Borussia kampioen met winst Veel valpartijen bij races in Zandvoort Weinig klasse onder zwem jeugd Ruud Wielart evenaart eigen record WERELDRECORD TUTOR GP VAN ZWEDEN VOOR LAUDA KARNEMELK Twee nederlagen baskelbaltea... PANATTA KLOPT NASTASE WCT campina ZEGE VAN PORTUGAL zota Het gerucht gaat dat de juffrouw van de juiste tijd op een Philips kwartsklok kijkt. sport CAMPINA HELE LITER NU SLECHTS Al eens samen je eisen land opeenorommer ontdekt? PHILIPS TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 9 JUNI 1975 8 Diisseldorf (SID) - Mel (wee dwlpunten in de 87ste en 89ste minuut heeft de Deen ilenning Jensen er zaterdag voor gezorgd dat Borussia Mónchengfadbach zich ongertmd in de feest vreugde kon storten door die tweelate treffers zegevierde Bo russia met 2-0 over Eintracht Braunschweich en pakte daar mee op eigen kracht de titel, die de club anders ook niet ontgaan zou zijn. Op de voorlaatste com petitiedag verloor namelijk de enig overgebleven concurrent Hertha BSC bij Rot-Weiss Essen met 1-2. De acties van Jensen ontke tenden grote feestvreugde bij de 30 000 toeschouwers, die nog 'niet was bedaard toen even later de voorzitter van de Duitse voetbalbond Herman Gösmann aanvoerder Berti Vogts de kam- pioensschaal overhandigde en spelers met de scheidende trainer Hennes Weisweiller hun ereronde maakten, waarbij met alleen de nieuw verworven schaal, maar ook de UEFA- bokaal weid meegevoerd Eeen waardig besluit van een sterk seizoen De overige acht ont moetingen voor de Bundeshga weiden zaterdag overschaduwd door de „dag van de open deur" m het Dusseldorfse Khernsta- dion. Gastheer Fortuna en Europa cupwinnaar Bayem Müncnen demonstreerdennoe aantrekke lijk aanvallend voetbal kan zijn De Dusseldorfse ploeg won met een neuslengte verschil: 6-5. Heitha BSC werd in Essen voor slechts achtduizend toe schouwers geveld door twee strafschoppen Eén minuut na rust benutte Burgsmüller de eerste vrije kans van elf meter voor de gelijkmaker (1-1), waarna zeven minuten later Bast nogmaals vanaf de stip raak vuurde De tweede straf schop werd naar veler men mg terecht toegekend, de eerste werd door de meeste toeschou wers als „onverstandig" beoor deeld Het gevolg was dat Eintracht Frankfurt via Hertha BSC naar de tweede plaats op de ranglijst wipte. urgcii uetief Liiicuisi iviov ijulü- burg (3-3) was niet voldoende om zich ui de Bundesliga te handhaven. Niki Lauda won gisteren de Grote Prijs van Zweden. Op defoto wordt de Oostenrijker af gevlagd. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT - Hans van Kessel, de wereldkampioen in de 50 cc klasse, die dit jaar bij de grote wedstrijden in het tweede gelid rijdt, heeft gisteren - evenals Boet van Duimen - twee overwinningen behaald bij de door 10.000 toeschou wers bijgewoonde kampioenswegraces in Zandvoort. Van Kessel won de 125 cc en 250 cc wedstrijd (Van onze sportredactie) BELGRADO - Het Neder landse basketbalteam, dat in Be lgrado uitkomt in het Europees kampioenschap is dit weekeinde begonnen met twee nederlagen. Zaterdag verloor de Neder landse ploeg met 102-76 van Joegoslavië en gisteren leed het een 69-64 nederlaag tegen Ita lië. PARUS (AFP) - Adriano Pa- natta heeft zijn tennisloopbaan nieuwe impulsen gegeven door gisteren in de derde ronde her enenkelspel van de internatio nale kampioenschappen van Frankrijk llic Nastase te vers laan. De 25-jarige Italiaan, en kele jaren geleden een uiterst veelbelovend talent, won van de wisselvallige Roemeen in vier sets: 6-4, 3-6, 7-6, 6-1. „Dit is mijn beste uitslag sinds twee jaar", aldus Panatta „Dit had ik echt nodig Mijn zelfver trouwen was volkomen zoek" Het „breekpunt" van de partij kwam halverwege de derde set, toen Nastase zich opwond over een inderdaad met al te sterke waarneming van een