ELBRO wiete 2 Goed voorbereid op vakantie W£ Duizenden gastarbeiders in België verwachten uitwijzing Basf testauto met gemengde brandstof .Rivierenland' pleit voor1evenwicht Kirchentag 1975: Antwoord op de angst rTEN Hydropneumatische vering voor Mercedes 450 sel 6,9 kG SCHERPE KRITIEK OP WILLEKEUR AMBTENAREN BOEK VAN DE MAAND OMOBIELEN binnenland buitenland Mij B.V. CIERING T H E E K 1EEUS Geld Drugs.... Paspoort Verkeers stremmingen jbergen OOM •ZATERDAG 31 MEI 1975 DE STEM luxe luxe luxe luxe 22.500,- 26.500,- 25.500,- 29.500,- 18.500,- 23.500,- 19.500,- 19.500,- 20.500,- 24.500,- 19.500,- 24.500,- luxe ■cil. de luxe 22-500,- iering en inruil mogelijk. ouwjaar Km's 1975 3.600 km 1973 38.000 km 1973 33.000 km 1974 38.000 km 1972 60.000 km 1972 120.000 km 1974 40.000 km 1974 38.000 km 1972 60.000 km 1973 90.000 km 1971 125.000 km 1973 44.000 km 1970 125.000 km 1971 60.000 km 1971 56.000 km 1970 85.000 km 1973 60.000 km 1970 86.000 km 1974 40.000 km 1970 98.000 km 1971 68.000 km 1971 40.000 km 1972 48.000 km 1971 40.000 km L TEL. 5 92 11 9.00 uur 18.00 uur 10.00 uur 17.00 uur 8.30 uur 12.30 uur jn kroon linuten a, Tuinzlgt, tel. 38079 P«ao»S en VOOR ELKE 3STEN I )STEKI 10GÉLIJK. p INLICHTINGEN 'ILLEMSTRAAT 13 -221 21 16 OF 319) VAL - MARKT 5 - 3 56 66 01650-3 4812 De komende maanden zullen, naar verwachting, zo'n 3.5 mil joen Nederlanders op vakantie in het buitenland gaan, van wie meer dan twee miljoen met de auto. Enkele tips. die het minis terie van Buitenlandse Zaken geeft, wil ik u beslist niet ont houden. Laat bij een buurman, een vertrouwenspersoon of een fa milielid in Nederland een lijstje achter, waarop staan: Naam van het ziekenfonds waarbij u bent aangesloten, of de naam met polisnummer van uw verzekeringsmaatschappij waarbij u tegen ziektekosten bent verzekerd. De naam van uw huisarts. Uw reisroute en naam en tele foonnummer waar u te bereiken bent. Het nummer van uw bank of gi rorekening met een machtiging tot het zo nodig opnemen van geld. Indien u onder medische be handeling bent is het handig een verklaring van uw arts mee te nemen in het Frans, Duits of En gels voor als u onverhoopt in het buitenland hulp moet inroepen. In een aantal landen mag slechts een bepaald bedrag aan eigen valuta of vreemd geld worden in- of uitgevoerd. Zo mag uit Spanje maar 3000 pese tas worden uitgevoerd. Neemt men meer Spaans geld mee over de grens, dan wordt dit gezien als deviezensmokkel. In veel landen mag men wel in Nederland uitgeschreven rei- scheques in de betreffende muntsoort uitvoeren. Als ban ken of postkantoren staken, zo dat u geen betaalcheques of gi robetaalkaarten kunt inwisse len, kunt u een beroep doen op de Nederlandse ambassades of consulaten Deze geven dan geen voorschot, maar innen de cheques tegen geld. Neem verder het grootste deel van uw vakantiegeld in cheques mee Als deze gestolen worden, of verloren, kan in veel gevallen uw rekening worden geblok keerd Geld bent u kwijt en de ambassades geven alleen een voorschot voor een directe en kele reis naar Nederland. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken mag geen Nederlander het nalaten een rei- songevallenverzekenng af te sluiten Dit geldt ook voor men sen, die op grond van hun zie kenfondsverzekering in een an der land recht op medische hulp hebben In veel gevallen zal een gedeelte van deze kosten voor eigen rekening komen. Boven dien geven de reisongevallen- verzekeringen in geval van over lijden dekking tegen de kosten van overbrenging van het stoffe lijk overschot naar Nederland. In Spanje bijvoorbeeld liggen deze kosten rond de 7000 j^il- <Jen. Hebt u zich vergeten te ver zekeren dan kunt u dat in veel gevallen