kleintj1 dagblad voor zuidwest-nederland :t «TEREN 1975:725.000 ITENIANDSE BEZOEKERS Spanning stijgt in Portugal Surinaamse oppositie praat met regering Van Hanegem schiet „krom" door gat in linkerschoen Dolle vaars ongenode gast op familiefeestje DE STEM Tien doden in weeken d verkeer It- istratief [ER plaats voor IEÜRS Vandaag in Oslo vreest actie Baader- Meinhofgroep OLIEPRIJS IN HERFST OMHOOG Lijk gevonden op strand bij Ritthem >RST" 'ORD B.V. iGE :R ertus Magnus" en JWKUNDE: NIEK: COMMUNISTEN NEMEN" KRANT SOCIALISTEN „OVER" Warmterèeord voor OM FRONT TE SLUITEN Russische lenle Vier kinderen dood bij ontploffing in Frankrijk COMPLOT Ernstig trein ongeluk in India Duitsers geloven: y J Sjah: 35.000, SCHADE IN STATIG GENTS HERENHUIS ZATERDAG 17 McJ \0fU gyqh -2ö'h (mensen ie toet een c -.n.hlll - «aliewroenhute-aan-huisln gebast laten weten, dal ZeeuwschA \/v^e ?e>fci4AA/W Dinsdag 20 mei 1975 115e jaargang no. EDITIE VOOR ZEELAND iCTEUR, DR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HUL^I - OOSTERHOUt - ROOSEND AAI - TERNEUZEN T de prejeKtensfeer aamste taak krijgen het bn. opdrachtgevers en ag-Utrechl-Apeldoom- heid en ervaring met de I hem de nodige steun lis, uiteraard het gel F'in en kinderen te Breda oma MBA, alsmede enige linistratieve terrein. |k van leeftijd en ervaring. ies te richten aan de Direk- Postbus 740, Breda nieuwe stijl, met behulp van fem maken van nieuwe en ge- i modern bedrijf toestel 1, of s avonds jn aan bovengenoemde vacatures: lest. (2e of te gr) (2e of 1e gr I St. (2e of 1e gr 11 lest.'2e of 1 e gr Nj NIV 29 lest ;unde 7 lest (2e of 1e gr.) j electro 3 |r prakt, of 3 jr. praktijk s of 1 e gr(tijdelijk aange-1 chool. voor U T O i een onzer verslaggevers) terneuzen-roosen- IjAL Tijdens het pink- jlirneekeinde hebben naar i schatting van het Natio- Bureau voor Toerisme p 10 buitenlanders een be- jgk aan ons land gebracht, lorij jaar Pinksteren bedroeg |l aantal 750.000, maar het Pf»rd staat tot nu toe nog voor het pinksterweek- „ide van 1972, toen 800.000 êeristen ons land bezochten- De stroom (van vooral blitse) toeristen wrong zich Lleravond nog over volle we ten richting huis. De ver- lersgroep van de rijkspolitie f West-Brabant zei dat het jtlcker druk was. Vanaf onge veer vier uur gdstermidd.ig tot in het begin van de avond ontstonden er op verschillende wegen files, vooral op de rijksweg tussen Etten eu Roosendaal en op rijksweg 27 nabij de Keizersveerbrug. De zonnige tweede pinkster dag heeft voor Zeeland het weekeinde nog goed gemaakt. Zeeland is bepaald niet over spoeld door toeristen. Het middelmatige weer van zater dag (en de tv-uitzending van een voetbalwedstrijd) en pinksterzondag was hiervan wel de hoofdoorzaak. Maar al bij al was er voor campinghou ders en anderen die hun brood verdienen in de toeristenin dustrie geen reden tot onte vredenheid. fn andere delen van ons land ts het verkeersaanbod gisteren vrij ruim geweest, al hebben al te grote opstoppin gen zich niet voorgedaan. De belangstelling van de buiten landse bezoekers was overdui delijk gericht op de kust en Amsterdam, alsmede de wa tersportgebieden. Dit heeft er toe geleid dat de Randstad op zaterdag en zondag nagenoeg volgeboekt was De Duitsers waren traditiegetrouw zeer sterk vertegenwoordigd onder de buitenlandse bezoekers. Na hen volgden op zeer ruime afstand in de Bondsrepubliek wonende geallieerde militairen en gastarbeiders, Britten, Scandinavians. Fransen, Bel gen en Zwitsers. Een eivolle parkeerplaats en een drukke speeltuin bij het Dolfinarium in Harderwijk; Pinksteren 1975. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Duizenden verontwaardigde Portugese socialisten onder wie hun leider Mario Soares hebben zich gisteravond verzameld bij de kantoren van het socialisti sche dagblad „Republica" dat eerder op de dag door com munistische drukkers was bezet en ook redactioneel was „overgenomen". Gewapende parachutisten verhinderden de menigte het gebouw te bestormen. I)eze hernieuwde dreiging vau een confrontatie tussen communisten eu socialisten deed zich voor terwijl tie 240 militaire leiders van hel land in speciale vergadering bijeen waren. Volgens militaire kringen tn Lissabon zal deze bijeenkomst leiden tot een splitsing in de beweging van de strijdkrach ten (MFA), waarin tot dusver zowel gematigde als radicale elementen verenigd zijn. De meest linkse vleugel van de MFA wil zich ontdoen van al le partijvetes en verder zonder burgers regeren, In het discussiestuk dat de deelnemers is voorgelegd wordt gezegd dat het leger bereid is de verkiezingsuitslag van 25 april te negeren. Bij die verkiezingen voor een algemene grondwetgevende vergadering spraken de kiezers zich met overweldi gende meerderheid uit voor de gematigde partijen. Het dis cussiestuk wendt zich ondanks deze verkiezingsuitslag geheel af van de parlementaire demo cratie en stelt zich een maat schappij voor waarin er divec- zonnig Droog en zonnig. Matige n.o.-wind. Temperaturen tussen '3 en 18 graden. stad en streek bestolen jacht vastge lopen. Pagina 3 binnen- en buitenland Harde taal van Schlesinger. Pagina 5 radio en televisie Minder voetbal op Belgische t.v f Pagina 15 MERIJNTJE Paramaribo-. töb-overi overleg (Van onze redactie buitenland) OSLO Naar aanleiding van een tip van Interpol dat leden van de Westduitse anar chistische Baader-Meinhof. groep van plan zouden zijn een actie in Oslo uit te voeren, is de bewaking van de ambas sades van Zweden en West- Duitsland in die stad vanaf zaterdagmiddag met tientallen gewapende politiemannen ver sterkt. De bewakers hebben machinepistolen en honden bij zich. Intussen vierden duizendden Noren in de straten van de hoofdstad de onafhankelijk heidsdag. Volgens Interpol zou de actie morgen moeten plaatsvinden. MOSKOU (RTR) De Pravda heeft bevestigd wat de Moskovieten al dagenlang zei den: de lente dit jaar is de heetste van de afgelopen eeuw in het Europese deel van de Sovjet-Unie- Het is al de derde week van een hittegolf met temperatu ren rond de 30 graden, dat is ze-s tot zeven graden boven normaal in deze tijd van het jaar. De temperatuur is net iets beneden het record van alle tijden, aldus de Pavda, maar in geen 100 jaar is het in de lente zo langdurig zo warm geweest. IN Belfast zijn gisteren vijf republikeinse gevangenen on der een regen van politieko gels ontsnapt uit het gebouw van de rechtbank. Zi.i behoor den tot een groep van 55 ge vangenen. die kort tevoren in een oantserkooi uit de gevan genis aan de Crumlin Road naar de rechtbank waren I overgebracht. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO De Vere nigde Hindoestaanse (opposi tie) Partij (VHP) heeft een voor gisteren uitgeschreven massabetoging in Paramaribo uitgesteld en is met andere oppositiepartijen, regering en vakbondsvertegenwoordigers akkoord gegaan over een serie besprekingen die deze week een eensluidender uit gangspunt voor de onafhanke- lijkheidsonderhandelingen met Nederland zouden moeten op leveren De Vh)3 is het oneens met de manier waarop deze onder handelingen van regeringswe ge worden gevoerd. Daarnaast verlangt zij in de te schrijven nieuwe grondwet garanties voor de rechten van de mens en