IN BRAAKMANPOLDERS Advies natuur beschermers bij ruilverkaveling OPTICIEN Oostburg: invoering watertoeristenbelasting zeeuws (3kmém/e Groet uit St.-Annaland leven van vroeger ZLM: hulpactie dankzij organisatie Benelux-raadscommissie in Gent Drie paalzitters doen hun best Vrij warm G.S. vinden prijs verhoging 15 procent voldoende voor Zorgvliet II Mevrouw, wilt u even vermenigvuldigen? iE&L Equity Law en mevrouw M. «a oudercomité van de eeuw zorgde voor de uit. nde kleding van de kin-1 en de leraren sloofden I uit om alles op tijd ingc- :rd te krijgen. jadoiur. Dat gebeurt om i eer vijf uur. De prijzen! m uit visgerief en andere uen. gkoor Het zangfewr 3e Klinge heeft enkele gehuldigd. Voorzitter s, omdat hiilj veertig jaar i wd was, de heer P. aert omdat hij 60 jaar I ■as van het koor en de R. van Duyse, omdat hij ar lid was. De heer A. eerseh dankte deze men- amens de hevoDking voor I inspanningen voor de irele verheffing". De P. Rlommaert bood ge- ken aan namens het De heer R. van Duyse kte de gevoelens? van de dfigden en prees de goede iwerking en verstand- ng die er binnen het heerst Een feestmaal talrijke genodigden be de feestelijke bijeen- ADVERTENTIE amma-onderdelen: aut0" n, skdHopen, watertrap" waterfestijn met slm" en een nog geheime idht. Na de gevechten^ een feestavond gehou- - Den DulLaert. Een d»- ek zorgt dan voor de De zeskamp begint -s om haif zeven. R°" tien denkt men te zijm. Een andere rtiviteit van de fs 1 Hulst is het organiser® ;en voetbaltoernooi op 20 juli in KoewacM- w bestemd voor Zeeuwse Vestbrabantse Ki'-l"-1 UONUtHUAu 0 jui. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU yiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Vanmorgen om 9.10 uur begonnen drie jongelui, de 21-jarige Paul Spee uit Sluis, de 20-jarige Ferrie Westhal uit Hoek en de vouwelijke deelneemster, de 18-jarige Pia van Eeden uit Zaamslag, op het Walplein te Sluis aan de poging om het Nederlands record paalzitten te verbeteren. Dit record staat momenteel op 105,5 uur en als een van de deelnemers het langer volhoudt dan tot zondagavond tien over half zeven, kan dit record worden gebroken. Dit paalzit-element is een onderdeel van de activiteiten, die het wijkcomité Walplein en omgeving in het kader van de braderie (tot en met zondag) heeft georganiseerd. De paalzitters tokken de eerste dag veel belangstelling en er werden honderden foto's van genomen. Door middel van premies, die een groot aantal sponsors beschikbaar heeft gesteld, zal worden getracht de moed er bij hen zolang mogelijk in te houden. Het wereldrecord staat op 108 uur. Dag van het paard (Van onze paardesportmede- werker) SEROOSKERKE - Als tegen hanger van de nationale dag van het paard, op 23 juli op de Ren baan Duindigt" te wassenaar organiseert men in de provincie Zeeland een eigen "Dag van het Paard". Dit festijn wordt dit jaar gehouden op zaterdag 28 juni te Serooskerke. (ADVERTENTIE) PRIJS-TIP geldig tot 12 juni SPORTIEVE PULLOVER 100% katoen ecru kleur. Ronde hals met contrast kraag. Korte mouwen. Normaal 29.95 Nü 19.95 Breda Roosendaal Goes Tilburg- Bergen op Zoom (Van een onzer verslaggevers) HOEK - Het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming wenst dat bij het uitvoeren van de ruilverkavelingswerken in de Braakmanpolders zo weinig mogelijk schade aan waardevolle natuurgebieden en cultuur-historische gegevens ontstaat. Vandaar dat het Zeeuws Coördinatie -orgaan zelf een natuurwetenschappelijke en landschappelijke inventarisatie van het gebied Weeft gemaakt en de werkgroep historie en archeologie van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft verzocht hoe de cultuur-historische belangen het best kunnen worden behartigd. