IJsselmeerpoldersde grootste ontspanningstuin van Nederland WFn BELGISCHE FRANCOPHONEN EN MEUBLEMENT WALLON Mirage in ruil voor toepassing taalwetten Cadillac brengt Compact DUURDER Pinksteren spraak verwarring en talenwonder Beloofde KERK Bandenpech Dit jaar geen nieuwe DAF GEZINSDAG IN HET HART VAN BRABANT Verbeterde motor binnenland buitenland Almere Hart van Braliant Startplaats Ook Chrysler gaat kleine auto bouwen Renault 30 TS komt in herfst In België 780 kilometer snelweg erbij I woordde, waarin een kinder- Juffrouw (full-time) gevraagd 1 werd. Hij kreeg de baan. WOENSDAG 14 MEI 197b Het koolzaad bloeit ook met Pinksteren nog in Flevoland. Vooral inde zuidwestelijke punt van de zuidelijke Usselineer- polders vormen de onafzienbare knalgele velden een unieke at tractie. Uniek, omdat het kool zaad in deze omvang van dui zenden hectaren natuurlijk een tijdelijke zaak is. Zodra het nieuwe land in cultuur wordt gebracht verdwijnt het kool zaad om plaats te maken voor andere, meer commerciële ge wassen. Vandaar dat met He melvaartsdag en het afgelopen weekeinde duizenden een kijkje zijn gaan nemen in Nederlands jongste landaanwinning. De toe loop heeft de Rijksdienst voorde IJsselmeerpolders (bij verkor ting KLIP genoemd) ertoe ge bracht ook dit pinksterwee- keind (zaterdag, zondag en maandag) de bedrijfschuur aan de Winkel weg weer voor infor matie open te houden tussen tien en vier uur. In die bedrijfs- schuur kan men kaartjes en fol ders krijgen en ook een paar mammoetiandbouwwerktuigen bezichtigen. Ze is hel gemakke lijkst te bereiken via de brug bij Nijkerk. Wie nu eenmaal toch naai het koolzaad rijdt, kan meieen de kans waarnemen om het ont staan van een stad te aanschou wen. In de eerste kern van Al mere is het grondwerk volop be zig en is een telefooncentrale in aanbouw. In augustus start m Almere-Haven de bouw van de eerste vijfhonderd woningen Als tegenstelling daarmee kan men twintig kilometer verderop in Lelystad gaan kijken hoe snel de toekomstige hoofdstad van Flevoland is gegroeid Tien jaar geleden lag daar nog een grool rietmoeras, een paar maanden terug werd er de vijftiendui zendste inwoner verwelkomd De RIJP mag dan een hoogst officieel lichaam zijn. hij beoe fent op een prettig zakelijke manier de public relations voor het hem toevertrouwde gebied. De RIJP wil de Nederlanders graag vertrouwd maken met de gedachte dal éen polder niet per se een wat kale, open tochtige vlakte behoeft te zijn Daarom beijvert hij zich Flevoland als een toeristische trekpleister te tonen, waar ruimte en rust niet alleen natuurlijkerwijs voor handen zijn, maar de aankle ding van het landschap door haar veelzijdigheid tot aie ont spanningsfunctie bijdragen. Dat Flevoland een ideaal oord voor watersporters en henge laars is. spreekt wel vanzelf door de aanwezigheid van twintig duizend hectare aan randmeren, het dubbele van de oppervlakte van alle Friese meren bij elkaar. Maar weinigen weten dat er al voor ruim zesduizend hectare bos is aangeplant, met het ac cent op het noordoostelijk deel van de polder Daarin wordt al druk gekampeerd op voortreffe lijk ingerichte terreinen Er zijn ook wandel- en fietsroutes uit gezet - naast de bijna driehon derd kilometei verkeersfietspa- den zijn er ook al honderd kilo meter aan toeristisch fietspad voorhanden En voor de auto mobilisten werden drie „polder- tnppertjes" samengesteld. Op de luchthaven Lelystad, waar heen Martinair laatst een deel van zijn bedrijf verplaatst, kun nen zweef- en sportvliegers te recht Natuurliefhebbers kun nen zich vermeien in de rijke vo gelstand. belangstellenden in oudheden mogen zich vergapen aan de archeologische vondsten in de bodem van de vroegere Zuiderzee, waaronder hele scheepswrakken en tenslotte is er de permanente landbouwma- mfestatie Flevohof bij Elburg. die voldoende stof