democratische grondbegin selen. De partij had aan deze eisen kracht willen bijzetten tijdens een massale betoging in het. centrum van de Suri naamse hoofdstad. Men is echter akkoord gegaan met besprekingen die erop gericht zijn om ten opzichte van Ne derland een meer gesloten front te kunnen maken. Het overleg in Paramaribo tussen de Nederlandse delega tie onder leiding van premier Den Uyl en de Surinaamse regering was vannacht nog steeds niet hervat, nadat eer gisteren een daig was uitgeval len omdat Den Uy] en zijn Surinaamse collega Arron door tropische regenbuien niet in Paramaribo konden komen. De Surinaamse ministerraad was nog in overieg gisteravond- Het gesprek gaat vooral over de hoeveelheid ontwikke lingshulp die Suriname na zijn onafhankelijkheid in novem ber nog van Nederland zal krijgen. De Nederlandse rege ring is bereid in totaal drie miljard gulden uit te trekken. Arron is duidelijk teleurge steld over dit aanbpd. Hij had zes miljard gevraagd. In de nacht van zondag op maandag brandden in Parama ribo twee overheidsgebouwen af. Gedacht wordt in beide gevallen aan brandstichting. BREST (AFP) In de Franse havenstad Brest in Bretaigne zijn maandag vier kinderen om het leven gekomen bij een ontploffing in een kazemat uit de eerste wereldoorlog. De ontploffing was zo hevig dat een van de kinderen op vijftig meter afstand van de kazemat terechtkwam op het dak van een tien meter hoog gebouw. te banden bestaan tussen MFA en de arbeiders in een ..brede massa beweging" Volgens sommige militaire kringen slaat ook president Da Costa Gomes, een voorstander van een democratie naar wes ters parlementair model, onder druk van de meest linkse MFA-vleugel. Maar meer ge matigde officieren zouden zich in et voetstoots bii een eventu ele afzetting van Da 'Costa Go- mes neerleggen. Het persbu reau AP meldde vannacht zelfs dat er „in plaats van neuzen nu tanks werden ge teld". Het persbureau had dit vernomen van militaire zegs lieden. In een door de Portugese nationale radio omgeroepen communiqué hebben militairen van een linkse artillerie-een heid verklaard dat zij een uit gebreid contra-revolutionair complot hebben ontdekt. In een verklaring van de militai re veiligheidsstrijdkrachten werd gezegd dat meer dan 20 militairen en burgers al zijn gearresteerd. In het communiqué van de artillerie-eenheid wordt mel ding gemaakt van infiltratie van de samenzweerders in enige militaire eenheden. Bui tenlandse agente,, Éouden bii het complot betrokken zijn. Militairen hebben later in de lucht geschoten en traangas gebruikt om een menigte ma oïsten te verspreiden die pro beerden de overdracht te ver ijdelen van de gearresteerden aan de militaire politie. Eerder hadden de maoïsten al gede monstreerd voor de Ameri kaanse ambassade. Deze beto ging was georganiseerd door de MRPP. een beweging die was uitgesloten van de verkie zingen en later ook werd ver boden. NEW DELHI (RTR-UPI) Op een onbewaakte overweg in het westen van India is een vrachtauto gegrepen door een overvolle exprestrein. Het persbureau Press Trust of In dia berichtte dat gevreesd wferd dat er ongeveer zestig doden waren. Alle slachtoffers zaten in de vrachtwagen en waren bruiloftsgasten. Zondagmorgen vroeg zijn op 70 kilometer ten oosten van Oaxaca in Mexico vierenveer tig inzittenden van een over volle autobus gedood en zes tien ernstig gewond toen de bus van een berweg raakte en in een 250 meter diep ravijn stortte. (Van onze sportredactie) FRANKFURT Wim van Hanegem vormde na afloop van de revanche-wedstrijd tegen Duitsland weer eens een hoofdstuk apart. Van