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur. Zonnig en vrij warm. Later kans op enkele regen of onweersbuien en enige afkoeling. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 5tot 16. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Konstanz 429 onveranderd, Rheinfelden 334 -20, PUtters- dorf 533 -11, Maxau 597 -9, Plo- chingen 144 -2, Mannheim 434 plus 22, Steinbach 133 plus 5, Mainz 383 plus 21, Bingen 235 Plus 19, Kaub 295 plus 25. Trier 250 -3, Koblenz 285 plus 20, Keulen 244 plus 11, Ruhrort 394 plus 12, Lobith 1009 plus 9, Pannerdense Kop 977 plus 7, Nijmegen 801 plus 7, IJsselkop °81 plus 3, Eefde IJssel 410 plus 2. Deventer 283 plus 3, Katerveer-Spooldersluis 60 P'us 13, Monsin 5468 plus 8, Borgharen 3860 -3, Belfeld 1120 Pjus 1, Grave beneden de sluis 497 -5, De ruilverkavelingscommis sie staat positief tegenover deze vorm van advisering en begelei ding. Overigens wordt dit het eerste ruilverkavelingsgebied, waar op deze manier gewerkt ;aat worden. Bij andere ruilver- tavelingsgebieden, zoals de Poel- Heinkenszand en Kapelle-Wemeldinge, was het Zeeuws Coördinatie-orgaan ook actief, maar daar kwam de na tuurwetenschappelijke en land schappelijke inventaristie pas op tafel toen er al plannen waren gemaakt. Dat leverde natuurlijk weer stand op van de plaatselijke commissies, want hun beleid werd doorkruist. We kregen opmerkingen: dat hadden jullie best eens eerder kunnen doen. Voor plaatselijke ruilverkave lingscommissies is het inder daad vervelend om achteraf met een nieuw rapport te worden ge confronteerd en eventueel op basis daarvan de publieke opi nie tegen te krijgen, bij de ruil verkaveling voor de Braakman- polders gaan we zorgen dat de commissie de gegevens op tijd (ADVERTENTIE) krijgt", aldus dr. S. Farma, se cretaris van het Zeeuws Coördinatie-orgaan. Dit orgaan heeft voor uitvoe ring van het natuurweten schappelijk en landschappelijk onderzoek drie maanden lang de Wageningse student Kuijpers aan het werk gezet. Zijn uitvoer ige verslag wordt nu omgewerkt tot een rapport, dat tegen sep tember aan de ruilverkavelings commissie wordt aangeboden. In dit rapport wordt aangege ven wat de belangrijke natuur gebieden zijn, welke kreken en dijken niet kunnen worden ge mist. Dr. Parma hoopt dat de ruilverkavelingscommissie de gegevens van het rapport in het te maken landschapsplan zal verwerken. Niet alleen natuurweten schappelijke en landschappe lijke waarden spelen een rol bij de ruilverkaveling. Ook cultuur-historische waarden moeten in de gaten worden ge houden. „Bijvoorbeeld wegen en waterwegen laten zien hoe het landschap is ontstaan. Met ruil verkavelingen verdwijnen deze gegevens vaak", zegt dr. Parma. IMI VAN MAAREN BRILLEN B.V. Tilburg vraagt met spoed een Voor telefonisch kontakt 013-425253; na 18.00 uur 013-671159 Oude Markt 6 Tilburg (van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben op vragen van P.v.d.A.