N ver Partijraad van PvdA slikt aanschaf F-16 PvclA: F-16 wonden gvolgende zaak Westerterp strooit met zakken anti-autozout D 80 PROCENT llilSTERTIJD JONGEREN VOOR HILVERSUM 3 AANDRANG TOT BEZUINIGINGEN Nationalisatie van wegvervoer Portugal weer Het in Europa Green Spot zonder prik JM Green Spot zender prik Aanzienlijk lagere resultaten Vroom Dreesmann Christina en verloofde in Nederland speciale aanbiedingen op alle afdelingen Europees-Arabische overeenstemming over samenwerking UGBLIK LEN h-^% stad streek GRENS Waarschuwing op pakjes sigaretten in België NACHTRUST FRONT OVEREIND KGB verdacht van afluisteren gesprek Kohl en Biedenkopf VOORZITTER KNAC Chicago Tribune CIA betrokken bij plan voor moordpoging op De Gaulle y Erziehung Ichen, tv-film low: Josephine Tnaal. Q I boskabouter, Jin kleutertje. |9 Mededelin- rnaal. 20.15 kaanse speel- jtlanken. 22.55 Vetstraat. erprogrumma oor de vrouw lekenmoraal i Weerbericht. 1.15 Si voussa- 1 like Piccadil- |.05 Les idéés naai. I nieuwe pop-, (20.00 Tflt: met bonus top Reiziger. 22.02 I Wim Noord- IDonkers, met 1.02 Tineke. V: 6.02-7.00 VederL^ en SOS- Gevarieerd 10 Nieuws en 10 Actualitei- hlands perso- I Spiegel van Ituur. (14.00 ftieuws. 15.03 amma met in- Vieuws) 16.30 It verkeerstips. Nieuws. 18.15 wsenweerbe- Oiteiten. 19.30 8 Muziek pro pten en infor- |ws. 20.33 Ma- van het 22.00 Nieuws. programma. 23.40 Nieuws, fpvaartberich- eten voor de ipiog isiqaai pqquaSe uba ureqjooA .^-7 MAANDAG 16 JUNI 1975 HILVERSUM (ANP) Jongeren besteden 80 procent van hun luistertijd aan Hilver sum drie, tien procent aan Hilversum één en twee en tien procent aan „overige zen ders". In de leeftijdsgroep van 50 tot 65 jaar wordt ongeveer evenveel bad besteed aan Hil versum één en twee als aan Hilversum drie. In de catego rie 65 jaar en AU der gaat on geveer eenderde van de luis tertijd naar Hilversum drie. Deze cijfers zijn ontleend aan een rapport over de resul taten van de eerste luister- dichtheidsmeting 1975. Dit rapport is gemaakt in opdracht van de afdeling luister- en ■kijkonderzoek van de NOS. De luisterdichtheidsmeting werd van 2 tot en met 15 maart gehouden. In het rapport wordt gecon stateerd dat sinds de verdwij ning van radio Veronica er sprake is van een verdergaan de vergrijzing van het publiek van Hilversum een en twee- Het iuislertijdaandeel van de ze zenders is sindsdien met ongeveer tien procent toegeno men. De luisterdichtheid van Hil versum drie is sinds november van het vorig jaar met bijna drie procent toegenomen, van 10,9 naar 13,7 procent. (1 pro cent is 104.000 luisteraars van 12 jaar en ouder). (Van anze parlementaire redactie) AMSTERDAM Ondanks „teleurstelling en afkeuring" over het kabinetsbesluit heeft de partijraad van de PvdA zaterdag de aanschaf van de F-16 geslikt. Met grote meer derheid nam de partijraad een door het partijbestuur voor gelegde motie van die strekking aan. Ongeveer twintig raadsleden stemden tegen, 15 onthielden zich van stemming In dezelfde motie wordt erop aangedrongen dat het ka binet ernst zal maken met het realiseren van bezuinigingen op de defensiebegroting, een en ander overeenkomstig het program „Keerpunt 1972". Re alisering en handhaving van bezuinigingen zullen, aldus de partijraad, „zeer zwaarwe gende zaken zijn bij de verde re toetsing van het door do regering gevoerde defensiebe leid". Pogingen van enkele gewes ten om de partijraad tot scher pere uitspraken te brengen mislukten. Niet meer dian ge middeld dertiig tot 35 raadsle den stemden voor moties, waarin hetzij de aanschaf van de F-16 onaanvaardbaar werd genoemd, hetzij ook het frac- tiebeleid werd afgekeurd. Het gewest Amsterdam had een motie ingediend, waarin kort en