Hanegem, <lie zich verras send positie' uitliet over het Nederlands elftal en de bondscoach en over zijn jeugdige medesjielers in het bijzonder: „Jantje Peters heeft een formidabele partij gespeeld en ook Adrie van Kraay vond Ik goed", had weinig goeds over voor zijn Duitse collega's en vooral voor de Zwitserse scheids rechter. Van deze Zwitserse Ilunger- Buehler werd in de woorden van Van Hanegem niets heel gelaten. De Kromme die de hele wedstri d met de bij zonder zwak leidende Hunger Buehler aan de stok heeft gehad, voortdurend met hem discussieerde en hiervoor tenslotte ook de gele kaart kreeg gepresenteerd, zei dat de manier va» fluiten van de Zwitser hem tijdens de wed strijd mateloos had geïrri teerd. maar dal hij achteraf bezien toch wel kon lachen om 's mans knullige presta ties. „Die. m nier van lopen alleen al van die man", aldus Van Hanegem, „hij leek net een drachtige koe uit de Zwitserse bergen waar hij vandaan komt. Hij stond steeds 40 meter van de bal af". Van Hanegem, die de Zwit ser de hele wedstrijd heeft lopen provoceren, stond op het moment dat Suurbier een gele kaart kreeg op de rand van uit hel veld gestuurd te worden. Van Hanegem voeg de op dat moment de onge lukkige Hunger Buehler toe dat hij best een stapel kaar ten bij zich zou willen heb ben als hij en dat hij er in dat geval een aan hem zou uitdelen. Hunger Buehler vond echter een rode kaart in een jubileumduel iets te ver gaan. hoewel hij na af loop in de stemming was om er alsnog een aan Van Hane gem uit te delen. De Kromme had namelijk de wedstrijdbal te pakken ge kregen en de Zwitserse scheidsrechter wilde die maar al te graag hebben. Van Hanegem deed daarom net alsof hij de bal naar Hunger Buehler wilde gooien die in de vanghouding ging staan. Met een schijnbewe- deponeerde Van Hane gem echter de bal in het net van een van de ballenjon- gens en zwaaide vervolgens vriendelijk naar Hunger Bu ehler die woederid de kleed kamers opzocht. Van Hangegem heeft trou wens de Duitse collega's ook verbaasd omdat hij met een gat in zijn befaamde linker schoen speelde. „Dat doe ik altijd", zei hij tegen VVimmer die hem hierop attent maak te- „Ik voel me lekker met deze schoenen", aldus Van Hanegem. ,.Er zit een gat in waar je gemakkelijk vier vingers door kunt steken, injjn hele teen steekt er door heen. De Duitsers verkeren nu in de vaste veronderstel ling dat Van Hanegem aiui het gat in zijn schoen zijn „kromme" schoten dankt, want het was tenslotte met zijn linkervoet dat hij zijn geweldige fraaie treffer scoorde. Overigens voelde Van Hanegem zich enigszins schuldig aan de treffer van de Duitsers. „Toen Seel die voorzet gaf en VVimmer op sprong gaf ik hem een pun ter onder zijn kont. Hierdoor kreeg Hij echter nog meer vaart dan hij al had en ging zijn kopstoot er nog veel harder in". Van Hanegem heeft uitgehaald voor de gelijkmaker. (Van onze redactie buitenland) NEW VORK Komende herfst zullen de olieprijzen weer omhoog gaan. Dit heeft de sjah van Perzië aangekon digd in een vraaggesprek met liet Amerikaanse televisiestati on NBC. Al, gevolg van de internationale inflatie, de on zekere toestand van de wereld economie en de waardever mindering van de Amerikaan se dollar is de koopkracht van de Arabische landen het afge lopen jaar met 35 procent ver minderd en dat maakt een volgende olieprijsverlioging noodzakelijk, zo zei de Perzi sche monarch. Het definitieve besluit over de prijsverhoging wordt in september genomen op een conferentie van de OPEC (de Organisatie van Olie-export landen). Volgen» de sjah zijn de klachten van de westerse we reld over