ERLEGH |Ex-piloot vindt na 31 jaar redder terug in Baarle-Nassau Europese 35.000 man op de fiets Verkeersdoden in Oudenboseh, Riel en 's-Heer Arendskerke voor Van der Smissen Engeland overweegt maatregelen tegen Mi Amigo DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Wens F-16 stuit op onaanvaardbaar PvdA-lractie DE STEM Hardloper Timrke Notté uit Sas van Gent kreeg 103 sigaren UJDE VERS Gevangenbewaarders solidair met Glastra van loon Bomaanslag op Bergs PTT-kantoor opgelost helpt u bouwen yandaag \wbare.'y xuto: Twee doden door koolmonoxyde KRITIEK BESTE KEUS Kind stikt in stukje plastic speelgoed Meisje in levens gevaar na explosie op motorkruiser Voorzitter Huma nistisch Verbond Confessionelen blokkeren ontwikkelingen Leber voelt niet voor meer geld voor defensie Clandestiene aspergestekers STEM IqÜËKENWEG 282-292 BREDATtu (J 1300-32330 Maandag 26 mei 1975 ^4+5e jaargang no. -17649^£Qij EDITIE VOOR ZEELAND 9 27 3-deurs neerklapbare 'c vergroot udt itevan 365 1 tot 190». incL BTW pecial 3-deurs ig als 2-deurs ïar heeft een 3e :n wegklapbare ank. f8950.- 1. BTW ten volle van zijn le Fiat 12'/ oei, zier. iat dealer de ratel, 'W. -59~Tel. 01620 - 23069 326 - 2952 HULST: BURG: Garage Wj* dDAAL: Autobedrijf IA» ecteur, dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hu lsi - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze correspondent) 8AARLE-NASSAU Een- I endértig jaar na de drama tische, nachtelijke redding un RAF-piloot Allan Mantle |wft de bekende verzcts- I strijder Bart Verhees uit Baarie-Nassau dit weekeinde volkomen onverwacht bezoek gekregen van deze Engels man. Mantle werd op 37 mei 1944 boven Gilze-Rijen neer geschoten. Na zijn landing per parachute wist hij ge- Wond in de bossen te ontko men om tenslotte een veilig onderkomen te vinden bij de familie Verhees. Deze woon de in die tijd op de boerderij Chaainbeek", halverwege Chaam en Baarle-Nassau. Allan Mantle heeft de ooerderjj dit weekeinde te rug weten te vinden. Eu om- dat momenteel de zoons van Bart, Verhees daar wonen was het contact snel gelegd. Tijdens een gezellig samen zijn in Baarle-Nassau wer den de nodig* herinneringen opgehaald door de voormali ge piloot en zijn redder, die met het bezoek een lang ge koesterde wens in vervulling zag gaan. De familie Verhees is voor het werk in het verzet van vader Bart na de oorlog en kele malen onderscheiden. KANS OP NIEUWE POLITIEKE CRISIS* Vredeling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ene politieke crisis (VAD, Glastra van Loon) is nauwelijks tot een goed einde gebracht (of nog niet) of het kabinet-Den Uyl confronteert zich zelf weer met de volgende. Direct nadat het kabinet het afgelopen weekeinde be sloot toch de Amerikaanse F-16 van General Dynamics aan te schaffen als opvolger van de Starfighter (op voorwaarde dat ook België. Noorwegen en Denemarken dat doen) liet 1 PvdA-fractieleider drs. Ed. van Thijn onomwonden weten, dat zijn fractie in de Tweede Kamer tegen bet kabinets voorstel zal stemmen. De kans op een nieuwe poli- I tieke crisis is daardoor weer I levensgroot aanwezig, aange- rien defensieminister (en par tijgenoot! Vredeling reeds eerder heeft gezegd te zullen aftreden, als de hele fractie let kabinetsbesluit zou ver werpen. Vredeling zou dat be schouwen als .,het opzeggen i het vertrouwen in een ei- (Van onze redactie bónnen- land)- ROTTERDAM In een huis in Rotterdam-Zuid zijn in de nacht van vrijdag op zater dag twee broers van 33 en 20 jaar overleden door koolmo- noxydevergiftiging, die ver moedelijk is veroorzaakt door een defecte douchegeiser. De 17-jarige verloofde van de jongste van de twee broers moest bewusteloos in een