Nieuwe boeren acties zitten in de lucht Vandaag Zorg over prijs stijgingen met scheppen nieuwe maatregelen voor bestrijding werkloosheid PvdA houdt vertrouwen in minister Van Agt Met bromfiets op schooldak rijden Ford Nederland roept 4.200 auto's terug LANDBOUWSCHAP ZWAAR TELEURGESTELD OVER KABINET Vandaag Belgisch besluit Starfighter Nieuw wereldrecord handenlopen Rerfgnil^ aan het einde Luns vandaag in Vlissingen Aftrek van onderhouds kosten komt niet terug NIEUWE VORM VANDALISME IN OOSTERHOUT Sigaretten en aardgas duurder OPVULLEN SIGARETTEN Bitter Binnenschipper verdronken DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Eerste bonnen voor niet-dragen autogordels Hoofdredacteur; L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres: liieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 tiv. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Heerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW .Lis Si) AG 4 JUNI 1975 27e jaargang No. 7671 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze parlementaire redactie) (huk, dat er extra maatrege len ten behoeve van de land en tuinbouw in de pen zit- DEN HAAG Hoewel het ten, maar dat die wel even gesprek tussen het Land- moeten wachten tot in sep- bmiuschap (daar zijn alle tember de miljoenennota land- en tuinbouworganisaties wordt gepresenteerd, in vertegenwoordigd) en een Maar de boeren vinden het regeringsdelegatie op zeer onaanvaardbaar om nu nog korte termijn wordt voortge- langer te moeten wachten Ml, ziet het er naar uit dat terwijl hun inkomens' tsitie er weer nieuwe boerenacties steeds slechter wore Er zullen worden gevoerd. De gaat deze week nog een brief officiële instanties willen het naar de vaste Kamercommis- nieuwe gesprek met het ka- sie voor Landbouw. Deze tinei nog wel even afwach- commissie buigt zich waar- ter maar de actiecomité'* schdjnlijk volgende week al willen er weer op los gaan. over de problemen van de land- en tuinbouw. Via de Gisteren sprak het Land- politieke partijen willen de bouwschap met een kabinets- boeren de regering nog eens delegatie bestaande uit de onder druk zetten. In harde mini-Iers Duisenberg, Boers- acties zien de standsorgiariisa- ma en Van der Stee en ties niets: die hebben toch gtaatssccretaris Van Rooiien geen succes. Maar bovendien rner de inkomenspositie van heeft het kabinet de deur de land- en tuinbouw. Die is nog niet dichtgegooid E-r is ee\ >o i slecht. In april legde dus nog hoop dat het kabinet het L^irdbouiwsohaip het ka- met iets extra's over de brug binet daarom een waslijst komt. zo verwachten de or- met ei .en voor. waarvan er ganisaties. tot op heden slechts een ge- Tijdens het onderhoud op ring aantal is ingewilligd. En het del,artement van dan nog eng onbelangrijke Landbouw demonstreerden «k. vmden de landbouwer- do actiegroe„ van de *amsaties- heer K. Olieman. De actie- Hel gesprek van gisteren groepen willen alleen maar "~'-f vk iiedoeld,- om er betere prijzen voor hun pro- nou eindelijk eens achter te dukten krijgen. Pas daarna komen, wat de regering nog kan er gesproken worden voor de boeren en tuinders over andere sociale en fiscale w;l gaan doen. Maar veel voorzieningen, vinden de ac- wijzer zijn we niet gworden, tievoerende boeren en tuin- aldus de voorzitter van de ders. Als er helemaal niets Katholieke Boeren en Tuin- met die prijzen gaat gebeu- dersbond, na afloop van de ren dan gaan de boeren en vergadering. Hij toonde zich tuinders weer de straat op, uitermate ontevreden over verwacht Oiiem-m. Overigens dat onderhoud. Men kreeg verzekert hij dat dit van de ministers wel de in- dreigement is. geen beetje zon Minder buien. Beetje zon. Afnemende wind. Koel (13 graden). STAD EN STREEK PZEM boerde goed. Pagina 3 Meer dagverblijven voor geestelijk gehandicap te. Pagina 5 binnen- en buitenland Open brief Zuidmoluk- kers aan Nederlandse vo'k. Pagina 9 Kamer wil filmkeuring voor volwassenen afschaffen. Pagina 11 Koopjesjacht enige red middel voor Engelse huisvrouw. Pagina 10 "kleine stem Naar de Efteling op de verjaardag van Geiuk- "Ms. Pagina 12 sport Hulp voor bijna failliet Eindhoven. Pagina 13 merijntje Brom van dat dak af. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vandaag komt het Belgische kabinet in een buitengewone zitting bijeen, onder meer om over de ver vanging van de Starfighter te spreken. In regeringskringen in België wordt het waar schijnlijk geacht dat het Bei gische kabinet dan een besluit neemt over welk gevechts vliegtuig de Starfighter zal gaan vervangen. Algemeen wordt momenteel in België aangenomen dat ook België, net als Nederland, De nemarken en Noorwegen, zijn keus zal bepalen op het Ame rikaanse toestel, de F-16. Dat België ook het Ameri kaanse toestel zal kiezen lijkt voor de hand te liggen, te meer omdat de Belgische mi nister van defensie, Paul van den Boeynants, tijdens recente gesprekken (in het weekeinde in Washington) met zijn Ame rikaanse collega Schlesinger, bijkomende voordelen voor de| aanschaf van de F-16 verkre gen schijnt te hebben. In be-1 trouwbare kringen in Brussel I verluidt (hoewel die berichten niet bevestigd werden) dan Vanden Boeynants in de Vere nigde Staten voor f 140 mil joen aan „bijkomende compen saties" verkregen heeft. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Ooster hout heeft te maken gekregen met een nieuwe vorm van vandalisme: met bromfietsen op het dak rijden. Die merk waardige vorm van vrije tijdsbesteding is de laatste tijd wel eens beoefend op het dak van de kleuter- en basisschool Paulo Freire in de wijk Strij- en. Hoe de daders hun vehikels op en weer van het dak af krijgen is voorlopig nog een raadsel. Het (platte) dak van de school wordt trouwens ook in andere opziohten dikwijls als speelplaats gebruikt. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Onlangs is en niet voor de eerste keer een aantal ont- luchtingskokers vernield. Dat alles vormt er de ver klaring voor, dat in de (natte) nacht van maandag op dinsdag grote delen van de gang van de kleuterschool blank kwa men te staan. De lekken zijn gistermorgen provisorisch ge dicht met behulp van tennis ballen en synthetische klei, maar dat heeft op verschillen de plaatsen slechts gedeelte lijk geholpen. Het schoolgebouw moet het ook in andere opzichten ont gelden. Zo zijn sponningen van ramen en buitendeuren vernield, is een vrij kostbare elektrische bel verdwenen en wordt in de buurt van het gebouw regelmatig vuurtje ge stookt met alle gevaren van dien. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken vindt de prijsstijgin gen van de afgelopen maan den zorgwekkend. H(j is bo vendien allesbehalve gerust op de prijsontwikkeling (Je komende tijd. Nu al staat vast dat de raming van de prijsstijging- voor dit jaar (8,5 proceif i overschreden zal worden/' Als om dit sombere vooruit zicht te bevestigen is gisteren bekend geworden dat sigaret ten en aardgas duurder zullen worden. De sigaretten zullen tegen september 15 tot 25 cent per pakje in prijs onhooggaan. Het aardgas zal pei januari 1976 duurder worden. Lubbers hierover in de Eerste Kamer: „De verhoging zal niet drama- 'tisch zijn. Het gaat om een geleidelijke aanpassing. Het gaat, zeker niet om een dub beltje per kubieke meter. Dat is een veelvoud van wat mij voor ogen staat". Van midden december vorig jaar tot midden april zijn de prijzen met bijna 4 procent gestegen. Die stijging lag bo ven de planning van het Cen traal Plan Bureau. Vooral de prijsstijgingen in maart en april vielen tegen. Daar komt nog bij dat de aprilcijfers maatgevend zijn voor het doorbereken van de prijsstij gingen in de lonen. Dat houdt in dat ook de loonkosten meer zullen stijgen dan verwacht, hetgeen weer een nadelig ef fect od de werkgelegenheid k an hebben" Naast deze tegenyallers uit de afgelopen maanden houdt minister Lubbers rekening met onverwachte prijsstijgin gen in de nabije toekomst. Een deel van het bedrijfsleven heeft namelijk verhogingen waarvoor vorig jaar groen licht was gegeven om ver schillende redenen niet of niet volledig doorberekend. Er zijn aanwijzingen dat het bedrijfs leven die onbenutte ruimte voor prijsverhogingen op korte termijn wil opvullen. Minister Lubbers heeft de Eerste Kamer gisteren trou wens beloofd dat hij strenger dan tot nu toe controle zal laten uitoefenen op de nale ving van de gedragsregels, die voor prijsverhogingen zijn op gesteld. Wat de komende verhoging van de sigaretten prijs betreft deelde een woordvoerder van Economische Zaken gistera vond desgevraagd mee dat de Stichting Sigarettenindustrie de noodzakelijk geachte ver hoging nog maar kort geleden bij het mihisterie heeft aange meld. Het zou gaan om een prijsverhoging van 15 cent per nakje (huidige prijs: f 2,90) Genoemd wordt ook een ver hoging van een kwartje. De 15-jarige Jimmy Certain nadert de eindstreep na zijn aanval op het wereldrecord „handenlopen". De beste tijd die hij tijdens drie pogingen over de 45 meter maakte, was 27 seconden, 2,5 seconden sneller dan de tijd die als wereldrecord in het befaam de wereldrecordboek van Guinness vermeld staat. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is voor het moment aan het „einde van zijn latijn" bij het scheppen van nieuwe maatre gelen en bijstand tot bestrij ding van de werkloosheid na de financiële injecties van de afgelopen maanden tot een be drag van ongeveer vijf mil jard. Dit zei minister Lubbers van Economische Zaken giste ren in de Eerste Kamer. De bewindsman gaf hiermee indi rect ook een antwoord aan CNV-voorzitter Lanser, die verleden week op de jaarver gadering van zijn bond hier voor gepleit heeft. Ofschoon minister Lubbers, evenals zijn collega Duisen berg van Financiën, een aan trekken van do conjunctuur in de tweede helft van dit jaar verwacht toonde hij zich ern stig bezorgd over het feit, dat hef werkende doel van de be volking steeds kleiner wordt, De loonkosten worden hier door omhoog gedrukt, omdat de werkenden voor een steeds groter aantal niet-werkenden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In meerderheid heeft de Tweede Kamer zich dinsdag verenigd met het ontslag van staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie. Christen-democraten, VVD, DS '70 en de kleine rechtsta groeperingen plaatsten zich tijdens het Kamer debat over de ontslagkvrastie achter het beleid van minister Van Agt, die op grond van Glastra's uitlatingen in interviews zijn onder-minister de wacht aanzegde (CHU) legde hij aan het eind van het debat bovenstaande verklaring af. Wiegel probeer de verder: „Hebt u ook poli tiek vertrouwen in de minis ter". Van TTiijn: „Het politiek vertrouwen bestaat omdat wij geen motie van wantrouwen indienen. Ik voel er niet voor om het na de gebeurtenissen van de afgelopen weken vrien delijker te zeggen" KVP-fractieleider Andries- sen zag na deze verklaring van Van Thijn af van deelna me aan het debat. Zijn woordvoerder mr. Van Sohaik had zich dan ook vier kant achter Van Agt opge steld. Hij noemde het een on rechtvaardige aantijging om de bewindsman een zwakke minister te duiden. „Deze mi nister heeft in zijn loopbaan juist van politieke moed en vastberadenheid, van wijs be leid in moeilijke omstandighe den en van kararaktervastheid blijk gegeven". Uit de betogen van progres sieve zijde bleek dat het ont slag veel pijn en teleurstelling heeft veroorzaakt. „Wij zullen de minister niet behandelen zoals hij zijn staatssecretaris behandeld heeft. Wij zullen geen staats rechtelijke stappen zetten om het vertrouwen in deze minis ter op te zeggen". PvdA-fractieleider Van Thijn zei dit aan het slot van de eerste termijn van het Ka merdebat. Direct na het ont slag had Van Thijn desge vraagd gezegd dat hij en zijn fractie enige moeite kregen met het handhaven van het vertouwen in minister Van Agt. De bewindsman reageer de daarop in een tv-interview met te zeggen: „Dat kan niet. De grootste partij heeft ver trouwen in de vice-premier of niet' Toen Van Thijn met die uit spraken gisteren werd gecon fronteerd door de oppositie van Wiegel (VVD) en Kruisinga (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Ford Ne derland gaat 4200 automobilis ten, eigenaar van een Capri II of een Escort (uitgerust met schijfremmen), vragen naar de dealer te gaan om daar de voorwielremslangen van hun voertuig te laten controleren. In deze slangen kunnen scheurtjes ontstaan als gevolg van extra slijtage. Indien ver vanging noodzakelijk is, ge beurt dat gratis, zo heeft een woordvoerder van de fabriek in Amsterdam gisteren laten weten. Het gaat om aile Capri's, dit zijn geproduceerd tussen april 1974 en februari 1975 en de Escorts, die werden vervaar digd in de periode november 1974 en februari 1975. Ford heeft. geccTistateerd, dat som mige van deze voertuigen eert abnormale slijtage van de - afko remslarkgen komstig van een toeleverancier - vertonen De fabrikant kan in Nederland alle Capri- en Escorteigenaren opsporen