lijnrechter De traditionele act van de Roe meen vond ditmaal echter geen genade in de ogen van het pu bliek op Roland Garros (12 000 man sterk) en toen Nastase geen gelijk kreeg, stortte zijn verweer in Wel bleef hij grapjes maken, maar Panatta weigerde zich te laten afleiden en stoomde on bewogen door naar het einde Een andere verrassing kwam op naam van de 23-jange - on bekende - Amerikaan John Andrews, die afrekende met zijn even oude, als een kanon server ende, landgenoot Roscoe Tan ner' 36 3—6 6—3 6—4 6—4 Nog een Amerikaan Brian Gottfried, onderstreepte de tanende krach ten van de Brit Roger Taylor 6-0 6-1 7-5 Björn Borg, vrijdag 19 jaar geworden, kende geen pardon met de Tsjech Jin Hre- bec, die juist is hersteld van een oogkwaal De Zweed, vong jaar winnaar van Parijs, zegevierde met drie keer 6-1 In de kwartliters kwam hij pas op kop, nadat valpartijen het veld hadden uitgedund. Wil) llartog en Kees Schermer reden in de Panorama-bocht tegen el kaar op. Beiden werden naar een Haarlems ziekenhuis overge bracht. Har tog met een hersen schudding en Schermer met een gebroken sleutelbeen en een ge broken enkel. Koploper Adrie van der Broeke uit Middelburg kwam in de laatste ronde ten val. Hij werd met rugklachten afgevoerd. Van Kessel zege vierde toen voor Van der Zanden uit Oosterhout. Boet van Duimen was veruit de snelste in de 350 en 500 cc klasse In de halve literklasse wisselden zijn achtervolgers ortdurend van positie Uit eindelijk legde Dick Alblast ta melijk verrassend beslag op de tweede plaats Bij de zijspanraces vloog Arie Wieman uit Zwammerdam met zijn WW -special ui het schei- vlak uit de bocht De motor sloeg enkele malen over de kop en vloog in brand evenals het aan palende duinterrein De brand weer bedwong het vuur Wie man en zijn bakkenist Vermeu len liepen verwondingen aan de schouder op en werden naar een Haarlems ziekenhuis vervoerd VOETBAL - De vnendschajj- pelijke landenwedstrijd Oosten rijk - Tsjecho-Slowakije, die za terdag voor 30 000 toeschou wers in het Praterstadion van Wenen werd gespeeld, eindigde zonder doelpunten (ADVERTENTIE) geldig t/m 14/6 •f if'i natuurlijk lekker RIJSWIJK (ANP) - De jeug- dinterland tussen de zwemploe gen van Nederland en Tsjecho- Slowakije (meisjes onder 16 en jongens onder 18 jaar) is in een eclatante overwinning voor Ne derland geëindigd: 178 tegen 118 punten. Het zwakke zwem- land Tsjechoslowakije zege vierde slechts vijfmaal: eenmaal bij de meisjes op de 100 meter vlinderslag door Jana Slaba (1.08.4) en viermaal bij de jon gens: op de 200 meter vlinder slag: Milos Lukasek (2.14.6), 200 meter rugslag Ivan Merxbauer (2.14.5), 100 meter rugslag Ivan Merxbauer (1.02.3) en de 100 meter vlinderslag Milas Luka sek (1.01.0). Drieëntwintig maal triom feerde een Nederlandse verte genwoordiger, met op enkele nummers zelfs dubbele succes sen Op papier dus en zo opper vlakkig bekeken mogen onze zwemleiders tevreden zijn. Zij waren dat echter niet over het gehele front Er waren natuur lijk verontschuldigingen De interland viel midden in de trainingsopbouw Het grote doel, vooral voorde meisjes is en blijft Cali, waar de wereld kampioenschappen worden ge- ZEILEN - De Fransman Serge Maury heeft het Europees kampioenschap zeilen in de Finnklasse op zijn naam ge bracht. BOKSEN - De Zuidkoreaan Yoe Jae Do heeft in de Japanse stad Kitakyushu de wereldtitel boksen in het middengewicht veroverd Hij sloeg de Japanse titelhouder Koichi Wajima in de zevende ronde knock-out. LIMASSOL (REUTER - Het Portugese voetbalteam heeft gisteren in Limassol met 2-6 gewonnen van Cyprus. In deze wedstrijd, die werd gespeeld voor groep I van hel toernooi om het Europee» kampioenschap voor landengroepen, scoorden Nene en Moinhos. Bij de rust hadden de Portugezen een voor sprong van 1-0. De stand in groep 1 is: 1 Enge land 4-7, 2.