an: 03S1 Vandaag nieuwe haring Johciri Cruyff weg bij Barcelona Vandaag FC Twente machteloos Gala Koffie Omgeving Gentse haven bedekt met ijzererts ONTVOERING VAN AMERIKANEN EN NEDERLANDSE IN TANZANIA J» Socialisten boycotten Portugese regeringscoalitie Mgr. Bluyssen: Samen zoeken naar opvolger kardinaal Alfrink Linkse regerings partijen proberen breuk op justitie nog te voorkomen ind \UJDE IDERS jenwoordiging OMGEVING iPPIJ ZEELAND VOLGENS COR KOSTER: nu Nederlandse oplichter in België veroordeeld I ervice! r ?aracalla Ltd. Michels Verbod P.y.d.A. bezorgd zóóó'n Mee^ Van Astt contra Glastra v. Loon Scli aef ei- na ar Goes en Ter neuzen KRTTÏEK Middel ontdekt lec;eii kaalheid Kind (PA) tuigje gestikt escpert jubileert legebied Amstel, laf Born, incl. BTW besten" B.V. lel. 01170-2255. 1 sturen naar: f drijf Dictus. >3127. tkker. Nijver- 508-14960. |ij£ Lemmens Burg. Freij- 11650-37355. vachtingen 0.000 netto p.m. pAPPij brengt fantastisch derlandse markt, waarvan irt or miljoenen wordt omgezet, i of personen als alleenver- jreda en omgeving. In slaat leveren en de incasso's te [topers. moeten 53.000.- in id kunnen stellen en onmld- L iM plichtingen aan: 1171, Amsterdam. Geboden wordt o.m. Salaris en overige arbeidsvoorwaarden volgens C.A.O. Reiskostenvergoeding tussen woonplaats en Vlissingen Reisfaciliteiten bij buitenlandse vakanties Stoomvaart Mij. Zeeland, Hoek van Holland, Voortmeijer. pen voor passagier'- Lwcteur: Dr. W. A.J.M. Harkx jLyvedacteur: L Leijendekker I jedactie- en administratie-adres: I.„«-straat 9. Terneuzen. tel. (01150) DONDERDAG 22 MEI 1975 79 20 l.^nummer 1114111 [u geversmaalschappij De Stem B.V. I Heerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De eerste I nieuwe haring is onderweg pair de vaste wal. De Sch 54 I jrancLsca" van rederij W. nn der Zwan uit Schevenin- I heeft gemeld 65 kantjes haring gevangen te hebben, pe Sch 54 is onderweg naar huis en hoopt donderdagavond ij de haven van Scheveningen jan te komen. NOORDZEE Aan boord van de Monica ook de Sch 108 „De Onderneming II" van rederij Comelis Vrolijk met schipper Jaaip Bal en de KW 81 „Hendrika Johanna" van rederij Kennemerland met schipper Barend van Rossum hebben met elk ongeveer 80 kantjes van de Engelse kust koers gezet naar Nederland. Beide schepen kunnen donder dag tegen de avond aankomen. De vissers geven „De Onder neming II" de beste kans de haringrace te winnen: het is één van de snelste trawlers van de Nederlandse vissers vloot. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM-BARCE LONA Volgens Cor Cos- ter, schoonvader van Johan Cruyff en optredend als diens manager, is het uitge sloten dat Nederlands meest in het oog lopende voetballer zijn contract met FC. Barce lona zal verlengen. Het Spaanse dagblad „Diario de Barcelona" meldde dezer da gen dat Johan Cruyff door Barcelona vijfjarig contract zou zijn aangeboden tegen een jaarsalaris van on geveer 800.000 gulden. De heer Coster meent te weten dat Cruyff zeker niet op dit aanbod zal ingaan en na het uitdienen van zijn contract dat aan het eind van liet volgend seizoen afloopt naar een andere club zal overgaan- Zoals de zaken nu liggen, zal dat geen Neder landse vereniging worden. Cruyff wil namelijk alleen zaken doen via zijn schoon vader, wiens bureau Inter Football niet door de K.N.V.B. als bemiddelend or gaan wordt erkend. Rinus Michels ontkent dat hij trainer wordt van Schal- ke '04. fn Barcelona ver klaarde Michels dat er tussen hem en de club uit Gelsen- kirchen geen directe contac ten zijn geweest. „Het be richt", stelde Michels, „moet ik op dit moment ontken nen". Het bestuur van Schalkc •04 wilde nog geen commen taar geven. Zeker is