Predikant toetst bijbelverhaal aan werkelijkheid PvdA ontwijkt politiek conflict met Vredeling Vandaag Flinke opkomst door goed weer FR- Giropasje nodig bij innen kaschèque Dit jaar geen grote perenoogst Hun op nieuwe paspoorten Regering gaat klachtenbureaus voor ontevreden klanten steunen Resultaat van Brits referendum vandaag pas bekend Zeevalking opvolger van Glastra SPAARPOTTEN IN MEI OVERVOL Man komt om bij brand in caravan MRPP beschuldigd van plannen om officieren te vennoordei Te voel identiteitsbewijzen vervalst BINDEND Fiscus denkt ook aan voordeel belasting plichtigen Uitslag pinkster- prijsvraag Appelen Aardbeien SOLDATEN DE STRAAT OP VOOR MEER WEDDE Man na heroïne- inspuiting dood Matroos verdronken pjrecteur Dr. W. A.J. M. Hark: goofclredacteur: L. Leijendekker jedactie- en administratie-adres: jlieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 gironummer 1114111 ta.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Beigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 6 JUNI 1975 VRUE ZEEUW 27e jaargong No. 7673 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnen land) ARNHEM Het is de laatste weken bijzonder druk op de stadhuizen en de pro vinciehuizen bij het aanvra gen van nieuwe paspoorten. Het Bureau Paspoorten en Rijbewijzen in Arnhem spreekt van een enorme toe loop die nog niet eerder is vertoond. Dagelijks komen aanvragen voor duizend pas poorten of meer binnen. Normaal in deze tijd van het jaar komen ruim 700 aanvragen binnen. De chef in het bureau van de Gelderse hoofdstad heeft na informatie bij collega's, de indruk dat de druikte in het gehele land merkbaar is. Een oorzaak van de ongewoon grote toe loop is niet te geven. Waar schijnlijk is de slechte zomer van vorig jaar de schuld. Veel vakantiegangers zouden hebben besloten om dit jaar maar de zon te gaan opzoe ken. (Van onze redactie binnenland) VEERE De hervormde predikant H.G. Hoogenkamp (29) te Veere heeft een bij bels verhaal getoetst aan de werkelijkheid. Zijn kerk heeft een nieuwe verwarming nodig en het orgel moet worden ge restaureerd. Kosten f 140.000,- De predikant besloot een gok te wagen om aan geld te ko men. Indachtig het verhaal in Mattheus 25 (over de heer die talenten - geld - aan zijn die naars in bewaring gaf) deelde hij onder 250 kerkgangers een tientje uit met de bedoeling dat zij met dit „talent" zouden gaan werken, zodat de ge meente een veelvoud van dit bedrag zou terugontvangen. Kinderen beneden de 12 jaar kregen een gulden. De meeste gemeentelieden lieten blijken dat zij de bedoeling hadden begrepen en gingen met het geld een handeltje beginnen. Zij verkochten schelpen, stic kers, frites, bloemen of boek jes en verdubbelden hierdoor hun „talent". Maar ongeveer 50 anderen gedroegen zich als een van de knechten uit het bijbelverhaal: zij .begroeven" hun talent of kochten er iets voor zich zelf voor. Er is tot dusver f 10.000 binnen Uekomen. Ds. Hoogen kamp zegt niet teleurgesteld te zijn: je moet vertrouwen hebben in de mensen. KAMER VOOR AANSCHAF F 16 (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer beeft gisteren op zakelijke gronden de regering in een motie gevraagd de beslissing om de Amerikaanse F-16 te kopen ais opvolger van de Starfighter in heroverweging te nemen. De motie sprak geen af keuring uit van het totale defensiebeleid van minister Vredeling. De VVD zal dan ook tegen de motie stem men, verklaarde VVD-leider Wiegel. CPN-fractieleider Bakker verweet de PvdA een slappe houding. Hiij deed een beroep op de PvdA-fractie de koop van de Amerikaanse gevechts vliegtuigen niet in een sfeer van onmacht te brengen. Bij de PvdA ligt de sleutel om de koop ongedaan te maken, zei Bakker, De WD-fractie vraagt in een motie de koop van 84 vliegtuigen uit te brei den tot 102. Daarep dringen i ook DS'70 en de christen-de-' mocratische fracties aan. Over de moties zal volgende week dinsdag gestemd worden. De meerderheid van de Tweede Kamer is voor de koop van de vliegtuigen. Ook de fractie van D'66 is met alle bedenkin gen en twijfels toch voor de regeringsbeslissdng- (Vervolg op