Duizenden negers in Rhodesië samen gepakt in kampen Vandaag Weekeinde koel SITUA TIE SCHA TKIST NIET BEST Nieuwe golf ontslagen WSffiSEfi Actie Roosendaalse politie tegen schoolinbraken Zeven miljoen Nederlanders gaan dit jaar met vakantie Dieptepunt in economie nog niet bereikt HET WERK IS GEDAAN Klap in vleesindustrie AMERIKANEN BANG VOOR BASTAARDBIJ ONTHULLING KATHOLIEKE COMMISSIE: Aantal werklozen zal nog stijgen Groot tekort Lange lijst, Zestienjarigen per 1 augustus twee dagen naar school Visakten voortaan via giro of bij postkantoor Directeur: Dr. W. A.J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW ZATERDAG 14 JUNI 1975 27e jaargang No. 7680 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. LONDEN Tienduizenden Rhouesische negers zijn in het voorbije regenseizoen van de ene dag op de andere uit hun kraaldorpen verdreven en sa mengepakt in zogenoemde versterkte dorpen, waar zij onder concentratiekampachtige onisiandigheden moeten le ven. Wanneer de gespannen ver houdingen in Rhodesië als ge volg van de rassenpolitiek van het regime Smith en het. ver- Zet der bevrijdingsbewegingen met verminderen, dan zullen spoedig zo'n honderdduizend Riicdesische negers in derge- kampen zijn onderge bracht Wanneer de oorlogstoe- suird zou blijven voortduren, dan zullen binnen 2 jaar meer dun 200.000 negers van huis en haard verdreven zijn en ondei mensonwaardige om standigheden in kampen het leven moeten zien te houden. Aldus meldt de Katholieke Commissie voor Gerechtigheid en Vrede van de Rhodesische bisschoppen in een 22 pagina's lang rapport, dezer dagen ge publiceerd door het Catholic institute for International Re lations in Londen. (Vervolg op paig. 9) MINDER ZON Wolkenvelden. Iets koe ler. Zwakke wind. STAD EN STREEK Schaefer belooft Goes en Terneuzen financiële steun. Pagina 3 binnen- en buitenland Arbeidsonrust in Parijs neemt gewelddadige vormen aan Pagina 9 Congres voor beter Vlaams leven in Brussel. Pagina 11 sport Zware straf voor Leeds United. Pagina 21 vrijuit Engeland blijft lid maar. wel British Overal beelden In parken. Uniek museum in Asten. Piekerpoker. Rubrie ken. merijntje: Het is helemaal niet voor de bakker en naar den vieze gaat het ook al niet. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Juni heeft een fraaie week afgeleverd met veel uren zon en een aangena me zomerse temperatuur, die donderdag een hoogtepunt be reikte met 28 graden. In Lim burg en Oost-Brabant kwam het kwik vrijdag nog wel tot 25 a 26 graden, maar van de Noordzee werd geleidelijk al koelere lucht aangevoerd. Tij- meer bewolking, zeker wan- dens het weekeinde blijft de neer een zwak front passeert, wind west tot noordwest met dat voornamelijk in het noord- temperaturen tussen 17 en 19 westen van het land nog wat graden. Tijdelijk is er ook regen kan geven. Westelijk van Ierland stijgt de luchtdruk weer, zodat waarschijnlijk na zondag de opklaringen weer toenemen. Wel blijft de tem peratuur de komende dagen wat gematigd. Bij Keulen werd gisteren 30 graden ge- meien; warm is het nu ook in geheel Frankrijk, Spanje, Ita lië en het Alpengebied, met overal temperaturen boven 25 graden en slechts nog een en kele verspreide onweersbui. Het koelst is het in Schotland en Noorwegen met temperatu ren tussen 12 en 15 graden. DEN UYL SOMBER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De econo mische situatie is nog slech ter dan het Centraal Planbu reau (CPB) enkele maanden geleden voorstelde: er zal dit jaar geen sprake zijn van een lichte verbetering van de economie. Integendeel, de sociaal-eco nomische adviseurs van het kabinet bebben Den Uyl laten weten dat er nog steeds geen zicht s op een lichte verbete ring. Hield én het CPB èn het kabinet er twee maanden ge leden nog rekening mee, dat de totale produktiestijging van het