«Tsjechoslowakije 3-4, 3. Portugal 3-3. 4 Cyprus 4-0. houden Dat is de enige piek voor de vaderlandse zwemwe- reld. „Tapering-off", het mode woord dat cfe Australiër Forbes Carlile in de jaren 60 invoerde, was er voor dit treffen niet bij. Zaterdagmorgen werd nog een zeer intensief trainingspro gramma afgewerkt, wat natuur lijk ook de verrichtingen nadel ig beïnvloed heeft Bovendien hadden er enkele meisjes de ge hele week. om alvast aan de lengte van 50 meter te wennen, in een onverwarmd buitenbad getraind en klaagden nu over flinke spierpijn en de daarbij behorende stijfheid Allemaal factoren die goede prestaties in de weg staan Maar wanneer we al deze argumenten hanteren, dan nog blijft het prestatieduel over bijna de gehele lijn zwak tot onvoldoende. Potentiële kandidaten voor de ploeg van Cali waren er, met de beste wil, niet te ontdekken Ook met voor de estafetteploeg, want b v. geen van de meisjes van het vrije slagkwartet dook onder de mi nuut De snelste was nog Anne- lies Maas met 1.01.48, maar wat stelt een dergelijke tijd interna tionaal nog voor. Het hoogtepunt van deze tweedaagse zweminteriand kwam ditmaal eens uit het jon genskamp De Haagse dokters- zoon Henk Elzerman verdrong op de nationale recordltjst van de zwem-„mijl" Ton van Kloos ter door een tijd te realiseren van 16.27,0 Een tijd die op de klokken werd gebracht na een ongemeen spannende strijd Het was het boeiendste duel van de 28 gezwommen nummers, want zijn rivaal, de Tsjech Daniel Ma- chel bleef slechts 0,1 seconde achter En dat na 1500 meter. ANDERSTORP (SID/UPI/- Reutcr) - Niki Lauda, vorig jaar nog vaak veroorzaker van en be trokken bij ongelukken, is hard op weg naar zijn eerste wereldti tel in de formule I. Na overwin ningen in Monaco en België be haalde de 26-jarige Oostenrijker gisteren in Anderstorp in de Grote Prijs van Zweden zijn derde achtereenvolgende zege in dit seizoen. Hij vergrootte daar door zijn voorsprong op Carlos Reutemann (Arg.) in de stand voor het wereldkampioenschap tot tien punten (32 tegen 22). Lauda sloeg zijn slag pas in de laatste tien van de tachtig ron den. Op dat moment lag Reute mann, Lauda's grootste concur rent in eerste positie. Hij had die overgenomen van de Fransman Jean-Pierre Jarier, die in de 39e ronde de strijd moest staken Ja rier op zijn beurt was op kop ge komen door het opgeven van Vittorio Brambilla (Ita.), de snelste op de training, wegens mechanische moeifijkheaen. Lauda lag aanvankelijk nog een behoorlijk stuk achter op Reu temann, maar dat verschil werd snel kleiner. Reutemann verde digde zich met: „Ik had proble men met de gasschuif. Als dat niet was gebeurd, had ik waar schijnlijk gewonnen". Lauda dacht dat Reutemann hem uit daagde. „Hij ging steeds iets langzamer en ik verkeerde in de veronderstelling, dat hij een spelletje met me wilde spelen. Maar toen ik dichterbij kwam, merkte ik dat het geen geintje was", aldus de winnaar De uitslag is: 1 Niki Lauda (Oos.), Ferrari, 260,72 kilometer in 1 uur, 59 min. en 18 sec. gemiddelde snelheid 161,6 km/u), 2 Carlos Reutemann (ArgBrabham, op 6,2 seconden, 3 Clay Regazzoni (Zwi.), Ferrari op 29 seconden, 4 Mario Andretti (Ita Parnelli, op 44 seconden, 5 Mark Dona hue (V -St.), Penske, 6 Tony Brise (G.-Br Lola. De stand voor het wereld kampioenschap: 1 Lauda 32 punten, 2 Reute mann 22 pnt.. 3 Emmerson Ftt- tipaldi (Bra), Mc.Laren, 21 pnt., 4 Carlos Pace (BraBrabham 16 pnt., 5 Jody Scheckter (Z.