PZEM repareert kabel met caisson zeeuws Parachutisten springen om prijs van IJzendijke Zondag première van „Heerlijk blijspel" HAND IN HAND Véestdorpse KVO- vphven namen gé^enoegen met antwoorden Groep leerlingen Bit Ternenzen krijgt subsidie voor onderzoek Oplossing puzzel 4: S.C.C. is een uniek projekt OPERATIE KOST DRIE MILJOEN Stijging vervoer voor PSD stad Wisselvallig Directiewisseling bij Pechiney De speciaalzaak in BONT 10% zomerkorting PELTERIJENHUIS VERMEULEN Weekenddienst Stem-redactle WIJZIGING BUSHALTEN OOSTBURG TROOSTPRIJS Hoofd ingelanden benoemd Boeren kornen in actie- stemming ZATERDAG 31 ME11975 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op spectaculaire wijze gaat de PZEM in del komende maanden In de Westerschelde nabij Terneuzen de kapotte. 150 kv-leiding repareren. Bij het maken van het stuk leiding, dat kapot is, mag geen water, zand of vuil bij het materiaal komen en de leiding moet in de Westerscheldebodem blijven liggen, want bij het boven walei trekken zou de zaak kapot gaan. Vandaar dat men nu over het vendien is de leiding al twee kapotte gedeelte een caisson wil plaatsen van veertig bij vijftien meter, daaiuit dan alle water pompen en dan de leiding her stellen. En dat is dan gemakke lijker gezegd dan gedaan, want rond de caisson spoelt het Wes- terscheldewater rustig door en voorkomen moet ook worden dat via de onderkant van de caisson, die niet diep in de bo dem kan zitten, water en stuk ken van de bodem naar boven worden geperst. Vandaar dat de druk vanuit de bodem zelf zal worden tegengegaan door het wegpompen van water in de di recte omgeving van de caisson en bovendien zal bij de onder kant van de caisson cement inde Westerschelde-bodera worden gespoten, zodat daar de grond wat in elkaar wordt gedrukt en het water minder kans krijgt door te dringen. Een dergelijke operatie is niet eerder uitge voerd en ir L.G Sisouw de Zil- wa, adjunct-directeur voor transport en distributie van de PZEM schat de kans op succes 95 procent Met de hele operatie is een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. Met de 150 kv-leiding in de Westerscheldebodem van Midden-Zeeland naar Zeeuwsch-Vlaanderen (om exacter te zijn van Ellewouts- dijk naar Terneuzen) heeft de PZEM al heel wat gedonder ge had Niet alleen zijn de onder houdskosten hoog - dat loopt in de tonnen per jaar - maar bo- Wisselvallig en koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 12min, temp.omstreeks 5 graden; max temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon 2 tot 10, min. temp.: om streeks 6 graden; max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waterstanden Konstanz 419 pl 2, Rhelnfel- den31fi pl 9, Plittersdorf 476 -6, Maxau536onv .Plochingen 160 P' 21, Mannheim 363 -11. Steinbach 127 -2, Mainz 348 -3 Bingen 207 pl 2. Kaub 260 pl 2, Tner 246 -7, Koblenz 258 pl 3, Keulen 230 pl 10, Ruhrort 374 pl 4, Lobith 990 pl. 1, Panner- dense Kop 960 onv., Nijmegen 784 onv IJsselkop 873 -1, Eefde IJssel 402 onv., Deventer 278 onv., Katerveer Spooldersluis 45 -1, Monsin 5460 pl. 4, Borg haren 3854 pl 4, Belfeld 1103 pl j' Grave beneden de Sluis 495 keer door schepen beschadigd De leiding bestaat in feite uit twee verbindingen van 150.000 volt elk. Die twee 150 kv- leidingen werden in 1970 ge legd. In 1968 en 1969 stond de PZEM voor de vraag of men de oude 50 kv-leiding naar Zeeuwsch-Vlaanderen moest vervangen door een boven grondse 380 kv-leiding aan mas ten (tevens geschikt voor het na tionale en internationale kop- pelnet) of door een 150 kv- leiding door de Westerschelde bodem. Het werd de 150 kv- leiding en achteraf wordt die keuze betreurd. Niet alleeil vanwege het risicovolle energie voorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook omdat de PZEM het koppelen van de Ne derlandse en Belgische netten via de Westerschelde nu wel een belangrijke zaak vindt. En de 