Weer mogelijkheden voor Sinaï-ak koord Republica lverschijnen mi f liet blijft F-16 Protest bij Van Huiten Meer geld voor vormingswerk jonge volwassenen rT Gentse telefoongek zaait paniek Hanoi hoofdstad van heel Vietnam Weer gewonden bij rellen in Schaarbeek Green Spatz Green Spot zonder prik CSU wil dat CDU Strauss kiest als kandidaat-kanselier Het weer in Europa UGBLIK binnenBand buitenland OPTIMISME ITS EGYPTE F.N ISRAËL Medeplichtige Edese moord ontvlucht politie Libië VEEL SCHADE BIJ BRANDLN PATER ROTTE NEGEERl VERBOD Ook Pariise prostituees demonstreren ONASSIS' TESTAMENT NOORDEN REGEERT HET ZUIDEN V j w voedsel en ge- ige deskundi- een nieuwe ca- stijgende, ge- Jpnieuw uitge- deeltelijk van- ie de in maart landhervor- •verd and wordt ei ïstmest, zaai- ide verkocht" )ese landbou- de helft van en dat >rocent 7e e oogst Je 80 s als nt minder op- esastreuzege- procent zou- p 500 000 ton riemaal zoveel 'erslagcapaci- >ische havens latige verge- kunnen bete- ieqw honder- n van honger desköpdigen cher Zijhou- een slechte maar becijfe- t>P ..slechts" 'rugval in de vileit met de regering leest re vol u- '1 van haar ten vallen of ■rdeel was de gigantische deriijke per il tien hecta- >lomaten be- n geruststel- zou blijken reid zijn hun nek aan te erkeltjkheid BANDAG 9 JUNI 1975 BRUSSEL (ANP) Een onbekende man In Gent heeft dit weekeinde paniek gezaaid onder een groot aan tal telefoonabonnees in die stad. Hij beide vele mensen op, zeggende dat hij een ambtenaar van de telefoon dienst was. De man vertelde de mensen dat hun telefoon toestel per vergissing onder een veel te hoge spanning was gezet, waardoor er „ex plosiegevaar" dreigde. Hij verzocht de mensen onmid dellijk de draden van hun telefoon door te knippen. Verscheidene abonnees in Gent geraakten in paniek bij die boodschap en deden on middellijk wat hun aangera den was. Later kwamen ze er achter dat ze het slachtof fer geworden waren van een grap. De telefoondienst had gis teren nog geen overzicht van het aantal mensen dat het slachtoffer geworden ls van de Gentse grappenmaker. Wel wist men mee te delen dat een abonnee zelfs tien telefoontoestellen in zijn flatgebouw had afgesneden. UTRECHT (ANP) De Nederlandse politie speurt mo menteel naar de voortvluchti ge 28-jarige huisschilder ff. van K. die er van wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moord op trans portondernemer Bouw, in april in Ede. Van K. wist te ontsnappen toen hij door lïet parket in Arnhem werd overgebracht naar het huis van bewaring aan het Wolvenplein in Utrecht. Toen Van K. uit de auto stapte waarmee hij was overgebracht, wist hij aan zijn begeleiders te ontsnappen, al dus de Utrechtse politie. On middellijk werd een grote ipeuractie ingezet maar die leeft tot nu toe niets opgele verd. IN een dorp bij de Indiase stad Mangalore is een echtpaar >n zijn zeven kinderen dood langetroffen nadat ze. waar schijnlijk, vergif hadden inge- ïomen om hun armoede te uitvluchten. BIJ een ondergrondse gasex- jlosie in de Thorezkolenmijn bij Walbrzych in Zuidwest-Po len zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen, zo meldt iet persbureau PAP zater dag. CAIRO (REUTER) Een Egyptische krant meldde za terdag dat Egypte en Israël binnen twee maanden een nieuwe overeenkomst over troepenscheiding zullen teke nen die voor november moet worden uitgevoerd. Volgens de Londense correspondent van Akhbar El Yom, die geen bronnen noemt, zal de laatste hand aan de overeenkomst worden gelegd als de Israëlische premier Rabin volgende week in Washington president Ford ontmoet. AGHLOUL El Sayed. „Ik kan met zekerheid zeg gen dat de overeenkomst zal worden afgerond tijdens Rabins ontmoeting met Ford", schrijft correspondent Zaghloul Ei Sa yed. Hij stelt dat Israel de strate gische Giddi- en Mitla-passen en de olievelden van Aboe Ro- deis aan Egypte zal overdra gen die in 1967 door Israel werden veroverd. Wat Egypte daar tegenover zal stellen wordt niet gezegd, maar waarnemers zijn van oordeel dat Egypte vracht voor Israël op niet-Israëlische schepen via het deze week geopende Suez-kanaal zal