THIEÜ LEEFT ALS KLUIZENAAR OP TAIWAN Oproep tot staakt-het-vuren aan Angolese bewegingen Reist u kilometers ver? Denkom die ene meter Laat Wilson met zijn bezuinigingen naar de duivel lopen" j Economische Zaken niet onder indruk van Japans rapport over vestigingsmogelijkheden TOPCONFERENTIE IN KENIA EVEN POETSEN Boete wegens smaad voor advocaat Baader-Meinhofzaak De roos en de meeldauw daar Hijft'n mens gezond bij! Offers Gok Sosjale Joenit: Geen basis voor gesprek met Savo binnenland buitenland PORTUGAL Rapport Weinreb wordt gepubliceerd r Laat uw vakantie niet vehzieken... NeemTendosimol mee tegen diarree. OPEN BRIEF WERKNEMERS AAN COVECO DOOR GREET BUCHNEP DINSDAG 17 JUNI 1975 10 i"I"ui (Van onze redactie buitenland TAIPEI! Oud-president Nguygen Van Thieu van Zuid- Vietnam leeft als een kluize naar op Taiwan. Hij doet niets, gaat nergens heen en laat zich niet uit over zijn plannen voor de toekomst. De man die volgens velen verantwoordelijk moet worden gesteld voor het verlies van Zuid-Vietnam aan de commu nisten, verblijft in een villa in een voorstad van Taipeh, sinds hij eind april in het geheim aan boord van een vliegtuig van de Amerikaanse Lucht macht op Taiwan arriveerde. Volgens een van zijn lijfwach ten heeft Thieu in de afgelo pen anderhalve maand ten hoogste vijf maal zijn residen tie verlaten. Hij bezocht o.a. het gral van de onlangs over leden president Tsjiang Kai- Sjek- De ex-president zit meestal binnenshuis of in de hoogont- muurde tuin te praten met zijn broer Nguygen Van Kieu, voormalig ambassadeur in Tai peh, en andere familieleden die Saigon ontvluchtten voor dat deze stad in handen van de communisten viel. Ook zit Thieu wel alleen. De autoriteiten op Taiwa'i Weten niet wat de plannen van de voormalige president zijn. Aanvankelijk had hij de indruk gegeven dat hij slechts voor enkele weken naar het eiland was gekomen en da" naar zijn kindereu zou gaan, die in Engeland en Zwitser land verblijven. De diploma tieke voorrechten die Thieu en andere Vietnamese vluchtelin gen hebben gekregen bij hun komsi op Taiwan, komen aan het eind van deze maand te vervallen. Er bevinden zich naar schatting 3.000 Vietname se uitgewekenen op het eiland. De plaatselijke autoriteiten weten niet of Thieu goud heeft meegenomen en, zo ja, hoeveel dat is. Thieu. (Van onze redactie buitenland) NAKOEROE President Jomo Keniatta van Kenia heeft gisteren, toen hjj de top-conferentie van Afrikaanse nationalistische leiders in Angola opende, opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren tussen de soldaten van de drie rivaliserende vrijheidsbewegingen MPLA, FLNA en UNITA Keniatta, die tot de wapen stilstand opriep „in de naam van het Angolese volk", drong er bij de drie leiders op aan terug te keren tot de geest van eenheid die ze in januari onder zijn voorzitterschap hadden bereikt in Mombasa. In zijn in krachtige bewoor dingen gestelde oproep pleitte de Keniase president voor het opzij zetten van ideologische x -rscnillen, het onmiddellijk in elkaar doen overgaan van de legers, het bevriezen van de recrutering van nieuwe sol daten en het stroomlijnen van het topzware bureaucratische apparaat van de overgangsre gering in het Portugese ge bied. De top-conferentie van Na- koeroe, die een dag overtijd begon omdat Agostinho Neto van MPLA was opgehouden, is de eerste tussen de leiders der bevrijdingsbewegingen in bij na vijf maanden. Tussen de eerste en de nieuwe zijn er in Angola wijdverbreide gevech ten geweest waarbij misschien wel tienduizenden mensen om het leven zijn gekomen. President Keniatta zei dat de hele wereld een daad van staatsmanschap van de drie Angolese nationalistische lei ders verwachtte. ..Het lot van miljoenen Angolezen hangt af van net resultaat van deze zeer belangrijke conferentie", zei hij. In Portugal is de revolutio naire raad van de strijdkrach ten gistermorgen na drie da gen van vrijwel voortdurend vergaderen