FORD SPREEKT MET PAUS PAULUS OVER MIDDEN-OOSTEN Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Weer vier jaar geëist tegen Algerijn na Scheveningse gijzeling Industriebond mijdt conflict met NVV PATER KOTTE MAG PASTORALE TAKEN NIET MEER UITOEFENEN Open brief van Zuidmolukkers aan Nederlandse volk Sadat terug naar Egypte Het weer Europa in 03 bU*3* i binnenland buitenland F. van Lanschot paaf°1 Actie vakhond tegen nachtwerk bakkersleerling Twee miljoen voor wegenbouw in Ethiopië Verschil van mening in Suriname over regeling nationaliteit Tineke te laat in beroep Hartstichting geeft twee wagens weg ver. bescherming f(/9) ongeboren kind Vu# LAAT LEVEN VAN THIJN BLIJFT VOOR AFSPRAKEN VOOR VERKIEZING Drie advocaten Baader-Meinliof proces definitief uitgesloten WOENSDAG 4 JUNI 1975 9 13 (Van onze redactie, binnenland) l'TRECHT Een groep Zuidmolukkers uit de huizen van bewaring in Utrecht en Arnhem heeft een open brief geschreven aan het Nederland se volk. waarin begrip wordt gevraagd voor hun situatie. De groep was betrokken bij de actie tegen de Indonesische ambassade en bij de ontvoe ringspoging van de koningin (op 10 juni begint in Arnhem het proces over de actie-Soest- dijk). De groep Zuidmolukkers bied in de brief zijn veront schuldigingen aan „voor wat wij gedaan hebben, maar zeg gen er bij dat wij in onze situatie niets anders meer kunnen en dat het geduld van velen begint op te raken. Wij zijn ook mensen en willen <us mensen behandeld worden. Laat men ons beoordelen op de spanningen, waarvoor de situatie waarin wij verkeren voor een belangrijk deel debet is". In de brief leggen de Zuid molukkers deze situatie nader uit. „Wij hebben vanaf onze jeugd steeds gehoord dat onze ouders hier „onvrijwillig" ge komen zijn met de „belofte" een tijdelijk verblijf totdat al les opgehelderd zal zijn en de IMS een feit za' zijn. Intussen zitten wij hier nog steeds te wachten en er gebeurt mets. Het enige wat wij horen is dat wij er niet op hoeven te reke nen dat er in Indonesië ooit een vrije staat Zuid-Molukken zal komen". Alles wat de Zuidmolukkers in Nederland doen is tijdelijk. aldus de brief. „In deze situa tie is het leven voor ons niet vol te houden. Wij hebben het gevoel gekregen dat men ons lastig vindt en dat men ons graag kwijt wil. Maar waar heen?" De Zuidmolukkers zeggen niet vrijwillig naar ons land te zijn gekomen en dat zij daarom moeilijk worden en dingen doen, die uiting geven aan hun spanningen. Zij vra gen niet om medelijden, maar om begrip voor de achtergron den waardoor „velen van ons „het geweld" te hulp hebben geroepen om de aandacht te vestigen op onze situatie. Wij kunnen zo niet verder", aldus de brief. „Wat wij gedaan hebben daarover oordele de Neder landse rechter. Laat men niet denken dat wij vechten tegen het Nederlandse volk of haar koningin", zo staat er verder te lezen. De Zuidmolukkers zouden graag zien dat de Ne derlandse bevolk'ng hen tege moet treedt dan met iets an ders dan ontwijkende blikken of een schouderophalen voor hun idealen. (Van onze correspondent) ROME President Gerald Ford van de Verenigde Sta ten heeft gisteren met een 10 uur durend bezoek aan Italië en het Vaticaan zijn Europese zesdaagse besloten. Het allerlaatste uur van zijn Europese verblijf heeft de Amerikaanse president doorgebracht in het Vati caan, waar hij door Paus Paulus VI langdurig in pri- ve-audicntic werd ontvan gen. Dit onderhoud onder vier ogen heeft zich vooral toege spitst op problemen in hst Midden-Oosten, de spanningen tussen Israël en de