u Kleine kans op een bui Hand in Hand Files op weg naar frisse lucht Vandaag Beatrix en Claus openen jachthaven Breskens Hek opengeknipt; 35 herten ontsnapt De Zeeuw ziet het niet meer zitten 5 ^3 KON EN Verkeersdoden in Vogelwaarde en Clinge Lenteweer, maar: t w Kerncentrales op kunstmatige eilanden voor Belgische kust Prijzen in Engeland slaan op hol GEEN ZIN MEER IN KVP-DISCUSSIE Gebruiks aanwijzing medicijnen moet vermeld BIJ MOTEL GILZE-RIJEN SPOORWEGEN Huwelijks nacht in politiecel Aanval op wereldrecord grafli^oren in Bel si MINISTERIE: ru L> W VJ vi il.^"L'Or/j'f^S -yredacteur. L. Leijendekkuf'L/' aCtie en administratie-adres: ««straat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 20 nummer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. 16, Breda. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 17 MEI 1975 27e jaargang No. 7658 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze weerkundige medewerker DE BILT Wat de vooruit- Bflilen voor de Pinksterdagen t(treft, mogen wij niet kla- ,(n. Actieve depressies oil' tonde lucht zijn er niet onder- tdj. ",aar wel een kleine sto ring bij Noord-Frankrijk. Deze tin voornamelijk vandaag in middag nog een verspreide tui veroorzaken, maar tijdens to pinksterdagen fordt het lingzaaam iets stabieler. De temperatuur blijft op eeen niveau van -17 tot 20 graden. Een hogedrukgebled boven Zweden en Rusland stuirt ge leidelijk warmere lucht via Oost-Europa In onze richting, waarbij tot in Polen al 27 graden word gemeten. Toch zal deze warme lucht wellicht ons voor dinsdag niet bereiken Wij zuilen de para plu nog wel even bij de hand moeten houden, al zal het op de meste plaats in deko- mend dagen waarschijnlijk toch droog blijven. (Van een onzer verslaggevers) G1LZE Dit kun je geen kwajongensstreek meer noe men .hier heb ik geen woor den voor". Dat zegt de heer A. van de Valk, eigenaar van het Motel Gilze-Rijen en het ach ter het motel gelegen herten kamp, van waaruit donderdag avond ruim dertig herten ontsnapten. „De afrastering was aan de achterzijde van het kamp compleet opengeknipt. Het was een afschuwelijk gezicht, de hinden hadden in hun po ging de bok te volgen gepro beerd over het prikkeldraad te springen. Er lagen dode her ten, helemaal opengereten, ter wijl anderen zwaar gewond waren. Het was een vreselijk gezicht, ik snap niet dat ie mand daar plezier in kan heb ben". De directie van het Motel werd donderdagavond tegen halfelf er door een gast o atttent gemaakt dat verschil lende herten vrij rondliepen in de nabijheid van het motel. .„Met behulp van een landro ver van het safaripark de Beekse Bergen en met mijn auto hebben we geprobeerd de herten, een paar bokken en verder allemaal drachtige hin den, rustig terug richting her tenkamp te drijven"', zo vei telt de heer Van de Valk. „We zijn er in geslaagd met hulp van diverse mensen om ruim twintig herten weer terug bin nen de omheining te krijgen, inaar elf herten en de sterke bok zijn nog los". De heer Van de Valk vraagt zich ongerust af of deze her ten nog te redden zullen zijn. „De eerste twee dagen blijven ze gewoonlijk binnen een straal van twee kilometer van het hertenkamp maar daarna volgen ze de bok, waar dié ook naar toe gaat. En dat is natuurlijk levensgevaarlijk". De meeste atigst heeft de lïeer Van de Va-Ik voor een confrontatie van de herten met 't verkéer of oorverdovend ge luid van een straaljager. „Als de herten auto's zien weet je nooit wat ze doen. Bij avond kunnen ze voortrennen, maar zich ook omdraaien en in de richting van de koplampen ko men, met alle vreselijke ge volgen vandien'". In de komen de dagen zal getracht worden de herten langzaam terug te drijven in de richting van het hertenkamp. De vliegbasis Gilze-Rjien is ook gewaar schuwd. Het aantal inzendingen op onze „Hand in Hand"- nuzzel