Reve „breekt met Rome" „Ingrijpen beter dan nieuwe vernedering DEN UYL PRAAT IN SURINAME MET OPPOSITIE Overvallers postkantoor Goirle snel gepakt i IKISSINGER OVER MAYAGUEZ weer Het in Europa Waar zijn Nederlandse vrouwen bang voor ezeiud V Eiercrisis in Europa campina r Al eens samen je eigen land opeenbrommer i ontdekt? Giscard nodigt heel dorp uil commentaar Robot of sadist Geen vodje papier Zwak JEINS-PRIJS UITGEREIKT Ambassadeur Eindhovense moordzaak opgelost BRUG STORT IN: TIEN DODEN van de Campina-kok STARFIGHTER België kiest toch nog niet A.R.-verzet tegen af koop m o ge li j klieit I vrijheidsstraf Toch wel handig zo'n brommer: ff ff ff ff VOLVO WIL INVESTEREN IN BELGIË MltRDAG 17 MÉI 1975 JORTRIJK (ANP) De ydtrlandse schrijver en jchter Gerard Reve zal in j, nacht van zaterdag op „rste pi"ksterdag in gedich- l(n pleiten voor het „uitdnj van de zwarten uit Ne- jerland. en dit geheel inge- -reii door vaderlandsliefde" (I1 lijn relatie met de r.-k. pr|i verbreken door zijn ge- loof in de kerk van Rome af K roeren. De schrijver heeft dit don- jjriagavond aangekondigd ln het Belgische Kortrijk, waar in de hallen de „nacht van de poëzie" wordt gehou den. Hij verklaarde dit tegenover de organisator en regisseui van het evenement. Het plei dooi en de verklaring zijn op genomen in het programma, als Reve uit zijn jongste werk gedichten voorleest. Het plei dooi en de verklaring' zijn vervat in de gedichten „Voor eigen erf' respectievelijk „Vlaamse grond". Hel ene gedicht noemde Reve er een van uiterst rechtse fascistische en rés- cistisöhe aard. Het tweede kenmerkte hij als uiterst obsceen en godlasterlijk. Be halve Reve zullen in de .nacht van de poëzie' nog tien tallen Nederlandstalige dich ters uit hun werk voorlezen. Onder hen bevinden zich ook de Nederlanders Jan Cr cm er, Thera Westerman en Adriaan Roland Holst PARIJS (Reuter) De Franse president Valery Gi scard d'Estaiinig zal volgende week dinsdag, de eerste ver jaardag van zijn ambtstermijn, een heel dorp te eten uitnodi gen. Het gaat om de dorpelin gen von Ringeldorf in de Elzas die door Gisoard en zijn vrouw zijn gevraagd voor een diner in het dorp zelf. Alle 48 kiesgereohtiiglden van Ringel dorf stemden vorig jaar mei op Gisoard tijdens de tweede verkiezingsronde. De eindexamens van AAAVO, HAVO, Gymnasium en Athe neum etc. zijn bijna achter de rug. Nog een paar moeilijke dagen en dan Ja: en dan. Dan moeten honderdduizenden jongens en meisjes, hun ouders en ieraren nog weken wachten voor dat op 20 juni a.s. - de uitslag bekend zal zijn. Zolang hebben de computers I nodig om de gegevens te verwerken. Die lange wachttijd zal voor zeer velen een kwelling zijn. Wie dit systeem heeft uitgevonden moet een robot zijn of een sadist oor het overleg over de onafhankelijkheid van Suriname be staat in Nederland weinig belangstelling. Afgezien van de duidelijke irritatie over de komst van grote groepen Surinamers naar ons land vele Nederlanders zijn minder tolerant dan ze zelf wel denken laat de Surinaamse kwestie de meeste men sen hier onverschillig. Dat qebrek aan belangstelling geeft de Nederlandse rege ring nogal wat armslag. Als Den Uyl c.s. er maar voor zorgen, dat de onafhankelijkheid van Suriname Nederland niet te veel geld gaat kosten, kunnen ze verder hun gang we! gaan. Mede gezien deze situatie is het meer dan begrijpelijk, dat er grote onrust bestaat onder de Hindoestanen in Suriname. Deze groep vormt een minderheid. Wanneer men nu weet, dat er zeer scherpe rassentegenstellingen