biedt voor meer dan een dagje uit Waarlijk. ïr Lely heeft nim mer kunnen denken dat zijn ge esteskind nog eens de grootste recreatietuin van Nederland zou worden' Alle inlichtingen bij Rijksdienst voor de IJsselmeer polders, Smedinghuis, Lelystad. T 03200-92578 Op Ie en 2e pinksterdag heeft Streek VVV Hart van Brabant een toeristisch idee uitgewerkt voor het hele gezin. Er zijn in Nederland honderden toeristi sche autoroutes, maar de auto route die Streek VVV Hart van Brabant heeft uitgezet is niet het doel van de dag maar het middel om kennis te maken met de meest uitlopende recreatieve mogelijkheden die Midden- Brabant te bieden heeft. De route loopt langs een groot aan tal attractiepunten die zeer uit eenlopend van aard zijn. Om wat voorbeelden te noe men de route gaat langs een karting centrum, een midget- golfbaan, maar ook langs een keramisch atelier, een klom penmakerij en een curiosahuis Natuurlijk loopt de route ook langs deBeekse Bergen, het Au- totron en de Efteling Hel hoog tepunt in de route is wellicht een bezoek aan het Vogelpark in Oisterwijk. gecombineerd met een huifkartocht van een uur Het wandelement is ook niet vergeten Het is natuurlijk een onmogelijkheid alle attracties te bezoeken, dat is ook niet de be doeling van Streek VW Hart van Brabant De duidelijke rou tebeschrijving (a 1,511) ver meldt steeds wanneer U langs een attractiepunt komt. wat U er vindt en wat het kost Juist het totale gezin staal centraal De kinderen worden niet vergeten Gedurende de periode dat men noodgedwongen in de auto zit, dienen de kinderen hun ogen goed de kost te geven Voor hen is in de tocht een puzzelelement ingebouwd. Het goede ant woordformulier dingt mee naar een aantal prijzen. Een andere bijzonderheid is dat de toeristische rondrit op verschillende punten op de route begonnen kan worden en men niet onnodig naar één startpunt behoeft te reizen. Op grond hiervan is het wel licht verstandig te weten wat uw dichtsbijzijnde startpunt is, waar u de routebeschrijving kunt verkrijgen. Startpunt 1 BP Autorette Kempenbaan, Kempenbaan 35 Tilburg (op de weg Tilburg- Hilvarenbeek) Dit startpunt adviseren wij voor de deelne mers uit Tilburg en omgeving Startpunt 2 Vrije Pomp A van Esch, Schoolstraat 46, Moergestel Dit startpunt is ide aal voor de deelnemers vanaf de richting Eindhoven (afslag Moergestel) Startpunt 3: Hotel-restaurant Royal, Raadhuisplein 13, Dru- nen, wij adviseren dit startpunt voor de deelnemers vanaf Den Bosch, Arnhem en Nijmegen. Startpunt 4: Karting Cen trum, St.-Josephstraat 135a Dongen Dit startpunt is voor de deelnemers uit Zeeland, Zuid- Hoiland. Breda en Utrecht (af slag Vianen nemen richting Breda, afslaan bij Oosterhout- Dongen). Wanneer u nadere informatie wenst, kunt u contact opnemen met Streek VVV Hart van Bra bant, Spoorlaan 440 (tel 013- 436131) Op le en 2e pinkster dag is Streek VVV Hart van Brabant ook de gehele dag tele fonisch te bereiken in zijn Rij dend Informatiekantoor van 9.30-17 00 uur Tel 04242-4086 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De taaiperi kelen tussen Vlamingen en Franstalige taaiextremisten van het FDF (Front der Francophonen) in Brussel zijn weer volop actueel ge worden, nu de Brusselse ge meente Etterbeek onder lei ding van FDF-burgemeester Defosset in zijn gemeente huis een loket voor Vlamin gen heeft gereserveerd in na volging van de gemeente Schaarbeek. Ingevolge de Belgische taalwetten dienen Vlamingen en Franstaligen in Brussel aan alle loketten gelijkelijk te worden behan deld. Bovendien heeft minister van binnenlandse zaken Michel gis teren een verzoek tot koning Boudewijn gericht om een soortgelijke lokettenregeling ten nadele van de Nederlandsta- ligen in de gemeente Vorst te vernietigen Tegen de regeling in Vorst kan van hogerhand wor den opgetreden omdat het hier een besluit