uiteen gegaan zon der dat ingrijpende beslissin gen zijn bekend gemaakt. De raad heeft gesproken over een eventuele afschaffing van de burgerlijke politieke partijen als een middel om Portugal sneller de weg op te leiden van een radikaal socia lisme. Portugal en Roemenië hebben gisteren bekend ge maakt dat zij op lange termijn op economisch en ander ter rein nauw gaan samenwer ken. Het staat in een gemeen schappelijk communique dat in Boekarest werd uitgegeven nadat president Francisco da Costa Gomez van Portugal zijn officiële bezoek van vier da gen aan Roemenië had beëin digd. In de jaarvergadering van de Europese investeringsbank in Luxemburg, is van Deense zijde gezegd, dat de bank een centrale rol zou moeten spelen in eventuele Europese finan ciële hulpverlening aan Portu gal. De voorzitter van de bank, Le Porta, heeft daarop gezegd dat deze kwestie nog in onderzoek is en dat alles afhangt van de vorm van de financiële steun, die tenslotte voor Portugal gevonden zal worden. Vrij onbekenden heb ben in Portugal een wapenar senaal van het leger bestormd en zijn er vandoor gegaan met 21 automatische geweren, 6 machinepistolen en 2 lichte machinegeweren. Nagoya, het nijlpaard uit de Ueno dierentuin in Tokio opent zijn bek om zijn tanden te laten poetsen met een reuzentandenborstel, onderdeel van een massale gebit verzorging van alle dieren. (ADVERTENTIES) Verstandig met aardgas Op reis, waakvlammen van geiser en fornuis uit Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aard gas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwar ming laag -en de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilometers. En niet van kubieke meters. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vègin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen DEN HAAG (ANP) Het rapport van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie wordt onmiddellijk na het ge reedkomen openbaar gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de publikatie berust bij minis ter Van Agt van Justtie. Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit mede namens minis ter Van Agt gisteren de Twee de Kamer meegedeeld. Dr. Klein zal niet van te voren kennis hebben genomen van de inhoud van het rapport. De beslissing tot publikatie heeft minister Van Agt genomen. DE voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft de klok in dat land een uur teruggedraaid, waardoor de Zuidvietnaimese tijd geliik geworden is aan die van Noord-Vietnam Harold Wilson (Van onze correspondent) Een deel van de Engelse bevolking maak zich geen al te grote zorgen over het feit, dat hun land bijna bankroet is. „Après nous le deluge", zeggen die Britten, ook ai begrijpen ze de taal van Ma rianne niet zo best. Economi sche problemen? Het leven dat steeds duurder en het pond dat onafgebroken klei ner wordt? „Geen nood", zeg gen ze, „zolang we op vakan tie kunnen gaan naar een land met veel zon". De herhaalde waarschu wingen van de regering wor den in de wind geslagen. Als hij moet bezuinigen, doet de Engelsman het liever niet op zijn vakantie in het bui tenland. Ofschoon hij erg verknocht is aan de vader landse bodem, wil hij ieder jaar toch weer een paar we ken weg wezen van zijn vochtig eiland. Van de zomer zullen naar schatting 2,5 tot 3 miljoen Britten duur geld betalen om een heel kort stukje van hun leven te kunnen doorbrengen in de zon. Da's dertig per cent meer dan verleden jaar. Sindsdien heeft het pond nochtans weer aardig wat van zijn pluimen verloren. De Engelse uittocht naar het buitenland is al geruime tijd aan de gang. Afgelopen mei vonden de reisbureaus van Groot-Brittannië het al moeilijk om voor hun klan ten nog een plaatsje te vin den in zonniger oorden zoals de Costa Brava, Majorca, Malta en sommige delen van Italië. Alleen Portugal en Zwitserland waren op dat moment niet meer zo in trek. Overal elders hadden de Brit se reisbureaus in mei al