AMATEURS MOETEN OPNIEUW MEER DAN KILOMETER AFLEGGEN Beroeps mogen bij de NK in ploeg verband rijden Heerenveen vraagt anderhalve ton voor Toonstra Overwinning De Ylaeminck Vijlde plaats voor Ad Tak Weer verlies Neder ands basketbalteam ER VALT NOG HEELWAT MOOISTE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE. 200 HOOGERHEIDE dit is nu die beroemde Grundig Super Color8062 ie 'e 7t „Concurrentie" voor NK dit jaar minder Winst Bulgarije Dibbs verrast Ramirez Husqvarna Rivierenland In spedale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. sport a. brugt ure ind en uw en ilanten oordelige n en af- N.K. WIELRENNEN wel iets duurder... maar dat mag dan ook wel! Newcombe niet opW imbledon OVER GltOEIENj DE STEM DONDERDAG 12 JUNI 1975 17 21 rust met een 5 i genoegen ja- een waarborg cm kan overal irincipe als de Ie grote Yazoo ergroten, is hij Een grote uit- omfortvoorde iderstopinter- sneller te wer- I wendbaar en nsinmotor om iet zorg ow de oor de Service sa leuke 'rijs, Het comité wielerstichting Hoogerheide Vooruit heeft, zoals deze foto duidelijk laat zien, vertrouwen in een goede afloop. (Van onze sportredactie) BREDA - De beroepsren ners zullen bij de Nederland se kampioenschappen op de weg (21 en 22 juni in Woensdrecht - Hoogerheide) voor het eerst in beperkt ploegverband kunnen rijden. Een enigszins in die lijn pas sende stap werd ook bij de amateurs gezet. De 120 ver trekkers in deze categorie zullen, net als bij de onlangs gehouden provinciale kampioenschappen, met re clame mogen rijden. In de strijd om de drie titels op de weg zullen ruim 220 renners uitkomen. Van de 69 rijders met een pro fessional-licentie hebben er twaalf niet ingeschreven voor het komende wegkampioen- schap, waarvoor zondag 22 juni wordt gestart. De meest promi nente afwezigen zijn Leo Duyn- dam, Jan Krekels en Theo van der Leeuw. Het is vrijwel zeker dat de locale favoriet René Pij nen als gevolg van een trainingsongeluk verstek zal moeten laten gaan, hoewel hij toch ingeschreven heeft. Het beperkte ploegverband houdt in dat, net als bij de wereldkampioenschappen, ren ners een achtergebleven of door pech getroffen ploegmaat mo gen opwachten. Het is niet toe gestaan materiaal uit te wisse len. Tot de voorlaatste door komst van de 32 ronden van 7,5 HEERENVEEN (ANP) - De eerste-divisieclub Heerenveen vraagt voor spitsspeler Johan Toonstra nu 150.000 gulden. Dit na de bekendmaking van de 24- jarige voetballer dat hij in hoger beroep zal gaan tegen de beslis sing van de president van de rechtbank te Leeuwarden, die dinsdag Toonstra's eis dat hij voor 25.000 gulden zou mogen worden getransfereerd, onont vankelijk verklaarde. Indien Toonstra van het aan tekenen van hoger beroep afziet. vraagt Heerenveen, dat over de spits onderhandelt met Roda JC, 100 000 gulden, aldus een me dedeling van penningmeester Karei Haverman van Heeren veen Het tegenbod van Roda bedraagt momenteel 50.000 gulden. De heer Haverman verklaarde verder dat Heerenveen, mocht Toonstra zijn zaak ook in hoger beroep verliezen, de vraagprijs wederom zal opschroeven tot 250.000 gulden. (ADVERTENTIE) kilometer, zullen de ploeglei ders in de koers pechgevallen kunnen helpen. In feite wordt de praktijk nu in theorie gebracht, want in voorgaande edities werd dit al oogluikend toegestaan. Net als vorig jaar zullen de amateurs op 21 juni (start 12.30 uur) meer dan 200 kilometer moeten rijden, nadat 50 dames 's morgens om tien uur de kampioenschapstrilogie hebben geopend. Bleven de afstanden in vergelijking tot vorig jaar onve randerd, het parkoers is wei ge wijzigd. De lengte van de om loop werd van 11 tot 7,5 kilome ter teruggebracht. De licht stij gende „rijzende" weg is wegens rioleringswerkzaamheden uit het traject verdwenen, maar volgens de sportcommissie van de KNWU is het traject er niet gemakkelijker op geworden. „Toch