ter plaatse of bij de grens nog doen. Op het ogenblik zitten onge veer 250 Nederlanders in het buitenland in de gevangenis we gens het in bezit hebben van drugs. Gevangenisstraffen van meer dan vijf jaar zijn volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken geen uitzondering. Dit aantal neemt nog steeds toe. Neem dus geen drugs mee. Ook voor kleine hoeveelheden kunnen vakantiegangers wor den veroordeeld tot gevangenis straffen. Het ministerie raadt in dit verband verder aan geen onbe kenden mee over de grens te ne men en zeker geen auto's voor anderen naar Nederland te rij den. Het zijn allemaal bekende trucs.'aldus het ministerie, om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen Hetzelfde geldt ook voor pornografie. En kele getallen: in Algerije zitten momenteel 15 Nederlanders m de gevangenis wegens drugs, in Zweden 5, in Frankrijk 16, in Wes't-Duitsland 64, in Engeland 9 en in Spanje 35. Voor veel landen heeft een verlopen paspoort geen enkele rechtsgeldigheid. Elk jaar ko men duizenden vakantiegangers tot deze onaangename ontdek king, als zij bijvoorbeeld bij Spanje de grens over willen. In dat geval is de dichtsbijzijnde (laats om een paspoort te ver engen Parijs. Verder moet men zijn paspoort altijd bij zich heb ben, ook in België. In de Bene- luxlanden is weliswaar geen grenscontrole meer, maar men kan ten allen tijde in België worden aangehouden om de be treffende papieren te tonen. Een paspoort dat minder dan vijf jaar verlopen is kan alleen gebruikt worden voor een toe ristische reis naar België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk en Italië. Voor alle andere landen is een geldig paspoort vereist. Geef verder uw paspoort nooit af. Elk jaar raken volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken duizenden paspoorten zoek Behalve slordigheid is dit vaak ook het gevolg van het af geven van het document aan bij voorbeeld de houder van een kampeerterrein. Deze vragen vaak paspoorten als onderpand. Dit is wettelijk verboden en de houder blijft te allen tijde aan sprakelijk voor zijn paspoort. Ook veranderen in het pas poort is verboden. Bij de grens wordt het paspoort dan ïnge- iTouden. Dit geldt ook voor pas poorten, die bijvoorbeeld mee zijn gegaan in de wasmachine en die daardoor zijn beschadigd. Als er „geknoeid" is met gege vens zoals de leeftijd, wordt er bovendien een proces-verbaal opgemaakt. Deze en nog veel meer gege vens - bijvoorbeeld afwijkende voorschriften en hoe te handelen bij een aanrijding, kunt u vinden in het handzame, duidelijke ANWB-handboek „ANBW '75", dat zo juist als vierde in een reeks van de persen is versche nen. Tot slot nog even de gebruike lijke verkeersstremmingen, waarvan we ook dit weekeinde nog niet vrij zijn. Wanneer ei genlijk wel, zou je je af gaan vragen Enfin, hier zijn ze voor zover het de wegen in zuid-oost Nederland betreft: Op de autoweg Breda- Rotterdam moet het verkeer juist noordelijk van de van Brie- nenoordbrug te Rotterdam re kening houden met een rijbaan versmalling. Op dezelfde auto weg moet het verkeer ter hoogte van Hendrik Ido Ambacht op 2 juni van 07.00 uur tot 15.30 uur en van 19.30 tot de volgende morgen 06 00 uur (3 juni) reke ning houden met vertraging in verband met werkzaamheden Verder moet het verkeer ter hoogte van de Moerdijkbrug re kening houden met vertraging Van 3 t/m 5 juni is i.v.m. werk zaamheden tussen 08.00 uur en 15.30 uur voor het verkeer in elke rijrichting slechts één rij strook beschikbaar. Op de autoweg Breda- Gorinchem moet het verkeer in de richting Gorinchem op dins dag 3 juni en woensdag 4 juni 1975 rekening houden met ver traging i,v.m. werkzaamheden. Op de weg van