SOS kiest uit damvarianten OOSTBURGSE LUIFELS IN GEBRUIK Overweldigend huldebetoon voor pastoor Omer Gielleit Tienduizenden bezoekers op braderie in Sluis BRIEF AAN PROVINCIALE STATEN OVER COMPARTIMENTERING OOSTERSCHELDE Burgemeester stelde muziek in werking stad streek Kantoor Water staat 25 juni open Minder warm Van de Linde wint Rode -Kruisrit Brand wee rwedstriji in Heinkenszand Vlissingen huldigt sportkampioenen IIiiIiMp zege voor AUTOTRON GEOPEND Westerterp opent 25 juni Vlaketunnel G.S. zeeland bezoeken collega 's in brabant Promotie van drs. Nienhuis Aardenburg 's-Gavenpolder MAANDAG 9 JUNI 1975 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In een brief aan provinciale staten van Zeeland heeft het'Comité Samenwerking Oosterschelde de voorkeur uitgesproken voor twee varianten die toegepast kunnen worden bij de compartimentering van de Ooster schelde. Overigens stelt het comité wel uitdrukkelijk dat uit het feit dat zij wensen kenbaar ten maakt aanzien van die compartimentering niet kan worden afgeleid dat eerder in genomen standpunten een wijziging hebben ondergaan. Het comité spreekt zich uit voor de z.g. varianten C 3 en C 1 Bij model C 3 komt een kanaal door Zuid-Beveland, althans verbreding van het huidige, iets wat het comité betreurt omdat belangrijk natuurgebied hier aan opgeofferd moet worden „Met klem willen wij verzoeken tijdens de werken zorgvuldig op te treden", aldus het comité dat voorts pleit voor verbreding uit gaande van de kanaalzijde zodat werkzaamheden aan landzijde tot het minimum beperkt blij ven. Verder wil men binnen het geheel der Oosterscheldewerken vervanging van de verloren ge- gane natuurgebieden. Het comité beveelt aan de af watering te laten geschieden via het H ingvliet omdat het lozen op de Westerschelde stuit op al lerlei bezwaren Gevraagd wordt verder een omkading van het markizaat van Bergen op Zoom. Men vraagt zich af of het bouwen van een sluis in de Oos- terdam verantwoord is omdat meer dan 25 passages per jaar niet zal voorkomen. Ten aanzien van de variant C1 wordt gezegd dat dit model voordelen biedt op het gebied van planologie, milieuhygiëne en natuurbescherming. Voor deel vindt men ook de duidelijke scheiding tussen de natuurge bieden in het getijdebekken en de voorgenomen economische activiteiten op de Brabantse wal. Het comité vraagt zich wel af wat hierbij het nut is van - in dit geval - twee sluizen op betrekke lijk korte afstand van elkaar, die beide van uit de Rijn- Scheldeverbinding toegang ge ven tot hetzelfde getijdebekken „achterwege laten van een of beide sluizen zal niet alleen een besparing opleveren van aan- legkosten, maar ook een gunstig effect hebben op de kosten van de toekomstige exploitatie", al dus het comité in zijn schrijven (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het nieuw- bouwpand van de provinciale waterstaat in Zeeland, dat staat aan het Groene Woud in Mid delburg, zal woensdag 25 juni 's middags om 16.00 uur officieel worden geopend door de com missaris der koningin dr C. Boertien Om 16.00 zal ir. W de Beijl, h.i.d van de provinciale water staat het gezelschap welkom he ten, waarna dr Boertien zijn openingstoespraak zal houden Na nog diverse sprekers zal ge legenheid bestaan in kleine groepjes het nieuwe kantoor van de provinciale waterstaat te be zichtigen. De vooruitzichten voor dins dag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 13.00 uur Plaatselijk wolken velden, maar aanhoudend droog. Iets lagere temperaturen Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor dinsdag aantal uren zon 5 tot 16; min. temp omstreeks 9 gra den; max temp. omstreeks 20 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent Voor woensdag aantal uren zon: 5 tot 16. min temp om streeks 9 graden max temp omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent hoogwater MORGEN, dinsdag 10 juni Bergen op Zoom 4 02 en 16.29 Hansweert 3 11 en 15 35 Terneuzen 2.30 en 14 55 Vlissingen 1 53 en 14 24 Wemeldinge 5 53 en 16 20 OOSTBURG - Door het beha len van een tiende plaats in de door de West-Zeeuwsch- Vlaamse Autoclub (W