pag. 13) De Rijkspostspaarbank heeft in de maand mei het grootste spaai" crschil genoteerd sinds de oplichting van de RPS, nu bijna 100 jaar geleden. Het overscuot beliep 159 miljoen tegen 42 miljoen in de over eenkomstige maand van het vorig jaar. In de afgelopen maand is 370 miljoen ingelegd (mei 1974: 262 milj. en 211 mihoen gulden opgenomen (mei 1274: 220 milj.). De ster ke "eri «tering van de spaar- n is een gevolg van 'enerzijds de invoering van niéuwe spaarvormen zoals de plus-rekeningen en de spaar- deposito's, terwijl anderzijds de rente-tarieven van de RPS ah relatief zeer gunstig be schouwd kunnen worden. WARM Droog. Zonnig. Warm. Weinig wind. STAD en streek Trage ontwikkeling regionale omroep. Pagina 3. Wereldrecord „Mens erger je niet". Pagina 5 binnen- en buitenland Israël test vrije door vaart Suezkanaal. Pagina 13 NKV weg als KABO er uitstapt? Pagina 15 Nettowinst AUDET licht gedaald. Pagina 17 sport Italië slecht op dreef. Pagina 21 Radio en televisie Soft Machine op pop- festijn in Breda. Pagina 23 merijntje Talentvolle dominee. (Van onze redactie binnenland) IJSSELMUIDEN De 29- jarige D.L. Siebrand uit IJs- selmuiden in Overijssel is in de nacht van woensdag op donderdag bij een brand in zijn caravan om het leven ge komen. De man woonde in de caravan, die in de tuin van een familielid in IJsselmuiden stond. (ADVERTENTIE) CANADA heeft zich bereid verklaard zijn contingent van 150 militairen voor een nieu we periode van een half jaar in Golan te handhaven, als onderdeel van de VN-vredes- macht voor het Midden-Oos ten. LISSABON (AFP) De militaire veiligheidsdienst in Portugal (COPCON) heeft gis. teren de „beweging voor de reorganisatie van de partij vaal het proletariaat" (MRPP) be schuldigd van plannen om of ficieren van de „beweging van de strijdkrachten" (MFA), die het in Portugal voor het zeg gen heeft, te vermoorden. In een communiqué stelt de COPCON dat de MRPP door middel van de beweging van het „anti-koloniale volksver zet" ondermijnende actie voert binnen de strijdkrachten om daar verdeelheid te zaaien. Dit „anti-koloniale volksverzet" zou van de MRPP opdracht hebben wapens, munitie en militaire documenten te ste len en binnen de operationele eenheden te ageren. gaan 31h miljoen Nederlanders ons verlaten.'t Is vakan tie. IjÊMagfn Het wordt stil in de jiBBgLbuurt. Toch zijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten en profiteren. Want zien zij op uw deur een mededeling waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze bun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. De politie. De Britse conservatieve partij leidster, mevrouw Mar garet Thatcher, lijkt een blik in de toekomst te werpen, nu Engeland waarschijnlijk definitief voor Europa zal kie zen, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uiterlijk begin volgend jaar zullen de kascheques van de giro alleen nog verzilverd kunnen wor den op vertoon van een giropas. Hiertoe heeft de PTT beslo ten omdat alleen al over de eerste 5 maanden van dit jaar een bedrag van één miljoen gulden onterecht is uitbetaald door gebruik van vervalste identiteitsbewijzen. Kaschèques worden name lijk in grote getale gestolen uit brievenbussen, handtassen en uit jassen. Tot nu toe wa ren de chèques te verzilveren op vertoon van rijbewijzen, paspoorten en andere door de overheid verstrekte identi teitskaarten. De nieuwe rege- Linig kan pas eind dit jaar ingaan, omdat nog zeker twee miljoen pasjes moeten worden uitgereikt. Van de 3 >/2 miljoen reke ninghouders hebben nu alleen zij'die met betaalkaarten wer ken en pasje. Ieder die nog geen pasje heeft krijigt een aanvraagformulier toegezon den. Wie dat met handteke ning aan de PTT retourneert ontvangt na enige tijd een be- taalpas. EEN opticien in Houston. Texas, is tot de elektrische stoel veroordeeld. Hij is schul dig bevonden aan het vergifti gen van zijn zoontje om een verzekeringsuitkering van I .10 000 dollar in handen te krijgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is van plan dc oprichting te gaan stimuleren van klachten bureaus waar ontevreden