bedrijfsleven iets boven de nul procent zou liggen over geheel 1975, nu gaat men al uit van een reële produktie- daling van minstens één pro cent. Het aantal werklozen zal dit jaar gemiddeld zeker bo ven de 200.000 uitkomen en niet stoppen bij de 180.000 a 190.000 die het CPB eerder dit jaar raamde. Dit. sombere beeld van onze sociaal-economische toestand heeft verregaande consequem ties voor de begrotingen van dit en volgend jaar, voor de meerjarenafspraken en voor het beleid van het kabinet Den Uyl. Dinsdag zal het ka binet in een extra zitting bij eenkomen om te trachten de financiële gevolgen van de re cessie voor de rijksbegroting binnen de perken te houden. Premier Den Uyl weigert nog te spreken over het aanbren gen van bezuinigingen, hoewel hij wel liet doorschemeren, dat èn de energiecrisis èn de terugval in de wereldhandel gevolgen zal hebben voor dat beleid. Overigens, zo verzekert hij, blijft dat gebaseerd op het uitgangspunt van het kabinet: spreiding van inkomen, macht en kennis. De uitgaven van de regering •oor dit jaar wijken belang rijk af van de ramingen in de miljoenennota van 1975. Dat komt aan de ene kant door de extra miljarden die het kabi net Den Uyl tussentijds in de bestrijding van de werkloos heid heeft gestopt, aan de an dere kant vallen de belasting opbrengsten zwaar tegen. Dat resulteert dan in een geweldig miljarden tekort voor dit jaar en, als er geen bepaalde maat regelen worden getroffen, voor volgend jaar een nog groter tekort. (Vervolg op pag. 9) „KOREA zal zijn eigen kern- wapens maken als de Ameri kaanse atoomparaplu boven het land zou dichtklappen", verklaarde donderdag Park Tsjoeng-Hie in een interview met de Washington Post. •- •- ;- -i i* -■« 4 - yr 'je-; "A f «l'y -~-xbè- - -jtf? - - - r - -adr» j .- r - -1 X MS. -♦ - 1 Ijjw* (Van een onzer verslaggevers) lW»s», DEN HAAG Gisteren is een nieuwe golf van ontslagen aangekondigd' De grootste klap viel in de vleesindustrie waar 65(1 men sen ontslagen moeten worden omdat de export van ham is ingezakt. Het totaal aantal ontslagen dat deze week be kend is geworden ligt op iets meer dan 2200 man. Dit week end zal bovendien vrijwel zeker beslist worden dat Gero Zeist (220 man) definitief dicht moet. In de vleesverwerkende In dustrie zullen binnen en-kele maanden drie bedrijven slui ten, t-w. Homburg in Twello, Coveco in Wierden en Noack in Amersfoort Ook zullen ont slagen vallen in enkele kleine re vleesverwerkende fabrie ken. De lange lijst van bedrijven en bedrijfstakken, die deze week ontslagen hebben aange kondigd, ziet er als volgt uit: broodfabrieken (800 tot 1000 man), vleesverwerkende in dustrie (650 man), Hollandia Tricotage te Veenendaal (100 man), Markom-ark Veendam (91 man), Bredero Price Delf zijl (60 man), Sanbella Goes (65 man), Meteoor De Steeg (31 main), Apparatenbouw De Jong Schiedam (20 man), meubelfabriek Van der Drift Vlaardin-gen (30 man), BOFA Amersfoort (98 man), kinder- sehoenenfabriek Siaats-Rose Waalwijk (72 man), Franken wollenstaffenfabriek Tilburg (31 man), en Van Puyenbroek Goirle (72 man) Van Vicon Polyester in Nieuw-Vennep kwam gisteren eerst het bericht dat ontslag op handen was voor 100 werk nemers. Dit werd later op de dag echter tegengesproken De zon neigt ter kimme. Het werk is gedaan. De land man keert terug naar huis. De volheid van de zomer kondigt zich al aan en Stern- fotograaf Dick de Boer liet er zich door inspireren om deze sfeervolle foto te ma ken. Z"1 eïnspireerd door alle activiteiten in dit Monumen- tenjaar beginnen we in de krant van dinsdag a.s. een monumentenprijsvraag onder het motto „Ken uw streek". Vier weken lang zal men dagelijks (uit gezonderd de maandagen) op pagina 3 van de krant een foto aantreffen van een monument in de eigen provincie, waarvan we mogen aannemen dat het vol doende