380 kv-leiding kostte toen maar een fractie meer dan de 150 kv- leiding. In 1972 ontstonden de eerste grote problemen toen een Russisch schip met zijn anker een der verbindingen letterlijk aan de haak sloeg Een nieuwe leiding onder de helft van de Westerschelde moest worden ge legd. De PZEM was niet verze kerd voor de schade, die toen al 8 miljoen gulden bedroeg. Op 3 januari van dit jaar liep het Oostduitse schip Hiddensee bij Terneuzen precies vast op de plaats, waar de PZEM- verbinding lag. De caisson wordt geleverd door Custers uit Venray en zal in de komende weken naar Zee land worden gevaren. Eind juni wordt alles op zijn plaats gezet in de Westerschelde en dat moet heel nauwkeurig gebeuren. In augustus wordt de caisson leeg gepompt en van medio augustus tot medio september volgt de re paratie. Nabij Terneuzen moe ten de schepen dan langzaam varen anders zou de tien meter hoge caisson door de golven van de schepen wel eens vol kunnen slaan. VLISSINGEN - Per 1 juni volgt de heer A. Jeantin, de heer J.H. Scheuerman op als fa brieksdirecteur van Pechiney Nederland N.V. te Vlissingen. De heer Scheuerman zal als di recteur externe betrekkingen te Vlissingen gestationeerd blij- MORGEN, Zondag 1 juni - Bergen op Zoom 8.29 en 20.45. Hansweert 7 51 en 20 01. Terneuzen 7 20 en 19 31. Vlissingen 6.48 en 19 04. Wemeldinge 8 20 en 20 36 (ADVERTENTIES KEUZE UIT HONDERDEN BONTMANTELS EIGEN ATELIER Vismarktstraat 19 Breda (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE - Vergezeld van burgemeester W. Dusar- duijn van Sas van Gent bezocht een dertigtal Westdorpse dames, leden van KVO deze week de Tweede Kamer. Nadat ze de kamerleden De Beer en Fré Mels in aktie hadden gezien volgde er een gesprek met een aantal K VP-kamerleden over de meest uiteenlopende proble men. De dames bleken geen ge noegen te nemen met de ant woorden van de kariterleden en doken vrij diep in de verschil lende onderwerpen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Een groep leerlingen van de vijfde klas van het atheneum van het Zelden- rustcollege heeft subsidie toe gewezen gekregen voor het doen van wetenschappelijk onder zoek. De subsidie is toegezegd ter gelegenheid van het vijfent wintigjarig jubileum van de stichting Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek (ZWO). Tijdens een bijeenkomst aan staande zaterdag in Den Haag wordt de subsidie officieel toe gekend. In eerste instantie is subsidie van duizend gulden door het Zeidenrustcollege aan gevraagd. Inmiddels is bekend dat er meer loskomt. Hoeveel moet zaterdag blijken. De leerlingen van het athe neum gaan het geld gebruiken voor natuurkundig onderzoek, voor een project, dat officieel betiteld is als onderzoek naar „Geluidswarmte, transmissie van verschillende bouwmateria len". „De oprichting van een steunfonds ten bate van het Socio Communications Center in Manilla is een daad van solidari teit en een positieve bijdrage op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking", zo schrijft mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, deze week in een aanbevelingsbrief voor de Stichting Little Philippines. Voor dit steunfonds, waarover de stichting in Nederland het beheer zal krijgen, hebben onze lezers inmiddels een bedrag van bijna 35.000 gulden bijeen gebracht door mee te doen. De zesde aflevering van de puzzelserie vindt u vandaag in Vrijuit En dit zijn de prijs winnaars: WEEKHOOFDPRIJZEN: Sankyo Filmcamera CM- 400 van B.V. Transcontinen- ta. Mevr. A. v.d. Sluys-v. Be urden, Gheert v. Calcarplein 47, 's-Hertogenbosch. i Vloerbedekking t.w.v. f 400,-. van Balamundy. A. Kindt, Ferdinandstraat 41, Axel. Casette Recorder van Phi lips. L. Royen, Kasperen- straat 41, Kerkrade-W. Draagbare radio van Phi lips. H. Heister, Op den Dam 15, Azewijn (Gld). Volautomatisch koffieze tapparaat van Inventum. I.C.M. Hubers, Hisveltplein 152, Amhem-6005. WEEKPRIJZEN: Broodmachine, De Volhar ding. Mevr. M Lemmens, De Chamillylaan 32, Grave (NB). 