zie kenhuis worden opgenomen. Een tienjarig jongetje, het zoontje van de oudste broer, heeft geen nadelige gevolgen van de koolmonoxydevergifti- Sing overgehouden. droog en vrij zonnig. Maximumtemperaturen: Zestien graden (kust), Twintig graden (land). stad en streek Vervoersbond: Zeeuwen betrekken bij bouw brug-tunnel Pagina 3 binnen, en buitenland Christen-democraten bijster actief Pagina 5 radio en televisie NOS lapt gehoor gestoorden aan haar 'aars Pagina 4 MERIJNTJE gen minister" en daaruit z'n consequenties willen trek ken. Overkgena weigerde Van Thijn zondag te zeggen welke politieke consequenties het ka binetsbesluit zal hebben, om dat hij eerst nog overleg wil plegen met fractie en partijbe stuur. Met de mededeling van Van Thijn, dat hij het kabi netsbesluit over de F-16 wil afwegen tegen het hele beleid van minister Vredeling, wil de PvdA-fractieleider vast laten weten, dat Vredeling van hem niet behoeft heen te gaan als zijn eilgen partij hem in de Kamer niet steuint. Als de keus voor die F-16 definitief is, verwacht Van Thijn, dat daar in de Kamer wel een meerderheid voor te vinden zal zijn (de christen-democra tische regeringspartijen ARP en KVP, en de oppositiepartij en CHU, WD en de kleinere rechtse partijen) De grote vraag is natuurlijk, wanneer minister Vredeling vindt, dat zijn eigen achterban geen vertrouwen meer in hem als minister heeft. Er komt van de kant van de partij en de fractie erg veel kritiek op de bewindsman en hij heeft daar toch wel wat moeite mee. Dat is ook de reden, zo neemt men aan, dat hij vorige week op de NAVO-vergadering ln Brussel zo tekeer is gegaan tegen het Amerikaanse stre ven Spanje binnen de directe invloedssfeer van het weste lijk bondgenootschap te halen Op dat moment wist Vrede ling allang, dat het kabinet voor de F-16 zou kiezen. Zijn anti-Spaanse uitspraak in Brussel zou dan ook meer moeten worden beschouwd als een genoegdoening voor de so cialistische achterban om die „rijp" te maken voor de F-18, dan als een serieus regerings standpunt (Vredeling zei in Brussel dat Nederland de NA VO zou verlaten als Amerika zijn zin zou krijgen). Morgen krijgt de Tweede Kamer een uitgebreide nota van de minister waarin hij uiteenzet waarom men de F-16 heeft gekozen en niet de Fran se Mirage of de Zweedse Saab-Viggen. Het kabinet had reeds veel eerder vastgesteld, diat het Amerikaanse toestel uit financieel en mdllitaiir-tecih- nisch oogpunt bekeken de beste keus zou zijn, maar dat met betrekking tot de werkgele genheid nog hét een en andet bekeken zou moeten worden als Nederland 102 toestellen aanschaft (totale kosten onge veer 2,3 miljard gulden) dan betekent dat volgend jaar al bijna 700 arbeidsplaatsen ex tra en in I960 zelfs 8000. Overigens heeft het kabinet met de ontbindende voorwaar de dat België, Noorwegen en Denemarken ook het Ameri kaanse toestel moeten kopen, de bal aardig naar Brussel te ruggespeeld. De Belgische re gering zal deze week nog met de Amerikaanse president. Ford en de Franse president Giscard d'Estaing praten over cie Starfign ter-vervanging. Pas daarna wil Brussel een defini tief besluit nemen. (vervodig op paig. Ruim 35.000 fietsers hebben zaterdag meegedaan aan de landelijke fietsdag van de ANWB en een aantal VWs. Tussen negen en één uur zijn ze vertrokken om een van de 36 toeristische routes te rijden. (Deze foto werd gemaakt hl de omgeving van Breda). Dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer gaf zatei- dagmorgen ln Laren het start sein. De belangstelling was groter dan de organisators verwacht hadden: in enkele startplaatsen moesten routebe schrijvingen worden bijge maakt. Een deel van het inschrijf geld