Werkloosheid eind mei flink stuk gedaald in Zeeland zeeuws Pierre Leenhouts is koning(in) te rijk aalhoek I Omscholing blijkt doeltreffend ;volking Hoorzitting in N. Namen MORiltw^ Nacht van Zaamslag nu eind augustus Nieuw havendeel in gebruik Unieke expositie over Polen in Hansweert stad streek Jzendijke 'hilipoine Zonnig BOUW Schoolschakers Mijn Nederland 10 DINSDAG 10 JUNI 1975 3 I II Gisteravond werd door de wigeveer vijftien initiatiefne- ners een verklaring uitgege." ven, waarin aan Oost". ieeuwsch-Vlamingen wordt tevraagd mee te doen met ie activiteiten van de groen >m deze financieel te sten- ren. Deze verklaring wji nen zo snel mogelijk verme- ïigvuldigen en verspreiden >nder de inwoners. „Moeten n deze tijd nog veel honder- len hectare kostbare land. touwgrond worden opgeof" ërd aan vervuilende Indus" rie? De voorwaarden voor iet grarven van het Baal- loekkannal worden ons niet ■ens meegedeeld, in strijd net ieder democratisch be- iinsel. Zijn wij dan geen federlanders?". zo vraagt de troep zich af. Tot de initia- iefnemers behoren vertegen- voordicers van verschillende Juister instanties en organi. :aties. De groep is uit de tesprekken over inspraak mts taan. NIEUW NAMEN Mor- enavond wordt in Nieuw tarnen een hoorzitting ge- ouden in verband met de rtspraakprocedure. Bewoners an Nieuw Namen kunnen an de tot nu toe naar voren ebrachte wensen en sugges- ies verder toelichten. Een irum van deskundigen zal an ook een eerste reactie op eze wensen geven. De bij- enkomst begint om acht ur en wordt gehouden in et Verenigingsgebouw. luziekverenigingen present n had alleen de muziekvere- iging Sluiskil bericht van erhindering gezonden. De luziekverenigingen voerden en muziek- en showprogram- ia op bij de voor deze gele enheid gebouwde kiosk. Af- evaardig-den van de muziek- srenigingen werden in het erenigingsgebouw ontvangen i toegesproken door de voor tter van de muziekvereni- ing Heikant, de heer F. Mar- net. Vanwege het 25-jarig dmaatschap van de muziek- •reniging Heikant werd de ier J. Thuije gehuldigd en de erbij behorende bronzen nie- ïille opgespeld terwijl zijn ihtgenote bloemen kreeg aan- iboden. Schooldag De leerlingen an de Openbare Lagerc chool te IJzendijke hebben un jaarlijkse schooldag ge- ad- Onder leiding van het nderwijzend personeel en en- ele leden van de oudercom- lissie is een bezoek gebracht in het vogelpark in het Zwin ibij Knokke. 's Middags was een picknick, in de versier- schooltuin, verzorgd door -tieve moeders. Verder werd et programma gevuld met 1-m en muziek van de V di verse groep Beautiful Ida- S.K.W. Afgelopen week- ïd zorgden het S.K.W.-be- uur en helpers voor een mu- kale afsluiting van het afge- pen seizoen. Men begon op terdag met een optreden van - Brabantse popgroep Ma°- >g. Tijdens deze avond wa- n 200 jongeren aanwezig. De uziek, die gebracht werd is voornamelijk in het genIJ n Urian Heep. Op zondag 3 ni was er een optreden van an Heylen. Deze zanger t"'- n zeer grote belangstelling- waren naar scnatting on^5" er 300 man aanwezig- De uziek viel in goede aarde, oral na het zingen van en- Ie bekende succesnummers als .-schoon wijvenken' en lijn pintje". Het bestuur van K.W. Philippine is van pla i in het vervolg meer van soort optredens te organi sm. De lichtshow tijden? ide avonden werd verzorgd or discotheek Flash. J een overval op een wa* ihnis in Keulen heeft et" in ongeveer een mils'*" irk buitgemaakt. De 0 nde, ongeveer 45 jaar ouo^ Ver. drong gisteren het ka"| ar van het warenhuis MIDDELBURG - Nog steeds heerst er in Zeeland, evenals el ders in het land, een grote vraag naar personeel in de sector me- taalbewerken. De hiervoor ver antwoordelijke instanties op het «ebied van de arbeidsbemidde ling proberen op alle mogelijke manier vraag en aanbod in evenwicht te krijgen. Thans worden in