Arabische wereld, het probleem van de Palestijnse vluchtelingen en de status van Jeruzalem en andere heilige plaatsen in dit deel van de wereld. Diezelfde problemen zijn ook ter sprake gekomen in het enkele uren durende onder houd tussen president Ford sa men met minister Kissinger en hun Italiaanse gastheren. Met president Leone, minis ter-president Moro en minister Rumor van buitenlandse zaken is ondermeer het NAVO-beraad in Brussel nog eens bediscus sieerd en is uitvoerig gespro ken over de .Oost-West-ver- houdingen en de situatie in het Middellandse-Zeegebied. Officieel heet Ford op te genbezoek te zijn geweest na het recente staatsbezoek - eind vorig jaar - van president Le one aan de Verenigde Staten. Maar voorai de linkse pers zoekt meer achter die onschul dige verklaring. Vlak na de rode staatsgreep in Portugal haast Ford zich naar Italië en kennelijK - zo beweert men in linkse krinigen - om de chris ten-democraten en de huidige Israëlische tanks bij de Mitla-pas in de Sinaï tijdens de terugtocht naar nieuwe posities. regering een ruggesteuntje te geven en om communistische stemmenwinst te voorko men. De Italiaanse overheid had zeer uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen ter ge legenheid van Fords bezoek. Buim 5000 militairen en poli tieagenten waren gisteren in gezet op alle strategische pun ten die Amerika's eerste bur ger zou passeren. De korte rit ten in de meegebrachte .presi dentiële Cadillac werden met grote snelheid gemaakt. Alleen op het St.-Pietersplein liet Ford zijn chauffeur langzamer rijden om de vele belangstel lenden te begroeten. President Anwar Sadat van Egypte is gisteren van Salz- ADVERTENTIE) Er zijn bij Van Lanschot 15 verschillende spaarmogelijkheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaarvormen ligt voor u klaar. Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe. Breda,Veemarktstraat 44, te!. (01600) 25844. Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650) 40970/40971. s-Hertogenbosch, Amsterdarr.,Breda,'Dcn Haag,Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg, Vughr. burg naar Egypte vertrokken. Sadat werd uitgeleide gedaan door de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. De Egyptische leider maakte een tussen landing in Athene. In vraag gesprekken met Amerikaanse televisievérslaggevers heeft president Sadat zijn tevreden heid uitgesproken over het be sluit van Israël zijn troepen aan de bestandslijn in de Si naï uit te dunnen. Sadat noemde het besluit „een stap op weig naar vrede". „Het is bijzonder moedge vend", aldus Sadat. De Israëlische troepen in de Sinaï bereidden zich gisteren voor op terugtrekking. Pre mier Yitzak Rabin kondigde maandag aan dat 3500 Israëli sche militairen en meer dan de helft van de Israëlische vuurkracht aan de bestandslijn zouden worden teruggetrokken UTRECHT (ANP) De voedingsbond NW wil wat gaan doen aan de nachtarbeid van jonge leerlingen in het bakkersbedrijf, een euvel dat volgens de vakbond hand over hand toeneemt. Veel bakkersleerlingen van 15, 16 jaar staan al tijdens de zeer kleine uurtjes in de bak kerij, aldus de bond. Dat is niet alleen airbeidswettelijk verboden, het is ook zeer schadelijk voor de gezondheid van de jonge werknemers. Bo vendien wordt hun algemene vorming door gebrek aan vol doende nachtrust ernstig be lemmerd. De voedingsbond NVV gaat nu in acht grote steden in ons land de overtre dingen registreren. op nieuwe posities, die min stens 30 km van het kanaal liggen. De operatie moet don derdag voltooid zijn. Enkele