Rechten van patiënt moeten N MOOIE DING Kamerlid Dees krijgt alle partijen achter zich Geen zwembad Tussen salon en souterrain LEERKRACHT Motie Rechten Informatie Rechts bescherming i Klachten Hoofdpunt 13 UUR. jsopgave mogelijk. Jd)H vrn. uit e Stichting js Oosterheide je van zijn basisscholen in leide te Oosterhout (N-Br.) nuziek ek (t.w. 2x5uren) chtenaan het secretariaat: leonlaan 89, Oosterhout Isondernemlng met dl- melkkoeltanks, cheml- melkwinningsappara- zoeken wij voor het en tijd van 28 tot 45 jaar j die reeds bekend zijn ksapparatuur aan vee- irnoemd gebied woon- j is dit een uitdaging! ile inventiviteit worden n een team van jr jga n de sollicitatie i Je gaat voor een knobbeltje naar het ziekenhuis en komt er als een wrak, of lijk uit; De dokter kwam niet bij het ongeluk; En niemand vertelt je wat. En ze doen maar met je. En als je niet snel genoeg slikt, dan binden ze je vast en Dokter, zeg ik. Vertel het me. Heb ik het, of heb ik het niet. En ik kreeg een rekening van f 300 en ik zweer je dat ze maar 5 minuten met me bezig zijn geweest; Dat eten, net stopverf..en ik mag 's middags geen bezoek Een hele dag heb ik daar gezeten, op mijn nuchtere maag. En nog geen kopje koffie kon er af en.. Zo'n naald ...en drie keer er naast OEN HAAG - De rechten van de patiënt. Welke zijn dat? Is de patiënt rechteloos? Wat mag hij wel! Wat mag hij niet? Hoe is zijn relatie tot de medicus? Welke stappen zijn mogelijk? Allemaal vragen waarop slechts vaaglijk een antwoord moge lijk is Want de rechten zijn maar zo zo omschreven, variëren per situatie, en nergens zijn ze scherp omlijnd In teite is er sprake van een vacuum. Het kersverse Kamerlid drs D J D Dees (van de VVD; atgestudeerd als apotheker) wil hieraan een einde ma ken. Nadat hij geen behoorlijk antwoord kreeg op officiële vra gen, diende hij begin mei een motie in, die met algemene stemmen werd aanvaard In de motie werd gesteld dat de Kamer, gehoord de beraads lagingen over de Structuurnota Gezondheidszorg, overwegende dat m deze nota geringe aan dacht wordt besteed aan de po sitie en de rechten van de patiënt in de gezondheidszorg, van oor deel is dat een verrijking van het patiëntenrecht wenselijk is; Daarom verzoekt de Kamer de regering een nadere studie, bij voorkeur door een Staatscom missie, te bevorderen en gaat over tot de orde van de dag Staatssecretaris Hendriks, die tol dusver weinig enthousiast had gereageerd op de prikkels van Dees (er wordt al genoeg ge daan. zei de bewindsman) moest zich wel achter de motie stellen, tegen heug en meug, toen hij merkte dat er geen enkele tegen stemmer in de Kamer was Dees is gaarne bereid zijn mo tie toe te lichten Hij kwam na de jongste verkiezingen in de Ka mer, kersvers uit militaire dienst, en daarvoor uit de uni- versiteitsbanken. Wat zijn die rechten van de patiënt? Dees stelt voorop dat hij geen kritiek wil geven op de medische stand, en dat er al veel is gere geld, maar dat hij toch wel een overkoepelende Wetgeving mist. Dan zet hij de rechten op een rijtje, voorzien hier en daar van commentaar De patiënt heeft grondrechten En er moet ock rechtsbescherming voor hem gecreëerd worden De grondrechten worden als volgt gesplitst. 1 recht op vrije artsenkeuze 2 recht op bescherming van de privacy 3 recht op informatie 4. recht om een behandeling te weigeren 5 recht op geheimhouding 6 een aparte rechtsregeling voor minderjarigen 7 recht op inzage van de me dische dossiers Het rijtje kan worden uitge breid en verfijnd, maar dat ïshet werk van de Staatscommissie. Dees „Neem de vnje artsen keuze Dat recht wordt in begin sel wel in Nederland gehan teerd. maar ik wil het in de Wet geving verankerd zien Ik zie twee punten die deze vrije keuze in gevaar brengen de ontwikke ling van gezondheidscentra, waardoor bijvoorbeeld een grote wijk praktisch gesproken slechts kan kiezen uit enkele artsen die notabene ui wissel- dienst werken Dat noem ik geen serieuze vrije keus En het andere gevaar is het negatieve vestigingsbes- luit zoals Hendriks heeft voor gesteld onlangs in een lezing Niet meer dan zoveel artsen per zoveel bewoners Vooral op het platteland is de keuze momen teel niet optimaal." Komen we op de andere grondrechten. Dees „Het recht op informa tie is ook te weinig geregeld Er wordt te weinig ingezien dat de patiënt, die toch ook verant woordelijkheid draagt, deze pas kan dragen ais hij weet wat er met hem aan de hand is Som mige informatie kan