inspraa 'anavond wde Terugslag voor werkplaatsen Zeeuwse schorren n atuur monument Woonwagenbewoners voelen zich best thuis in Sas van Gent ÏSEN AAL h Kunstmarkt Middelburg ter ziele Geen extraatje voor Stichting Savio NOG WEL WAT TE WENSEN OVER OPENLUCHTSPELERS BRENGEN BERENBOULE BEDRIJVIGHEID LIEP TERUG 1 HOOT: BIOLOOG BREEKT BIJ PROMOTIE LANS VOOR LANDSCHAP Bayer trekt van leer tegen beschuldiging stad streek kenventers in el erbaliseerd Koud weer Kunstenaars beledigd: Noot Toiletten 'VRIJDAG 30 ME11975 Vanuit de zaal werd eron pwezen, dat in de pers zei- bn de afwijzende houding r ,ude ^eeuwsch-Vlaams, bvolkmg tegen het Baal oekkanaal naar voren WoJ; ?bracht en dat meestal »i en mensen aan het WOOJ timen (zoals tijdens de laat rotary-vergadering) aü ,-or Baalhoekkanaal z;j„ Politiek hebben Hulst beland niets in te brengen an hun afwijzend stand- int wordt toch weinig aan acht besteed. Als de bevol" |ng zich niet meer laat ho" In zal er nooit naar om «luisterd worden. De Oos rschelde-aotiegroep heeft tel meer druk kunnen uit ifenen", zo werd door en- tien naar voren gebracht en besloot na te gaan of K mogelijk is de gang van ken rond Baalhoek via een te richten actiegroep fcrj. jchi te volgen en er invloed uit te oefenen. 'ijs? •.■asr ïT IULST Voor vanavond an twee inspraakvergade- gen op het programma, ide worden gehouden in DuILaert, aanvang acht Er wordt gepraat over dinrichting en milieuhe- :r en over maatschappeljj- dienstver lening. aggevers) Waterschoot hoopt via een kamercommissies mogelijk- erleg over het Baalhoekka- i te bereiken dat de onder lat wat worden gerekt. een mogelijkheid om een aieuwde discussie op gang mengen, alvorens het trac- wordt afgesloten. Zoals and kan de volksvertegen- rditging straiks alleen maar otf tegen een tractaat ïmen, zonder er verande- en in aan te brengen, e heer Van Waterschot" it het overigens wel he rijk, dat Nederland en !ië ondertussen de onder- iel ingen over de veel drin- cr noodzakelijke bochtaf- ing bij Bath afsluiten. Wil in Zeeuwsch-Vlaandere" >ed uitoefenen op de gatjg zaken dan zal volgens de Van Waterschoot de he- ing zich moeten laten ho- De heer Van Waterschoot ht zijn visie naar voren ns een bijeenkomst van partij in Middelburg. /an onze correspondent) rEL In Axel is woens- liddag tagen twee mannen s'verbaal opgemaakt om- tij zonder vergunning a» >nten waren. A.C.B. ïede werd in de 'mu de. Kanaalkade opgepaK jl J. P.G. uit Soesterberg e Wilhelminastraat aan het proberen w® eide mannen ventten is, maar hadden tot og niets verkocht. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De teruggang in de economische bedrijvigheid in de tweede helft van 1974 had een duidelijke terugslag op de mogelijkheden voor het aan trekken van werk met name in de loonopdrachtensfeer van het Sociaal Werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen. De kwetsbaarheid van de werk voorziening in de sociale werk plaatsen bleek eens te meer dui delijk. Bovendien speelt mee de afgelegen ligging van Zeeuwsch-Vlaanaeren ten op zichte van de meeste Neder landse industriële centra, die extra-moeilijkheden meebrengt wat betreft het aantrekken van werk. Dit staat te lezen in het jaar verslag van het schap, dat giste ren is verschenen. In het verslag jaar bleef de werkvoorziening in de afdelingen waar met eigen machines eigen produkten of produkten voor derden werden gemaakt goed evenals die bij de buitenobjecten. Ondanks de moeilijkheden in de werkvoor