een te hoge olieprijs niet logisch. (Van onze verslaggevers) TILBURG In het dtukke weekeindeverkeer zijn voor zover gisteravond bekend tien mensen om het leven ge komen. Drie meisjes verdron ken (in Rosmalen, Valberg en Amstelveen). De 19-jarige bromfietser tl. Maas uit Dongen is zondag morgen in Tilburg bij een ver keersongeluk omgekomen. De man stak plotseling de Don- gense weg over, waar hij werd aangereden door een passerende auto. Kort na aan komst in een ziekenhuis in Til burg is de Dongenaar aan zijn opgelopen verwondingen over leden. Zaterdagmiddag sloeg op rijksweg 265 ter hoogte van Berkel-Enschot een personen wagen door nog onbekende oorzaak over de kop. De 27- jarige bestuurder Mohammed Benlardi werd daarbij zo ern stig gewond dat hij enkele lu'en later in het St.-Elisa- (Van onze correspondent) GENT Een dolle vaars die op de Gentse veemarkt ontsnapt was heeft op tweede pinksterdag ecu familiefeest op een onvoorstelbare wijze in het honderd doen lopen. Het dier was een statig herenhuis in de Vlaanderenstraat in liet volle centrum van Gent bin- nengekonieu. Toen het in pa niek geraakte heeft het zeker voor een half miljoen belgi- sche franks schade aange richt. Het familiefeest, waar een dertigtal gasten verwacht wer den was gistermorgen nauwe lijks begonnen toen de onge node gast binnenkwam. Hij kon dat doen omdat de voordeur nog open storud ten behoeve van de laatkomers. Ondertus sen was in de rijkelijk geor namenteerde salons de recep tie volop aan de gang en ston den de tafels vol met glazen champagne. De eigenaar van het ont snapte rund zat het dier dicht op de hielen Hij wou het uit de gang van de woning drij ven en was daartoe langs de achterzijde in het pand bin nengekomen. Zo kwam hij de vaars tegemoet- Met de slachtbank voor ogen moest hef rund een uiterste ontsnap pingspoging hebben aange wend. Het beukte de eiken deuren van de eetkamer in waar alle bestek voor het feestmaal roeds stond opge steld, liep er tafels en stoelen omver en drong vervolgens door in de salon en deed er de verschrikte familie vluchten. Glazenkasten werden omver gegooid en wandkleden met bloed van het intussen gewond geraakte die' besmeurd. Een ware ravage werd het want op de koop toe liet het rund hier en daar nog een pak drek ach ter. Uiteindelijk kon men het dier toch overmeesteren maar niet voordat een enorme schade was aangericht bethsziekenhuis in Tilburg overleed. De tweede inzitten de, het 14-jarige meisje P.B.. werd ernstig gewond in hef- zelfde ziekenhuis opgenomen. Zondagavond is de 18-jarige P. van Korven uit Hilvaren- beek bij het oversteken van een voorrangswag in Hooge- en Lage Mierde door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. De één-jariige Mario van Lierop uit Beek en Donk is in het ziekenhuis van Helmond pverleden aan de verwondin gen die hij eerder in zijn woonplaats had opgelopen.-Hij kwam toen door onbekende oorzaak onder de voorwielen van een rijdende winkel. Andere dodelijke verkeers ongevallen deden zich voor in Uitgeest, Wievingermeer, Nie- drop. Houten, Wijdewormer en Stein. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op het strandje Hij Ritthem (Vlissin- gen) werd zaterdagmorgen een lijk aangetroffen, waarvan de beide armen en een been ontbraken De rijkspolitie te water heeft de stoffelijke res ten in beslag enomen Voor onderzoek zijn ze overgebracht naar het mortua rium van de Noorderbegraaf plaats te Vlissingen. Volgens een tandarts die het gebit on derzocht heeft zou het een man. ouder dan 35 jaar be treffen

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1