bestaan in Suriname ts het duidelijk, dat de Hindoestanen garantie verlangen voor hun volwaardig burgerschap, als Nederland zich uit Suriname heeft teruggetrokken. De Nederlandse regering zal er op moeten toezien, dat die garanties meer zijn dan een vodje papier. Door Suriname onaf hankelijkheid te verienen is Nederland moreel mede verant woordelijk voor het gebruik dat Suriname van de nieuwe vrij- heid zal maken. Uet feit dat de Amerikaanse oresldent Ford midden in de nacht in een rechtstreekse televisie-uitzending het hele land meedeelt dat de Mayaguez door Amerikaanse mariniers was ontzei en dat alle opvarenden waren gered, spreekt boek delen. Dat de president verder zei dat hij de behoefte gevoelde om de hele natie(l), de legeronderdelen, die aan de operatie hadden deelgenomen, en de militairen afzonderlijk, te bedan ken voor hun moed en offerbereidheid, lijkt slechts voer voor lie veronderstelling dat de hele operatie in niet geringe mate ten show voor binnenlands, maar ook buitenlands gebruik 9eweest. We zijn dan wel uit Indo-China verdreven, maar nu 's de grens dan ook bereikt, verder laten wij niet met ons sol- 'en: zo ongeveer moet de boodschap van Ford aan de natie be- doeld zijn. En dat, terwijl de Amerikanen niet eens wisten waar de opvarenden van de Mayagues zich bevonden, terwijl nauwe- 'jks contact geweest was met de Cambodjaanse regering en zeker niet aangetoond was dat alle diplomatieke mogelijkheden waren aangeboord, terwijl de Amerikaanse natie toch echt niet 'n gevaar verkeerde, en terwijl er intussen een verklaring van Cambodja binnenkwam dat het schip zou worden vrijgegeven, ^'gezien nog van de vraag wat er waar is van de Cambodjaan- se bewering dat er de laatste weken regelmatig door vliegtui gen en schepen gespioneerd werd boven en rond Cambodja. ord mag het dan doen voorkomen of .Amerika zich weer eens van zijn sterkste kant heeft laten zien, gelove wie het geloven W|l. Een dergelijke provocatie met geweld beantwoorden is in °nze ogen zwak. (ADVERTENTIE) ten en Cambodja en Zuid- Vietnam al stopgezet. Ongeveer 1.000 man van de Laotiaanse luchtmacht op de belangrijkste luchtmachtbasis in Vientiane zijn gisteren aan het muiten geslagen. Zij eisten het ontslag van hun rechtse opperbevelhebber generaal Bouathong Phothivongsa, on danks het feit dat deze zich kort geleden had geschaaard achter de coalitieregering. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger meent dat de militaire red dingsoperatie voor het vrachtschip Mayaguez gerechtvaar digd was omdat een diplomatieke benadering van de kwes tie géén kans op succec had. Phnom Penh had niet gerea geerd op een diplomatieke benadering. Kissinger zei dat het risico van een militaire actie, waarbij de levens van de be manningsleden van de Mayaguez gevaar liepen genomen moest worden. Dat verdiende de voorkeur boven een ver nedering van de Verenigde Staten door langdurige onder handelingen over de vrijlating van schip en bemanning. De Amerikaanse operatie, al dus Kissinger, heeft aangetoond dat er grenzen zijn, waarover de Verenigde Staten zich niet zullen laten duwen. Hij keerde zich tegen de suggesie dat de Verenigde Staten het incident met de Mayaguez opzettelijk zouden hebben gebruikt om hun kracht te.bewijzen aan de wereld, na de nederlagen in In do-China. „We lopen niet rond te zoeken naar gelegenheid om onze mannelijkheid te bewij zen", aldus minister Kisinger. Hij bood Thailand de Ame rikaanse verontschuldigingen aan, voor het geval dit land in verlegenheid