euwe REKENKAMER: HET BONNETJE ONTBREEKT TE VAAK Ultimatum naar ministers ifaiiléaf Vredeling tekent voorlopig contract voor de F-16 Rekenkamer Nederlandse en Belgische loodsdiensten tegen zin Vredeling dat thuis "S ifdeling Juni start koud Hulp roepen wordt stuk Van Mierlo opvolger Glastra van Loon? iditioning Jongeman bekent dubbele moord Tien doden bij botsing in Spanje Dode en zwaar gewonde ISUJERK directeur, in de bus ijk! MET ZEEUW SE VINDING BTW 4L De nieuwe japonnen romantiek IN SCltELDEMOND Schelde-reglement Man (41) omgekomen in Terneuzen laat leven Ook dit jaar komen 1200 missionarissen voor 5 maanden thuis Geefyvrij aan mensen met een missie Giro 676 Gireert u ook nog even? VRIJDAG 30 MmJ conditioriingsinstallaties jjrccteut Dr VV. A.J M Harkx bjafdiedactuur; L. Leijendckker Luactie- en administratie-adres ZATERDAG 31 MEI 1975 straat 9 Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 feu»' Gironumfner 1114111 Li' Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Yigeistraat 16, Breda. VRUE 27e jaargang No. 7669 d met haar vestiging te Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. |deling tal klantenrelaties jjan het rayon bij diens bhte opleiding poorwaarden lar belangrijke lijnfunkties. I hten aan: feg 310, Breda, eijers is na kantooruren 4909. t 4 modellen: I25p 9.715.- 125 p 10.201.- 25 p 10.491.- I25p 10.834.- ncl. B.T.VV. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het lijkt er op dat wij de koude lente niet kwijt kunnen raken. Vandaag is het de laatste dag van de klimatologische lente, maar zondag begint de zo mermaand juni evenwel ook met belangrijk te koud we«r. Een noordelijke stroming voert lucht aan van de IJszee langs de Noorse kust via de .Voordzee naar het vasteland van West- en Midden-Euro pa. De temperatuur zal daar door de komende dagen vier tot zes graden beneden nor maal blijven. Ook in de hogere luchtla gen wordt koudere lucht aangevoerd, waarbij de vorst- grens hoven ons land inmid dels tot beneden de 1000 me ter hoogte is gedaald. Hier door zal er bij een geringe verwarming al een bui tot ontwikkeling komen, plaatse lijk met hagel of onweer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. II van Mierlo, voormalig fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer wordt vermoedelijk opvolger van Glastra van Loon als staatssecretaris van J ustitie. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond toegegeven, dat hij eerder in de afgelopen week eerst een telefonisch contact en daarna ook een per soonlijke ontmoeting met de lieer Van Mierlo heeft gehad. Mr. Van Mierlo zou de uit daging om het beleid op het departement, met name ten aanzien van de organisatie en het gevangeniswezen, waarbij mr. Glastra van Loon het ver trouwen van minister Van Agt heeft verloren, wegens open lijke kritiek, willen nagaan. Aldus vernemen wij uit be trouwbare politieke kringen. Daarbij komt dat op het ogen blik, gezien het feit, dat de partij van D'66 nauwelijks meer bestaat, uit die kring geen enkele kandidaat voor deze post meer te vinden is. Mr. Van Mierlo, die als opvol ger van mr. Glastra van boon niets meer te verliezen heelt dan het Kamerlidmaatschap zou zich daarom bereid heb ben getoond de post bij Justi tie te bezetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De Rekenkamer (het college dat alle overheidsuitgaven achteraf moet goedkeui"fcn) heeft alle ministers een ultimatum gestuurd. De Rekenkamer heeft genoeg van .,het euvel" dat er uitgaven worden gedaan zonder dat de wettelijke voorzieningen daarvoor zijn ge troffen. Niet-gelegalis/erde uitgaven I zullen voortaan niet meerl worden goedgekeurd. Do be-i trokken ministers moeten dan maar zien, hoe zij het geld neer terugstorten in 's rijks, kas. Dat deelde de voorzitter van de Rekenkamer gisteren mee bij de presentatie van het 1 jaarverslag van dit college. Er zijn volgens de Rekenkamer nog steeds grote onvolkomen heden in de controle oip de >3 oda). BEWOLKT MET BUIEN. Maximumtemperatuur: Tien graden (kust), Vijftien graden (land). STAD EN STREEK PZfcM gaat caissons toe passen voor kabelaaniey onder de Westerscheldu kagiria J BINNEN- EN Boilers lh rul) NAVO