Nederland droogt langzaam op Partij gestolen pannen gevonden in Breda Vandaag Zware explosie bij kruitfabriek: wonden Kans op vertrek Glastra van Loon vergroot Sportvissers uit Kruisland en Roosendaal nog steeds spoorloos I Minister bestrijdt PvdA-kritiek en koopt deze week 84 F-16s Confectiebedrijf gaat dicht; 400 man op straat Britse bus schiet door brugleuning: 32 doden Vlam in de pan bij smelten van hasjiesj IN BALEN-WEZEL ELF ONTSLAGEN IN GEERTRUIDLNRERG „Hoop op regeling ontvoering Tanzania" Terneuzen- Kruiningen rechtstreeks h it met alfeen geld uH inds daal en nispen mkommfssie Roosendaal DE jjSloementrams |jn Rotterdam PROF. VAN DER MOLENAL SCHADE AAN LANDBOUW BRANDJE IN BERGEN OP ZOOM D'66 houdt vast aan visie staatssecretaris FONDS BERGHAUS MINISTERIE Betere busverbinding TRIEST uisd. aar trekt ook geld aan. Dit uitgifte van Pandbrieven, i toonder, die op de beurs jen een vaste, hoge rente ijd. Behalve deze gewone estland-Utrecht nu ook de Eveneens met een hoge basis van samengestelde 'e looptijd is vijf jaar. Voor ■s is er het Pandbriefbiljet. aarbiljet met aantrekkelijke dat eveneens een looptijd van vijfjaar heeft, maar jds opzegbaar is. Ook het Jbriefbiljet is een stuk aan toonder en verkrijgbaar in van ƒ1.000,- en ƒ10.000,-. 5t het, niet alleen als u de |ypotheek zoekt, maar ook hpaargeld wilt beleggen, is goed te onthouden dat de Westland-Utrecht in de we Ginnekenstraat 40 zit leden om persoonlijke r een vakature nissie roept bi/ deze kature op te vullen, meente, die ambitie ssie zitting te nemen idigheid kunnen i jeugdzaken en alles t, kunnen binnen tie met vermelding van burgemeester en Markt 54 te tissie. die s adviseert bij het te 'aalf leden, vijf uit de de burgerij. aal telefoon 01650 49600 tomaten e.d. jing in Etten-Leur te Bergen op Zoom ■cieur Dl*. W. A.J. M. Harkx i edacteur: L. Leijendekker Ltif en administratie-adres: awstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 ner 1114111 "Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. «straat 16, Breda. VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 2766 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. jOTTERDAM (ANP) De leas is groot dat er binnen in in Botterdam besehild'er- I j trams (in de geest van [jiomr-power") zullen rijden. Ijet op deze manier decoreren i een openbaar vervoermid- je! is een idee van wethouder ■Mentink (Verkeer). Hij is op Ij, gedachte gekomen tijdens |KI1 bezoek aan Hamburg, ïtaar al geruime tijd beschil- Ijtrde trams rijden. Mentink |»eent dat de decoratie-kosten ragen zouden kunnen wor- door de mensen, die op liet openbaar vervoer plegen Ik adverteren. (Van ome redactie binnenland) WAGENINGEN Het grondwaterpeil in Nederland is in de afgelopen honderd jaar met enkele tientallen cen timeters tot op sommige plaat sen met een halve meter ge daald. Als het steeds zo door gaat, zal aan de landbouw gro te schade worden toegebracht. Ter voorkoming hiervan is een geïntegreerd waterbeheer in Nederland onmisbaar. Prof. dr. ir. W. H. van der Molen, hoog leraar aan de Landbouwhoge school in YVageningen, vertel de dit gisteren tijdens een le denvergadering van het Ko ninklijk Genootschap voor Landbouwwetenscliap en het Nederlands Instituut van Landbouwkundige Inge nieurs. Als gevolg van een verbete ring van de afvalwatering, de drooglegging van poldergebie den, het afgraven van venen, hosbeplanting en het onttrek ken van grondwater ten be hoeve van de drinkwatervoor ziening valt Nederland lang zaam droog. De landbouw, die verreweg de grootste gebrul-, ker van het bescliikbare water is, ondervindt hiervan al op verschillende plaatsen grote schade. Met de onttrekking van het water aan de grond kan niet straffeloos worden doorgegaan, zo meent prol. Van der Molen. De drinkwalerleidingbedrijven mogen grondwaterwinnlng niet verder uitbreiden. Op liet ogenblik is de helft van het in Nederland geleverde drinkwa ter grondwater. De waterbe drijven zullen meer gebruik moeten maken van oppervlak tewater. De landbouw kan op haar beurt met minder water meer bereiken door middel van betere rassen en teeltme thoden. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In het huis van de Bergenaar A. S. K bij liet smelten van hasjiesj de vlam in de pan geslagen. Als .cvolg daarvan ontstond een dermate- grote rookontwikkeling dat alle meubilair van de woning aan de Bergen op Zoomse Antwerpsestraatweg onder een dikke roetlaag werd bedekt. De schoonmaakkosten worden ge raamd op vier tot vijfduizend gulden. S. bewoonde de bovenverdieping van dat huis. De brandweer hoefde niet in actie te komen. S. doof de het vuurtje zelf. VREDELING VERWEERT ZICH (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie bestrijdt de kritiek van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer op de I kabinetsbeslissing het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F-16 te kiezen ais opvolger van de Starfighter. Hg weerlegt de eisen van het PvdA-congres. „Daarop heb ik een afdoend I antwoord'", zei de minister in een toelichting op het kabi- I aetsheslcit. P.v.dA.-fractieleider Van I Tliijn liecil al laten weten, dat I ie kamerfractie dit kabinets besluit zal bestrijden. Minister Vredeling gelooft daarin niet. Op 5 juni wordt het kamerde bat gehouden. De socialistische 1 defensieminister vindt, dat hij tegemoet is ekomen aan de Leiaeii van het P v.d A.-oeti- f gres, ,|tk ben gebleven binnen het geëiste bedrag van 2,1 miljard f gulden. We doen met deze aanschaffing niet mee aan de bewapeningsspiraal". De derde leis van het P.v.d.A.-congres, dal een taakverdeling tussen de luchtmachten van de Euro pese NAVO-landen moet wor den bevorderd, vindt hij geen sterk punt. „Dat is geen zaak I van Nederland alleen, maar van de NAVO als geheel. Die DROOG MET ZONNIGE perioden. STAD en streek Gedeputeerden overwe gen weg oostelijk van Kuitaart Pagina 3 Terneuzen bereid zich voor op braderie Pagina 5 RADIO en televisie Westduitsers zien niets meer in Frank Sinatra Pagina 15 binnen- en buitenland Kamermeerderheid wil garages bij autokeuring ingeschakeld Pagina 9 Kamerlid Hoefnagels zal geen auto's meer hekrassen Pagina 11 CNV-pleidooi voor maatschappelijk akkoord Pagina 12 de kleine stem Vreemde verdwijning van de geplaagde Sude pagina 13 SPORT Vijfde etappezege voor Roger de Vlaeminck Pagina 14 MERIJN: f Was één grote pan 'n Breda kritiek op de NAVO moet men niet wreken op dit vlieg tuig", zei de minister. Alleen de voorwaarde van het cojpgres dat de opvolger van de Starfighter slechts mag dienen voor grondsteun en niet Voor hiohtoverwicht, lean onderwerp van discussie wor den Maar dat is een zakelijke discussie en geen politieke, omdat de Amerikaanse F-16 beperkt luchtoverwicht heeft. Voor luchtgevechten op grote hoogten is het zelfs niet ge schikt, aldus de minister. Het kabinet vindt dat bij steun aam grondtroepen de opvolger van de Starfighter een grote bewegingsvrijheid moet heb ben, omdat luchtgevechten on vermijdelijk zijn. De F-16 vol doet daaraan beter dan de Mi- rage of de Viggen. Zoals gisteren bekend is ge worden, zal minister Vredeling deze week al een voorlopige overeenkomst tekenen voor de aanschaf van 84 stuks F-16- toestellen. Bovendien wordt er eon optie genomen op nog maals I18 van deze toestellen. De overeenkomst wordt gete kend onder de voorwaarde, dat ook België, Noorwegen eu Denemarken de F-16 kopen. Van deze landen maakt alleen België nog moeilijkheden. Kiest België niet de F-16 dan treedt er een nieuwe situatie tn. .Jormeel is er dan geen