Communisten overwinnaars in Italiaanse verkiezingen Demonstrant slaat Japanse premier neer Vandaag Teleurgestelde boeren willen harde acties EEG-ministers zeer somber over economie MMmSïMM Machinefabriek in Goes ontslaat 25 man ]Weer bus veron gelukt: 8 doden r Republica toch naar typografen Duisenberg: herstel hooguit in '76 ELFTAL UIT NIGERIA SPOORLOOS Lubbers en ÜOW op hoofdzaken akkoord over inpoldering mosselbanken VERLIES VOOR CHRISTEN-DEMOCRATEN RegeringWachten tot najaar BUS RAMT BUS Benden besparen 20 man ontslag DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Drie kinderen in coma na aanrijdingen Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 17 JUNI 1975 DE VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 7682 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. TOKIO De Japanse pre mier, Tako Miki, is gisteren door een uiterst rechtse de monstrant neergeslagen, toen hij aankwam bij het gebouw waar een nationale rouwdienst werd gehouden voor oud-pre- mier Eisakoe Sato. De eerste minister kreeg zo'n hevige kaakstoot dat hij neerstortte (zie foto). Daarbij werd zijn bril vernield. Hij liep echter geen verwondingen op en kon de plechtigheid lei den, zoals de bedoeling was. De dader, de 34-jarige Hirc- josji Foedejasoe, werd over meesterd door een lijfwacht (midden op de foto). Hij is lid van een van de 550 kleine, uiterst rechtse groeperingen in Japan, de „groot-patriottische partij". (Van onze redactie buitenland) ROME De Italiaanse communisten sloegen gister avond aan het feesten toen de uitslagen van de regiona le verkiezingen bekend wer den, die een keerpunt kun nen gaan betekenen in de na oorlogse geschiedenis van Italië. De eerste uitslagen toon den communistische over winningen van acht procent in Rome in vergelijking met de vorige regionale verkie- BUIEN Zonnige perioden. Van middag hier en daar een bui. Matige wind. Tem peraturen tussen 16 en 19 graden. STAD EN STREEK Toekomst voor oude Zeeuwse boerenkarren. Pagina 3 Spanning in zomer avondvoetbal. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Vóórproces Engelse society-moord zonder lord Lucan begonnen. Pagina 9 Oproep tot staakt-het- vuren aan Angolese bevrijdi ngsbewegi ngen Pagina 10 Als je ziekt wordt in de vakantiePagina 11 SPORT Wordt Italiaan Moser opvolger van Merckx Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Stol. terug met Top of Flop. Pagina 7 MERIJNTJE Directe linkse uit rechtse hoek voor Tako Miki. zing van 1970, 10 procent in Milaan en bijna negen pro cent over het land verspreid. Toen bijna eenderde van de stemmen geteld was hadden de communisten bijna 200 000 stemmen meer dan de Chris ten-democraten behaald. De communisten, socialisten en linkse splinterpartijen ver wierven samen meer dan 49 procent van de stemmen. De christen-democraten had den 34,4 procent en die rest was verdeeld onder twistende partijen van centrum en rechts. Als dezelfde trend zich voortzet bij de volgende parle mentsverkiezingen, in 1977, zou het voor de dhristen-de- mocraten onmogelijk zijn een bruikbare regering te vormen ponder het eens te ^worden met Toen bijna een derde van de stemmen geteld was, hadden de christen-democraten 2.880.938 stemmen 34,4% (37,9 in 70); communisten 3.069.022 36,6% (27,9); socialisten 948.094 11,3% (10,4). Bij het hoofdkwartier van de communistische partij in Rome verzamelden zich zeker 10.000 zingende en juichende mensen. Belangrijke vooruit gang van de communisten werd ook gemeld in Turijn, waar de communisten koplo pers waren toen ruwweg een vijfde deel van de stemmen geteld was. De gedeeltelijke resultaten toonden communis- tisdhe winst van vijf procent in Florence- Uit de eerste uitslagen bleek dat de Christen-democratische partij de dominerende macht in het centrale bewind van Italië in de afgelopen 30 jaar bij de regionale ver kiezingen wel drie procent verloor. Winsten van ongeveer een procent over het land ver spreid waren er voor de socia listische partij. De grootste verliezen boekten de kleine partijen zoals de sociaaldemo craten en liberalen. De verkiezingsresultaten zullen beslissen over de sa menstelling van