blijft voortdurend stijgen. Vooral nu vorige •.veek de eerste ljjst met prijswinnaars gepubliceerd icon worden, heeft het actie-centrum van Audet extra veel briefkaarten en giro-strookjes binnengekregen. Fen gelukkige ontwikkeling in deze puzzel-actie, die volgende week halverwege gevorderd zal zijn. Dan valt er een groot aantal extra prijzen en hoofdprijzen te verdienen, die het deelnemersaantal ongetwijfeld nóg zullen opvoeren. Ook vandaag weer een overzicht van de prijswinnaars op pagina 3. De vierde puzzel rad prijzenpot vindt U in Vrijuit. behalve buien ook zonnige perioden. Maximumtemperaturen: twaalf graden (kust), twintig graden (land). stad en streek Provinciale VVV krijgt toch subsidie Pagina 3 Mammoet-tanker bij Sluiskil Pagina 5 binnen- en buitenland Overvallers in Goirle hadden niet lang pleizier van buit Pagina 13 Jubilerende bisschop Bluyssen verblijdt col lega in Haïti Pagina 15 Westduitsers leren vrede hébben met werkloos- höid Pagina 17 sport Sjoukje, nu in limonade Pagina 19 Geld hoofdzaak voor enkele Oranjespelers Pagina 21 Sterk rennersveld in Hansweert Pagina 23 vrij-uit Abraham verbindt Leu ven met Oosterhout tweespalt over het vor mingswerk De helft van de Haitiaanse kinderen haalt de vijf jaar nier. Make-up als kunst Henk van Ulsen maar matig geëngageerd Denksport. MERIJN: ^eGt u al Schaeferloten? (Van een onzer verslaggevers) GOES/BREDA De Nederlandse wegen boden gisteren de gebi uikelijke aanblik van de massale uittochten voor de lange weekeinden. Met name op de oostwest-routes werd wiel-aan-wiel gereden, met iuteraard erg veel Westduitse kentekenplaten op de wagens. Vtake nog met een gangetje van. zestig tot zeventig kilome ter'v-r uur. Sinds gistermid dag dire ftjr kwamen de Duit sers in groten getale met hurf auto's ons land binnen. Op veel autosnelwegen deed zich file-vorming voor, mede omdat onze oosterburen niet alleen via de oostgrens maar ook uit het zuiden naar de randstad kwamen. Omstreeks zeven uur kwa men er nog steeds vrij veel Duitsers binnen, die evenals de eerder gekomen toeristen zich naar de kuststreek bega ven. De Belgen en Fransen, die ons land binnenkwamen heb ben de politie geen problemen gegeven. In West-Brabant en Zeeland verliep overigens de verkeers- ;d: wikkeling vlot/ De rijlcspor Tiile hal fusering der ver keerslichten aangepast. Op de Zeeuwse weg bewoog de stroom auto's zich zelfs bij de wegsmalling ter hoogte van (Van onze correspondent) BRUSSEL Staatssecreta ris Luc Dhoore van Vlaamse streekeconomie zal in septem ber aanstaande een besluit ne men over de vestiging van nieuwe kerncentrales in Bel gië. Hij wacht eerst nog het de finitief advies af van een spe ciaal ingestelde commissie in zake de bouw van een kern centrale in België. Zeker is in ieder geval wel. dat er enkele kerncentrales op kunstmatige eilanden voor de Belgische kust zullen wxxrden gebouwd. Onder de kandidaatplaatsen be staat de grootste kans op kern eilanden voor de kust van Wenduine. Koksijde en De Panne. De studiecommissie heeft ais voorlopige conclusie getrokken dat er een sterke voorkeur bestaat voor de bouw van kerncentrales op kunstmatige eilanden boven vestiging daarvan op het vas teland. (Van onze redactie buitenland) LONDEN In Engeland is het indexcijfer voor de ver koopprijzen van de kleinhan del (basis januari 1974 is 100) de vorige maand met 3,9 pro cent gestegen tot 129,1 en .laardoor 21,7 procent boven de stand van april 1974 geko men. Volgëns het Britse ministe rie van werkgelegenheid is de stijging van de vorige maand de grootste die ooit is voorge komen en was ook het ver schil met de overeenkomstige maand van het afgelopen jaar groter dan ooit In maart stegen de prijzen 2 orocent en kwam het indexcij fer 21,2 procent hoger dan een -aar tevoren In de afgelopen irie maanden zijn de prijzen in