Z.A.) ge houden Rode-Kruisrit heeft A. de Bart uit Schoondijke zich aan de kop van het voorlopig klas sement voor het kampioenschap 1975 geplaatst Winnaar van de Rode Kruisrit, die was uitgezet door de heren De Loos en Kolijn, was A. van de Linde uit Aarden burg met 246 strafpunten De baten van de rit kwamen ten goede van de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Roode Kruis De uitsla gen in de a- en b-klasse waren als volgt: 1 A van de Linde, Aarden burg, 246 str p., 2 J Aers, Oost burg 310, 3. L. Basting, Zuid- zande 314, 4 J van de Hagen, Vlissingen 324, 5. A. Degens, Middelburg, 330 B-klasse 1 W Pica vet, Sas van Gent 325 str.p., 2. J Meer man, Vlissingen 375 3. J Ferket, Hulst. 438. 4 A van Engelen burg, Groede 440, 5. H. Geern- aert, Terneuzen, 480. Op de 11e plaats klasseerde zich mevrouw Philipse uit Bres- kens, die daarmee in het bezit kwam van de.Trico-Noble-prijs, voor de bestgeklasseerde dame sequipe Na afloop van de rit werden in café De Vier Emmers de prijzen aan de winnaars uit gereikt. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - Zater dagmorgen beginnen in Hein kenszand de gewestelijke brand weerwedstrijden 1975 klasse 2 De startplaats voor de deelnemende korpsen is sport zaal De Stenge in Heinkens zand De wedstrijden beginnen 's middags om 13 50 uur en zul len rond 18 00 uur afgelopen zijn De leiding van de wedstrijden is in handen van de heer D Tae- kema, juryvoorzitter is de heer A Swieb uit Capelle aan de IJs- sel. De organisatie van de wed strijd wordt verzorgd door het korps Heinkenszand van de brandweer Borsele De deelnemende teams - beter gezegd korpsen - komen uit Kamperland, s-Heerenhoek, Terneuzen, Middelburg, West- dorpe. Vlissingen, Glaschemie, Philippine, Riliand-Bath en Yerseke. VLISSINGEN - B en W van Vlissingen zullen ook dit jaar weer diegenen huldigen die vo rig jaar i.e. 1974) hetzij indivi dueel hetzij in teamverband, een sportkampioenschap hebben behaald De huldiging van deze „kam pioenen" vindt plaats op woensdag 18 juni om 19.30 uur in de burgerzaal van het stad huis te Vlissingen (Van onze paardesport- medewerker) KRUININGEN/ZELHEM - „Marfleet Florescent" en „Dan- nelies" de succesvolle Hack ney's van stal Van Velzen uit Kruiningen eisten op het natio nale concours-hippique van de Nederlandse Hippische Sport bond te Zelhem een dubbele zege voor zich op In handen van de „meesterhaekneynjder" Ge rard van Del den sr liepen de be lde Hackney's zich met het oranje lint in de rubrieken tweespannen Hackney's en con cours tandems Hackney's aan gespannen voor een tweewielig rijtuig In het concours twees pannen Hackney's grote maat reed Gerard van Delden sr „Dannelies" naar een tweede platachter „Marfleet Cap tain van Bas Andeweg. „Mar fleet Florescent" werd in deze rubriek door haai eigenaar W v«(i Vel/en naai een verdienste- lilke vierde uiaals eereden Burgemeester Schipper (met microfoon in de hand) stelt de Oostburgse luifels gebruik" ,in (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Een druk op de knop stelde gistermorgen luidsinstallatie in de luifels, die zijn aangebracht aan bijna alle winkelpanden aan het Eenhoornplantsoen en de Brouwerijstraat, in werking. Hiermee had burgemeester A. Schipper officieel de luifels, die dank zij een forse subsidie van economische zaken kon den worden gerealiseerd, in gebruik genomen. de gc- Aan deze handeling ging een korte bijeenkomst vooraf in lunchroom Contant De heer P van de Plasse heette hierbij de aanwezigen welkom en bood mevrouw Schipper een taart aan De heer Korstanje, midden standsconsulent voor Zeeland complimenteerde de initiatief nemers met hun luifels en zei dat Oostburg een bijzonder mooi winkelapparaat had, zeer doel matig opgezet, een echt streek- centrum Hij wees erop dat de winkeiiers er als de kippen bij waren toen bekend werd dat voor dit soort werken subsidies beschikbaar waren en hij zei dat het plan om de Burchtstraat te beluifelen op het departement gunstig was ontvangen De heer J Boogaard betreurde het ergens, dat tegenwoordig al tijd subsidie nodig is als iets ver richt moet worden Hij