ziening steeg de netto opbrengst van de werkplaatsen (Hulst, Terneuzen, Oostburg) van ƒ3,15 tot f 3,75, terwijl de netto uu ropbrengst in de buitenobjecten dank zij investeringen in ma chines en het aantrekken van grote objecten in de niet- gemeentelijke sfeer - steeg van 3,94 tot 5,14. In 1974 is getracht het aantal en de grootte van de hout- en metaalverwerkende afdeling uit te breiden teneinde minder af hankelijk te zijn op het gebied van loonopdrachten Zo werd in Terneuzen een nieuwe werkhal met magazijn gebouwd en zijn plannen ontwikkeld voor de bouw van een nieuwe hal voor de machinale houtbewerking in Oostburg. Hier zijn overigens soms belangrijke investeringen mee gemoeid. Hoewel de produktie in de gemechaniseerde afdelingen toenam, nivelleerde dit niet de sterk gedaalde loonopdrachten in de werkplaatsen. „Een be langrijk resultaat van de ge voerde politiek is dat het niveau van het werk is verhoogd en aanzienlijk meer werknemers in de hogere loongroepen kon wor den ingedeeld, wat een sociaal aspect van niet geringe beteke nis is", aldus het jaarverslag. Het schap had eind 1974 in to taal 470 werknemers in dienst. Het financieel resultaat van het schap in 1974 was een saldo ver lies van 2.310.736,12. Het jaar verslag zal het algemeen bestuur worden aangeboden dat maan dag 9 juni om 16.30 uur verga dert in het stadhuis te Terneu (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE - De nog resterende schorren in Zuidwest- Nederland dienen de status van beschermd natuurmonu ment te krijgen. De biologische waarde van de Oosterschelde achter een stormstuw-caissondam zal aanzienlijk toenemen, indien bij het verhogen van de bestaande dijken op bepaalde plaatsen voor de bekleding gebruik wordt gemaakt van oude voorraden natuursteen, met name Vilvoordse kalksteen, in plaats van asfalt en beton. Dat zijn enkele van de stellin gen behorende bij het proef schrift, dat drs. P. H. Nienhuis uit Goes, op 20 juni aan de uni versiteit van Groningen zal ver dedigen bij zijn promotie tot doctor in de biologie. Hij is als plantenoecoloog (algoloog) ver bonden aan het Delta instituut voor hydrobiologisch onderzoek van de koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen in Yerseke. Drs. Nienhuis (36) spe cialiseerde zich in het onderzoek naar de gedragingen van wieren als gevolg van de uitvoering van de deltawerken. Deze verander ingsprocessen zijn ook interna tionaal gezien vrijwel onbe kend. Drs P H Nienhuis aan het werk in het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke. Belang Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Koud weer met nu en dan buien. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Zoor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp.: omstreeks6graden. Max. temp.: omstreeks 13 graden Kans op een droge periode van van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. waterstanden Konstanz 417 (plus 3), Rhein- felden 307 (min 2), Plittersdorf 482 (min 7), Maxau 536 (min 18), Plochingen 139 (min 1), Mann heim 374 (plus 11), Steinbach 129 (plus 1), Mainz 351 (plus 8), Bingen 205 (plus 5), Kaub 258 (plus 7), Trier 253 (plus 9), Ko blenz 255 (plus 7), Keulen 220 (min 1), Ruhrort 370 (min l),Lo- bith 989 (plus 3), Pannerdense Kop 960 (plus 1), Nijmegen 784 (plus 4), Usselkop 874 (onv.), Eefde IJssel 402 (plus 2), Deven ter 278 (plus 3), Katerveer Spooldersluis 46 (plus 4), Mon- sin 5456 (onvBorgharen 3850 (min 17), Belfeld 1103 (mm 1), Grave beneden de