on geveer 90 percent van hun totale capaciteit verkocht. Zo zie Je dan maar weer, dat het gezeur van de poli tieke zwartkijkers over slechte tijden niet veel in druk maakt. De Britten zijn dergelijke aanmaningen trou wens al lang zat. Wij wonen nu reeds een hele tijd in Engeland en hebben het nog met meegemaakt, dat daar géén crisistoestand bestond. Maar de grote financiële „crash" laat nog steeds op zich wachten. Bovendien ben je hier nooit zeker van het weer. Het kan erg nat zijn. Het Britse klimaat is slecht voor mensen met rheuma- tiek. In die omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Engelsen grote offers bren gen om in weerwil van al him problemen te kunnen zonnen op een Zuideuropees strand. „Dat is pas het leven tje", zeggen ze dan. In de Britse uittocht naar bet buitenland kom je men sen tegen zoals Bob (34) en Anita (30) Ooiver, die het huis van hun dromen op de hakblok gelegd hebben om zich twee weken vakantie te kunnen veroorloven in een luxehotel te Lagonissi, bij Athene. Colver verdient 5.000 pond per jaar (bijna 28 mille) als verkoopsdirecteur van een Londense firma van bouwmateriaal. Bob en Anita hebben maanden gewacht op een geschikte gelegenheid om hun huis in Bovingdon te kunnen verkopen. Uiteinde lijk kregen ze een aanbod van 15.000 pond en de kans om zich voor 26.000 pond een fraaie andere woning aan te schaffen, die groter was en een flinke tuin had. „We zijn erbij gaan zitten om de voor- en nadelen on der de loupe te nemen", zegt Bob. „Zo kwamen we tot de conclusie, dat we ons jaren lang geen vakantie in het buitenland meer zouden kun nen veroorloven, als we een groter huis kochten. Mijn vrouw is secretaresse en ver dient 3.500 pond per jaar. We werken hard en hebben een goede vakantie nodig, me ar sinds verleden jaar is Griekenland meer dan de helft duurder voor de Brit ten." Al sedert het einde van de tweede wereldoorlog mogen de Britten slechts voor een sterk beperkt bedrag Engelse bankbiljetten exporteren. Of schoon die som al enkele ke ren verhoogd (en ook op nieuw verlaagd) werd, is ze te klein gebleven om de kos ten van de doorsnee-tourist compleet te kunnen dekken. Meestal volstaat ze net als zakgeld. Daaruit volgt, dat de Britten de voorkeur ge ven aan wat zij „pakket-va kanties" noemen, die ze vooraf kunnen betalen en die bovendien minder duur ko men dan individuele reizen. Voor Britten in het buiten land is het pond sterling mo menteel een echte gok. De toeristen weten noodt waar cc aan toe zijn, want de waarde van het pond kan iedere dag dieper zakken. Die onzekerheid veroorzaakt soms pijnlijke situaties, vooral -wanneer handelaren, als ze het pond niet meer vertrouwen, Engels geld af wijzen en de banken net ge sloten zijn. In dergelijke om standigheden lijden de Britse bezoekers wel eens honger en dorst. Hun zwakke koop kracht maakt ze niet erg po pulair in winkels en waren huizen. Bij kelners en hotel personeel zijn ze berucht wegens de kleine fooien, die ze geven. Met „pakket-vakanties", die dit jaar de helft meer kosten dan in 1974 en Engel se prijsstijgingen van rond de dertig percent, is het een wonder, dat nog zoveel Brit ten vakanties in het buiten land kunnen betalen. Keith Burnham. van Sun- bury-on-Thames, heeft voor tien dagen vakantie in Grie kenland met zijn zoon Paul (10) en zijn vrouw Peggy de wagen van zijn echtgenote verkocht. Het was de derde buitenlandse vakantie van Keith en Peggy in 14 jaar. Tien dagen onder de Griekse zon kosten 350 pond plus 100 pond zakgeld. Totaal bijna fl. 2500 gulden. „We werken hard", zegt Keith, en wilden nog eens weg wezen. Laat premier Wilson met zijn bezuinigingen naar de duivel lopen". AUGSBURG (DPA) D« van het proces tegen de Baa- der-Meinhofanarchisten in Stuttgart uitgesloten advocaat Klaus Croissant is gisteren wegens smaad jegens de poli tie veroordeeld tot een boete van vierduizend mark. De rechtbank achtte bewezen dat de 44-jarige