Rotterdam naar Goes moet het verkeer op de Haringvlietbrug rekening houden met een rijbaanversmal- ling in beide richtingen. Op de autoweg Vlissingen- Goes wordt op werkdagen tus sen Souburg en Nieuwland werk uitgevoerd waarbij regelmatig vrachtauto's in- en uitvoegen tussen het rijdende verkeer Er is een inhaalverbod en een snel heidsbeperking tot 70 km/u in gesteld. Tevens moet het verkeer in be ide richtingen op het wegvak Goes-Bergen op Zoom ter hoogte van de afslag Verseke, rekening houden met rijbaan verleggingen, waardoor vertra ging kan ontstaan. Ter plaatse is een snelheidsbeperking tot 50 km/u en een inhaalverbod inge steld. Ook tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath moet het ver keer op deze weg rekening hou den met een rijbaanverlegging Op de weg Roosendaal-Breda moet het verkeer tussen Roos endaal en Etten-Leur rekening houden met twee rijbaapver- smallingen. JAN KRIJN (Van onze correspondent) BRUSSEL - Negen Belgi sche actiegroepen die zicb bezighouden met de belan gen van de buitenlandse werknemers in dat land heb ben geprotesteerd tegen de willekeur waarmee ambte naren van bet ministerie van arbeid kunnen beslissen over het verblijf en de uitwijzing van gastarbeiders in België. De Belgische regering heeft vorig jaar bepaald dat alle bui tenlandse werknemers zicb moesten laten inschrijven (de Belgen noemen dat „regularise ren") om na te gaan in hoeverre zij woon- en werkgelegenheid zouden kunnen krijgen. De maatregel was speciaal bedoeld om de klandestiene gas- tarbeiders te bereiken. Naar schatting verblijven in België 'n 60 000 zogenaamde klandes tiene gastarbeiders, van wie de meeste komen uit de landen van de Middellandse Zee. Een groot aantal van hen woont in sloppon in Brussel Van de tot nog toe tienduizend ingediende aanvra gen voor een verblijf- en werk vergunning in België zijn er maar liefst vijfduizend gewei gerd, zonder opgave van rede nen. In Luik kregen verreweg de meeste gastarbeiders toestem ming om in het land te blijven, terwijl bijvoorbeeld het grootste percentage weiaerinven in Ant werpen ligt. De negen actiegroepen zeggen over bewijzen te beschikken dat de ambtenaren, belast met de regularisering, volkomen wille keurig tewerk gaan en dat het bovendien honderd procent verwerpelijk is dat een beroep tegen uitwijzing door dezelfde ambtenaren moet worden be handeld. In 95% van de beroe pen volgt dan ook afwijzing We liswaar kunnen de gastarbei ders in laatste mstantie ook nog terecht bij de Raad van State maar in dat geval volgt een pro cedure die meestal een jaar kan aanslepen In die tussentijd kunnen de betrokkenen van de ene dag op de andere over de grens worden gezet. De negen actiegroepen bewe ren over inlichtingen te be schikken dat de ambtenaren van hogerhand de raad hebben ge kregen zoveel mogelijk buiten landers over de grens te zetten in verband met de slechte werkge legenheidssituatie. Zij doen een beroep op de regering om de res terende aanvragen niet langer door de ambtenaren maar door een onafhankelijke instantie te laten behandelen. De publieke opinie in België is naar de me ning van de actiegroepen tegen de buitenlandse werknemers opgeruid en dat terwijl de bui tenlanders jaren geleden als het ware werden gesmeekt om als jeblieft in België te komen wer ken De negen actiegroepen vin den dan ook dat het beleid tegenover de buitenlanders drastisch moet worden gewij zigd en dat zij in ieder geval de meest elementaire rechten moe ten bezitten. De Polo, de nieuwste Volkswagen zal in ons land in standaarduitvoering f 9193 kosten en de prijs van de Polo L is vastgesteld op f 9848 Tevens is een pakket extra's verkrijgbaar bestaande uil een