goed werd besproken, dat de zaak geen kabinetscrisis waard was Een en ander nam niet weg, dat door verscheidene spre kers forse kritiek werd geuit op zowel de eigen bewindslie den als op de fractie. Velen wilden vastgesteld zien waar voor de PvdA de grens ligt van de meegaandheid met kabi netsbeslissingen. Zowel minis ter Vredelinig als fractieleider Van Thijn en partijvoorzitter Ien van den Heuvel slaagden er zonder moeite in de partij raad af te houden van uitspra ken die consequenties zouden hebben gehad voor het voort bestaan van het kaïbineL Vredelinig bracht de botsing tussen hemzelf en de fractie terug tot verschil varn. inzicht over de vraag of alleen vol staan kon worden met een vliegtuig dat slechts grond- steu-n kan verlenen. „Ik heb de argumenten van de fractie daarvoor wel degelijk overwo gen, maar binnen 24 uur was ik er achter dat dat niet kon. We kunnen de andere taken van de luchtmacht niet verant woord alleen aain de bondge noten over laten. We moeten als PvdA voorzichtig zijn te veel de handen schoon te wil len houden". Vredeling vroeg de partijraad in haar oordeel er rekening meet e houden, dat bij als minister verant woordelijkheid heeft, „ik werp die verantwoordelijkheid niet van me af, niemand ook de fractie niet, kan die verant woordelijkheid van mij over nemen. Ik was en ben voor mezelf overtuigd, dat deze be slissing goed was. Het minste dat je van een minister mag vragen is dat hij de overtui ging heeft dat zijn beslissin gen goed zijn". Van Thijn erkende opnieuw, dat de fractie een nederlaag heeft geleden. Hij meent dat er tussen de bevriende be windslieden en de fractie door deze zaak een verwijdering is ontstaan. „Het is aan de be windslieden dit gat op zo kort mogelijke termijn te dichten". Op het verwijt, dat de fractie het te hoog gespeeld heeft om dat zij toch wist niet te kun nen winnen zei van Thijn: „De zaak is geen voorbeeld van fantastisch goede politiek. Het opvoeren van de spanning is wel wat ver gegaan. Dit moet een betreurenswaardige uitzondering blijven. Hij ont kende dat er sprake is van een afglijden van de goede verhoudingen tussen fractie en kabinet. „Er is geen sprake van d,at dit ons kabinet niet meer zou zijn. Dit kabinet heeft nog steeds enorme good will onder de bevolking. We buigen in het stof voor deze beslissing omdat we nog steeds van dit kabinet houden".. Minister Vredeling, na af loop van de partijraad geïnter viewd zag geen verwijdering tussen hem en de fractie. „Ik voel het zo niet aan. Het me ningsverschil is hand aangeko men, de motie van de fractie was vrij hard. Ik ben het we) i met Vain Thijn eens. dat dit' soort voorvallen niet voor her haling vatbaar zijn. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buiten land) LISSABON De Portugese regering heeft zaterdag beslo ten 54 ondernemingen voor wegvervoer te nationaliseren. De maatregel maakt deel uit van het nationalisatieplan dat ongeveer twee maanden gele den is vastgesteld en dat be trekking heeft op de belan grijkste sectoren van de eco nomie. De regering bestudeert ook de nationalisatie van het stadsvervoer. In Portugal gons de het zaterdagavond van ge ruchten over een nieuwe ont wikkeling naar links. Het dag blad Diiario de Lisboa gaf te kennen dat veranderingen zul len leiden tot een verdere ver linksing van. yet politieke stel sel in Portugal. Bekendmakin gen hierover zullen naar wordt verwacht nog begin de ze week worden gedaan. Republiea heeft verklaard vandaag weer te willen ver- schijnen maar een woordvoer der zei dat de redactie daar niet optimistisch over is. De socialistische partij en haar leider Mario Soares vinden de kwestie met Republics een fundamentele test om aan te tonen