slangrijk: Zomer: ECHT Afzien van nieuwe economische orde it Afrika wil EEG - achtige gemeenschap MEIJER: GEEN NATIONALE PARKEN ZONDER MEDEWERKING ROEREN anders dan andere. Vijf Belgische partijen vragen om controle van wagenexport EUN KiSSTNGER KOMT MET CONCRETE VOORSTELLEN Vernielingen in stadhuis Egyptische politie rolt samenzwering op Opknappen kleinste kamertje binnenland buitenland HHHHH jnd" zijn er sr'zuiniger r De zomer valt mee. Bij M. st personeel IZORGSTER RGER hP Directe hulp Grove onrecht vaardigheid in bijstandswet ONZEKERHEID SC'T1*6 SPbieden in REACTIES papier oor uw pen Groot gelijk De bruine Caballero's 'even kleur aan '=i C le daagse dingen. ai? 19 ïelin zX radiaalband geeft het vol» oord. Z n bandenleven lang. iw tot de laatste millimeter profiel» hij zijn opvallend goede en veiligQ ten en zijn levensduur. En zijn zuiniq. inevsrbruik, want zijn lage rolwee^ idert zijn energie-eisen, efd en bewezen. ncern, één van de grootste i breiden nog steeds uit. als wijzelf. Voor ons nieuw 37, zoeken wij personeel tot me aandag, woensdag en vn]- »n een goede sfeer rijk als een goed salar ngs op maandag 2 juni a larkt 7, Roosendaal uur de heer K. Verbeek» PARUS (ANP) De Amerikaansé minister Kissinger I van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Parijs een aantal concrete voorstellen gedaan met betrekking tot de ontwik kelingslanden. Hij deed in een vergadering van de minis- lers ran Buitenlandse Zaken van de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling (OESO) in Parijs toezeggingen namens de Amerikaanse regering voor wat betreft de grondstoffen, de landbouw en de financiële steun voor de armste landen. Hij wees er nadrukkelijk op Hat het naar zijn mening de I hoogste tijd is om een einde te I maken aan het theoretische debat of er nu gezocht moet worden naar een nieuwe eco nomische orde of dat we moe ten zoeken naar een verbete ring van de bestaande. „We moeten ons bezig houden met de realiteit en niet met fraai klinkende woorden. We moe ten de algemeen praktische problemen van alle volkeren met realisme, rijpheid, weder- zijds begrip en gezond ver stand benaderen. De VS zijn voor een dialoog in dat opzicht I en we zullen alles doen waar door dit gesprek kan slagen", aldus Kissinger. De Amerikaanse bewinds man betoogde verder dat het vervalsend werkt op de vele bestaande belangengemeen schappen etiketten te plakken. Een van de opvallendste ken merken in dit verband noemde hij dat onder de landen die vroeger werden aangeduid als ontwikkelingslanden, ,er in de laatste tien jaar nieuwe econo mische machten zijn opge staan. leder land dat een claim legt op het leiderschap in de wereld moet de armste landen helpen. De Verenigde Staten erkennen deze verantwoorde lijkheid, die gepaard gaat met de economische macht. Wij zijn bereid ons deel te doen in een geest van gelijkheid, we derzijds respect en samenwer king, aldus Kissinger. Minister Van der Stoel ver klaarde in de vergadering dat de huidige economische situa tie niet gebruikt mag worden als een excuus om ontwikke lingshulp te verminderen. „Wij zijn van mening dat het meer dan ooit noodzakelijk is de officiële ontwikkelings hulpstromen te vergroten, in het bijzonder om directe hulp te verlenen aan de noden van de zwaarst getroffen ontwik kelingslanden". Nederland is daarbij een voorstander van de oprichting van een werkgroep van de OESO voor wat de grondstof fen betreft. Deze groep zal duidelijk op een rij moeten zetten wat de wensen en voor steilen zijn van de ontwikke lingslanden. Minister Kissinger heeft toe gezegd dat dé Verenigde Sta ten steun zullen geven aan twee nieuwe internationale or ganisaties. Allereerst het in ternationale fonds voor de ont wikkeling van de landbouw. De Verenigde Staten zullen nieraam meewerken. Dit fonds is voorgesteld door de olie producerende landen. Vervol gens zullen de Verenigde Sta ten meewerken aan een twee die organisatie, die is opgericht na de wereldvoedseleonferen- tie, de raadgevende groep voor de voedselproductie