toe staan. De Londense correspondent schrijft nog uit goedingelichte kringen te hebben vernomen dat president Ford Israel heeft verzocht alle bouwprojecten in de bezette Sinai stop te zet ten. De Israëlische minister van defensie Sjimon Peres is even eens optimistisch. In een za terdag gepubliceerd vraagge sprek is met het Franse dag blad Le Monde zei hij de kans groot te achten dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Kissinger een nieuwe troepenscheidingsover eenkomst tot stand zal weten te brengen. „De kansen op een nieuwe missie-Kissinge.r zijn zeer reëel en de kansen op hervatting van de vredesover eenkomst eveneens". „De mogelijkheid van een nieuwe Israëlisch-Egyptisehe troepenscheidingsovereen komst door bemiddeling van dr. Kissinger is zeer groot", aldus Peres. Ondertussen deel den Israëlische militaire krin gen mee dat Israël - voor het ogenblik althans - nog geen plannen heeft tot een poging om voor dat land bestemde lading via het Suez-kanaal te verschepen. Genoemde kringen zeiden dat berichten over het verzen den van een lading suiker met een Panamees schip via het Suez-kanaal van elke grond ontbloot waren. Zij wezen er echter op dat dit niet betekent dat een dergelijke poging, be doeld om de intenties van Egypte aan een proef te on derwerpen, niet in de nabije toekomst zou worden onderno men. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Het socialis- Itische dagblad „Republica" zai leind deze week weer gaan (verschijnen, aldus hebben [woordvoerders van de socialis, «hè partij gisteren bekend- I gemaakt. Zij voorspellen ech- Iter dat er waarschijnlijk nog Jconflicten zouden ontstaan met Ide door de communisten gelei- Ide typografen, die door hun I actie tegen de redactie van het Iblad ertoe hebben geleid dat I dit 20 mei werd gesloten. Zaterdag heb! jen de eige- I naars en de redactie van het Iblad van de militaire revoluti- lonaire raad toestemming ge- lkregen het blad weer te doen verschijnen. De kwestie heeft onlangs geleid tot een ernstige Icrisis tussen de socialisten en Ide regering. De socialistische I ministers dreigden zich uit de I regering te zullen terugtrek- Iken indien aan hun eisen niet ■betrekking tot het herverschij- Inen van het blad geen gevolg I werd gegeven. De militaire raad heeft ge- zegd dat hij de perswet stipt toepassen, maar de rege- I ring in overweging gegeven I die wet te wijzigen omdat zij Inlet voldoende rekening zou I houden met het revolutionaire Proces. Het journalistieke personeel I van het Portugese blad Repu blica heeft de door de militai re regering gestelde voorwaar den voor heropening van het blad verworpen De drukkers van het blad hadden al voor het besluit wan het militaire regime in een verklaring laten weten hun staking te zullen voortzetten- President Francisco dia Costa Gomes van Portugal heeft za terdag verklaard dat de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger de politieke ontwikkelingen in Portugal „oneerlijk" beoor- „De betrekkingen tussen Portugal en de Verenigde Sta ten zijn in theorie zo goed als maar mogelijk is en er zijn geen vraagstukken waar beide landen over van mening ver schillen, aldus de president tijdens een toespraak op een persluneh in Parijs. „Maar ik weet dat met name dr. Kis singer zeer sceptisch staat te genover de politieke evolutie in mijn land". „Ik ben in de gelegenheid geweest hem te zeggen dat de wijze waarop hij de politieke situatie in Portugal beziet en analyseert mijns inziens bij zonder verdraaid is en on rechtvaardig tegenover mijn land", aldus de president. „Het zou bijzonder gunstig zijn in dien de heer Kissinger eens een paar dagen in Portugal zou doorbrengen, het land van noord tot zuid zou bezoeken om daarna zelf zijn oordeel te bepalen". Intussen heelt Radio Clube Portugues in Lissabon gisteren gemeld dat ongeveer 100 Por tugese militairen weigerden naar Angola te vliegen. De muiters werden naar hun on derdeel teruggebracht. De overigen werden met een transportvliegtuig van de luchtmacht naar Angola over gebracht. In het voormalige Portugese Angola zijn in vier dagen