AXELSE BAREIGENARESSE IS GEK OP AUTORACEN Terneuzen in teken van Schelde Jazz Festival Anita van Britsom-van Hoecke 13 EN 14 JUNI IN GESPREK MET... SPRAAK Geslaagde session in Den Engel SPRAAK D jjH O O R GERDI Jj~ PREGER Zeeuws Vlaamse Top Vier Cees Rijsdijk begint organisatie bureau •ZEEUWS VLAAMSE KOERIER DONDERDAG 29 MEI 1975 AXEL - Zelden een vrouw ontmoet, die zo vastberaden door het leven stapt als de 27- jarige Anita van Britsom-van Hoecke uit Axel. Ze weet precies wot ze wil en wat ze in haar don kerharige koppetje heeft, gebe urt ook, al komt de onderste steen boven. „Zo wil ik het heb ben en niet anders", zou in haar vaandei geschreven kunnen staan en zo gebeurt het dan meestal ook. Vandaar, dat ze nu ai bijna 2 jaar de spil is, waar in de Bastion-bar (hoek Buitenweg-Bastionstraat) zo wat allés om draait en dat ze zelden of nooit moeilijkheden beeft met haar klanten. „Dat ligt ook veel aan je eigen houding", vind Anita, als we op een ochtend in een rustig hoekje van de zaak, versgezette koffie voor onze neus en een schaal smakelijk uitziende koekjes binnen handbereik, wat zitten te babbelen, „ze moeten goed we ten wie de baas is en dat je, ook al ben je dan een vrouw, niet met je laat spelen. Dan krijg je een leuke, sportieve sfeer". Ze glim lacht. „Het is zelfs wel eens voorgekomen, dat m'n klanten hun eigen uitsmijter stonden te bakken en de hele rotzooi later hebben afgewassen, omdat ik die avond van de trap was geval len en met een pijnlijke enkel liep rond te hinken". Anita (ze komt uit Overslag) kan niet stilzitten. Ze moet iets te doen hebben, ergens mee be zig zijn. Dat is niet van vandaag of gisteren, maar dat is altijd al zo geweest. Ze heeft jarenlang bij dokter Kats in de huishou ding gewerkt, in de weekenden serveerde ze in de Braakman en later was ze op de zaterdagmid dagen als serveerster te vinden in 's Lands Welvaren in Axel, terwijl ze ook nog gewerkt heeft in het Belgische Kemzeke. „M'n man heeft als interna tionaal chauffeur gewerkt, zo dat ik de hele week 's avonds alleen zat. Ik vloog tegen de mu ren op", vertelt ze, „toen dacht ik: als ik in de gelegenheid kom, om de een of andere zaak over te nemen, doe ik het". En dus deed ze het. Op 10 augustus '73 werd de hernieuwde Bastion-bar ge opend. De bovenruimte, vroeger als pension in een heleboel kleine kamertjes verdeeld, moest helemaal worden her bouwd naar de wensen, zoals Anita die op papier had gezet. jgon hij z'n studieen in juli moest hij examen doen. „Een zenu- jwentoestand", vertelt Anita, „ik had de hele cursus voor m'n man op de band gezet. Zo toerde hij heel Europa door, met de spea ker aan zijn oor om de stof er in te krijgen, want hij moest sla gen, anders konden we die hele opening wel vergeten. Bij een voortentamen bracht hij er niks van terecht. Voor z'n examen slaagde hij met een 7". Ze schudt berustend haar hoofd. „Wat een toestand was dat. M'n man heeft een ongeluk gehad, kon het werk als vracht wagenchauffeur niet meer doen en werkt nu bij Cito. Daardoor kan hij me 's avonds helpen als het druk is. Een beetje in de keuken: hapjes en snacks Hot JF 1 „Maar nu heb ik dan ook een kamer van 11 meter lang", ver telt ze trots. Het heeft evenwel nog heel wat voeten in de aarde gehad, voor de opening een feit was, want er moesten de nodige papieren worden gehaald. Ani ta's man, Willem, was hierin de aangewezen figuur, omdat hij (boven de 40) een verlicht exa men mocht afleggen. In mei be- klaarmaken en zo. Die drukte in de bar ligt hem n.l. niet zo. 