offerte meer", aldus de minis ter. In het daarna volgenid overleg kunnen eventueel ook andere vliegtuigen betrokken worden. Miaar in de nota deelt de minister mee, dat bij het uitvallen van één der deelne mers geen verandering in de Amerikaanse offerte komt. Uit de nota aan de Tweede Kamer, waarin ook is opgeno men het geheime raipport van de stuurgroep van de vier lan den, die zich een jaar lang heeft beziggehouden met ver gelijkend onderzoek blijkt, dat de F.16 militair-technisch veel beter is dan de Mirage of de Zweedse Viggen. Deze twee zijn bovendien 25 procent duurder 'dan de F-16 terwijl de exploitatiekosten ook veel lager uitvallen dan die van het Franse en het Zweedse toestel. Bij een normale planningspe riode van vijf jaren hij de luchtmacht levert het Ameri kaanse toestel een besparing in brandstofkosten op van vijftig miljoen gulden ten op zichte van de Mirage en van 250 miljoen gulden ten opzich te van de Viggen. Ook de geluidshinder van het Ameri kaanse toestel is aanzienlijk minder dan van de anderen. De motor van de F-16 blijkt betrouwbaarder t.e zijn dan die van de Mirage en van de Viggen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG (ANP) In Den Haag is de situatie in liet conflict rond staatssecretaris Glastra Van Loon van Justitie zeer gespannen. De fractie van D'66, die al de hele dag met de bewindslieden van D'66 en par tijvoorzitter Ten Brink in Be raad bijeen Is, meent dat staatssecretaris Glastra Van 1,0011 geen millimeter van zijn beleidsterreinen moet prijsge ven. De fractie van D'66 heeft eventueel vrede met hel ver trek van Glastra Van Loon, maar staat er dan op dat een partijgenoot hem zal opvolgen en dat zijn beleid wordt voort gezet. Zou dat niet gebeuren dan betekent dit automatisch een kabinetscrisis, „waar wij op het ogenblik erg dicht bij zit ten"', zo viel in kringen van D'66 te beluisteren. tn plaats van 102 toestellen bestelt de regering maar 84 toestellen van de F-16 om daarmee financiële ruimte te "inden voor het in gang zetten van een fonds om in Europees verband een nieuw toestel te ontwikkelen, te beproeven en de produktie ervan voor te bereiden. De kosten van dit fonds worden geraamd op één mihoen gulden. Het Neder landse aandeel daarin wordt voorlopig geraamd op 150 mil icien sulden. TV Eurojager zou tn 1985 de N E-5 moeten gaan vervangen. (Zie ook pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG- ULFT Confectiebedrijf Berghaus gaat per 1 november sluiten. Daardoor komen in Ulft en Wehl samen 400 men sen op straat te staan. De vak bonden gaan niet akkoord met de sluiting terwijl ook geen overeenstemming is bereikt over een sociaal plan. De Geertruidenbergse vesti ging van het concern Ashland- Südchemie (vroeger: NECOF) heeft elf van de 45 werkne mers ontslagen. De ontslagen houden verband met de ver slechterde economische toe stand; de orderportefeuille van het bedrijf is minder goed ge vuld geraakt. Volgens de di rectie heeft men zo lang mo gelijk gewacht met de ontsla gen. Met de vakbonden is een akkoord bereikt over een af vloeiingsregeling. De ontslagen hebben, eldus de directie, in geen geval te maken met de voorgenomen verhuizing van het bedrijf naar Duitsland. Zoals wellicht bekend werd het Bergse be drijf vorig jaar door brand en ontploffingen vernield. NW- COF wilde een nieuwe Wunst- harsfabriek bouwenbij Raamsdonksveer. maar zag die mogelijkheden geblokkeerd door bezwaarschriften, die een „veel te tijdrovende procedu re" tot gevolg zou hebben ge had. Daarop viel de beslissing dat het bedrijf naar Duitsland zou verhuizen. In Geertruiden- berg wordt trouwens sinds de brand niet of nauwelijks meer geproduceerd; men houdt zich bezig met de handel in en het verladen van kunstharsen- Onder de werknemers van de