ers daar iinflicl socialisten- communisten icrder toegespitst Vandaag WIJZIGINGSVOORSTEL OPIUMWET Minder straf voor gebruik Twee Chinezen gedood bij schietpartij softdrugs Suez- kanaal Bezit van Italiaanse lires aan banden IWild-west in Chinees gokhuis bent u al lid van deWD? rfie Twente- Borussia direct op t.v. WEGVERVOER OP MIDDEN-OOSTEN DEEESIN HANDEN ZWARTRIJDERS Zieke moeder met drie kinderen smokkelde 80 kg hasjiesj kiikned.l 'tls er nu tijd voor tV PORTUGAL TOERISTEN KUNNEN IN MOEILIJKHEDEN KOMEN Onderofficieren* Dronken rijden mag ambtenaar niet dubbel duperen Werkweek van 41 uur winkel personeel detailh andel CIA wilde in 1961 Castro vermoorden HARD DRUGS RISICO'S Overleg in Paramaribo verloopt nog steeds stroef Sluiting van Tilburgse betonfabriek 20.20, 30 sledestofzuiger Itronic is een bijkans Jnogen 800 W. Schrikt u niet los, elektronisch regelen |j het object. Dat betekent ■Is van het object ■kleding enz.). Ir uit. Altijd automatisch goed. yed, geel is fout It door voetje op knopje :eld. met voetknop schakelen naar ekking. lorstel. Twee meter lange irs als klein cadeautje.' lü» L-fCteur Dr. W. A.J. M. Harkx I ;ivfcdacteur; L. Leijendekker jjjrtie- en administratie-adres: Kastraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 2(1 (snnmnmer 1114111 -eversmaatschappjj De Stem fl.V. WOENSDAG 21 MEI 1975 VRIJE ZEEUW Kiiersti'aat 16, Breda. 27e jaargang No. 7661 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De sluiting op last van de Portugese rege ling van het laatste belangrijke dagblad in Lissabon dat liet ouder communistische controle staat, heeft de strijd ■lussen socialisten in Portugal verder aangescherpt. Sen paar duizend proteste Wen drongen gisteravond imen bij de verzegelde bu- van het avondblad „Re- iblica" terwijl de socialisti- partij een spoedt» j een- bmst hield ter bespreking i de situatie. „Als wij hier Ireriiezen is het slechts een fcrestie van tijd voordat de pimanisten de volledige con- role uitoefenen. Wij kunnen hierbij niet neerleggen", seen socialistische leider. I De controverse ontstond in de overwegend commu- itisehe typografen maandag brobeerden de hoofdredacteur jan Republics en zijn socialis- jeoriënteerde redactie te Irijven. De hoofdredacteur te vertrekken en |rerd in zijn bureau opgeslo- en. De regering doorbrak de I t en evacueerde in de ochtend de aanwezige Employe's in pantserwagens en ral die tijdelijke sluiting van OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking. Later opklaringen. Aanwakke rende wind. Middagtemperaturen rond 15 graden. stad en streek Vlaketunnel concurrent Zeelandbrug? Pagina 3 binnen- en buitenland Kissinger en Gromiko praten over tijdje ver- der- Pagina 9 Informeren, motiveren en mobiliseren op de Emancipade. Pagina 1T kieine stem Puzzelen en knutselen. Pagina 12 sport Voetbalstaking in Pagina 15 Italië. radio en televisie Het gaat niet meer zo v'ot wet de klassieke muziekzender. Pagina merijntje j5'8 Italiaanse voetbal- ers dsden er toch al "'fit veel aan. het blad. Dit in afwachting van een gerechtelijke uit spraak. Hiertegen hebben de socialisten tot vannacht fel ge protesteerd- Zwaar bewapende militairen hebben een cordon rond het gebouw gelegd. In een ander deel van de stad hielden militairen een demon stratie in het oog van de ver boden Maoistische groepering MRPP. die protesteerde tegen de militairen en de communis tische partij, die zij ervan be- schuldiijgde een nieuwe dicta tuur te vestigen. Het zijn deze problemen die de beweging van de strijd krachten (MFA) maandag heeft besproken en niet de