DEN UYL OP NVV-CONGRES: TIE pinnen de samenleving moet arbeid het kapitaal organiseren Het weer in Europa KISSINGER WEER OPTIMISTISCH OVER KWESTIE MIDDEN-OOSTEN F 16-debat leidt niet tot brokken Y Yy Y Y CABALLERO CABALLERO v v anders dan andere. «lil EN Voorstellen voor positieverbetering confectie-industrie De bruine Caballero's geven kleur aan alle daagse dingen. I! 'I ill ll Kring Leiden van KVP niet achter De Zeeuw Portugese regering gaat zuivering arbeiders te lijf yd Drie mannen vallen van tien nieter hoge bouwstelling i IS binnenland buitenland 1 lil—llllliillllllfll— II 1' H M IENT 'J !EN rie- en aatschappij P" B.V. euzen. Klacht over verwerking salarissen free-lancers door NOS Aclit journalisten moeten Vietnam verlaten Verwachting in Den Haag: Hi DONDERDAG 5 JUNI 1975 13 17 achter louden vergadering Je volgende obliga- >5, stukken van 36 - 48 - 53 - 150 - 151 - 156 - 304 - 333 - 360 - 446 - 451 - 466 - 484 - 524 - 529 555 - 603 - 610 - 718 - 721 - 728 798 - 799 - 800 5, stukken van - 823 - 874 - 919 - 022-1030-1031 - >83 - 1103 - 1125 - 64- 1187- 1195- 42 - 1243 - 1258 - 93- 1299- 1313 - 88 - 1400 - 1401 - 99 - 1535 - 1543- 22 - 1624 - 1641 - 70 - 1671 - 1674- 47 - 1748 - 1750 - a. en b vermelde 75 aflosbaar bij de Terneuzen Raiffei- terdam-Rotterdam 144 - 191 - 227 338 - 414 - 461 508 - 542 - 572 691 - 708 - 717 [6 aflosbaar bij de leuzen Raiffeisen- Rotterdam Bank 'aad van Bestuur (Van onze soc.-ec. redactie) ROTTERDAM „De werk- situatie is voor tallozen on leefbaar. Mij staat voor ogen 'a opheffing van die dwang situatie en dat noem ik een socialistische samenleving I op basis van arbeidsdemo- cratie. Dat is een samenle ving. waarin niet meer het kapitaal de arbeid maar de arbeid het kapitaal organi- I seert". Dit zei gisteren premier Den Uyl in een toespraak tot het congres van de industriebond NVV in Rotterdam. „De weg I om een andere economische ordening te bereiken ziet hij ui een betere verdeling van Bikomen, tennis en macht. In het twee jaar van zijn bestaan heeft het kabinet volgens Den Uyl wezenlijke stappen gezet naar een betere verdeling van inkomens. Hij vindt het een begin van wat nodig is. „Dit zou hard verdedigd moeten worden want de stemmen die vinden dat inkomensnivelle ring maar niks is nemen toe in omvang en gedruis", aldus de premier. Wel erkende hij dat de inikomensnota nogal raag is, omdat „wij niet. voo-t alles een oplossing weten". Zij is zo vaag omdat comiprisse» moesten worden gesloten. Maar ze kiest wel onvoor waardelijk voor een verdere verkleining van inkomensver schillen, spraken over een maximuminkomen en over het doelgericht handelen van mo gelijke groei van vrii besteed baar inkomen van de lager» inkomensgroepen". De Vermogensaamwasdeling (VAD) noemde Den Uyl een ffiginsel-doorbraak in de regi onen van de macht, waar tot dusver alleen kapitaalbezitters liet alleen vertoningsrecht hadden. „De VAD kan een in strument zijn tot spreiding van macht, het kan toegang betekenen tot informatie en controle op gebieden van kapi taalverkeer, waar tot dusver Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel •Frankfort Getièvc Helsinki Innsbrück Lissabon Kopenhagen regenbui Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorea München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Züricli 11 gr. 28 gr. 21 gr. 14 gr. 19 gr. 15 gr. 15 gr. 18 gr. zw. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. half bew. regenbui zw. bew. niet ontvangen regenbui 14 gr. onbewolkt 30 gr. 12 gr. licht bew. 21 gr. regenbui 15 gr. niet ontvangen onbewolkt 26 gr. onbewolkt licht bew. zw. bew. licht bew. regenbui half bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. 