dat een dezer dagen een delegatie naa Barcelona reist om te onderhandelen met Michels. Bij de Duitsers is evenwel Max Merkel favoriet. Merkel vraagt echter tussen de 10.000 en 15.000 gulden in de maand en dat vindt de West- duitse club toch erg veel. SOARES SPEELT HET HARD (Van onze redactie buitenland) LISSABON/DEN HAAG De twee socialistische minis- Iers in de Portugese regering hebben woensdag besloten coalitie te boycotten uit protest tegen de sluiting van het blad Republica. Dit blad was een van Portugals laatste kranten die niet I door da communisten werden beheerd. Dit wordt in socialis- 1 tische kringen in Lissabon vernomen. Het besluit geeft nieuw lotilsel aan een snel gestegen politieke crisis die de laatste dagen heeft geleid tot ver scheidene spoedbijeenkomsten op topniveau. De crisis kan volgens diplomaten een fundi mentele invloed hebben op de toekomst van de Portugese re volutie. Volgens de kringen heb ben de socialistische leider Mario Soares, minister zonder portefeuille, en minister van justitie Francisco Salgado Zen- onderling afgesproken geen BUIEN Wisselend bewolkt. Hier en daar een bui. Meer wind. Iets koeler. STAD en streek Illegale vuilstort in kanaalzone. Pagina 3 Onderwijswinkel in Terneuzen. Pagina 5 binnen- en buitenland Vierde ronde Nederlond- Suriname in juni in Den Haag. Pagina 17 Philips ontkent omkoping in Bolivië. Pagina 19 Beroepsgoederenvervoer pessimistisch. Pagina 21 RADIO en televisie De Zonnebloem starl weer met actie HaAen-5. Pagina 27 merijntje Glastrap van Loon kriigen. kabinetsbijeenkomsten meer bij te wonen tot het geschiJ over Republica is opgelost en de publicatie van het blad kan worden hervat. Beide minis ters zouden een ontmoeting hebben gehad met president Da Costa Gomes, om de situa tie te bespreken. Er zou een afspraak zijn gemaakt voor een tweede ontmoeting. De so cialisten spelen de kwestie zo hard, omdat zij geen aantas ting dulden van de democrati sche vrijheden zoals beloofd in het programma van do Bewe- jui de Seiijdkrachten In kringen van de centrum linkse partij van de Volksde^ moeraten (PPD) wordt gezegd dat de twee ministers van de ze partij voorlopig de kabi netsbijeenkomsten nog bijwo nen, maar men maakt zich wel ernstig zorgen over de situatie. De enige andere partijen die in het kabinet zijn vertegen woordigd de communisten en hun bondgenoten in de Portugese democratische be weging blijven de kabinets bijeenkomsten ook bijwonen. Kringen die nauwe oanden onderhouden met de regering in Lissabon weten te melden dat de militaire revolutionaire raad, het opperste beleidsor gaan in Portugal, blij een is geroepen ter bespreking van de mogelijkheid alle politieke partijen te verbieden, maar de gedelegeerden zouden zeer te rughoudend staan tegenover een dergelijke maatregel. Een dergelijk verbod zou eveneens gelden voor de communisti sche partij maar enige van haar aanhangers zouden bij af kondiging van het verbod als onafbankelijken in de regering blijven, aldus de kringen. Het dagelijks bestuur van de PvdA volgt met de aller grootste zorg de ontwikkeling in Portugal, aldus blijkt uit een woensdagmiddag uitgege ven verklaring. De bezett'ng van het socialistische dagblad Republica door leden van de Portugese communistische par tij en het verschijningsverbod van de krant opgelegd door de revolutionaire raad van de strijdkrachten beschouwt het PvdA-bestuur aks een onaan vaardbare aantasting van de democratische vrijheid. Het ziet er een poging in de demo- eratisch-socialistische partij van Portugal buitenspel te zet ten. Het dagelijks bestuur van de PvdA is van mening, dat de ontwikkeling van de demo cratie in Portugal in een ui terst kritieke fase is geko men. Het optreden van de Portugese communistische par tij en het MFA doet volgens het bestuur vermoeden, dat de democratische vrijheden in Portugal zeer bedreigd wor den. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken Ernesto Melo Antunes is woensdag middag in Den Haag aangeko men voor een officieel werk bezoek. De Portugese minister zal donderdag besprekingen voeren met de Nederla ïdse minister van Buitenlandse Za ken mr. M. van der Stoel. Ock zal hij bezoeken brengen aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Minister Antunes arriveerde uil Bonn Vrijdag reist hij door naar Brussel. Heynckes scoort zijn derde goal tegen FC Twente en brengt Borussia Mönchen Glad- bach op 4—0. Een droef kijkende doelman Gross kijkt de bal wanhopig na. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE FC Twente heeft zijn supporters danig te leurgesteld. De Enschedese formatie, die al eerder de Ne derlandse beker aan F C Den Haag verloor moest lijdzaam toezien dat Borussia Mönchen Gladbach de UEFA-cup via een eclatante 51 zege naar Duitsland haalde. Reeds na tien minuten keek FC Twente door doelpunten vzu Simonson en Heynckes tegel een 20 achterstand aan. Tien minuten na rust was het opnieuw Heynckes die FC Twente op een hopeloze 30 ach terstand zette. Heynckes schreef ook het vierde doelpunt op zijn naam. Daarna mocht Epi Drost iets terugdoen maar Simonsen vergrootte de marge via een strafschop uiteindelijk toch nog tot vier doelpunten. (Zie ook onze sportpagina's) (ADVERTENTIE) van Niemeyer, pak 250 gram (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH Bij het regelen van de opvolging van kardi naai Alfrink moet men trachten onheil te voorkomen zoals dat bij vorige benoemingen is ontstaan. Dit zegt mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, in een interview in liet bisdom blad ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum. De opvolging van kardinaal Alfrink acht de bisschop van Den Bosch „een uitzonderlijke belangrijke zaak" omdat de aartsbisschop van Utrecht in feite de primaat van de Ne derlandse kerkprovincie is. Hij acht het vair groot belang dat het kapittel van het aarts bisdom Utrecht, de Nederland se bisschopppen, de nuntius en de Romeinse congregatie voor de bisschoppen goed met el- kaai- in ovenleg treden. Ver warring en teleurstelling die ontstonden bij vorige benoe mingen, „toen allerlei ver wachtingen ten slotte de bo dem werden ingeslagen", zou den kunnen worden voorko men als bij elkaar wordt afge- stast in welke lijn de opvolger gekozen zou moeten woa-den, zo meent mgr. Bluyssen. 27e jaargang No. 7662 c (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Don Uyl staal morgen voor een nieuwe krachtproef. Hij zal in de wekelijkse vergadering van de ministerraad moeten bemiddelen in het conflict tussen minister Van Agt en diens staatssecretaris Glastra van Loon. (Van onze correspondent) GENT Voor de correctie neie rechtbank van Gent is gisteren de Nederlander H. V. D. uit Leiden wegens flessc- trekkerij veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 3000 franks hoete. Onder de naam van baron Huib van Scherpen sse en met als beroep art lik, hij zich in ziekenhuizen te Gent, Antwer pen en Brussel laten introdu ceren. Ook van verkopers van waardevolle schilderijen wist hij het vertrouwen te winnen. Hij bestelde zeer kostbare doeken op naam van zoge naamde kennissen, die hij over de bestelling in het on- gwisse liet. Zijn grootste stunt harldp hij uit bij een autohan delaar uit de streek van Gent. Deze kreeg een telefonische oproep van de Nederlander om hem in een Gents ziekenhuis te komen ophalen- ,.M in assis tent heeft mijn mooie