is gebracht door het gebruik van Ameri kaanse bases in Thailand voor de opératie. Kissinger vond wel dat de Verenigde Staten van bondgenoten als Thailand mochten verwachten dat met enige sympathie wordt geke ken naar zaken die de Vere nigde Staten aangaan. De Ver enigde Staten zijn bereid tot een gesprek met Thailand over de betrekkingen tussen de twee landen. Bij de redddingsoperatie voor de Mayaguez is ee„ Ameri kaanse marinier om het leven gekomen, dertien worden nog vermist, 22 zijn gewond, van wie 3 ernstig. Dat is in Wash ington meegedeeld door Jo seph Laitin, woordvoerder van het Pentagon. Volgens de nog niet volledige rapporten zaten de dertien vermiste mariners in een helikopter die neer- storttte boven de Golf van Thailand. Dertien andere inzit tenden van deze helikopter zijn opgepikt door de torpedo jager Wilson. SCHIEDAM Piet van den Berg uit Bleskensgraaf heeft gisteren in Schiedam de eerste orijs gekregen in de kleding- versierwedstrijd, die Levi's Nederland heeft georgani seerd. De 19-jarige jongen kreeg de prijs voor een jack, waarop hij een aantal motie ven in wol borduurde. In eerste instantie werd ver wacht. dat de jury (schilder Carel Willink, ontwerpster Fong Leng en boetiek-eigenaar Mark Werts) de hoofdprijs zou toekennen aan Jan-Willem Kramer uit Ommen, die op net idee kwam de folkloristi sche Staphorstor-motieven te combineren met een spijker- >roek. Aangezien hij echter net ontwerp door een ander net uitwerken besloot de jury nem niet de „nrsb maar de twee e prijs Ie geven. De regering van lTiailand heeft gisteren bekendgemaakt dat zij liaar ambassadeur in Washington, Anand Punyara- chun, voor overleg naar Bang kok heeft ontboden. Premier Kikrit Pramoj deelde na een kabinetsvergadering die vier nur duurde, mee dat hiertoe besloten was omdat zijn land „ontevreden is over de manier van optreden van de Ameri kaanse regering Jegens een bevriend land". Volgens waar nemers wil hij hiermee pro testeren tegen de wijze waarop de V.S. Thailand betrokken hebben In de zaak van de Mayaguez. De Amerikaanse regering heeft gisteren een „algemeen handelsembargo'" afgekondigd tegen Cambodja en Zuid-Viet- nam. Kort nadat de regeringen van deze twee landen in com munistische handen waren overgegaan, waren alle finan ciële en commerciële transac ties tussen de Verenigde Sta- BRUSSEL (AlVP) —Euro pees Landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois, heeft er een nieuw probleem bij: een Euro pese eierberg. Naast over schotten aan boter, rundvlees en wijn kent de Europese Ge meenschap nu ook een teveel aan eieren. Het overschot be draagt ongeveer 2 tot 3 pet. van de jaarlijkse produktie van 65 miljard eieren in de EG. Dat heeft een prijsdaling tot gevolg gehad van 10 tot 20 pet. Een van de maatregelen die genomen kan worden is het aanzienlijk verhogen van de exportsubsidies, die per 1 juni opnieuw vastgesteld moeten worden. Voorzichtig manoeu vreren lijkt echter noodzake lijk. Er bestaat namelijk vrij wel geen wereldmarkt voor eieren, omdat praktisch alle consumerende landen in de wereld zelfvoorzienend zijn. Een hoge exportrestitutie zou de Europese eieren beter con currerend op de wereldmarkt kunnen maken. Maar ze levert tevens het gevaar op dat de produktie in de EG dan weer gestimuleerd wordt. PARAMARIBO (ANP) Premier Den Uyl heeft gister middag in de Surinaamse hootdstad oppositieleider Lachmon uitgenodigd voor een gesprek onder vier ogen. Lachmon had eerder verklaard dat het topoverleg niet kan worden afgesloten zonder zijn partij, de VHP Het gesprek over de ontwik kelingssamenwerking na Suri- natmes onafhankelijkheid is gisteren kort na aanvang op geschort. Na twintig minuten gingen de Surinaamse en Ne derland.