Goes tell 10.000 woningen ABN ST.-SEBASTIAAN NET GEEN EREKLASSER Burgemeester was zoek rf Bij de ABN kunt u op een bijzondere manier geld lenen. Umag daarbij weer opnemen wat u hebt afgelost. Bon voor flexibel geld lenen. Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik FEESTVREUGDE EN BEZINNING Filmavond in Delta Blues Club Programma werkbezoek Schaefer aan Goes Maxalloys in beroep tegen sluiting iUGBLSK y Dat heet ABN Plan-Krediet. Het werkt als volgt: u spreekt met de ABN een maximum bedrag af dat kosteloos voor u wordt gereserveerd. U kunt dit bedrag ineens in zijn geheel opnemen of een deel ervan. U betaalt alleen rent 'er het bedrag dat u heeft opgenomen. U lost maande Jivs een van tevoren afgesproken minimum bedrag af, maar dat mag ook méér zijn. En terwijl u aflost kunt u weer over nieuw krediet beschikken. ABN Plan-Krediet is dus voor u een ideale flexibele manier van geld lenen. Algemene Bank Nederland *s-Heerenhoelc Schoondijke Sportpark in W olphaartsdijk in openbaar gebruik Nieuw vakantie huis Vijvervreugd is gereed Problemen Kernen er gie- specialiste niet voor stroomreus Ontwikkeling Afscheid yaens contactdag Stichting 1940-1943 Goes Westdorpe R. ASSELM.AN KAMPIOEN LUSTIGE HENGELAARS (ADVERTENTIE) Ik wil graag meer weten over ABN Plan-Krediet; stuurt umy zosnelmogelijknadereinformatie. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Heeltreeds rekening bij de ABN:ja/neen. Zo ja, ABN-kantoorin: In ongefrankeerde envelop zenden aan: AlgemeneBankNederland,Antwoordnummer3502, Amsterdam. b n markten GOES - KRAB BE ND IJ KE, 10 juni 1975 Prijsberielrt. Groene Kruisbessen Exp. 172. (Kruisbessen ongesorteerd aanvoeren vóór 's morgens acht uur, gesorteerd vóór ne gen uur). Golden Delicious KL.I 80—90: 86-88, 70—80: 87- 89, 65—70: 72-75, KL.II 80— 90: 80-84, 70—80 79-84, 65— 70: 65-70, 6-0—65: 62, 55—60: 38, 70x: 51, 60x: 21. Winston KL.I 75—80: 112, 70—75: 122, 65—70: 118-119. 00—65: 105- 107, 5-5—sO: 65. KL.II 8-0—85: 94-96, 75—80: 105. 70—75: 101-113, 65—70: 97-112, 60— 65 89-103, 55—60 50-54, 65x. 61-72, 55x: 44. Totale aanvoer hard fruit 3900 colli- GOES, 1-0 juni 1975 Aard appelen. Bintje, velds-gewas, af boerderij op auto geleverd f 9,— - f 12,— per 100 kg. Voederaardappelen tot f 5, per 100 kg., afgehaald op auto geleverd. Exclusief B.T.W. Vlas. Ongerepeld, goede kwa liteit op auto geleverd 15 - 23 cent per kg. Gerepeld 15-30 cent per kg. Exclusief B.T.W Hooi, Weidehooi f 175,per (.000 kg- Exclusief B.T.W. KAPELLE - TERNEUZEN, 10 j-uni 1975 Aardbeien p. doosje van 200 gram: I 141- 163, ux 138-143, II 102-122. Aardbeien in 2 kg. krat per kg.: IIX 5-0-0-540. Rode bessen p. doosje van 150 gram: I 210. Groene kruisbessen export 172. MIDDELBURG, 9 JUNI Aardappelen: Eerstelingen GR 179-211, DR 160-165. Kriel 138-153, bintje BO 17-19, GR 13-16, Furore GR 16. Tomaten: A 1 227-235. 11 185, B 1 222-225, 11 201, C I 2-216, 11 2, CC 1 122, 11 130. Aardbeien: per doos 151-189, Frambozen: per doos 301. Pa prika: per stuk (gr) 18-42. Groenten: Sla 1 6-5-67, 11 25- 61, andijvie 64-77, spinazie 36- 42, Postelein 1-111, k. snijbo nen 250-298, k. snijbonen krom 181, k. prins. 450-550, faspeen 200-209. bospeen 148-172, bos- kroot 81-121, bosui 70-78, ui kg. 6-19, rabarber 57-63. pe terselie kist 351-600, selderij kist 42-51, selderij bos 9-14, prei 11-19, ramenas 18-21. Bloemen: Afrikaan 10, Petunia 5-8, Leeuwebekje 5-8, Gerani um 51-115. Hang Geranium 75-80. Jonathan: 70-80 109-112. 