30 ■ssrusdsf Gelijke kansen voor rail, weg en verkeer Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Ons Spaar- Trouw systeem hijvoorbeeld. ïknv Een op de vier krijgt onderhoudspremie Ford pleit voor band met Spanje „Besturen op regionaal niveau Puttershoekse l -l uitgeschakeld ItÜ Berg Co. winkeliers en consumenten deze krant VAN HULTEN KONDIGT HEFFINGENSTELSEL AAN campfna Bank mist 20 mille Politie doet inval in wijk Zuid- Molukkers Het weer in Europa binnenland buitenland ties 1975 >Ct Bankstellen en I Merelstraat Tandtechnische inrichting H. F. SMITS uan de Campina-kok i0ê Geen voorkeur Grieken en Turken bereid tot gesprek WIARDI BECKMAN STICHTING F. van Lanschot 10 Hammond Innes- J ARRESTATIE PORTUGESE MAOÏSTEN Elly Spoor lift bijna voor nop met de tienertoer. VRIJDAG 30 MEI 1975 mder volgende gefijke van de jaren 1981 toten elïjke aflossing is ng uitgesloten. rijving op bovengenoemd, ddags 3 uur bij haar Gravenhage op de met 1975. ijvingsbil jetten zijn bij d« Grolt j 5tOÖ«L I >üiDe>] 1400.. uit eigen fabriek sortering kwaliteitsstoöe; 5 jaar garantie op binneL werk. Norm. prijs 1400, voor t 795,-. DEM Meubel fabriek. Toonzalen; CuJem. borg, fabriek. Houtweg 8, Bergen op Zoom, Wasse- laarstraat 15. Drunen, Gro tes traat 98. Geopend di. t e. m. za. van 10 -18 u. Vr tot 21 uur. Voor alle in lichtingen; Culemborg. 03450 - 2602. 3,50 per m2. TUINCENTRUM DE BREMBERG 01608 - 14113 TUINCENTRUM FIX) KAMA 01600 25800 tst. Sö Door het verbindend wor den van de enige uitde- lingslijst is het faillisse ment van Bernardus Christiaan van Honunerl, destijds wonende aan de Ukkelstraat 47 te Breda, op 27 mei 1975 geëindigd. De curator, Mr. P. C. E. van Wijnen bedrijfsruimte met inpandige garage 2 aparte bovenwoningen in verhuurde staat vraagprijs 100.000,— k.k. (Anno 1896) Nw. Ginnekenstraa* Te! 01 600-24421'-Bfedl KUN8TGKBITTKN- *EFA*ATU58 1B 1 nor Dagelijks van 1 en volgens afspraa» vinden elkaar feilloos in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna 160.000 Nederlanders hehben jebruik gemaakt van de mo gelijkheid aanvraagformulie ren in te dienen voor het op knappeen van de eigen woning. Het departement van volks huisvesting kan echter met jeen mogelijkheid zeggen hoe rroo( het totale aantal uiteein- delijk wordt. Pas begin volgen de week kan men daar meer duidelijkheid over verschaffen. De bijna 160.000 aanvragen die nu al getelrj zijn, maken de spoeling overigens wel bij zonder klein, vooral in de pro vincies, waar velen zich heb ben aangemeld (de randstad, Gelderland, Utrecht, Overijs sel, Noord-Brabant en Lim burg). In het westen moet er zelfs rekening mee worden ge houden dat slechts een op de zes aanvragers ook werkelijk een subsidie zullen krijgen, in de rest een op vier. En dan moet men noig uitgaan van de veronderstelling dat elk weck gemiddeld 4000 gulden kost en de schatkist dus de helft, 2000 gulden. Staatssecretaris Schae- fer heeft in totaal 80 miljoen gulden beschikbaar. Praktisch alle provincies kregen meer aanvragen dan men eigenlijk verwacht had. Voordat de termijn van indie ning' afliep, heeft htet bij de provinciale diensten voor volkshuisvesting storm gelo pen. Het ministerie van volks huisvesting zal niet eerder dan begin volgende week, zo ver wacht men, de data vaststellen op welke dagen onder super visie van een notaris om de subsidies zal worden geloot in die provincies en gemeenten, waar meer aanvragen zijn in gediend dan geld beschikbaar is. (ADVERTENTIE) Old Dutch Coupe, 4 personen. 