25 gr. 23 gr. 12 gr. 21 gr. 13 gr. 18 gr. 22 gr. 22 gr. 14 gr. 18 gr. 13 gr. particuliere ondernemingen en banken heersen". Een betere spreading van macht vergt aldus de premier, van de democratie niet op houdt bij de fabriekspoort. Nog dit jaar komt een wet sontwerp tot herziening van samenstelling en bevoegdhe den van de onderemingsraiad. Met de industriehond is hij het eens dat werkoverleg en werkstructurering geheel on der controle staan van de on dernemingsleiding. Den Uyl vindt het nodig dat de onder nemingsraad, misschien de peirsoneelsraad. de macht en de zelfstandigheid krijgt om naar aanleiding van werkover leg te controleren en te stimu leren. Sprekend over de doeleinden van het produlktieproces vroeg Den Uyl zich af of een zo hoog mogelijke produiktie, een maximale winst dan wel een behoefte-voorziening dat is, waarvan de nortmen op demo cratische wijze worden ge toetst. Hij vindt dat hèt gaat om afstand te doen van een produktie- en consumptie; acht die leidt tot verstikking, on leefbare toestanden en een on verantwoord beslag op schaar se grondstoffen. „Inhoud ge ven daaraan betekent mede- zegegnschap van overheid en werknemers in de grote inves teringsbeslissingen", aldus de premier. Onderwerping van de besluiten over omvanig en richting van economische groei aan een democratische toet- sinigs- en afwegingsproces acht Den Uyl onontbeerlijk. „Wan neer dat gebeurt zal er ook meer ruimte komen voor be zinning op de kwaliteit van menselijke arbeid en de ruim te voor mensen om in de be roepsarbeid zichzelf te kunnen zijn. plezier te beieven. zich erkend te weten en weten waarvoor men werkt". Hierbij rnioet men zich bewust zijn, aldus de premier, dat een geringe groei van de economie ook geringere consumiptiemo- gelijkheden en dus ook gerin gere loonstijging betekent. „Men kan niet kiezen voor een samenleving waarin aan de vermenselijiking van arbeid voorrang wordt gegeven boven het opjagen van de produktie als men niet bereid is minder te consumeren. Maar dan is er ook solidariteit nodig van de hogere voor de lagere inko mens". zo rie® hij uit Wanneer de werkgevers het werk van de vakbonden in liet bedrijf (ne- drijvenwerfc) en de facilitei ten ervoor weigeren, boycot de industriebond NW de verkie zingen voor nieuwe onderne mingsraden. Hiertoe heeft gis teren een congres van de in dustriebond in Rotterdam be sloten. Deze harde houding is een concrete vertaling van de uitgangspunten voor het toe komstige beleid van deze machtige NW-bond. Dit nieu we, tevens hardere beleid, werd gisteren op de laatste dag van het driedaagse con gres door de afgevaardigden unaniem aanvaard. „De nieu we marsroute, zoals voorzitter Arie Groene veld van de in dustriebond NVV uitdrukte, is gebaseerd op achterstellingen die in het kort de conclusies vormen van de brochure ..fiin is anders". De industriebond NVV wijst die huidige kapilalistische maatscahppijstructuur af en gaat werken aian de opbouw van een socialistische samenle ving, waarbij een rechtvaardi ger verdeling van inkomens, kennis en macht voorop staat. De strijd voor een socialisti sche maatschappij van de in dustriebond NVV zal geba seerd zijn op basis van ar- beidsdemocratie. De samenle ving. aldus de bond van Groenevekl moet gekenmerkt worden door een democrati sche besluitvorming op alle gebieden en alle niveau'». (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereni ging van Freelance-omroepme dewerkers (FLOP) heeft in een brief aan het ministerie van financiën een klacht gede poneerd over de wijze waarop de NOS de