of er in Portugal demo cratie zal komen na de afzet ting van het fascistische regi me meer dan een jaar geleden. De presidenten van Roeme nië en Portugal Nicoloe Ceau- sescu en Framsiseo da Costa Gomes, hebben in Boekarest een verdrag voor vriendschap en samenwerking onderte kend. Voorts sloten de twee landen een overeenkomst voor economische, technische en wetenschappelijke samenwer king. President Ford heeft ver klaard, dat Portugal van een po sitiever houding ten aanzien van de democratie blijk zal moeten geven, willen de Vere nigde Staten dit land met zijn grote economische problemen alle hulp kunnen geven die zij zouden willen verstrekken. Friends of Fools op de Dam in Amsterdam, waar zaterdag Amerikaanse, En gelse en Nederlandse clowns plezier maakten. BRUSSEL (ANP) In het Belgische staatsblad van zater dag is het voorschrift versche nen, dat zes maanden na da tum van verschijning van dit staatsblad op elk pakje siga retlen dat in België te koop wordt aangeboden, een waar schuwing vermeld moet zijn in de drie officiële talen van het land, het Nederlands, Frans en Duits. Op elke verpakking van si garetten, onverschillig of het gaat om sigaretten die in de groot- of detailhandel worden aangeboden en eveneens on verschillig of het gaat om si garetten die in België of daar buiten vervaardigd zijn zal in de nabije toekomst de vermel ding moeten staan: „Sigaretten roken kan uw gezondheid schaden". Overtreders va,n hel "oorschrift, kunnen gestraft worden met een geldboete AMSTERDAM (ANP) De resultaten van het Vroom en Dreesmann concern in het op 31 januari geëindigde boek jaar 1974-1975 zij belangrijk achtergebleven bij die van het voorgaande boekjaar. De winst voor belasting daalde met 40 pet. van f 46 milj. tot f 27,6 rnilj. en de nettowinst door hogere belas ting voor zienin gen met 60 pet. van f 36 mnl. tot f 14,4 min. De concernomzet steeg vain f 1.875 min. tot f 2060 min. De oorzaken van het achter blijven van het jaarresultaat waren volgens het bedrijf me de gelegen in een verminderde groei van de consumptieve be stedingen, vooral in de tweede helft van 1974. Daarnaast stegen de exploi tatiekosten aanzienlijk, met nam,e de interestlasten, de energiekosten en vooral de arbeidskosten. Bovendien heb ben de prijsmaatregelen van de overheid de bedrijfswinst nadelig beïnvloed. Afgehaald door koningin Juliana zijn zaterdagmorgen prinses Christina en haar ver loofde Jorge Guillermo uit New York op Schiphol gearriveerd. De prinses en de heer Guillermo zullen op woensdag 18 juni in Den Haag in ondertrouw gaan. Het verloofde paar werd op de reis vergezeld door een broer van de heer Guillermo en diens verloofde en een vriendin van prinses Christina. Het huwelijk van de prinses zal op 28 juni wor den gesloten. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De partij raad van de PvdA wilde maar liefst zo weinig mogelijk tijd besteden aan de pijnlijke F- 16-affaire. „Vader heeft een paar nieuwe schoenen gekocht. Moedér vindt ze niet mooi. Er is niets meer aan te doen. Het is begrijpelijk dat moeder nog even wil napraten. Dat lucht op". Die relatieverende toe lichting was voldoende om de meerderheid van de partijraad te laten stemmen voor het or devoorstel-Nicolai om de be. spreking van de affaire te beperken tot drie kwartier Drie kwartier stoom afbla zen. Door een partijraad die zelf ook wel aanvoelde mach teloos te staan tegenover de „wapenaankoop van de eeuw" en die daarom wellicht, als een soort psychologische te gendruk, vrijdagavond haar macht had getoomd door de partijbegrotimg te verwerpen. Een begroting van 4,1 miljard, waarin volgens het partijbe stuur nog een marge van 3 tot 4 torn zat- Maar de partijraad