sluis 496 (min Morgen, zaterdag 31 mei Bergen op Zoom 7 47 en 20 Hansweert 7 00 en 19 Terneuzen 6 27 en 18 V issingen 5.56 en 18 Wemeldinge 7.38 en 19 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De kunstmarkt op de Visch- markt in Middelburg be hoort tot het verleden. Volgens de heer S. Won- dergem, voorzitter/secre- taris van het organiserend comité, heeft een wat on gelukkige uitspraak in de gemeenteraad van Mid delburg geleid tot de on dergang van de kunst markt. In de raad zou de kunstmarkt een vlooien- en rommelmarkt zijn ge noemd. Verschillende deelnemers zijn volgens de heer Wondergem hier door zo beledigd dat zij hun medewerking aan de kunstmarkt hebben opge zegd. De kunstmarkt, die elf toeristenseizoenen lang iedere donderdag werd gehouden, zou dit jaar op 26 juni worden ge opend. Bibliotheek dupe van vervalser (Van onze correspondente) MIDDELBURG - De politie rechter heeft de 38-jarige R.J.S. uit Purmerend veroordeeld tot 800,- boete, waarvan 500,- voorwaardelijk. Op 8 juli van het vorige jaar vervalste hij een lidmaat schapskaart van de Goese bi bliotheek en haalde daarop steeds grote aantallen boeken, die hij niet terugbracht. Als re den van de vervalsing gaf de man op dat de Goese bibliotheek geweigerd had een man die in Purmerend woonde als lid in Goes le accepteren. De officier eiste aanvankelijk 1.000,- boete waarvan f 500,- voorwaardelijk ,Met name vooral uit het oog punt van natuurlandschapsbe scherming is het van groot be lang dat de weinige in Zuidwest-Nederland overge bleven schorren behouden blij ven. Als gevolg van de deltawer ken en industrievestigingen en kanaal werken is zeker de helft van de schorren in dit gebied verdwenen", zegt de heer Nien huis. „Schorren zijn een voor Nederland kenmerkend land schapstype dat je vrijwel ner gens anders in West-Europa tegenkomt. De waarde van de schorren zit vooral ook in de ke ten die ze te zamen vormen". Schorren zijn verdwenen of staan op het punt van de kaart eveegd te worden bij Bergen op (oom, de Schelde- Rijnverbinding, Tholen en Oos- terland. Volgens drs. Nienhuis kunnen deze schorrengebieden gespaard worden door ze onder de natuurbeschermingswet te laten vallen. Waarde Zijn stelling dat de biologi sche waarde van de Ooster schelde aanzienlijk verhoogd zal worden door bij de verho ging van bestaande dijken ge bruik te maken van Vilvoordse kalksteen in plaats van asfalt en beton is gegrond op het feit dat dijkbekleding van deze natuur steen een enorme rijkdom aan dierlijk leven bezit, die in dijk- mantels van asfalt en beton ver te zoeken is. Drs. Nienhuis ge looft niet dat dijkbekleding van natuursteen langs de Ooster schelde, wanneer eenmaal de stormstuw-caissondam is aan gelegd, minder solide is dan bij gebruik van asfalt en beton, „Ook uit landschappelijk oog punt zou het toe te juichen zijn indien de met Vilvoordse kalk steen beklede dijken weer in het Zeeuwse landschap zouden te rugkeren. Verder zou een oud ambachtelijk werk in ere her steld kunnen worden". Een ludieke noot aan zijn stel lingen wijdt drs. Nienhuis aan het verband tussen onze slechte milieugewoonten en onze ge zegden. „We verwaarlozen ons oppervlaktewater, maar spre ken nog altijd van iemand die zo gezond als een vis is. Beter op zijn plaats zou misschien zijn het gezegde te veranderen in zo ziek als een vis. Verder zeggen we „Zo ziek als een hond". Ook dat gaat niet meer op als je ziet hoe we onze huisdieren vertroe telen". BRUGGE - De directie