't Is wel zwaar werk hoor, want het is vaak 3 a 4 uur eer je in je bed ligt en 's morgens om 8 uur weer op, want Paul, ons zoontje, moet naar school. Maar ik doe het toch graag. Je komt met veel mensen in contact en het is nog dankbaar werk ook: je ziet dor stige mensen helemaal opfrissen als j'e ze een glas te drinken ge eft. Bovendien is het erg gezellig en krijgt je leven meer inhoud, dan wanneer je je alleen maar met je gezinnetje bezighoudt. Wat hier voor mensen komen? De middenmoot", zegt ze na enig nadenken, „niet die hele jonge. Verder mensen uit de buurt, veel oud-collega's van m'n man en dan natuurlijk de rally-crossers, hè!" De grote foto's aan de muur van auto's in actie wijzen al op een bepaalde belangstelling. „Ik ben gek op auto's", zegt Anita, „ik zou er bij wijze van spreken nog mee naar de wc tuffen. Ik rij ook altijd nogal hard. Klanten vragen me wel eens spottend, wanneer ik m'n vliegbrevet denk te halen. Vandaar mis schien, dat ik dat rally-crossen zo zalig vind. Twee seizoenen doe ik het nou en ik vind het steeds leuker. Je lekker uitleven in je auto, geen verkeersregels en doen waar je zin in hebt, als je maar gas geeft. Vorig jaar op Hemelvaartsdag ben ik er mee begonnen. Ik had me n.l. laten ontvallen, dat ik het wel leuk vond en zo kon ik dan met ie mand meerijden. Samen met de monteur, die de auto nu nog ver zorgt, heb ik toen een volkswa gen met een Porschemotor ge kocht, 1600 cc. Dat eerste sei zoen heeft niet lang voor me ge duurd, want in augustus kwam ik zo ongelukkig te vallen, dat m'n been in 't gips moest. Die monteur zag het rijden niet meer zo zitten en toen heb ik de auto zelf helemaal overgenomen, en ben ik dit seizoen voor het eerst alleen gaan rijden. Het heeft me tot dusver nog niet zoveel ge kost, want ik heb gelukkig twee sponsors. Dat moet ook wel, an ders wordt het te duur. Je moet een motor hebben, die goed kan optrekken en die stevig in elkaar zit, het dak moet verstevigd zijn, er moet buiten een schakelaar zitten, waarmee je de motor af kunt zetten, er moet een hand blusser zijn, accu en benzine tank moeten van de motor ge scheiden zijn, je zit met riemen en een helm in de enige stoel, kortom: zo'n auto vraagt heel wat knutselwerk. De meesten doen het dan ook allemaal zelf. Ik ben zelf helemaal niet tech nisch, maar ik vind het toch wel leuk, dat ik nu met de rijders kan meepraten over bepaalde moei lijke bochten of problemen die we in de rit hebben gehad". 't Is een leuke club hoor. Alle maal ontzettend sportieve men sen. Heel ongedwongen en he lemaal geen jaloezie. We vallen onder de Stichting Snelheidse venementen van de Zevac. Een erg goede organisatie. Maandag a.s. gaan we weer naar Goes. We rijden in verschillende klassen komen uit in de halve finale en uiteindelijk wordt de super- finale verreden. Soms worden er wel eens premies gegeven, maar meestal is een beker (als je ten minste wint) het enige dat je mee terug naar huis neemt. Het is net zoals bij de Avro-rallycross, zeg ik altijd maar, alleen zijn we niet zo goed. Gevaar zit er echt prak tisch niet bij, want het ziet er vaak erger uit, dan het is. Toch ging m'n man wel steeds weg om een pilsje te halen, als ik moest rijden..." De uit Brabant afkomstige Cees Rijsdijk wil het Zeeuwse verrijken met een totaal orga nisatiebureau. De bedoeling hiervan is dat er voor de ama teurmuzikanten een mogelijk heid geschapen wordt gratis advies in te winnen inzake op tredens, bemiddeling enz. Verder wil Cees een eigen stal van zowel beroeps- als amateurmuzikanten begin nen. Dit om kosten van tus senpersonen te vermijden. Ook voor zaalhouders wil hij best eens zijn handen uit de