wagen aan diggelen gereden. Ik iieb dringend een nieuwe nodig. Het mag de duurste zijn", zo zei hij. Na een proefrit nodig de de pseudo-arts de hande laar uit voor een etentje, zei daarna dat hij zijn chequeboek was vergeten en liet de han delaar betalen. Bij de levering van de wagen zou alles wel geregeld worden. Zo ver is het echter nooit gekomen. Baron van Scherpenisse vertrok naar Nederland en moest bij ver stek worden veroordeeld. TERNEUZEN Op vrijdag 13 juni maakt staatssecretaris Jan Schaetfer van Volkshuis vesting een tournee door Zee land. Hij gaat in Terneuzen en Goes besprekingen met de ge meenten voeren over proble men rond de stadssahering en stadsvernieuwing, 's Morgens komt de staatssecretaris naar Goes. Hij blijft daar tot half een. 's Middags gaat hij naar Terneuzen waar hij van half drie tot vier uur besprekingen voert over rehabilitatie van de Terneuzense binnenstad. De KVP-minister van Justi tie heeft zijn D'66-staatssecre- taris namelijk onomwonden gesteld voor de keuze: buigen of barsten. Buigen betekent in dit geval het aanbieden van openlijke excuses aan de mi nister. Barsten betekent het aftreden van de staatssecreta ris. Gisteravond heeft D'66 frac tieleider Terlouw over de af faire een gesprek gevoerd me: minister Van Agt. Hij heeft de bewindsman van Justitie na mens de drie linkse regering spartijen voorgehouden, dat men de in deze kring de hou ding van de minister sterk overtrokken vindt. De heer Terlouw ziet in ieder gevai in de uitlatingen van zijn partij genoot Glastra van Loon geen aanleiding om het heengaan van de staatssecretaris te ei sen. Wel geeft men ook bij D'66 toe, dat de uitlatingen van prof. Glastra van Loon niet erg tactvol zijn geweest Dat heeft de staatssecretaris inmiddels zelf ook toegegeven Alles te zamen genomen zat men de politieke situatie ror.d deze affaire gisteravond in Den Haag iets minder zwar ln dan aan het eind van de middag. In de kring van de PvdA verwachtte men met stelligheid, dat alsnog een compromis zou kunnen wor den bereikt. In een tweetal vraagge sprekken resp. voor de te levisie e„ voor een weekblad heeft prof. Glastra van Loon de vorige week scherpe kritiek geoefend op de ambte lijke topleider van zijn depar tement. Hij deed dat tijdens een buitenlandse reis van rrr nister Van Agt, die formeei verantwoordelijk is voor hef ambtelijk functioneren van bet departement. De staatssecreta ris had dus in feite kriti'k geoefend op het beleid van zijn minister. Volgens het gel dende staatsrecht moet de staatssecretaris in zo'n geval voor de minister wijken. Minister Van Agt heeft niet bet onmiddellijke aftreden van de staatssecretaris ge eist Hij heeft hem de gele genheid willen geven, zijn openlijke kritiek ook in bet openbaar te herroepen. Dat heeft He heer Glastra var (ADVERTENTIE) O Een Fins wetenschappelijk team heeft na een onder zoek van tien jaar een middel ontdekt, dat haar wortels als het ware tot nieuw leven wekt. Bij 70% van de proefper sonen is nieuwe haargroei verkregen. Het middel is thans onder de naam BIOSCAL bij apotheken. drogisterijen c-n kappers verkrijgbaar. Indien gebruikt in combi natie met Bioscal speciaal shampoo werkt het prepa raat in vele gevallen reeds na 5 tot 10 weken. Inl. Postbus 11-10, Den Haag. Loon gisteren zeer ten dele gedaan tijdens een toesprauK voor de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij zei daar dat hij zijn kritiek op bepaalde topambtenare„ betreurde, doch de zakelijke inhoud van wat ik heb gezegd, hield bij staan de. Naar in KVP-kringen ver luidt, vindt minister Van Agt deze poging tot rechtzetting volstrekt onvoldoende. Hij zal dan ook morgen tijdens de vergadering van de minister raad het volle pond eisen. De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer. dr. Kruisinga, had de minister vandaag' een aantal mondelin ge vragen willen stellen over de affaire Glastra van Lo.