bekendheid geniet om de lezer in staat te stellen het thuis te brengen. In totaal zullen we twintig foto's (vijf per week) publiceren. Het is de bedoeling dat men antwoord geeft op de vraag die dagelijks in het onderschrift bij de foto's wordt gesteld. Eerst na de laatste drg van de prijsvraag (zaterdag 12 juli) moet de bon worden ingezonden die dinsdag a.s. bij de eerste foto van de reeks wordt gepubliceerd. De antwoorden moeten worden vermeld in volgorde van de gepubliceerde foto's. Voor de beste inzenders ligt er een aantal fraai geïllustreerde fotoboeken klaar over monumen ten in Nederland. Let op de krant van dinsdag a s. A/Tiljoenen Nederlanders gaan weer op vakantie. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek trekt 50,9% er echt op uit. De een blijft in het eigen land, de ander zoekt het in den vreemde. We zoeken de zon, cultuur, rust of lawaai, We wil len even anders eten en praten en aan een andere omgeving ruiken. Het hele land wordt er door beïnvloed. Van de ene kant een exodus, van de andere kant een toevoer van buitenlanders- In een reeks artikelen, gevangen onder de noemer DEZE ZOMER, besteden wij de komende weken aan dacht aan een aantal facetten van de vakantie en de zomer. Vandaag het eerste artikel op de voorpagina van „Vrijuit". DEN HAAG De minister raad heeft een algemene maat regel van bestuur genomen, die voorziet in uitbreiding van de partiële leerplicht voor 16- jarigen tot twee dagen per week. oe regeling gaat per 1 augustus van dit jaar in. (ADVERTENTIES) AUTOVERZEKERINGEN Auto's tot 5000,— WA 170,-, AR 280. Auto's tof f 8000,— WA 200, AR 360,- Auto's tot 10.000,— WA f 220,-, AR 430,- Gratis groene kaart AR 500 ei gen risico. WA geen eigen risico Telefonisch maken wij alles in arde. Belt u ons even!!! J. van der Harst b.v. Makelaar in Assurantiën fulianalaan 10-12 Sprang Capel- le. Tel. (04167) - 3571 - 4006 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het bu reau voorkoming misdrijven van de Roosendaalse gemeen tepolitie heeft een actie op touw gezet om inbraken en vernielingen in schoolgebou wen tijdens de naderende zo mervakantie tegen te gaan. In een school-aan-school ver spreide brochure heeft de po litie het onderwijzend perso neel aangeraden alle waarde volle goederen als bandopna- me-apparatuur, platenspelers, tv- en radiotoestellen, video recorders gedurende de vakan tieperiode mee naar huis te nemen of elders onder te brengen. Bovendien wordt de onderwijzers aangereden alle kasten, bureaus en binnendeu ren open te laten, omdat de ervaring heeft geleerd dat af gesloten ruimten tot vernielin gen uitdagen. De politie heefl tenslotte het verzoek gedaan om een sleutel van het school- gepouw op het bureau af te geven, zodat in voorkomende gevallen water- of gaslek- kages, brand kan worden Ingegrepen. De Roosendaalse politie heeft de schoolhoofden meegedeeld dat gedurende de vakantie gepoogd zal worden de gebouwen extra in de gaten te houden, maar dat dat m verband met een langlopend personeelstekort niet altijd mogelijk zal zijn. Het is de eerste keer dat de positie een dergelijke actie in Roosendaal voert ter voorko ming van vernieling en in braak, waarbij men overigens het meest beducht is voor ver nielingen die de scholen over het algemeen meer schade be rokkenen dan vermissing van apparatuur, aldus een woord voerder van de gemeentepoli tie. De actie, die onder alle (zestig) kleuter-, basis- mid delbare en bijzondere scholen in Roosendaal wordt gevoerd, is overigens bijzonder goed aangeslagen. Ruim tachtig pro cent heeft al laten weten er aan mee te doen Als de actie aanslaat wil het bureau voor koming misdrijven volgend jaar bekijken of er ook onder de Roosendaalse bevolking een actie kan worden opgezet ter bestrijding van inbraak bij af wezigheid in de vakantie- tijd. RIO DE