VERLEGH 3 redeling voldaan Fransen kwaad V Vier panden in binnenstad van Goes uitgebrand DUBBELE MOORD IN DE BIJLMER SNEL OPGELOST 3lan gooit jongen (9) met fiets en al in liet water Drie mensen verdronken OLIEPLAS IN EEMSKANAAL DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Baby uit Dongen in tuigje gestikt Schade ruim een miljoen gulden DE STEM Kuiper kopman Tour- ploeg helpt u bouwen andaag ir Filiaalchef en dochter doodgestoken File van 10 kilometer in Zeeland Zeker vijftien doden bij treinbotsing in Beieren Politie vindt „zeekoe*' Nederlandse in Oostende gearresteerd Waterschade Afgezet Giro Thevenet Tweede, verdachte Schoten Vrij Rosse huurt Leiden Man overleden na mishandeling G-iMNEKENWEG 282-292 BREDATEL.OlCjÖO-52550 STEM Maandag 9 juni 1975 Hée jaargang n&r-Y7661 EDITIE VOOR ZEELAND directeur, dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom goes hulst oosterhout roosendaal terneuzen UTRECHT (ANP) We gens kindermishandeling heeft de Utrechtse politie za terdag proces-verbaal opge maakt tegen de 27-jarige Utrechtse elcktromonteur Adriaan de R. De man heelt bekend de 9-jarige Frankje van Gelder met fiets en al in hel water te hebben gegooid. Toen het ventje weer op de kant kroop kreeg hij nog een klap in het gezieht van de man. De man gqf deze afstraf fing omdat hij 't niet kon zet- len dat Adriaan. die met twee vriendje;- zat te vissen aan de gracht van fort De Klop, wel een visvergunning had en hij niet, zo gaf hij de politie als verklaring voor zijn optreden. De R. was van zijn fiets gestapt toen hij de drie zag vissen en vroeg of zij een visvergunning had den. Toen het drietal hem de vereiste papieren toonde, werd hij kwaad en zei dat er toch niet gevist mocht wor den waarna klappen vielen. De kinderen haalden daarop gillend hulp in de naburige woning waar toevallig een politieman woonde. Die moest met behulp van zijn zoon en politiehond De R. buiten gevecht stellen voor hij bereid was mee te gaan naar het politiebureau. ELGIE KIEST F-16 (Van onze correspondent) BRUSSEL DEN HAAG Het besluit van de Belgische regeringsraad om een groot aantal (162 van de 116) Starfighters te vervangen doer het Amerikaanse toestel, de F-16, lijkt voor lopig het eind te zijn van een kwestie die maandenlang aan sleepte. Het besluit van zaterdag betekent dat de vier landen, Nederland, België, Denemarken en Noorwegen, tenslotte één blok zullen blijven vormen, een blok dat aanzienlijk betere voorwaar den zal verkrijgen bij zijn aankoop van nieuwe vliegtuigen dan wanneer elk van de landen afzonderlijk onderhandeld had over aanschaf van nieuwe vliegtuigen. Het Belgische besluit bete kent ook dat General Dynamics het „contract van de eeuw" in de wacht slepen. Noorwegen en Denemarken zijn ai veel eerder tot het besluit gekomen de F-16 aan te kopen. De Nederlandse re gering nam haar besluit op 24 mei. Het debat in de Tweede Kamer, deze week, bracht het Nederlandse regeringsbesluit niet duidelijk in gevaar. In België ligt deze laatste kwestie nog iets anders. Als de Beigische premier, Leo afLwLafcilf morgen bet Belgi sche regeringsraadbesludt in de Kamer van Volksvertegen woordigers zal verdedigen zal. zo is de algemene verwach ting, de socialistische oppositie (die deze week nog verzocht (Vervolg op pagina 5.) (Van een onzer verslaggevers) B' DA De zes maanden oud wens Emes uit Dongen in Breda door ver stikking om het leven geko men. Bii een bezoek aan fami lie had de moeder de baby op bed gelegd en in een tuigje vastgebonden. Toen zij een uur later ging kijken was het kind dood. Vermoedelijk heeft het zich op eigen kracht om hoog gewerkt waardoor het uit bed is gevallen. WARM Zonnig. Vrij warm. Briesje. STAD EN STREEK Gezellige rommelmarkt in Sluis. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Kans op nieuw akkoord tussen Israël en Egypte. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Ex-miss World voorziet film en t.v. van figu ranten Pagina 11 MERIJNTJE: Protestué's. HEERLEN-LEEUWAR DEN Zaterdagmiddag Is in Heerle de 5-jarige Dorothea Meelkoop uit die plaats in een uitgebaggerde met water ge vulde zilverzandigroeve ver dronken. Het kind was met enkele buurmeisjes in de buurt van een groeve aan het spelen toen haar brilletje in het water viel. Bij haar pogin gen het brilletje uit het water te halen viel het meisje vooro ver in de groeve en ver dronk. De 23-jarige C. Kuperus uit Leeuwarden is zaterdagoch tend verdronken. Hij viel uit een visboot in het Nieuwe Ka naal. Zondagmiddag is de drie jaar oude Michael van Tuyn in het privé-zwembad van zijn ouders in Moergestel verdron ken. Het kind had de hele middag met broertjes en zus jes zitten spelen en moet op een onbewaakt ogenblik bij het water halen uitgegleden zijn. De ouders hebben het jongetje boven water gehaald en nog kunstmatige ademha ling geprobeerd, maar zonder succes MiiNCHEN Zeker vijf tien mensen zijn om het leven gekomen doordat gistermiddag in Beieren, tussen Holzkirchen en Bad Toelz, twee treinen frontaal op elkaar reden. Vijf tig tot zestig reizigers werden deels ernstig gewond. Men vermoedt dat zich in twee in elkaar geschoven wagons nog meer slachtoffers bevinden. Het ongeluk gebeurde op een traject met enkel spoor, enkele honderden meters van het station vap Warngau. De twee locomotieven troffen elk aar met zo'n snelheid, dat zij er als één uitzien. De trein uit de richting Holzkirchen zou te vroeg uit die plaats vertrok ken zijn of daar niet hebben gestopt. Met helikopters zijn de zwaargewonden naar zie kenhuizen gebracht. Het uitgebrande stukje Goese binnenstad: het hoekpand Harley Mode, bar Caiypse (links) en koffiehuis „Het Papegaaitje" (rechts). ("Van onze redactie binnenland) WIERING-ERMEER Tijdens een visserijcon trole door de rijkspolitie Wielingermeer zondag op het IJssëlmeer nabij de plaats waar in 1945 de Wieringermeerdijk doorbrak, werden de po litiemannen er door een visser op attent gemaakt dat al enige tijd een koe zich bevond op het punt waar de dijk uit het water verrijst. Toen de politie ter plaatse kwam bleek het een koe te zijn die daar aan het kalven was. De politie ambtenaren traden snel op als verloskundigen, maar moesten helaas constateren dat h-et kalf dit avontuur niet had overleefd. De koe bleek uit een weiland in de nabijheid te zijn uitge broken. BRUSSEL (ANP) Een Nederlandse vrouw van 35 jaar (de politie heeft haar identiteit niet bekend ge maakt) is in het weekeinde in Oostende gearresteerd nadat de Rijkswacht, hij een routi necontrole een kilo hasjisch in haar auto had gevonden De vrouw had het verdovend middel via de grenspost Sluis naar België gebracht. De vrouw en haar 15-iarige zoon die haar vergezelde, werden aangehouden. (Van onze correspondent) GOES In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Goese binnenstad vier panden totaal uitgebrand. De oorzaak is nog niet achterhaald. De schade bedraagt 1,1 miljoen gulden. De brand ontstond tegen kwart voor twee boven de koffieshop „Het Papegaaitje" in de smalle Papegaaistraat. Het vuur sloeg eerst over naar de kleutermodezaak van Wis se, die recht tegenover „Het Papegaaitje" ligt. Daarna tast te het vuur het pand op de hoek van de Papegaaistraat en de Lange Vorststraat aan. In dit pand was modehuis Harley gevestigd. Daarvandaan vrat het vuur zich een weg naar de bar Calypso in de Lange Vorststraat. Voor het zover was had de politie de bar laten ontruimen en de omwo nende winkeliers, voor zover dat nog nodig was, gewekt. In de koffieshop en de twee mid denstandszaken bevond zich hij het uitbreken van de brand niemand. De brandweerkorpsen uit Goes, Kattendijke. Wolphaarts- dijk en 's-Heer Arends- kerke waren tot 04.00 uur met al het beschikbare materieel in de weer om het vuur onder controle te krijgen, De aan grenzende panden (Sinke de Graag J. de Roo en