van degemeenteraad van Vorst betreft dat door de koning kan worden vernietigd In Etterbeek schijnt niemand de daar voor de Vlamingen geno men discriminerende maatregel te hebben uitgevaardigd, noch de gemeenteraad, noch het ge meentebestuur Daarom is juri disch optreden onmogelijk, tot dat de gouverneur van de pro vincie Brabant heeft uitgemaakt wie de lokettenregeling heeft uitgeschreven. De Belgische re gering, een coalitie van anti socialistische partijen met even redig Nederlandstalige- en Franstalige deelname, durft weer niet op te treden omdat ze bang is voor politieke zelf moord. Toen burgemeester Nols van Schaarbeek een halt moest worden toegeroepen, gebruikte de Belgische premier Tinde- mans weliswaar duidelijke taal in het Belgische parlement, maar sedert die gedenkwaar dige uitspraak op 30 maart j.l zijn de loketten in Schaarbeek nog alti|d eentalig Frans of Ne derlands Zolang de Belgische regering bang is omwille van haar voortbestaan de chantage-politiek van de Brus selse taal partij FDF goed te keu ren. kunnen nog andere gemeen ten met een FDF-meerderheid en gesteund door de dwergpartij Rassemblement Wallon, die deel uitmaakt van de regeringscoali tie en onevenredig hoge eisen stelt en schijnbaar ingewilligd krijgt, tot de discriminerende lokettenregeling overgaan De regering heeft de vaste commis sie voor taaltoezicht gevraagd om een oplossing te zoeken maar deze commissie en de rege ring kaatsen elkaar het balletje steeds opnieuw toe. In de Belgische pers hebben drie vooraanstaande commenta toren van Het Laatste Nieuws. Het Belang van Limburg en Het Volk geéist dat de regering nu eens eindelijk moet ophouden met het lakse spelletje ping pong Vlaamse militante groe peringen zijn door de jongste provocaties in Vorst en Etter beek zodanig geprovoceerd dat ze opnieuw met betogingen en harde acties dreigen. De Volk sunie heeft alle Vlaamse poli tieke partijen opgeroepen om een afdoende oplossing voor de Vlaamse minderheid in Brussel af te dwingen, doch de Christe lijke Volkspartij van premier Tindemans blijft erop hameren dat de regering praktisch niet en de vaste commissie voor taaltoe zicht of de Raad van State alles kunnen oplossen ln Brussel be gint steeds meer de overtuiging te heersen dat de discnminatie-politiek van en kele FDF-burgemeesters in de Brusselse agglomeratie nu een reëel gevaar begint op te leveren voor het voortbestaan van de Be lgische regering Ook de taal moeilijkheden in de Voerstreek hebben al eens kabinetten doen struikelen Een politieke bij komstigheid bij dat alles is wel zeer verontrustend, speciaal tei illustratie van de mamei waarop besluitvorming in de re gering wordt beïnvloed Van de zijde van het FDF en het Ras semblement Wallon is namelijk in bedekte termen te verstaan gegeven dat een regenngsbe^h- sing ten gunste van de aanschaf dom Belgie van hei Franse ge vechtsvliegtuig de Mirage als opvolger van deSlarfightei wel licht op een soepeler houding van het FDF in delokettenkwes- tie in Schaarbeek en andere Brusselse gemeenten zou kun nen lelden Zie daar de manier waarop een taalextremistische minderheid als ze eenmaal een vinger in de regeringspap heeft, belangrijke politieke beslissin gen tracht te beïnvloeden Dat is op zijn zachtst gezegd politieke chantage, en zeker geen argu ment waarop bijvoorbeeld lan den als Nederland, Noorwegen en Denemarken hun keuze van de opvolger van de Starfighter zouden moeten mede baseren. De Cadillap Division van General Motors heeft een nieuwe com pacte personenwagen op de markt gebracht, de Seville, een vier- deurs sedan, die 69 cm korter is dan de andere Cadillacs. Kracht- bron is een 5,7 liter V-8 motor Het interieur is luxueus uitgevoerd en volgens de fabrikant is de Seville de eerste personenwagen die is uitgerust met de nieuwe lichtgewicht Delco freedomaccu waar van het