con sumenten kunnen aankloppen om schadevergoeding te vra gen als ze vinden dat ze gedu peerd zijn. Op het ministerie van Economische Zaken is •nen druk doende een regeling op te zetten, waardoor derge lijke bureaus niet alleen een vergil nning kunnen krijgen om te werken, maar zelfs sub sidie kunnen aanvragen (en krijgen). Het is al lang een wens van de consumentenorganisaties dat het klachten van boze con sumenten over hun verleende diensten of over door hen ge kochte goederen beter kan on derzoeken door speciaal daar voor ingerichte bureaus. Naar het inzicht van het mi nisterie van Economische Za ken moet er een zogenaamd basisreglement komen, waar aan gettrtiillencommissies (liefst voor elke branche een) moeten voldoen willen ze voor een overheidsbijdrage in aan merking komen. In de ogen van minister Lubbers moet zo'n geschillencommissie voor de helft bestaan uit onderne mers uit de betrokken bedrijfs tak en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de consumenten (te denken valt aan de bestaande consumenten organisaties). Er moet een onafhankelijke voorzitter ko men (Van onze undent) LÖNÖEN De Britten hebben gisteren in een volks stemming geantwoord op de vraag of hun land in de Euro pese Economische Gemeen schap moet blijven of dat het deze dient te verlaten. De opkomst was buiten ver wachting goed, hetgeen wordt toegeschreven aan het goede weer (er waren 40 miljoen kiezers). In schattingen wordt, een opkomstpercentage van 70 genoemd. Een dergelijke grote opkomst zou volgens de des kundigen een ruime meerder heid aan ja-stemmen opleve ren. In donderdag gepubliceer de opiniepeilingen liep het percentage ja-stemmers uiteen van 61 tot 73. Velen van de meer dan veertig miljoen stemgerechtigden brachten al vroeg op de dag hun stem uit. Ook in het buitenland geleger de militairen mogen stemmen, men. De eerste klant van het stembureau in de wereldbe kende Portobello Road was een man, die een trainingspak droeg en een badhanddoek rond de hals had geknoopt. Hij had zijn dagelijkse och- tendloopoefening onderbroken om even een kruisje te gaan zetten achter het ja of het neen op zijn stembriefje. Margaret Thatcher, de con servatieve leidster, verscheen alleen op het stembureau aan de King's Road. Ze vertelde, dat haar man en kinderen la ter op de dag langs zouden komen. Ex-leider Edward Heath van de conservatieven tufte in 'n 12-jaar ou autootje dat bestuurd werd door zijn secretaresse, naar een stembu reau in Buckingham Palace Road. Tony Benn, de beruchte socialistische minister van In dustrie, kwam met zijn 18- jarige dochter Malissa speciaal lier trein van Bristol naar Londen, om er te gaain stem men in de Portobello Road. Daarna reisden zij onmiddel lijk terug naar Bristol. Met het tellen wordt pas vrijdagochtend begonnen. De resultaten uit de 68 kiesdis tricten worden vanaf ongeveer 's middags 12 uur verwacht. Het zal tot tegen vijf uur 's middags duren voordat de computers een voorlopige eind uitslag kunnen geven. De re- gering-Wilson heeft beloofd de uitslag van het referendum als bindend te beschouwen. Voor het parlement, dat een eventu ele uittreding wettelijk moet regelen, betekent de uitslag echter slechts een aanbeveling. In Noord-Ierland, de door twisten verscheurde provincie hadden de kiezers kennelijk wel wat anders aan hun hoofd. De opkomst was hier laag, evenals in Schotland en Wales. De stemlokalen waren in het gehele land geopend van 's morgens 7 uur tot 10 uur 's avonds. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN De fis cus houdt ook het voor deel van de belasting plichtigen in het oog. Jaarlijks wordt in onge veer 300.000 gevallen een correctie op een aangifte aangebracht, die in het voordeel is van een belastingplichtige. Staatssecretaris Van Rooijen van Financiën heeft dit gisteren ge zegd. De staatssecretaris maakte deze opmerking bij de opening van de inspectie buitenlanders van de belastingdienst in Heerlen. Hij zei, dat de belastingdienst zoveel mogelijk wil trachten ir ritatie hij de belasting plichtigen te vermijden. De fiscus wil hen niet op een afstand en