- statenlid M. Antonisse uit Goes meegedeeld een verhoging van de verzorgingsprijs van het be jaardentehuis Nieuw Zorgv; et te Wolphaartsdijk met vijftien procent voldoende te achten om de exploitatie van dit tehuis sluitend te krijgen. Het bestuur van dit protestants-christelijk bejaar dentehuis had aan G.S. toe stemming gevraagd om met in gang van 1 juli de verzorgings- prijzen met 30,3 procent te mo gen verhogen. G.S. hebben de ingediende begroting laten con troleren en vinden op basis daarvan een verhoging van vijf tien procent voldoende. Op een andere vraag van de heer Antonisse zeggen G.S. in het algemeen twee verhogingen van de verzorgingsprijs in een bejaardentehuis binnen een half jaar niet aanvaardbaar te vin den. „Er kunnen zich echter si tuaties voordoen waardoor dit toch noodzakelijk is", zo wordt eraan toegevoegd. Op de vraag of het beleid van het bestuur van Nieuw Zorgvliet moet worden bijgesteld zeggen G.S. dat gezien het toezicht van de inspecteur bejaardenoorden en de aanwijzingen van G.S. wat de personeelsbezetting betreft, een juist beleid gewaarborgd. Morgen vrijdag, 6 juni - gergen op Zoom 0 55 en 13.29 hansweert 0 06 en 12.42 lerneuzen 12 11 gissingen 11.39 en 23.59 "emeldmge 0.46 en 13.20 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Het college van B. en W. van Oostburg zal de gemeenteraad voorstellen over te gaan tot het invoeren van de z.g. „watertoeristenbelasting". Het tarief voor deze belasting is elijk aan de gewone tocristen- elasting namelijk 30 cent per persoon per nacht. Het college wil hiervoor een nieuwe verordening in het leven roepen. Thans wordt reeds for faitair watertoeristenbelasting geheven, maar nu de nieuwe jachthaven in gebruik is geno men wi] men een goede juridis che basis voor deze belasting Verwacht wordt dat dit jaar een bedrag van rond 10 mille als in komsten uit deze belasting bin nenkomt. Met de nieuwe verordening wil men met name bereiken dat de passanten in de haven gelijk tijdig met het liggeld een bedrag aan toeristenbelasting betalen. Voor mensen die een vaste lig plaats hebben zal een forfaitaire regeling, naar gelang opper vlakte van het vaartuig, gelden Van deze belasting zijn een aantal roepen vrijgesteld. Zo wordt geen belasting geheven - tenminste als de raad akkoord gaat met de nieuwe verordening van een vaartuig dat is ingericht en gebruikt wordt voor verple ging of verzorging van zieken, ouden van dagen etc., kano's, roei- en volgboten, motor- en zeilboten van ten hoogste 4 m lengte en vaartuigen die tijdelijk uit hoofde van een beroep werk zaamheden verricht. Het tijdvak van de belasting loopt van 1 maart tot 1 novem ber Het college is van mening dat het billijk is als ook de wa tertoerist wordt betrokken in de heffing van de toeristenbelas ting. „Op deze wijze wordt een bijdrage verkregen in de kosten van voorzieningen die ten be hoeve van toeristen worden ge troffen", aldus het college. Van 21 tot en met 28 juni is een bezoek aan St.-Annaland op Tholen beslist de moeite waard. Er is dan heel wat te doen, de Voorstraat is ver sierd, er staat een feesttent op het terrein van W. Heijboer aan de Havenweg en de inwo ners van St. Annaland lopen rond in kledij, die aan vervlo gen tijden doet terugdenken. Waarom dat alles geschiedt zal duidelijk worden uit onder staande „Groet uit Sint- Annaland". „Het is 500 jaar geleden dat Karei, hertog van Bourgondié, Grave van Hooland en Zeiand de stichtingsakte tekende. Een respectabel aantal jaren gele den waaraan ons dorp zijn he dendaagse bestaan te danken heeft. Een dorp wat zijn wel vaart ontleende en nog voor een groot deel ontleent aan boeren, schippers, handel en ambacht. Het heeft zijn sporen achtergelaten. Een dorp waar vorige en huidige generatie trots op is, zelfs al heeft het de naam van „toverdorp" op het eiland Tholen. Misschien wel door haar bijzondere presta ties, die het leverde en wat voor buitenstaanders wat on waarschijnlijk overkwam. In de loop der jaren zijn in woners met pioniersgeest naar elders vertrokken. Het is niet van allen na te gaan, waar