Op korte termijn ten hoogste één dag leerplicht 17-jarigen Twintig procent van klachten tegen artsen gegrond verklaard VAK LEREN IS VOOR MEISJES ECHT GEEN OVERBODIGE LUXE Extra controle bij concert Sinatra Nederlandse Credietbank Hinstmthel Voor iedereen...](^ïQqe premie! CONCORDIA èrtee» lekker\ OIL RECYCLING Periodieke autokeuring te duur DEN BOSCH VIERT ZONDAG JUBILEUM BISSCHOP BLUYSSEN f Nederlandse Credietbank VAN KEMENADE IN NOTA: ANWB niet tevreden over jeugdtenten öfe Vóór zomer nota huisvesting alleenstaanden Minister Van Kemenade op congres: binnenland buitenland 1HUm-WOKC Nederland" pniging van (VRZA). ig te j examen |ch: wat sldt, geldt teer. pen invloed ïateurisme. txamen recht geeft machtiging rband Op die tend radio- b-hobby oorbelang- verstandig in bij de favenhage. gebruik kunnen een te hebben! moet 3rden |ij de 1st, ;er over rbij van Klim naar boven met Beethoven Gratis LPs oil recycling service-nederland oil recycling service-nederland* ONGERUST Franse overheid: FIAT-TOPMAN Laat Frank Sinatra uw keuken opknappen Oplichter krijgt zes maanden cel GratisLPs il f 350,- (ADVERTENTIES) Het klimspaarboekje van de Neder landse Credietbank: geld steeds met een maand ter beschikking, en je rente klimt tot liefst 8%%! Een klassiek hoogtepunt, want bij zo'n boekje of gewoon spaarboekje (min. inleg f 25,-) geven we direkt al, zo lang de voorraad strekt, een lp met Mozart, Beethoven en Schubert kado. Net als bij een woningverbeteringkrediet of persoonlijke lenfng. Je mag natuurlijk ook Frank Sinatra nemen Of Hit Explosion, het betere popwerk dat bij ons gereed ligt; Tot en met 20 juni, Wdus kom maar gauw kijken. Voor muziek- en geldzaken. Bergen op Zoom, Antwerpsestr. 37. Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 3. Etten- Leur, Markt 16. Hulst, Grote Markt 18. Oosterhout, Heuvel 14. Oudenbosch, Markt 50, Putte, Antwerpsestr. 22. Steenbergen, Markt 16. Sluiskil, Louisastr. 52. Terneuzen, Nieuwstr. 54. Roosendaal, Nieuwe Markt 73. IJzendijke, Markt 11. Voor inlichtingen tevensAfd. Marketing, Antwoordnummer 5857, Amsterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De invoering van de gedeeltelijke (par tiële) leerplicht voor werkende jongeren verloopt niet zo glad als minister Van Kemenade (Onderwijs) en het pro gressieve program Keerpunt '72 hadden gehoopt. Uit zijn gisteren bij de Tweede Kamer ingediende nota „naar het participatie-onderwijs" blijkt dat de minister in deze re geerperiode niet verder wil gaan dan de invoering van een dag leerplicht voor 17-jarigen. En dan nog houdt hij een slag om de arm: die dag school voor 17-jarigen kan er alleen maar komen, als de er varingen met de tweedaagse leerplicht voor 16-jarigen gun stig zijn. Dit jaar wordt wel de volledige leerplicht voor 15-jarigen doorgevoerd. Eest had minister aVn Ke menade erop gemikt twee scholingsdagen voor 17-jarigen te kunnen invoeren. Maar er zijn op het vlak van de orga nisatie bij de 16-jarigen al zo veel problemen dat die wens waarschijnlijk onvervuld zal blijven. Overigens voert de minister in zijn nota geen werkgelegenheids-argumen- tem aan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De ANWB is niet tevreden over de kwa liteit van jeugdtenten, die in ons land verkrijgbaar zijn. De ANWB komt tot deze conclusie op grond van een onderzoek, dat de bond heeft uitgevoerd in samenwerking met leerlingen van een scho lengemeenschap in Sleeu- wijk. Tijdens het onderzoeik van veertien dubbeldaiks jeugdten ten in een prijsklasse van f 150 tot f 250 bleek, dat een vrij groot aantal tenten al bij de aflevering gebreken ver toonden. Slechts één van de veertien onderzochte tenten bleek volledig aan alle gestel de eisen te voldoen en ver toonde ook' geen gebreken. De door de ANWB geconstateerde gebreken variëren van het ontbreken van grondpennen of haringen tot het uitscheuren van het dak, doordat de nood zakelijke versterkingen niet waren aangebracht. De ANWB