dank zij haar compu tersysteem. Om hóéveel auto's het pre cies gaat, is niet bekend, maar hun aantal in Europa ligt toch wel in orde van grootte van een kleine 100.000. In West- Duitsland gaat het om 28.000 wagens en in Groot-Brittannië om een ongeveer even groot aantal. Een beschouwing vol bitter heid wierp D,66-fractieleider Jan Terlouw in de vergader zaal „De minister had gelijk, maar het was een gelijk van een lage orde". Terlouw wees er ook op, dat de rechtspositie 'an een staatssecretaris negen- tiende-eeuws is. „Waarom kreeg Glastra van Loon geen recht od een weerwoord Als le staatssecretaris de waar- ieiïi heeft gesproken - geheel ">f gedeeltelijk en mij lijkt dat nauwelijks te betwisten - dan is van belang wat eT met ziin gelijk gaat gebeuren. Komt er uit de affaire nog iets positiefs voort Tcrlouw besloot met deze verbitterde zin: „Het kabi net. is niet gevallen, maar een groot deel van de pret is er af voor wat ons betreft, mogelijk leeft het kabinet nog lang, maar na deze zaak bepaald minder gelukkig". Felheid karakteriseerde de rede van Roethof (PvdA), die minister Van Agt tot duidelij ke irritatie bracht. Hii stelde zich achter de opvattingen van Glastra van Loon, dat het al jaren mis is met het gevange- nisbe-leid. Volgens Roethof heeft de structuur van Justitie als con sequentie, dat de politieke top wordt afgeschermd van de ambtelijke basis en de ambte lijke basis van de politieke top Door Wiegel (VVD) w,erd Glastra van Loon de staatsse cretaris genoemd die zichzelf een brevet, van onvermogen heeft gegeven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. Luns, secretaris-generaal van de Na- vo, en de permanente verte genwoordigers bij de Navo raad, zogenaamde Navo-am bassadeurs brengen vandaag een bezoek aan de koninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen en het geleide wa penfregat De Ruyte-r, dat daar in aanbouw is. ROTTERDAM In het wa ter van de Waalhaven in Rot terdam is het lichaam gevon den van de 58-jarige schipper W. Segers uit Dordrecht. De man word sinds 13 mei vermist. Zijn binnenschip „Stephan" lag toen in de Waalhaven en de politie ver moedt dat hij die dag over boord is gevallen en verdron ken. (ADVERTENTIE) de garantielonen veilig moeten stellen. Dat die loonkosten stijgen heeft weinig te maken met hoge looneisen. Over de ontwikkeling van de werkge legenheid in de toekomst toon de hij zich eveneens bezorgd. „De ontwikkeling in de be drijven is zodanig, dat de werkgelegenheid voor een reeks van jaren inkrimpt", al dus minister Lubbers. Zowel Lubbers als Duisen berg verdedigden in de Eerste Kamer de nota vermogens aanwas deling (VAD). Vooral van de zijde van de VVD- fractie in de Eerste Kamer was er zwaar geschut in stel ling gebracht. De liberale se nator de Wilde noemde de VAD het eerste wanprodukt van dit kabinet, dat leidt tot gelegaliseerde diefstal ten kos te van de aandeelhouders. Mi nister Duisenberg verweet de liberaal zich weinig te hebben verdiept in de achtergronden van de VAD. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De 29-jari- ge Eindhovenaar P.V. en zijn vader A.V. zijn waarschijnlijk de eerste Nederlanders die be keurd zijn omdat zij g.een au togordel droegen. Bij een waarschuwingscontrole door de Eindhovense politie weiger de het tweetal gevolg te geven aan het verzoek van de politie de gordels om te doen. Com mentaar van vader en zoon: „Wij maken zelf wel uit wat veilig is of niet". Daarop trok de politie haar bonboekje. Tijdens de gerichte controle van de Eindhovense politie bleken nog 27 andere automo bilisten geen gordel om te hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fiscale aftrekbaarheid van de onder houdskosten voor de eigen wo- nitig komt niet meer terug. Staatssecretaris van Rooyen van Financien heeft dit giste ren nog eens in de Eerste Kamer gezegd. Hij wilde aan alle geruchten en onbegrip over deze zaak een einde maken. Herinvoe ring zou betekenen, dat de huurwaarde viermaal moet worden verhoogd. Dat zou een negatief effect hebben op de bouwactiviteiten. Herinvoering zou ook betekenen, dat de be lastingdienst 500 man extra zal moete# aantrekken. Boven dien zou ie beunhazerij er niet effectief mee bestreden kunnen worden, aldus staats secretaris van Rooyen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1