honoraria van freelance-medewerkers in de administratie verwerkt. Deze honoraria zouden on der de post onkosten worden ondergebracht. Verwacht wordt dat de NOS binnenkort juist'op onkosten ernstig zal moeten bezuinigen. De FLOP verwacht als gevolg van die bezuiniging grote werkloos heid onder de freelance-mede werkers. De freelancers vor men momenteel de sluitpost van de omroepbegroting, aldus de FLOP. Het ministerie heeft de klacht voor onderzoek doorge stuurd haar die inspectie der belastingen in Hilversum. Die zal o.m. onderzoeken of de NOS, door de honoraria van de freelancers uit de onkos- tenpot te betalen, te weinig aon social* lasten heeft afge dragen. Het zou hier gaan om miljoenen guldens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegenstel ling tot hetgeen dr. De Zeeuw in de tv-uitzending van „Brandpunt" op zaterdag 31 mei heeft meegedeeld, blijkt de kring Leiden van de KVP zich niet te hebben opgesteld achter de kandidatuur voor een hernieuwd partijvoorzit terschap van de heer De Zeeuw. Voorzitter en secretaris van de KVP-kring Leiden hebben namelijk een open brief ge- rioht tot dr. De Zeeuw, waarin zij betogen, dat uitspraken van individuele krimgleden niet inhouden, dat ook de kring als zodanig dergelijke uitspraken voor haar rekening neemt. Zij dringen er daarom bij de heer De Zeeuw ernstig op aan, „dat u zich in voarko mende gevallen, ter vermij ding van eventuele misver standen, wat meer genuan ceerder zult uiten" LISSABON (UPI) - De militaire regering van Portu gal heeft erkend dat zuiverin gen van ongewilde arbeiders en bazen in ds bedrijven uit de hand gelopen is. Ze heeft gisteren maatregelen aange kondigd. „We gaan vooral proberen de wilde zuivtringen een balt toe te roepen", zei de militaire leider die het program moet uirvoeren. „Dit betekent dat de arbeiders zullen worden •geconfronteerd met zuivering opeen andere wijze". De zui veringen zijn in alle takken van de economie voorgekomen en zijn officieel bestempeld als het „Saneringsproces" van de, nu 13 maanden oude, revo lutie. Het trekseizoen is weer begonnen. Hier een toerist op fotosafarie in de dieren tuin Artis. AMSTERDAM (ANP) Een uitvoerder en twee van zijn werknemers zijn gister middag in Amsterdam om streeks het middaguur van een 10 meter hoge steigerconstruc tie gevallen, toen zij op een inspectietocht op een loslig gend plankenplateau stapten, dat in gereedheid werd ge bracht voor een cementmo- len Van de drie slachtoffers is er een zwaargewond. DEN HAAG (ANP) Het actiecomité tot redding van de Nederlandse Confectie Indus trie heeft in een dinsdag ver zonden nota aan de Stichting Structuurverbetering Confectie Industrie zes maatregelen voorgesteld om te komen tot een verbetering van de positie van de Nederlandse confectie industrie. Het actiecomité vindt dat de structuurnota die de commis sie heeft uitgebracht uitgaat van een achterhaalde situatie. Ook zouden de aanbevolen maatregelen van de commissie hoofdzakelijk ten goede ko men aan de grote ondernemin gen. Het actiecomité wijst er op dat ondanks een subsidie regeling van tweemaal 500 gulden de laatste twee weken zeven confectie industrieën met in totaal 1089 werknemers hun poorten Besloten heb ben. Daarom dringt het actieco mité er bij de commissie op aan te bevorderen dat de Ne derlandse regering de invoer van kleding van buiten het EEG-gebied stopzet, de over brenging van de confectie in dustrie naar de ontwikkelings landen actief tegenwerkt, SAIGON (UPI) - De voorlo pige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft giste ren acht journalisten gelast, het land binnen twee dagen te