Croissant in een klacht aan het Beierse minis terie van binnenlandse zaken de politie had beschuldigd van „fascistische en gestapometho- den" bij de behandeling van zijn cliënt Carmen Roll. Daarentegen erkende het ge recht het als de plicht van de advocaat voor zijn voormalige cliënt op te komen en na haar verhaal over een „fascistische en gestapobehandeling" een klacht te deponeren wegens •.poging tot moord en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel". Op 2 maart 1972 was de 24- jarige vriendin van anarchist Thomas Weisbecker die door politieagenten was doodge schoten, in Augsburg aange houden. Gedurende enkele da gen was zij erin geslaagd haar (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het departe ment van Economiscne Zaken Is niet onder de indruk van het rapport, dat een research- team van hef Japanse concern Mitsubishi onlangs heeft uitge bracht over de industriële ves tigingsmogelijkheden in West- Europesfi landen en waarbij Nederland als één van de minst attractieve mogelijkhe den wordt afgeschilderd. De woordvoerder van minis ter Lubbers zei. dat het rap port ook niet in goede aarde is gevallen bij de concernleiding van Mitsubishi zelf. De leiding heeft zich zelfs van het rap port gedistancieerd, omdat het te eenzijdig is samengesteld. In het rapport, dat ge be- schril ving geeft van de ver schillende landen, maar een opsomming geeft in eindeloze tabvellen van vergelijkings- en vegingsf actoren zijn ook verscheidene regio's met el- xaar vergeleken. Zo wordt Zuid-Limburg in de onderzoe kingen gezet tegenover Schot land en Wallonië tegenover Groningen. West-Duitsland is als enig Westeuropees land niet in het onderzoek opgeno men, omdat de loonkosten in dat land nog hoger zijn dan in ons land. Ambtenaren van eoonomische zaken vrezen niet, dat het rapport van in vloed zal zijn oip de werving van industrieën in Japan. In Japan zelf heeft het rapport nauwelijks bekendheid gekre gen. identiteit verborgen te houden. Zij werd overgebracht naar het huis van bewaring in Ai- chaeh in Beieren, waar ze on vrijwillig onder narcose werd gebracht, waarna haar vinger afdrukken werden genomen. In de rechtszaak van een week in Augsburg hebben Croissant en zijn eveneens van het proces in Stuttgart uitge sloten collega Hans-Christian Stroebele, verklaard dat het niet tot de plichten van een arts behoort de politie bij de technische uitvoering van haar taak behulpzaam te zijn. In eèn getuigenverklaring hadden narcose-deskundigen gezegd dat geen narcotiseur vanwege de risico's kon meedoen aan het bewerkstelligen van narco se onder dwang. In Aichach was de verdo ving uitgevoerd door een niet- bevoegde arts. UTRECHT (ANP) De le den van de drie voedingsbon den die werken bij Coveco in Wierden, hebben in een open brief aan de hoofddirectie en de raad van commissarissen van de Coveco in Arnhem gro te ongerustheid uitgesproken over dé voorgenomen sluiting van het vleesconservenbedrlif in Wierden. In hun brief onderschrijven de vakbondsleden van het 250 werknemers tellende bedrijf unrniem de mening van de vakbondsorganisaties, dat geen beslissing over inkrimping van de vleeswarenexport mag wor den genomen voordat het on derzoek van de desbetreffende oommissie van het produkt- schap voor Vee en Vlees is voltooid en voordat de resulta ten daarvan in het produkt- schap zijn besproken DE Spaanse regering zal niet toestaan dat in het geval van een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten buitenlandse mili taire bases op haar grondge bied worden gebruikt voor op treden tegen de Arabieren den Raag (anp> dc Sojale Joenit ziet geen basis voor een gesprek met de Stich ting Actiecomité Verontruste Ouders (Savo). Dat blijkt uit 'n verklaring die de Sosjale Joe nit gistermiddag na afloop van het tweede kort geding tnssen beide organisaties aan het ANP heeft afgelegd. „Gezien de herhaalde weige ring van de Savo om de Sosja le Joenit te