mouwen steken. Een briefje naar Cees Rijsdijk, p/a Mo lenwater 15 Breskens en u krijgt de informatie thuisges tuurd. (Van onze pop-medewerker) Onlangs werd in Den Engel in Terneuzen een session ge houden met de bedoeling om iedereen die pretendeertal is het maar een beetje op een mu ziekinstrument te kunnen spe len de kans te geven met ande ren samen te spelen. Eigenaar van Den Engel en organisator van dit gebeuren Jaap den Doelder had hiervoor speciaal een zondagavond uitgekozen omdat hij het vooral op de zondagen in Terneuzen maar een „dooie boel" vond. Met de stelregel „wanneer ik het niet doe, doet niemand het" werd de session in het leven geroe pen. Het belangeloos optreden van de muzikanten werd een groot succes. Vooral omdat er een gevarieerd programma ontstond dat van Donovan tot aan de Zangeres zonder Naam liep. Gert de Meyer beet de spits af met klasseverradend gitaar spel. Dat hier veel kwaliteit aanwezig was, blijkt wel uit het feit dat Gert binnenkort zijn tv-debuut maakt in een AVRO-programma. Dat een session niet aan leeftijd ge bonden is kwam de 54-jarige uit Oostenrijk afkomstige Harry Seering waar maken. Met zijn accordeon bracht hij een potpourri van oude en nieuwe nummers die veel bij val oogstten bij de vele belang stellenden. Paul Rijnders en Freddy van Poecke zorgden voor de vro lijkste noten van deze session. Met een onvervalst Vlaams ac cent en een heel grappig reper toire wisten zij de zaak flink op stelten te zetten. Al met al was het dus een geer geslaagde session, die be wezen heeft dat er niet alleen veel muzikaal talent in Zeeuwsch-Vlaanderen te vin den is maar ook dat het zon dags echt geen „dooie boel" hoeft te zijn zoals Jaap den Doelder dat uitdrukte. Mis schien dat Jaap voldoende moed heeft vergaard om dit nog eens over te doen, anders misschien een goede raad aan andere muziekliefhebbers. De Zeeuwsch-Vlaamse Top Vier van deze week luidt als volgt: 1Swing your daddy - Jim Gilstrap 2. Love is all - Roger Clo ver and guests; 3 Oh boy - Mud; 4. Guitar King - Hank the Knife and the Jets. Tip: Swing low sweet chariot - Eric Clapton. Ochtendchloor en Jess-bestuurslid Frank Koulen tijdens het jazz-festival van vorig jaar. TERNEUZEN - Vrijdag 13 en zaterdag 14 juni zal Terneuzen weer in het teken staan van de jazz. Dan organiseert de Jazz Evenementen Schelde Stichting (JESS) namelijk voor de derde maal het Schelde Jazz Festival. Heel Terneuzen zal dan voorzien worden van jazz-klanken in oude stijl of hedendaagse jazz muziek door middel van openlucht-concerten, streetpa- rades, in de binnenstad, vracht- wagentouren door geheel Ter neuzen, een jazz-gebeuren voor kinderen en het grandioze sluit stuk het feestelijke slotconcert 'n jazz-café Porgy and Bess. Vrijdag 13 juni begint het derde Schelde Jazz Festival om acht uur 's avonds met het openings concert in de openlucht aan de kop van de Noordstraat. De Roof Jazz Band uit Gent zal dan de spits afbijten. Dit zal duren tot een uur of negen. Vanaf negen uur zal vervol gens in jazz-café Porgy and Bess "Ct eerste festivalconcert plaatsvinden. Op dit concert zal gevarieerde jazz-muziek ge speeld worden en zal duren tot diep in de nacht. Optreden zul ten Jacques van Pol „Tree min plus two" (meer moderne lazz), Joanne Kelly (blueszange res uit Engeland die zichzelf be- geldidt op gitaar en oude blues ™n gehore zal brengen), the 'ondv Riverside Bullet Band met solist John Remington uit Engeland en wederom de Roof Jazzband uit Gent. Het zaterdaggedeelte is we derom bedoeld als het hoogte punt van het festival. Door de grote mobiliteit van de