leden van de oppositie in het Israëlische parlement hebben zich tegen het besluit tot uit dunning van de troepen aan de bestandslijn uitgesproken, maar in de pers is het besluit goed ontvangen. DEN HAAG (ANP) De minister voor Ontwikkelings amenwerking drs. J. P. B. Pronk heeft aan de stichting Terre des Hommes een bedrag van twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de uit voering van een wegenbouw project in Ethiopië. Met dit project werd aan vankelijk begonnen door de artsen, die Terre des Hommes in het kader van de hulpverle ning onder de droogteslachtof fers in dit land hadden uitge zonden. De aanleg van de on geveer 240 kilometer verharde weg vindt nu plaats onder lei ding van twee Nederlandse wegen-bouwdeskundigen, die door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers aan Terre des Hommes zijn uitgeleend. DE directeur van het Neder landse circus Salto Mortale, Van der Vegt te Siddelburen, is bij vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen failliet verklaard. Het circus is in het nieuws geweest door verboden wapenbezit en in braken, die door de directie zouden zijn gepleegd. 0 PARAMARIBO (ANP) Tijdens de gistermorgen in Paramaribo voortgezette be sprekingen tussen de parle mentaire delegaties van Suri name en Nederland laaiden de emoties nu en dan hoog op. Statenvoorzitter Wijntuin had daar maandag al voor gewaar schuwd. Hij vroeg de Neder landse parlementariërs er toen rekening mee te houden dat zij in Latijns-Amerika waren waar emoties anders bespeeld worden dan in Europa. Oppositieleider Lachmon ging verder in op zijn uitla ting van maandag dat na de souvereiniteitsverklaring Suri name mogelijk in een chaos zou worden achtergelaten. Hij vertelde daarmee gedoeld te hebben op een juridische cha os in verband met de nationa- liteitsenregeling zoals de Suri naamse en Nederlandse rege ring die voorstaat. „Ais de kwestie van de nationaliteiten niet -goed geregeld is, laat men de mensen in een pandekstem ming achter. Ouders zullen dan worden gescheiden van hun kinderen, die in Neder land wonen of omgekeerd", al dus de VHP'er. De heer Komiproe van de regeringspartij NPS zei diat hij naast de emoties in de woor den van Lachmon over de na tionaliteitenregeling geen ratio nele gronden had bespeurd die de regeling zoals voorge steld door de koniinkrijtooorn- missie, zouden moeten veran deren. „Een regeling, die geënt is op een tegengaan van de migratie van Surinamers naar Nederland is niet goed, We hebben mensen nodig die dit land willen helpen opbou wen". Een optieregeling van Surinamers op de Nederlandse nationaliteit na de onafhanke lijkheid, verschuift volgens hem het probleem voor de duur van die regeling. DEN HAAG (ANP) De procureur-generaal bij het hof in Den Haag heeft gisteren tegen de Algerijn Mohammed K., een van de vier daders van de gijzpling in de Sche veningse gevangenis, vier jaar cel geëist. Hij volgde hiermee de offi cier van justitie bij de recht bank in Den Haag en de rechtbank zelf die eerder eveneens de Algerijn vier jaar cel toebedeelden. Voor het hof kwamen giste ren geen nieuwe feiten aan het licht. K. gijzelde in okto ber 1974 samen met twee Ne derlanders en een Palestijn een priester, een koor en en kele bewakers in de kerkzaal van de strafgevangenis in Scheveningen. Daarbij had K. een mes en later hield hij gedurende korte tijd ook een pistool vast. K. was niet in hoger beroep gegaan omdat hij ontkent, maar omdat hij de straf te UTRECHT (ANP) De Hartstichting gaat de twee hartwagens, waarmee