wilde toch minder directe uit gaven ten behoeve van een extra reservering op de kapi taalrekening van zo'n l Vi ton. Er viel voor het partijbestuur niet tegen te praten. Het huis werk moet worden oveir ge daan De sfeer van de vergadering van vrijdagavond deed weinig goeds te verwachten voor het F-16-debat van zaterdagoch tend. Maar kennelijk had de nachtrust goed gedaan en be sefte de partijraad dat haar macht niet altijd bruikbaar is. Het stoom afblazen geschiedde door uitspraken als: waarom moet de PvdA zich altijd neer leggen bij het kabinet: is dit ons kabinet nog wel; de witte rand van het kabinet wordt tot een knellende witte strop; de fractie heeft de partij tot het laatste moment in de waan gelaten, dat ze deze aankoop zou voorkomen; niet Vredeling maar de fractie heeft de ge loofwaardigheid van de PvdA in het geding gebracht, Den Uyl en Vredelinig hebben al tijd laten blijken dat ze hun volledige handelingsvrijheid wilden e.n zouden behouden; er zal nu eens de beuk in moeten, we worden ongeloof waardig. Tegenover het niet gesloten front van de partijraad was het uiteraard voor een mi nister van Defensie makke lijk opereren. Datzelfde gold voor Van Thijn. Geen moment hoefden zij te vrezen, dat de partijraad tot tactisch onbe zonnen uitspraken zou komen. De heren konden hun ruzie aardig relativeren. Vredeling kon terecht wijzen on de totaliteit van zijn defensiebe leid: bezuinigingen in de zin van Keerpunt 1972. want de stijging van de uitgaven voor de defensie blijven ver achter bij de stijging van de overige rijksuitgaven. Hij wees op de hardhandige maar doeltreffen de wijze waarop hij het gene- raralsconfldct de wereld uit heeft geholpen, op de wet ge wetensbezwaarden, op de ver betering van de politieke rechten, op de weddeverho- ging. En tot het partijraadslid dat zijn defensiebeleid een „Luns-beleid" genoemd had hoefde Vredeling slechts te zeggen: „Wie het daarmee met eens is, is Luns zelf' Dc partijraad heeft de F-18- wonden gelikt. Wie recht overeind is blijven staan is Vredeling. In mindere mate de fractie, die te snel en te heftig de zaak heeft willen escaleren- Vredeling erkende wel. dat hij ook boter op zijn hoofd heeft wat dat betreft. Hij zei het niet maar je zaïg hem het den ken: de fractie is met de esca latie begonnen. Terecht zei dan ook Van Thijn dat het opvoe ren van de spanning waar bij hij in het midden liet, wie daaraan de grootste bijdrage heeft geleverd geen voor beeld is van fantastisch goede politiek. Wie Vredeling in de ze zaak heeft zien en horen opereren en ook deze F-16- beslissing plaatst in bat totaal van zijn defensiebeleid kan moeilijk om één constatering heen: hij staat voor zijn ver antwoordelijkheid, heeft de moed die verantwoordelijk heid te verdedigen tegen de wensen en eisen van de eigen achterban in. weet wat hij wil en waarom. Of om een fel tegenstander van dit kabinet te citeren: Vredeling dreigt de beste na-oorlogse minister van Defennie te worden. De F-16-wonden zijn gelikt. Volgende zaak. Inkomensbe leid, grondpolitiek, hervorming van de ondernemingsraad naar grotere medezeggenschap. Al lemaal aardige dingen voor linkse mensen. (ADVERTENTIE) elegante darheskonfèktie tot maat 58 ginnekenstr.153 boekv.coothpl. breda tel. 34965 op maandag de gehele dag gesloten (Van onze correspondent) BONN In Bonn is het sterke vermoeden gerezen, dat de Sovjet-Russische ge heime dienst, de KGB, verant woordelijk is voor het afluis teren van een telefoongesprek tussen de voorzitter van de CDU, Helmut Kohl en zijn se cretaris-generaal, Kurt Bie denkopf. Deze affaire, die in Bonn grote opschudding heeft ver oorzaakt, werd eind vorige week bekend toen het week blad „Stern" aankondigde