adviseert kopers van jeugdtenten dan ook met klem, om de tent vóór gebruik een keer op te zetten en zeer goed te controleren op de af werking. Dit om te voorkomen dat men tijdens de vakantie in moeilijkheden raakt. Van het type tent, dat de ANWB onderzocht, worden in Nederland jaarlijks ruim 50.000 stuks verkocht, de meeste in de maanden vlak vóór de vakantie. Levensverzekering, tel. 030 - 33 34 33, Utrecht voor energiebesparing en 'n schoner milieu uw oude olie kan weer worden gebruikt voor nieuwe produkten, bijvoorbeeld als brandstof, geef daarom aan uw afgewerkte olie een verantwoorde gestemming. Gewoon een eis van deze tijd, u beschikt over retourolie? maak dan een afspraak voor regelmatige afhaal in vaten of per tankauto met: depot bodegraven depot dieren depot eindhoven depot waalwijk tel. 01726 2273 tel. 08330 9110 tel. 040 433731 tel. 04160 35934 een milieubewuste aktiviteit van: verkoopkantoor laura vereeniging b.v. den haag van stolkweg 8, tel. 070543702 In z'n nota gaat de bewinds man uitvoerig in op de inhoud; van het participatie-onderwijs. I Naar de beroepsopleiding moet volgens hem veel aandacht worden besteed aan maat schappelijke vorming. Daarom pleit hij ook voor een volledi ge integratie van het vor mingswerk en het beroepsbe geleidend onderwijs. Scholen en instituten moeten in de op tiek van de bewindsman dan ook veel meer faciliteiten krij gen. De instituten voor vor ming en opleiding zullen de uitvoerders moeten zijn van het participatie-onderwijs. Door inschrijving bij een van deze instituten i« de regio komen in principe alle opvoe dende voorzieningen binnen die regio ter beschikking van de deelnemer. Deze instituten kunnen wek op een bepaalde levenbeschouwelijke overtui-| ging zijn gebaseerd. Dat dan ter geruststelling van de chris- j ten-democratische partijen in de Tweede Kamer die nogal ongerust waren over de plan nen van de regering. AMSTERDAM In een fervente poging om een chaos te voorkomen heeft het Am sterdamse Concertgebouw be kend gemaakt dat maandaga vond extra controle zal wor den uitgeoefend op de toe gangsbewijzen voor het om 21 uur beginnende concert van Frank Sinatra. Geruchten dat er valse kaartjes in omloop zijn, zijn weliswaar oncontro leerbaar gebleken, maar de di rectie acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat ze juist zijn, aangezien de toegangs prijzen gepeperd wareen. Zij variëren immers van f 50, tot f 250,—. Het publiek wordt dringend verzocht zich vroegtijdig aan te melden, zodat direct na het openen der deuren om kwart voor acht een begin kan wor den gemaakt met het controle ren van de plaatsbewijzen. Juist zoals op Schiphol inge checkt wordt voor een ver trekkende vlucht, zo zal het concertgebouw alle 2271 plaat- (Van onze redactie binnenland DEN HAAG De Franse overheid is voorlopig beslist niet van plan de in West- Duitsiand en in België reeds bestaande periodieke autokeu ring in te stellen. De Fransen vinden de investeringen, die voor deze keuringen nodig zijn, veel te groot. Michel Feve, directeur bij het Franse ministerie van ver keer, meent dat een tweejaar lijkse keuring van personen auto's van meer dan acht jaar oud in Frankrijk 600 miljoen francs zou gaan kosten. „Het is veel interessanter en doel treffender dit geld te gebrui ken voor de aanleg van auto wegen of de verbetering van verkeersvoorzieningen", zo vindt de heer Feve. Wel geeft hij toe, dat de Franse overheid op het ogen blik bij wijze van experiment onderzoeken naar de techni sche staat van auto's uitstelt, Maar hij zegt, dat het nog vele jaren zal duren voor dit zal leiden tot een verplichte peri odieke keuring. Overigens vindt hij, dat automobilisten alleen dan financieel voor de ze keuringen zouden moeten bijdragen indien hun voertuig defecten vertoont. DEN HAAG (ANP) De president van het Fiatconcern, dr. Umberto Agnelli, meent dat pas in 1979 le Europese automarkt weer het peil van 1973 zal bereiken. De markt in