interne militaire problemen. Gevreesd werd in Portugal dat deze besprekingen een scheu ring teweeg zouden brengen binnen de MFA. In een communique na afr loop van de MFA-vergade ring werd de MRPP gebrandmerkt als een „scheurmakende en contrarevolutionaire groep". Verder zijn een revolutionaire rechtbank en een gekozen mi litaire jury ingesteld voor de berechting van de oud-leden van de geheime dienst (PIDE en de deelnemers aan de rechtse staatsgreep van maart j.l. Ook keurde de assemblee een werkdocument goed waar in vorming van directe banden tussen strijdkrachten en volks- organisaties aan de basis worden aanbevolen, hetgeen gezien wordt a-ls een eerste stap naar omzeiling van de politieke partijen. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De tweede finalewedstrijd in de strijd om de UEFA-beker (Europa Cup 3) tussen FC Twente en het Duitse Borussia Mönchen- Gladbach wordt vanavond rechtstreeks via de tv uitge zonden- De wedstrijd begint om 18.00 uur in Enschede. De uitzending is via Nederland 1. Het eerste duel eindigde in 0—0. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Nederlandse toeristen naar Italië kunnen ernstig gedupeerd worden door nieuwe deviezenvoor- scliriften in Italië. Men kan in grote moeilijkheden komen wanneer men het land binnen komt of verlaat met meer dan 35.000 lires (in Italiaanse munt ongeveer 150,- gulden) op zak. De douane is zelfs gerechtigd het bedrag te con fisqueren. De Nederlandse ambassade in Rome heeft dan ook via het ministerie van Buitenlandse Zaken gewaarschuwd, omdat blijkt dat vele Nederlanders hier niets van afweten en ook de Italiaanse douane niet waarschuwt. Italië heeft de maatregel ge nomen in strijd tegen illegale kapitaaltransacties. De Neder landse autoriteiten raden de reizigers aan met niet meer dan 35.000 lire het land bin nen te komen. In Italië kan men dan het vreemde geld omwisselen in Italiaans geld Wel is verstandig zo voegt men er op het ministerie van Buitenlandse Zaken er aan toe. telkens bij het wisselen een bonnetje te vragen en dit goed te bewaren. Voor men Italië verlaat doet men er weer goed aan liet overtollige Italiaanse geld tegen buiten lands geld om te wisselen. Wordt men met teveel geld aan de grens aangetroffen, dan kan via een in het Itali aans geschreven request ge probeerd worden het geld te rug te krijgen. De Nederland se ambassade in Rome is be reid hierbij te helpen, maar zo zegt men in Den Haag. „De ambassade staat in Rome en de moeilijkheden doen zich voornamelijk voor aan de grens". (Van onze redactie binnenland) LUNTEREN Wanneer een overtreding wegens dronken rijden een minister niet zijn loopbaan kost dan mag dat lot evenmin lagere overheidsdie naren treffen. Gebeurt dat toch dan is daf een onrecht vaardige zaak. Dat betoogde voorzitter G.E. Baas van de nationale christen onder officieren vereniging (NCOOV) dinsdag op de jaar vergadering van zijn organisa tie in Lunteren. Baas wil zo snel mogelijk met de regering over deze zaak gaan praten om te bereiken dat alsnog aan diverse slachtoffers die in hun carrière zijn geschaad recht wordt gedaan". (Zie ook pag. 10) DE 21-JARIG-E Duitse militair Michael Dörr uit Wertheim bij Frankfort is dinsdagmiddag bij het parachutespringen ais cursist bij het para-opleidings centrum Texel-Spa bij het neerkomen om het leven geko men, doordat zijn hoofdpaira- chiute niet openging en hij de fout maakte zijn reservepara- ch-ute los te koppelen van het harnas. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Een hevige schietpartij niet als inzet de hegemonie in de Chinese gokwereld van Amsterdam heeft gistermiddag aan twee Chinezen het leven gekost. Enkele andere Chinezen liepen levensgevaarlijke verwon dingen op. Het gokhuis annex restau rant, waar de schietpartij zich voordeed was begin maart ook in het nieuws toen de 49- jarige Chinese eigenaar Mon Chung werd neergeknald op het moment dat hij uit zijn auto stapte. De dader van deze moordaanslag is nooit ge pakt. Een onbekend aantal Chine zen moet volgens de politie gistermiddag een gewapende aanval hebben uitgevoerd op ongeveer 40 in het gokhuis aanwezige landgenoten. Met messen zwaaiend en schietend drongen zij aan de achterzijde het pand binnen, terwijl vluchtende aanwezigen aan de DEN HAAG Voor het winkelpersoneel werkzaam in de detailhandel en dat niet reeds onder een cao valt, wordt met ingang van 1 juni de werkweek van eenenveertig en een kwart uur ingevoerd en een vakantie van achttien da gen voor hen die op 1 juni 1975 al een jaar in dienst zijn. Van 1 juni af bouwt iedere werknemer in de detailhandel vakantierechten van twintig dagen op die in het algemeen dan irn het volgende jaar, 1976, kunnen worden opgenomen. Jeugdige werknemers tot en met achttien jaar hebben reeds recht op twintig dagen vakantie. voorzijde in de armen van de andere aanvallers Hepen. Toevallig bevonden zich op dat moment twee rechercheurs van de Amsterdamse politie in een kantoortje in het pand, die zich met getrokken revolver tussen de schietende Chinezen waagden, maar het bloedver gieten niet konden verhinde ren. Wel sloegen zij snel alarm. Een van de doden viel op straat. Een ooggetuige ver klaarde dat hij een ongeveer 16-jarige jongen uit het gok huis zag rennen met een mes nog in de rug. De knaap kwam echter niet ver want iemand schoot heim een kogel in de rug. Onder de goktafel trof men na afloop van liet tumult een dode Ohinees, die door het hoofd was geschoten. Overal verspreid in het pa lagen drie pistolen en acht messen. Ook werd 60 gram heroïne aangetroffen. Twee gewonde Chinezen verkeren momenteel nog in levensge vaar. Zij hebben meerdere ko gel wonden. De politie arres teerde in totaal 26 Chinezen, onder wie de leiders van het gokhuis. Na de moord op de restau rant-eigenaar van enkele maanden geleden heeft zijn weduwe de zaak verkocht aan twee andere Chinezen, bekend Twee politieagenten met getrokken pistolen houden het Chinese gokhuis in de gaten tijdens de schietpartij. onder de namen Sam en Fan- Tussen dit tweetall bestond al enige tijd een gespannen ver houding. Fan wilde Sam de zaak uitdrijven. Op de avond vap tweede pinksterdag waar schuwde die Nederlandse por tier van het gokhuis de politie omd'at er een hooglopende ru zie dreigde. Volgens de portier zou er een overval van andere Chinezen dreigen. Toen de po litie arriveerde was de zaak vrijwel leeg. De sfeer bleef echter gespannen. De uitbar sting kwam gistermiddag. WASHINGTON (DPA) De Rockefeller-commLssie heeft bewijzen ontvangen dat de CIA in 1961 in samenwer king met de maffia, premier Fidel Castro van Cuba heeft willen vermoorden. Do New York Times en het persbureau UPI zeiden giste ren dit van leden van de oom missie vernomen te hebben. Het is niet duidelijk of de maffia inderdaad getracht heeft de moord uit te voeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het in bezit hebben van maximaal 30 gram aan softdrugs (hasj, marihuana of hars) zal in de toekomst slechts gestraft worden met ten hoogste een maand hech tenis of een geldboete tot 500,-. Dit staat te lezen in het ontwerp tot wijziging van de opiumwet uit 1928, dat giste ren