en inves teringen. GRO N1NGEN (ANP) De 19- jarige B.H. uit Groningen heeft tegenover de Groninger politie bekend op 22 januari van dit jaar ingebroken te hebben in het Groninger stad huis en daar de enorme ravage aangericht te hebben, „uit on vrede met deze verziekte maatschappij, waarin hij geen werk kon vinden". Enkele af delingen (economische zaken, bevolking en personeelszaken) zagen er die woensdagmorgen in januari uit als na een wind hoos. AMSTERDAM (ANP) Wie door omstandigheden ge noodzaakt is verzorging in een bejaardentehuis te vragen, valt onder het harde regime van de algemene bijstandswet, waar bij een minimumuitkering volgt nadat men zijn gehele bezit (op een klein eigen ver mogen na) heeft moeten ver teren. Wie daarentegen op grond van de noodzaak van verdergaande verzorging in een verpleegtehuis wordt op genomen, krijgt alles betaald door de AWBZ en kan zijn vermogen tot 100.000 zelf behouden. Dit is een stelling uit het pre-advies, dat dr. Ph. A. Idenburg, directeur van de vereniging van Nederlandse gemeenten, heeft uitgebracht voor het gisterochtend in de RAI in Amsterdam begonnen driedaagse Divosa-congres, het congres dus van de vereniging van directeuren van overheids organen voor sociale arbeid. IN het academische ziekenhuis van Michigan is de 40-jarige Robert Devries overleden, 27 dagen nadat hij een gecompli ceerde harttransplantatie on. derging. (Van onze correspondent) BRUSSEL De EEG dient als voorbeeld voor een vijf tiental Westafrikaanse landen, die onlangs in Lagos hebben aangekondigd dat zij een West afrikaanse Economische Ge meenschap (WEG) gaan op richten. De vijftien landen hebben daarbij drie fases op het oog: 1. Het opriohten van een vrij handelszone; 2. Het nemen van gezamenlij ke economische initiatieven naar buiten; 2. De verwezenlijking van een politieke integratie, een proces dat tot nog toe binnen de EEG het stadium van de kinder schoenen nog niet eens heeft bereikt en dat ook in Afrika erg moeilijk te verwezenlijken lijkt. In hoeverre deze Westafri kaanse Economische Gemeen schap, waarin 130 miljoen mensen leven, reële levens kansen heeft, valt moeilijk te voorspellen. Gaat men af op de samenwerking tussen de Afrikaanse landen in OAS- verband (de Organisatie van Afrikaanse Staten), die zowat alle Afrikaanse landen omvat, dan is er alle reden tot pessi misme. De deelnemende landen zijn veelal van volkomen tegenge steld kaliber, hetgeen weer zijn oorzaak vindt in hun ko loniaal verleden. Nigeria en Ghana, die eens onder Brits bestuur stonden, zijn duidelijk anders dan zaïre, Senegal en Mauretanië, waar Belgen en Fransen eens de baas waren. De vijftien landen hebben hun economisch samengaan jaren lang voorbereid. Nog voor de ze samenwerking in feite is begonnen kijken verschillende partners elkaar echter al met scheve ogen aan. Nigeria is onbetwist de sterke broer in dit gezelschap en staat bij voorbeeld op het terrein van de industrialisatie duidelijk een trap hoger dan alle andere landen. Nigeria en Togo zijn de initiatiefnemers tot oprich ting van deze Afrikaanse eco nomische blokvorming en ze zijn voorstander van een dui delijk programmatische aan pak van de diverse problemen. Zaïre, dat onder het bewind van Mobutu zo stilaan aan de rand van een financieel bank roet is komen te staan, en dat desondanks een eerste po litieke viool wal spelen in Centraal-Afrika, kan de Nige- riaanse concurrentie maar moeilijk verwerken. De ande re landen zijn maar blij dat ze een graantje van de verwachte successen kunne-r. meepikken. Van Nigeriaanse zijde is inmiddels al te ver staan gegeven dat Afrika via de WEG in ieder geval een vuist kan maken, maar ook dat de organisatie goede be trekkingen wil met onder meer de E1EG. JAN SCHILS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Meijer van CRM erkent, fat bij met z'n drie nota's °ver landschaps- en nationale Parken en de relatie land- biuu-nat u ur be houd z'n poli tieke nek fors heeft uitgesto- en „Deze regering zou", zo «B bij, „volstrekt