Geheimhouding tractaat- besprekingen betreurd Voorlichting over waterkwaliteit Houtsnede in Zeeuws kunstenaarscentrum Boeiende expo in Knokke OPENHEID NA ONDERTEKENING HAND IN HAND Oplossing puzzel 5: De eerste helft zit erop stad streek 1 Diploma voor Ethiopiërs Zomer De speciaalzaak in BONT 10% zornerkorting PELTERIJENHUIS VERMEULEN Secretaris Honteruiters V.M.Z.-bezwaar tegen Hoechst- vergunning Weekenddienst Stemredactie •ZATERDAG 7 JUNI 1975 (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslo ten een werkgroep voorlichting waterkwaliteit Zeeland in te stel len. Volgens voorzitter A. van Geesbergen van het recreatieschap het Veerse Meer een goede aanzet om te komen tot een objectieve voorlichting aan het publiek over de waterkwaliteit. „Hier moet meer waarde worden gehecht aan de voorlichting zoals die vorig jaar via de televisie tot stand kwam", zo merkte hij gistermogen op tijdens de algemene bestuursvergadering van het schap. Na afloop van de vergadering bestreed de heer Van Geesber gen de getrouwheid van de t.v.- voorlichting niet. „Die was ech ter niet volledig. Wij hebben geen bezwaar dat slechte stukjes van b.v. het Veerse Meer be kendheid krijgen, maar dan moet daarbij ook melding ge maakt worden van de vele goede plekken water. Nu kwam het over alsof het Veerse Meer altijd slecht was", zo zei hij. De bedoeling is dat de door G.S. in te stellen werkgroep overigens voorlichting geeft over alle Zeeuwse wateren. De werkgroep moet zelf bepalen waar en hoe waterverontreini ging gemeten moet worden om aldus te komen tot het samen stellen van een kaart op jaarba sis. Blijkens mededelingen van de heer Van Geesbergen hebben de rond het Veerse Meer gelegen gemeenten overeenstemming bereikt over de watertoeristen belasting. In die zin dat water- VLISSÏNGEN - Vier stuur lieden van de Ethiopian Ship ping Lines krijgen zaterdag 14 juni in De Ruyterschool te Vlis- singen het diploma van eerste stuurman. Het viertal is in 1967 op de zeevaartschool te Vlissin- gen gekomen. In 1968 werd het diploma voor derde stuurman behaald, in 1971 dat van tweede stuurman en dit jaar de verkla ring voor eerste stuurman. sporters die voor een vol seizoen belasting betaald hebben in een bepaalde gemeente geen belas ting behoeven te betalen als zij een paar dagen in een andere jachthaven aan het Veerse Meer verblijven. Hiertoe zal de water sporters een sticker worden uit gereikt. Het algemeen bestuur koos gisteren tot secretaris de heer P. Wisse. Als lid van het dagelijks bestuur werd bij ac clamatie - namens Walcheren - gekozen burgemeester Hack van Veere. Ten aanzien van uit te voeren projecten, waarvoor subsidie-aanvragen .zullen uit gaan, zei de heer Van Geesber gen toe te laten onderzoeken wat voor extra-mogelijkheden strand De Stenen Beer nog heeft. „Wij moeten wel opassen een te grote druk op dit punt te leggen", zo zei hij. De oeverver- dediding ter plaatse was evenals de dagrecreatie geen punt van moeilijkheden. Het algemeen bestuur stelde het jaarverslag 1974 oververanderd vast, even als de rekening over dat jaar. Wij hebben redelijk goed ge boerd", aldus voorzitter Van Geesbergen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: aanhoudend mooi zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tot 16. Min temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: om streeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. temp. omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. waterstanden Konstanz 424 min 3, Rhein- felden 316 min 3, Plittersdorf 496 min 19, Maxau 567 min 11, Plochingen 139 min 2, Mann heim 411 min 16, Steinbach 128 onv., Mainz 382 min 5, Bingen 235 min 7, Kaub 296 min 9,Trier 244 plus 1, Koblenz 292 min 2, Keulen 271 plus 1, Ruhrort 425 plus 15, Lobith 1037 plus 18, Pannerdense Kop 1002 plus 17, Nijmegen 826 plus 16, IJsselkop 899 plus 12, Eefde IJssel 415 plus 5, Deventer 289 plus 5, Katerveer-Spoordersluis 49 onv., Monsin 5446 onv., Borgha ren 3848 min 6, Belfeld 1099 plus 1, Grave beneden de Sluis 500 plus 2. (ADVERTENTIE) KEU'ZE UIT HONDERDEN BONTMANTELS EIGEN ATELIER Vismarktstraat 19 Breda (Van onze paardesport- medewerker) TERNEUZEN -Tot secretaris van de landelijke rijvereniging „Honteruiters", aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Landelijke Rijver- enigingen is benoemd: J. de Kok, Mr. P. J. Haarmanweg 55, Ter- neuzen, tel 0'. 1^0-4300. Afgelopen woensdag is de trekking verricht van de 5e puzzel in de AUDET-actie „Hand in hand", waarbij naast de hoeveelheid normale weekprijzen ook een groot aantal extra prijzen en geldprijzen te winnen waren. Inmiddels is er bijna 34.000 gulden binnengekomen. Om voor de extra prijzen in aanmerking te komen moest men het juiste aantal letters F uit de afgelopen puzzels vermelden. Omdat bij de 10e en laatste puzzel het totale aantal letters F van de gehele actie kans geeft op de tweepersoons vliegreis naar Manilla, willen wij u het juiste aantal bij deze tussenstand niet onthouden. In de puzzels 1 tot en met 5 komt 17 maal de letter F voor. Verder is besloten, dat alle oplossingen van het foutieve slagzin-diagram in de vorige puzzel even goed zullen mee dingen voor de weekprijzen. U vindt puzzel nummer zes, nogmaals afgedrukt, naast de nieuwe weekpuzzel in Vrijuit van vandaag. En dit zijn de prijswinnaars: hoogwater MORGEN, zondag, 8 juni - Bergen op Zoom 2.35 en 15.02 Hansweert 1.46 en 14.13 Terneuzen 1.11 en 13.38 viissingen 0 41 en 13.06 Wemeldinge 2.26 en 14.53. Maandag 9 juni - Bergen op Zoom 3.17 en ia.45 Hansweert 2 28 en 14.55 Terneuzen 1.51 en 14.17 Vlissingen 1.19 en 13.45 Wemeldinge 3.08 en 15.36. WEEKHOOFDPRIJZEN: Stereo-elektrogrammofoon van Philips. A. Janssen- Stroeken, Keulseweg 169, Reu ver (L) Tafelradio van Phlips. Mevr. A.A. Belle-Smits, Emiel van Averbekestraat 45 Breda. Volautomatisch koffiezetapp. van Inventum. Mevr. Luijten, Hendr. Luijtenstraat 22, Roer mond. Haardroogkap, De Volhar ding. H.R. Elzenga Dorpstraat 69 Wamel. 3 Lp's naar keuze van Emi nent Orgels. W. Polman, Kerk straat 3 Driel. TUSSENTIJDSE EXTRA- WEEK -HOOFDPRIJZEN BIJ DE 5E PUZZEL: (Prijzenpak ket beschikbaar voor inzenders van het totaal aantal F's van de puzzels 1 t.m. 5) Juiste aantal F's is 17 (zeventien). Kleurentelevisie van Philips. P.H.M. Daniels, Schoolstraat 11 Oeffell (N.B.). Sankyo filmcamera CM-400 van B.V. Transconlinenta. W. Klercq, Ratelaar 78 Apeldoorn - 6703. Afzuigkap van Daalderop. Mevr. A. van Steen, Weigelia straat 37 Breda. Cassette-recorder van Phi lips. Mevr. Bisschop Knops, Eri calaan 24 Neer (L). Sankyo digitaalklok van B.V. Transcontinenta. Mevr. Hend riks van Ooi. Oude Oostrumse- weg 13 Venray (L). 