Nederland ongeveer 16.000 metaalbewerkers ge vraagd. Een van de middelen om in de behoefte te voorzien is het om scholen van mensen die uit an dere beroepen afkomstig zijn, maar daarin geen emplooi vin den. In Zeeland gebeurt dit op bet rentrum vakopleiding te Middelburg, dat een depen dance in Terneuzen heeft. Thans zijn 100 mensen voor een om scholingscursus in opleiding, waarvan het merendeel de rich ting van de metaalsector uit gaat. „Wij hebben ook nog een wachtlijst van 30 mensen die zich graag willen omscholen, maar waarvoor op de cursus geen plaats meer is. Er zijn plannen in studie om die wacht lijst te verkleinen en de cursus mogelijkheden uit te breiden", aldus de heer J. van der Gijp, directeur Districtsbureau Ar beidsvoorziening Zeeland. Hij noemde de omscholing succesvol. „Gebleken is dat mensen die de ccntrumopleiding gevolgd hebben geen enkel pro bleem hebben om weer aan de slag te gaan". Een andere mogelijkheid om werkzoekenden te helpen is de z.g. T.A.P.-regeling, waarbij mensen op kosten van de cen trale overheid geplaatst worden bij overheids- en semi- overheidsinstellingen. „Wij hebben er thans 110 geplaatst, mensen boven 45 jaar. en zo'n 40 ervan zijn er al in geslaagd een vaste baan te verwerven, hetzij bij die instantie waar zij in het kader van de T.A.P.-regeling geplaatst waren, hetzij bij an dere werknemers", aldus de heer Van der Gijp. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AAMSLAG - De eerder in dit jaar vastgestelde - maar door de weigering tot het rijden over het grondgbied van enkele Be- 1 -I he gemeenten - niet verre den 8ste Nacht van Zaamslag, Zeelands grootste kaartleesrit voor auto's, zal dit jaar voor het eerst in een zomermaand verre den worden en wel in de nacht van 23 op 24 augustus. Hoewel het in eerste instantie moeilijk was een nieuwe datum vast te stellen vanwege de over volle rittenkalender kon met medewerking van een tweetal andere autoclubs alsnog een wiekend worden vrijgemaakt. De standen voor het kampi oenschap van de Zeeuwsch- Vlaamse Automobielsport Club (ZEVAC) na drie gereden ritten zijn als volgt: Klasse bestuurders a-klasse: l. T.van Tiggelen uit Biervliet 50 punten, 2. J. van Beerendonk uit Sint Jansteen 29, 3. O. Weemaes uit Sint Jansteen 38, 4.C Aude- naerdeuit Sint Jnsteen, 29, 5. M. de Feijter uit Terneuzen 27,6. S. van Hoeve uit Zaamslag 277G Hemelaar uit Terneuzen 6, 8. W. Smet uit oewacht 21, 9. D. van Hoorn uit Hoek 20, 10. L. Her- wegh uit Sint Jasnteen 16 pun ten. A-klasse navigators: 1. W. van Tiggelen uit Biervliet met öOpunten, 2. F. Weemaes uit Sint Jansteen 38,3. W de Vos uit Zaamslag 27, 4. J Risseeuw uit Zaam&lag 27, 5, Mevrouw De Feijter uit Terneuzen 26, 6. Me vrouw Hemelaar uit Terneuzen 26, 7. Mevrouw De Smet uit Koewacht 21, 8. J Eerwegh uit Sint Jansteen 16, 9. W. Suy uit Koewacht 14, 10. Mevrouw Meertens uit Hoek en W. de Feij ter uit Terneuzen beiden met 12 punten B-klasse bestuurders: 1. S van Espen uit Axel met 43 pun ten, 2. J Vink uit Sint Jansteen 42, 3. I. Dierx uit Hoek 42, 4. J Ferket uit Hulst 33, 5.1. de Back uit Terneuzen met 14 punten B-klasse navigators: 1. H Buijsse uit Koewacht met 50 Dun ten; 2. A. de Bart uit Schoondijke 43, 3. J. Alefs uit Sint Jansteen 42, 4. P. Michiels uit Sint Jansteen 33, 5 I. Wou ters met 23 punten. De vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opges teld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Droog en in het algemeen zonnig Middagtemperaturen van ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 5 tot 16: min. temp: om streeks 10 graden; max. temp omstreeks 20 graden; kans op zen droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Voor donderdag: aantal liren zon: 5 tot 16; min. temp om streeks 10 graden; max temp omstreeks 20 graden; kans op ren droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent waterstanden De waterhoogten van maan dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 415 min 3, Rheinfelden 279 min 8, Plittersdorf 455 min 12, Maxau 504 min 21, Plochingen 141 plus 4. Mannheim 349 min 19, Stein- baeh 123 min 1, Mainz 340 min 14,Bmgen200 min 12, Kaub 254 min 14, Trier 238 min 5, Koblenz 248 min 20, Keulen 235 min 17, Ruhrort397 min 15, Lobith 1023 min 13, Pannerdense Kop 991 min 11, Nijmegen 820 min 11, iJsselkop 894 min 9, Eefde IJssel 428 onvDeventer 300 min 2, Katerveer - Spooldersluis 52 min 1, Monsin 5461 min 13, Borgharen 3865 plu/s 5, Belfeld 1097 plus 1, Grave beneden de sluis 491 min 7 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is in mei voor wat de mannelijke arbeidsreserve betreft gedaald van 2780: eind april tot 2454 eind mei, wat betekent dat het werkloosheidspercentage in Zeeland gelijk is aan het lande lijke gemiddelde percentage van 3,5 procent. Voor wat de vrouwen betreft nam de werkloosheid af van 731 naar 648 en bedraagt thans nog 3,5 procent. Wat betreft de openstaande vraag steekt Zeeland landelijk gezien bepaald niet ongunstig af met 1,7 procent van de afhanke lijke beroepsbevolking. Dit deelde gisteren de heer J. van de Gijp, van het Zeeuwse Dis trictsbureau voor de Arbeids voorziening mee. Ten opzichte van precies een jaar geleden is de Zeeuwse si tuatie verslechterd. Eind mei 1974 waren er 1918 werkloze mannen en 465 vrouwen tegen, zoals gezegd, 2454 mannen en 648 vrouwen nu. In rhei heeft zich duidelijk de invloed van het seizoen gemani festeerd. Het achterwege blijven van deze seizoendaling, die an ders al in april begint, is nu ge deeltelijk ingehaald. De daling van de werkloosheid manifes teerde zich in de bouw (-130), landbouwpersoneel (-71), hore- capersoneel (-57), niet varend verkeerspersoneel - touringcar chauffeurs e.d. - (-31) en losse arbeiders (-39). De daling bij de vr ouwen deed zich voor in de sectoren winkel bedienden (-13), horecaperso- neel (-35) en kantoorpersoneel (-14). In de gehele provincie nam het aanbod van bouwvakarbeiders af, met name van timmerlieden, metselaars en schilders. Een tij delijke opleving viel ook waar te nemen in verband met het ko mende vakantieseizoen, waar door in de bouw en verbouw aan zomerwoningen een betrekke lijk grote bedrijvigheid heerst. Gevraagd worden nog, zo deelde de heer Van de Gijp mee, 50 timmerlieden en 50 metselaars. Het aanbod is respectievelijk 60 en 20. Problemen die zich hierbij voordoen is het feit dat regio van aanbod en vraag elkaar dikwijls niet overlappen en de vrij hoge eisen die aan deze vaklieden worden gesteld. In de landbouw is de situatie niet zo best. Er staan 109 werk zoekenden ingeschreven, de vraag daarentegen is slechts 8. Deze ontwikkeling is, zo werd meegedeeld, o.m. toe te schrij ven aan de nawerking van de mislukte oogst vorig jaar en de slechte weersomstandigheden dit voorjaar. Weinig perspectief wordt ook geboden voor het kantoorperso neel. Vooral voor de oudere werkzoekenden valt het beslist niet mee. Er bleken 180 mensen in deze sector te zijn ingeschre ven tegen een vraagvan62. Voor vrouwen in de kantoorsector geldt ongeveer hetzelfde. 149 Dames zochten een job, daar tegenover staat een vraag van 79. Al met al werd de situatie van het kantoorpersoneel dit jaar ongunstiger bevonden dan een jaar geleden. SAS VAN GENT - Het sehaakteam van de basisschool „St. Aloysius" uit Sas van Gent heeft een derde plaats veroverc tijdens de landelijke finale voor schaakteams voor basisscholen te Utrecht. Morgen, woensdag 11 juni Bergen op Zoom 4 46 en 17 1 Hansweert 3.54 en 16 1 Tiir», mO 1 '2 ort 1 f.12 „naween 3.54 en 16 18 Terneuzen 3.13 en 15.36 Vlissingen 2 40 en 15 06 Wemeldinge 4 37 en 17 03 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Een gedeelte van de