van strijd tussen Angolese bevrij dingsbewegingen die met Por tugal de voorlopige regering vormen een paar honderd mensen omgekomen. Een geza menlijke oproep van de mili taire leiders van de drie groe peringen tot het staken van het vuren leek in de naciht en vroege zondagochtend effect te sorteren, maar later op de dag werden opnieuw in de omge ving van het centrum van Loeanda schoten gehoord. Duizenden mensen hebben zaterdag in de straten van Tri poli, Benghazi en andere ste den in Libië gedemonstreerd om te protesteren tegen de vredesavances van de Egypti sche president, Anwar Sadat, Jegens Israel, aldus heeft radi o-Tripoli gisterochtend ge meld. De betogers vroegen om om verwerping van het bewind van Sadat „vanwege diens de faitistische beleid dat de ge voelens v®n de Arabische na- Ue tartte". Zij beschuldigden Sadat van verraad daar deze van plan zou zijn Israel diplo matiek te erkennen. De Libische leider kolonel Gaddafi zond boodschappen naar Arabische koningen en staatshoofden waarin hij vroeg stelling te nemen tegen de stappen van Sadat. De Syri sche president. Hafez Assad, antwoordde hierop: „Syrië dacht niet en zal niet denken aan erkenning van de zionisti sche vijand en geen Arabische leider is gemachtigd tot een dergelijke erkenning". (Van onze redactie binnenland) ARNHEM En miljoen gulden schade heeft in de nacht van zaterdag op -zondag een brand in de bovenverdie ping van een groothandel in drogisterij-artikelen in Arn hem veroorzaakt. De hele bo venverdieping brandde uit. Zaterdagavond brandde de schuur af van een boerderij onder het Groningse Wolden- dorp. De schade wordt ge raamd op een ton- In Hoogkerk (Gr.) is dit weekend de woninig van de familie Hut in brand geraakt Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor, de schade bedraagt ongeveer honderd duizend gulden. In Nieuw- wolda (Gr.) is zondagnacht hotel-café Union in de as ge legd. Ook de aangrenzende woning brandde geheel uit. (Vervolg van pagina 1) het besluit minstens een half jaar uit te stellen), een motie van wantrouwen teigen de re gering indienen. De Waalse regeringspartij wilde liever met de Mirage in zee gaan. Als gevolg van de beslissing van de Belgische re gering heeft het partijbestuur van het Rassemblement Wal- lon nu besloten om de parle mentsleden te adviseren om aanstaande dinsdag in het par lement tegen de F-16 te stem men. In dat geval is het in theorie nog mogelijk dat de regering sneuvelt, als een van de oppositiepartijen de rege ring niet steunt. Men ver moedt echter dat de Volksunie in deze toch de regering Tin- demans door het vuur zal sle pen. Het partijbestuur van het Rassemblement Walion heeft gisteren nog een verklarin uitgegeven waarin staat dat de Mirage zowel Europees gezien als technisch beter zou zijn geweest. De Franse premier Chirac heeft zaterdag afkeuring uit gesproken over het Belgische besluit en het om-Europees ge noemd. Hij veroordeelde ook de andere landen, Nederland, Noorwegen en Denemarken, vanwege hun keuze van de F16. Minister Vredieling van De fensie heeft er zaterdag zijn voldoening over uitgesproken dat België heeft besloten het zelfde vliegtuig te kiezen als opvolger van de Starfighter als Nederland. Noorwegen en Denemarken. Daarmee is het hoofddoel bereikt, namelijk een gezamenlijke keus van de vier kleine Europese landen en daarmee een stuk standaar disatie aldus de minister in een officiële reactie. Een directeur vain de Franse vliegtuigfabriek Dassault-Bre quet heeft de beslissing van België 'n .zware slag" genoemd voor zowel de Franse als de Europese luchtvaartindustrie „Ik veroordeel dit besluit. Het is een zware slag voor de Europese eenheid", aldus de directeur Claude-Benno Valie- res. Naar zijn zeggen betekent het besluit van de Belgische regering een duidelijke politie ke keus en hij voegde eraan toe: „We konden zeer goed con- curreren inzake de technolo gische en de financiële aspec ten maar we kunnen niefs meer doen als het on een poli tieke keuze aankomt". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ondanks het recente verbod van kardinaal Alfrink is pater Winand Kotte, de leider van de St. Willibror- dus Stichting gewoon voorge gaan in de eucharistieviering en ook heeft hij gepreekt in de Willibrord kerk in de Utrechtse binnenstad. In zijn preek tijdens de hoogmis rep te hij echter met geen woord over het deze week tegen hem uitgevaardigde maatregel van de aartsbisschop. PARIJS (UPI) De sta king bij de Franse prostituees voor betere sociale voorwaar den en minder hinder van de politie heeft zich zaterdag uit gebreid tot de grote steden, de hoofdstad Parijs inbegrepen. De dames hebben al geza menlijk protestbewegingen gevormd in steden als Lyon, St. Etienne, Nice, Marseille en Montpellier, waar zij kerken bezetten of in openbare gele genheden vlugschriften uitde len. In Parijs bezet een groep van 150 prostituees de St. Bern bard-kapel. De pastoor heeft een mis 'voor dames op gedragen. IELÏSTAD (ANP) Een paar honderd zendamateurs vau de Nederlandse Communi catie Vereniging (NCV) en de Vereniging Radio-Amateurs (VRA) hebben zaterdagmid dag bij staatssecretaris dr. M. van Huiten hun ongenoe gen er over geuit dat zij per 1 juli hun zendapparatuur niet meer in hun bezit mogen heb ben- De zendamateurs reden in auto's met spandoeken langs het huis van de staatssecreta ris om daar een QSO-kaart achter te l-aten. Op deze kaar ten verstrekt men elkaar ge gevens over de apparatuur die wordt gebruikt. Onder, de 27 mc-zenda-mate-urs werden sten cils uitgedeeld "waarin de or ganisators stellen diat voor hen wel ruimte is in de 11- meter band. Zij betichten Van Huiten ervan, „geen eerlijk spel te hebben gespeeld", en zullen „de bewijzen ervan nog aandragen". ATHENE (Reuter, UPI) De Griekse scheepsmagnaat Arlstoteles Onassis heeft het grootste deel van zijn rijk dommen nagelaten aan zijn dochter Christina. Zijn wedu we Jacqueline krijgt echter een jaarlijkse toelage van 250.000 dollar, zo blijkt uit zijn zaterdag in Athene gepu bliceerde testament. De helft van zijn nalaten schap moet worden aangewend voor de financiering van een stichting, die de naam Alexan- der-Onassis-stichting krijgt en die ziicih met welzijns-aetivitei- ten moet bezighouden. Alexander Onassis was de eni ge zoon van de reder. Hij kwam in 1973 bij een vliegtuig ongeluk om het leven. BANGKOK (AP) De Noord Vietnamese nationale vergadering heeft gisteren be slist dat Hanoi de hoofdstad van heel Vietnam zal zijn met inbegrip van het zuiden. Hier mee wordt een de facto here niging na 20 jaar bevestigd. Dit is een van de meest be langwekkende ontwikkelingen sinds Saigon op 30 april voor de communistische troepen viel. De verklaring'was vervat in het verslag van de eerste bij eenkomst van de vijfdie zitting van de nationale vergadering dat doo-r radio Hanoi werd uit gezonden en in Bangkok werd beluisterd. „De nationale vergadering hoopt dat het volk in Hanoi de revolutionaire traditie zal ont wikkelen en Hanoi zal vesti gen als hoofdstad van het ge hele land", aldus dit verslag. Verder werd gemeld: „Het wolk van de hoofstad staat op de drempel van een nieuwe periode van de geschiedenis die nieuwe inspanningen ver eist voor de zwaardere en gro tere taken c*m onze verant woordelijkheden jegens Zuid Vietnam en Saigon te kunnen nakomen". Eerder had de nationale ver- gaaenng de oude leiders her kozen die de Amerikanen uit Zuid-Vietnam hadden verdre ven. Men gaat er van uit dat er ervaren leiders nodig zijn in de komende dagen wanneer het zuiden zich geplaatst zal zien voor vele grote proble men, waaronder massale BRUSSEL (ANP) Een tiental mensen is gisteren lichtge wond geraakt bij schermutselingen tussen de rijkswacht en eni ge honderden mensen die betoogden tegen schendjng van de Belgische taalwetten in de Brusselse gemeente Schaarbeek. Een uur lang hebben de betogers enige lokalen bezet in het gebouv van de Belgische radio en televisie. De betogers waren activisten van het Taal Aktie Komité (TAK), een Vlaamse groepering die zich verzet tegen schending van de taalwetten. Een aantal weken geleden al betoogde het TAK in Schaar beek, de gemeente van burgemeester Nols, een man van liet front van Franssprekenden (FDF), die in zijn gemeente, in strijd met de wet, in het gemeentehuis aparte loketten heeft voor Frans- en Nederlandssprekenden. Ook toen kwam het tot forse botsingen tussen betogers en rijkswacht. Burgemeesters van verscheidene Brusselse agglomeratiege- lingsverbod uitgevaardigd. meenten hadden voor gisteren een demonstratie- en samenscho Bij een woning waarvan de bewoonster scheldwoorden naar de betogers riep werden de ruiten ingegooid. De rijkswacht trad tegen de betogers op met waterkanonnen. Ook rijkswacht te paard was ter plaatse. De voorzitter van het TAK. Piet de Pauw, heeft aanaekondigd dat er in de vakantieperiode elke week in Brussel betoogd zal worden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Met ingang van het komende jaar gaat de overheid de tachtig instituten voor vormingswerk voor jonge volwassenen in ons land voor zeventig procent be talen. De rijkssubsidie be draagt thans 50 pet. De maat regel zal een extra bedrag van ongeveer drie miljoen gulden vergen. Minister Van Kemenade vna Onderwijs en Wetenschappen heeft dit zaterdag de leden raad van het vormingswerk jonge volwassenen (VJV) in Utrecht meegedeeld. De insti tuten krijgen daarmee een be tere garantie voor het perso neel dat bij hen werkt. De minister zei dat het juist voor het vormingswerk jonge vol wassenen van het allergrootste belang is, diat het door de plaatselijke situatie wordt ge dragen. Men pleit de laatste tijd in het algemeen wel voor decentralisatie, maar bij het vormingswerk voor jonge vol wassenen gaat het niet alleen om dat beginsel. Het is voor het VJV een levensvoorwaar de. dat het in de plaatselijke gemeenschap wortelt. De minister had eerder op gemerkt, dat het gehele Ne derlandse onderwijssysteem in toenemende mate behoefte heeft aan een benadering, die men gedeeltelijk van het vor mingswerk kan afkijken. Het vormingswerk heeft een me thodiek ontwikkeld, waarbij men uitgaat van de persoonlij ke en de maatschappelijke si tuatie, waarin de deelnemers verkeren. De maatschappelijke oriën tatie in het vormingswerk is langzaam naar een kritische stellingname verschoven, iets waar men nog niet overal aan gewend is. Dat. kan zelfs tot problemen bij de subsidiëring en dus bij het al of niet voort bestaan van diit belangrijke wenk leiden, meende dr. Van Kemenade. De nieuwe opzet vraagt een voorzichtiger be leid Het VJV moet maar af wachten of de programma's die het aanbiedt in voldoende mate aanslaan. Een voorzichtig personeelsbeleid moet worden gevoerd en het VJV moet voortdurend inspelen op plaat selijke ein regionale ontwikke lingen op het gebied van edu catieve voorzieningen, aldus de bewindsman. werkloosheid. De herkozen leiders zijn de 67-jarige premier Pham Van Dong en negen vice-premlers, onder via generaal Giap, die tijdens dertig jaar oorlog de grote overwinningen op zowel de Fransen als de Amerikanen heeft geboekt. Vietnam werd krachtens de Geneefse akkoorden van 1954 bij de 17de breedtegraad ln twee stukken verdeeld na de nederlaag van de Fransen ln de eerste Indochinese oorlog. De Parijse akkoorden van ja nuari 1973 bepalen dat. het land zal worden herenigd. Dit is ook altijd het doel van Ha noi geweest. fn feite wordt de wederop- Douw van de Zuidvietnamese samenleving en economie van uit Hanoi geleid. De voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, die op 30 april <le macht overnam, is nooit iri Saigon geïnstalleerd. In plaats daarvan wordt de stad nu geleid door een mili tair orgaan dat vol zit met politieke en economische des kundigen uit Noörd-Vietnam. De stad wordt niet verdedigd door troepen van de VRR maar door Noordvietnamese strijdkrachten die goed zijn uitgerust met tanks, artillerie on luchtdoelraketten. (Van onze correspondent) BONN Op haar partijcon gres in München heeft de Bei erse CSU tijdens het afgelopen weekeinde haar voorzitter Franz-Josef Strauss tot ge meenschappelijk kandidaat voor het kanseliersschap van de beide christelijke partijen genomineerd. Door dit met grote meerderheid genomen besluit is de rivaliteit tussen Strauss en de voorzitter van de CDU, Helmut