water'nooit behoeft te worden aangevuld. Express service voor VW Audi - NSU Nederlandse VW- en Audi/NSU-dealers gaan bin nenkort een nieuw supersnel servicesysteem, de Express Service, invoeren Dit nieuwe systeem is bedoeld om kleine reparaties, controle- en on derhoudswerkzaamheden aan de auto snel te verrichten en wel zonder dal de klant een af spraak heeft gemaakt en met een minimum aan wachttijd ln totaal komen een 80-tal werkzaamheden en reparaties voor deze Express Service in aanmerking, zoals het wisse len van bougies, het uitvoeren van een CO-test. verversen van olie, controleren en afstellen van klepspeling, afstellen van remmen, schoonmaken van carburateur, spannen of ver vangen van ventrlatorriem, controleren van compressie en afstellen van koppelingsspe- Irng. Ook Chrysler is van plan over enkele jaren met een kleine personenwagen op de markt te komen, nadat in een eerder stadium zoWel Ford als General Motors hebben aan gekondigd dat zij werken aan de constructie van een kleine wagen. Tot nu toe heeft Chrys ler steeds stelling genomen tegen de produktie van een mim, maar als gevolg van de sterk toegenomen vraag heeft men de bakens verzet De Renault 30 TS die in maart werd geïntroduceerd zal in de herfst in ons land ver schijnen Zoals gemeld is dit de eerste wagen met een 6-cilinder motor van Renault, een 5-deurs sedan met grote achterklep, voorwielaand- njving, stuurbekrachtiging en veel veiligheidsvoorzieningen De wagen zal ongeveer 23 000 kosten. Renault heeft de prijzen van alle personenwagens, Ford die van de Escort en British Ley- land heeft enkele modellen in prijs verhoogd. De Renaults zijn gemiddeld vijf procent duurder geworden en het goedkoopste model, de R 4 Luxe kost nu 7888. Ford Ne derland heeft alle uitvoerin gen van de Escort met gemid deld bijna 4 procent verhoogd De 1100 Base kost nu 9680, de 1600 Sport f 12 998 De merken Mini, Austin en Morris van British Leyland zijn met gemiddeld 2,1 procent in prijs verhoogd De Mini 850 kost nu 6950, de Allegro 1100 f 8995, de Marina 1,3 coupé de luxe f 9550 en de Austin Maxi 12 695 De prijzen van MG. Triumph, Rover, Jaguar en Daimler zijn niet verhoogd België gaat vóór 1980 het net van autosnelwegen uitbreiden met 780 km. Met de bouw daarvan is een bedrag van 7 miljard gulden gemoeid Daarnaast zal België voor het gewone wegennel nog eens 4,2 miljard gulden uitgeven Op 1 januari van dit jaar omvatte het Belgische net van autos nelwegen 1014 km en dit jaar zullen daaraan 32 km worden toegevoegd Het gaat hierbij om een grote ring rond Brus sel, de ringen rond Gent en Kortrijk en aansluitingswe- gen Het 5-jarenplan tot 1980 omvat vooral het aansluiten op het net van autowegen van nog niet ontsloten gebieden en van de havens op het achterland. „Er komt dit jaar beslist geen nieuwe DAf. personenauto. Een nieuw mo- del zou overigens t.z.t. besi eens met Volvo kunnen wor den aangeduid. Die kans is m. ker niet onmogelijk en zelfs voor de hand liggend", aldus een woordvoerder van Volvo Car (zoals dc Van Doorne's Personenautofabriek DAf B.V. te Eindhoven sinds 1 mei heet). Voorlopig blijft echter de produktnaam voor de DAF personenwagen ongewijzigd. „Het is heslist niet zo dal hel bordje DAF is vervallen en dal daarvoor in de plaats Volvo k gekomen", aldus de woord voerder. Dé bedrijfswagendivisie DAF Trucks heeft overigens niets te maken met de over name van DAF Car door Volvo en de daaruit voortgevloeide naamswijziging ui Volvo Car De truck-divisie blijft ge in handen van DAF en leidt een volledig zelfstandig be staan De nieuwe personen wagen die dus dit jaar nog met komt, moet volgens geruchten een wagen zijn meteen 14l)0cc motoi die een topsnelheid van 150 km pei uur ontwikkelt en die zowel met een handge- schakelde als met de Vanuma' tic versnellingsbak zou wor den uitgerust Aanvankelijk is