rept niet over Spanje Pagina 7 Vanaf morgen: autogoi- dels vast en zeker Pagina 9 Generaal Kruis: 's Jacob in de rol van gehuurde moordenaar Pagina 29 SPORT Chrie van der Smissen wordt niet rijk Pagina 1 1 Morgen valt beslissing in 4 H Pagina 12 Langenjs talentrijke win- nara Olympia's Toer Pagina IJ VRIJ-UIT Colditz in Breda Staatssecretaris werd weggeregeerd BVD: een ongecontro leerde dienst. Aliesje en de mythe van Troisky. Duitse Kerkendag: Ant woord op de angst Denksport. MERIJN: doelmatige besteding van de overheidsgelden. Uit dit jaarverslag het vol gende: O De Rekenkamer vindt dat ministers, staatssecretarissen en Kamerleden teveel pensi oen krijgen. Volgens de be staande wetgeving is dat voor ministers en staatssecretaris sen vijf procent en voor Tweede-Kamerleden 3,5 pro cent van de Laatstelijk in die functie genoten wedde voor elk in die functie doorgebracht dienstjaar. Deze bijzonder hoge percen tages zijn destijds in cte wet. vastgelegd op grond vii de overweging dat de politiek een wisselvallige zaak is en dat politieke ambtsdragers na hun aftreden wellicht gedu rende enige tijd niet in staat zullen zijn om hun oudedags voorziening op te bouwen. Een onderzoek van de Rekenkamer heeft evenwel uitgewezen dat politici er best snel in slagen na hiun aftreden een passende wei k kring te vinden. De Re kenkamer ziet hierin aarüei ding, een verlaging van de pensioenrechten te beplei ten. 7 Rekenkamer: Tel uit |e winst. De belastingsdienst heeft door een scherpere controle op de afdracht van de btw al honderden miljoenen guldens extra voor de schatkist van het rijk kunnen binnenhalen. De stijging wordt toegeschre ven aan grotere diepgang in de boekencontroles. In de loop van 1973 zijn bijna negen qiiljoen onge bruikte postzegelboekjes met een gewicht aan papier van ongeveer 30.000 kilogram ver nietigd. De aanmaak van deze boekjes had een half miljoen gulden gekost. Was dit wel nodig?, heeft de Rekenkamer aan de PTT gevraagd. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels beterschap beloofd voor wat betreft de planning, van de postzegelboekjes. Het rijk kan vele miljoenen besparen door herziening van de honderden schoonmaakcon- tracten voor de rijksgebouwen. In anderhalf jaar tijd kon on geveer een kwart van de bijna 700 contracten met schoon maakbedrijven worden gesa neerd. Dat leverde al een be sparing van vijf miljoen gulden op De oliecrisis heeft bereikt wat zelfs de fotocontrole langs de wegen niet heeft kunnen bereiken, namelijk een zeer scherpe daling van het aantal zwartrijders. Voor de benzine distributie van eind 1973 was het aantal onderduikers van d=- motorrijtuigenbelasting on geveer acht procent. In de korte distributieperiode liep dit terug tot ongeveer twee procent. Nu zijn er weer ze ven procent zwartrijders. SCHOONHOVEN De 21 jarige E.G.L., leerling van de vakschool voor goud- en zil versmeden in Schoonhoven heeft gisteren bekend d» scho ten te hebben gelost die dins dagavond een einde hebben gemaakt aan het leven van de 19-jarige Nico van der Tas en de 18-jarige Annet Kalkman. De politie heeft nog geen duidelijk motief voor de dub bele moord kunnen ontdekken. De jongeman heeft wel een verklaring voor zijn daad ge geven maar hierover wilde de politie nog geen nadere mede deling doen omdat zij de ver klaring nader wil onderzoe ken. De dader woont in Nieuw- poort op kamers en is afkom stig uit Haelen (L). Hij was een vroegere klasgenoot van Nico. Het meisje heeft hij ver moedelijk pas ontmoet op de gvond van de moord in het huis van Nico in Schoonho ven. De verdenking cfy de jonge man was gevallen door het onderzoek dat was gehouden op school. Tijdens een verhoor bekende L. gistermiddag. Het wapen is op zijn aanwijzing gevonden aan de oever van de Lek MADRID (DPA) Bij een botsing tussen een autobus cn een vrachtwagen in de buurt van de Spaanse stad Burgos zijn vrijdag tien mensen om gekomen en werden evenzo veel zwaar gewonden geteld De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Onder de slachtoffers be vonden zich zeven Portugese gastarbeiders die van hun werk in Fr?" W-ijk en Zwit «erlnnd kramen. KLOETINGE Met b.ehulp van een