ze gebleven zijn. Toch komen we daaronder bekende namen tegen, waarvan we weten, dat hun afstamming in Sint- Annaland ligt. Ook mensen, die bijzondere bindingen heb ben met Sint-Annaland, zoals de Ambachtsheerlijkheid, grondeigenaars, handelsrela ties en vrienden die het goed menen met ons mooie dorp. We gaan dit 500-jarig be staan vieren en wel in de week van 21 tot en met 28 juni. De jeugd en de ouderen krijgen speciale aandacht in het feest- progamma. Een historische optocht, culturele avonden, sport, muziek en zang zullen luister bijzetten. Met groot en thousiasme werden hiertoe de voorbereidingen getroffen. Ja, u begrijpt het waar we heen willen. We schamen ons er ook niet voor om u te beken nen, dat onze kern eigenlijk te klein is om het zelf helemaal te kunnen bekostigen. Gelukkig ligt het Sint-Annaiandse hart niet alleen binnen, maar ook ver buiten de woonkern zelf. Nou ja, we hebben een reke ning bij de Rabobank ten name van" het comité dorpsgemeen schap onder no. 3030-08547. Maar hoe dan ook, u bent in elk geval van harte welkom in Sint-Annaland, altijd, maar zeker ook tijdens de laatste ju- niweek 1975. Vriendelijke groeten, Het comité 500 jaar Sint- Annaland. -Z-W i i fa-ii frifüi - In de serie „In oude Ansich ten" zijn kortgeleden versche nen de boekjes over Borssele en over 's Heer-Arendskerke, een uitgave van De Zeeuwse Boekhandel. Het boekje over Borssele is samengesteld door J. de Ruiter, ambtenaar belast met voorlichting van de ge- ipeente Borsele en dat over 's Heer-Arendskerke door C. de Ruiter, oud "gemeentesecreta- jris van Nisse en 's Heer- Abtskerke. „Borssele in oude Ansich ten" heeft een omvang vari 80 bladzijden met 75 afbeeldin gen van prentbriefkaarten en foto's van di t dorp uit de jaren 1880-1937. In het boekje over 's Heer-Arendskerke (76 afbe eldingen uit de jaren 1880- 1930) komt ook tégelijk 's Heer-Hendrikskinderen aan de beurt. Niet alleen foto's van huizen, straten, kerken, win kels, boerderijen, molens én dorpsgezichten zijn in deze boekjes opgenomen, maar ook mensen en kinderen van tóen komen aan de beurt, zowel tij dens hun werk als in hun vrije uren. Zo mogelijk heeft de sa mensteller deze oude inwoners met name genoemd en onget wijfeld zal ait veel herinnerin gen oproepen. De lezer krijgt dan ook veel informatie om trent de jongste historie van beide dorpen. Het boekje over Borssele is verkrijgbaar bij de firma M. en J.M. de Krijger, Ooststraat 1 aldaar en in 's Heer- Arendskerke kan men terecht bij M. Lamper, Vermetstraat 1. r i-Knneex tt-**. *v w. -JCV.': Openbare School mit Gemeentehuis - Borssele (Van een onzer verslaggevers) OUWERKERK - Tijdens de vergadering van de ledenraad van de Z.L.M., gehouden in Ou- werkerk, heeft Z.L.M.- voorzitter ir. D. Luteijn, gezegd dat zonder het bestaande orga- nisatienet in CLO- en Land- bouwschapsverband een om vangrijke hulpactie van enkele maanden geleden voor de verre gende landbouwstreken, onmo gelijk zou zijn geweest. In een terugblik op deze som bere episode zei de heer Luteijn: „Het leek er soms veel op dat de weergoden en de landbouwpoli- tici een monsterverbond hadden gesloten". Zijn bewondering sprak hij uit voor de vele boeren, die toen dag en nacht hebben geploeterd om hun bedrijf let terlijk en figuurlijk boven water te houden. „In de huidige wel vaart wordt weieens te gemak kelijk vergeten dat juist deze werkers in feite de basis van ons aller welvaart vormen", aldus de heer Luteijn. Hij ging ook in op de proble men van de ruimtelijke orde ning, waarmee de land- en tuin bouw in Zeeland steeds