60-70 81-83. Groenten: Kom kommers: 76-91 11 52-67, 61- 76 1 51-58, 11 55, 51-61 1 46, II 36-48. 41-51 I 45-46, 11 27- 37, 36-41 11 20, Stok kg. 1 35- 44. Bloemkool: 6 1 141, 11 103- 149, 8 1 105-112, 11 57. 10 11 42. 12 11 32-33. Brandweer In de grote zaal van het dorpshuis „De Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek hebben leden van de gemeen telijke vrijwillige brandweer van Borsele en van de korpsen Baarland. Borssele. 's-Heeren hoek, Heinkenszand. Nieuw- dorp en Ovezande afscheid ge nomen van verschillende men sen, die door leeftijd of afkeu ring de brandweer moesten verlaten. Burgemeester G.H.E.M. van Waes, die verge zeld ging van de drie wethou ders, de waarnemend gemeen tesecretaris en de centrale brandweercommandant van Borsele bracht dank voor alle diensten. Aan vertrekkende en blijvende leden werd de oor konde met het ereteken we gens 1214 25- en 30-jarige trouwe dienst uitgereikt. De centrale brandweercomman dant. de heer H. den Hartog werd bovendien onderscheiden wegens 1214-jarige brandweer dienst. Dinloma-uitreiking Ou vrijdag 27 juni vindt op de Rijks Middelbare Landbouw school te Schoondijke een dii- Pioma-uii reliving plaats. De Aanvang van dit ceremonieel gebeuren is 19.15 uur. 'Van eeen onzer verslaggevers) GOES Vrijdgavond 13 ju ni houdt de Delta Blues Club een filmavond, waarop drie films vertoond worden. De eerste film gaat over de ge schiedenis van de Amerikaan se muziek en speciaal daarin wordt aandacht besteed aan folkmuziek, jazz, pop, en na tuurlijk blues. De twee andere films gaan alleen over bluesmu ziek. Hierin treden onder meer op Muddy Waters, Otis Spahn. John Lee Hooker, Sammy Price, Butch Cage e-d. De filmavond begint om acht uur in het ontmoetingscentrum De Veste aan de Keizerdijk. 'Van een onzer verslaggevers» GOES - Bij wijze van proef wordt het halfverharde oei'en- veld van het sportpark Wol phaartsdijk opengesteld voor openbaar gebruik door de jeugd van Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. De openingstijd is vanaf einde schooltiid tot ongeveer 18 uur. Erop gewezen wordt dat aan de trainingen van de voetbal vereniging steeds voorrang ge geven wordt. Voor het welsla gen van deze proefneming is van belang dat de eventuele gebruikers geen schade aan richten aan de accommoda ties 'Van een onzer verslaggevers) OOSTKAPELLE Zater dag 21 jund wordt het nieuwe vakantiehuis voor Vijver- vreugd in Oostkapelle officieel in gebruik genomen. Vijver vreugd is een onderdeel van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland". In vel band met de ingebruikname krijgen belangstellenden de gelegenheid het vakantiehuis te bezichtigen v-an holfelf 's morgens tot drie uur 's middags. (Van een onzer verslaggevers) GOES Goes telt sinds gisteren officieel 10.000 woningen. De 10.000e woning, waarvan bij loting was uitgemaakt welke dat moest zijn omdat Goes deze mijlpaal eigenlijk al een tijdje voorbij is, werd officieel ontsloten door gedeputeerde mr. J. Boersma. Niet alleen feestvreugde, maar ook bezinning kwam naar boven bij het omdraaien van de sleutel. Mr. Boersma liet er geen twijfel over bestaan dat het snel bouwen van een hele hoop woningen voor hem niet hoeft. met name in de sociale wo ningbouw