England op jaarbasis met 34,4 procent gestegen. De spoorwegen verwachten in dit pinksterweekeinde een grote toeloop van reizigers op maandagavond. Vrijdagmiddag viel van extra drukte nog niet zoveel te merken, er stappen vrijdaas altijd meer mensen in de trein dan op andere dagen van de week. Maandag zullen extra-trei nen worden ingezet De spoorwegen voeren twee de pinksterdag een zondags- en dinsdag een n-aand-agdienst uit. Maandag rijdt er uit Roer mond een extra trein naar Ge leen in verband met hhet jpink- Popfestival daar, erwijl de andere treinen er een extra stop zullen maken. Als het met Pinksteren mooi weer is. zullen er ook extra treinen en-of rijtuigen worden ingezet op de trajecten Am sterdiam-Zandvoort en Rotter dam-Hoek van Holland Ook buitenlandse treinen worden „versterkt", onder meer de Italia-Riviera-expres en een groot aantal treinen naar Parijs. Er worden in totaal zo'n 800.000 toeristen in ons land verwacht. (Van onze parlementaire I redactie) DEN HAAG Oud KVF- voor zitter ir. D. de Zeeuw heeft de organisators van de discussiebijeenkomst van de KVP-jongeren laten welen geen zin maer te hebben om op die bijeenkomst op 24 mei met KVP-Kamerlid Van Zeil te praten over de toekomst van de KVP. Reeds eerder moest deze vergadering worden uitgesteld, omdat het partijbestuur nog niet klaar was met een stuk voor de partijraad op 20 en 21 juni over de koers van de KVP en de moeilijkheden die zijn ontstaan na het aftreden van De Zeeuw. De bijeenkomst van de KVP-jongeren zou volgende (Van ee nonzer verslaggevers) NIJMEGEN Een 24-jarige Nijmegenaar heeft zijn huwe lijksnacht doorgebracht Ln een cel op het Nijmeegse hoofdbu reau van politie. De jongeman raakte tijdens het bruiloftfeest slaags met een aantal politie ambtenaren toen die de wo ning binnenkwamen om een bandrecorder met tuner in be slag te nemen. De politie ftad de feestenden na klachten wagens geluids- avrlast van omwonenden reeds tweemaal gewaarschuwd. Bij de vechtpartij werd de bruide gom licht gewond en ging een glazen kast aan diggelen. Bij zijn arrestatie vergat de ■nigszins benevelde jongeman te vertellen dat hij de bruide gom was. Pas vrijdagmorgen werd dit de politie tijdens een verhoor duidelijk. V (Van een onzer verslaggevers) WAASMUNSTER De Belgische havenarbeider Mare de Maere begint op 7 juni aan een aanval op het wereldre cord grafliggen, dat vorig jaar door zijn landgenoot Louis Luypaerts is gevestigd. Mare de Maere wilde probe ren 105 diagen in een kist on der de grond dioor te brengen. Louis Luypaerts hield dit 101 dagen vol. De aanval op het record vindt plaats voor een restau- -ant op de heide bij Waas munster. De vader van De Maere. die grafdelver is te Waasmunster, heeft inmiddels laten weten, dat hij de put voor zijn eigen zoon niet wenst te graven. De huidige recordhouder, een ex mijnwer ker, streeft inmiddels alweer een ander succes na. Zoals be leend maakt hij zich op voor een reis rond de wereld per vlot. week zaterdag in Amersfoort worden gehouden. De Zeeuw zou daar met Van Zeil in dis cussies gaan over de recente moeilijkheden in de partij aan de hand van een stuk van de zogenaamde commissie van ze ven. Beide heren hadden al in twee stukken hun visies (die nogal uiteenlopen) neerge legd De reden van De Zeeuw om die discussie met Van Zeil niet meer aan te gaan is, dat De Zeeuw het niet meer ziet zitten. Afgelopen woensdag echter liet hij in Den Haag weten zich wel binnen de KVP te blijven inzetten voor zijn visie op de toekomst van de partij (de omvorming van de KVP tot een open volkspartij in af' wachting van het CDA). (Van een onzer verslagevers) BRESKENS Prinses Bea trix en prins Claus hebben gisteren de nieuwe jachthaven van Breskens geopend door met hun jacht, „De Groene D aeck" in de haven een lint door te varen. De belangstel ling voor