JANEIRO Miljoenen Afrikaanse roofbijen dreigen de Verenigde Staten binnen enkele jaren binnen te vallen. Gestaag trekken de bijen die ai 200 mensen en duizenden dieren hebben gedood over het Zuidamerikaan- se vasteland in noorde lijke richting. De Afrikaanse roofbij werd in '56 in Znid- Amerika ingevoerd. Men wilde deze bij die 25 tot 100 procent meer ho ning geeft dan de Zuida- merikaanse kruisen met andere soorten om een minder agressief ras te krijgen dan de Afri kaanse, maar met een zelfde hoge honingpro- duktie. Per ongeluk liet ie mand in 1957 echter 26 oofhrien ontsnappen uil het proefcentrum. Deze 26 hebben zich nu met and,"re soorten ver mengd, waardoor een bastaardbij is ontstaan, die even gevaarlijk is als de Afrikaanse roof bij. Een eenmaal geprovo ceerde roofbij kan ge middeld 60 steken per minuut toebrengen en dit twee uur volhouden. Driehonderd steken voldoende om een mens te doden. De ontsteken in woede door geluid, trilling, geur van alcohol en de kleur zwart. DEN HAAG (ANP) Er gaan dit jaar zeven miljoen Nederlanders met vakantie, van wie 51 procent naar het buitenland, aldus de ANWB. Een driejarig dochtertje van een r.-k. caféhouder in Noord- ferland is vrijdag om het le ven gekomen' toen de auto waarin zij even te voren had plaats genomen de lucht in gmg. „De Nederlandse regering wil perspectieven openen voor GriekenlandDit heeft pre mier Den Uyl gisteravond op zijn wekelijkse persconferen tie. Na een aanvankelijke inzin king is het aantal boekingen voor vliegvakanties de laatste tijd weer toegenomen. Het wordt opvallend genoemd, dat veel vakantiegangers op het laatste moment hun reis boe ken Enkele grote reisorgani saties, zoals Christoffel, Nec- Kermann en Sunair melden een stijging van het aantal boekingen met 20 tot 30 pro cent ten opzichte van vorig laar Christoffelreizen in Rot terdam verwacht dezer dagen de 100.000-ste passagier te boeken. Hiermee elaimt dit bureau, dat vorig jaar 92.000 vakantiegangers hoekte, de grootste zelfstandige reisorga nisatie in Nederland te zijn. De in „Holland Internatio nal" verenigde reisbureaus, zoals FIT. Centouri, Eurotours en Magneet, vervoerden vorig laar gezamenlijk 250.000 men sen. maar elk bureau voor zich boekte minder dan 100 000 va fcantiegangers. Begin dit jaar verliepen de boekingen vlot, aldus bleek desgevraagd, daar na zakte de markt in. maar thans is er weer een opleving Holland International" ver wacht op hetzelfde peil van 1974 uit te komen en rekent zelfs op een paar procent stij- 'ng Neckermann en Svnnir lie vorig iaar resp. 68 000 en 50.000 mensen naar hun va- knnt!ebe«ternming bracht°n, melden een „sterke stij ging". Informatie bij een aantal reisbureaus leerde, dat ten tij de van de bouwvakvak' otie in geen enkele prijsklasse reizen meer voorhanden zijn, al zal er op deze regel wel een/uit zondering zijn. De dure reizen, zoals bijvoorbeeld naar Indo nesië, vliegen bij ons als war me broodjes de winkel uit, meldde een combinatie van reisbureaus, die zeiden te ver wachten, dat de markt zich zal optrekken tot het peil van vo rig jaar, maar niet naar dat van eerverleden jaar. Er is geen reden te verwachten, al dus de ANWB, dat het aantal vliegpassagiers in 1975 veel zal stijgen boven dat van 1974. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een door de mi nister van Landbouw en Vis serij voorgedragen ontwerpbe sluit ter vereenvoudiging van de uitreiking van visakten en hiidrage-bewi.izen. Deze docu menten zullen volgens dit be sluit voortaan in plaats van bij de gemeentehuizen bij de postkantoren en via de giro dienst verkrijgbaar zijn. Een politieman in Rome die belast was met het bewaken van een gevangene in een zie kenhuis. is donderdagavond gegijzeld en vrijdagochtend dood aangetroffen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1