meer wordt geconfronteerd. Het wordt diarbij met de dag duide lijker zei de heer Luteijn, dat elke nieuwe ontwikkeling niet afzonderlijk mag worden be oordeeld, maar dat men steeds naar het tctale regionale of pro vinciale verband moet kijken. Op grond van een dergelijke be nadering heeft volgens de heer Luteijn de gewestelijke raad van het landbouv/schap het recrea tieplan Den Osse bij Brouwers haven afgewezen en zich op het standpunt gesteld dat in het ka der van de compartimentering van de Oosterschelde alleen verbreding van het huidige ka naal door Zuid-Beveland aan vaardbaar is. In verband met de erkenning in de relatienota dat de landbouw de belangrijkste beheerder van het landschap is, zei de heer Luteijn dat de land bouw zelf nog verder wil gaan door te stellen dat geen plannen mogen worden uitgevoerd als de belangen van de landbouwers niet veilig gesteld zijn. (Van onze correspondent) GENT De commissie voor de havenvraagstukken van de raadgevende inter- Earlementaire Benelux-raad eeft een bezoek aan Gent gebracht in het raam van een reeks studiereizen, die zij maakt naar de havensteden en hun achterland in het Benelux-gebied. De commis sie werd geleid door haar voorzitter, de Nederlander drs. M.C. Verburg. In een werkbijeenkomst legde de burgemeester van Gent, de heer Van den Daele, er de nad ruk op, dat ter veiligstelling van de scheepvaartmogelijkheden van de Gentse haven nu reeds maatregelen genomen moeten worden om Gent toegankelijk te maken voor schepen tot 125 000 ton. Over de meuwe maritieme verbinding met de Westerschel- de, die daartoe nodig is, dienen aldus de burgemeester, op korte termijn onderhandelingen tus sen Nederland en Belgie begon nen te worden. De uiteenzetting van de burgemeester werd door een levendige discussie gevolgd, waarin ook de situatie van de havens van Antwerpen en Zeeb- rugge werden beirokken. De verlangens var. Gent ten aanzien van een nieuwe sluis en een nieuwe vaarweg naar de Wes- terschelde zullen met de rege ringen worden besproken in de eerstvolgende plenaire verga deringen van de Benelux-raad die het komende najaar in Den Haag zal worden gehouden Door de heer Van den Daele werd eveneens aandacht ge vraagd voor de verbinding van Gent naar de Rijn, die thans via het Kanaal Hansweert- Wemeldinge loopt. MIDDELBURG - De voor lichtingsbijeenkomst over kan ker, op touw gezet door de Zeeuwse Vrouwenraad in sa menwerking met het Zeeuwse Kruis, zijn door ongeveer 5000 Zeeuwse dames bijgewoond. Dit succes meldt mevrouw A Westhoff-Hubée in het medede lingenblad van de Zeeuwse vrouwenraad. (ADVERTENTIE) Stel dal uw man 35 iaar is en f 1 327.50 per jaar opzij kan leggen. Wat heeft hij dan op z n 65e bereikt? Als hi| spaart via tiet Verzekerd Groei-proiekt 3 van E&L dit f 50.000.- belastingvrij en gegarandeerd in handen, hetgeen kan oplopen tot f 95.250,- bi| een konstant rendement van 8% op de veilige Staats-en Gemeenteleningen (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) Maar er is meer. Niet elke man wördt'65 Het is goed te weten dat E&L in dat geval, in dit voorbeeld prompt I 50 000, plus de reeds gerealiseerde rendements- bijschri|vingen aan u uitkeert Het Verzekerd Groei proiekt 3 is dan ook een unieke vorm van risico-verzekeren en spaien Vraag uw verzekeringadviseur eens een paar voorbeelden-in ciiters U loopt daarmee geen risico want. De goede verzekeringadviseur kent E&L Als de beste I Levensverzekeringen heidei als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel 070 469262"

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3