is volgens hem ook te danke-n aan de gunstige piemies van het rijk daarvoor. Hij was blij met de vertraging in de woning bouwproduktie. Haardoor is het mogelijk meer variatie in de nieuwe wijken aan te brengen. Door het be trekken van meer mensen bij het beleid is volgens de heer De Leeuw ook meer aandacht voor het detail mogelijk. Zui nig zijn met de beschikbare ruimte is nu ook een belang rijk gegeven geworden. Wat de woningbouw betreft moet naai de mening van de heer De Leeuw een betere samen werking tussen de Bevelandse gemeenten ontstaan. „De ge meenten ontwikkelen allemaal plannen, die bij elkaar ver uitsteken boven de reële be hoefte. Coördinatie is nodig, maar hoe krijgen we dat voor elkaar? Mogelijk kan het pro vinciaal bestuur er richtlijnen voor geven", stelde hij. ,Goes heeft er eeuwen over gedaan om 10.0UU woningen te krijgen. Ik hoop dat het nog eeuwen doort voordat de vol gende 10.000 er staan", aldus de gedeputeerde, die eraari toevoegde geschrokken te zijn van de „groei" van woningen in de na-oorlogse jaren. Hij zei wat aarzelend tegenover die groei te hebben gestaan, vooral vanwege de massifica tie in de woningt>ouw. Wat dat betreft vond hij het gelukkig dat in Zeeland de klok is te ruggedraaid in die zin, dat el- in deze provincie geen flats meer worden gebouwd tenzij voor speciale woonvormen. Dat het terugschakelen met problemen gepaard ging vond mr. Boersma een logische zaak. Ook in de G-oese polder zijn die problemen volgens hem merkbaar geweest. Aanvanke lijk was er het streven om het hele gebied zo snel mogelijk vol te bouwen. Dit op basis van de gedachte dat Goes en ook de rest van Zeeland zo snel mogelijk moesten groeien. Toe.i van die gedachte werd afgestapt is Go-es er volgens mr Boersma uitstekend in ge slaagd om het accent van kwantiteit op kwaliteit te gaan leggen. Volgens hein is dat het voordeel van de aarze ling in de groei. Wethouder L. de Leeuw onderschreef dit be toog. Dat meer aandacht kan worden besteed aan kwaliteit 'Van onze correspondent) MIDDELBURG - Mevrouw M. Epema - Brugsma specia liste op het gebied van kern energie van de Tweede Kamer fractie van de PvdA heeft zich maandagavond tijdens een PvdA bijeenkomst in Middel burg geen voorstandster ge toond van een fusie tussen de drie zuidwestelijke energie maatschappijen. „Die fusie is helemaal niet nodig", vindt ze „zolang er geen beslissing over kernenergie is genomen. Provinciale energiebedrijven kunnen heel goed functione ren. De kerncentrales, waaro ver dit jaar trouwens geen be slissing wordt genomen, zou den dan eventueel later in een landelijk bedrijf kunnen wor den overgebracht". „Maar de bevoegdheden moeten dan tevoren wel goed vastgelegd worden. Ik ben op dit moment niet voor een NV als bedrijfsvoi-m", zo stelde mevrouw Epema, „wel voor een direct gekozen orgaan". Mevrouw Epema noemde het een gemis dat er in Nederland nog nooit een zinnig onder zoek is ingesteld naar een op timaal funoioneren-d energie bedrijf. Produktie en distribu tie hoven niet per se geschei den te worden, zo vindt zij. Het Statenlid W. Don merkte op dat de NV Pzem een goed voorbeeld is van goed functio nerende bestuurlijk verant woordelijkheden. Het fusie rapport tussen de drie zuide lijke energiemaatschappijen heeft de plannen tot aanstel ling van een werknemerscom missaris bij de provinciale