Vandaag 73 gewonden in België Foutieve wisselstand wringt trein uit de rails Eenentwintig broodfabrieken worden per 1 juli gesloten Werken aan Schelde- dijken geleidelijk op gang iste >rloge ïeld :iko. ©IrD ;en zoon Uitkeringen sociale verzekeringen omhoog Vijfhonderd miljard per jaar voor wapens AR: Stop opmars muskusrat tRTZ [n supermarkten (11 cent)en bij warme bakker (3 cent) Blanken verlaten Angola zenders ingeleverd ONTSLAG VOOR 800 TOT 1000 MAN WAO, WW, AOW. AWW, ZW EN KINDERBIJSLAG Duizenden guldens tussen Brussel en Sluis verdwenen TASSEN 187,- 189,- 318,- 459,- 634,- 610,- 717,- Niet ver genoeg Rust 116 kilometer Dreigende taal Noord-Korea Dertig «ui Ij oen Tevreden Drie bedrijven ontslaan 251 mensen Weer nieuwe aanbestedingen Aanvaardbaar 3,2 OVERLEG MET BELGIË EN DUITSLAND NODIG Directeur Dr. W. A.J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Eedactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 13 JUNI 1975 VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 7679 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. 195,- en [nt Seiko weet ider te brengen ier ook maar iets Ibaarheid en :n kwarts-horloge ^lle onderdelen i afmetingen I luxueus tonende, les- en heren- k ander merk t- -horloges bij: lELIER - Telefoon 2337 iTelefoon 2214 YAMAHA - VESPA - PEUGEOT kt leverbaar TSHANDEL iat 31 2373 EN vice en ver- 3n - Kanaal- erneuzen - (Van onze parlementaire rpfl 'i('t ip DEN HAAG Met ingang van 1 juli 1975 gaan de uit keringen van de verschillen de sociale verzekeringen om hoog als gevolg van de wet telijk voorgeschreven half jaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling. Dit heeft het Ministerie van Sociale Zaken gisteren meegedeeld. De uitkeringen krachtens de arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO) die zijn Ingegaan vóór 1 juli 1975, worden per deze datum ver hoogd met 5-43 procent. Ook het minimumdagloon, waar naar de uitkering ingevolge de WAO, de ziektewet (ZW), en de werkloosheids wet (WW) worden berekend, gaat omhoog. Daarbij zal het maximumdagloon, dat geldt voor de berekening van de uitkeringen krachtens de WAO, de ZW en de WW per 1 juli 1975 stijgen van f164,- tot f 172,91. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de wet werkloosheidsvoorziening zal het maximum-dagloon per 1 juli a.s. worden verhoogd tot f 172,91, Voor de berekening van de premies ingevolge de WAO, ZW en de WW zal het maximumdagloon, dat thans f 164 bedraagt, per 1 juli a.s. geen wijziging ondergaan. De kinderbijslagen worden per 1 juli a.s. ook met 5,43 pet. opgetrokken. Dit leidt tot de volgende kwartaalbe dragen: voor een 2e en 3e kind van f 255,06 tot f269,10; voor een 4e en 5e kind van f 340,86 tot f 358,80; voor een 6e en 7e kind van f 376,74 tot f 397,80; voor een 8e en elk daarop volgend kind van f 417,30 tot f 439,92. Als gevolg van de bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op f 164,58 per kwartaal. (Vervolg op pag. 9) BROOD DUURDER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het brood wordt zowel in de supermark ten als bij de warme bakkers duurder. broodfabrieken, die zich ver keken hebben in het „oprol len van de warme bakkers (de laatsten hoefden uiteindelijk slechts 45 procent van de marktprijs te geven) leverden vaak onder de kostprijs om hun bakkerijen draaiende te houden. Dit heeft veel fabrie ken in moeilijkheden gebracht zodat zelfs een ingrijpende sa nering nodig is geworden (zie hiervoor elders op deze pagi na) De verhoging van de mint mum broodprijs gaat de war me bakkers echter nog niet ver genoeg. Tijdens het geor ganiseerd overleg hebben zij om een verhoging van 18 cent gevraagd. Zij zijn, nadat zij zich maandag nog vierkant te gen verklaarden, gisteren al leen met de voorgestelde ver hoging van 11 cent akkoord gegaan onder voorwaarde dat spoedig opnieuw overlegd zal worden over een verdere ver hoging. Dit is toegezegd. Aan genomen wordt nu dat de mi nimum broodprijs per 1 janua ri 1976 nog een omhoog gaan, naar verwachting met 4 cent. de minimumprijs voor brood gaat op 1 juli met 6 cent en per 1 oktober noig