van Bayer Rickmann in Brugge heeft protest aangetekend tegen be weringen van het actiecomité Leefmilieu tussen Haven en Polder dat een vrouw van 65 jaar naar het ziekenhuis zou zijn ge bracht doordat Bayer teveel fluor de lucht zou hebben inge blazen. De directie van Bayer liet gis teren weten dat de betreffende vrouw al geruime tijd onder doktersbehandeling is vanwege een beenderziekte „Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat onder invloed van de toege diende geneesmiddelen de fluorconcentratie in de urine stijgt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Nu het rijk per 1 januari 1975 heeft besloten tot het voor 100 procent ii plaats van 90 procent subsidië ren van het werk van de zwak zinnigenzorg vervalt, aldus G.S, van Zeeland, de noodzaak tot het betalen van de tien procent, zoals dat tot dit jaar het geval was. De Stichting Dominicus Savio in Hulst had de provincie laten weten prijs te blijven stellen op de tien procent, die men dan voor andere doeleinden wilde gebruiken, zoals het financieren van vrijetijds-activiteiten voor zijn pupillen. G.S. vo'nden die koppeling onjuist, zo bleek uit een toelichting van de gedepu teerden Van den Bos en Stenvert tijdens de vergadering van de commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. Voorzitster mevrouw C. van Zanten voelde er echter wel voor de 1.600,-die bestemd zouden zijn voor vakantiewerk eruit te lichten. „Tenslotte hebben wij vorige maand ook een forse sub sidie gegeven voor de visueel ge handicapten". De heer J. van de Voorde viel haar hierin bij „Waarom de ene groep gehar capten wei, de andere groep niet", zo zei hij. Tenslotte bleek de Commissie zich toch te kunnen verenigen met het standpunt van G S., ech ter niet nadat verklaard was dat een afzonderlijk verzoek van de stichting om subsidiëring voor bepaalde activiteiten op zijn ei gen meritis beoordeeld zou wor den. Twee types behuizing naast elkaar. Maar het „vaste huis" op de achtergrond is de Passluizenaren een doorn in het oog. Niet alleen omdat het vervallen is, maar vooral omdat de kelder gevaar oplevert voor spelende kinderen en het pand overigens ook berucht is als rattenkraamkamer De woonwagenbewoners van het Sasse woonwagen kamp bij Passluis voelen zich opperbest in Sas van Gent thuis. Ze vinden dat ze door de bevolking redelijk worden geaccepteerd, enkele uitzonderingen daargelaten.De al gemene wens is om net zo te worden aangepakt als alle andere Sassenaren. De slechte omstandigheden waarin het kamp bij Passluis zich bevindt voelen de bewoners ervan als een groot nadeel om in Sas van Gent ingeburgerd te raken. „We zijn gewone mensen, maar als woonwagenbewoners worden we altijd als groep aangewezen. We willen niet gediscrimineerd worden. We willen net als iedereen behan deld worden. Door bepaalde berichten voelen we ons wel eens getrapt. Dat moet niet. Het is nu leuk, laten we het leuk houden". Aan het woord is de heer A. Mesters, bewoner van het kamp Pssluis. Als voorbeeld van het ver spreiden van verkeerde ge ruchten noemt hij de inbraak bij een Sasse slager, vorige week: „Die man, die'daar in brak zou bij ons van het kamp komen. Dat is helemaal niet waar. Wij krijgen wel de schuld en worden als woon wagenbewoners op een lijn met die inbrekers gesteld". Naar de mening van de heer Mesters worden woonwagen bewoners in sommige Sasse cafés door andere bezoekers, gemeden als de pest. „We ma ken het wel eens mee als we naar een café gaan. Als