Zeeuwsche Energie Maat schappij getorpedeerd, zo stel de hij. De vier statenleden die vrijdagavond en maandaga vond op de PvdA bijeenkomst m Middelburg aanwezig waren hebben in de loop van de dag een bezoek gebracht aan de kerncentrale va-n de PZEM in Borssele. (ADVERTENTIE) De H.I.D. voor volkshuisves ting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. L.D. Huisman, wee3 op diverse ontwikkelin gen in de woningbouw. Op de eerste plaats is door vermin dering van het aantal mensen per woning een ander idee over wonen ontstaan, de eisen zijn veranderd waardoor heel wat oudere woningen eigenlijk aangepast zouden m-oeten wor den Het streven om huizen zover mogelijk uit elkaar te zetten (het idee van de tuin steden) is omgezet in de ge dachte dat mensen het plezie riger vinden dichter op elkaar te wonen. In verband hiermee krijgt volgens ir. Huisman te recht de renovatie van binnen steden veel aandacht. Wethouder De Leeuw zei dat ook Goes op het gebied van de renovatie heel wat plannen heeft, het z.g.n. invul- plan Bij het uitwerKen daar van wegen de wensen van de bevolking zwaar. De wethou der stelde dat door het uitvoe ren van zulke plannen de ge meente wel voor grote finan ciële problemen zal komen te staan. Hij hoopte dat rijk en provincie dan de nodige steun zullen verlenen. Ondanks alle bezinning omtrent woning bouw en vooral omtrent nieuwbouw werd van de inwijding van de 10.000e wo ning gisteren toch wat feeste lijks gemaakt. Voor de nieuwe bewoners, het gezin Brouwer Goes verhuist, waren er bloe dat vanuit Ridderkerk naar men. 'Van een onzer verslaggevers) GOES - ïïet programma voor het werkbezoek dat staatssecretaris Schaefer 13 ju ni brengt aan Goes, ziet er als volgt uit: 10.3010.45 uur ont vangst op stadhuis, 10.45 11.45 uur toelichting- op en ge- daclitenwisseling over de bin nenstad, buitenwijken en dorpskernen, 11.4512.05 uur rondwandeling door Goes- Noord, 12.0512.30 uur rond rit per bus langs enkele wo ningencomplexen in Goes-Oost. Bij het gesprek over de bin nenstad staat centraal het rap port „Structuur Binnenstad Goes". Daarbij zal de aandacht van ie bewindsman gevestigd worden op de gebieden in Goes-Noord. het z.g. Klein- Fran-krijk en de St. Jacobs- straat en omgeving. Wat de buitenwijken betreft zal ge sproken worden over de reno vatie van woningwetwoning- complexen. De beleidsvisie van de gemeente ten aanzien van de dorpskernen zal uit de doeken gedaan worden. 'Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de In Goes gehouden contactdag van de Zeeuwse Stichting 19401945 is afscheid genomen van twee bestuursleden, namelijk de heer W.C. van Nieuwenhuijzen uit St. Philipsiand en de heer J. Blankenburgh uit Middel burg. De heer Van Nieuwenhuij zen trad af vanwege zijn hoge leeftijd en de heer Blanken burgh om gezondheidsredenen. Mevrouw S. C. de Casembroof- van de Feltz dankte bedde he ren voor wat zij binnen het provinciaal bestuur aan wenk hebben verzet. De contactdag werd dloor on geveer 120 leden bijgewoond. Na de opening werd nog aan dacht besteed aan de bevrij ding van dertig jaar geleden. De leden, die vorig jaar over leden, werden herdaeht. Verstevigen van de onder linge contacten tussen de le den was echter het belangrijk ste doel vam de bijeenkomst Daaraan werd dan ook heel wat tijd besteed. Vervolgens oogstte voordrachtskunstenaar S. Berrevoets veel succes met werk van hemzelf en ande ren. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het bedrijf Maxalloys b.v. in Vlissingen tekent beroep aan bij de kroon tegen de bevelen van gedeputeerde staten van Zee land en b. en w. van Vlissin gen een gedeelte van het be drijf dat werkte zonder de be nodigde hinderwetvergunning en vergunning ingevolge de wet luchtverontreiniging te sluiten. Gisteren waren experts van TNO op het bedrijf om de directie een toelichting te ge ven op metingen die deze in stantie op 10 en 11 april bij het bedrijf had verricht. „Een officieel rapport hebben wij nog niet, ma-ar het zag er voor ons niet ongunstig uit", aldus directeur D. van der Knaap gistermiddag. „Indien echter uit de rapporten van TNO zou blijken dat maatregelen ge troffen moeten worden dan voeren wij die ook uit. Wij zijn een bedrijf dat niets te verbergen heeft en willen ook graag in de pas lopen", zo zei hij. Maxxalloys is een dochter- onaerneming van metalen en grondstoffenionderneming „Grondmet" uit Rotterdam. Bedoeling van de Vlissingse vestiging is, zo zei de heer Van der Knaap, „het recupere ren van afvalstoffen". Dat gebeurt echter niet zo maar, eerst zal bij onze vesti ging een laboratoriumonder zoek gedaan worden aan de hand waarvan wij een bepaald proces analyseren. Vervolgens laten wij die analyse checken door een onafhankelijk bu reau Wij doen dus niet zo- maai- iets". De gewraakte afdeling die moet sluiten betreft twee ovens, waarin z.g. slijpsel wordt gedroogd. Het bedrijf heeft reeds plannen bij de in stanties ingediend voor een ei gen waterzuiveringsinstallatie, terwijl ook maatregelen zijn getroffen om milieuverontrei niging te voorkomen. „Wij moeten nog schoner dan schoon zijn, dat is de opzet' aldus de heer Van der Knaap. Bij Maxalloys werken thans, de staf meegerekend. 18 men sen Gedurende de beroenspro- redure zal het bedrijf blijven doorwerken. 'Van een onzer verslaggevers) goes In het handboog- schieten is St. Sebastiaan uit Yerseke net geen ere-klasser geworden. Hiervoor kwamen de schutters van Yerseke 12 punten tekort. St. Se bastiaan staat overigens wel duidelijk aan de top van de »- klasse. De kwaliteit van St. Sebas tiaan werd weer bewezen tij dens de derde klassementï- wedstrijden. die op de buiten baan van St. Sebastiaan wer den gehouden. Met die wed strijden is overigens geen ein de gekomen aan het wed strijdseizoen van dit jaar, want diverse districts- en lan delijke klasse-kampioenschap pen staan nog op het program ma. De eerste hiervan wordt zaterdag 21 juni gehouden op de buitenbanen van De Een dracht te Vlissingeii. Tijdens de wedstrijden .in Yerseke "'on St. Sebastiaan bij de zestallen met ruime voorsprong. De zes schutters verzamelden 1240 ringen, wat een pijlgemiddelde van 8,27 betekent Het zestal van Zodi ak uit Zierikzee werd tweede met 1091 punten. De Een- draent uit Vlissmgen werd derde met 998 punten. De jeugdschutters van de Een dracht behaalden 687 pun ten. Gezien de prestaties van St. Sebastiaan is «r in de a-klasse geen strijd meer te verwadh- ten. Dit team wordt korps- kampioen. Odk de spanning in de b-klasse is verdiwenen ge zien de resultaten van Zodiak uit Zierikzee In de c-klaS9e is er nog wel een spannende strijd gaande. Vier korpsen, namelijk St. Jan, TOG en twee teams van De Eendracht geven elkaar niet veel