door de ministers Vorrink (Volksgezondheid) en Van Agt (Justitie) aan de Ttveede Kamer is aangeboden. In het nieuwe wetsontwerp stellen de bewindslieden voor om in de opiumwet een duide lijk onderscheid te gaan ma ken lussen ug: met „onaan vaardbare risico's" (de zgn. hard drugs, zoals opium, he roïne en amfetamine) en de hennep, en harsprodukten. Het in bezit hebben, ver vaardigen en binnenslands verhandelen van soft drugs zal aanzienlijk minder bestraft worden dan voorheen. De maximum-gevangenisstraf hiervan zal verminderd wor den van vier tot twee jaar. Alleen voor de internationale handel in soft drugs blijft de maximum straf vier jaar hech tenis. Het in bezit hebben van een hoeveelheid, minder dan 30 gram zal te allen tijde wor den beschouwd ais „bezit voor eigen gebruik". Volgens de memorie van toelichting bij de wetswijzi ging is de regering overigens van mening, dat gebruik en bezit voor eigen gebruik van soft drugs helemaal niet meer strafbaar zou moeten zijn. Met het oog op verdragen die in 1961 met andere Europese lan den zijn gesloten ter bestrij ding van het druggebruik is deze visie echter voorlopig nog niet te realiseren. In tegenstelling tot. de ver mindering van straffen voor het bezitten en verhandelen van soft drugs, zal in de nieu we opiumwet vooa- het bezit en de handel in hard drugs een aanzienlijk zwaardere strafmaat worden gehanteerd. De maximale straf voor inter nationale handel in dergelijke produlkten wordt 12 jam1, ter wijl nationale handel met maximaal 8 jaar hechtenis kan worden bestraft. Het in bezit hebben van hard drugs voor eigen gebruik zal echter, als het een zeer geringe hoeveel heid betreft, met een jaar ge vangenisstraf of f 500.- boete worden bestraft. In de memorie van toelich ting staat tevens, dat er een netwerk van hulpverleningsin stanties voor druggebruikers moet worden geschapen, ter wijl tevens de voorlichting over de risico's van drugge bruik verbeterd en uitgebreid moet worden. Met het oog op deze beide aspecten zal een wetenschappelijk onderzoek in gang worden gezet. Tenslotte stellen de bewindslieden, dat Nederland met alle middelen steun zal blijven verlenen aan de internationale bestrijding van de illegale handel in „drugs met onaanvaardbare ri sico's". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Zwartrijders, die zonder vergunning een ge deelte van het Nederlandse wegvervoer op het Midden- Oosten onderhouden zijn oor zaak van nogal wat moeilijk heden. Dit heeft de voorzitter van de stichting Nederlandse In ternationale Wegvervoer Orga nisatie (NIWO), de beer D. Hooykaas, gezegd op een pers conferentie die voorafging aan de jaarvergadering van ver gunninghouders van de NIWO, die vandaag i,n Den Haag wordt gehouden. Tussenpersonen zouden de vervoersopdrachten geven aar. met-vergunninghouders, die slechts in het bezit zijn van de hoogstnodige papieren. Het vervoer op het Midden-Oosten wordt als nieuwe, hoewel klei ne, afzetmogelijkheid gezien nu het er niet al te rooskleu rig uitziet voor het Nederland se grensoverschrijdende be- roepsgoederenverkeer. Uit het jaarverslag van de NIWO blijkt, dat ondanks de toege nomen omvang van het grens overschrijdende beroepsgoe derenvervoer van vorig jaar de groei terugloopt. In de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen hebben transportondernemingen ge dreigd de grens met Neder land, België en Duitsland te blokkeren als hun eis voor be lastinggelijkheid in de Europe se gemeenschap niet wordt in gewilligd. 'Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft een 38-jarige