de afge lopen jaren in Utrecht een ex periment is gehouden, weg schenken. Een van de wagens gaat naar de afdeling Utrecht van het Rode Kruis, de ander naar Memisa. Beide hartrenwagens of „car- dulances" waren oorspronkelijk bestemd om mensen, die thuis, op straat of waar dan ook door een hartaanval waren getrof fen, zo snel mogelijk hulD te bieden. In enkele gevallen heeft dit team met deze auto goed werk kunnen doen, maar gebleken is dat het snelle vervoer met, een „gewone" ziekenauto naar een hartfoewakiragsafdeling van een ziekenhuis hetzelfde effect sorteert als in die zie kenauto een tas met beschei den hoeveelheid middelen staat om de eerste gevolgen op te vangen. (ADVERTENTIE) B verleent hulp Telefoon 020-730510 073-562608 Wordt lid minimum f 12,50 per jaar. Giro 2585780. N. Lid, postbus 2, Nleuwkuljk hoog vindt. Hij is de enige bij wie de rechtbank de eis van de officier heeft gevolgd. De raadsman van K. wees erop dat de Algerijn geduren de de gijzeling een onderge schikte rol heeft gespeeld en dat ook geen van de gijzelaars bang van hem is geweest. De procureur-generaal, mr. G. Bos, zei echter dat de Al gerijn betrokken was bij de overval die het begin is ge weest van de gijzeling. Hij heeft daardoor meegewerkt aan de gijzeling, die een enor me druk legde op het hele Nederlandse volk en een af grijselijke bedreiging inhield voor de gijzelaars. Hij was het eens met het vonnis van de rechtbank en vroeg bevesti ging. De uitspraak volgt op 17 juni. Vlak voor de zaak tegen de Algerijn had het hof al uit spraak gedaan in de zaak te gen Tineke B., de Bredase prostituee en vriendin van de andere gijzelende gedetineerde in Scheveningen, Jantje B. Zij had de monnik N. uit Ooster hout, een pakje gegeven waar in de pistolen zaten die bij de gijzeling waren gebruikt. Tineke was in hoger beroep gegaan tegen het voranis dat de rechtbank in Den Haag haar voor deze medeplichtig heid had opgelegd: een jaar en zes maanden, na een eis van twee en'een half jaar. De procureur-generaal con cludeerde gisteren echter dat hoger beroep in dit geval on mogelijk was, omdat het appèl net te laat was binnen geko men bij de griffie. Deze formele fout was ont staan bij de administratie van de vrouwengevangenis in Rot terdam waar Tineke ver blijft. DEN HAAG (ANP) Ed van Thijn, de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer heeft in het PvdA-blad Roos in de Vuist afstand genomen van de uitspraak van premier Den Uyl over de volgende verkiezingen dat als „we met afspraken vooraf een progres sief beleid in gevaar brengen we het niet moeten doen". De invloed van de kiezers op de regeringsvorming is een wezenlijk onderdeel van een progressief beleid. '„Het terug schroeven van deze bijdrage aan de politieke vernieuwing zou ons door onze kiezers niet in dank worden afgenomen" aldus Van Thijn. Voor hem staat vast dat zonder afspra ken vooraf een progressief be leid gevaar loopt. fVati onze see. eoon. red.) ROTTERDAM De indus triebond NVV heeft zoals ver wacht een conflict met de ei gen vakcentrale, het NW, vermeden door een voorstel, dat het NVV moet streven naar nationalisatie van de pro ductiemiddelen in ons land, af te wijzen. Dit voorstel, afkom stig van de Friese leden van de industriebond, werd giste ren door de overgrote meer derheid van het congres van de industrie-bond NW in Rot terdam afgewezen. In het andere geval, bij aan vaarding, zou de industriebond NVV zich sterk moeten maken om de statuten en de doelstel lingen van het NW te laten wijzigen. Hiervoor zou de