elektrisch verwarmde achterruit, een zwaardere accu en staalgordelradiaalbanden, de meerprijs van dit pakket is 360. BASF test momenteel een VW Scirocco waarvan de motor ge bruik maakt van een samenges telde brandstof, bestaande uit benzine, water en methanol. Bij deze test wordt alleen dan aan de motor een methanol- watermengsel toegevoegd als een hoger octaangehalte nood zakelijk is, b.v bij het accelere ren en bij het rijden op topsnel heid Door deze, naar behoefte automatisch toegevoegde, dose ring van het methanol- watermengsel wordt in de motor van de testwagen een brandsto- fluchtmengsel gevormd met een klopbestendigheid die als het ware „op maat" is gemaakt. Het is voor het eerst dat in de praktijk een auto wordt be proefd die met twee - gescheiden toegevoerde - energiebronnen wordt aangedreven. De test heeft o.a. tot doel de loodver- bindingen als antiklopmiddel in benzine te elimineren en gelijk tijdig wordt het milieuvervui lende stikstofoxide (N02) tot de helft teruggebracht Buiten afe inbouw van een tweede brandstoftank en een ex tra pomp zijn aan de Scirocco geen wezenlijke technische wij zigingen aangebracht, daar de Scirocco van nuisuit is uitgerust met een registercarburateur met twee gescheiden vlotterkamers, waardoor enerzijds de benzine en anderzijds het aanvullende methanol-watermengsel kan worden toegevoerd Dit mengsel wordt dan via de acceleratie- pomp en de tweede carburateur- trap, die automatisch in wer king treedt, aan het mengsel van brandstof en lucht toegevoegd. Onderzoek Mazda en GM van wankelmotor Toyo Kogyo in Japan (fabri kant van Mazda) en de Ameri kaanse fabriek Genera) Motors hebben een contract getekend voor een gezamenlijke ontwik keling van de wankelmotor Nadat GM onlangs nog mede deelde geen heil te zien in een verdere ontwikkeling van deze motor, zijn de positieve eigen schappen met name op het ge bied van de milieu vriendelijkheid thans toch van doorslaggevende aard geweest om het onderzoek weer op te nemen. ,In de 450 S klasse heeft Daimler-Benz een nieuwe wa gen uitgebracht waarop voor het eerst door deze fabriek een hyd- ropneumatisch veersysteem wordt toegepast, een gasveer- systeem met een hydraulische niveauregeling. Het wagengewicht wordt ge dragen door vier veerelementen die tevens de functie van schok- brekers vervullen Deze veer elementen bestaan uit een tele- scopische schokdemper en een veerdrukmembraamkamer die door een leiding zijn verbonden. Om het wagenniveau constant te houden wordt het olievolume in de veerelementen via een cen traal drukreservoir vergroot of verkleind Twee niveaurege laars voor en achter regelen via dwarsstabilisatoren automa tisch het niveau van de wagen. Met deze nieuwe constructie in combinatie met de speciale ver ankering van de achteras voor het opvangen van acceleratie- en remmomenten, alsmede het anti-duik remeffect van de vooras, heeft de fabriek zowel de rijeigenschappen als het rijcom- fort opnieuw aanzienlijk opge voerd. De nieuwe 450 kan worden beschouwd als het absolute topmodel van de S-klasse De motor is een verdere ontwikke ling van de 6,3 liter met een cy- lindennhoud van 6834 cm3 en levert een vermogen van 286 dinpk bij 4250 omw /min Een nieuw mechanisch geregeld in- spuitsysteem doseert de brand stof met behulp van een lineair werkende luchtschuif en voert de brandstof continu naar de verstuivers, die daarbij alleen voor de inspuiting en verstui ving behoeven te zorgen De carrosserie en het inteneur van de 450 SEL 6.9 verschillen op enkele essentiële punten van de overige typen m ae S klasse. Zo bevat de wagen airconditio ning. warmtewerend glas. cen trale vergrendeling, elektrische bediening van de zijruiten, ve- loursbekleding. 