Wolfede ratie) liepen min of meer ern stige waterschade op. De directe omgeving van de uitgebrande panden is wegens instortingsgevaar met drang hekken afgezet. Vanochtend zal begonnen worden met het slooen van de panden op de hoek van de Papegaaistraat en de Lange Vorststraat. De eigenaars van de ver woeste panden zijn tegen brand verzekerd. (Van onze sportredactie) BREDA Hennv Kuiper is door ploegleider Piet Lie- bregts aangewezen als de kopman van de Frisol-equt- pe, die zal deelnemen aan de Tour de France. Liebregts heeft voorlopig vijf man een plaats gegeven in de Tour- ploeg. Naast de coureur uit Ossendrecht, die zijn kop manschap o-a. dankt aan een schitterende vijfde plaats in het eindklassement van de Ronde van Spanje, zijn ook Fedor den Hertog, Cees Priem en de Belgen José De- cauwere en Willy Vanneste reeds zeker van deelname aan de Ronde van Frankrijk. Liebregts besluit na het nati onale kampioenschap, dat op 22 juni in Hoogerheide wordt gehouden, met welke renner-s hij de ploeg zal aanvullen. De 26-Jarige Italiaan Fausto Bertoglio, die tot vo- ri» jaar nog nooit een over winning bij de profs had be haald, heeft de Giro gewon nen. Zaterdag in de slotetap pe sloeg hij een laatste aan val van zijn naaste concur rent, de Spanjaard Galdos, overtuigend af. De Belg Freddy Maertens, die de eerste vijf etappes van De Dauphiné Libéré op zijn naam schreef en regel recht op de eindzege leek af te stevenen, werd in het weekend volkomen in de vernieling gereden. Hij ver speelde tientallen minuten. De Fransman Bernard The venet is nu de onbetwiste leider- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Na een nacht en ochtend posten heeft de Amsterdamse moordbrigade zondagmorgen bij zijn woning in het flatgebouw Gliphoeve in de Bijlmermeer de verdachte kun- nen aanhouden van de dubbele roofmoord, die zaterdagavond even na halfacht in de Bijlmer werd gepleegd. Hierbij kwamen de 42-jarige filiaalchef D. J. van Dijk en diens achtjarige doch tertje Patricia door messteken om het leven. De 32-jarige mevrouw A. van Dijk en het zoontje Quiri- nus werden zeer ernstig ge wond, maar bevinden zich na een operatie buiten levensge vaar. De verdachte, de 22-jarige in Nederland geboren Indone siër J. S., heeft bekend alle leden van het gezin in hun woning in het flatgebouw Kempering met een groot broodmes diverse steken te hebben toegebracht. Het was hem te doen om de winkel- en kluissleutels van de zaak van Simon de Wit aan de Karspel- dreel, waar de heer Van Dijk de leiding had. Na de aanslag pakte hij de sleutels uit het jasje van de filiaalchef en begaf zich naar de winkel, waar hij f 15.000 uit de kluis haalde. De jonge man was oud-werknemer van zijn slachtoffer en zijn identi teit was vrij spoedig na het drama bekend. Zondagmiddag omstreeks vijf uur werd nog een tweede verdachte aangehouden. Het is de 21-jarige in Suriname ge boren D. N„ met wie S. zijn buit zou hebben gedeeld en die hem een revolver zou heb ben geleverd. S. had dit wa nen niet in de woning van zijn slachtoffers gebruikt. Wel schoot hij er tweemaal mee op de buurman van de slachtof fers, toen hij het huis ver liet De buurman was naar bul ten gerend, nadat de vrouw en haar zoontje bij hem naar bin nen waren gevlucht. Hij gooi de een parapluie naar de da der, die daarna op hem schoot. De schoten werden gehoord door enkele voorbijgangers, die de man zagen vluchten en in hem een vroegere bediende van Simon de Wit meenden te herkennen. Het onderzoek van de recherche leidde vervolgens naar de woning van de ver dachte. Hij werd niet thuis getroffen, wel kwam men ach ter zijn naam. (Van onze redactie binnenland) APPINGEDAM Zondagmiddag heeft de in het Eemskanaai bij Appingedam liggende Urker vissersboot de UK-192, (Prins Johan Friso), uit Urk naar schatting duizenden liters olie ver loren. De olie kwam in het Eemskanaai terecht maar kon later in de avond door leden