- Af), Tyrell, 15 pnt., 6 Regazzoni 12 pnt. Ruud Wielartevenaring van eigen Nederlands record hoog springen. (Van onze atletiekmedewer- kers). KÖNIGSWINTER - De AV Haarlem-atleet Ruud Wielart heeft zaterdag bij wedstrijden in de Duitse plaats Königswinter het Ne derlands record hoogsprin gen geëvenaard met een sprong over 2 meter 14. De Haarlemmer, die in 1973 het Nederlands record op die hoogte bracht, en die sinds kort in militaire dienst zit had in Königswinter eigen lijk alleen moeite met de twee meter. Hij haalde die hoogte pas bij zijn derde po ging. Daarna ging het voor hem vrijwel moeiteloos. De 2.05 meter ging in de eerste sprong evenals de 2.08, de 2.11 en de 2.14. Zijn pogin gen om 2.17 meter te sprin gen mislukten. Wielart werd overigens wel winnaar van het onderdeel hoogspringen in Königswinter. Elly van Beuzekom heeft gis teren het Nederlands record speerwerpen verbeterd. Zij bracht het op 57.90 meter. Lida Kuys wierp de speer tijdens de zelfde wedstrijden 55.70 meter. Beide Nederlandse speerwerp sters voldeden met deze worpen aan de (AAF-limiet voor de Olympische Spelen in Montreal. De limiet staat op 55 meter. Henk Elzerman, die het Nederlands record op de „zwem- mijl" verbeterde. (ADVERTENTIE) WITTENBERG (SID) - Op de tweede dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Wittenberg-Pieteritz zwom Ulrike Tauber (Karl Marx Stadt) een nieuw wereldrecord op de 400 meter wisselslag. Haar handgestopte tijd was 4 minuten 52,5 seconden. Tauber was reeds wereldrecordhoudster met 4.52.42. Een dag eerder vestigde Birgit Treiber met 2 16 10 een nieuw wereldrecord op de 200 meter rugslag Zaterdag miste Korne- lia Ender (Haile) haar eigen we reldrecord op de 200 meter vrije slag slechts met een tiende van een seconde: 2.02.36 tegen 2.02.27. MOTORSPORT: De Italiaanse motorcoureur Gtacomo Agos- tint heeft zondag tn Le Castellet (Fra) een wedstrijd tn de 750 cc-kfasse. georganiseerd door het blad „Moto Journal 200" gewonnen. De internationale twintig ki lometer snelwandelwedstrijd die gisteren op een parkoers in het Kraltngse Bos te Rotterdam werd gehouden, is gewonnen door de Mexicaan Daniël Bau- tista In een tijd van 1 uur, 30 minuten en 14 seconden Tweede werd zijn landgenoot Pedro Aroche in 1.30 48 2 en de derde positie was eveneens voor een Mexicaan, Domingo Colin met 1.32.51.4. Hoogspringster Annemieke Bouman is vierde geworden bij een internationale wedstrijd in Bratislava. Eerste werd de Oostduitse favoriete Rosemarie Ackermann met 1.91 meter. Bouman haalde een hoogte van 1.75 meter. De Amsterdamse atleet Cees van der Weiide (AV'23), heeft in Aal ten een dertig kilometerloop op znn naam gebracht Hij legde de afstand af in I uur. 42 minu ten en 50 seconden De Arn hemmer Guikema legde beslag op de tweede plaats en veteraan Piet van Alpnen van AAC fi nishte als derde Nederlands re cordhouder Henk Kalf moest wegens een lichte blessure ver stek laten gaan Tijdens jeugd- atletiekwedstrijden om de Coupe Nationale Nederlanden op Papendal heeft Bea Wiarda (Hovrorj haar eigen Nederlands record discuswerpen voor meis jes verbeterd en gebracht op 47 62 meter Het oude record stond met 47 44 meter sinds 13 apnl te Nijmegen op haar naam. De Poolse atlete Irena Sze- winska was de grote uitblink ster van de drielandenwedstrijd Finland. Polen en West- Duitsland in Helsinki. De Poolse Olympische kampioene van Rome greep hel eremetaal op de honderd meter in 11.38 secon den. de dubbele afstand in 22.94 seconden en finishte als beslis sende loopster in de estafette, die 43.87 seconden liet afdruk ken. Voortreffelijk werk deed ook de Westduitse Ellen Well- mann, die tweemaal tot winst kwam. Op de 1500 meter in 4.11.96 en op de 3000 meter in 9.16.51. Bijzonder sterk kwam de Fin Tatto Kantanen op de 3000 meter steeple chase voor de dag. Met 8.17.58 liep hij niet al leen een nieuw Fins record, maar stelde hij zich tevens aan de hoofd van de seizoenrang lijst. sport in 't kort BOKSEN - Europe kampioenschappen: uitslagen finales papiergewicht: Alek sander Tkaczenko (Sov w o van