was bestemd om gehandi capte kinderen aan een aange paste fiets te helpen. De orga nisators van de fietsdag, die de hele dag via TROS-radio werd begeleid, noemden de landelijke fietsdag een enorm succes ondanks de huns in- zins matige weersomstandig heden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De bewaar ders van alle strafgestichten in Scheveningen hebben zich so lidair verklaard met staatsse cretaris Glastra van Loon van justitie. Dat heeft zaterdag middag de voorzitter van de afdeling Den Haag van de Al gemene Bond van Ambtenaren (ABVA) T.B. de Jong desge vraagd meegedeeld. De ABVA heeft zich inmiddels ook soli dair verklaard met de staats secretaris. (Van een onzer verslagge vers). ROOSENDAAL-ALPHEN- GOES Zaterdagmiddag is in het St. Franciscu1,ziekenhuis te Roosendaal de 79-jarige heer B. Brouwers overleden aan de gevolgen van een verkeerson geluk dat hem verleden week dinsdag te Oudenbosch over kwam. De heer Brouwers, die in Roosendaal woonde, ver leende toen op een kruispunt ln Oudenbosch geen voorrang aan een personenauto. In de nacht van zaterdag op zondag is de negentienjarige D.J. Peters uit Goirle bij een verkeersongeluk in Riel orn het leven gekomen. De jonge man vloog met zijn auto uit de bocht en kwam via een boom in een sloot terecht. Hij en een mede-inzittende werden naar een ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De mede-inzit tende een achttienjarige jonge man udt Riel, liep slechts lich te verwondingen op en kon na behandeling naar huis terug gaan. Zaterdagavond is op spoor wegviaduct rijkweg 258 bij 's- Heer Arendskerke de 20-jari- ge Hans van Liere uit Krui- ningen om het leven gekomen, toen de personenauto waarin hij zat, na in de berm geraakt te zijn over de kop sloeg. Van de zes andere inzittenden raakten twee meisjes uit Goes en Colijnsplaat, Joke van Burg en I. Boot, zwaar gewond. Ze werden beiden in een zieken huis in Goes opgenomen. De anderen kwamen met de schrik vrij. De politie neemt aan dat de bestuurder van de auto, de 19-jarige M.A.F. uit Wemeldinige. de macht over het stuur heeft verloren. El ders in het land kwamen ze ven mensen in het verkeer om het leven. EEN hoge Sovjet-functionaris, voormalig directeur Van het staatsinkoopbureaiu voor meu bels. is door een vuurpeloton terechtgesteld. De directeur, Yoeri Sosnovsky, was schuldig bevonden aan het aannemen van steekpenningen (350.000 gulden) van een Zwitserse za kenman. AMSTERDAM De 20-Ja- rijge Fransman J.C.A.G.B. uit Nevy les Doles is zondagoch tend in Amsterdam aangehou den omdat hij door bard lopen de aandacht trok van surveil lerende politiemensen. Hij bleek zo onder de invloed van alcohol en verdovende midde len te verkeren dat hij bij aankomst op het politiebureau bewusteloos, raakte. Hij had in een plastic zak een pistool met patronen, tien gram heroïne, een stiletto en enkel* camera's bij zich. (Van onze redactie binnen land). ROTTERDAM De negen jarige Antje Lioeanjie uit Rot terdam is gestikt in een stukje plastic miniatuurspeelgoed. Een oom vond het meisje be wusteloos in een kinderspeel tuin. Hij liet het meisje naar het Dijkzi'gtziekenhuis bren gen, waar chirurgen het stukje plastic uit de keel van het kind verwijderden. Het meisje overleed echter enkele uren later in het Sophia Kinderzie kenhuis. ST. WILLEBRORD „Ik dacht rond een uur of zeven, ik ga een pilsje pakken op het Europees kampioenschap van onze Christ", vertelde gisteravond een dolverheug- rie vader Van der Smissen, die een rotsvast vertrouwen ln de capaciteiten van zijn zoon moet hebben want op het moment dat hij zijn feestpilsje dronk wist hij nog niet of zijn zoon die titel Inderdaad zon grijpen. Het