aangenomen dat de nieuwe wagen DAF 77 zou gaan heten maar dat ts nu dubieus gewor den. Volvo heeft enkele trucks (de F 86 en de N 7) uitgerust met een verbeterde motor die schonere uitlaatgassen produ ceert en een lager.geluidsni veau heeft De 6,7 liter motoi heeft een vermogen van 150 pk en een aantal onderdelen van de motor is uitwisselbaar met de bestaande componenten van de vroegere krachtbron Nleuwe onderdelen zijn o.a ci lwdervoertngen en -koppen, nokkenas en zuigers en het brandstofinspuitsysteem. leder feest heeft zijn eigen be elden. zijn eigen sfeer en zijn ei gen tijd Dat ligt soms aan he- jaargetijde, waarin het feest ge vierd wordl Zo hoort de stille winternarht bij hel kerstfeest. Ook gegevens uil de bijbelse verhalen spelen een rol In zijn paasverhaal zegt Marcus b.v. dat de zon nel op is, wanneer de vrouwen naar het graf gaan. Pa sen breng je dan ook onwille keurig in verband mei de lente zon, die opgaai over een prille voorjaarstuin. Pinksteren roept de gedachte op aan een vroege voormiddag in een drukke stad. Het is negen uur 's morgens. De winkeliers openen hun za ken De scholen en kantoren zijn net goed en wel begonnen Er gens in de stad is een groepje mensen bij elkaar zo maar in een of ander huis En dan gebe urt er iets De schrtjver van het pinksterverhaal in het Boek van de Handelingen heeft het er niet gemakkelijk mee Hij heeft moeite om de woorden te vin den Hel is een stormachtig ge beuren De mensen m het huis voelen zich opgenomen door een drijvende kracht, „alsof er een hevige wind opstak' Mensen zijn bij elkaar en opeens slaat de vlam erin ,.Er verscheen hun iets dat op vuur geleek en zich. in tongen ver deeld, op leder van hen neerzet te "Het slopende gevoel dat hel leven leeg en onvervuld blijft, verdwijnt Zij werden allen ver vuld, zegt de schrijver vervuld van heilige geest Ze gaan de straat op en vinden een taal die iedereen verstaat ledereen mensen afkomstig uit alle volke ren onder de hemel Parten. Me den, Elamieten, bewoners van Mesopotamië. Judea. Kappado- cië. Romeinen, Egyptenaren en Arabieren 1 Het kan je vergaan als deze vele pelgrims in Jeruzalem Je hebt het gevoel dat het hele ge beuren zich vlak voor je ogen af speelt Waaraan hebben we im mers meer behoefte dan aan een drijvende kracht, dte de zaak in beweging brengt, aan een vuur dat warmte en bezieling geeft als we ons in de kou voelen staan, aan een taal, die iedereen verstaat' En toch is het van de andere kant een vreemd gebeu ren Je staat er toch ook weer vei vandaan Je voelt je als die bui lenlandse pelgrims m Jerusa lem, waarvan het verhaal zegt ,.Ze wisten niet, wat ervan te denken en zeiden tot el kaar Wat zou dit betekenen?" De vraag is niet gemakkelijk Want je vraagt in feite „Wat kan dit voor mij betekenen'" Je zou deze vraag een kans moeten geven Maar blijkbaar hoeft hei met Je kunt die vraag n l ook op heel wat manieren wurgen Sommige toeschouwers op hel pinksterfeest doen dat volgens het verhaal op hun eigen maniei Ze gaan er bij voorbaat vanuit, dat het gebeuren geen betekenis heeft Ze zoeken alleen maai naar een verklaring ,,Ze zeiden spottend Ze zijn zich aan zoete wtjn te buiten gegaan Dat is een verklaring Er bestaan andere verklartn gen. die minder bot zijn Ze ge tuigen van een meer verfijnd ge voel voor godsdienstpsychologie of voor letterkundige vormge ving. Maar wezenlijk maakt het geen verschil Als je er alleen maar op uit bent een verhaal te verklaren, maak je het verhaal dood Je maakt je er meester van, je plaatst hel verhaal bui ten je Je bent niet alleen toe schouwer, maar je blijft ook langs de lijn staan En dat is nu juist niet de bedoeling De toe schouwers komen in net pink sterverhaal het veld op Ze gaan meedoen, - Als Petrus is uitgesproken is er geen houden meei aan „Die zijn woord aannamen lieten zich dopen, zodat op die