vrouw uit India aangehouden, die met drie van haar zes kinderen uit New Delhi naar Nederland was gevlogen in een poging 80 kg. hasj ons land binnen te smokkelen. Wendy T.L. werd volgens haar verklaring als koerierster ge bruikt door een Amerikaan in New Delhi, die haar voor haar smokkeltocht een vorstelijke beloning in uitzicht had ge steld. De kinderen waren resp. ne gen. vijf en twee jaar oud. De twee oudsten hielpen haar bij het verslepen van de drie kof fers, de beauty case en de handtas, waarin de grote partij hasj werd vervoerd. Na haar aanhouding deelde de vrouw mee, dat zc ziek was. Een dokter constateerde inderdaad ope„ tuberculose. Ze werd terstond in een Am sterdams ziekenhuis opgeno men, terwijl haar kinderen werden ondergebracht in een kindertehuis in Haarlem Vandaag beginnen we met een serie van drie repor tages die onze corres pondent Frans Wijnands schreef in verband met de heropening van het Suez-kanaal op 5 juni. Wijnands beschrijft de woelige historie van de ze voor de hele wereld belangrijke vaarweg, hij licht de politieke achter gronden toe en legt van daag, in het eerste arti kel, op pag. 13, uit hoe op dit moment de situa tie is aan de oevers van het Suez-kanaa], waar in de laatste oorlog tussen Israël en Egypte de frontlinie lag. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO De juiste vaststelling van het Surinaam se grondbezit na de onafhan kelijkheid in november van dit jaar vormde gisteren het belangrijkste agendapunt tij dens het overleg in Paramari bo tussen Suriname, de Neder landse Antillen en Neder land. Nadat, de voorgaande dagen alleen tussen Suriname en Ne derland was overlegd, nam gisteren voor het eerst de An tilliaanse premier Juanch Evertz aan de vergadering deel. Na twee uur vroeg de Suri naamse delegatie gisteren om een schorsing. Waarnemers hij de conferentie zijn van me ning dat Suriname met de ve le schorsingen, die het aan vroeg premier Den Uyl in tijdnood wilde brengen wat in het voordeel van Suriname zou kunnen werken. Den Uyl maakte gisteren bekend, dat hij vandaag naar Nederland wilde terugkeren. Gisteravond om 21.30 uur Nederlandse tijd werd de ver gadering hervat- De ministers van Verkeer van de drie rijks delen begonnen toen ook weer aan hun overleg over de nieu we luchtvaartovereenkomst. Daarnaast moest na de grens- besprekingen nog worden ge sproken over de toelatingsre geling en de ontwikkelings hulp Na afloop van eerdere gesprekken over ontwikke lingshulp zei de Surinaamse minister van opbouw drs. M. Cambridge, dat Suriname meer prijs stelt op kwalitatie ve dan op kwantitatieve hulp. Minister Prorak verklaarde dat hij er geen bezwaar tegen had, een mondelinge verklaring, dat Nederland bereid is na tien tot vijftien jaar ontwikke lingshulp bijstand wil blijven geven, op schrift te stellen. TILBURG (ANP) De be tonfabriek in Tilburg van de Hollandse Industrie voor Be tonelementen wordt gesloten. Reden van de sluitig van de fabriek waar 80 man werken is volgens de directie onderbe zetting. Een onlangs ingesteld onder zoek naar mogelijkheden tot behoud van de fabriek heeft geen oplossing gebracht. Voor een belangrijk deel van de werknemers is er de mogelijkheid om verder te werken in de HIBE fabriek in Utrecht. In overleg met de vakbonden worden er regelin gen getroffen voor die werk nemers die niet voor over plaatsing in aanmerking ko men, aldus een mededeling van de directie van de HIBE BV. (ADVERTENTIE) uur hans wiegel antwoordnr. '1877 Den Haag (geen postzegel) tel. 070-614121

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1