toe. Leen de Koeier was de bes te schutter in het persoonlijk klassement. Deze schutter van St. Sebastiaan schoot niet min der dan 230 punten. Hij ves tigde hierdoor niet alleen een nieuw Zeeuws record, dat op 227 punten stond, maar bleef zijn naaste concurrent, zijn broer Piet met elf punten voor Het algemene prestatieni veau lag wat lager dan tijdens andere wedstrijden Nu scho ten maar vier schutters meer dan 200 punten. Tijdens de eerste klassementswedstrijden leverden acht schutters die prestatie en tijdens de tweede wedstrijd vijf schutters. (ADVERTENTIE) (Van een onzer Verslaggevers) GOES Burgemeester mr I'. Huber van Goes was gisteren spoorloos toen in het stadhuis de genodigden voor de officiële ingebruikname van de 10.000e woning van Goes. werden ontvangen. Achteraf bleek dat de burge meester de hele ontvangst was vergeten en alvast met de fiets naar het adres Bech- stcde 25-31 was gereden, wo ning die ais 10.000e officieel werd ingewijd. Dit betekende dat wethou der drs. J. Dijkgraaf als lo co-burgemeester al improvi serend het gezelschap ver welkomde. Dat de wethouder zich daarop niet bad voorbe reid bleek duidelijk toen hij het had over de 10.000e wo ning van Goes na de oorlog. „Nee", werd geroepen, „Het gaat om de 10.000e woning voor Goes in totaal". „Maal ais je improviseert mag Je wel eens fouten maken", rea geerde de wethouder. Hij schetste daarop dat de woningbouw in Goes niet al leen een zaak is voor wet houder L. de Zeeuw, maar ook voor wethouder J. Roose ie verband met diens zorg voor het onderwijs. „Wethou der Roose moet zien dat hij de scholen Vol kinderen krijgt en dat lukt hem aar dig" zei de heer Dijkgraaf. Toen het publiek begon te grinniken besefte hij dat zijn opmerking op verschillende manieren kon worden uitge legd. „Uw interpretatie Is kennelijk anders dan de mij- Mr. Huber ne", zei hij tot zijn toehoor ders. Bij het van vlaggen voor ziene huis Bechstede 25-31 ontmoette burgemeester Hu ber even later liet gezel schap. Na de officiële plicht plegingen stapte de burge meester weer op de fiets, terwijl de genodigden met de bus naar de Korenbeurs re den, waar de feestelijkheden werden voortgezet. Met zijn fiets was de burgemeester er bijna net zo snel als de bus. Oproep - Het initiatiefcomité dat wil komen tot het oprich ten van een vereniging tot het behartigen van de belangen vatn patiënten heeft voor vrij dagavond een oprichtingsver gadering uitgeschreven. Ieder een is welkom. Bedoeling is dat op deze bijeenkomst ge sproken wordt over de doel stelling van een eventueel op te richten patiëntenvereniging en te bezien of er aan een dergelijke vereniging behoefte bestaat. De openbare vergade ring wordt gehouden in de kantine van de ambachtschool aan de Bergweg im Goes tn begint om 20.00 uur. Feestavond In de zaal vain „Het Oud Raedhuys" bij j. van der Goes-Pluijm werd een feestavond gehouden voor de leden va-n de damesgym club. De leden, vergezeld van hun echtgenoten, werd eerst een maaltijd aangeboden, waarna ze de avond in een gezellig samenzijn doorbrach ten. (Van onze correspondent) HULST Aan het hengel- kampioenschap van de hengel- club De Lustige Hengelaars hebben 67 hengelaars meege daan, Er werd gevist aan de putten nummer acht van het groot eiland. In totaal wer den 221 ondermaatse «ft 33 maatse vissen gevangen. De uitslag is als volgt: 1. en kampioen R. Asselman, Vogel waarde 57 pnt. 2. J. de Rijke, Deurne (B) 36 pnt, 3. R. Sa- vooy Sint Jansteen 30 pnt. 4. E. Bossohaert Gent, 5. O. van Vlierberghe, Stekent, 6. E. van Oauteren, Sint Niklaas, 7 R. van Vlierberghe (Stekene (tevens jeugdkampioen met 26 pnt.). 