10 prijzen van 200 in con- tant< Fa. u den Biesen, Kerkstraat 10 Aiphen (Gld), P. Bekers, Kast. Kessenichstraat 15 Maas tricht. J. Potgieser, Rijnbeek straat 101 Venlo. Mevr. Timmer, Dahliastraat 22 Heteren. A. Hofkens, Vreedestraat 2 Rijen. WEEKPRIJZEN: Infraphil-lamp, Wegenbouw Didam. P.A.M. de Loos, Hoge- nakker 29 Zevenaar. Transistor-batterij-wandklok, Mercator Drent. A. van Meurs, Kanaalkade 30 Aftel. Alumi nium trap van Brabantia. J A, Leijdekkers, Dr. Struycken- straat 188 Breda Shopper van Brabantia. Fam. Thijssen - Pe ters, Bredeweg 17 Groesbeek. Strijktafel van Brabantia. P Cappendijk, Fred. Hendrik straat 37 Lamswaarde. Mini- boiler v.d. auto van Unison. R. F G M de Vos, Beatrixstraat 9 Bunde. Mini-boiler v.d auto van Unison. H. de Klerk Prins Be- rnhardstraat 16 Oosterhout. Snoerloos scheerapp., De Vol harding. M Beenen-Weekers, Beatrixlaan 12 Posterholt. Per sonenweegschaal van Braban tia J.J M. van Rijswijck, Maar straat 6a Arcen. Pedaalemmer van Brabantia. F G Kleij, Henri Hermanslaan 504 Geleen Haardroger, Wegenbouw Di dam. Jos Crijns, Amstenrader- weg 121 Hoensbroek. Soft drinks van Winters H.A.A. van den Broek, Weezenhof 81-75 Nijmegen. Kantel prullenbak, Mercator Drent. G L. van der Zee, Granietstraat 13 Maas tricht. Wandbusopener van Brabantia M Huitink, Insulin- delaan 27 Vorden Senoritas- sigaren van Willem II J Th M Lurvink, Molenkamp 48 Aal ten. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland betreuren het dat de inhoud van de tractaten voor aanleg van het Baalhoekkanaal en de bochtafsnijding in de Westerschelde bij Bath niet bekend wordt gemaakt voordat de Belgische en Ne derlandse regeringen deze verdragen hebben onderte kend. G.S. van Zeeland zijn zelf niet in staat te vertellen wat zij over deze zaak weten omdat hun bij de besprekingen op 14 februari van dit jaar met de Nederlandse onderhandelingsdelegatie voor het Baalhoekkanaal geheim houding werd opgelegd. Met deze verklaring maken G.S duidelijk ook liever te willen hebben dat de inhoud van beide verdragen eerst zou worden be sproken door Provinciale Staten van Zeeland voordat onderte kening zou plaatsvinden. G.S. hebben dan ook minister Wes terterp verzocht om van mening te veranderen Op 6 mei van dit jaar zei de minister namelijk op vragen van de Zeeuwse senato ren mr J Schlingemann (WD) en drs M C Verburg (PvdA) tij dens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer niet bereid te zijn het Baalhoek- kanaaltraktaat te publiceren voor de ondertekening G.S van Zeeland betreuren deze houding ook omdat op dit moment, nu de onderhandeling tussen Neder land en België nog niet zijn afge sloten, nog niet geheel duidelijk is in hoeverre met de belangen van Zeeland rekening wordt ge houden Dit alles delen G.S mee op vragen van de CDA- statenleden H. Eversdijk uit Heinkenszand, P Everaert uit Walsoorden en C. Balkenende uit Biezelinge. Op de vraag of met het college van G.S. vol doende overleg is geweest over de tractaatvoorwaarden en of Zeeland voldoende inspraak heeft gehad, zeggen G.S.: „Wij achten het vertrouwelijk over leg met ons college over de traektaatvoorwaarden inzake het Baalhoekkanaal voldoende. Wij zijn van mening dat ditover- leg wel tot enig resultaat zal kunnen leiden. De publieke in spraak van Zeeland moet echter bepaald onvoldoende worden geacht. Op de vraag of er vol doende garantie komt om te voorkomen dat België de nieuwe verdragen net zo naleeft als de afspraken rond aanleg van het kanaal