2/4 liter vruchtenjoggurt (naar keus ijl liter vanillevla. De zelfde vruchten, als in de joggurt ter garnering Doe laag om laag de Campina vruch tenjoggurt en Campina vanillevla in een hoog glas. Leg hierop een randje van de vruchten. Per persoon: J69 k.caf. natuurlijk lekker MAASTRICHT (ANP) Bij de Rabo-bank in het Zuid- limburgse Nieuwenhagen wordt een bedrag van onge veer 20.000 gulden vermist. De districts-recherche van de rijkspolitie zegt over duidelij ke aanwijzingen te beschikken dat de 21-jarige bankemployé Ronald S. uit Nieuwenhagen het geld verdonkeremaand heeït. De bankemployé- is en kele weken geleden samen met een zeventienjarige vrien din spoorloos verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) DEX HAAG Gelijktrekking van de concurrentievoor waarden tussen water, weg en rail, het verzekeren van goe de arbeidsvoorwaarden die vergelijkbaar zijn met de be loning in andere bedrijfstakken, het vermijden van over capaciteit en sanering van de binnenvaart, dat zijn de be langrijkste doelwitten die staatssecretaris dr. M. van Hui ten van Verkeer en Waterstaat zich in zijn gisteren aan de Tweede Kamer uitgebrachte beleidsnota over het goederen vervoer stelt. En dat alles ter wille van een zo goed moge lijk goederenvervoer tegen de laagste kosten voor de sa menleving als geheel. Dat gaat niet zonder de aan kondiging van een reeks in grijpende maatregelen. De staatssecretaris wil daarbij vooruitlopen op de maatrege len (lie in Europees verband zullen worden ingevoerd. Zo wil hij nog voor 1 januari 1977 het heffingenstelsel in voeren voor het gebruik van de verkeerswegen. Dat wil zeggen dat de weggebruiker zal moeten gaan betalen niet alleen voor aanleg en onder houd, maar ook voor de door hem veroorzaakte verkeersop stoppingen. het milieubederf en ongelukken. In dat heffin- genstelsel zullen de kosten voor wei- en waterverbindingen in, havens en industrieterreinen woéden verdisconteerd. Maar met name het goederenvervoer over de weg zal er op kun nen rekenen dat er meer zal worden gelet op overbelading, op de naleving van de bepa lingen over rij- en rusttijden, het onderhouden van de vracht auto's, de maximumsuelhe den, de tariefvoorschriften en de vergunningen, waarvan de uitgifte beperkt zal worden. De rijksverkeersinspecties zul len daartoe worden uitge breid. Vérder streelt de staatsse cretaris er naar nog voor 1 januari van het volgend jaar (ADVERTENTIE) i% Een rente van 71/2' terwijl u toch direkt over uw geld kan beschikken. Neemt u geld op dat kost u dan 1% over het opgenomen bedrag. Maar bij Van Lanschot ontvangt u altijd een basis rente van 41/2% Zo heeft Van Lanschot 15 verschillende aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaar- vormen ligt voor u klaar. Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe. een herziene rijtijdenwet en een nieuw rijtijdenbesluit te laten ingaan. Het premiestelsel voor zoveel mogelijk gemaakte kilometers en zo zwaar moge lijke belading zullen daarbij worden verboden. Er zal ook scherper worden gelet op door vrachtauto's veroorzaakte ge luidshinder en luchtverontrei niging, al stelt dr. Van Hul sten wel dat de personenauto aan de laatste meer schuld heeft dan het vrachtverkeer. Er zullen hogere eisen wor den gesteld aan de vakbe kwaamheid vam de onderne mers, terwijl eèn verplichte MOORDRECHT (ANP) In alle vroegte gistermorgen hebben twintig rechercheurs gesteund door de mobiele een heid van de rijkspolitie een inval gedaan in de Ambone- zenwijk in Moordrecht. Bij de inval zijn vier Molukkers ge arresteerd, verdacht van me deplichtigheid bij het beramen van de gijzelingsactie op Soest- dijk- De politie heeft ook en kele wapens, waaronder een automatisch pistool, in beslag genomen. Ongeveer veertig man van de mobiele eenheid zijn later op de odhtend naar Moor drecht teruggekeerd om een