de inhoud van dit geheime tele foongesprek te zullen publice ren. Met het oog op strafrech terlijke consequenties heeft het blad hiervain inmiddels af gezien. Uit de inhoud werd evenwel bekend, dat Kohl bij Bieden kopf informeerde of deze zich inderdaad op minachtende wijze over hem had uitgela ten. Eveneens volgens „Stern" zooi Biedenkopf begin voriig jaar oktober de voorzitter van de CDU een slappeling hebben genoemd, die de partij niet kraohtiig genoeg leidde. On- middelijk nadiat Kohl dit arti kel had gelezen, telefoneerde hij vanuit Mainz naar Bie- denkpf, die zich in het hoofd kwartier van de CDU te Bonn bevond. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „De toestand op de wegen wordt met de dag hopelozer. Files hier. files daar. Kilometers lange tijen van stilstaande auto's. En dat wordt nog sieeds erger omdat de overheid er niet veel meer dan een erg slap handje naar uitsteekt om daarin verbetering te brengen De overheid is ziende blind voor de werke lijkheid. De werkelijkheid dat steeds meer Nederlanders de auto, en daarmede hun mobili teit, als één van de grootste attracties van de moderne sa menleving ervaren en daarom uit dit privé-vervoermiddel niet meer weg te branden zijn." Aldus jlhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van de KNAC, in zijn vanmorgen in het sportcentrum Papendal bij Arnhem gehouden jaarre de. Zijn rede was geheel in mineur wegens overheidsmaat regelen en „gegoolchel met cij fers" die de ergernis van vrij wel alle automobilisten op wekken. „De overheid strooit bij de hantering van cijfers niet met korrels maar met he le zakken anti-autozout" aldus de voorzitter. Hij doelde daarmede op het gebrek aan wetenschappelijk onderzoek ter staving van de bewering dat alleen invoering van de maximum-snelheid verantwoordelijk is voor een vermindering van het aantal verkeersdoden. „Er zijn tal van andere factoren die mee spelen, zoals minder verreden kilometers, het dragen van valhelmen en autogordels. Op zijn minst had men kunnen verwachten dat een objectief rapport van de stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid aan deze be wering ten grondslag zou lig gen, maar een opdracht daar toe werd nimmer verstrekt". Gegoochel met cijfers achtte de voorzitter ook van toepas sing ten aanzien van de door het ministerie gehanteerde cij fers die zouden moeten aanto nen dat door de auto de open grondruimte in Nederland da nig wordt ingeperkt. „In zeven jaar, van 1966-1973. valt er geen toename maar een afna me aan wegen te constateren, van 70.500 km in 1966 naar 69.000 km in 1973. CHICAGO (Reuter-AFP) Volgens de „Chicago Tribu ne" is d« Amerikaanse Centra le Inlichtingendienst (CIA) halverwege de jaren zestig be trokken geweest bij een sa menzwering om de Franse president Charles de Gaulle te vermoorden. Een CIA-agent heeft, naar het blad gisteren meldde, te genover een congrescommissie verklaard dat rechtse elemen ten uit het toenmalige Franse regeringskamp destijds de hulp van de CIA voor hun moordplan hadden ingeroepen- Er waren besprekingen over gehouden maar verder was men nooit gekomen. Het plan dat op tafel iag hield in, dat iemand met een ring met gif- niaald zich op een receptie voor oudstrijders in Parijs on der de genodigden zou mengen en de president de hand zou drukken. (ADVERTENTIE) PARIJS (AFP) Bernard Cabanes, hoofdredacteur van het Franse perbureau AFP, is zaterdag in een ziekenhuis in Parijs overleden aan verwon dingen die hij vrijdag opliep bij een aanslag op zijn wo ning. Aberdeen •Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inssbruck regenbui onbewolkt half bew. onweer zwaar bew. zwaar bew. regenbui regenbui regenbui zwaar bew