twee Berghaus-bedrijven is veel ongenoegen ontstaan na het bericht over de sluiting, omdat de Belgische dochter in Genk wel blij." doordraaien. Daar werken eveneens 400 mensen. Toen de rijksoverheid geen steun wilde verlenen, be sloot de directie van Berghaus dat de fabrieken in Ulft en Wehl gesloten zouden worden. Eerder overkwam dat al de Amsterdamse, Beverwijkse en Kampense bedrijven. Duide-1 lijk is geworden dat Berghaus in Nederland niet langer wil produceren. Er doen geruchten de ronde dat het bedrijf een vestiging in Tunesië wil be ginnen, terwijl er ook al een dochter in Portugal werkzaam is. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Bij een inval gistermiddag in het Bredase woonwagenkamp Driekoningen oord heeft de recherche 1500 sets pannen gevonden in een houten loods op het overloop- kamp. De sets, in totaal 0000 pannen, zijn afkomstig van een inbraak afgelopen week einde in Ridderkerk en ver tegenwoordigen een verkoop waarde van 37.500 gulden, Binnen een week is dit de derde vondst van een grote voorraad gestolen spullen in Breda. Eerder werd een vrachtwa gen met 5000 kg gestolen kaas uit Oudewater in Breda aan gehouden en het afgelopen weekeinde werd op een hooi zolder voor ongeveer 50.000 gulden verkoopswaarde aan kleding gevonden. Dit bleek afkomstig te zijn van een in braak in Dordrecht. De recherche deed de inval in het woonwagenkamp met tien man. Er deden zich daar bij geen problemen voor. De hondenbrigade, die in gereed heid was inhouden, hoefde dan ook niet ingezet te Moor den. De politie had via eigen re cherchewerk achterhaald, dat in het kamp een partij gesto len goed moest zitten, maar wist alleen niet welke partij. 5r zijn nog geen arrestaties /errieht- De eigenaar van de 'oods zit nl. in voorarrest tn België. Uitgezocht wordt nu wie de pannen in de loods heeft verstopt. De voorraad werd (zie foto) overgebracht naar het Bredase politiebu reau. (Van onze redactie buitenland) BALEN-WEZEL Bij de ontploffing die dinsdag heeft plaatsgehad op het terrein van de Verenigde Belgische Kruit- i.ibrieken in Balen-Wezel, zijn dertien personen gewond, van wie twee ernstig. Acht konden 11a behandeling in een zieken huis naar huis gaan. Wat in de lucht vloog waren 70 ton TNT en een spoorwa- gonladinig gasflessen. In de wijde omgeving bleef geen ruit heel en veel auto's werden door de ontploffende gasflessen beschadigd- Ook in het Nederlandse grensgebied was de ontplof fing voelbaar. Deuren rammel den in htm scharnieren. Tot in Breda werd de klap ge hoord. De explosiegolf is vooral schadelijk geweest voor de grote spiegelruiten van win kels en warenhuizen. (Vervolg op pag. 9) DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft goede hoop op een bevredigende regeling ten aanzien van de ontvoering van de Nederlandse studente Emi- lie van Zinnicq Bergman. Hoewel de regering van Tan zania op de meeste eisen van de ontvoerders niet Is Inge gaan, is de zaak voor ons nog geheel open, aldus een woord voerder van het ministerie gistermorgen. De Amerikaanse ambassade in Tanzania heeft gisteren la ten doorschemeren dat men zou willen dat president Nyere- re van Tanzania van houding ging veranderen en trachten tot een vergelijk te komen met, de marxistische guerille- ros. GOES De AMZ en de ZVTM zijn overeengekomen om de gezamenlijke doorgaan de busdienst Goes-Terneuzen- Sas van Gent v.v. via het sta tion Kruiiiingen-Yerseke te la ten lopen. Hierdoor kan met ingaande zondag 1 juni zooder overstappen van Zeeuwsch- Vlaanderen naar eu van dit station reizeu. Bovendien zal deze busver binding worden uitgebreid tot een uiurdienst, namelijk iedere 20 minjuten over het uur uit Goes vanaf 6.20 tot 21.20 uur- De busdienst station Kruinin- gen-Yerseike - Kruiningen Veerhaven