de komende jaren zal zich vooral toespitsen op de auto's in de kleinere middenklasse (1000-1500 cc), waarbij de au tokoper steeds rationeler te werk zal gaan, zo meent Ag nelli. DE industriële produktie :n ons land lag in maart J.l. onge veer zes procent lager dan in maart van het vorige jaar. Het indexcijfer van de gemiddelde dagproduktie, berekend door het CBS, bedraagt voor maart j.l. 110 tegen 117 voor maart 'vian het vorige jaar. sen afstrepen en op die ma nier tërstond bemerken of voor bepaalde stoelen dubbele (en dus valse) nummers zijn uitgegeven. „Gedupeerden kunnen bij ons natuurlijk geen enkele aanspraak op vergoeding ma ken. Zij moeten hun verhaal zien te krijgen bij degeen, die hun kaartjes heeft verkocht", aldus de directie. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris van Dam van Volkshuisvesting komt voor het zomerreces met een nota over de huisvesting van al leenstaanden en tweepersoons- huishoudingen. Hij kondigde dit donderdag in de Tweede Kamer aan in antwoord op mondelinge vragen van de Ka merleden Kombrink en Salo mons (beiden PvdA). De staatssecretaris zal tijdig voor 1 juli aan de gemeenten een circulaire sturen om onbil lijkheden te vermijden in de regeling voor de individuele huursubsidies voor alleen staanden en tweepersoons- huishoudingen. De socialisten hadden gevraagd of niet ten onrechte de ittdruik is gewekt dat in de situatie waarin een van de huwelijkspartners, die o-uder is dan 65 jaar, overlijdt een andere partner niet in aanmerking komt voor onthef fing van de maximum huur- grens van f 5400, De staatssecretaris was het eens met de opvatting van de socialisten dat de maximum huurgrens niet van toepassing wordt verklaard voor invali den die in een aangepaste wo ning wonen. Over dit punt is het overleg in een vergevor derd stadium, aldus de staats secretaris. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Ais de bisschop van Den Bosch mgr. J. Bluyssen zondag zijn 25-jarig priesterjubileum viert zullen zijn diocesanen daarin in hoge mate actief betrokken worden. (ADVERTENTIE) Dat geldt niet alleen voor de plechtige eucharistieviering die zondagmorgen om eif uur in de Bossche Brabanthallen plaats zal hebben en die ook door de KRO-tv zal worden uitgezonden, maar ook voor het grote volksfeest dat 's middags op de Parade met op de achtergrond de St.-Jans- kathedraal gevierd zal worden onder het motto „Bruisen voor Bluyssen". Tijdens de eucharistievie ring zal ook het geschenk van het diocees aan de jubilerende DEN HAAG Overeen komstig de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank ia Den Haag donderdag de 29 jarige straatmaker J. G. L- uit Leiden voor oplichtingen ver oordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. L. voetbalfan en bewonde raar van de professionals, hing verhalen op dat hij door de voetbalvereniging Feyenoord was verkocht aan FC Amster dam en zou daar zelf een ton aan hebben overgehouden. Hij logeerde in diverse hotels in ons land Of verdween zonder te betalen. Soms kocht hij al lerlei goederen en vertelde dat de rekening naar de penning meester van de laatste vereni ging kon worden gestuurd. bisschop worden aangeboden (een bijdrage voor het paro chie- en vormingswerk op Haïti) en zal de bisschop een bedrag overdragen aan de bis schop van Hinche in Haïti, mgr. de Coste die de plechtig heid zal bij wonen. Het middagfeest op de Para de is op verzoek van het bis dom georganiseerd dioor de evenementencommissie 's-Her- tcigen'bosch. Daar zal vo-or oud en jong voor groot en klein van alles te beleven zijn wat hen in staat zal stellen om er enkele uren in feestelijke stemiming te vertoeven. In de St.