Gent-Terneuzen, ant woorden G S dat tijdens het overleg met de Nederlandse on derhandelingsdelegatie G.S. is gebleken dat naleving van de tractaatsvoorwaarden veel aan dacht krijgt. Meteen voegen G.S eraan toe dat het niet ge bruikelijk is dat in dergelijke in ternationale overeenkomsten sancties worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Bij het col lege van Gedeputeerde Staten heeft de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland (V.M.Z.) bezwaar aangetekend tegen de aanvul ling van de in dé officiële be kendmaking van 16 mei ge noemde vergunningen voor Hoechst. In die aanvulling staat onder meer lat van de lijst van bijge voegde emissiepunten nog nader moet worden bepaald welke stoffen en hoeveel daarvan mo gen worden gespuid. Volgens de V M.Z heeft men daar echter al vanaf 1966 de tijd voor gehad De V M Z is van oordeel dat elke vergunning duidelijk moet voorschrijven waaraan zowel het bedrijf als de toezichthou dende overheid zich dienen te houden en voorts vindt de ver eniging dat de meetresultaten van elk kwartaal openbaar ge maakt moeten worden. Ook dat zou in de vergunningen moeten staan. Nieuwe vereniging natuurbescherming (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Onlangs is in Oost burg de natuurbescher mingsvereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen „het Duumpje" opgericht. In feite een heroprichting, want voor heen bestond er een vogel be- schermingswacht met dezelfde naam. Voorzitter werd mr H A R de Mul uit Oostburg. secretaris Thijs Kramer uit Zuidzande en penningmeester P van 't Wes teinde uit Groede De vereniging houdt op 21 juni zijn eerste ex cursie. doel is dan natuurreser vaat het Zwin. Met Frits Lensvelt stelt het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 te Middelburg een geboren Zeeuws kunstenaar voor, die niettemin in deze provincie weinig bekend is. De reden daarvan is dat Lensvelt te veel gezworven heeft, want zijn biografie vermeldt dat hij ge boren werd in 1922 in een huis aan de Zeedijk tussen Veere en Vrouwenpolder, daarna de provincie Zeeland vaarwel zei om drie jaar in Frankrijk, twee jaar in Spanje en Portugal en tien jaar in België te verblij ven. Eerst sedert 1970 woont Lensvelt weer in Zeeland en wel te Krabbendijke. Lensvelt is graficus: houts nijder en etser. Van de laatste zijn hier enkele bladen aanwe zig in een map, maar zij maken in vergelijking tot de aanwe zige houtsneden de indruk van oudere datum te zijn en der halve uitingen van een activi teit die niet meer intensief be oefend wordt: de aanzienlijke stijlverschillen tussen Lens- velts etsen en houtsneden wij zen eens te meer in die rich ting. De houtsnijder Lensvelt is autodidact, hoewel hij zelf toegeeft veel geleerd te hebben van de destijds bekende Ve- luwse houtsnijder Jo Bezaan. Hoewel Lensvelt zich tot een geheel zelfstandige persoon lijkheid ontwikkeld blijkt te hebben is toch misschien de krachtige aanpak van het mo tief, het zien van de grote lij nen en vlakken iets dat Lens velt voorgoed van Bezaans werk is bijgebleven en dat hij zich volgens eigen tempera ment en visie in verdriedub belde mate eigen heeft ge maakt. Lensvelts houtsneden, zo wel in zwart-wit als in kleur, stralen een grote mannelijke kracht uit. Zijn composities zijn gesloten, eenvoudig, we zenlijk, al het overbodige werd uit het lindehout, waarin hij bij voorkeur