voormalig' Knil-officier we gens een huurschuld van iO.OOO gulden uit zijn huis te zetten. Dit was aanleiding voor de Zuid-Mol ukkers om de aanval op de politie te openen. Er ontstond een felle vechtpartij, waarbij cloor Mo- luikikers met benzinebommen en stenen gegooid werd. De politie beantwoordde de aan val met traangasgranaten. Wel lukte het de Knil-officter uit zijn woning te zetten en het hu-is dicht te timmeren. De off-icier van justitie, mr. A.J. Kalthoff in Arnhem, hieeft de indruk dat met de arrestatie vam gisteren de ,.sa- menspanningszaak" is afge rond. De aanhouding van de Zu-idmolufekers verliep zonder moeilijkheden, maar later werd de situatie gespannen toen mede-bewoners opgewon den raakten over de huisuit- zefting van een andere Zuid- Molukker. medische keuring voor vracht wagenchauffeurs en voor bin nenschip-pers eveneens in uit zicht wordt gesteid. Vrachtau tochauffeurs zullen er reke ning mee moeten houden dat zij een zekere aansprakelijk heid voor verkeersovertredin gen zullen dragen. Over de arbeidsvoorwaarden van de vrachtautochauffeurs stelt de staatssecretaris dat werknemers in het vervoer een loon moeten kunnen ver dienen dat met andere beroe pen vergelijkbaar is, in een normale veertigurige werk week. Ontduiking van de wettelijke voorschriften en CAO moet niet in de hand worden gewerkt. Toch is het geenszins zo dat de beleidsnota vooral een in snoering van het vrachtautobe drijf wil. Ér wordt integendeel gesteld dat geen van de drie vervoerstakken zoveel gunsti ger functioneert dan de andere dat een actieve stimulering van de een boven de ander gerechtvaardigd is. De rail is goedkoper dan de weg bij af standen boven vierhonderd ki lometer tenzij verlader en ont vanger een eigen spoorweg aansluiting hebben; dan is het spoorvervoer al bij drie honderd kilometer goedkoper, maar alleen voor massagoede ren. Wegvervoer is praktisch al tijd goedkoper tot zestig kilo meter voor massagoederen en tot 250 kilometer bij niet-mas- sagoederen als de verlader en ontvanger geen eigen spoorweg aansluiting hebben. Is dat wel het geval dan is het bij 160 kilometer al het goed koopst om de trein te gebrui ken. Intussen is het schip bij na altijd goedkoper als er geen voor- en natransport no dig is. Wel stelt dr. Van Huiten dat al met de bestaande baanvak- en locomotiefcapaciteit de spoorwegen dertig procent meer zouden kunnen vervoe ren dan thans het geval is. Met een investering van hon derd vijftig miljoen gulden zouden alle knelpunten in de randstad kunnen worden opge heven. De NS-direetie dieqt in 1980 een kostendekkend goe derenvervoer te hebben be reikt, zonder dat de spoorwe gen in een bevoorrechte posi tie komen, aldus de beleidsno ta. Er zal een werkgroep wor den gevormd om te onderzoe ken of een nieuw systeem van binnenlands gecombineerd weg- railverlceer op lange afstand mogelijk is. De bitmenvaart zal gesa neerd worden dook. een nieuwe wet op de sloop regeling, een versoepeling van de uitke- ringsmogelijkhenide bij be drijfsbeëindiging, een soheeps- keuring eens in de vijf jaar, een vaarbewijs en eisen aan vakbekwaamheid en krediet waardigheid voor schippers, dat alles met ingang van 1 januari 1977. Aan de andere kant zal ook de binnenvaart worden geconfronteerd met de kosten van de ..eigen weg", zoals dat bij de spoorwegen altijd al het geval Is ge weest. PUTTERSHOEK (ANP) Personeel van de explosieven opruimingsdienst van de land macht heeft gisterochtend de drie ontstekers kunnen ver wijderen uit de in een wei land nabij de Apollolaan in Puttershoek gevonden V-l. Om halftwaalf was alle gevaar voor ontploffing van het helse ding geweken en konden de bewoners die voor de operatie