-r delegaties uiteen voor onderling beraad. Premier Den Uyl zei in een kort commentaar riat een diep gaand overleg nodig is geble ken in verband met de situatie die hij in Suriname had aan getroffen. Voor en na de bij eenkomst heeft de premier af zonderlijk overleg gepleegd met zijn Surinaamse collega Arron. Dit tweedaagse overleg vormt het belangrijkste ge deelte van het koninkrijksu verleg dat woensdag begon en tot dinsdag zal duren. Gespro ken zal worden over de aard, omvang en duur van de ont wikkelingshulp en over de voorwaarden die Nederland aan die hulp wil stellen. De omvang van de hulp staat nog niet vast. Het resultaat van deze be sprekingen over het grondge bied van Suriname en over het personeeverkeer tussen Nederland en Suriname na de onafhankelijkheid. Dit laat ste onderwerp wordt oe- schouwd als het tweede „hete hangijzer" van het overleg. Donderdag; werd er bli het vliegveldZanderijhij Para maribo gedemonstreerd door Hindostanen, die de aankomst van minister Pronk van ont wikkelingshulp wilden af wachten. De auto van de Ne derlandse bewindsman, die werd geëscorteerd door poli tiewagens ging echter zo snel voorbij dat de demonsranten geen kans zagen een petitie aan te bieden. Nadat de stoet zich in bewe ging had gezet ontstonden schermutselingen met de cre oolse buurtbevolking. Over en weer werd met stenen en fles sen gegooid. Tijdens de hele tocht naar Paramaribo bleven zich schermutselingen voor doen De politie voerde enkele charges uit. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De vier bui tenlanders die vrijdagmiddag tegen vier uur een gewapende roofoverval op liet postkantoor van Goirle pleegden, hebben nog geen uur plezier van hun buit gehad. Toen werden ze al met behulp van burgers door de politie ingerekend en ach ter slot en grendel gezet. Vier met pistolen gewaipen- DEN HAAG (ANP) De Nederlandse huisvrouw, is het meest bang voor het uitbreken van een economische crisis gepaard met grote werkloos heid. Vrees voor een nieuwt wereldoorlog, angst om thin door een vreemde te wordei overweldigd, een verkeerson geval of een mishandeling oi beroving op straat is minder groot. Dit blijkt uit een steek proef van Marketing Service in Hilversum, gehouden in fe bruari en maart van dit jaar. De angst voor oorlog is naar verhouding het grootst bij huisvrouwen boven de 50 jaa In de lagere welstandsklassen is deze angst bijna twee keer zo groot als bij de welgeste- den. Vooral m het zuiden speelt de vrees voor oorlog en grote rol, aldus de uit komsten wan deze steek- iroef. Aanranding is relatief de grootste angst bij hudsv ouwen tussen de 35 en 49 jaar, in de lagere welstandsklassen en in het nooorden van het land Welgestelden en huisvrouwen in het oosten scoren hiier het laaigst. de mannen bedreigden de lo kettiste-n en twee bezoeksters met pistolen. De klanten waarvan een met een kind op de arm moesten met hun gezicht naar de muur staan. Twee overvallers klommen over de balie en deden een greep iai de geldkisten bij de loketten. Daarna verdwenen de vier mannen in een voor het postkantoor staande wa gen Een v-ain de loketbisten belde onmiddellijk het alarmnum mer 9011 en kon een bruik baar signalement van de auto geven: een gele Fiat 128 met het kenteken 78-00-NH. Hier door was de Tilburgse politie, die dadelijk posten