orkesten en doordat het publiek geen fi nanciële bijdrage wordt ge vraagd zal het mogelijk zijn vele duizenden, die om wat voor re den dan ook in Terneuzen op straat zijn die dag, kennis te la ten maken met de jazz. Zaterdagmorgen vanaf elf uur zullen bij de Schuttershof een- street-parade en een vrachtwa gentour door oud- en nieuw- Terneuzen beginnen. Hieraan doen mee de „oude bekende" orkesten: Ochtendch loor, de Scat Cats en de Lazy River Jazzband en verder de Ba- kerstreet Jazzband en de Mark- town Syndicators. Vanaf twee uur zullen alle bands optreden op het festival-terrein (keer- plein Kerkstraat naast de Markt) Nieuw in het Schelde Jazz Festival is het workshopgebeu- ren voor de kinderen. Op een nader te bepalen plaats zullen kinderen samen met jazzmusici en jazzinstrumenten nader ken nis kunnen maken met de jazz muziek. Om negen uur begint in Jazz-Café Porgy and Bess het feestelijk slotconcert met één Engelse en twee oude-stijl tor- maties uit Nederland t.w. Mike Casimir's New Iberia Stompers, de Original Heebie Jeebie en de Scat Cats. Dit concert zal ook weer tot diep in de nacht duren. Het Schelde Jazz Festival wordt door de Jazz Evenemen ten Schelde Stichting be schouwd als één van de pijlers van haar vele activiteiten. Na een wat moeilijk begin in 1973 werd het tweede festival in 1974 ondanks het slechte weer tijdens de openluchtgebeurte nissen een redelijk succes. De vrijdagavond trok ruim 500 be zoekers. Beide concerten trok ken meer bezoekers dan die in 1973. Financieel was er elk jaar een tekort, die voor het grootste ge deelte gedekt kon worden uit ei gen reserve die Jess met de vrij dagavondconcerten gedurende het hele jaar gekweekt hadden. Het derde Jazz-festival zal f 20.000,-gaan kosten, daar val len onder: gages en onkosten van de orkesten, zaalhuur, tech nische voorzieningen en publici teit. Naast entrees op basis van een toegangsprijs per vondcon- eert van f 10,- CJP f 5,-) zullen inkomsten ontvangen worden uit donaties, giften, overwin stafdracht van de café exploitant en de programma verkoop. Het te dekken verlies zal gedekt worden door de ge meente Terneuzen, de provincie Zeeland, het Ministerie van CRM en het Belgisch Neder lands Cultureel Verdrag. Dat bedrag wordt geraamd op f 5.500,- Organisatorisch is Jess nog steeds bezig zich te verbeteren. In de tweede helft van 1974 on derging het bestuur een wijzi gingen uitbreiding zodat de ver takkingen naar de Rerneuzense samenleving verbeterd werden en tegelijkertijd de deskundig heid van het bestuur werd ver sterkt. Het bestuur bestaat uit: Hans Zuiderbaan (huisarts) voorzitter van Jess, Frank Kou len (café-eigenaar), vice- voorzitter, Aart Janszen (thea terorganisator), secretairs, Dries Versehelling (ambtenaar), secretaris) Lienke Koke, (boek houdster), penningmeester, Henk Koke (theater-technicus), lid belast met technische zaken en Frans Burger (beambte), lid belast met open podium. Met de uitbreiding van het stichtingsbestuur hoopt men dat de organisator van het Jazzfes tival nog soepeler zal verlopen. Het bestuur heeft zich dan ook opgesplitst in kleine werkgroe pen, die allen ook weer aange vuld worden met vrijwilligers. In totaal zullen op deze manier zo'n vijftig mensen daadwerke lijk betrokken zijn bij de organi satie van het derde Schelde Jazz Festival. Voorverkoop van toegangs kaarten a f 10,- vindt plaats bij UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen, Markt 11, Terneuzen. Mud bestormt weer eens de Zceuwsch-Vlaamse Top Vier. Vorige week op vier, nu op drie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9