V-l hun woning hadden moe ten verlaten, hier weer in te rugkeren. Met het verwijderen van de ontstekingen werd vanmorgen om kwart over tien begonnen. Omstreeks hialfelf was de eer ste ontsteker er uit en tien minuten later de tweede. De derde ontsteker wist de ser geant-majoor te verwijderen omstreeks elf u. Om halftwaalf werd het sein veilig gegeven en kon de geëvacueerde bevol king terugkeren in de wonin gen. Bij het karwei waren enkele honderden mensen ingescha keld. De rijkspolitie van het district Dordrecht was aanwe zig met 60 man en het Rode Kruis met 80 man. Bovendien waren er drie artsen, de brandweer en een groot deel van het gemeentepersoneel pa raat. Ongeveer 400 bewoners van 174 huizen waren deze morgen geëvacueerd plus 60 bejaarden uit een verzorgingscentrum. Dit betekent echter niet, dat Puttershoek voor de toekomst is gevrijwaard van eventuele explosies. Volgens verhalen van oudere inwoners moeten zich nog meer van deze pro jectielen in de omgeving' van dit plaatsje in de grond bevin den. Tijdens de tweede wereld oorlog schoten de Duitsers vanaf de suikerfabriek de V- l's in de riohting van België. Er zijn een aantal bij een mislukte start in het bouw- en weiland tussen Puttershoek en Maasdam terechtgekomen. De gemeente zal een onderzoek laten instellen. Op de foto proosten ser geant-majoor G. van Mil (rechts) en zijn collega H. F. de Bruin na het onschadelijk maken van de V-l. Achter de beide bomdeskundigen de ont stekers die ze uit de bom haalden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Premier Joop den Uyl verwacht niet dat op de NAVO-topbijeenkomst van de geringsleiders en staatshoof den die gisteren in Brussel is begonnen en vandaag wordt afgesloten, concrete besluiten zullen worden genomen. Desondanks acht hij de top bijeenkomst van belang en en kele feiten wijzen reeds in die richting: Ten eerste de Ame rikaanse president Ford heeft tijdens de openingsvergade ring van gistermiddag in Brussel de wens geuit dat Spanje op de een of andere manier nader wordt betrokken bij de westerse defensie. In hoeverre (lat kan gebeuren heeft de president de Europe se partners in overweging ge geven. De vrees dat de kwes tie van het Spaanse lidmaat schap op deze NAVO-top door de Amerikanen naar een op lossing zal worden geforceerd, is ongegrond. Wel ziet het er naar uit dat die VS en de andere bondgenoten die Span je binnen de NAVO willen hallen, in de toekomst hun po gingen daartoe zullen intensi veren. Nu wordt daar in Brus sel evenwel geen breekpunt van gemaakt. Ten tweede: president Ford heeft de Europese partners de verzekering gegeven dat Amerika in tegenstelling tot alle geruchten een versterkte belangstelling voor Europa aan de dag legt. De Amerijkaanse wens om Madrid in de NAVO op te nemen, komt alleen maar voort uit bezorgdheid over de kwaliteit van het mi litaire bondgenootschap aan de zuidiflartk. Ten derde: tijdens bilaterale contacten buiten de conferen tie om hebben de Griekse en Turkse regeringsleiders Kara- manlis en Demirel de Belgi sche premier Tindemans giste- fc." Breda, Veemarktstraat 44, tel. (01600) 25844. Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650) 40970/40971. ^•Hcrtogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag,Eindhovcr-, fliwerMim, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg, Vugbt. UTRECHT (ANP) Er be staat in ons land met name op regionaal niveau een bestuurs- vacuiim. Mede hierdoor trekt het rijk allerlei taken naar zich toe, wat ten koste gaat van de invloed van de lagere bestuursorganen, vooral van de gemeenten. Dat staat te lezen in de eindnota gewestvorming van de Wiardi Beekman Stichting (WBS), het