als een robot benaderen. De formulieren, die bij deze benadering een belang rijke rol spelen, pro beert de fiscus zo klaar en eenvoudig mogelijk te maken. Een werk groep is al geruime tijd bezig de formulieren voor de belastingplichti gen, in totaal 700 stuks, te herzien met het doel ze eenvoudiger en dui delijker en daardoor he ter leesbaar te maken. De werkgroep heeft al 450 formulieren herzien. Hel is de bedoeling met dit werk de soms ge rechtvaardigde kritiek op de ambtelijke en daardoor onleesbare for mulieren. te verminde ren. "1 We zijn zover. De prijzen zijn verdeeld. Elders in deze uitgave leest U alles over de uit slag. Wij hebben het zeer gewaardeerd dat enkele duizenden lezers, zowel van De Stem als de Zeeuws Vlaamse Koerier hebben gereageerd. j^GraagtotTOlgend jaar. DEN HAAG (ANP) Ne derland zal dit jaar geen grote perenoogst hebben, voorspelt ing X.J.N. Bolder van de Ne derlandse Fruittelersorganisa tie NFO. Bij het belangrijkste ras Douènne du Comice, dat wel volop gebloeid heeft, was daarna de vruchtzetting maar slecht Zeeland had wel een goede vruchtzetting, maar door het afvallen van veel jonge vruchtjes zijn ook daar de vooruitzichten voor de Douèn ne bedorven Eén andere belangrijke peer, de Conference, had een goede vruchtzetting, bij andere ras sen was dat wisselend Meer peren dan in 1973, toen de handelsproduktie met 55 mil joen kilo maar klein was. zul len er dit jaar wel komen. Maar een vrij normale handels, produktie van 130 miljoen ki lo, zoals vorig jaar, zal niet bereikt worden. De appeloogst belooft vol gens ing. Bolder flink te wor den. maar de gexudreinet zal daaraan niet veel bijdragen. Bij dat ras is de stand per gebied zeer wisselend, maar de oogst zal ver beneden nor maal zijn D.e goudreinet heeft dit jaar erg veel last van zgn top.kan.ker wa,ardoor takken afsterven. Aardbeien zijn redeflijk de winter doorgekomen, maar de planten zijn klein zodat er zowel in de kiooidegirondsteelt als in de teelt onder plastic tunnels minder kilo's aardbei en van een vierkante meter af zullen komen dan vorig jaar. Aardbeien uit de verwarmde kas warden al volop aange voerd, met name in Zaltbom- med. Voilegrondsaardbeien zul len nog een paar weken op zich laten wachten. Voordien kan men nog de onder onver warmd platglas en onder plas tic tunnels geteelde aardbeien tegemoetzien. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In vijf steden in ons land zijn donderdaga vond dienstplichtige soldaten in groten getale de straat opge gaan om aan hun eisen voor optrekking van de wedde aan het minimum jeugdloon en voor meer vrije tijd voor het draaien van weekend-diensten kracht hij te zetten. Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, die de democraties organiseerde kwamen er in Zwolle, Amers foort, Arnhem. Den Bosch en Venlo in totaal een kleine 4000 dienstplichtigen op de been. NIJMEGEN Een 26-jarige Nijimeg'enaar is overleden na dat hij rich een halve gram heroine had ingespoten. Kort tevoren had hij ruim twee li ter jenever gedronken. De man J.K., maakte dee? uit van een kleine leefgemeenschan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. H. Zee- valfcinig (D '66) is, zoals ver wacht benoemd tot staatsse cretaris van Justitie. Hij is de opvolger van partijgenoot mr. Glastra van Loon, in wie mi nister Van Aigt het vertrouwen heeft opgezegd. Mr. Zeevalking is raadslid van Utrecht. Hij is wethouder van cleze gemeente geweest. Mr. Zeevalking verklaarde gisteravond waarschijnlijk goed met minister Van Agt te kunnen opschieten omdat bei den „ongeveer dezelfde karak terstructuur hebben". (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De 21-jari- ge Spaanse matroos Lorenzo Badiola is verdronken in de Waalhaven te Rotterdam, na dat hij in een reddingssloep overboord sloeg en 23 .eter lager in het water terecht kwam. VOORZITTER Bransen. van liet kringbestuiur Utrecht van de KVP heeft woensdag mee gedeeld dat het kringbestuur Utrecht niet van plan is. De Zeeuw kandidaat te stellen voor hot voorzittdVschap van de KVP.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1