wordt opgenomen in de nieuwe verbinding Goes - Station Kruinirigen-Yerseke - Terneuzen - Sas van Gent v.v. Gezien de matige bezet ting van de stadsdienst in Goes naar het streekzieken huis aan de Reiger-straat is besloten een aantal ritten die niet van belang zijn voor de bezoekuren van het zieken huis in plaats van naar het. ziekenhuis naar de Erasmus- flat in Goes-N-oord te rijden. De kern Nieuwdorp in de gemeente Borsele krijgt er een aantal busverbindingen met Goes bij: 19.30 en 23.00 uur (op zaterda-g ook nog om 24.00 uur) uit Goes en om 22.07 uur uit Nieuwdorp. alleen op werkdagen. D;e busverbinding Goes-Mid- delburg v.v. Is verbeterd. Een gevolg- hiervan is o.a- dat hoo iers van zwerfika-arten, die leld-i-g zijn voor een dag op -Val-cheren en de Bevelanden. >p werkdagen om 9.10 uur uit \Iiddelburg kunnen vertrek een, aaiikomst in Goes 10.07 uur. Voorts werd het aantal overstappen in Lewedorp ver minderd doordat meer door gaande verbindingen worden ge-geven. (Van een onzer verslaggevers) BENEDENSAS Na een intensieve speuractie van tie rijkspolitie te water in Wil lemstad samen met de colle ga's van de rijkspolitie groep Steenbergen gisteren op het Volkerak en de Krammer, zijn P. Iriks (25) uit Roosendaal en zijn zwager W. van Zun- dert (30) uit Kruisland nog steeds spoorloos. Beide sport vissers zijn, zoals bekend, zon dagmorgen uitgevaren voor een vistocht, maar keerden niet terug. Gisternacht heeft de rijgs- politie op aanwijzingen van hengelaars die af en toe met dte vermisten optrokken, ge zocht bij de Zuid-Vleije, hot westelijk gedeelte van het Volkerak. Vanochtend vroeg bij laag water zal men ander maal deze plek inspecteren. De rijkspolitie uit Steenbergen heeft giste-ren opnieuw de oe vers van het Volkerak afge zocht tussen de monding van de Steenbergschen Vliet en het Nieuwe Kanaal in de Schelde-Rijnverbindmg. Gis termiddag werden de zoekac ties zowel op het land als op het water gestaakt. „De zaak ztet er erg triest uit. We hebben geen enkel aanknopingspunt. Het enige wat we zeker weten, is dat Iriks en Van Zundert zondag morgen vroeg met hun kajuit boot de haven v-an Heense Sas hebben verlaten. Hun personen auto stond bij de haven ge parkeerd". deelde opperwacht meester W. Petersen van de rijkspolitie te water in Wil lemstad gisteren mee. „Voor ons is het allemaal erg onbevredigend, omdat we niet weten waar we zoeken moeten. Het gebied in de drie hoek Willemstad - Bruinisse - Oude Tonge is bijzonder In tensief onderzocht". (Van land». onze redactie Puiten YORK Tweeëndertig vrouwen zijn gisteren omgeko men toen in het Engelse Graafschap Yorkshire een toe ristenbus in een ravijn stortte. Volgens de politie verloren 32 vrouwen het leven, terwijl er 14 werden gewond. Het gezel schap dat een dagtocht maak te, bestond uit vrouwen van middelbare leeftijd en gepen sioneerden uit Teesside aan de Engelse noordoostkust. Het is niet bekend of de chauffeur van de gehuurde autobus ook is omgekomen. Het was liet eerste verkeers ongeluk uit de Britse geschie denis. Op een 11,1 uwe weg bui ten het dorp Hebden, up f0 kin. ten westen van York, ver loor de bestuurder bij een af daling van een steile helling in een bocht de macht over het stuur. Het voertuig schoot door een stenen brugleuning eu kwam acht meter lager om gekeerd terecht in een veld. Vele inzittenden slag dood- waren op De gewonden van wie er enkele ernstig aan toe zijn, werden naar een ziekenhuis op 30 km afstand gebracht. Het reddingswerk werd be moeilijkt door nieuwsgierigen- De politie deed via de radio een beroep op het publiek weg te blijven van de plaats van het ongeluk, omdat de ambulances veel hinder onder vonden van toestromende be langstellenden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1