ongeloof waardig zijn als niet wordt Beluisterd naar de belangheb benden, die menen door het voorgestelde beleid te zullen worden benadeeld. De Neder landse boeren kunnen er van °P aan, dat er geen sprake zal B!b van „over ons en zonder ons'Integendeel, zonder de °?ren wal het niet gaan". Dat is de principiële garan tie. die de staatssecretaris de boeren wil geven en waarom bet Landbouwschap al een he- p tijd had gevraagd. De be windsman wil echter niet an- garanties geven met be- rekking tot de manier waarop e boeren schadeloos moeten worden gesteld als hun land bouwgronden binnen een nati- oaal park vallen en ook wat betreft de gebieden, waar zo'n Pork moet komen, kan de re uring niet zo duidelijk zijn. oetiaive een aantal potentiële (Grevelingen, Bies- seb, Strabrechtse heide, broote Peel, Hamert en j 'iuweg) en de proefgebie- Mergelland en Winters- i "bjft de regering in het „Ju „over mogelijke andere S 'oden. Want anders komt feeretaris niet aan de pup" heeft€Ctare' die hij op het de^k! dle oppervlakte betreft, lw ln?smatl verzekert dat niet mü "DO ha. gaat en beka„s -r m'nder Wanneer g komen voor ver- fcfe. dat voor bet einde aan een onzekerheid, die de bewinds man nu nog niet weg ban nemen. Hij moet eerst met de nota's naar de Tweede Kamer om daar een fel robbertje te vechten met talloze critici, die hem verwijten erg eenzijdig te werk te zijn gegaan. Overi gens bomt daar dit jaar zo goed als niets van, gezien de overbezette bameragenda. Met andere woorden: de cxnzeber- heid blijft nog wel even. „Verschillende reacties wij zen op gevoelens van bedreigd zijn en vain machteloosheid", zegt Meijer. „Het lijkt er op of de plattelandsbevolking de nota's ziet als bedenksels van buitenstaanders die niets van de agrarische wereld begrij pen en er eigenlijk ook niets me te maken hebben. Daaruit blijkt dat de welzijnssitu-atie van de agrarische bevolking duidelijk in het geding is". Over de misverstanden: „Er is niet door mij voorgesteld dat het nu maar eens uit moet zijn met de modernisering van de Nederlandse landbouw. Het voorgestelde natuurbeleid geldt slechts voor een klein deei van het agrarische platte land en wel dat deel waar de belangen van het agrarische grondgebruik en van natuur- en landschapsbehoud met el- kaai botsen. Laat één ding duidelijk zijn: Nergens in de agrarische gebieden, die in ex ploitatie zijn en blijven wordt overwogen de klok stil te zet ten. Een dergelijke voorstel ling van zaken is volstrekt onjuist Het is te betreuren dat door sommigen zelfs een karikatuur wordt gegeven van wal ik in werkelijkheid be doel". Onmiskenbaar en onvermij delijk dringt de stedelijke cul- tuui steeds verder door in het landelijke gebied, met alle ge volgen voor de plattelandsbe volking die de eigen cultuur ziet aangetast. Aan de andere kant is er in toenemende mate een drang vanuit de stedelijke gebieden om het eigene van dat platteland te behouden. In veel gevallen voor de bewo ners uit de stedelijke gebieden zelfs (recreatie). Volgens Meij er ontstaat wederzijds erger nis, vooral omdat de boer z'n bestaanszekerheid dreigt te worden aangetast. Althans, zo komt het bij de meeste boeren over. Op die manier ontstaan de conflicten (legio bij ruil verkavelingen en bestemmings plannen). Aan de andere kant zijn er volgens hem ook in de land bouw grenzen aan de groei. Landbouwers worden gedwon gen mee te doen aan de race naar een hogere arbeidspro ductiviteit om het hoofd boven water te houden. De landbouw wordt steeds meer een indus trie met alle vervuilende con sequenties. „Ik zou het betreu ren, wanneer de aan de gang zijnde ontwikkeling (denk aan de bio-chemische industrie) in de huidige vorm en tempo verder doorgang zou vinden", zegt de staatssecretaris. Het zal ook bij een landbouwin dustrie de natuur zelf ziin die grenzen aan de groei stelt. Er gens liigt een grens aan de mate waarin de mens de na tuur aan zich kan onderwer pen En wij ziin, zo vindt de bewindsman, die grens aardig dicht genaderd. Nu niets doen zou ons wel eens aardig