erkennen waren de vooruitzichten op een ge sprek al niet erg goed", aldus de Sosjale Joenit. „Maar voor al gezien de opstelling van de Savo-mensen, de provocatie, de bedreigingen en de pogin gen tot geweldpleging, moet het wel duidelijk zijn dat elke basis voor welk gesprek dan ook volledig ontbreekt". Beide instellingen zouden onder leiding van een neutrale voorzitter gesprekken begin nen om tot werkafspraken te komen, die de voortdurende reeks kort gedingen zou voor komen. Het is beslist niet de bedoe ling dat deze kolom een tuin- rubriek wordt, maar nu ik het geknoei om me heen zie van mensen die meeldauw op hun rozen met de meest nare gif stoffen proberen te verdrijven, kan ik het voor één keer niet laten. Er schijnt op som mige plaatsen nogal wat meel dauw te zitten al Heb ik er zelf in mijn tuin geen last van dit jaar. De meesten rennen bij het zien van het eerste witte pluis op hun rozen naar een speciaalzaak en laten zich daar een of andere spuitbus met gif in de handen stoppen. Niet doen, wat ik u nogmaals bidden mag! Laten u>e ten minste onze particuliere tui nen vrij van gif houden. Dat zijn dan kleine gifvrije stuk jes te midden van de ons om ringende vergiftigde natuur van agrariërs en niet te verge ten plantsoendiensten, die meestal ook wel weg weten met de gifspuit. Dus de rozen maar ten onder laten gaan aan ..het wit"? Zeer beslist niet. Al zal ik er eerlijkheidshalve bij vermelden dat de bestrij ding van de schimmel, met wélk middel dan ook, altijd te 'aat is ais de witte schimmel draden zichtbaar zijn. Beter. Déél beter is het voorkómen! Maar daarvoor is het in som mige gevallen al te laat. Dege nen die nog geen last hebben van wit, kunnen daar- m het beste meteen dezelfde hulpmiddelen te baat nemen, als degenen die er al wel last van hebben. Neem voor bestrijding en vooral voor het voorkomen van schimmels 20 gram paar- destaart ofte wel heermoes, of te wel equisetum (kenners vin den dit gewas langs greppels, anderen kunnen bij goede dro gisten en alternatieve zaakjes terecht). Kook die 20 gram gedurende een halfuur in één liter water. Laat dit mengsel bovendien nog twee dagen op een rustig plaatsje trekken. Zeef het en verdun het daarna in een verhouding van één deel equisetumaftreksel op vier delen water. Bespuit hier mee om de tien dagen alle planten en struiken die de neiging hebben om last te krijgen van „het wit". Bespuit reeds aangetaste planten eens per week ermee. Na verloop van enkele bespuitingen zal de kwaal aanmerkelijk minder worden. Maar dat geldt ook voor de gifspuiten.- Ook die zijn niet in staat om meel dauw van vandaag op morgen te vernietigen. Alleen vernie tigt het gif en passant nog veel meer dan de meeldauw. En nu we het toch over rozen hebben en nu ik toch op mijn geliefde tuinpad ben: veel rozen worden nadat ze drie of vier jaar op dezelfde plek gestaan hebben, aanmer kelijk minder mooi. niettegen staande alle zorgen en alle goede bemesting. De oorzaak van die achteruitgang noemen ouderwetse tuinlui „rozenmoe- heid". Ze zeggen: „opruimen de boel, nieuwe grond erin en nieuwe rozen". Bet kan ook anders. Rozen- moeheid wil namelijk niets anders zeggen dan dat de grond besmet is met rozenaal- tjes. minuscuul kleine diertjes, die leven van de plantesappen van de roos en die zich elk jaar meer vermenigvuldigen. De beste en meest milieu vriendelijke bestrijdingswijze van aaltjes is het uitplanten van afrikanen (Tagetes) tus sen de rozen. Bij voorkeur Ta getes patula. maar andere afri kanen mogen ook. Deze plan ten scheiden een stof ai waar aan de aaltjes een broertje dood hebben. Letterlijk. Flink wat afrikanen tussen de rozen werken dan ook bijzonder gunstig Vloeken de bloemen van de afrikanen met de tere kleuren van de rozen? Geen nood. dan knippen we die er geregeld uit. Het gaat name lijk niet om de bloem, maar om de plant en vooral om de wortels.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10