4 hoofdsteunen en 4 gordels met oprolautoma- ten. achtemntverwarming en koplampwissers Olieverversen is slechts om de 15 000 km no dig Nog niet bekend is wanneer deze nieuwe Mercedes in ons land geleverd kan worden en evenmin wat de prijs zal zijn. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG—Als boek van de maand is eepresesenteerd „Ri- vierenlantr'. In tekst en foto's van Jan van de Kam één pleidooi voor behoud van het evenwich tig cultuurlandschap in het ge bied van Rijn, Maas, Waal en Ussel. Eerder schreef en beelde Jan van Kam over de Wadden en de Delta. In zijn nieuwe werk schrijft hij met kennis en liefde over de historie van ons rivie rengebied, over de betekenis van dit gebied voor mens, dier en plant en over de velerlei bedrei- tpngen die het rivierengebied door natuur en mens heeft on dervonden en nog ondervindt Van Dè Kam doet dat op een prettig leesbare manier, een voudig en duidelijk. Zijn woor den worden ondersteund door zeer veel prachtige foto's van inog artistiek peil „Rivierenland" is het eerste boek, sinds Jac. P. Thijsse's Ver- kadealbum in 1937 dat zo volle dig aandacht geeft aan een uniek gebied. Van Kam schrijft:„Terugzien op het rivie rengebied uit Thijsse's album kan niet zonder weemoed, want het landschap is er in de laatste veertig jaar niet beter op gewor den De activiteiten van de mens hadden zich daarvoor beperkt tot strikt noodzakelijke ingre pen. Het rivierenland wordt nu echter overal aangetast door al te krachtdadig menselijk ingrij pen. Daardoor dreigen we niet alleen prachtige natuurgebie den te verliezen, het hele even wichtige cultuurlandschap staat op het spel". Het boek van de maand - vanaf 5 juni in de boekhandel verkrijgbaar - biedt alles om vele bewust te maken van de schoonheid van het rivierenge bied en daardoor de overtuiging te geven, dat al dit schoons zo ongeschonden mogelijk behou den moet blijven Op uitnodiging van de Evan gelische Kerk in Hessen-Nassau zal van 11 tot 15 juni a.s. de zes tiende Duitse Evangelische Kerkendag in de oude rijksstad Frankfort worden gehouden. Deze kerkelijke manifestatie, die eens in de twee jaar wordt gehouden, heeft alom bekend heid verkregen onder de naam Kirchentag, de aanduiding, die we in het vervolg dan ook willen gebruiken. Het thema van Kirchentag 1975 „in angst... en zie, wij le ven", is ontleend aan het 6e hoofdstuk van de tweede brief aan de Corinthiërs, waarvoor men wel even de Duitse verta ling moet opslaan: dan leest men in vers 4: „in Angsten.. en in vers 9: und, siehe, wir leben". Dit thema heeft uiteraard een geschiedenis. Toen vorig jaar dc voorbereidingen werden getrof fen voor Kirchentag 1975 er naar een thema werd gezocht stond een vrouwelijke psycho loog op en zei: „Kies het thema angst, want dat is het waar alle mensen onder lijden". Voordat we nader ingaan op wat de bezoekers uit alle delen van de wereld - Nederland was tot heden toe het best vertegen woordigd - te wachten staat, kan het dienstig zijn over de ge schiedenis van de Kirchentag iets te vertellen En dan valt on vermijdelijk de naam van Rein- old von Thadden-Tneflaff, die zich meer dan 25 jaar geleden geroepen voelde tot het beleggen van deze tweejaarlijkse ontmoe ting, ook wel genoemd „het grote openbare forum van chris tenen, die daar hun engagement voor de zaak van het geloof do cumenteren, hun viervoudige problemen in en met de wereld bespreken en zich op velerlei wijzen als een lerende, zingende en biddende gemeenschap kun nen uiten" Cel Het is eigenlijk verbazing wekkend, dat uitgerekend Von Thadden de bouwmeester van de Kirchentag is geweest Wie hem kent, weet dat hij een hekel heeft aan het groteske