-Jan zullen de beste koren uit het bisdom optreden en buiten de beste muziek korpsen- De gilden uit het bis dom zullen met een grote ver tegenwoordiging een hulde ko men brengen en verder zullen er standwerkers en oude handwerkers actief zijn. De jeugd zal oude kinderspelle tjes kunnen doen zoals koefee- rellen en schutje spelen. On der leiding van Domien van Gent bunnen ze bovendien creatief gestalte geven aan de voorstelling die zij van een bisschop hebben. De bisschop zal de hele middag op het historische feestterrein vertoe ven en voor iedereen bereik baar zijn. Aan het eind van de middag zullen allen een mas sale zangh lilde brengen aan de jubilaris. Op de eigenlijke dag van het zilveren jubileum dinsdag 3 juni is er het feest voor de priesters van het bis dom bestaande uit een liturgi sche viering in de parochie kerk van 't Heike in Tilburg gevolgd door een feestelijke bijeenkomst in de stads schouwburg aldaar waar door de priesters een feestgave zal worden aangeboden die even eens grotendeels voor missie doeleinden bestemd is. Op zaterdag 7 juni wordt het feest besloten met een vie ring voor de stad Den Bosch in de St.-Jan waar 's avonds om zeven uiur de eucharistie viering begint. Een extra kamer, een nieuw dak of gestroomlijnde keuken? Er zit nu letterlijk muziek in het woningver beteringkrediet van de Nederlandse Credietbank. Want we geven er gratis, zo lang de voorraad strekt, een hart- veroverende lp van Frank Sinatra bij. Of - naar smaak - een schijfje klassiek met Mozart, Beethoven en Schubert. Of een verzamelelpee in het popgenre. Ook bij een persoonlijke lening of minimum inleg van f 25,- op een nieuwe hetzij bestaande spaar- of klimspaarrekening. Tot en met 20 juni aanstaande. Let u op die datum? Bergen op Zoom, Antwerpsestr. 37. Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 3. Etten- Leur, Markt 16. Hulst, Grote Markt 18. Oosterhout, Heuvel 14. Oudenbosch» Markt 50. Putte, Antwerpsestr. 22. Steenbergen. Markt 16. Sluiskil, Louisastr. 52. Terneuzen, Nieuwstr. 54» Roosendaal, Nieuwe Markt 79. IJzendijke, Markt 11. Voor inlichtingen tevens: Afd. Marketing, Antwoordnummer 5857, Amsterdam. VAN maandag 2 juni tot en met zaterdag 7 juni zal in Utrecht een „Vietnam-week" worden gehouden- Het doel van deze week is tweeledig: de organisators willen infor matie verschaffen over de hui dige situatie in Vietnam en men wil geld ophalen voor het medisch comité Nederland- Vietnam. Dat een wiel niet altijd uit een gesloten cirkel hoeft te bestaan bewijst bier een em ployé van de Honda-fabrieken in Japan, tijdens de vijfde ideeënwedstrijd, die onlangs bij Tokio werd gehouden. UTRECHT (ANP) Hoe veel van d,ï vele miljoenen medische verrichtingen in Ne derland jaarlijks tot klachten leiden, is niet bekend. Per jaar komen enkele honderden klachten uiteindelijk bij een rechtsprekend college terecht en daarvan wordt ongeveer 20 procent gegrond verklaard. Mr. W.B. van der Mijn, se cretaris van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, zegt in het blad „Metamedi- oa", dat de klachten niet over wegend afkomstig zijn van een bepaald type patiënt en dat er evenmin een bepaald soort artsen is tegen wie de klachten zich plegen te rich ten. Patiënten verwachten vol gens hem van hun arts vaak meer dan hij in redelijkheid kan waarmaken, ondanks de ontwikkeling van de medische wetenschap en techniek. Ook overschat men soms de feite lij Ice macht van de arts. Die is lang niet in staat om binnen een bepaald geldend systeem voor een patiënt te bereiken wat hij ook zelf graag zou willen. Mr. van der Mijn voegt hieraan toe, dat uit onvoldoen de. inzicht in de mogelijkheden en onmagelij kheden van het medisch handelen verschillen de klachten ontstaan. Anderzijds zijn er patiënten die geen klacht durven indie nen omdat zij ten opzichte van de arts bijvoorbeeld een huisarts in een dorp in een afhankelijke positie verkeren, of omdat ze bang zijn, dat bij de behandeling al hun ellende weer naar boven zal komen. Verder zijn veel mensen niet op de hoogte van de mogelijk heden om een klacht in te dienen of weten ze niet, welke van die mogelijkheden (civie le rechter, medisch tuchtcolle ge of districtsraad van de KNMG) ze in een concreet