eens met 5 cent omhoog. Deze maatregel, «lie voor het hele land geldt, is genomen om de moordende concurrentie, die de warme bakkers van de su permarkten ondervinden, af te 7m ukken. Een groot wit brood bijvoorbeeld moet vanaf 1 juli mlistens f 1,09 en vanaf 1 ok tober minstens f 1,14 gaan kosten 0 de prijzen bij de warme bakkers, die momenteel ge middeld op f 1,35 voor het goedkoopste en f 1,65 voor het damste brood liggen, gaan in heel Nederland per br«>od met 3 cent omhoog. De prijzen van Hcinbrood (cadet jee. bijvoor beeld) en banket blijven bij de warme bakker voorlopig nog op hetzelfde niveau. Over ^•.verhogingen in deze sec tor zal in september worden beslist. De sterke verhoging van de minimumprijs voor brood is doorgevoerd om enige rust aan het broodprijzenfront te krij gen. Supermarkten en grote levensmiddelenzaken gebrui ken brood dat zij van fabrie ken betrekken, meestal als stuntartikel, als lokkertje. De ZONNIG. Zonnig. Droog. Matige wind. 17 (kust) tot 24 graden. STAD EN STREEK Kleuterjuf moeilijk aan de siag. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Zeven jaar geëist tegen initiatiefnemers Soest- dijk-actie. Pagina 9 Moeizame hulp aan Nederlanders in buiten landse gevangenissen. Pagina 13 SPORT Guillaume Drumont winnaar Zilveren Stemschoen Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Sobere film over blues zangeres Janie Joplin. Pagina MERIJNTJE: lira Schandi (Van onze redactie buitenland). LISSABON De Manken trekken met een gemiddelde van 500 per dag weg uit het onrustige Angola en van 200.000 is bekend dat zij wil len volgen, ineer dan de helft van de blanke bevolking. Dit heeft de Portugese minister van Voorlichting, Jorge Cor- reira Jesuino gisteren ge zegd. Naar verluidt zijn meer dan 1.000 mensen gedood in vier maanden strijd tussen de drie rivaliserende bevrijdinigsbewe gingen die met Portugal de macht delen in de overgangs regering Jesuino zei dat zijn regering ongeveer 3.000 vlieg biljetten heeft verstrekt aan blanken die naar Portugal wil den terugkeren- Hij sprak de hoop uit dat de meesten van hen die de wens te kennen hebben gegeven naar Portugal te willen, van gedachten zul len veranderen. De ravage in Ghlin na de treinontsporing. (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij een treinontsporing gistermiddag rond halfdne in Ghlin bij Mons (Bergen) in Zuid-België zijn 71 mensen licht gewond en twee mensen ernstig gewond ge raakt. Niemand verkeert in levensgevaar. De sneltrein Amsterdam Brussel Parijs passeerde in Ghlin een wissel, die om een of andere onverklaarbare reden tjjdens het passeren van de trein van stand veranderde. De locomo tief en de eerste drie wagons reden gewoon door, de zeven volgende kantelden en vielen van de spoorbaan, zonder evenwel een lager gelegen huizenrij te raken. De gewon den waren vooral Amerikanen. Op het moment van de ramp zaten er 420 mensen in de trein. Hadden de gekantelde wagons ook noig de huizenrij geraakt, dan zou de ramp waarschijnlijk meer slachtof fers en waarschijnlijk ook do den hebben geëist. (ADVERTENTIE) Vanwege het warme weer hadden vee) reizigers de ra men in de coupés van de trein geopend. Dat gaf de hulpdien sten de gelegenheid om via die geopende ramen snel hulp te bieden. Op het moment van de ramp reed de trein 116 kilometer per uur, terwijl op dat mo ment al 130 kilometer was toegestaan. Twee Belgische ministers spoedden zich naar de plaats vain de ramp. Het reddingswerk duurde tot vier uur. Het is de derde treinramp binnen goed tien maanden in Zuid-België. Deskundigen stel len een onderzoek in naar de vraag hoe de wissel plotseling van stand heeft kunnen veran deren. (Van onze redactie buitenland). TOKIO Noord-Korea heeft donderdag de Ameri kaanse aanwezigheid in Zuid- Korea veroordeeld en gezegd dat ,-elk moment een oorlog kan uitbreken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De illegale zendamateurs zijn voorlopig niet van plan hun verzet tegen het verbod van uitzendingen via de 27 mhz-band op geven. Dat blijkt niet alleen nit diverse acties die worden gevoerd (o.a. bij het huis van staatssecretaris Van Huiten en de harde acties in Limburg). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De al enige tqd in de lucht hangende sanering van de Nederlandse broodfabrieken is gisteren ge forceerd en tegen de zin van de vakbeweging doorgevoerd Dit betekent dat 21 broodfa brieken waaronder die in Roosendaal en Halsteren, per 1 juli gesloten zullen worden. In eerste instantie betekent dat ontslag voor 1200 man. Her plaatsingsmogelijkheden in aanmerking genomen, zullen naar verwachting uiteindelijk 800 tot 1000 man op straat komen te staan. De vakbonden zijn gisteren alleen akkoord gegiaan met het saneringsplan omdat de Ko ninklijke Scholten Honig (KSH) dreigde al zijn fabrie ken te sluiten wanneer de sa nering niet per 1 juli zou wor den doorgevoero. Dan zouden 900 man zonder meer ontsla gen zijn, zonder dat ze aan spraak zouden kunnen maken op het sociaal plan dait in het kader van de sanering is opge steld. De vakbonden verweten KSH gisteravond hun het mes op de keel te hebben gezet. Het gezond maken vtan de bakkerijsector (30.000 werk nemers en 4500 bedrijven) kost ruim 30 miljoen gulden. De ovenheid zal vier miljoen gulden als subsidie bijdragen. Het resterende bedrag moet komen uit een heffing op meel, die volgend jaar ingaat. Men verwacht deze heffing' te kunnen terugverdienen door een efficiëntere bedrijfsvoe- BRUSSEL (ANP) Een aantal daigen geleden, zo is nu eerst bekend geworden, is er een aangetekend© postzending verdwenen tussen Brussel en het Nederlandse Sluis. Iin de postzending bevonden zich twee brieven met elk 100 bil jetten van 5.000 Belgische frank (in totaal ongeveer 70.000 gulden). Een van de zendingen kwam normaal aan, maar de andere is verdwenen. Dat betekent dat rond 35.000 gulden op de reis van Brussel naar Sluis zoek was. Nadat er een onderzoek was verricht werden verscheidene mensen in België aangehouden. Bij huiszoekingen bij deze mensen is veel van het verloren gega- ne geld terechtgekomen. Mo menteel missen de Belgische posterijen nog een bedrag van ruim 8.000 gulden. ring. Als dat lukt hoeft de consument dus geen prijsver hoging als gevolg van de sane ring te vrezen. Het saneringsplan voorziet in uitkoopregelingen voor broodfabrieken en ook warme bakkers, die gaan sluiten, sti muleringsmaatregelen voor het stichten va* nieuwe bedrijven die bijdragen tot een betere spreiding van de bakkerijen over het land, subsidie voor en stimulering van broodbezor ging. de bepaling dat voor nieuwe vestigingen of uitbrei dingen goedkeuring van de overheid nodig is. en in een sociale regeling voor herplaat sing en afvloeiing van perso neel dat werkloos wordt. De vakbonden toonden zich tevre den over het sociaal plan. Het zal 9 miljoen gulden kosten. (Van onze redactie binnenland)- VEENENDAAL Hollandia Tricotagefabrieken te Veenen- daal gaan dit jaar ruim 100 personeelsleden van de 750 ontslaan. Men gaat de produc tie inkrimpen. De voorraden stapelen zich op, enerzijds door de toenemende concur rentie uit Aziatische landen, anderzijds omdat de aanschaf van ondergoed terugloopt. In verband met de te tref fen maatregelen voor een doelmatige productie van meu belen, luchtbehandelingsappa- ratuur en hydraulische buig- machines en de sluiting van de radiatorenfabriek zullen voor het eind van het jaar in totaal 91 arbeidsplaatsen bij Markomark in Veendam ver vallen. Na de reorganisatie wordt bij het bedrijf de werk gelegenheid voor ruim 400 man behouden, aldus het be drijf. Het buizenbekledingsbedriji Bredero Price B.V. in Delfzijl zal voor veertig werknemers een ontslagvergunning aanvra gen. Bovendien zal er vanaf begin augustus geen werk meer zijn voor een twintig man, die voor de duur van een werk waren aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op enke le plaatsen rond de Ooster- schelde worden de komende maanden de werkzaamheden in het kader van de verster king van dijkgedeelten gelei delijk op gang gebracht- Een aantal werken op Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland is aanbesteed en gegund en in augustus volgt de aanbeste ding van een dijkvak op