van de daarin gespecialiseerde brand weer van Delftzijl grotendeels worden geneutraliseerd. De brand weer legde een zgn. oil-boom over het water. De olie bleef daar door binnen deze op het water drijvende slurf drijven. Vervol gens werd een grote hoeveelheid chemische bestrijdingsmidde len op de olie gestrooid, waarna men de de oil-boom langzaam naar de vaste wal kon trekken en de olie kon verwijderen. Al hoewel hierover nog geen zekerheid bestaat, vermoedt men dat een schakelaar van de pomp-installatie is blijven hangen. Uit het feit dat de olie metershoog uit de ontluchtingspijp is gespo ten, maakte men op dat er in de olietank een grote druk moet zijn ontstaan. De heer Van Dijk bleek drie dagen vrij te hebben gehad en aanvankelijk tastte de politie in het duister over het motief van het misdrijf. Dit veranderde toen de as sistent van het filiaal vertelde, dat hij 's avonds om zeven uur de sleutels van de zaak bij zijn chet had afgegeven. „Wij zijn toen naar de winkel ge gaan en ontdekten, dat de voordeur en de kluisdeur openstonden. De sleutel zat nog op de kluisdeur. Voor ons was het op dat moment duide lijk, dat roof het motief was", aldus commissaris G. Toore- naar. die het onderzoek leid de. Na zijn arrestatie vertelde de Indonesiër, dat hij naar zijn woning was teruggeko men om zijn cavia's te voeren. Hij had nog f 4500 bij zich en een grote revolver met een nieuw soort dum-dum munitie. Hij zou het wapen hebben ge kocht toen hij na de moord aanslag onderdook in de ros se buurt van Amsterdam. Het mes gooide hij weg. De door de Surinamer geleverde revol ver zou hij aan een vriend hebben gegeven. Volgens zijn verklaring kwam hij na het leeghalen van de kluis, N. te gen, die hij de helft van de buit gaf. De Surinamer werd aangehouden op de Nieuw markt, waar hij volgens af spraak S. zou ontmoeten. Bei den waren wegens „kleine cri minaliteit" al eerder met de politie in aanraking geweest. De 29-jarige Leidenaar Joh Cavé is in dc nacht van vrij dag op zaterdag om het leven gekomen bij een steekpartij op de Langebrug in zijn woon plaats. De 27-jarige P. Berg man is gewond geraakt. De steekpartij was het ge volg van een ruzie die ver moede lijk na barbezoek is ont staan tussen een tot nog toe onbekend gebleven rijksgenoot en zijn vriend en de twee Leiüenaars. Het viertal moet volgens de Leidse politie op een gegeven ogenblik aan het vechten zijn geslagen, waarbij de vriend van de rijksgenoot flina werd toegetakeld. De rijksgenoot zou kort daarna de twee Leidenaars achterna zijn gelopen en met een mes in de rug hebben gestoken. De hevig bloedende Cavé is kort na aankomst in het aca demisch ziekenhuis als gevolg van een slagaderlijke bloeding overleden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Dl de Ursu- lakliniek in Wassenaar is de 33-jarige Hagenaar N. Bootjes overleden aan de gevolgen van een ernstige mishandeling donderdagavond. Na een vechtpartij had het slachtoffer een klap op zijn hoofd gehad met een stuk hout. Agenten vonden de bewus teloze man. Omdat hij voor de vechtpartij stevig had gedron ken was er aanvankelijk enige verwarring of hij nu dronken dan wel gewond was. De man werd echter snel overgebracht naar een ziekenhuis en daarna naar de Ursulakliniek, waar hij vrijdagavond aan hersen letsel is overleden. De man die vermoedelijk het stuk hout heeft gehanteerd, is aangehou den. (Van onze correspondent) GOES - ROOSENDAAL Gisteren op het eind van cte middag, zijn lange files ont staan op de rijkswegen in Midden- en Noord-Zeeland. In Midden-Zeeland stropte het verkeer richting Brabant op nabij Kapelle. Óm zeven uur gisteravond was de file met strandbezoekers, die op weg waren naar huis, aangegroeid tot ongeveer tien kilometer. De file slonk geleidelijk in de loop van de avond. In West- Brabant ontstonden files op het weggedeelte Roosendaal Etten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1