het prinselijk paar was enorm. Duizenden mensen omzoomden de jachthaven, die net als de visserijhaven fees telijk was versierd. Schooolkin- deren uit Breskens vormden een erehaag, waarlangs prinses Beatrix en prins Claus zich vanaf de jachthaven naaar de vismijn begaven. Het paar- werd bij het aan wil stappen beg oet door com missaris der koningin, dr. C. Boertien en burgemeester A. Schipper van Oostburg, verge zeld door hun echtgenotes. De achtjarige Jacqueline Maas uit Breskens bood de prinses bloemen aan. Het gecombi neerde muziekgezelschap „Uit het volk, door het volk" en E.M.M. zorgde voor de muzi Hale hulde. Het prinselijk paar was gis teren eerder op de dag per helikopter naar Vlissingen ge- vlogen. waar de „Groene i Draeck" gereed lag voor dr overtocht naar Breskens. Bij i deze overtocht wred het schip I begeleid doo r talloze vissers schepen. zeiljachten en zeil bootjes, boten van de rijkspo litie te water e.d. Het was een grote bedrijvigheid ronde „Groene Draeck". Nabij Bres kens moesten de zeilen echter worden gestreken. Het was te riskant om de haven in te zeilen en de motor moest wor den gebruikt. Prinses Beatrix en prins Claus zulllen de pink sterdagen ook op hun jacht doorbrengen in gezelschap van hun kinde en. Die waren ove rigens gisteren ni'ft bij de ope n i mg van de jacht haven te Breskens. (Zie ook pagina 3). (ADVERTENTIES) Expositie Franse Gobelins Hotel Mastbos, Breda 2e Pinksterdag 11-19 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De hoofdin specteur geneesmiddelen, dr. C.A Tei/geler, en de genees kundig hoofdinspecteur, R. Drion. hebben de artsen schriftelijk dringend gevraagd, op recepten de wijze van ge bruik van de geneesmiddelen te vermelden. Dit omdat aan duidingen als „gebruik be kend" in een aantal gevallen hebben geleid tot een onjuiste dosering van het geneesmid del. Veel patiënten, en zeker de genen diie meer dan één ge neesmiddel slikken, weten na enige tijd niet meer precies hoe die gebruiksvoorschriften luidèn. Vooral bij bejaarden kam dit tot grote problemen leiden, aldus de hoofdinspec teurs. temeer omdat juist zij vaak twee. drie en soms nog meer geneesmiddelen tegelij kertijd gebruiken. Als van sterkwerkende mid delen te veel of te weinig wcurdt gebruikt, kunnen onge wenste complicaties ont staan. Ook aan de apothekers heb ben de hoofdinspecteurs ge vraagd, ervoor te zorgen dat de wijze van gebruik op het etiket van het af te leveren geneesmiddel wordt vermeld. Als een recept op diat punt onvolledig is. behoort de apo theker contact op te nemen met de voorschrijvende arts. (ADVERTENTIE) IDtHW voor booM- OP flolotf itrofto, htgH (iilillly Ooooo i Jtorejaart electronics oöwlioow «I Lodo «l.OIMO-loaU-MStf t/m 19-5 het Markiezenhof/Bergen op Zoom dagelijks 10-5 uur/zon- en feestdagen 12-5 uur/toegang f. 2,- en f. 1,- (Van een onzer verslaggevers) CLINGE-VOGELWAAR DE Op het kruispunt Ra penburg Tol is gistermorgen omstreeks tien uur de 70-jari- ge fictster A. van Gijsel uit Huist dodelijk verongelukt. De man werd gegrepen door een vrachtwagencombinatie, toen hij - komend vanuit Ra- penourg de rijksweg over wil de steken. Hij liep zeer zware verwondingen op aan sch ou der en hoofd en was vrijwel op slag dood De vrachtwagen combinatie. geladen met 25 betonplaten werd bestuurd door H.C. uit Wageningen. Het gevaarte reed in de richting Terneuzen. De fiets, waarop het slachtoffer reed, werd niet beschadigd. Het vierjarig meisje C.N.M. Mens uit Clinge, is vrijdag middag aangereden door een jersonenauto en ter plaatse aan haar verwondingen over leden. Het meisje liep plotse ling in de Gravenstraat van- ichter een stilstaande auto de weg op en botste tegen de zijkant van de personenauto, die juist iin de straat reed. waardoor zij meegesleurd werd.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1