schadelijk zijn, maar ik zie geen kwaad in een geneesmiddelen-bijsluiter waarin patiënt en dokter wordt uitgelegd welke effecten het medicijn kan hebben en hoe je het medicijn moet gebruiken Recht op geheimhouding Ook dit recht is al voor een deel gere geld maar met voldoende Zo worden wel eens de gegevens van patiënten in publikaties prijsgegeven, maar dit moet al tijd zo gebeuren dat de identi teit van de patiënt geheim blijft En die geheimhouding wordt nog gecompliceerder, als het om minderjarigen gaat Hebben de ouders recht op de medische ge gevens van hun ouder kind? Neem psychiatrische patiënten. Kan men die dwingen met ge weld medicijnen in te nemen. Dit alles heeft weinig of geen aandacht gekregen in de Ge zondheidszorg Dit is geen ver wijd Ik zeg ook niet dat de pa tiënt rechteloos is, maar men is tot dusver teveel uitgegaan van de positie van de medicus Er is in 1 988 een Vereniging voor Ge- zon dheidsrecht opgericht, maar dit i s alleen een wetenschappe lijke' bijeenkomst van juristen enkede malen per jaar die louter theoretisch bezig zijn En m 1972 is er een bijzonder hoogle raar Gezondheidsrecht be noemd aan de Leidse universi teit (prof.dr J.F. Rang) Vervo Igens specificeert Dees het pun jt van de Rechtsbescher- ming. Tot dusver zijn er 3 mogelijk heden Het Strafrecht (als bv de arts iemand mishandelt), het Ci- vielrecht (een fout waar men schadevergoeding voor wil) en het Medische Tuchtrecht. Vraag; Meneer Dees, straf recht en Civiel Recht, dal is dui delijk. Maar dat Medische Tuchtrecht, daar tob ik toch mee. De klager komt in een Kafka-achtige wereld terecht, waarin hij van het kastje naar de muur wordt verwezen, hij wordt eerder tegengewerkt dan bege leid, en hij staal voor een mys tieke muur. Waar kun je bij voorbeeld met je klachten te recht? Dees: „Het Tuchtrecht is van toepassing op artsen, tandart sen, apothekers en vroedvrou wen, nog niet op verpleegsters Er zitten regionale medische tuchtcolleges in Eindhoven, Den Haag, Zwolle, Groningen en Amsterdam. In Leidschendam zit de centrale instantie Je kunt ook via de Inspectie van Volks gezondheid je klacht aankaar ten. Onlangs heeft het Tuchtcol lege 20% van de klachten ont vankelijk verklaard Dit, bete kent dat er toch iets mis is Dat men te snel bij het Tuchtcollege komt, en dat de patiënt meer mogelijkheden moet hebben Als je bijvoorbeeld onvrede hebt met een ziekenhuis, dan moet je daarvoor niet in eerste instantie bij het Tuchtcollege zijn, maar bij het ziekenhuis zelf In Ca nada en Engeland zijn er zie kenhuizen met een ombudsman In Nederland wordt er nu sterk over gedacht om bij de erken- ningseisen voor ziekenhuizen op te nemen dat er binnen het zie kenhuis een neutrale instantie moet zijn die klachten behan delt. Niet alleen klachten over de zuiver medische behandeling, maar ook om de behandeling van de cliënt Een voorbeeld van dat laatste Men wil het middagspreekuur afschaffen, en dat is een rare zaak Er zijn al ziekenhuizen die een enquête houden Dan kan men op een formulier aangeven of men tevreden was. suggesties heeft, klachten heeft enzovoort. Enfin, het hoofdpunt van mijn motie is een totale benadering Het Patiëntenrecht is tot dusver slechts incidenteel of bij calami teiten ter sprake gekomen Hendriks zegt dat er al genoeg op gestudeerd is Zo is er al een commissie-Maeijer die de juri dische relaties binnen het zie kenhuis bestudeert En er be staat een commissie-Van de Burg die het democratisch func tioneren van door overheid ge subsidieerde instellingen be kijkt Er is een commissie die de rechten van psychiatrische pa- tiénten bestudeert Er komt nu ook een regeling voor de geneesmiddelen-bijsluiter en dit is alles bij elkaar de reden waarom Hendriks niet zo erg op mijn motie gesteld is Kijk. er gebeurt heus wel wat. maar hel moet behoorbjk in de Wetgeving verankerd worden En als de staatssecretaris mijn motie naast zich neerlegt - dat kan hij - dan kom ik er zeker in het najaar op terug JAN KOESEN foon 05920-41441 |II®; ■ïr.mpï i I w - ÜM m !iI |Ri£ S5H 0e sieik van Bahrein heeft nummer 6 gekocht aan The Boltons. een voorname straat rond een exclusief plantsoen in Zuid-Kensington No 6 is een fraai huis De sieik maakt er een klein paleis van Mensen, die de binnenkant al gezien hebben zeggen dat het de meest luxueuze privè-residentie van Lon don wordt. Het huis heeft 250 000 pond gekost De rekening van de bin nenhuisarchitecten zal op meer dan 100 000 pond komen, maai in dat bedrag zullen ook de kostbare antieke meubelen begrepen zijn, die zij nog moeten aankopen voor deze oliesjei k De nieuwe eigenaar wenst, dat zijn Londens paleis klaar is tegen het einde van de zomer Hij beschouwt het huis als een t.iekomstlge pied-a-teire vooi '.