Kohl thans officieel geworden. De kwestie van de kandida tuur voor het kanseliersscliap in verband met de bondsdag verkiezingen van eind volgend jaar veroorzaakt reeds sinds maanden een felle controverse tussen de beide eerst zo homo gene zusterpartijen, In de CSU was men er uiterst veront waardigd over, dat de CDU reeds een aantal weken gele den zonder o-verleg met haar Ko-hl tot kandidaat had be noemd. EEN lid van de Baskische af scheidingsbeweging ETA is zaterdag vlakbij de Franse grens gedood. Dit gebeurde tijdens een vuurgevecht tussen een patrouille van de burger wacht en een groep Baskische nationalisten Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gënève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorea München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Max. temp. licht bew. 20 gr- half bew. 25 gr- licht bew. 22 gr- licht bw.. 24 gr. licht bew. 24 gr. onbew. 23 gr. onbew. 24 gr. licht bew. 23 gr onbew. 23 gr. zw. bew. 20 gr. onbew. 21 gr. onbew. 22 gr. licht bew. 25 gr. onbew. 25 gr. onbew. 23 gr. half bew. 29 gr- zw. bew. 23 gr onbew. 25 gr. regen 20 gr- onbew. 20 gr. onbew. 24 gr onbew. 25 gr licht bew. 21 gr- geh. bew. 20 gr onbew. 23 gr. geh. bew. 13 gr. licht bew. 21 gr. onbew. 25 gr Terwijl zaterdagmiddag half Nederland een verbrande schouder opliep keek ik naar Vara's geknipt voor herhaling. Het jammere van deze uitzen ding is dat de helft van de tijd werd besteed aan een af levering van de Schutters. Di- rekt daarop praatte Jeanne van Munster met drie genera ties van een familie in „Jong geleerd oud gedaan", een pro gramma dat naar de Vara- avond verschoven dient te worden waar het beter tot zijn recht ban komen. Hoe katholiek is KRO's ac tualiteitenrubriek Brandpunt. Presentator Han van der Meer interpreteerde Matt.heus zoals Hij dat noemde „met katholie ke ogen" en Ad Langebent ondervroeg professor Maarse- veen over zijn „bekering" in zake het koningshuis zoals hij dat zelf „in roomse termen" stelde. Charles Swietert was naar Jan Krekels in Limburg gereisd om te vernemen dat deze wielrenner een vaste baan als pijplasser prefe reert boven het inzien in de bergen. Ik verwachtte als „ziener van het onrecht" dat Swietert na alle beschuldigin gen aan het adres van Lamme Driessen® en Ton Vissers een retour naar deze wielerbazen had genomen voor weder woord. Aan de andere kant ben ik blij dat hij lfet heeft nagelaten omdat de Hele zaak me nauwelijks beroert. Het item ovet de dominee in Veere die f2500.- aan de ge meente uitdeelt om 'fl 1.500 te rug te krijgen had in een paar minuten afgehandeld kunnen worden, zodat professor Maar- seveen tijd had om zijn alter natief voor het koningshuis nl. geen staatshoofd, nader uit te leggen, nu liet deze laatste opmerking een zeer vreemde indruk achter. fn KRO's Kleine Kwis wor den de spelregels soepel ge hanteerd, zo soepel dat Van Thieu als een regerend staats hoofd wordt gezien. Hoe dan ook, onderwijzer Frans ging met een bedrag van ruim f 2500,- naar Huis. Gemakke lijk verdiend, al had iedereen hopeloze moeite om het woord pakjesavond te raden. Daar waren de dubieuze aanwijzin gen dan ook naar. KRO als Sinterklaas en het wordt tijd dat de juryleden van Twee kamp. Krijnen en Van Pesch, als Zwarte Piet komen optre den. Literaire programma's op de t..v. zijn welhaast tot misluk ken gedoemd. Gisteravond zond de Vara een portret uit van Thomas Mann. Het zou zinvol zijn geweest als de uit zending was opgehangen aan een aantal thema's. Wat niet te zien was is het best te vergelijken met de serie Schrijvers Prentenboek: veel biografie zonder dat een po ging werd gedaan in te gaan on de literaire kwaliteit van Mann. Om van Pé Hawinkels te horen dat een vertaler moet letten op het, leitmotiv van de roman, dat lijkt me nogal lo gisch- Ik geloof best van uit gever Martin Ross dat het een waagstuk is om vertalingen van Mann op de Nederlandse boekenmarkt te brengen. Op mij kwam het allemaal over als een goedverzorgde Sterspot en daar zat i'k echt niet op te wachten. JOIIAN DIEPSTRATEN.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5