hebben wij", zei sport- commissielid Bas Goudt, „de af stand voor de amateurs weer op 200 kilometer gezet om het hen iets moeilijker te maken. Bij de WK. bijvoorbeeld rijden zij maar 170 kilometer, in die wed strijden echter is het terrein meer geaccidenteerd". De organisators, de stichting Hoogerheide Vooruit, wilden het parkoers inkorten om de toe schouwers meer van de strijd te laten zien. Dank zij de steun van de sponsors heeft de stichting 10.000 betalende bezoekers over het weekeinde nodig om de be groting van ongeveer 130.000 gulden sluitend te krijgen. Vorig jaar - toen was er een organisa tie met onder meer Ton Vissers - lag het toeschouwersaantal ho ger dan de nagestreefde 10 000, maar de verhouding tussen beta lende en niet betalende toe schouwers was tamelijk ongun stig. verkriigöaar in wil en noten met ol zonder matchromen voet Met draadloze afstand bediening. Bel Grundig Amsterdam 020 - 719966 voor 't adres van een erkende vakhandelaar in uw omgeving. (Van onze sportredactie) BREDA - De wieler stichting Hoogerheide Vooruit hoopt uiteraard dat de publieke belang stelling voor de komende wielerkampioenschappen bijzonder groot zal zijn. Vorig jaar viel de publieke belangstelling wat tegen in verband met het wk- voetbal dat in West- Duitsland gehouden werd. Bovendien was een van Neerlands sterkste renners, Joop Zoetemelk niet aanwezig. Deze keer zal deGran-Mercier- cou reur wel van de partij zijn. •Op verzoek van de mid denstand is de finish deze keer voor het gemeente huis. Vorig jaar lagen start en finish aan de Huijbergseweg. •Zowel op zaterdag als zondag bedraagt de toe gangsprijs zes gulden. De wielerliefhebbers worden echter ook in de gelegen heid gesteld een passe partout te kopen, waar voor tien gulden moet worden neergelegd. •Sportcommissielid Bas Goudt betreurde het in eerste instantie dat de „rijzende" weg uit het parcours verdwenen was. „Maar", zei Bas Goudt „de moeilijkheidsfactor voor de renners is toch groter geworden. Het is zonder meer een bijzon der zwaar parcours. Dat de finish nu bij het ge meentehuis ligt is niet al leen aantrekkelijker voor de middenstand maar ze ker ook voor het publiek". •Om de NK dit jaar in Hoogerheide weer rond te krijgen was het noodzake lijk verschillende spon sors aan te trekken De volgende bedrijven heb ben medewerking toege zegd; Skol-brouwerijen. het Marktwezen, Caballe- ro. Delta Lloyd, Vin, en de KLM. BALDEGG (SIP) - Roger de Vlaeminck heeft zich woensdag in de proloog van de ronde van Zwitserland gedistantieerd van zijn rivaal en landgenoot Eddy Merckx. Op het slechts 3,7 kilo meter lange maar wel bergach tige parcours, toonde hij zich veruit de sterkste tijdrijder. Merckx raakte al direct 24 se conden achterop. Bert Pronk, 'van Peter Posts Ti-Raleigh- ploeg, reed verrassend sterk, maar hij moest De Vlaeminck toch nog veertien seconden laten gaan Genoeg echter voor de tweede plaats. Roy Schuiten, toch aanzienlijk gespecialiseer der in tijdrijden dan Bert Pronk, had achttien seconden meer no dig dan de Belg, hetgeen hem een vierde positie opleverde, nog royaal voor de tegenvallende Merckx. ST.-WOLFGANG (APA) - De Oostenrijker Spindler heeft woensdag de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk ge wonnen. Hij legde de 139 kilo meter, van Linz naar St.- Wolfgang, af in 3 uur, 2 minuten en 54 seconden. Als eerste ging echter de Oostenrijker Sitzwohl over de eindstreep, maar hij werd gediskwalificeerd. Ad Tak was met een vijfde plaats de be ste Nederlander. DE UITSLAG: 1 Spindler (Oos.) 139 kilome ter in 3 uur, 2 minuten en 54 se conden (met bon. 3.02.39), 2.Sit- zwohl (Oos.) z.t. (met bon. 3 02 44), 3 Kretz (Oos z.t. (met bon 3 02 49), 4 Eberl (Oos z.t., 5Tak (Ned )z.t., 11 VanHelvoirt (Ned.) 3.04.58. De stand in het algemeen klassement is: 1 Lièhatsjov (Sov 18.28 56, 2 Van Helvoirt 18 29 28, 3 Prchal (Tsj) 18 29 40, 9 Koot (Ned) 18 34 06. 