door het bureau voor installatie techniek Colijn b.v. in Kloetinge uitgedokterd ap paraatje wordt het voor be jaarden en eventueel zieken een stuk gemakkelijker om bij noodgevallen alarm te slaan en hulp in te roepen. Bij bestaande alarmsyste men horen knoppen, die op diverse plaatsen in het huis vast aan de muur kunnen worden bevestigd. Het kan echter voorkomen dat men door iets zodanig wordt over rompeld dat met zo'n knop voor het geven van alarm niet meer kan bereiken", aldus de heer J. Colijn. „Dat probleem nu hebben wij opgelost". De oplossing bestaat uit een klei ne draadloze zender, die ge makkelijk in de zalk te stop pen of om de hals kan worden gehangen. Een lichte druk Is voldoende om een ander appa raat in werking te stellen, het zgn. moederappa raat, dat het hulpsignaal bin nen enikele seconden doorgeeft aan een meldinstallatie. Tenminste zo werkt de ap paratuur, die de naam van ..telecol commander 1" heeft gekregen. Dit apparaat kan gebruikt worden als er een bepaalde meldpost in de buurt ls. dus bijvoorbeeld in een be jaardentehuis of een inrichting met verschillende wooneenhe den. Voor bejaarden en zieken, die alleen wonen, is de com mander van meer belang. Na net drukken op de knop van dit ^apparaat gaat de moederin- stallatie zelf via telefoonlijnen mensen het sign-aa' doorgeven dat ze te hulp moeten komen. Het apparaat belt zelf automa tisch diverse telefoonnum mers' „Nu deze apparatuur er is zou het wensebjk ziin dat er in elke gemeente een soort centrale meldnost kwam waar men de telefonische verzoeken om huln zou kunnen opvan gen Zo'n meldnnst zou kun nen functioneren voor alle be jaardenwoningen in een ge- meefe" aldus de haer Colijn Door de zendertje" een ver schillende frequentie to geven kan bereikt worden dat zo'n ho!r»orvanisat;p orecies weet waar hulp nod'g is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie, heeft vrijdagavond in het gebouw van zijn ministerie in Den Haag, daartoe gemachtigd door het kabinet een z.g. „prelimi nary contract" en een z.g. (ADVERTENTIE) 31 mei is voorl miljoen Nederlanders 'n feestdag. Het enige verschil met andere feestdagen is dat de vlag niet wordt uitgestoken maar de hengel. Met geld van de visaktes is weer bijtgrage vis uit gezet, iedereen is blij. ledereen wenst iedereen goeie vangst. Wij hopen dat u wat goeds ophaalt. En mocht u een „zwartvisser"zijn: dan eerst uw visakte! „memorandum of understan ding" met de regering van de Verenigde Staten ondertekend voor de levering van 84 Ame rikaanse F-16-toestellen en voor een optie op nog 18 vliegtuigen van dit type. Aan het contract zijn, zoals de minister dinsdag in zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft meege deeld, als voorwaarden ver bonden, dat Noorwegen, Dene marken en België eveneens dit type vliegtuig kiezen en dat de overeenkomst zal worden ontbonden als niet uiterlijk op 15 Juni a.s. de vier genoemde landen haar hebben bevestigd Zoals bekend heeft België de beslissing nog enige tijd uitge steld. AR-fractieleider Aantjes verzet zich hevig tegen het „monsterverbond". dat de VVD in de Tweede Kanier wil aangaan met de socialisten over de aanschaf van de F-16 De liberalen zullen desnoods om partijpolitieke redenen stemmen voor een motie, die de progressieve partijen vol gende week zullen indienen tijdens het debat over de ver vanging van de Starfightei. Maar dan moeten ze er wel van overtuigd zijn, dat het ka binet Den Uyl daardoor ten val komt. „Het is", aldus de AR-frac- tielcider, „onvoorstelbaar dat de VVD eens een respectabele regeringspartij, bereid is zo do Hoogste belangen namelijk de veiligheid van Nederland en West-Europa op het spel te zetten pit partijpolitiek op portunisme. De afstand tussen de chnsten-democratisclie par tijen en de VVD wordt daar door steeds verder ver groot". WESTERSCHOUWEN Vrijdagavond is de bestuurder van een personenauto, de 34- jarige J. I. Ouwerkerk, woon achtig te Scharrendijke overle den na een autobotsing. - Het ongeluk ontstond op de kruising Delingsdijk-Elkerzee- seweg-Zwaardweg waar de heer Ouwerkerk geen voor rang verleende aan een andere personenauto. Een mede-inzit tende van deze personenauto