worden ver boden. Het college wil voorts de bevoegdheid krijgen aanwijzin gen te geven waar wél gevaren mag worden. De raad wordt ook een krediet van f 130.000,- gevraagd voor de aanschaf van twee strandbe- wakingsposten. Een zal ge plaatst worden in de buurt van Het Zwin (waarvoor ook de ge meente Sluis zal bijdragen in de exploitatie) en een komt voorlo pig bij de nieuwe jqphthaven in Breskens. Bedoeling is dat met tertijd deze post naar Cadzand-Bad wordt verplaatst- Voor de aanschaf van deze pos ten is een rijkssubsidie van f 97.500,- loeg Het college heeft eind mei be sloten dat op de boerderij van mevrouw K. de Smidt niet meer dan 3 caravans geplaatst mogen worden. De exploitante wilde er 5 hebben en tekent beroep aan tegen de beslissing van b. en w Het college vindt dat er in de gemeente genoeg kleine cam pings zijn die het kamperen in landelijke sfeer waarborgen Ofschoon een Kampeerwet in de maak is die het neerzetten van 5 kampeereenheden per boerderij toestaat stelt het college dat deze wet nog niet van kracht is. De raad wordt daarom voorge steld het beroep van mevrouw De Smidt ongegrond te verkla ren. De raad wordt donderdaga vond ook een uitspraak ge vraagd over het al dan met ont werpen van een bestemmings plan voor Nieuwvliet, gelegen langs de Cadzandseweg Raads lid A. Verhage had in de vorige vergadering gepleit voor de bouw van woningen op het ter rein van de voormalige „tram- wissel". Omdat hierdoor lintbe bouwing zou ontstaan is ook een gebied opgenomen van de heer A. Hoste in Nieuwvliet, die ech ter weigert zijn grond, ongeveer 1,5 hectare te verkopen. Het col lege wil nu een uitspraak van de raad om een eventueel bestem mingsplan uit te werken en, als hierop hogere goedkeuring word» verkregen, zo nodig tot onteigening van de grond van de Hoste over te gaan heer i t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3