vertrouwen van vader Van der Smissen werd niet be schaamd, want de M-jarige rorder versloeg in een adembenemende finale de wereldkampioen bandstoten Ludo Dielis in zijn speciali teit en pakte door deze pres tatie de Europese titel. Tot grote vreugde van het talrij ke publiek in Granada dat Van der Smlssen tot zijn fa voriet had verkozen. De wedstrijd van RBC te gen Emmen is voor de Roo- sendalers) vrij dramatisch ver lopen. RBC, dat bij winst landskampioen was geweest, werd kansloos met 31 ver slagen. De ploeg van Ver munt, die ts uitgespeeld, is nu afhankelijk van het resul taat van Rood Wit A tegen Emmen. Wint de Amster damse formatie dan komen de drie ploegen weer gelijk. Emmen heeft echter aan een gelijk spel genoeg. De overgang van trainer (Velsweller naar Barcelona heeft voor de nodige op schudding in Miinehenglaa- bach gezorgd. De leiding van de Duitse club gedroeg zich erg naar tegenover Weiswel- ler die door zijn spelers ln bescherming werd genomen. Overigens wordt Dettmar Cramer, die nu bij Bayern München traint, de nieuwe trainer van de Borussen. Er wordt gefluisterd dat Rinus Michels de taak van Cramer ftlj Bayern zal overnemen. Weisweiler (Van onze correspondent) WESTDORFE Tuurke Notté, de oudste Inwoner van de gemeente Sas van Gent, is zaterdag in het bejaardentehuis 't Veriaet te Westdorpe 103 jaar geworden. Bij deze gelegen heid kreeg T' e van burgemeester drs. W. Dusarduijn, hon derd kleine en drie grote sigaren. De verjaardag van Tuurke werd door heel wat inwoners van Westdorpe en uiteraard door de inwoners van 't Ver iaet meegevierd. Begonnen werd met een door emeritus- pastoor Modde van Philippine opgedragen mis, die ook door burgemeester W. Dusarduijn, wethouder A. de Beleir en de heer G. Mechelink met hun eohtgenotes werd bijge woond. Na de mis werd Tuutike Notté in het restaurant van het bejaardentehuis overstelpt met gelukwensen. Ook kwam er weer een afvaardiging van de marechaussee. Toen hij honderd jaar werd had Tuurke namelijk gewenst dat de ma rechaussee hem zou komen fe liciteren. Dat gebeurde t.oen en vandaar dat de marechaussee ook ditmaal weer present was. Het bleef niet bij felicitaties alleen. De muziekvereniging Eikels worden Bomen bracht een serenade en van dr. C Boertien, commissaris der ko ningin, was er een gelukwens- telegram. Bovendien kreeg Tuurke een bloemstuk van de N.C.R.V. en via de radio werd hij ook gelukgewenst door Ba rend Barendse. LEIDEN (ANP) Bij een explosie op een motorkruiser in de Haarlemmer trekvaart in Leiden is zondagochtend een 18-jarig meisje levensgevaar lijk gewond. Zij werd met derdegraads brandwonden overgebracht naar het zieken huis in Beverwijk, dat gespe cialiseerd is in de behandeling van brandwonden. De ontploffing ontstond door kortsluiting in de bedrading van de scheepsmotor. De von ken sloegen over naar twee butagasflessen, die vervolgens explodeerden. Vijf van de in totaal zeven passagiers aan boord van het motorjacht wer den licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN "Het moet in Nederland nu maar eens uit zijn dat confessionele minder heden ontwikkelingen blokke ren, omdat zij er geen behoefte aan hebben. De dwang van de gekwetste minderheid die te gen verruiming van abortus is, die niets naast het huwelijk wil, die stelselmatig neen roept als het gaat om de be vrijding van het individu uit de wereld van dogma's en voorgekookte zekerheden, heeft lang genoeg geduurd. Het ls onduldbaar dat één groep van de bevolking ande ren oplegt te leven zoals zij dat voor zichzelf verkiezen, zeker nu het omgekeerde niet gebeurt noch dreigt te gebeu ren. Aldus voorzilter inr. Max Rood zaterdagmorgen in zijn