werkt, weggesne den en zo ontstaan directe be elden van grote helderheid. Dat geldt voor de vele motie ven uit Zeeland evenzeer als voor aan zijn reizen overge houden herinneringen uit de mediterrane wereld die hij in beeld brengt en die hier ook aanwezig zijn (Ezelmarkt b.v.) Met dezelfde vasthoudend heid waarop hij zich volhar dend op het platte vlak be weegt met als resultaat een sterk decoratief effect, houdt hij zich bij zijn motieven aan de werkelijkheid, maar hij weet die vaak te abstraheren als in Ommuurde Stad, Vogel zwerm en komt zo ook tot vrijere abstracte composities als Maanpanorama. Lensvelt beschouwt de dingen vanaf een zekere distantie en vaak niet zonder ironie (Toeristen, Pin-up op sap). Een bezoek aan deze ten toonstelling brengt de ontdek king van een man die op heel hoger dan provinciaal niveau een belangrijke bijdrage levert aan de Zeeuwse kunst van vandaag met zijn open en eer lijke bladen. Gezien de kracht die van elk van zijn werken uitgaat zou wat de inrichting en het aantal nummers betreft minder zeker méér geweest zijn, want dit werk vraagt voor alles ruimte. De expositie blijft te bezichtigen tot en met 19 juni a s. WILLEM ENZINCK De qua inrichting en presen tatie voorbeeldige nieuwe Gal lery New Selection aan de Kustlaan 73 te Knokke die enige maanden geleden van start ging met een belangwek kende expositie van ouder werk van Karei Appel volgt in haar tweede tentoonstelling gptrouw haar doelstelling in ternationaal bekende kunste naars met streng geselecteerd werk voor te stellen. Deze is niet aan één kunstenaar ge wijd maar bestaat uit een met zorg samengesteld ensemble van kunstenaars en werken dat als zodanig de nodige va riatie biedt. De kunstenaars van de oude internationale Cobra-groep worden ditmaal vertegen woordigd door Asger Jorn met een naar kleur en faktuur op merkelijk schilderij „Fantöme Langoureux" en door Luce- bert met een doek uit een voor hem goed jaar: 1965. De plasti sche verschijningsvorm ei-van is sterk en duidelijk leesbaar, dit in scherpe tegenstelling tot het werk uit de laatste tijd dat al te vaak onverantwoorde plastische wartaal spreekt. Vasarely is hier eveneens met een ouder werk aanwezig: een pure en boeiende uit ver schillende vormelementen be staande getekende compositie uit de jaren dat zijn werk nog niet het fabriekmatige aan kleefde van dat uit de laatste tijd. Twee gouaches van de Nederlandse Parijzenaar Bram van Velde, op zichzelf geslaagd eh mooi van bleke kleur doch altijd wat slap en sliertig in de vormgeving, doen verlangen naar het werk van zijn broer Geer van Velde, wiens lucide, droge en plas tisch veel sterkere werk voor de Gallery New Selection de moeite van een introduktie in België zeker zou lonen. Een drietal tekeningen van de internationaal befaamde „inpakkunstenaar" Christo bewijzen dat de origineel op gevatte weergave van een in gepakt gebouw heel wat eer der als kunstwerk gewaar deerd kan worden dan het in gepakte gebouw zelf. De teke ning immers presenteert het ingepakte objekt als een bi zarre mogelijkheid der fanta sie, de verwerkelijking ervan loopt altijd de kans in banali teit te verzanden. In de voor grafiek bestemde tweede étage van de galerie vindt men ditmaal litho's van uitstekende kwaliteit van Ka- rel Appel (Twee figuren tegen geel en groen fond), Vasarely, Corneille, Wunderiich en Ale- chinsky om uit de