Kopenhagen half bew. Lissabon zwaar bew. Londen regenbui Luxemburg regen Madrid geheel bew. Malaga regenbui Mallorca regen Miinchen zwaar bew. vrijw. onbew. zwaar bew. Nice Parijs Oslo Rome Split Stockholm Wenen Zürich licht bew. half bew. half bew. half bew. onbewolkt onweer 30 gr 23 gr 20 gr. 20 gr. 20 gr 26 gr 24 gr. 18 gr 26 gr 17 gr 20 gr. 19 gr. 21 gr. 27 gr. 29 gr. 25 gr 26 gr 21 gr. 21 gr 18 gr 25 gr. 27 gr. 19 gr. 31 gr. 24 gr. CAIRO (Reuter) Verte, genwoordigers van de EEG en de Arabische Liga zijn het op een vierdaagse bijeenkomst in Cairo eens geworden over ter reinen van toekomstige sa menwerking. Dat zijn: land bouw en streekontwikkeling, industrie, basis-infrastructuur, financiën, handel, wetenschap en technologie, cultuur, ar- beids- en sociale vraagstuk, ken. ,-Als ik die man hooi- zingen zie ik hem zingen", was het oordeel van Pierre van Ostade, over een niieuwe single van Tom Jones in Vara's Top of Flop. Fantasie volop bij beel den van het publiek en een foto van de zanger. De Vara had moeten weten dat de kij ker tegenwoordig veel te ver wend is en nog liever een slechte play back ziet dan wat nu getoond werd. Over de deskundigheid van de jury hoeft niets meer gezegd te worden- Van de nieuwe single van de Cats hoorde de jury zes noten en wip de lichtjes Top vlogen aan. Tien secon den keek ik naar het daarop volgende programma Hallo Hier Hilversum....hier is de Vara. Zag nog net de presen tator Henk van Montfoort en in mijn hoofd flitste het lamp je Flop aan. Hallo hier een televisiekijker ik heb u weg gedraaid, over een sluiten maar, zie hier mijn oordeel over anderhalf uur Vara Hete luchtballon dat voor het jour naal nog een half uur quiz- pret in Haantje de Voorste liet zien. In Joost Prinsen is een nieuw soort presentator ge schapen nl. de familiaire. Een deelnemer die de hoop had opgegeven om het juiste ant woord te kunnen geven kreeg de hand van Joost op de schouder en de mededeling: •.He toe nou je weet het best, kom nou he.-.". Niet alleen van Ostade heeft fantasie kast NOS Panoramiek ging in want op dat moment hoorde ik de quizdeelnemer denken: „Had ik me maar opgegeven voor de KRO's kleine quiz". Duidelijkheid in het omroep bestel? Het wordt met de dag ingewikkelder. Nu ik de Klei ne Quiz toch genoemd heb: onderwijzer Frans mag niet meer terugkomen en omdat de gemiddelde titia's geen enkele parate kennis bezitten zal de KRO er niet om treuren. In KRO's Brandpunt werd ge meld dat 88% van de Neder landse werknemers ontevreden zijn over hun werk. ik reken me daar niet toe. Televisiekij ken in deze tijd bezorgt me voortdurend een uitgelaten baldadige stemming. Neem de KRO musical op zondagavond van Erving Berlin: „Call me med-am". Geen zinnig mens zial in-gaan op het verhaal en de manier van acteren, maar je pakt in huiselijke kring wel op de problemen van de zingend een pilsje uit de ijs- 153.593 geregistreerde buiten landse werknemers „Zelden hoor je iets goeds over ze", merkte een kind aam het begin van de uitzending op. Zeker is dat niet iedereen weet dat zij voor een deel onmisbaar zijn. Het zijn goedkope arbeids krachten die opdraaien voor het zware werk in ongeregel de diensten Aan de moeilijk heden over de medische zorg, huisvesting en onderwijs voor hun kinderen zal op 22 juni aandacht worden besteed. Via een andere invalshoek kwa men die problemen aan het licht in KRO's Euner. Volgens samensteller Boud Smit mag hij een gel ukgsvogel genoemd worden- Euner wil niet knie zen ai heeft hij er alle reden vooi. („Moeten Juliana brief schrijven voor huis"). Er dient nog veel veranderd te worden dat spreekt voor zich. JOHAN DIEPSTRATEN y

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5