20 Tak (Ned 18 42 32, 24 Kuys (Ned 18 43 35, 29 Hil- bnnk (Ned 18.47.03, 30 Neven (Ned) 18 47.13. De uitslag van de proloog is: 1 De Vlaeminck (Bel3,7 kilome ter in 7 minuten en 29 seconden, 2. Bert Pronk (Ned.) op 14 se conden, 3. Panizza (Ita.) op 17 sec., 4 Schuiten (Ned.) op 18 sec., 5 Bellini (Itaop 23 sec., 6. Merckx (Bel.) en Pfenninger (Zwi.) op 24 sec., 32. Tabak (Ned.) op 52 sec., 57. Van den Hoek (Ned.) op 1 min. en 8 sec •De Franse wielrenner Gilbert Duclos heeft woensdag tijdens de tweede dag van de wieler week op het eiland Man een cri terium om de grote prijs van de stad Dublin gewonnen. Hij maakte over de 92 kilometer een tijd van 2 uur, 12 minuten en 8 seconden. De uitslag is: 1. Duclos (Fra.) 92 kilometer in 2 uur, 12 minu ten en 8 seconden, 2 De Wolf (Belz.t., 3 Pineau (Fra z.t., 5. Huijzen (Ned.) z.t., 6 Spijker (Nedz.t., 8. Verboom (Ned.) z.t., 12. Jonkers (Ned.) z.t. LONDEN (RTR) - John New combe zal dit jaar niet spelen op Wimbledon. De 31-jarige win naar van 's werelds hoogst ge waardeerde grasbaan-toernooi, heeft woensdag via zijn advo caat Mark McCormack officieel bij de wedstrijdleiding afge zegd. Newcombe liep afgelopen za terdag bij een wedstrijd voor de organisatie „World Team Ten nis" in Honoloeloe (Hawaii) een ernstige knieblessure op en staat voorlopig buitenspel. Het is buitengewoon spijtig", aldus een woordvoerder van de „AU England Lawn Tennis and Croquet Club", „Newcombe is een uitstekende speler op gras en hij zou ongetwijfeld ook dit jaar weer hoog zijn geplaatst". John Newcombe, die vorig jaar werd uitgeschakeld door de latere (verliezende) finalist Ken Rosewall, won Wimbledon als amateur in 1967 en later toen zowel profs als amateurs deel namen, in 1970 en 1971 Het Wimbledontoernooi is dit jaar van 23 juni tot en met 5 juli. (ADVERTENTIE) SOFIA (AP) - In een wedstrijd meetellend voor het Europese kampioenschap heeft het Bul gaarse team woensdagavond van Malta gewonnen met 5-0. De stand bij rust was 3-0. De wedstrijd werd gespeeld in het Vassil Levski-stadion waar 35.000 toeschouwers zaten. PARIJS (RTR/AFP) De open Franse tenniskampioenschap pen zijn woensdag voorzien van een „Dibbs-saus". Eddie Dibbs, een van de uitschieters levende Amerikaanse tennisprof, re kende in de kwartfinales van het toernooi op Roland Garros sen sationeel af met de winnaar van Rome, Paul Ramirez. De als vijftiende geplaatste Dibbs won het in alle opzichten hete duel in vijf sets: 4-6, 7-6, 6-1, 5-7 en 6-4. De strijd op het centre-court (8000 toeschou wers) duurde ruim vier uur. Ra mirez werkte in de vierde set twee matchpoints weg, kwam in de vijfde met 4-0 voor, had een breakpoint voor 5-0, maar ging toch nog ten onder. Nadat Dibbs op 4-1 was gekomen maakte zich een opzienbare inspiratie van hem meester en als in een roes drukte hij in een keer door naar 6-4. Eerder op de dag had de Ame rikaanse nummer 47 John And rews voor een verrassing ge zorgd door alsnog te winnen van zijn hoger gekwalificeerde landgenoot Erik van Dillen. De dinsdag bij 2-2 afgebroken par tij (6-2, 7-5, 0-6, 2-6) ging via een 6-3-score in de vijfde set naar Andrews, die daarmee de kwartfinales haalde. In de halve finales van het damesenkelspel komt het tot een herhaling van de Wimbledonfi- nale 1974: Chris Evert - Olga Morozova. De Amerikaanse en de Russische plaatsten zich ten koste van resp. Kazuko Sawa- matsu (Jap) en Raquel Giscafre (Arg). In de andere halve eind strijd komen tegen elkaar uit Martina Navratilova (6-1, 6-1 tegen Donna Ganz) en Janet Newbeny (6—1, 6—2 tegen Eva Szabo). Ook de Argentijn Guillermo Vilas plaatste zich woensdaga vond nog voor de halve finales. De 22-jarige revelatie van het seizoen 1974 ontdeed zich in straight sets van de Nieuwzee- lander Onny Parun: 6-2, 6-2, 7-6. BELGRADO (ANP) - Het Ne derlandse