veriaten. De uitwijzing is geschied te neinde het aantal buitenlandse journalisten in Zuid-Vietnam te verminderen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President herald Ford van de Verenigde «aten heeft geen verklaring ■"gelegd toen hij gistermorgen Vroeg op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington te rugkeerde van zijn Europese n!S' wert' meteen per he- ïkopter overgebracht naar het •title Huis voor een korte rustperiode alvorens een be zoek van een dag te brengen aan de staat New York. Minister van Buitenlandse -aken dr. Henry Kissinger, re de reis van de president aar de NAVO-top in Brussel, 5overleg met president Sa- vat van Egypte in Salzburg en ezoeken aan Spanje en Italië eemaakte, toonde zich opti lt!1 toen hi> sprak met wShst.en aan b<»rd van het Presidentiële vliegtuig onder- niJa vïï Ro,ue naar de Vere- e Staten. „Ik zeg niet dat er schot in komt", zei Kissin ger over de vooruitzichten in het Midden-Oosten. „Ik zeg dat de omstandigheden zoda nig zijn dat er schot in kan komen" Een hooggeplaatste regeringsambtenaar die de reis van Ford eveneens heeft mee gemaakt, zei dat in Salzburg de basis zou kunnen blijken te zijn gelegd voor een nieuwe fase in de diplomatie in het Midden-Oosten. Hij zei dat noch de Arabieren noch de Israëli's een onwrikbare posi tie leken in te nemen. Ford, che het Amerikaanse stand punt ten aanzien van het Mid den-Oosten aan een nieuw on derzoek heeft onderworpen, rond zijn besprekingen met president Sadat op 11 en 12 juni af met overleg in Was hington met premier Rabin van Israël. Op de promotiedag in de militaire academie van West Point in New York State heeft president Ford gister morgen verklaard dat hij had •""onstateerd dat de NAVO- bondgenoten „een nieuw ge voel van eenheid en vertrou wen in de Verenigde Staten" hebben, maar dat zij nu van Washington het leiderschap verwachten bij het aannemen van de geweldige uitdaging die de handhaving van de vre dig stelt en bij het opvangen van energie- en economische problemen. Het is mijn stellige overtui ging dat wij onze minimale defensiebegroting niet verder mogen laten aanvreten. Ik zal er hard voor vechten dat het ook niet gebeurt", zei de pre sident. „Ik meen dat het Ame rikaanse volk een defensie-ap paraat wil hebben dat voor geen ander onderdoet". Enkele uren nadat de Ame rikaanse president Gerald Ford uit Rome was vertrokken hebben nog onbekende perso nen brandbommen gegooid naar drie verschillende Ameri kaanse doelen in Rome. De politie heeft gezegd dat er ge ringe schade is aangericht. Israël heeft gisteren een ge deeltelijke terugtrekking van troepen en wapens uit het ge bied van het Suezkanaal vol tooid en opnieuw het recht opgeëist dat het in de toe komst in staat zal zijn voor zijn vrachtschepen gebruik te maken van het kanaal. De 3500 man en 15 tanks die zijn teruggetrokken heb ben nieuwe stellingen in de woestijn van Sinaï betrokken, zo deelde minister van Defen sie Simon Peres mee. Presi dent Sadat van Egypte heeft in een interview met de Liba nese televisie gezegd dat het vraagstuk van doorvaart voor Israëlische schepen in het Su ezkanaal alleen op de Geneef- se vredesconferentie kan wor den opgelost. Sadat zei dat het hem onwaarschijnlijk voor kwam dat Israël de kanaalzo ne die vandaag voor het inter nationale scheepvaartverkeer wordt heropend, zou aanval len. overheidsopdrachten op kle ding uitsluitend aan Neder landse bedrijven igeeft en komt tot een subsidie aan de bedrijfsvereniging voor het kledingbedrijf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich vandaag- gezet aan de bespreking van het