het bestuur in 15 van de 20 semi-autonome gewesten. Als de vroege trend zich voortzet zou dit beteke nen dat vijf gewesten met een totale bevolking van 15 mil joen mensen onder communis tische control© komen. Er zijn ook gevolgen op na tionaal niveau te verwachten daar de communisten reeds lang een aandeel in de centra le regering eisen. Ofschoon er geen sprake van is dat de Italiaanse communisten die al de grootste marxistische partij in West-Europa vormen onmiddellijk deel zullen uitmaken van een coalitie, kan dit op langere termijn in het verschiet liggen. Zeker als de ze trend zich doorzet bij de volgende parlementsverkiezin gen in 1977. Het regenachtige weer weerhield de bijna 40 miljoen kiesgerechtigden, onder wie voor het eerst 18-jarigen, er nauwelijks van thuis te blij ven. De opkomst bedroeg 91,9 procent. De verkiezingen be troffen behalve voor 15 van de 20 gewesten, 86 van de 96 provincies en 6.345 van de 8.605 gemeenten. Ongeveer tweehonderdvijftig boeren en tuinders, zes tien Belgische trekpaarden en één ezel waren gistermid dag naar het Haagse Binnenhof gekomen om te demon streren tegen het landbouwbeleid van het kabinet. LISSABON (AP) Het so cialistische dagblad „Republi ca" is gisteravond door Portu gese militairen overgedragen aan de typografen die de krant algelopen maand tot sluiten dwongen na hun acties tegen een redactioneel beleid dal volgens hen te partij-poli tiek was gericht. Dit betekent een zware te genslag voor de socialistische partij van minister zonder portefeuille Mario Soares, die het conflict rond Republica tot inzet had gemaakt van een strijd voor de persvrijheid in Portugal. De socialisten heb ben gedreigd hun medewer king aan de voorlopige rege ring van militairen en burgers stop te zetten, wanneer de krant niet aan de redactie zou worden teruggegeven. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG De Neder landse minister van Financiën, Duisenberg, lieeft gisteren in de Europese ministerraad in Luxemburg, evenals zijn colle ga's, zich somber uitgelaten (nog somberder dan Europees commissaris Haferkamp eerder op de dag in een rapport, over de economie. Het herstel, vooral in de investeringssec tor. de bouw, In de particulie re consumptie en vooral dat van de wereldeconomie, gaat trager dan we gedacht hebben, aldus Duisenberg. Pas in de loop van 1976 zal duidelijk merkbaar worden of we naar een herstel toegaan, aidur, Duisenberg. We geloven nog wel in economisch herstel, maai in de toekomst zal nog moeten blijken hoe krachtig dat zal zijn. De Nederlandse minister vono het werkdocument, dat maandag door Europees com missaris Haferkamp gepresen teerd was, „een nog te zwakke basis' om tot goede aanbeve lingen aan de lidstaten te ko men. Volgens de Europese com missaris was in maart van dit jaar de industriële produktie in de gehele EEG ongeveer 7 pet. lager dam in de overeen komstige periode van vorig jaar. Het dieptepunt is nog niet bereikt. Hsferkamp verwacht dat de stijging van de consumptie prijzen in de EEG krachtig zal blijven. In het gunstigste ge val zullen dit jaar, gemiddeld, de consumptieprijzen met 12 pet. stijgen. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. SPIJKENISSE (ANP) Ruim 1000 toeschouwers zijn maandagavond naar het ter rein van Nederlands amateur voetbalkampioen Spijkenisse getogen om hun club een oe ienpartij te zien spelen tegen het militaire team van Nigeri a. In plaats van de Afrikanen kwam echter het elftal van Excelsior Maassluis opdraven, omdat de Nigeriaanse formatie spoorloos was. Het besjuur van Spijkenisse werd maan dagmorgen door de KNVB op gebeld rpet de mededeling, dat de Nigerianen niet waren ge komen opdagen. Ook op de ambassade wist men niet waar het team was gebleven. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Alom teleur stelling bij de land- en tuin- ouworganisaties over het ne gatieve standpunt, dat het ka binet gisteren tijdens liet ka merdebat over de wensen van de boeren en tuinders heeft ingenomen. Van de kant van de drie land. en tuinbouwor ganisaties binnen het Land bouwschap een wat gematigde reactie over het aandeel van de Kamer in het debat, maar „zware teleurstelling" over het regeringsstandpunt dat alles moet wachten tot de miljoe nennota. Verder geen plannen voor de onmiddellijke toe komst. Maar die bestaan wel degelijk bij de actiegroepen in land- en tuinbouw. Een van hun leiders, Klaas Olieman, voorspelde gisteren direct na afloop van het ka merdebat, dat er harde acties op gang zullen komen. „Er broeit iets". Bij verschillende actiegroepen had men al plan nen gisteren op Het Binnenhof in actie te komen, maar dat is op het laatste moment verhin derd, onder meer door het op treden van Olieman zelf, die de regering nog wel een laat ste kans wilde geven. „Maar we zijn nu aan het eind", verzuchtte -hij gistera vond. Er zullen acties komen die van onder af zullen begin nen. Daarhij wordt in eerste instantie niet verwacht dat men de straat op zal gaan. Het is namelifk de voedingsbond van het NW, die de actie groepen op een idee heeft gebracht: een totale stop gedu rende enige tijd van de aan voer van land- en tuinbouw- produkten naar de consument. Dat maakt ons niets uit, aldus Olieman, want wij krijgen er toch al niets meer voor. Er is overigens nog geen sprake van enige coördinatie tussen de actiegroepen. Men wacht rustig af hoe de man „in het veld" op het kamerde bat en de afwijzende houding van landbouwminister Van der Stee zal reageren. De daardoor ontstane reacties zullen wel door de actiegroepen warden geleid. De drie land- en tuinbouw organisaties lieten na afloop van het kamerdebat ook weten zich in de steek gelaten te voelen. Maar CBTB-voorzitter d,rs. Rinse-Zijlstra weigerde ook ma-ar iets te zeggen over de tactiek die de organisaties nu mo-eten gaan voeren. Er kwamen uit zijn mond dan ook geen uitspraken over mo gelijke harde acties. Wel was het opvallend, dat de door de drie bonden geor ganiseerde persconferentie na afloop van het kamerdebat werd bijgewoond door ver schillende leiders van actie groepen, die zich allen achter de eisen van de bonden aan de Kamer en regering hadden ge- steld. Niet duidelijk is of men wat de te volgen taktiek be treft ook gaat samenwerken. Aan de andere kant zijn de organisaties altijd veel gema tigder en hebben zij toch er gens nog wel end-ge hoop dat het volgende gesprek met het kabinet meer resultaat zal op leveren. (Zie verder pagina 9). DUMFRIES (REUTER- ANP) Bij Dumfries in Schotland is gisteren een vrachtwagencombinatie die een klapband kreeg in volle vaart in botsing gekomen met een autobus op de andere weghelft. Daarbij zijn acht mensen om bet - g-komen en de rest van de veertig in zittenden van de bus ge wond. Met de bus reisden gepensi oneerden uit Brighton in het zuiden van Engeland, die op vakantie zouden gaan in Aber foyle in centraal-Schotland. De bestuurder van de autobus is onder de doden. Het is het vijfde ernstige autobusongelu-k in Groot-Brit- tannië in juni. Nog geen drie weken geleden had het ergste ongeluk van deze aard plaats, toen 32 dagtodhtreizigers wer den gedood bij het storten van hun bus in een ravijn iu Yorkshire. Zondag werden in Oosten rijk 21 autobusreizigers ge dood en 22 gewond toen de remmen van de wagen wei gerden en de bus van een berghelling stortte. LELYSTAD In oostelijk Flevoland nabij Birtdinghuizcn is gisteren een autobus op een andere bus gebotst, waarbij enkele tientallen mensen niet ernstig tot licht gewond raak ten. Een touringcar uit Emme- loord stond te wachten achter een voorgesorteerde auto. De chauffeurvan een achteropko mende bus uit Oldebroek had te laat in de gaten d at de bus voor hem stilstond en botste erop. Beide bussen zijn total- loss. Zeven mensen zijn niet ern stig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Harderwijk. Twee of drie van hen zullen daar enige tijd moeten blijven. Twintig personen zijn in ge zondheidscentra in de omge ving behandeld. TT eïnspireerd door alle activiteiten in dit Montimen- tenjaar beginnen we vandaag op pagina 3 een monumentenprijsvraag onder het motto „Ken uw streek". Vier weken lang zal men dagelijks (uitge zonderd de maandagen) op deze pagina een foto aan treffen van een monument in de eigen provincie, waarvan we mogen aannemen dat