nieuwe buikhaven van Terneuzen is al in gebruik ge nomen. De hele buikhaven is nog met klaar. De haven wordt officieel pas in september aan het havenschap overgedragen. Bij Aug. de Meijer was de haven al op een dusdanige diepte ge bracht dat een dezer dagen het eerste schip er kon afmeren. Dat was de Finse vrachtboot Matai, geladen met 35 000 ton kolen. Gisteren werd begonnen met het overladen van de kolen in lichters. De kolen zijn be stemd voor klanten in Neder land en België. Aug. de Meijer heeft bemoeienis met deze over- slagactiviteiten, omdat dit Ter- neuzens bedrijf als agent en stuwadoor fungeert van Godef- roid in Brussel, een van de grootste importeurs van kolen in de Benelux Sinds kort hangt in de een voudige woning van de Oost burger Pierre Leenhouts (53 jaar) aan de Violetstraat een nieuwe wandversiering. Het is een dankbetuiging van Konin gin Juliana voor een gedicht dat Pierre ter gelegenheid van haar verjaardag heeft gemaakt en aan de toen jarige vorstin had opgestuurd. De motieven om dit gedicht op te sturen waren eenvoudig, maar oprecht, zo blijkt uit Pierre's toelichting. „Kijk de koningin had net die nare af faire achter de rug van Zuid- Molukkers die haar wilden ontvoeren en ik wou laten merken dat er in het Landje van Cadzand mensen zijn die nog steeds veel van haar hou den", aldus Pierre. „Ik heb het ook gemaakt uit dankbaar heid, want tenslotte heeft Ne derland - waartoe de uithoek West- Zeeuwsch-Vlaanderen ook behoort - veel aan het Huis van Oranje te danken". Dichten is overigens een van de vele hobby's van deze Oost burger. Regelmatig verschij nen in de st reek inmiddels be kende naamgedichten in huis-aan-huis-bladen. „Ik ben een romanticus en probeer mijn gevoelens over te brengen via gedichten. En de mensen lezen ze kennelijk graag, want ik krijg altijd veel reacties en dat geeft moed om door te gaan". Pierre heeft ook zijn sporen verdiend in de „amusements wereld". Regelmatig was hij te signaleren op feestelijke bij eenkomsten, waar zijn uitvoe ring van La Paloma een vaste hit was. Als dierbare klein oden koestert hij de herinne ringen aan radio-optredens voor o.m. Radio Kortrijk en de inmiddels ter ziele gegane Ra dio Atlantis. Maar de dankbetuiging van de koningin, die met veel zorg bij Pierre's werkgever, (het so ciaal werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen) werd ingelijst, is voor hem toch wel een hoogtepunt. „Dat ik dat als eenvoudige jongen, die met zijn handjes zijn brood moet verdienen, mag meemaken, is toch wel het toppunt", zegt hij vergenoegd. Pierre's gedicht voor H.M. de Koningin was als volgt Zangwijze: The Holy City (De Heilige Stad). De duinen schitteren zo fel Daar aan het Noordzeestrand Zo heerlijk zonnig als voor heen In het mooie Nederland 'k Bemin ook nog het Steden schoon Pierre Leenhouts ..Veet reacties en dat geeft moed." De Veluwe en 'l (.ooi Wat is ons kleine landje toch Verukkelijk en mooi fk wil maar verre reizen doen Daar tussen 't heerlijk groen MORAAL: Mijn Nederland. Mijn Neder land Stipje op de wereldkaart °k Zoek nooit meer naar scho ner oorden Het is mijn dierbaarste plek op aard! Wat is het 's Zomers fijn aan 'l strand In Zandvoort aan de zee- Het Haagse Bos. Noord- Brabant En de Middachter Allee Hoe statig staan die torens daar Van dorpjes lief en klein Ze schitteren als goud zo fel Daar in de zonneschijn Het is mijn dierbaar plekje grond Waar eens mijn wieg op stond Lens was er op dat plekje grond Onnoemlijk veel puin In Arnhem en in Rotterdam En achter Zeelands duin Maar de natuur behield haar pracht In deze woestenij Veel bloemen die zijn afgerukt Doch lachen nu weer blij Dat was de allergrootste held In als dat hoos geweld Op de r.