basketbalteam heeft opnieuw geen zege kunnen boe ken. De eerste wedstrijd van de eindronden in het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Israël werd met 80-81 ver loren. En dat betekent dat Ne derland is uitgeschakeld voor de zevende plaats, die bij een over winning nog binnen bereik was geweest. De ploeg van Bill She ridan is woensdagmiddag in het slecht bezette Palata Pionir sta dion heel dicht bij de eerste overwinning geweest. Met nog iets meer dan 20 seconden te gaan kreeg de Oranje-ploeg de mogelijkheid via een aanval de winst te pakken. Zijn laatste aanval leek de ploeg goed te be heersen. Tegen Italië ging het voor rust perfect. En ook in het eerste deel tegen de Israëli's lukte het. Nu ging het echter mis. John van Vliet schoot te snel en bovendien mis en Israël kon via balbezit de krappe marge vasthouden. Nederland heeft ook na rust een goede wedstrijd gespeeld, waarin een ruime achterstand die in de eerste helft was opge lopen werd goed gemaakt. De eerste helft zelf was stukken minder. Na een gelijk opgaande start werd de ploeg keer op keer overspeeld door de razendsnelle tegenstoten van Israël, die mees tal werden opgezet door Barry Leibowitz, de ex-Levi's Flamin go's speler. Hij stelde zijn team genoten Janai en Brody in staat te scoren en in de elfde minuut stond Israël met 30-20 voor. Een time-out van Sheridan stelde orde op zaken. Er werd wat be ter geschoten en vooral door John van Vliet kwamen er voor het eerst wat aanvalsrebounds. Aanvallend kon men nu ook beter uit de voeten en via tref fers van Akerboom, die over igens toch nog wel het een en ander miste, en Ton Boot kon Nederland de achterstand bij rust beperken tot 6 punten: 40-46. In de eerste fase van de tweede helft ging het even mis. Israël nam weer een voorsprong van 10 punten (52-42 na 3 minu ten), maar Nederland kwam daarna sterk teriig en naderde in de 8ste minuut de Israëli's tot op 2 punten: 57-59 Tot twee maal toe zou Nederland daarna de kans op de gelijkmaker laten liggen, maar in de 12de minuut slaagde Anton van Heisteren wel: 67-67. Tweeeneenhalve minuut later kwam Oranje via een treffer van Danny Cramer voor de eerste keer aan de leiding en via een dunk van Kees Akerboom werd het verschil zelfs 3 punten: 76-73. In een bloedstollende slotfase werd dan toch nog ver loren, mede omdat Nederland bij 80-79 verzuimde binnen 10 seconden op de aanvalshelft te verschijnen. Met die 10 secon den beslissing van de Canadese arbiter Ray was niet iedereen het eens. Er zouden pas 7 secon den zjjn verstreken. Boaz Janai zou luttele seconden daarna de nederlaag voor de ploeg van Sheridan inleiden. Tussen drie verdedigers in scoorde de Israë lische topscorer: 80-81. Topsco rers Nederland: Akerboom 28, Cramer 16, Dekker 10. WIELRENNEN - De Belg Mare Meerenhout heeft de wie lerwedstrijd Brussel-Ingooigem gewonnen. Hij had voor de 185 kilometer 4.26 uur nodig. Tweede werd de Belg Willy Teir- linck. Jan Aling veroverde de zevende plaats terwijl Jan van Katwijk de zestiende plaats be zette. ATLETIEK - De Zweedse at leet Anders Garderud heeft tij dens internationale wedstrijden de beste seizoentijd gelopen op de 3000 steeple chase. Hij zege vierde in 8.15.3. (ADVERTENTIES) Schaf nu een solide grasmaaier aan, die jarenlang zijn waarde bewijst. Kies ttl uit Zweden Kleurenbrochures ontvangt u bij portvrije inzending van deze adv. Husqvarna Ned. 8.V. Antw.no. 215, Amersfoort naam. adres res Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, de heel eigen flora. De rivieren hebben een bepalen de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo'n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto's. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Rivierenland wordt uitge bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo'n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19