we binnen komen zitten er een stuk of wat mensen, maar die waren binnen een kwartier vertrokken", zo vertelt hij. Om aan geld te komen gaan veel kampbewoners naar „de steun", sociale zaken. „We moeten wel", zo verklaart de heer Mesters. „We zijn naar het arbeidsbureau geweest, maar er was geen werk. Af en toe doen we wat met oud ijzer. Dat wordt weer van ons inko men afgetrokken. Horlogeven- ten doen we helemaal niet meer. Daar zit geen handel meer in. Anderen uit de omge ving van Sas van Gent doen het nog wel. Het is nog gevaar lijk ook. Het kan je een maand gevangenis kosten". Het voorzieningspeil van het kamp Passluis is voor de be wonersnul komma nul. Er zijn twee toiletten voor "twintig wagens. Eigenlijk mogen er maar tien staan. De sloten stinken en 's avonds spelen volgens de heer Mesters, de ratten krijgertje onder de woonwagens. Enkele maanden geleden plaatste de gemeente Sas van Gent een tweetal containers op het kampterrein. Na die tijd is er weinig rommel meer in de sloten terecht gekomen. Het terrein zelf wordt volgens de woordvoerder van de kamp bewoners twee tot drie keer per week door de bewoners schoongespoten. Op het terrein staat ook het vervallen uitgebrande heren huis, dat eigendom is van de gemeente Sas van Gent. „Le vensgevaarlijk", aldus de heer Mesters, „de kinderen spelen er vaak, dat kan je niet tegen houden De kelder van drie meter diep staat vol water en de stenen liggen los op de mu ren". Een nieuw kamp, ziet kampbewoner Mesters nog niet zitten. „Op sommige kampen, centrale kampen heb je clubgebouwen, klimrekken en een maatschappelijk werk ster, maar die heb ik hier nog nooit gezien. Ze (gemeenten redvertellen wel, dat ze dat hier ook willen doen, maar ze willen niks, want ze doen niks", zo besluit hij verbolgen. HULST - DE KONING VAN ENGELAND. Zaterdag om 19.30 uur, zondag om 1719 en 21 uur, maandag en dinsdag om 20 uur, voor de zevende week Monique van de Ven en Rutger Hauwer in Keetje Tip pel. Toegang 18 jaar. Zondag om 15 uur. De vier gewelde naars (The Professionels) met Burt Lancaster, Lee Marvin, Jack Palance en Claudia Car- dinale. Vier geharde kerels moeten de dochter van een schatrijke ranch uit gevangen schap bevrijden. Zij slagen wel in hun opzet, maar de onve rachte complicaties doen hun van de in het vooruitzicht ge stelde beloning van ieder tien duizend dollar, afzien. Hoe het allemaal verloopt kan men be ter zelf gaan bekijken. In ie dere geval een film vol avon tuur en spanning. Toegang 14 jaar. TERNEUZEN - LUXOR- THEATER. Ook in Terneuzen oogste Keetje Tippel het no dige succes. De film blijft voor de tweede week op het doek. Te bekijken tot en met dinsdag elke avond om 20 uur en zon dag ook om 16.30 uur. Zondag om 14 uur opnieuw een film van Karl May, maar nu als Kara Ben Nemsi in het land der Skiptaren. In ieder geval niet minder spannend dan wanneer Old -Shatterhand avonturen beleeft met zijn bloedsbroeder VV^inetou. Lex Barker vertolkt op voortreffe lijke wijze de beroemde Old Shatterhand. Toegang alle leeftijden. OOSTBURG - LEDEL- THEATER. Tot en met dins dag, elke avond om acht uur en zondag ook om 16.30 uur, evenals in Terneuzen en Hulst Keetje Tippel, maar hier ook al voor de zevende week. Toe gang 18 jaar. Zondagmiddag om twee uur, Gooi 'm maar open, als wij daarbij nog ver tellen dat die gekke Jerry Le wis er de hoofdrol in speelt, dan weet iedere bioscoopbe zoeker dat er van het begin tot het einde niet gelachen, maar gegierd wordt. Toegang