dag onge veer drieduizend mensen zich aansloten Ze legden zich ern stig toe op de leer der apostelen, bleven trouw aan het gemeen schappelijk leven en ijverig in het breken van hel brood en in het gebed.. Allen die het geloof hadden aangenomen, waren eensgezind en bezaten alles ge meenschappelijk. ze waren ge woon hun bezittingen en goede ren te verkopen en die onder al len te verdelen naar ieders be hoefte Pinksteren vraagt blijkbaai met om toeschouwers, maar om deelnemers De vraag Wat zou dit betekenen?' moet een kans krijgen Het pinksterverhaal moet ons verhaal blijven, dat zich afspeelt tussen Babel en Je rusalem, tussen de stad van de spraakverwarring en de stad van het talenwonder Babe) en Jerusalem zijn blijkbaar twee menselijke mogelijkheden Of wel kapselen mensen zich in in hun toren van babel die iedere communicatie doodt, ofwel la ten ze zich bewegen hun huis te verlaten en de straat op te gaan om de gemeenschappelijke taal hel gemeenschappelijk gebeden het gemeenschappelijke brood te vinden We vuren allerlei vragen af op de bijbelse verhalen Waar stond de toren van Babel' Zijn er nog resten bewaard' In welke tijd werd hij gebouwd' ln welke straat gebeurde het pinkster- wonder' Hoe is de storm te ver klaren? Waar komen de vurige tongen vandaan' Het zijn be grijpelijke vragen, maar ze doen uiteindelijk niet terzake. In ie der geval had Pieter Bruegel nog geen last van zulke vragen Hij wist dat de toren van Babel al tijd in je eigen stad slaat In 1563 maakte hij zijn beroemde schil derij „De Torenbouw van Ba bel", waarvan in hei Time- Life-Book van Timothy Foote ovei Bruegel prachtige gedetail leerde reproducties te vinden zijn De toren van Babel wordt in een of andere Vlaamse haven- trijke kooplieden en reders in hun zelfbewuste streven naar rijkdom en praal Ze hadden ook niet veel tijd nodig om zichzelf in het bijbelverhaal te herken nen En wanneer het pinkstev- verhaal werd voorgelezen, voel den ze het contrast Babel was tegenwoordige tijd en daarom moest Pinksteren ook tegen woordige tijd zijn Het is niet toevallig dat het Pinkstergebeuren beschreven wordt als een gebeuren dat men sen eerdei overkomt dan als een gebeuren dat. mensen zelf op gang brengen De eerste chnsie- nen worden gedreven, zij raken bezield en vervuld van de Geest van Jezus Zo vormen ze een stad gebouwd Het zou Gent of Antwerpen kunnen zijn Op de achtergrond van de toren her ken je de sierlijke trapgevels uit de late Middeleeuwen Grote dikbuikige koopvaardijsche pen, de z g .kraecks'voeren het bouwmateriaal aan Hel wordt op lichters en vlotten overgeladen en omhooggesjord via windassen, die door tredmo lens worden aangedreven Alles ademt de laatmiddeleeuwse Vlaamse havenstad Bruegël leefde ineen tijd. toen de mensen hel symbool en de werkelijkheid nog als een een heid konden beleven Voor hen speelde de bouw van de toren van Babel zich af in Antwerpen of Gent Ze ontdekten zonder moeite de onbarmhartige maat schappijkritiek in hel schilderu van Bruegel Zij kendpn de scha schril contrast mei de toren bouwers die zich uitsloven en alle kaarten zetten op actie en prestatie Wie alleen oog heeft vooi zijn eigen prestaties, wie al leen lel op wal hij kan produce ren. en geen oog heeft voor wal hem overkomt, raak! vervreemd van hei leven, vervreemd van zichzelf vervreemd van de an der De dodelijke cirkel van teleurstelling en krampachtige zelfbevestiging si uit zien om hen heen De eerste christenen daai- enlegen laten zich omvallen. W brand zetten drijven, door ie» dat grotei en omval tendens dan zijzelf zijn En daal gebeurt hei Pinksteiwondei Mensen kome tot zichzelf Ze vatten moea Mensen komen tot elkaar de (Van onze Londense correspondent) I lONDEN - Het antieke ras I „n Engelse schoonmaaksters I A»l een tulband draagt en tus- I "en de dunne lippen een bran- I aende sigaret