het voldoende be kendheid geniet om de lezer iu staat te stellen het thuis te brengen. In totaal zullen we twintig foto's (vijf per week) publiceren. Het is de bedoeling dat men antwoord geeft op de vraag die dagelijks in het onderschrift bij de foto's wordt gesteld. Eerst na de laatste dag van de prijsvraag (zaterdag 12 juli) moet de bon worden ingezonden die vandaag bij de eerste foto van de reeks wordt gepubliceerd. De antwoorden moeten worden vermeld in volgorde van de gepubliceerde foto's. Voor de beste inzenders ligt er een aantal fraai geïllustreerde fotoboeken klaar over monumen ten in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) GOES Machinefabriek A.v.d. Li uien b.v. aan de Fruitlaan in Goes heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau ver gunning gevraagd voor het ontslaan van 25 man perso neel Het gaat hierbij voorna melijk om mensen uit de pro ductie-afdeling. Het ontslag voor 25 van het ongeveer 140 man tellende personeel is het gevolg van een reorganisatie van het bedrijf, die nodig is vanwege daling van het aantal uit te voeren orders. Aanvankelijk wilde de di rect- e -die overigens gistera vond niet bereikbaar was voor het geven van commentaar- 45 mensen ontslaan. De plannen daarvoor werden in januari aan de vakbonden voorgelegd. De vakbonden vonden toen, dat eerst een onderzoek naar de positie van het bedrijf moest worden ingesteld door een onafhankelijk adviesbu reau Opdracht daarvoor werd gegeven aan het bureau Be renschot Ongeveer vier weken gele den kwam van die kant een rapport op tafel, waar echteT de vakbonden niet zo gelukkig mee waren. „We vonden het een ondoorzichtig rapport", zei gisteren de heer H. Bijvank van de industriebond NVV. De deskundigen van de vakbon den werden erbij gehaald en tenslotte stelden de vakbonds bestuurders ziöh op het stand punt dat niemand behoefde te worden ontslagen en dat de machinefabriek kapitaalkrach tig genoeg was om één of twee moeilijke jaren te over bruggen Naar de heer Bij vank meedeelde was de direc tie echter niet bereid om, ge zien de vermindering van werk, mensen in het bedrijf niets te laten doen. Vorige week vrijdag werden directie en vakbonden het eens over de afvloeiingsrege ling voor 25 man. een regeling (ADVERTENTIE) die door de heer Bijvank zeer gunstig wordt genoemd. Nie mand boven de 50 jaar krijgt ontslag en bovendien krijgen de mensen geruime tijd even veel als ze nu verdienen. Bo vendien kunnen ze nog lang aanspraak maken op een deel van de winstuitkering omdat die winst dan mede door hu-n vertrek eventueel kan worden gemaakt. De heer Bijvank was gisteren van mening dat de meeste ontslagenen elders vrij vlot weer aan het werk zullen kunnen. (Van een onzer verslaggevers); TERNEUZEN Wat de in poldering van de mosselban ken bij Terneuzen ten behoe ve van de uitbreiding van Dow Chemical betreft zijn gis teren minister Lubbers van Economische Zaken en verte genwoordigers van Dow Che-- mical het eens geworden over de belangrijkste onderdelen van de overeenkomst, die voor dit project tussen de regering en het Amerikaanse concern dient te worden gesloten. Meegedeeld werd dat nog geen volledige overeenstem ming is bereikt. „Voor een aantal kleinere details dient nog een oplossing gevonden te worden, maar men verwacht de zaken zeer binnenkort te kunnen afronden", zo liet Dow Chemical gisteren weten. Ovprigens werd er later aan toegevoegd dat die details niet zo belangrijk zijn dat daardoor mogelijk het gisteren bereikte akkoord op losse schroeven zou komen te staan. Toch wil men zowel van de kant van Economische Zaken als van Dow Chemical pas de inhoud van de overeenkomst bekend maken als ook de detailkwes ties zijn afgehandeld. SCHIEDAM (ANP) Sinds vrijdag verkeren in een zie kenhuis te Schiedam de zesja rige Monique Cobben en de vijfjarige Davis Hazzard. in coma. Zij werden bij het overste ken door een 22-jarige autobe stuurster aangereden en zijn ernstig gewond. Eveneens in een coma ligt sinds vrijdag de zevenjarige Albert Sleeuwen- hoek, die ook in Schiedam werd aangereden en schedel letsel opliep.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1