8 E. Moenties Gent, 9. A. van Bunderen Heikant en 10. 'V, Coppens. Kemseke 16 pnt. Van de 63 deelnemers wisten er 26 een of meer vissen te vangen. Durfde ik maar hetzelfde als mijn college recen-enten. In- plaats van hun regels te vul len met kanttekeningen bij Kojak en Pepper leuteren ze gezellig over hun tuintje en al het werk in huis dat nog op geknapt moet worden. Ik zou er graag aan meedoen aan die gezellige babbel over andere dingen maar toevallig leent een VPRO-dinsdagavond zich er niet voor. Jammer, want mi'jn stukje zou ik gemakke lijk kunnen vullen over de planten die nog verpot moeten vrorden. het prima buitenshui? eten en al die eonversnt'es in het park over de treurige toe stand in het Gooi en aanver wante zaken De derde afleve ring van Don Kirschners Rock Concerts die de VPRO gistera vond uitzond verdient meei dan alle lof niet omdat toeval lig mijn voorraad Ip's bestaat uit werk van Poco en Steve Miller, en in mindere mate van Jimce r erroamrdaeeC van Jim Croce, maar eerder vanwege de televisieregistratie met stilstaande beelden tot el kaar overlappende haast zou ik zeggen dynamische scènes. Het lijkt allemaal zo eenvou dig maar Top Pop kan er veei van leren. Mensen die propa gandafilms op hun juiste waarde weten te schatten mel den mij dat ik die eerste film in die VPRO serie Prelude To War helemaal verkeerd beoor deelde. Het was geer egotrip perij van de kijker om de schijnbare objectiviteit die tot propaganda leidt te doorzien maar juist „geinig" om de ge raffineerde doortraptheid er van te herkennen. Zo zullen zij in Missie naar Moskou" ongetwijfeld met veel plezier hebben gekeken naar gemeen ogende Japanners, de hard werkende arbeiders en nobele zichzelf wegcijferende polit zoals Leo Kool aan het begin van de speelfilm liet weten. Ik daarentegen had van deze hoogstandjes van demagogie zo genoeg. Op de vraag: ..Houdt u van hardwerken"? antwoordde een Russische ar beider: „Ja natuurlijk, want dan verdien je meer". Zo werd het Amerikaanse sys teem op een aardige wijze verplaatst naar de communis tische inmiddeil» verfoeide we reld. Niet voor niets zond de BBC het korte tv spel „God zij met je Jacky Maribison" naar het festival van Monte Carlo, in krap 30 minuten werd het liefdesverhaal tussen een methodist en een katho liek in de jaren 1900 voorge schoteld. Fok werk op het ge bied van acteursprestaties dia loog en verfilming je gelooft gewoon niet dat het mogelijk is om in die spannen tijds zowel de persoon en karakter en een beeld te geven van de jaren rond de eeuwwisseling, uitstekend Deed Wibo van der Linden maandagavond voorkomen alsof de naam van Prins Bernhard door het slijk was gehaald m de Northrop- affaire. in NCRV's Hier en Nu liet oud-minister van defensie De Koster weten dat het uit gesloten is dat de prins op enigerlei wijze financieel erbij betrokken was. Daar zal nie mand van opkijken, maar het gaf Wibo gelegenheid stelling- na me te nemen. Trok hij odk maar eens van leer tegen min der voor de hand liggende la ken. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7