kun nen opbreken OVERT EO Dit kabinet, dat de spreiding van de macht in haar vaandel heeft geschreven, zou volgens Meijer een slecht kabinet ziin. als het de inspraak van de helanrhohVienden zou verge ten Dat doen we dan ook niet Het is daarom dat ik in de eerste plaats de aanbeve ling doe. dat de georganiseer de landbouw en de georgani seerde natuur- en landcehaps- bescherming om de tafel gaan zitten, om zodoende tot een intensief gesprek te komen. Dat gaat nu nationaal gebeu ren, maar dat zal ook op regi onaal en plaatselijk niveau no dig zijn. We zullen goed naar eikaars argumenten moeten luisteren", aldus staatssecreta ris Meijer. Inmiddels zijn er verschil lende reacties op de plannen gekomen. Daarbij is ook het in de regel geheime advies van de Rijks Planologische Com missie, dat voornamelijk han delt over de manier waarop de regering de boeren in de nati onale- en landschapsparken wil schadeloos stellen. De RPC vindt een volledige vergoeding strijdig met de algemene poli tiek van dit kabinet, maar aan de andere kant ontkomt men niet aan een redelijke vergoe ding. Het recreatieschap Nati onaal Park Biesbosch juicht het streven van de regering naar nationale parken toe, maar vindt in de nota's te veel onduidelijkheden om helemaal blij te zijn. Vooral ook omdat de omvang van het toekomsti ge nationaal park de Bies bosch niet vaststaat twijfelt het schap aan enkele uitgangs punten van de bewindsman. Ook mogen de recreatiebelan- gen in de Biesbosch niet wor den geschaad. Tenslotte vraagt het schap dat de regering de gehele Biesbosch gaat behe ren. De Werkgroep Behoud Bies bosch vindt dat de regering nog meer spoed moet betrach ten in de aanwijzing van de Biesbosch als nationaal park. Duurt het te lang dan zal dit gebied geen nationaal park meer kunnen worden zoals nu al met de Drunense Duinen het geval is Het stadsgewest Den Bosch spreekt z'n teleur stelling uit over het feit dat staatssecretaris Meijer Mid den-Brabant niet heeft willen aanwijzen als een van de mo gelijke proefgebieden. De drang om allerlei dingen in en rond het huis (zelf) te verbeteren en te verfraaien, beperkt zich niet tot de ruim ten waarin je woont, werkt en slaapt. We hebben al lang keukens die heel wat meer zijn dan een kil hok waarin gauw even het eten wordt ge kookt en dat je daarna het liefst maar snel ontvlucht. Ook de badkamer van tegenwoor dig ziet er heel wat plezieri ger uit dan de „cel" waarmee veel mensen het nog niet zo lang geleden moesten doen. Ook het allerkleinste ka mertie in huis gaat in he' algemene renovatie-streve» een rol spelen. Het is verbazingwekkend wat je met een paar vierkant» meter leuke wandtegels en b.v, wat mozaïeksteentjes op de vloer al kunt bereiken Maar omdat de huizenbouwer' zich meestal niet zoveel van de w.c. hebben aangetrokken zitten de meeste toiletruimte» akelig vol met pijpen- en bui zentoestanden. Vaak zijn door deze ruimte nog leidingen ge voerd die toeh ergens heen moesten. Soms kunnen die, als ze erg hinderlijk zijn .netjes worden weggewerkt door er b v. een omtimmering van spaanplaat omheen te maken. Daarmee onttrek je een dikke buis die van boven naar beneden door de hoek loopt, geheel aan het oog. Maak zo'n omtimmering (twee smalle stroken spaan- plaat) precies zo breed dat op elk van de beide zijden pre cies een tegel past, als u toch meteen tegels gaat zetten. Dat scheelt een heleboel snij werk. Veel dunne pijpjes vlak te gen een muur kan men even tueel wegwerken door een heel nieuw stuk wand van spaanplaat te maken, dat op latjes tegen de muur wordt gezet. Alleen als er een kraantje of ander regelding in zit, wordt dat moeilijk, want dat kun je niet ongestraft on bereikbaar maken. Een erg opvallende opknap beurt krijgt de w.c. ais de ouderwetse stortbak wordt verwijderd. Dan kan meteen heel wat buisgedoe verdwij nen. In de plaats daarvan kan men dan achter de closetpot een zg. laaghangende spoelbak monteren. Daar is eigenlijk zo weinig kunst aan, dat nage noeg iedereen dat zelf kan doen. Alleen is