NVV-top niets voelen en wordt daarbij gesteund door het bestuur van de industrie bond NVV. Ook zou de indus triebond NW teveel vooruit lopen op de ontwikkelingen binnen de andere NVV-pun- ten. Ook dan zouden grote spanningen optreden, zo meen de de top van de industrie bond NW. Nu zal de industriebond NVV gewoon het resultaat afwach- UTRECHT (ANP) Kardi naal Alfrink heeft pater drs. Winand Kotte verboden nog langer pastorale taken uit te oefenen in het aartsbisdom Utrecht. Ook mag pater Kotte (51), die lid is van de congre gatie der Assumptionisten, geen biecht meer horen of preken houden. In een brief aan de pastores van het aartsbisdom schrijft de kardinaal dat hij deze maatregelen liever had voor komen, maar dat er om pasto rale motieven geen andere weg open lag. „Verschillende gelovngen zijn door de leiding van pater Kotte. die woont in wijk bij Duurstede, in zware geestelijke nood geraakt. Tij dens de gesprekken met het aartsbisdom bleek de pater niet v-oor rede vatbaar en be perkte zich tot het herhalen van zijn ideeën," aldus de brief. Om pater oud-minister Kotte Luns die tot ook zijn kerkgangen heeft gehad, volle dige rechtszekerheid te geven werd hij, vergezeld door pater J. Rietmeijer S. J. als advo caat, tweemaal gehoord door een speciale kerkelijke recht bank. Volgens de rechtbank heeft pater Kotte minstens vanaf het begin der jaren zes tig nauwe betrekkingen onder houden met de zich „paus Cle mens XV" noe-mende Michel Collin. Diens denkbeelden heeft hij in Nederl-and ver breid. In 1967 was hij bij hem in Clemery (Frankrijk), ge kleed in liturgische gewaden, tijdens de „priesterwijding" van een Nederlandse vrouw. Hoewel Kotte in 1968 brak met de groep van Clemery, bleef hij handelen in hun trant; hij liet vrouwen pries terlijke functies vervullen in eucharistie en biecht Tegen de wil van de aartsbisschop pen en zonder machtiging van Rome heeft hij in Wijk bij Duurstede de zogenaamde „Kleine Oarmel der Liefde" gesticht. Ook heeft hij vol gens de brief zonder het nodige verlof gelovigen verza meld in „parochies", in de Willibrordkerk te Utrecht als mede in de door hem geopen de kapellen te Wijk bij Duur stede, Doesburg Arnhem en Amersfoort. Verder, zo schrijft de kardi naal aan de priesters, wordt bewezen geacht dat pater Kot te gelovigen voortdurend heeft misleid door te suggereren dat hij de instemming van de paus had verkregen ,dat de Neder landse bisschoppen niet wettig waren of niet in gemeenschap met Rome leefden en dat hij zelf de door God aangewezen en door de Heilige Stoel be vestigde leider van het volk Gods was. ten van een studie binnen de eigen vakcentrale over een nieuwe grondslag en doelstel ling binnen het NVV. Pas in 1977 is deze studie gereed. Al eerder hadden de besturen van de industriebond NVV en het NVV gesproken over een nieuwe grondslag en nieuwe statuten van het NW. Deze besprekingen werden echter opgeschort in afwachting van de standpuntbepaling binnen het NVV, NKV en CNV over de vorming van een zware fe deratie tussen de vakcentrales. Met succes bestreed gisteren voorzitter Groeneveld van de industriebond NVV de aan drang van een deel van het congres om bij het NW aan te dringen de doelstelling van deze vakcentrale te verbreden. „Wanneer we ons nu vastleg gen over een standpunt over de nieuwe grondslag en doei van het NVV, kunnen we bin nen het NVV niet meed-iscus- siëren over de nieuwe NVV statuten, omdat wij dan al een standpunt hebben ingenomen. Wij willen vanuit een vrije positie meewerken aan nieuwe statuten en