-k. basisschool te Hansweert zal van 12 tot 20 juni een project gehouden worden over Polen. Aanslui tend daarop is er op 21 juni in dit gebouw aan de Kerklaan een unieke expositie over Po len die te bezichtigen is van 10.00 uur tot 21.00 uur. Waarom deze manifestaties in het kader van Polen? In juli 1974 maakte de volksdans groep „Scaldis" uit Hansweert op grond van het cultureel ak koord tussen Polen en Neder land een zeer geslaagd tournee door dit land. Gezien het feit dat de Poolse volksdansgroep „Sanniki" uit Sanniki (nabij Warschau) van 21 juli tot 1 au gustus een tegenbezoek aan Hansweert en omgeving zal brengen werd te Hansweert spontaan een comit'„Voorbe reiding ontvangst Polen" op gericht terwijl het hoofd van de r.-k. basisschool, de heer J. Bogers, na zijn terugkeer van uit Polen negen maanden ge werkt heeft aan een project over dit land. De interesse en sympathie voor Polen en diens volk, dal door het bezoek van de volks dansgroep uit Hansweert al daar is losgeslagen, leidde tot contacten met de Kath. Poolse Vereniging in Breda en met de grote kunstenaar Stanislau Przespolewski uit Ulvenhout Deze veelzijdige kunstenaar zal de gehele tentoonstelling op 21 juni op zijn Pools aan kleden, terwijl kunstwerken van zijn hand zoals schilderij en, papiersnijkunst, keramiek, poppen in Poolse klederdrach ten houtsnijwerk, weefwerk koperwerk enz. naast de teke ningen van de kinderen van de r.k. basisschool te bewonderen zullen zijn. Hij zelf zal op de tentoonstelling aanwezig zijn om zopodig vragen over zijn werken te beantwoorden. Deze kunstenaar studeerde aan de kunstacademie in War schau en Krakau terwijl hij doceerde aan de academie van Poznan. Als zovelen van zijn landgenoten vluchtte hij in de nazitijd. Hij dwaalde daarna nagenoeg door de gehele we reld en landde als een der eer sten met het Poolse leger in Normandië en was betrokken bij de bevrijding van Zeeland. Enthousiast vertelt hij hoe hij in de wachttijd voor de lan ding in Frankrijk marionetten maakte om zijn wachtende lotgenoten te vermaken Na de oorlog trouwde hij in ons land met Prisse van De Luchtenburg Zijn echtgenote wist hij voor de kunst dusda nig te interesen dat ook zij ac tief de schilderkunst ging be oefenen. In 1962 exposeerden zij samen, in Den Haag. In En- Stanislav Prwzespolewski, een veelzijdig man geland haalde hij de tifel „ba chelor of arts" en nam hij deel aan exposities van de Royal Academie of Arts terwijl hij veel keramiek vervaardigde voor een bedrijf uit Manches ter Aan portretschilderen ge eft hij de voorkeur Hij heeft vele vlotte tekeningen van col lega's uit het leger gemaakt. Enkele hiervan hangen in het oorlogsmuseum te Chicago Andere stukken van hem zijn in diverse Europese steden te bewonderen. Om een uitermate goed ver blijf van de Poolse dansgroep uit Sanniki in ons land moge lijk te maken, heeft hij drie an tieke kunstwerken geschon ken aan het comité „Voorbe reiding Ontvangst Polen" met het doel deze op democrati sche wijze aan „de man te brengen' Een ieder kan a raison van f 2,50 meedingen naar zo'n kunstwerk. Daartoe zal men de som van de leeftijd van de 45 Poolse personen van de dansgroep uit Sanniki dienen te raden Dit kan op de ten toonstelling zelf doch ook door storting van 2,50 per inge zonden optelsom op rekening van de RABObank Kruiningen girono 153551 rekeningnum mer 3340 10 063 t g v Comité Voorbereiding Ontvangst Po len te Hansweert. 'De leeftijd van de jongste Pool is 18 ter wijl de oudste 71 jaar is. Het comité vertoont tijdens de ten toonstelling het ene uur een film over het bezoek van „Scaldis" aan Polen en het an dere uur dia's over ditzelfde thema Verder zal er Poolse muziek te beluisteren zijn. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Hier ligt binnen ee nieders bereik een prachtgele- genheid nader kennis te gaan maken met Polen en zijn cul tuur. A. VAN 'T WESTENDE

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3