vele hier aanwezige kunstenaars slechts de namen van hen te noemen die naar ons oordeel deze grafiek-show stelen. Deze rijke en veelzijdige ex positie blijft te bezichtigen tot 29 juni a s. elke zaterdag en zondag van 10.00-13.00 en van 15.00-19.00 uur. WILLEM ENZINCK Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen terecht bij de heer R. v.d. Helm, tel. 01170-3370 (voor Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen). HULST Keetje Tippel is onvermoei baar In Hulst, in de KONING VAN ENGELAND, gaat ze voor de achtste week over het doek. De aanvangstijden zijn vrijdag 6 juni om 20 uur, zon dag 8 juni 17,19 en 21 uur, maandag 9 juni om 20 uur en dinsdag om 20 uur. Zondag middag laat Dean Martin zich als James Bond van zijn beste kant zien in De Lokvogels, aanvang 15 uur, toegang 14 jaar. TERNEUZEN Monique van de Ven en Rut- ger Hauer doen ook in Terneu zen in eendrachtige samen werking hun best om het bio scooppubliek te vermaken en dat al voor de derde achte reenvolgende allerlaatste week Van vrijdag 6 tot en met dinsdag 10 juni alle avonden om 20 uur in het LUXOR- THEATER Toegang achttien jaar Onder het motto een film voorde hele familie brengt het Luxortheater zondagmiddag om 14 uur de avonturenfilm Circus op stelten. OOSTBURG Humor, achtervolging, af en toe een flinke klap en stunt werk. Dat alles biedt The man with the golden gun, de nieuw ste James Bondfilm met Roger Moore. Aanvangstijden zater dag 7 juni 19.15 uur, zondag 8 juni 14 en 20 uur en dinsdag 10 juni eveneens om 20 uur. Het LEDE1.THEATER in Oost burg prolongeert voor de tweede week een film ge naamd Meisjes die het in hun vingers hebben. Een film die volgens de regisseur bestemd is voor mensen die niet weten „hoe rijp hun dochters zijn". De toegang is vanzelf spre kend achttien jaar De aan vangstijdenzijn zaterdag juni 19 uur, zondagmiddag om half vijf, maandag 9 juni om 20 uur. GOES De bezeten jacht, is de titel van een film die handelt over een jacht op een man die ont snapt is uit een werkkamp in Texas De ontsnapte wordt ge speeld door de bekende acteur Robert Reford Andere hoofd rolspelers zijn Marlon Brando en Jane Fonda. De aanvan gstijden vrijdag tot en met zondag om 20 uur. Toegang veertien jaar Maandag en dinsdag draait in de Goede bioscoop Andy Warhol's Frankenstein, een sex-griezel film van de bekende Ameri kaanse underground-filmer aanvang op beide dagen 20 uur Als vrijdagnachtvoorstel ling draait het GRAND THEATER vanavond, vrijdag om 23 uur Mijn tante is een sexbom. Voor de jeugd draait zondagmiddag om half drie De lieverdjes van Amsterdam of de avonturen van twee kittige Amsterdamse meisjes. MIDDELBURG. Het CITY THEATER draait van vrijdag tot en met zondag de Nederlandse produktie Ma rieke van Nicumcghen. De aanvang is teeds 20 uur Maandag en dinsdag 7 en 8 juni worden de voorstellingen voortgezet met de vertoning van 3 X 2 is sex, een film die voor de rest maar weinig met rekenen te maken heelt en erop neerkomt dat een en een twee is Aanvang 20 uur. VLISSINGEN. ALHAMBRA in Vlissingen brengt dit weekend die nooit aflatende succesfilm Bridge over the river Kwai. Toten met dinsdag elke avond om acht uur Vanavond vrijdag gebeu ren er vanaf 23 uur op hei witte doek van Alhambra Dolle din gen achcr hel sleutelgat, een sex-komedie. waarvan de titel al genoeg zegt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3