doelstellingen van het NW", zo overtuigde Arie Groeneveld het congres. „Laat ons speelruimte'riep hij uit- „Bind onze handen niet, zodat wij op open wijze de dicusse binnen het NVV kunnen voe ren". Momenteel telt de industrie bond NVV ruim 200.000 leden, zo werd gisteren bekend ge maakt. Ook werd besloten in november een buitengewoon congres te houden voor de fe- deratievorming tussen de vak centrales. The Voice was even hier. Si natra plus vriendin plus lijf wacht, landden even in het kleine landje aan de zee; de baas zelf zong twee uurtjes, streek 300.000 keiharde Neder landse guldens op (wat is de dollar nog waard tegenwoor dig), sprong in zijn privé- straalvliegtuig en vertrok rich ting Londen. Punt uit. Vijfentwintig hon derd op hun paasbest uitge doste toeschouwers konden gaan, nagenietend van de ma gistrale stem van deze unieke Amerikaanse zanger. Ik hoor het Willem Duys zeggen. ■ir Aan mij gaat Sinatra voor bij. Ik houd niet van zijn lied jes, zijn stem en nog wat. En ik houd er niet van om uitge dost als een uitgedost feest varken samen met Ria Valk en Liz Taylor en Lou van Rees in mijn nieuwste creatie naar Sinatra te gaan zitten kijken. Maar neem van mij aan dat heel de Nederlandse show-we reld er zat hoor. Of ze het nou mooi vonden of niet. Ford: dat was een reisje van vallen en opstaan. Misschien wat laat, maar toch even de koppen die de diverse sportredacties hadden geplaatst boven het verslag van Joegoslavië-Nederland. De moeite w ard De leeuw staat in zijn hemd; Schoolklas gezakt; Oranje: een slap-stick; De Leeuw in zijn hempie; Joego- slaven ontzien kleuterklas Kno bel enz. enz. U ziet, de sportieve heren kunnen een jong Nederlands elftal niet zo waarderen. Laten wij dus ook maar aan de toekomst gaan werken. Morgen zijn we er weer. MERIJN BONN-STUTTGART (DPA) De Westduitse justitie en regering hebben twee dagen voor de voortzetting van het proces tegen de leiders van terroristen, Baader en Mein- hof, twee besluiten genomen die tot beter tegengaan van de samenwerking tussen terroris ten en sympathisanten kunnen leiden. Een rechtbank in Stuttgart sloot gisteren de advocaten Klaus Croissant, Kurt Groene- wold en Hans-Christian Stroe- bele definitief uit van het pro ces tegen de „harde kern" van de Baader-Meinhof-groep. Eveneens gisteren besloot de regering in Bonn, met nieuwe wetten voor binnenlandse vei ligheid het terrorisme doeltref fender te gaan bestrijden. De Europese commissie voor de mensen rechten in Straatsburg heeft de klachten van Andreas Baader, Ulrike Meinhof en Wolfgang Grundmann tegen de omstandigheden van hun voorlopige hechtenis afgewe zen. Aberdeen licht bew. 11 gr- Athene onbewolkt 29 gr. Barcelona onbewolkt 20 gr. Berlijn onbewolkt 17 gr. Bordeaux zw. bew. 18 gr. Brussel motregen 13 gr. Frankfort onweer 13 gr. Genève licht bew. 15 gr. Helsinki niet ontvangen Innsbrück regenbui 14 gr. Kopenhagen zw. bew. 11 gr. Lissabon onbewolkt 23 gr. Locarno licht bew. 21 gr- Londen licht bew. 15 gr. Luxemburg half bew. 12 gr. Madrid licht bew. 23 gr. Malaga onbewolkt 23 gr. Mallorca geh bew. 23 gr. München zw. bew. 14 gr. Nice licht bew. 19 gr- Oslo zw. bew. 13 gr. Parijs licht bew. 16 gr. Rome onbewolkt 22 gr. Split onbewolkt 26 gr. Stockholm geh. bew. 13 gr. Wenen zw. bew. 17 gr. Zürich half bew. 14 gr. D 54-jarige ingenieur Vil- lani Niso, die op 4 mei in Milaan was ontvoerd, is te Mi- rasole, nabij Milaan, vrijgela ten Het is niet bekend we like loso^ijs de familie heeft be taald.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9