en een aversie tegen bijeenkomsten van meer dan vijftig mensen. Maar hij is wel geïnteresseerd in men sen en wil alles doen om met hen in aanraking te komen. Hij is een zoon van een grootgrondbezit ter; maar zijn ouders hebben hem vroeg voorbereid op een moeilijk leven. Als elfjarige jon gen werd hij naar een gezin ge stuurd, waarvan de vader ge vangenbewaarder was. In de dienstwoning was nauwelijks ruimte voor het grote gezin Reinold kreeg daarom als nachtverblijf een cel toegewe zen. Hij beleefde twee jaar van grote vriendschap met de ge vangenen. Deze ervaring is hem 35 jaar later, toen hij in Russi sche gevangenschap raakte, goed te pas gekomen. Later onderging hij de goede invloed van de christelijke stu dentenbeweging, waar hij ont dekte, dat een formeel lidmaat schap van de kerk en een plichtmatig kerkbezoek geen garantie vormen voor een bloei end geestelijk leven. Hij gaf zich in die tijd aan de bijbelstudie samen met anderen. In de CSB maakte hij kennis met de „uni versele kerk" en had vertrouwe lijke omgang met figuren van wereldformaat. Verzet Maar het grootst bleef zijn verlangen naar een levend chris telijk geloof. Hij nam actief deel aan het verzet tegen Hitier van uit de Duitse Belijdenisbewe- ging Deze beweging bestond uit broederraden, voor wie vast stond, dat „God in het heden leeft en spreekt". Tegen de valse profeten van een „Duits chris tendom" beleden ze hun loyali teit voor hun gekruisigde Heei en begonnen in 1935 „protes tantse weken" te organiseren, waarvan Von Thadden de leider werd Vooral hier ging Von Thadden het belang inzien van het trainen van leken in een per soonlijk getuigenis en verant woordelijkheidsbesef voor men sen binnen en buiten de kerk. Tijdens zijn gevangenschap in Rusland leerde Von Thadden samen met hen, die zich gaven voor bijbelstudie, gemeen schappelijke zang en gebed Hier legde hij in feite de basis voor zijn latere werk, dat gericht was op de verbreiding van het evangelie onder christenen en niet-christenen, vromen en ra tionalisten, nazi-fanatici en communistische agitatoren. La ter heeft hij als officiële verte genwoordiger van de Wereld raad van Kerken bij zijn bezoe ken aan Duitse gevangenissen, maar ook in Frankrijk, België, Italië, Egypte en Noord-Afrika van zijn ervaringen mogen pro fiteren. Zijn zorg voor de activering van de leek bracht hem na zijn officiële kerk en zijn werk als een bijdrage tot de opbouw van die kerk Van hem is geen pro gram te verwachten voor de op lossing van nationale of interna tionale problemen dan wel van politieke of ideologische ver schillen De Kirchentag, waar van hij van het begin af het in ternationale karakter heeft on derstreept, moet alle mensen hun verantwoordelijkheid voor de kerk duidelijk maken in de sfeer van de hedendaagse we reld. onderwerpen zijn zoals voorheen vasti niet meer (steld door de leiding van de Kirchentag, maar voortgekomen uit de groe pen zelf Aan de gesprekken nemen ook mensen deel als de katholieke theoloog Hans Küng (mogelijk heden van Godservaring in onze tijd) en prof Ernst Simon uit Je ruzalem (angst en vertrouwen). Palestijnen en Israëliërs zullen spreken over Mijn vrijheid - jouw vrijheid In de kerkdiensten gaan pre- Wereldomvattend Wat nu de organisatie van de komende Kirchentag betreft: er zijn vier grote werkgroepen, die aansprakelijk zijn voor het voorbereidende deel Ze hebben samen gezocht naar de geeste lijke vragen, die door de ont wikkeling in de afgelopen jaren zijn gerezen. Wereldproblemen vragen een wereldomvattende aanpak! Men zal door bijbelstudie en gebed in kleine bijeenkomsten en grote godsdienstoefeningen het antwoord trachten te vinden dikanten en geestelijken