vond het jammer dat met alle daarvoor in aanmerking komende winke liers hadden meegedaan Vol gens burgemeester Schipper even later hadden die winkeliers de boot gemist Namens de deel nemende winkeliers dankte de heer O de Milliano gemeente en allen die aan het werk voor de luifels hadden meegedaan In dit verband noemde hij de heer Van de Plasse de grote promotor Als blijk van dank overhandigde hij hem een kist sigaren Nadat de burgemeester de ge luidsinstallatie in werking had gesteld, maakte het gezelschap een wandeling onder de luifels, hierbij begeleid door een vrolijk stukje muziek uit de luidspre kers. (Van onze correspondente) VLISSINGEN - Recreatiege deputeerde A L. van Geesber- gen heeft de tentoonstelling van zestig oude auto's geopend in het Autotron in Vlissingen op het Vlissmgse Stadhuisplein Zoals we al eerder gemeld heb ben, is de tentoonstelling in Vlissingen een dependance van het Autotron van Lips in Dru- nen De heer Van Geesbergen zei dal het Autotron goed inspnngl op de lacune op het gebied van toeristische attracties op Wal cheren Het vorig jaar ingestelde recreatieonderzoek door de pro vincies Noord-Holland/Zuid- Holland en Zeeland sprak toen van een behoefte aan slecht- weer ontspannings-accommo- daties „We zijn blij", zei de heer Van Geesbergen dat de uitkomst van dit onderzoek tot tastbare resul taten heeft geleid met de ope ning van deze tentoonstelling (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Vlaketunnel en de daarop aansluitende weg- delen van Rijksweg 58 tussen Waarde en Biezelinge zullen op woensdag 25 juni officieel in ge bruik worden gesteld door de minister van Verkeer en Water staat drs T E Westerterp De bijeenkomst begint die dag om 10.00 uur met een samen komst voor het NS-station Kruiningen-Yerseke. Rond 12 15 uur zal de minister de ope ningshandeling verrichten. DEN BOSCH Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen woensdag 11 juni een werkbe zoek aan G.S van Brabant Be sproken worden een aantal za ken van gemeenschappelijk be lang zoals wegverbindingen tus sen de provincies, vaste oever verbinding Oosterschelde, wa terschapsconcentratie De Ag ger, kanaalschap De Eendracht, luchtverontreiniging vanuit Be lgië. Baalhoekkanaal en ge westvorming (Van onze onderwijsredacteur) GOES/GRONINGEN - Drs. Ph. Nienhuis (47) wonende te Goes, J. D. van Mellestraat 96, promoveert vrijdag 20 juni aan de rijksuniversiteit te Gronin' gen tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Drs. Nienhuis is verbonden aan het Delta-Instituut voor Hydro-Biologisch onderzoek van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Yerseke. Hij werkt daar als planten-eucoloog In zijn proef schrift behandelt hij de resulta ten van een studie die hij heeft gemaakt over een aantal plan tensoorten, die behoren tot de grote groep van wieren. Als promotor van drs. Nienhuis treedt op prof. dr C. van den Hoek, gewoon hoogleraar in de planten-systematiek aan de rijksuniversiteit te Groningen Ookdr K F Vaas, directeur van het Delta-Instituut te Yerseke, treedt op als cq-referent. Zwembad en speeltuin open - Afgelopen zaterdag gingen speeltuin en zwembad aan de Herendreef weer open. De open stelling geschiedde dit jaar wat later dan gebruikelijk omdat eerst nog enkele voorzieningen aan de inrichting moesten wor den aangebracht. De speeltuin is nu geopend van maandag tot en met zater dag van 09 00-20.00 uur en op zondagen van 14.00-20.00 uur Het zwembad is -van maandag tot en met zaterdag geopend van 09.00-12.30 uur en 14.00-18.00 uur, zondags van 14.00-17 45 uur en van maandag tot en met vrijdag bovendien ook van 18.30-19 45 uur Monumentenjaar - In het ka der van het monumentenjaar 1975 wordt voor leerlingen van de lagere scholen in Aardenburg een wedstrijd georganiseerd met betrekking tot de „monumen ten" vooral in eigen omgeving. De wedstrijd bestaat uit ver schillende onderdelen zoals te kenen, schilderen, plakken, boetseren en andere expressie vormen De bedoelmg is dat een jury t.z.t de werkstukken zal beoor delen, waarna dan een'tentoon stelling wordt gehouden Het idee voor deze