er achter die closetpot soms weinig ruimte beschikbaar, en dan moet je wel een erg plat spoelreser- voir hebben. Die zijn er trou wens, slechts 1214 cm „dik", en dat past praktisch altijd- Ze worden gemaakt door Phi lips, die meer kan dan lampjes en radio's bouwen. Zo'n opknapper hoeft niet zo veel te kosten, want het reser voir blijft onder de honderd gulden, de closetpot kan blij ven staan, en afgewerkt wor den met een zitting met dek sel, die in precies dezelfde kleuren te koop zijn als de kap van het spoelreservoir. Het ziet er dus helemaal uit als eén bij elkaar horende unit. Het is opmerkelijk hoeveel ruimte men door zo'n eenvou dige ingreep in het kleinste kamertje lijkt te winnen. (Van onze oorrespondent) BRUSSEL Het Belgische socialistische parlementslid J- Glinne heeft samen met colle ga's van de Christelijke Volks Partij (CVP), het FDF (Front Der Franoophonen), de Volk sunie en die Communistische partij van België een wetsvoor stel ingediend dat een einde moet maken aan de illegale export van wapens vanuit Bel gië. Zoals bekend kwam de Belgische wapenhandel on langs in het nieuws naar aan leiding van onthullingen door een Brusselse universiteitspro fessor die beweerde dat België, en speciaal de FN-fabrieken in Herstal bij Luik elk jaar miljarden francs verdient door de verkoop van wapens aan landen die daarmee de meest elementaire mensenrechten schenden. Zo werden Belgi sche wapens gebruikt voor volkerenmoord in Burundi en Biafra en in een meer recent verleden ook in Angola en Chili, respectievelijk tegen de bevrijdingsbewegingen aldaar - en tegen de aanhangers van wijlen president Allende. De Belgische wapenhandel ge niet een haast onbeperkte vrijheid. Zwaarbewapende ge vechtswagens kunnen gemak kelijk het land verlaten omdat zij een exportcertificaat „auto of landbouwvoertuig" opge legd krijgen. Controle op de uitvoer van wapens bestaat nauwelijks. De Belgische wa penindustrie voorziet boven dien in werkgelegenheid voor een goede 13.000 mensen, re den waarom zelfs de vakbon den bereid zijn een oogje dicht te knijpen als er praktij ken aan 't licht worden ge bracht die niet dioor de beugel kunnen. Het initiatief-wetsvoorstel wil nu dat de export en transit van oorlogstuig verboden wordt naar landen die de mensenrechten schenden, naar landen die met deze wapens het recht op zelfbeschikking beknotten, en naar landen die krachtens internationale be slissingen door een wapenem bargo zij getroffen. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatife zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alTe gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Ik geef u groot gelijk, dat de vertoning van Gerard van het Reve iets walgelijks was en inderdaad om kotsmisselijk van te worden. Nee, Gerard schrijft alleen voor hoog be gaafden, alle anderen trappen er natuurlijk meteen in, de dommen! Zijn ideeën omtrent Surinamers en Antillianen rie ken naar fascistoïde denkbeel den- Bovendien misbruikt hij zijn „christendom" op een zeer gevaarlijke wijze. Hij beweert dat Surinamers en Antillianen toch niet door ons bekostigd kunnen worden, omdat onze voorvaderen daar de mensen beestachtig behandelden. Hij vergeet echter wel dat wij daar nog steeds de vruchten van plukken. En verder: laat Gerard maar niet denken dat alle Surinamers en Antillianen in de WW lopen, want dat is kwalijk overdreven! BREDA JEROEN HOUBEN CAIRO (Reuter) De Egyptische politie heeft een Palestijnse samenzwering op gerold waarvan het doel was een einde te maken aan presi dent Sadats regime en de op richting van een strikt reli gieuze Mohammedaanse staat, zo heeft het dagblad Al-Akbar bekendgemaakt. De samenzweerders zijn in het begin van de maand aan gehouden en in staat van be schuldiging gesteld. Hun lei der is de 28-jarige student Sjoekri Achmed Mostapha. De samenzweerders leefden volgens Al-Akbar in berggrot ten rondom minia in Opper- Egypte. (ADVERTENTIE) Caballero bruin onder'n gele parasol "-"n-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15