wetenschappelijk bureau van de PvdA In de nota wordt geconstateerd dat veel beslissingen die aan ge meenten zijn voorbehouden qua werkingssfeer de gemeen tegrenzen overschrijden. Bij afwezigheid van een regionaal bestuurorgaan hebben de ge meenten dikwijls hun toe vlucht gezocht tot gemeen schappelijke regelingen. Die blijken in de praktijk echter ontoereikend, ondoelmatig en weinig democratisch. Boven dien dragen ze in hoge mate bij tot verdere uitholling van de positie van de gemeen ten. Ook op centraal niveau „m Den Haag" zijn talrijke knel punten. Bij dë departementen is te veel beslissingsmacht ge centraliseerd en bovendien wordt men geconfronteerd met het verschijnsel van ,.de veer tien onverenigde departemen ten". Elke provinciale of ge meentelijke bestuurder kan er oveT meepraten hoe de depar tementen langs elkaar heen of tegen elkaar inwerken. Conclusie: het bestuur in ons land wordt gekenmerkt door ondoorzichtigheid, oncon troleerbaarheid en te weinig beïnvloedingsmogelijkheden door de burger. In het rapport van de WBS wordt een ingrij pende herstructurering van departementen en herverkave ling van taken bepleit. Tevens moet grondig worden bezien welke rijkstaken op lagere be stuurlijke niveaus kunnen worden behartigd. ren de verzekering gegeven dat zij beiden thans bereid zijn om ernstige onderhande lingen te beginnen over de kiwestie Cyprus en dat zij het hiet willen laten bij de huidi ge gewapende vijandigheid. Premier Tindemans zei gister avond dat dit een belangrijke stap is voor de oplossing van de kwestie Cyprus en een van de eerste resultaten van de NAVO-bijeenkomst. Ook pre mier Den Uyl en minister van der Stoel kondigden aan diat zij vandaag gesprekken zullen hebben met hun Turkse en Griekse ambtgenoten. Kara- mantis en Demirel ontmoeten elkaar daarop zaterdag in Brussel. De toespraken, gisteren bij de opening van de NAVO-top door gastheer Tindemans. se cretaris-generaal Luros en ere voorzitter van de vergadering Karamanlis, stonden in het te ken van een algemene bereid heid de problemen binnen de NAVO uit die weg te ruimen. Mr. Luns richtte zich, zonder overigens narniem te noemen, tot Spanje, Portugal, Grieken- 'land en Turkije, toen hij zei dat het niet nodliig is dat alle NAVO-lianden het met elkaar eens zijn over het functione ren van de democratie, maar wel dat zij het over een ge> meenschaippeliijke defensie eens moeten worden. Buiten de NAVO-topbijeen komst had president Ford in middels al een gesprek met de Portugese regeringsleider Gongalves, die heeft getracht de vrees weg te nemen dat Portugal de communistische kant opgaat en daarom geen goed NAVO-bondgenoot meer zou kunnen zijn. Of en in hoeverre hij daarin is ge slaagd, wilden noch de Portu gezen, noch de Amerikanen na afloop van deze vergadering zeggen, maar gisteravond leek het er wel op dat de Portuge se premier de Amerikanen nog met heeft kunnen overtui gen. (ADVERTENTIE) Alistair MacLean - Circus 115,90 2 De wereld In oorlog 124,50 Jon Koot e.a. - De glorie van Amsterdam 159,50 Heinrich Böll - Roos en dynamiet f 11,90 5V. L. Marchetti /J. D. Marks - De C.I.A. en de spionagecultus 124,50 6011e Högstrand - De rechter en de moordenaar (11,90 Petersons Vogelgids 32,50 Elseviers Gids van de zangvogels 117,90 Q Elseviers Stenengids (19,90 De angst van het verraad f 12,50 Verkrijgbaar bij elke boekhandel LISSABON (AFP) Onge veer 300 leden van de Maoïsti sche MRPP zijn in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden in Lissabon en Coimbra, zo is van de zijde van het Copeon (de militaire veiligheidspolitie) meegedeeld. De meesten van hen zijn na identificatie weer op vrije voeten gesteld. Een aantal blijft