Enrico Rodriguez (Spaj. Vlieggewicht: Vladislav 2a sypko (Sov w.o.p. van Constan tin Gruesco (Roe.) Bantamg- wicht: Viktor Byakov (Sov. w o p van Andreikowski (Bul Vedergewicht: Tibor Bada (Hon wop van BranislavR tic (Joej Lichtgewicht Simio Cutov (Roe.) wint door interven tie van de scheidsrechter in d derde ronde van Valery Iv- (Sov) Lichtweltergewicht: Vilj torLimasev(Sov )w o.p van] sef Nagi (Hon.) Weltergewicht Kalevi Marjaama (Fin.) wo' van Viktor Zilbermann (Roe Zwaarweltergewicht: Wiesla Ruckowski (Polw o p van Vik tor Savtsjenko (Sov.). Midden gewicht: Waleri Lemetsj (Sov.) w.o.p. van Bernd Witten berg (W-Dl). Halfzwaarge- wicht: Anatoli Klimanov (Sov w o.p. van Georgi Stoimenof (Bul Zwaargewicht: Andrezi Miegalski (Polw.o.p. van Vik- tor Oeljanitsj (Sov.). GOLF - Alice Janmaat en Pi Hein Streutgers zijn op de banen van de „Kennemer Golfclub" bij Zandvoort Nederlands kampi. oen geworden. Alice Janmaat legde beslag op haar derde ach tereenvolgende nationale titel door op de negentiende hole Ma- rischka Swane te verslaan. Streutgers won in de eindstrijd gemakkelijk met 6 en 5 van Ca- rel Braun. VOETBAL - De Roemeen Mlr- cea Petescu zal de komende twee jaar als hulptrainer van NEC werkzaam zijn. Zaterdag te kende de 33-jarige Petescu, die vorig seizoen hulptrainer van FC Dordrecht was en in hel bezit is van een b-licentie, een twee jarig contract met de weer naar de eredivisie gepromoveerde Nijmeegse vereniging. BOKSEN - Hans Hofman Is zaterdag in het Poolse Kamien fekozen tot voorzitter van de iuropese amateur boksbond (EABA). SCHIETEN - In Driebergen zijn de nationale kampioen schappen schieten Olympia maten gehouden. Er moesten 60 schoten liggend worden ge ij de dat I jaar ge' Mekkers uit Winterswijk met vuurd. Bij de dames zegevierde de net 18 jaar geworden Joke een totaal van 582 punten Bijde heren ging de titel naar Hillen met 592 punten. TRAMPOLINESPRINGEN- Nederland heeft zaterdag in Hoogeveen de wedstrijd tram polinespringen tegen Rheinland verloren met 251.20 punten tegen 227.80 pnt. VOETBAL - Met een over winning van 4-0 op Hongai heeft Bulgarije zich zaterdag in Sofia geplaatst voor de twei voorronde van de derde Euro pese groep van de voorronden van het olympisch voetbaltoer nooi In Sofia nam Bulgarije re vanche voor de eerder geleden nederlaag van 2-0. VOETBAL - Het Russische voetbalteam heeft in het Cen trale Leninstadion te Moskou de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Italië gewonnen met 1-0. Het doelpunt werd twintig minuten voor het einde gemaakt door Konkov. AUTOSPORT - De Franse au tocoureur Jacques Laffite heeft met een Martini Schnitzer BMW op het circuit van Hockenheim de zesde wedstrijd in de reeks om het Europees kampioen schap voor formule H-wagens gewonnen Laffite won de eerste manche en eindigde in de tweede als derde. VOETBAL Luis Suarez ral het volgende seizoen niet meer als trainer van Internazionale Milan optreden De vroegere speler van Barcelona en Inter werd precies een jaar geleden als coach van de Milanese formatie aangesteld, maar is teleurges teld over de In het afgelopen jaar geleverde prestaties US Cagliari. de club van Luigi Riva, wordt mogelijk de nieuwe club van Suarez (ADVERTENTIE) o o 't Zat er dik in, want Philips heeft nil een klok gemaakt die net zo precies is als de telefonische tijdmelding. Philips kwartsklok Tot op de sekonoe nauwkeurig. Resultaat van een unieke dektré nische uurwerk-techniek op basis van een kwartskristal Z"n voedingsbron: l batterijtjes van 1% volt. U ziet, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. (Dit gerucht voonopig ook niet) Verkrijgbaar In verschillende uitvoeringen vanaf f109/-* bty de elektrotechiüKhe vakhandel *b«uto advtefprfya.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8