namelijk de heer P. van der P.. afkomstig uit Kerkwerve werd dusdanig gewond dat voor zijn leven wordt ge vreesd. (ADVERTENTIE) Japonnen die door een lijn, een kleur, een ceintuur, een plooitje, een dessin, een stikseltje, een lijfje of een manchet dat vage zachte vrouwelijke expressief weergeven. Kom ze maar eens passen. Verjongingskuur voor verouderde bontmantels Wij maken van uw verouderde bontmantels weer een heel nieuw model dat u weer vele jaren met plezier draagt I ?0% zomerkorting op alle bontmantels en hoeden. De vrouw die alies van bont weet TILBURG DEN BOSCH Heuvelstreat 44 Schapenmarkt 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) weigert in te gaan op het verzoek van de Algeméne Rekenkamer e«u commissie in het leven te roe pen die de mogelijkheid zou moeten onderzoeken van een fusie of vergaande samenwer king tussen de Nederlandse en Belgische ioodsdlensten in het Scheldemondgebied. De rege ring vindt een „openbreken' van het Scheldetractaat op dit moment weinig aantrekkelijk, zo schrijït de bewindsman in een brief aan de Rekenka mer. De beloodsing op de Wester- schelde geschiedt volgens een zeer gedetailleerde vastgestel de taakverdeling tussen het Nederlandse en Belgische loodswezen, gebaseerd op de overeenkomst van 1843 (her zogenaamde Schelde-regle- ment). In 1966 zijn die afspra ken nog herzien. Het naast elkaar opereren van twee zelf standige diensten die voor een belangrijk deel dezelfde tra jecten beloodsen, merkt de Rekenkamer als bijzonder in efficiënt aan. Integratie van de beide loods diensten zou niet alleen voor wat de overheidkosten betreft tot grote bespa-ringen leiden maar vooral een belangrijke oorzaak van de op veel trajek- ten voorkomende lange wacht en reistijden van de loodsen kunnen wegnemen, schrijft de Rekenkamer. Dat was voor de Rekenka mer dan ook aanleiding op de minister een beroep te doen een commissie een fundamen tele herziening van het Schel- dereglement te laten onderzoe ken. Maar minister Vredeling stelt in zijn brief aan de Re kenkamer dat deze overeen komst met België diepe histo rische wortels heeft en een van de meest delicate punten raakt in de Nederlands-Belgi sche verhoudingen. Dat de volgens de overeenkomst met Brussel uitgeoefende belood sang ondoelmatig werkt, moet volgens hem worden aanvaard tegen de achtergrond van an dere Nederlandse belangen. Daarom wil minister Vrede ling niet weten van de voor stellen van de Rekenkamer. De kans is n-u even-wel groot dat de Tweede Kamer zich met deze zaak gaat bemoeien, n-u de Rekenkamer de affaire in de openbaarheid heeft ge bracht. Want de Rekenkamer gaat in het jaarverslag zeer uitvoerig in op de grote on doelmatigheid bij de loods- dienst in het Scheldemondge bied. Er wordt teveel geld verspreid, om het er maar te laten zitten. De minister 's wat dat betreft van goeden wil le maar al zijn maatregelen kunnen niet voorkomen, dat er nog te veel geld in het water wordt gesmeten. i(Zie verder pag. Stad-Streek) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vrijdag- morgen om ongeveer halfacht ls de 41-jarige Terneuzenaar J. Helmendag bij een verkeers ongeluk om het leven geko men. Toen hij per bromfiets, ko mende uit Terneuzen, de weg aan de westzijde van de Oostsluis te Terneuzen over stak om naar de zuidzijde van de Middensluis te rijden, werd bij geschept door een achter opkomende auto, bestuurd dnnr H. de C. uit Antwerpen. Het slachtoffer overleed op de plaats van het ongeluk. (ADVERTENTIE) AUTOVERZEKERINGEN Auto's tof 5000,— WA 170,-, AR 280. Auto's tof 8000,— WA 200, AR 360,- Auto's tof 10.000,— WA 220,-, AR 430,- Gratis groene kaart AR 500 ei gen risico. WA geen eigen risico. Telefonisch maken wij alles in orde. Belt u ons even!!! J. van der Harst b.v. Makelaar in Assurantiën Tulianalaan 10-12 Sprang Capel- le. Tel. (04167) - 3571 - 4006 (ADVERTENTIES) VER. BESCHERMING ONGEBOREN KIND verleent hulp Telefoon 020-73 05 10 073 - 56 26 08 Wordt lid minimum 12,50 per jaar Giro 2585780. N. Lid, postbus 2, Nieuwkuijk BREDA EindstrMt 14 EINDHOVEN Oemer 18 Pinksterkollekte Week voor de nedertandse missionaris

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1