alle leeftijden. MIDDELBURG - CITY THEATER. Van zondag tot en met dinsdag Een burcht vol vrolijke ontucht Een film van Franz Marischka, waarin Johnny Kraaikamp in dit wel lustige ridderverhaal de rol van helmenverkoper, beulsk necht, soldaat en slotspook vervult. Woensdag om 20 uur draait La nuit Americame, een film over een film van Truf- faut, waarin de toeschouwer een kijkje in de filmkeuken wordt gegund. Truffaut zelf, Jaquelme Bisset, Valentine Cortesse, Dani, Alexandere Stewart, Jean-Pierre Aumont, e.a. zorgen voor een heel boei end kijkspel. VLISSINGEN - ALHAMB- RA. Vrijdag om 20 uur, zater dag en zondag om 19 en 21.15 uur, maandag en dinsdag om 20 uur, Pas op....of we slaan d'r op, (net het roemruchte duo Terence Hill en Bud Spencer. Een film waarin het er meer dan hard aan toe gaat De be ide vechtersbazen is geen knokpartijtje te dol. Zij win nen altijd. Toegang 14 jaar. Vrijdagavond om 23 uur (nachtvoorstelling) de Chinese film van Huang Feng. Karate- rivalen van Chenchin, met Mao Ying, rovers, opiums- mokkelaars en bandieten trachten hun duistere praktij ken uit te voeren Maar zo ver komen zijn niet, want er wordt heel wat afgevochten in de^e avonturen overladen film Wie van karate houdt komt hier vo lop aan zijn trekken. Toegang In de maand juni geven „de Openluchtspelers" in het openluchttheater Tooren- vliedt in Middelburg vier voorstellingen van het blijspel .Berenboule" van de Belgi sche auteur Paul Willems De voorstellingen zijn op vrijdag 13 juni, zaterdag 14 juni, vrij dag 20 juni en zaterdag 21 juni en beginnen om halfnegen 's avonds. De repetities van het mo derne en poëtische stuk met zijn sprookjesachtige inhoud zijn in februari begonnen on der leiding van regisseur A. van Noort. „Berenboule" werd onlangs nog door de Duitse televisie op het scherm ge bracht. De kostuums zijn door de openluchtspclers zelf ont worpen en gemaakt. De groep hoopt met „Berenboule" meer publieke belangstelling te trekken dan vorig jaar met de „Kaukasische krijlkring" van Breeht toen het minder gun stige weer als spelbreker op trad. Indien de voorstelling van 14 juni wegens slecht weer niet door mocht gaan, wordt dc voorstelling op woensdag 18 juni gehouden. Het Middel burgse openluchttheater, dat plaats hiedt aan 81)0 tot 1000 bezoekers, zal uitgerust wor den met twee extra lichtmas ten. 18 jaar. Zondag om 15 uur Lucky Luke in De man die sneller schiet dan zijn scha- I duw. In een nieuwe stad, Daisy Town, wordt Lucky Luke de man die orde en wet moet handhaven. Hij doet dit op on navolgbare wijze en heeft daarbij natuurlijk zijn trouwe paard Jolly Jumper nodig Een film voor jong en oud. Toegang alle leeftijden. GOES - GRAND THEA TER. Van donderdag tot en met dinsdag, elke avond om half acht, Gejaagd door de wind, met Vivien Leigh als Scarlett O'Hara, Clark Gabele als Rheff Butler, Leslie Ho ward, Olivia de Havilland. Rand Brooks, Carol Neye en vele anderen Naar het be roemde boek van Mageret Mit chell, produktie David O'Selznik. regie Victor Fle ming De film is reeds vele ja ren oud, maar kan gerust tot de klassieken worden gerekend Toegang 14 jaar. Zondag om 14.30 uur, Popeyefestival. De dolle avonturen van Popeye the sailorman, die, als hij wer kelijk kwaad wordt zjn portie spinazie opeet en en er clan op los gaat Dan kan geen macht van de wereld hem nog weer staan. Een meer dan kostelijke film voor jong en oud. Toegang alle leeftijden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3