3 Ip's naar keuze van Eminent Or gels, H.E.J M. Meuwissen, Sint Brigidawal 13, Nieuwstadt (L). Inlraphillamp, De Volharding, Mevr. H.M. van Teeffelen-v.d. Hagen, Boomsestraat 16, Balgoy-6851. Allessnijder van Brabantia, A. Gerritsen, Van Hogendorpstraat 36, Dieren. Shopper van Brabantia, Mevr. A.M.J. Mertens-Kerstens, Sprundelsebaan 336, Etten- Leur 4370. Miniboiler v.d. auto van Unison, G.L.J. Everts, Schout Kellenerstraat 70, Roermond-5400. Miniboiler v.d. auto van Unison, C. v. Velthoven-de Wit, Kerkstraat 18, Hank (NB). Personenweeg schaal van Bratantia, Mevr. J.M. Derksen, Doorwerthstraat 26, Nijmegen-6806. Snoerloos scheerapparaat, Mercator drent. Mevr. Hameiers, Hertogs ingel 62c, Maastricht. Theel ichtje van Brabantia, J. van Loenhout, Ruusbroecstraat 10, Etten-Leur. Haardroger, We genbouw, Didam. W Konig, Epelenberg 285A, Breda-4302, Soft-drinks van Winters, Mevr, Chr. A.J. van Riet-Bulkens, Vloetsestraat 11, Mill (NB). Wandbusopener van Brabantia, J.H.G. Janssen, Heermahof 22, Baarlo (L). Senoritas sigaren van Willem II, J. Coolen, wam. bachsingel 32, Tegelen. Senori tas sigaren van Willem II, J.H. Klompen, Akkerwal 23, Thorn. Op de foto's: vrolijke scènes uit de klucht die de toneelvereni ging „de Transfiguratie" heeft ingestudeerd. Zo te zien heeft niet alleen het publiek plezier. Het Hulster toneelgezel schap „De Transfiguratie" heeft alles in gereedheid voor de opvoering van het blijspel „Het testament van tante Christobal". Zoals gemeld gaat dit stuk zondagavond in première in gemeenschapscentrum Den Dullaert. Maandag volgt een tweede opvoering. De aanvang is steeds om acht uur. Voor het ten tonele brengen van dit „heerlijk blijspel", zoals regisseur Charles Heir- man het noemt, komen de vol gende spelers in actie: me vrouw Y. Vermandel-Wauters (in een dubbelrol), Marieke Weemaes-Dewitte, Wies de Maat-Kas en de debutanten mevrouw Nel Kock-Huismans en M. Vermandel-van de Poe- le. De mannelijke bijdrage aan het spel wordt geleverd door oud-gedienden: Reggie Buys- rogge, Emiel van de Walle en Loiis Oomens. Het technische personeel: Antoine Pellet (de cors), Ronald Troch (geluid en belichting) en Linda de Roeck (grimeuse). Voor redactionele aangele genheden kunt U vandaag en morgen terecht bij de heren G. van Berkel, tel. 01162-2320 (voor Midden-Zeeland) en postema, tel. 01140-4159 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen). (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG -1 juni (zondag) zullen de bushaltes in Oostburg een geduchte wijziging onder gaan. Vanaf die dag zullen de overstaphalten niet meer op de markt zijn, maar nabij het Sint-Antoniusziekenhuis. Om de buspassagiers toch de gele genheid te geven in het centrum van Oostburg uitte stappen zijn een tweetal halten gecreëerd langs het Eenhoornplantsoen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Laban van Oeveren van het Goese lyceum heeft in een opstelwedstrijd van de Al liance Framjaise, waaraan 200 jongens en meisjes uit heel Ne derland hebben deelgenomen, de negende prijs gewonnen De vijf eersten gaan op uitnodiging van de Alliance Franpaise een week naar Parijs. Laban krijgt een van de vijf troostprijzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - G.S. van Zeeland hebben tot hoofdinge landen van het waterschap Axe- ler Ambacht de heer W. van Alphen benoemd. Hij vertegen woordigt de groep huishoude lijke vervuilers. Tot hoofdingelanden voor de categorie industriële vervuilers zijn de heren S. van Sterkenburg uit Axel en E. van Waes uit Westdorpe benoemd. De heren Van Alphen, Sterkenburg en Van Waes komen in de plaats van respectievelijk de heren P. Huijbrecht H. Cijsouw en F. Verhelst, die tot gezworenen van het waterschap zijn benoemd. Tot hoofdingeland van het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland is benoemd de heer C. Sinke-de Putter te Yers'eke als vertegenwoordiger van de groep vervuilers. Hij komt in de plaats van de heer H. Poleij, die gezworene is gewor den. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Uit de cij fers van de Provinciale Stoom bootdiensten van maart blijkt dat de Zeeuwse veren over de Westerschelde in deze maand veel meer te verwerken hebben gekregen dan in maart van het vorig jaar. Het aantal passagiers bedroeg in maart van dit jaar 642 757 en auto's 190.148, terwijl die aan tallen in maart van het vorige jaar respectievelijk 390.412 en 155.206 bedroegen. Overigens lagen de cijfers van maart vorig jaar wel wat lager dan in de ja ren daarvoor, maar de cijfers van maart 1975 betekenen toch een flink record. Wat de periode vanaf januari tot en met maart betreft hebben de veerboten dit jaar ongeveer 500 000 passagiers meer overge zet dan vorig jaar. Ten opzichte van dezelfde periode in 1973 is het echter een toename van 400.000 passagiers. In gelijke mate steeg ook net aantal auto's dat meer werd vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE - Parachutisten van het Korps Commandotroe pen uit Roosendaal zullen op 23 juli in IJzendijke springen voor de Grote Prijs van IJzendijke. Aanvankelijk zou dit vorig jaar plaatsvinden in het kader van de bevrijdingsfeesten, maar toen waren de weersomstandigheden te ongunstig De commando's zullen vanuit een Fokker Fnendship proberen te landen op een terrein, dat is beschik baar gesteld door de gebroeders F en A Haverbeke. „Met het be schikbaar stellen van dit terrein zijn wij erg blij", aldus de heer H. van de Vijver van het Streekmuseum „West- Zeeuwsch-Vlaanderen Presen teert", dat het evenement orga niseert. „Dat ongetwijfeld wat schade wordt toegebracht aan de bieten die op dit land staan, nemen de eigenaars voor lief". Van de 35 commando's sprin gen er 30 vanaf een hoogte van 700 meter. De vijf overigen - die zullen proberen de beschikbaar gestelde beker te winnen - springen met een vrije val vanaf een hoogte van 2200 meter. Zij moeten zo dicht mogelijk zien te landen op een plek die is gemar keerd met een groot kruis. In het hart van dit kruis staat voor de winnaar een fles jenever. vana De parachutesprongen zullen vanaf de grond becommentari eerd worden door een deskun dige zodat het hopelijk talrijke publiek een inzicht krijgt in de problemen bij het parachute springen. „Wij rekenen op veel publiek", aldus de heer Van de Vijver, „want 23 juli valt mid den in de vakanties". Na het parachutespringen zullen de commando's demon straties geven met het afdalen langs een touw, dat is gespannen vanaf de toren van de r.-k. kerk. Daarna volgen nog demonstra ties „ongewapend vechten" op de Markt, evenals het parachu tespringen, becommentarieerd door een deskundige. Na afloop van de demonstraties zal de be ker worden uitgereikt aan de winnaar van het parachute springen. De uitreiking vindt plaats in het Streekmuseum. (Van een onzer verslaggever^ GOES - Tijdens de laatste vergadering van het ZLM- hoofdbestuur is geconstateerd dat onder de boeren en tuinders de „actiestemming" weer aan het groeien is. Boeren en tuin ders willen dat de regering het wensenpakket van het Land bouwschap in vervulling laat gaan. Hierbij gaat het onder meer om zaken als een verhoging van de zelfstandigenaftrek, een ver hoging van de afschrijving met een inflatie-index, verbeterin gen op fiscaal gebied (onder meer voor de vrouw, die mee werkt), en dergelijke. Met verbazing werd geconsta teerd dat een meewerkende vrouw tenminste 2000 uren per jaar op het bedrijf van haar man moet werken om de maximale aftrek te kunnen krijgen. „Een werknemer komt thans slechts aan 1860-CAO-uren, dus de vrouw moet er nog een flinke schep bovenop gooien", aldus de conclusie van het ZLM-bestuur.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3