laai bungelen, is I„oed als uitgestorven. Er I htiiven niet veel vrouwen meer I „ver, die werkster willen spe- I jen. De vraag is groot, het aan- 1 bod gering. i Fnaelse schoonmaaksters I worden slecht betaald Dat is leen van de redenen waarom in I centraal Londen de schoon- I maakdiensten, die 's morgens I droeg troepen werksters naai r,arote kantoren sturen, I weinig blanke vrouwen meer lm diénst hebben Het zijn lid,na allemaal kleurlingen Bovendien is er een tendens .om schoonmaakwerk aan I mannen overte laten Inde tijd Ivan doe-het-zelversen het jaar I van de vrouw is dat met onge- Inast Engeland heeft nu effec tenmakelaars, rechters en bu schauffeurs van het zogeheten I zwakke geslacht Intussen be ltint het de man te gebruiken I voor grote en kleine schoon- 1 maalt David James (22) ts al Uuiee jaar „werkster Hl] I hoeft er zich trouwens met om I teschamen. De klassieke fanru- jnenaam van deze knaap ver- I raadt geen butlersbloed. Oor- Ispronkelijk zou David James 1 hotelmanager worden. Daar- I voor liep htj drie jaai.school I maar hij vond de opleiding een I beetie aan de saaie kant. Het ging niet vlug genoeg. „Ik f ree" een hekel aan al dat bor- Iden wassen", zegt James. Hij 1 gaf er de brui aan. |g Nadien leefde hij van werk- I loosheidsuitkeringen. Om dat I schrale inkomen wat aan U I vullen, was James intusser I babysit. Tot hij op een mooie 1 dag een advertentie beant- AMERSFOORT - Van de dril miljoen banden, die «aarlijk door de Nederlandse automobi listen worden gekocht en ge bruikt, wordt 45 pet. niet nor maal afgereden, waardoor eei bedrag van 40,5 miljoen guide verloren gaat. Tot deze conclusie is Conti nental Rubber in Amersfoo gekomen na een onderzoek, d' zesduizend afgereden bandi omvatte van alle merken, dtag naai zowel als radiaaLdie n h bandenvernieuwingsbednjt v de onderneming van een meu loopvlak moesten worden voo zien. De steekproef is genomt op vijf opeenvolgende doord weekse dagen in januari, ti bruari en maart van dit jaar. Oorzaken, waardoor de ba den voortijdig zijn uitgeval! zijn ondermeer: sporings- uitlijningsfouten 19 pet onbi lans en defecte schokbrekers pet en te hoge of te lage bandei ^eSlXddendeband, nog een profiel van 45 pet. Ij goed afgereden banden moet t veiligheidsoverwegingen mir maal 15 pet. profieldiepte aa wezig zijn. Er gaat dus 30 p rubber onnodig verloren. Dit betent dat van de jaarltj gekochte drie miljoen banden pet (1.350.000 banden) met,vt lies aan levensduur van 30 f voortijdig uitvalt. Uitgaan van een gemiddelde consume tenwaarde van 100, veri genwoordigt dit een bedrag v 40,5 miljoen gulden, aldus onderzoek. NEW YORK (UPI) - Een I nemend aantal Russische jo die de Sovjet-Unie veria: kiezen de Verenigde Staten, i Israël, als hun beloofde la Men spreekt nu al van de gri ste immigratie van Russis Joden naar de Verenigde Sta sinds het tsaristische tijdper Er zijn ook steeds meer Je die, na aanvankelijk naar Isi geëmigreerd te zijn, na enige j er de voorkeur aan geven ziel Amerika te vestigen Hoewel 95 procent van 101 000 Joodse emigranten de Sovjet-Unie naar Israël is gaan, is het percentage dat Ai rika heeft gekozen, gestegen een procent in 1971ei ginge toen 214, naar 20 procent ln november en decen 1974 en in januane 1975 wa percentage zelfs opgelopenl 32 De cijfers zijn verstrekt t de vereniging voor hulp Joodse immigranten in York. In sommige Amerikal Joodse kringen wordt voor jaar rekening gehouden me komst van 10 000 tmmigran „We kunnen het bijna meer in de hand houden' klaarde een funktionans va met Joodse steun werkende eniging voor nieuwe Amei nen in New York. die de verse immigranten finan hulp verleent en hen help het zoeken van werk en w ruimte. De vereniging heeft gaan de straat op en vinden woorden die iedereen verstaat J HULSffOf

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 24