kabinetsbesluit om de starfighter te vervangen door de F-16. Het debat zal tot diep in de nacht voortduren. Eventuele stemmingen voor moties geschieden vol gende week dinsdag. Volgens de verwachtingen in Den Haag zal het debat niet leiden tot brokken tussen de progressieve fracties en minis ter Vredeiing. Hoewel de PvdA-fractie ernstige kritiek heeft op het hesluiten van het kabinet zal zij een in te die nen motie zo formuleren, dat minister Vredeiing daaruit geen konsekwenties hoeft te trekken. De PvdA-fractie wil haar instemming onthouden aan de aanschaf van die YF16 maar zal dit louter op zakelijke gronden djoen. De fractie is nog altijd van oordeel dat de luchtmacht voor de uitoefe ning van haar taaik - steun aan grondstrijdfcradhiten - beter kan beschikken over een gro ter aantal goedkopere toestel len dan over 102 dure YF16 toestellen. Vanuit strategische overwegingen stelt die PvdA- fractie kwantiteit boven kwa liteit. Daaraan liggen ten grondslag dcT'-TtPVaBSigeii die zijn opgedaan door de Israëli sche luchtmacht in de junii oorlog van Jorrakipoer. De verwachting is dat mi nister Vredeiing in de zakelij ke bezwaren van de Pvd'A- fractie niet aan afkeuring van »ijn totale beleid zal zien. Hij heeft nog onlangs gezegd dat alleen afkeuring van zijn tota le beleid hem tot konsekwen ties kan dwingen. In de Twee de Kamer besloot men giste ren het debat van vandaag ge heel af te ronden met uitzonde ring van de stemmingen. Voorstellen van Van Mierlo (D 66) om het debat uit te stellen totdat de beslissing van de Belgische regering bekend is, van Drees (DS 70) om het debat reeds om negen uur morgens te beginnen en om spreektijdbeperkuig in te stel ten werden verworpen. De ka mer heeft in eerste termijn ruim zes uur nodig om de .beslissing van de regering te bespreken. Op de een of andere manier zit het in de lucht, nee niet de uitlaatgassen van auto's, maar het betere weer. Je kunt het aan jezelf voelen. Het hoofd is iets lichter dan normaal, de toekomst in deze vakantieperi ode ziet er weer wat rooskleu riger uit, alleen die tempera tuur. Beneden alle peilwat ik u brom. Rond mij verschenen de truien weer, de verwarming loerd aangedraaid (het is juni weet ti- wel). Maar stoïcijns als ik kan zijn bleef ik zomers gekleed, want aan een koud dagje geef ik niet zo gauw toe ets er verandering in de leuht zit k Maar volgens het KNMI ■krijg ik gelijk (zoals gewoon lijk) enkrijgen wij een hogere temperatuur. k Hoort u eigenlijk nog wet eens iets va/a de Emancipa- de „Sociaal verdient het aanbe veling om bij het roken van een sigaret diep te inhaleren; dit maakt dat de uitgeblazen rook minder schadelijk is voor de omgeving van de roker stelling van de heer P.W.L. Tas. die op 10 juni aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen hoopt te promoveren tot doctor in de landbouwwe tenschappen en op een proef schrift getiteld: „Chemische en structurele eigenschappen van het bronsvlekkenvirus van de tomaat". k Da's weer een lange zin. Maar ir. Tas heeft zich ook geworpen op het emancipatie- verschijnsel. Hij gooide daar ook een stelling tegenaan. De- De gemiddelde leeftijdsver- wachting van de vrouw zal negatief beïnvloed worden door de toenemende emancvpatie, k Vrij vertaald betekent dit dat geëmancipeerde dames gemid deld korter dreigen te leven. Net zo lang als mannen bijvoor beeld. Ramses Shaffy is nu wel weer lang genoeg doorgegaan. Hij mag stoppen. En André van Duyn ook. Ik eveneens. MERIJN. Caballero bruin en de blauwe lucht. IH/ 'f I CIGARETTES 11 25 CIGARETTES; F I IT E R n t jj 11 fitif Hi

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13