-n. Op verzoek van kamervoorzit ter dr. Vondeling heeft hij de ze vragen opgeschort tot de volgende week om de minis terraad morgen de gelegenheid te geven zich over de zaak te beraden. Intussen heeft het. Eerste Kamerlid mr. Piket (CHU) tisteren wel een aantal schriftelijke vragen over deze kwestie tot de regering ge richt. GENT Indisch ijzererts, dat in de haven van Gent werd gelost door installaties van de Compagnie Beige de Manutention is gisteren door een sterke wind weggedreven en bedekte straten, gebouwen en voorraden van in de buurt liggende bedrijven. Hoewel de schade gisteren moeilijk te schatten was werden bedragen genoemd van enkele miljoenen franks. Het zwaarst gedupeerd zijn de eigenaars van enkele hout bedrijven en ran een firma waar zeshonderd nieuwe auto's werden bedekt met de laaig rode stof. Het stof drong bo vendien door tot in de motors van de wagens. De houtbedrijven vrezen dat het aangetaste hout niet meer voor de oorspronkelijke be stemming kan worden ge bruikt- Een woordvoerder van de Compagnie Beige de Manu tention betwistte dat het stof zou invreten op metaal en hout. Hij tilde niet zo zwaar aan het ongeval en wees op een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Eén ge brek aan voorzorgsmaatregelen werd echter ook als een moge lijke oorzaak genoemd. (ADVERTENTIE) I (Van onze redactie binnenland) SCHUNDEL De Hé-jari ge Jurgen Lammers uit Schijndel is woensdagmorgen in zijn tuigje in bed gestikt DAR ES SALAAM (Reuter Veertig zwaar gewapende en geüniformeerde mannen, die op jacht waren naar de Engelse anthropologe Jane Goodall, hebben een afgelegen kamp met o nderzoekers aan de oever van het Tanganjika- mecr overvallen en drie Ame rikaanse en een Nederlandse studente ontvoerd, aldus een bekendmaking van de Tanza- niaanse regering. Volgens de Nederlandse ambassade in Dar es Salaam is de Nederlandse studente Emily van Zinnicq Bergmann, die aan de Stanford- universiteit studeert. De mannen waren met twee mo torboten maandagavond tegen middernacht bij het kamp in tiet oerwoud geland. Zij eisten van de bewakers, naar de ver blijven van ongeveer 3(1 stu denten te worden gebracht die een studie maken van liet ge drag van chimpansees en bavi anen. De mannen waren met ma chinegeweren gewapend en wildea vooral Jane Goodall hebben, die de afgelopen tien jaren onder de apen heeft ge woond en gewerkt en als de beste kenster van de chimpan sees wordt beschouwd. Zij was echter al ontsnapt en in plaats van haar vertrok ken de overvallers met twee Amerikaanse meisjes, een Amerikaanse student en het Nederlands meisje. Het ineicent blijkt de rege ring van Tanzania en diploma ten in verlegenheid gebracht te hebben. Volgens onbeves tigde berichten waren de overvallers uit Zaire afkom stig Vermoed woj-clt dat de mannen lid zijn van het Sim- baleger, dat bestaal uit voor malige aanhangers van de ver moorde Kongolese leider Pa trice Loemoemba. De regering van Tanzania heeft meege deeld dat zij aan Zaire, Boe- roendi, Zambia en Rwanda, die aan bet meer grenzen, ge vraagd heeft te helpen met het opsporen van de overval lers. >1 deze week één van onze speciale aanbiedingen ^National Kompakt K.T.V. 46 cm. 110°quintrix in-line beeldbuis met zichtbare magicline afstemming slechts 36,5 cm. diep. Adviesprijs 1998.-Expert jubileumprijs BREDA TECHNICA NOVA KLOETINGE r COLUN MIDDELBURG DE LICHTBRON OOSTERHOUT TECHNICA NOVA TILBURG VAN HELFTEREN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1