echter in voorarrest han gende het onderzoek. Het Copoon wijst er op dat de actie niet is gericht tegen de MRPP zelf, maar tegen een aantal leden van deze parij die worden verdacht van ille gale daden, zoals het opsluiten en mishandelen van mensen. Een deel van de arrestanten is ondergebracht in de gevange nissen van Peniche en Caxi- as. Voor mijn venster bevond zich gistermiddag om tien. mi nute» over vijf een dikke mus. Vrolijk fluitend of wat mussen dan ook mogen doen. schudde hij (zij) zijn (haar) veren. Keek eens in het rond en liet zich toen naar beneden vallen. Precies op tijd fladderde de mus enkele malen met zijn vleugels en landde feilloos op een schutting, waar u en ik het nog geen twee seconden zouden uithouden. De mus wel. Nogmaals zette hij zich af en landde opnieuw op mijn vensterbank, waar ik stilletjes om hem niet te laten schrik ken zijn verrichtingen gade sloeg. Ik keek dus naar de mus. N jtr Op zulke nietige momenten weet je wat het betekent om een vrije vogel in de lucht te zijn. Ik zou best willen dat ik kon vliegen, zonder hulp van benzinemotoren en piloten voorin en de wind. Maar dat is ons mensen niet gegeven. Wij mogen blij zijn ren zijn dat ook) dat we in ijzeren vogels kunnen kruipen en vervoersblik, die ons een eind op weg helpen. Gaan we even op de weten schappelijke toer, hoewel we daarvoor moeten lenen bij de geleerde heren. Ik heb hier een aantal stellingen bij proef schriften (die moeten drs. schrijven om dr. te worden) van geleerde heren. Dus we moeten dat wel even goed le ren. Deze is van ene Berend de Vries: „De taktiek om mensen op te roepen tot verzet tegen de bestaande orde, met als ar gument dat zij door de geves tigde machtsverhoudingen in hun ontplooiingsmogelijkheden worden belemmerd, werd voor het eerst met succes toegepast in het paradijs. Sedertdien is het niet gebruikelijk dat dege nen die deze taktiek toepas sen, de naam van de uitvinder vermelden". En deze is van Th. B. J. Marcé die te Wageningen pro moveerde: „Wanneer dag- en iveekbladen hun lezers de ge legenheid geven via ingezon den stukken discussie te voe ren, dienen zij wel te besef fen, dat het langs deze weg opzetten van bomenhet vel len van andere bomen tot ge volg heeft, (het papierverbruik in Nederlamd staat gelijk aan 2V2 boom per persoon per jaar". Maar wat zouden wij tljn zonder u, geachte lezer. Van daar. Hoe meer reacties, hoe gelukkiger wij zijn. Maar dat is een oud geluid. Tot mor gen. MERIJN (ADVERTENTIE) 'a METZLER-j bril: ieders oogmerk!] Max. teinp. Aberdeen regenbui 10 gr Athene half bew. 28 «r. Barcelona onbew. 20 gr. Berlijn licht bew. 21 gr. Bordeaux regen 15 gr. Brussel zw. bew. 19 gr. Frankfort licht bew. 25 gr. Genève regenbui 20 gr. Helsinki licht bew. 7 gr. Innsbruck zw. bew. 24 gr. Kopenhagen half bew. 15 gr. Lissabon zw. bew. 19 gr. Locarno regen 17 gr. Londen geh. bew. 14 gr. Luxemburg regen 2b gr. Madrid zw. bew. 22 gr. Malaga zw. bew. 25 gr. Mallorca onbew. 22 gr. München regen 23 gr. Nice motregen 18 gr. Oslo half bew. 12 gr. Parijs geh. bew. 17 gr. Rome geh. bew. 24 gr. Split zw. bew. 24 gr. Stockholm licht bew. 10 gr. Wenen zw. bew. 26 gr. Zurich zw. bew. 23 gr. (ADVERTENTIE) Zo'n tienertoer kost f 32,50. En daarvoor mag ze acht dagen lang onbeperkt door Nederland treinen. En daarnaast nog 'ns 5096 reduktie op interlokale bussen. Voor die prijs ga je toch zeker niet met je duim omhoog langs de weg staan? De tienertoer is in juni, juli en augustus op ieder station te koop. Pasfoto en identiteits bewijs (waaruit blijkt datje niet ouder dan 19 bent) meebrengen. Tienertoer: acht dagen reizen op'n hoopje.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13