wedstrijd is uit gewerkt door de hoofden van de scholen in samenwerking met het Evenementen Comité Aar denburg Collecte - De huis-aan- huiscollecte voor het Rode Kruis heeft in 's-Gravenpolder het be drag van f 632,69 opgebracht (Van onze correspondent) BRESKENS - Honderden mensen hebben gisteren tijdens een zeer drukke receptie in „De Uitkomst" de hand gedrukt van pastoor Omer Gielleit van de Barbara-parochie in Breskens, die gisteren zijn 25-jarig priesterjubileum vierde. Voor de eucharistieviering be stond een zo'n overweldigende belangstelling dat misbezoekers buiten de dienst, die werd ge houden op het thema „ons ge zamenlijk priester-zijn, waar onder het mijne" (een thema uitgezocht door de jubilaris zelf), moesten bijwonen. Ook hier echter een vleugje feest vreugde want niet alleen was de kerk versierd, een erehaag bui ten getuigde van de vreugde van de Breskense gemeenschap. Na afloop van de eucharistie viering werd pastoor Gielleit toegesproken door de heer G. van Vught, voorzitter van het kerkbestuur. Hij stak duchtig de loftrompet en verzweeg daarbij niet dat de gunstige financiële positie van de parochie te dan ken was aan de pastoor, die zijn salaris beschikbaar stelt aan die parochie. Daarna boden Paul Gernaert, Marjon de Reu en Nicolien Buijsse, leerlingen van de lagere en kleuterschool in Breskens pastoor Gielleit een tekening aan, waarop het parochiege- ;t schenk was afgebeeld. Omer Gielleit heeft namelijk voor zijn beeldhouwwerk nu de beschik king over een heus atelier dat achterin de tuin van zijn huis is opgebouwd Ook ontving hij een zilveren leeuwerik aan een ket ting en een gedicht van de heer Van Jelgershuis, dat was inge lijst door de heer J. Boekhout. Om 12.00 uur begon de recep tie in „De Uitkomst" Direct bij binnenkomst weerklonk het feestlied dat de bejaarde com ponist Cor Schijve ter gelegen heid van deze dag had geschre ven. Toespraken werden gehou den door pastoor C. Vercruysse uit Meerdonk, die een schilderij schonk Namens badgasten, toe risten en „andere zwervers van Zeeuwsch-Vlaanderen" sprak de heer De Kleine uit Groede De heer W Sytsma sprak namens de gereformeerde kerk en ds. Leenmans namens de her vormde kerk, namens het ge meentebestuur werden felicita ties aangeboden door wethou der J J Vergouwe en gemeente secretaris P. Verhage. Tijdens braderie in Sluis- rommelmarkt in de Vrijstraat. (Van een onzei verslaggevers) SLUIS - Begunstigd door het mooie weer heeft de braderie in Sluis de laatste twee dagen tien duizenden bezoekers getrokken Vanaf 's morgens 10 00 uui schuifelde reeds zaterdag en zondag een drukke menigte dooi de nauwe straatjes Wij zijn bijzonder tevreden maar be halve de organisatie heeft ook het weer een handje geholpen aldus een tevreden actiecomité secretaris A van Beijsterveldt De vele duizenden hebben gis teren ook de dne paalzit(st)ers kunnen bewonderen Gedrieën braken Pia van Eeden uit Zaamslag, Ferry Westphal uit Hoek en Paul Sqe uit Sluis het Nederlands record Om 10.30 uur, na afloop van het vuur werk, werden zij met enig feeste lijk vertoon van hun hoge zit plaatsen gehaald Helemaal vooi mets is hun zit niet ge weest want het regende de laat ste dagen premies voot hen Bijzonder veel belangstelling was er ook voor het stadsomroe- perseoncoufs dat evenals vorig laai werd gewonnen door A Kramei uit Wissenkerke. 2 F Btaeke Sluis. 3 P de Martelae- re, IJzendijke De jeugd kon zich zaterdag morgen tijdens een rommel markt (zie foto) uitleven Er wa ren jonge handelaartje)- die een omzet van ruim 70 gulden haalde en het ziet er naar uit dat de huidige Sluise middenstand goede opvolgers gaat krijgen. Een waardig slot van de bra derie vormde een feeëriek vuurwerk dat gisteravond langs de Brugse vaart werd afgesto ken Muzikaal breide de scou ting Sint-Leo uit 'Brugge, een bekende band, een einde aan de braderie. Sluis heeft weer een hoop drukte en bezoek achter de rug. Waarschijnlijk dat dit woens dag nog eens dunnetjes wordt overgedaan als in België alle middenstands- en horecabed rijven een dag in staking gaan.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3