ïjn vrouw, sjeika Hassa. die vermoedelijk met haar fa R neer dan twee maanden per jaar zaJ doorbrengen in hoofdstad Ze komt hier a f en toe winkelen en heeft een hekel aai hotels Gezien de financiële almacht van de olie, kan er nu wei een Londens paleisje voor haar af Sjeika Hassa houdt van mooie dingen Op haar verzoek heeft sjeik Isabm Sulman Al- Khalifa (43) haar echtgenoot, twee Lon- dense binnenhuisarchitecten geëngageerd om The Boltons no 8 netjes uit te dossen Beide architecten zijn een paai keer naar de Perzische Golf gevlogen om de kleurschakeringei en andere fijne details te bespreken met de sjeika. „Hare hoogheid is een aardige dame, met een goede smaak", zegt Martin Bargent, een van de architecten „Gt'ien enkel detail ontsnapt haar Ze wil alles weten. De eerste ma;al sprak ze nog geen Engels, de tweede keer wel". In de badkamer van de sjeika komt een hemel sblauwe ronde badkuip, die in de vloer geplaatst wordt Ze kost ,1 000 pond De waterkranen in elk van de vijf badkamers van no (8 zijn bekleed met goud en zuiver kristal dat met de hand ge sneden werd Kosten 250 pond per stuk In het Londense paleis van de olievorst van Bahre m wordei uerlijke kristallen luchters opgehangen Prijs 500 tot 750 pono per stuk Er komen speciaal geverfde tapijten in wit, l ila. biauu en goudkleur, van 30 tot 40 pond de vierkante meter De passend* overgordijnen in Franse zijde kosten 15 pond de meter Het bro- kaatbehangselpapiei komt op 10 pond per meter Sinds de sjeik van Bahrein dit huis kocht in 1973, is de waarde alweer flink gestegen Wanneer het in de zomer klaarkomt voor zijn nieuwe bewoners, zal het wellicht het duurste huis van Lon den zijn Het staat in een van de beste residentiële wijken van de ge meente Kensington Douglas Fairbanks junior woont ook in The Boltons De miljonair Michael Pearson verblijft vlak naast de sjeika Achter no 8 ligt een tuintje, waarin sierlijke vijvertjes en mooie bloemperken aangelegd worden Er komt echter geen privé-zwembad. want Isabin Sulman Al-Khalifa wil met, dat de buren zijn sjeika te zien krugen in haar bikini De keuken van het Arabische paleis krijgt voor 5 uuo pond moderne apparaten Beneden zijn er l wee salons en twee eetka mers. een voor de familie en de andere voor officiële diners, wanl bet huis zal wel wal ambassadonale status krijgen In de grootste eetkamer kunnen 24 personen aanzitten Een indrukwekkende trap met vergulde smeedijzeren leuning en balustrade leidt naar de eerste verdieping waai zich de koninklijke slaapkamer bevindt, met een wijd uitzicht op het icha groene gemeenschappelijke, maar toch exclusieve plantsoen dat als een eiland in de ovale Boltons I staat op een verhoog, dat veel weg heeft van een troon als een eiland in de ovale Boltons ligt Het bed van sjeika Hassa veghe Naast slaapkamer is er een kleedkamer en de badkamer met de in de vloer geplaatste hemelsblauwe ronde badkuip van glasve zels. Op dezelfde etage bevindt zich een kleinere suite voor de erfge naam van sjeik Isabin, de 24-jarige kroonprins Azziz Boven telt het Arabische sprookjeshuis nog vijf slaapkamers en dne bad kamers voor andere leden van de koninklijke familie of gasten. De huisbedienden van dit minipaieis krijgen twee aparte flatjes naast de keuken in het souterrain Het zal daar nog een echte „upstairs, downstairs -toestand zijn Elke kamer van no fi wordt geschilderd, behangen en belegd met tapijten in verschillende tonen van wit. lila. blauw en goud. De centrale verwarming en air-conditioning zullen ervoor zor gen dat de temperatuur en de atmosfeer even prettig blijven als in een oase vol palmbomen De sjeik hoeft zich natuurlijk geen zorgen te maken over de hoge prijs van de stookolie, die hij trouwens zelf beïnvloedt De pracht en praal in het nieuwe Arabische paleis brengen de Londense loodgieters en stukadoors, die er momenteel nog aan 't werk zijn. niet van de wijs Zij blijven Brits tot in hun beenmerg In een vertrek dat later de statige vestiaire van het huis zal zijn, hangt aan de muur een met de hand geschreven mededeling „Thee kost 20 pence in de week of 5 pence pei dag ROGER xSIMONS

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17