openingstoespraak on het tweejaarlijks congres ln Eind hoven van het Humanistisch Verbond. Hij sprak over de humanisering van (1e samenle ving. Van de kant van de nolitieke partiien zei hij in déze nauwelijks iets te ver wachten. omdat 7li in de prak tijk aan korte-termiin-oplos- singen de voorkeur geven ho ven hun iange-termiin-vlsies. Als voorbeeld werd door hem genoemd de zowel van VVD- 7 itl e als van PvdA-ziide ge steende niaatreo-ei van de re gering begin dit jaar om mil jarden iu de economie te pom- nen om de groei weer on gang te brengen. En dat tegen de achtergrond van bet levensbe langrijke nrobleem van de economische groei, van de nverlevinffsnroblematiek- Zondag op het middaguur werd aan de sehrliver Simon Car- miggelf officieel de "Dr. J.P. van Praag"-uriis uitgereikt. (Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Met de arrestatie van R.B. in Leeuwarden is ook de bom aanslag op het Bergse post kantoor opgelost. B. werd ge arresteerd in Heerenveen, na dat het plaatsen van een bom ill Leeuu arden bopiinaker B. noodlottig was geworden. Bekend werd- nog wel dat B. ten tijde van de aanslag op het Bergse postkantoor in Ber gen op Zoom woonachtig was. De aanslag in Bergen op Zooin verwekte destijds niet zoveel opzien omdat de bommelding in de nachtelijke uren plaats vond. De Bergse bom kwaim niet tot ontploffing omdat het ontstekingsmechanisme ont brak. BONN (AP) De West- dtiitse minister van defensie Georg Leber heeft hier gister avond in een televisie-inter view doen doorschemeren dat de bondsrepubliek er niet bijster veel voor voelt toe te geven aan liet verzoek van de V.S. meer uit te gaan geven aan de landsverdediging, en gezegd dat de NAVO beter meer kan gaan doen tot stan daardisering van het militaire materieel. Hij zei <Ut naar aanleiding van het verzoek van de Ame rikaanse minister van defensie James Schlesinger dat de Eu ropese NAV O-landen, opdat gelijke voet wordt gehouden met de militaire sterkte der communistische landen, 3 a 5 procent meer gingen besteden aan hun verdediging. (Van onze redactie binnenland) BERGEN Op verschillen de aspergevelden in de Noornd- limburgse gemeente Bergen zijn in de nacht van zaterdag op zondag weer clandestiene aspergestekers in actie ge weest. Voor zover kan worden nagegaan gaat het. om enkele honderden kilo's. Het komt de laatste dagen hei-haaldelijk voor in Noord-Limburg, dat as perges gestoken worden door lieden, die op deze vruchten des velris geen recht hebben. (Van onze correspondent). LONDEN De Britse rege ring is naar verluidt van plan een einde te maken aan de bedrijvigheid van de radiopi raat Mi Amigo. Het sehip (274 ton) Ugt momenteel in de monding van de Theems voor anker nabij de Knock Sands, op een punt ongeveer 30 kilo meter van Clacton en Margate, in het Engelse graafsehap Keilt: Om de Belgische en Neder landse overheid een vrienden dienst te bewijzen, heeft de Britse politie een uitvoerig rapport opgemaakt over het radioscliip, waarvan het jaar lijks inkomen 5V< miljoen gul den zou bedragen. Dit rapport werd bestudeerd op het minis terie van Binnenlandse Zaken in Londen en vervolgens door gezonden aan de officier van justitie voor geheel Engeland, van wie de definitieve beslis sing Inzake gerechtelijke ver volging afhangt. Politiemannen graafschap Essex van hel hebben de boten bezocht, die het radio- schip bevoorraden, en de be manning ondervraagd. Plaatse lijke handelaren, die leverin gen doen aan de Mi Amigo, kregen eveneens bezoek van de politie. In Engeland is het wettelijk verboden radiopira ten te helpen of ze te steunen door middel van betaalde pu bliciteit-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1