voor •rken Tot degei die daar zullen spreken, beho uit allerlei kerk Geneefse tijd terug naar zijn ge boorteland, waar nij in 1949 de eerste Kirchentag organiseerde Zijn ideaal was (en is nog steedk), dat de leek de essentiële vertaler zou zijn van de christe lijke boodschap op het slagveld van de wereld, geestelijk voor bereid om in het openbaar zijn geloof te belijden en gereed tot actieve dienst in het Teven van alledag en in dat van de kerke lijke gemeenschap. Von Thadden ziét de Kirchen tag in nauwe verbinding met .1 en doorgeven, vasthoudend aan Gods beloften en met anderen samen in geloof en in evangeli sche vrijheid vooruit grijpend op de door de Heer beloofde toe komst. Elk van de vier werkgroepen neemt een onderdeel van het hoofdthema voor haar rekening 1. de mens tussen zelfstandig heid en overgave; 2. de mens tus sen veiligheid en vrijheid; 3. de mens tussen macht en machte loosheid; 4. de mens tussen con servatisme en verandering n. degenen, ïoren dr. A H van den Heuvel, secretaris-generaal van de Ne derlands Hervormde Kerk en dr. Philip Potter, secretaris van de Wereldraad van Kerken. Prof dr Kurt Sontheimer, de huidige president van de Kir chentag, zegl in het laatste nummer van het maandorgaan Evangelische Kommentare, het met toevallig te achten, dat het thema „angst en leven" aan de orde wordl gesteld in een stad, waarin de vormen der bedrei- nvan het mens zijn in de in- nële massamaatschappij bijzonder virulent is De Kir chentag wil de angstaanjagende verschijningen in onze wereld lokaliseren, ze analiseren en zo mogelijk met de blik op het Evangelie over de therapie spreken En voor alles wil de Kirchentag een vergadering van evangelische christenen in Duitsland zijn en het bewijs le veren van de doorwerkende kracht van het geestelijk leven binnen en buiten de kerken. Voor de geëngageerden binnen en de critici buiten biedt de Kir chentag op optimale wijze de mogelijkheid de verscheidene stromingen, nchtingen en ten- denzen in het leven van de Evangelische Kerk te leren ken nen. Zijn kracht ligt in de leken beweging, die hij altijd heeft rijn Het heeft de Kirchentag in zijn 25-jang bestaan niet aan kritiek ontbroken Er is bezwaar gemaakt tegen het karakter van massaregie naar .geolied Duits recept' en ook tegen een hier en daar opduikend intellectualis me De jeugd kreeg wel eens een te groot aandeel en nam na de vinger de hele hand. Uien de Kir chentag met demonstraties werd opgeluisterd. Ook is er protest gerezen in zake een vermeend eenzijdige politiek en maatschappelijk en- aismede het plura- isme van de Kirchentag en het optreden van radicale theologen als Dorothee Sölle Dit zijn met name de bezwaren van de Belij denisbeweging in de Evangeli sche Kerk. bekend als „Kein an- deres Evangelium". Deze groep, aan het hoofd waarvan de Tübinger professor Peter Beyerhaus staat, wordt ook in Nederlandse persorganen beschuldigd van fundamenta lisme, een aantijging, die ons even onverdiend voorkomt als de bewering, dal Dorothee SOI le een communiste zou zijn Van Nederlandse zijde kwam voorts het bezwaar tegen de nogal uit bundige „liturgische nacht tij dens de vorige Kirchentag. Misschien heeft Von Thadden deze kritiek voorzien, toen hij enkele jaren geleden in het En gelse blad Christian Comment schreef „Niemand weet of de Kirchentag zal blijven leven. Dat hangt geheel en alleen af van Gods soevereine wil, of Hij dit zijn instrument nog langer wil gebruiken of niet Maar zo lang Hij ons de gelegenheid ge eft om gehoorzaam te zijn aan zijn wil, zullen wij deze verant woordelijkheid in zijn dienst op onze schouders blijven nemen M MEELDIJK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 25