Tho- len. Het programma voor 1976 wordt momenteel verder uit gewerkt. Dit deelde gisteren de stuurgroep dijkversterkin gen Oosterschelde mede. Toen In no-vember 1974 de regering besloot tot afsluiting van de Oosterschelde door middel van een stormstuw- caissondam en opdracht gaf tot een verdere studie van deze opiossdng werd tevens besloten gelden beschikbaar te stellen voor de partiële aanpassing van de bestaande waterkerin gen en vooroevers langs de Oosterschelde. Uitgangspunt daarbij was dat nog in de zeven tiger jaren een zodanig ver hoogde veiligheid dient te wordep verkregen, dat een uitstel van definitieve beveili ging omstreeks 1985 aanvaard baar. Ter voorbereiding en uitvoering van de werkzaam heden werd een bouwbureau opgericht en in het bestuurlijk vlak werd, door Gedeputeerde Staten van Zeeland, een stuur groep ingesteld onder voorzit terschap van gedeputeerde mr. J. Schlinigemann. m In de dezer dagen gehouden vergadering zijn overzichten gegeven van de stand va® za ken en is gesproken over de plannen van het volgend jaar. Op 14 mei jongstleden is aan besteed de versterking van het dijkvak Jonkvrouw Anmapol- der, Katspolder en Leendert Abrahampolder op Noord-Be veland voor een bedrag van circa 3,2 miljoen. Met de werkzaamheden is inmiddels begonnen. Dezer dagen zal op Schouwen-Duiveland worden gegund versterking van de zeedijk polder Schouwen, dis trict Borrendamme, voor een bedrag van ongeveer 2,9 mil joen. Aansluitend aan de te maken damaanzet voor de Oosterschelde zal een dijkvak van het waterschap Schouwen- Duivefend ter lengte van on geveer een kilometer in ooste lijke richting worden ver sterkt. (Vervolg op pag. 3) (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM In 1974 hebben de landen op de we reld 500 miljard gulden voor bewapening uitgegeven, zo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het AR-ka- merlid mr. J. N. Scholten wil dat de regering meer gaat doen aan de bestrijding van de uit de zuidelijke provincies naar de Randstad oprukkende muskusratte". Hij wil minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat daarover volgende £>ïeSDOSCTl week mondeling vragen stel len. ter Westerterp vragen hoeveel van die beesten er vorig jaar gevangen zijn en hoeveel dit jaar tot nu toe. Verder vraagt hij de bewindsman een schat ting te maken van het totaal aantal muskusratten, die een ernstige bedreiging vormen voor de dijken. Volgens Scholten neemt het aantal muskusratten vooral in de zuidelijke provincies on rustbarend toe. Hij zal minls- Scholten vraagt Westerterp verder of de berichten juist zijn dat een groot aantal rat ten zich bevinden in het ge bied van de grote rivieren en met name ook in het Land van Heusden en Altena en ac Biesbosch en dat momenteel een ware invasie aan de hand is naar de Alblasserwaard en verder richting Randstad. Scholten is erg bezorgd over de infiltratie van het westen vanuit het zuiden en oosten. Het kamerlid wijst op de proef met werklozen, die in West-Brabant wordt gehouden. Volgens sommige berichten zouden deze werklozen ook in geschakeld worden in andere delen van Noord-Brabant, Zeeland en mogelijk ook Lim burg. wordl gezegd in het jaarboek voor 1975 van het internatio nale instituut voor vredes vraagstukken (Sipri) in Stockholm. Een samenvatting van het jaarboek is gisteren in Neder land gepubliceerd door het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken (NIVV). Van die 500 miljard komt ruim 80 procent voor rekening van de NAVO-landen en de landen van het Warschau pact. Het instituut komt op grond van deze ontwikkeling tot de conclusie, dat. de wereld steeds sterker gemilitariseerd wordt. Volgens het instituut hebben de landen van de Derde We reld hun wapenaankopen van 1973 tot 1974 met 40 procent vermeerderd. Ook bij de twee supermo- gendheden kan het instituut geer. aanwijzingen vinden voor de bereidheid tot ontwa pening. DE Zuidafrikaanse kerken, be halve de blange Nederduits gereformeerde kerk, willen het christelijk instituut in Jo hannesburg financieel gaan steunen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1