ge val moeten gebruiken. Daarem is wel eens voorgesteld, een centrale meldpost te creëren die kan bekijken, welk recht sprekend orgaan een klacht het best kan behandelen. AMERSFOORT (ANP) „Vosl ouders kiezen veel te automatisch voor een bepaalde vervolgschool. Bij een meisje komt het er kennelijk niet zo op aan". Minister Van Keme nade heeft dit gisteren het congres van de afdeling basis onderwijs van onderwijs en wetenschappen van de ABOP (Algemene Bond van Onder wijzend Personeel) in Amers foort voorgehouden in een pleidooi, waarin hij ook con cludeerde, dat een vak leren voor meisjes geen overbodige luxe is. Hij vroeg de onderwijzers en onderwijzeressen bij hun adviezen aan de ouders er re kening mee te houden, dat er schooltypen zijn, waar meisjes nee! goed onderwijs kunnen volgen, maar waar je nauwe lijks meisjes aantreft. Daar mee doelde hij op de techni- sahe scholen. De bewindsman achtte niet bewezen, dat ouderparticipatie noodzakelijk is voor het op heffen van onderwijsachter standen. Wel was hij ervan overtuigd, dat deelneming van de ouders belangrijk is om een stap verder te komen in de goede richting. Een van de voorwaarden is, dat ouders be reid moeten zijn hun eigen handelen te veranderen, wat met name geldt voor de schoolkeuze na de lagere school. In zijn toespraak tot het congres noemde de bewinds man verschillende achterstan den Meisjes doen het op de lagere school duidelijk heter dan jongens en toch volgen zij gemiddeld in ons land minder jaren onderwijs dan jongens en als totaliteit doen ze dat ook op een lager niveau. Tweederde van de werken de jongeren zijn werkende meisjes, dertien procent van ae vrouwen krijgt het mini mumloon tegen een procent van de mannen, twee procent van de industriearbeidsters is geschoold tegen 44 procent van de industriearbeiders, er zijn 34 vrouwelijke en 1718 mannelijke hoogleraren in ons land. Minister Van Kemenade merkte nog op, dat veel meer meisjes dan jongens tot het middelbaar beroepsonderwijs worden toegelaten. De oplei dingen van de meisjes zijn gemiddeld korter, waardoor erbij dit onderwijs toch meer jongens zijn. De opleiding /oor kinderverzorgster is een middelbare beroepsopleiding die volgen» de mammoetwet op hetzelfde niveau staat als bijvoorbeeld de mts-ooleiding elektrotechniek. De maatschap pelijke waardering ervoor is zo laag, „dat het schijnt voor te komen, dat gediplomeerde kinderverzorgsters op een ge westelijk arbeidsbureau I staan ingeschreven als ongeschool den", aldus di'. Van Kemena de Nederland staat van alle OESO-landen in Europa samen mei Turkije op de laatste plaats wat de deelname van meisjes aan liet hoger onder wijs betreft. In de meeste an dere landen is de verhouding mannen-vrouwen in dit onder wijs eerder twee op een, dan viei op een zoals in ons land. In het lager onderwijs mag dan geen discriminatie van meisjes plaats vinden, er zijn wel aanwijzingen, aldus de minister, dat de waarschijnlijk al aanwezige opvattingen van de leerlingen over taak en po sitie van de vrouw in het la ge- onderwijs worden ver sterkt. Op een zelfs vrij sterke disciminatie wijst volgens hem wel de schoolkeuzeadvisering. Jor.gens krijgen niet alleen twee keer zo vaak een keuze advies als meisjes, de school prestaties van meisjes worden enigszins onderschat, en jon gens kiezen vaker een moeilij ker schooltype dan geadvi seerd Het lager aspiratieniveau bij de meisjes zelf duidt op een begin van onderwijsachter stand van meisjes op bet eind van de lagere school. Daarop duiden ook de lagere verwach tingen bij de omgeving van het meisje Dr. Van Kemenade veronderstelde niet, dat er leer krachten zijn, die de meisjes bewust achterstellen. Aanvra gen voor geld om zinvolle ac ties op dit gebied te kunnen voeren, zullen door hem wel willend worden bekeken. In dit verband noemde hij de les- brief van de Rooie Vrouwen en de actie „Marie wordt Wij zer".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15