had uitge zet, in staat de wagen die aanvankelijk in de richting van de Belgische grens was verdwenen te achtervolgen toen deze in de buitenwijken opdook- De race eindigde in een doodlopende straat, waar de •ier mannen uit htm wagen sprongen. Buurtbewoners schoten te hulp om ze te over meesteren. De politie kon niet alleen de daders inrekenen, maar ook het ontvreemde be drag 8720 gulden en de vier geladen pistolen in beslag nemen. De mannen, allen om streeks 35 iaar oud, zijn de Algerijnen R. B. uit Cotmar en J. J B. en P. M. O beiden uit Toulouse, en de Belg L de S uit Brussel. EINDHOVEN (ANP) De 24-jarige J. M. uit Eindhovep heeft tegeuover de politie be kend in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn woon plaats de 44-jarige Frans van den Bersselaar te hebben ver moord- De twee mannen heb ben dinsdagavond enkele ca fés in Eindhoven bezocht. Op weg naar huis is volgens de verdachte ruzie- ontstaan, om dat hel slachtoffer dronken was. J. M. sloeg daarop Frans van den Bersselaar -met zijn vuisten tegen het hoofd, daar op viel het slachtoffer bewus teloos op de grond. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de ver dachte verklaard daardoor in een panische angst te zijn ge raakt. „Het idee heeft toen bij hem postgevat dat Frans dood moest", aldus de politiewoord voerder. Daarop heeft de ver dachte, volgens zijn verhaal, het slachtoffer nog enkele vuistslagen toegediend en daarna krachtig met beide handen gewurgd. LIESERHOFEN (AFP/UPI) Tien arbeiders zijn vrijdag ochtend vroeg vermoedelijk om het leven gekomen toen in auidelijk Oostenrijk een in aanbouw zijnde brug over de Iieser instortte. De bruig moet deel uitmaken van de nieuwe Tauern-snel- verkeersweg over de Oosten rijkse Alpen die in mei wi gend jaar eou worden geo pend. (ADVERTENTIE) 'a METZLER bril: ieders oogmerk! I»- (ADVERTENTIE) Chocolade-gemberpudding l/g liter cam pi na choco drank, 1 ei, 5 blaadjes gelatine, 10 gemberbolletjes versnipperen Breng de chocodrank aan de kook. Klop de eierdooier los. Giet scheutje voor scheutje de warme chocodrank toe. Roer de in koud water geweekte gelatine erdoor. Laat de vla afkoelen. Sla het eiwit stijf en schep de gember en de eiwitten door de vla zodra dezerdrillig gaat worden. Giet dit in een beboterde puddingvorm. Laat de pudding opstijven. Keer de pudding en garneer hem even tueel met stijf geslagen slagroom. Per persoon: 114 k.cal. natuurlijk lekker ih 'I kort DERTIGDUIZEND Portugezen in Angola hebben zich lalen inschrijven voor terugkeer naar Portugal, schrijft de „Di- ario de Lisboa", op grond van een inlichting, die de corres pondent van het blad in Loe- anda van officiële zijde heeft gekregen. DE gemeente heeft de sloop van de laatste 28 panden in de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt die nog moeten wijken voor de aanleg van de oostlijn van de metro op 2 juni be paald. Het betreft hier de 28 panden van de derde en vier de sloopperiode, die uit econo mische overwegingen samen zijn gevoegd. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering heeft gistermiddag tegen alle verwachtingen in, geen beslissing genomen over de opvolging van Starfighter. Zeer verrassend en voor velen bovendien wlkomen onbegrij pelijk heeft het kabinet nu weer besloten de andere EEG- partners eerst te raadplegen inzake de kansen van een Europese luchtvaartindustrie en over de Europese veilig heid. Met anderre woorden, België overlegt niet langer al leen met Denemarken, Noor wegen en Nederland, maar be trekt nu de gehele EEG in het overleg inzake de opvolging van de Starfighter. De Belgi sche premier Tindemans zei dat sedert zijn bezoek van de vorige week aan de Franse president Giscard de opvol ging van de Starfighter een probleem is geworden dat ver der reikt dan de vier kleine landen die nu een opvolger moeten kiezen DEN HAAG (ANP) Het anti-revolutionaire kamerlid Van Daim lieeft verzei aange tekend tegen de afkoopmoge lijkheid van vrijheidsstraffen. In schriftelijke vragen aai. staatssecretaris Glastra van Loon van justitie stelde Van Dam donderdag voor de von nissen waarvan het onvoor- waardelij ke gedeelte beperkt is tot ten hooogste 14 dagen niet om te zettten if, een geld boete maar in voo waardelijke vonnissen waaraan een proef tijd is verbonden. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Maliorca München Nice Islo Parijs Rome Split ótockho). Venen /.irrt Las Palnins Vaders met dochters worden dezer dagen geacht met hun spruit in de zon te kuieren, zo wil het dat befaamde liedje. En vaders met een zoon moe ten maai- een potje gaan voet ballen. Da's gezonder dan in die auto zitten. Zelfs gezonder dan vanmid dag op je luie achterste naar de uational-Mannschaften op de Fernsehen te gaan zitten schauen. Al geef ik toe dat het best een leuke wedstrijd kan worden. Over voetbal gesproken. De zer dagen heeft een 29-jarige straatmaker uit Leiden 6 maanden tegen zich horen ei sen, omdat hij o.m. een aantal restaurants en hotels had op gelicht. En nu komt het: hij gaf zicb telkens uit voor een profvoetballer bij Feyenoord. Daar vertelde hij dan het ver- haai bij, dat hij zojuist was overgedaan naar FC Amster dam en dat hij daar zelf een ton aan geld aan zou hebben overgehouden. Ook presteerde onze proffie het om allerhande goederen aan te schaffen en de rekening te laten sturen naar de pen ningmeester van FC Amster dam. Verdachte was sterk geïnte resseerd in de voetbalsport en bewonderde vele profvoetbal lers. En wat zei hij? „Ik wilde ook wel eens een goed leven hebhen en groot doen". Jawel, maar ik zou ze niet graag de kost willen geven die niets liever doen dan „groot doen'", en alleen maar slim genoeg zijn, of geltvk genoeg hebben, dat ze niet in de bak terechtkomen. Wat de verdediger in die zaak zei, was niet mis t« ver staan: ongeloof lijk wat ver dachte allemaal wist uit te ba len in de zakenwereld, waarin men blijkbaar wel erg goedge lovig is. i!r Tegenover profvoetballer» dan. Tegenover amateurs als ik in ieder geval niet. Foei. Jawel, nu past een foeitje. Aan het adres van de VRR-mannen in Zuid-Viel- nam, die donderdagavond in het vooormalige paleis van Thieu bij gelegenheid van de overwinning een receptie heb ben gegeven die zo meldt een correspondent in glans en wat betreft het gebodene niet onderdeed vooor recepties in de kapitalistische wereld. Maar ja. hoe moet je nou anders recepties houden en feestvieren na dertig jaar oorlog? Het zij ze dus verge ven. Verder verneem tk dat vele Brabanders in file bij de Zeeuwen op bezoek zijn ge gaan en dat De Zeeuw bijkans van nature het been blijkt stijf te houden. Hetgeen hem siert. Fijne dagen. Bezint eer ge weer begint. MERIJN Max. temp. zw. bew. 12 gr- h. bew. 23 gr zw. bew. 20 gr 1. bew. 22 on bew. 22 gi 1. bew. 21 gr zw. bew. 19 UT 1. bew. 21 1. bew. 26 gr zw. bew. 24 on bew. 18 gr 1. bew. 18 Ui 1. bew 20 g' motregen 10 UI on bew 22 h. bew. 18 g' zw. bew 24 O) on bew. 21 g' onweer 23 gj 1. bew. 18 ff' on bew 20 onweer 23 L bew 22 g' onbew 24 gr on bew 21 zw. bev 23 gr hpv »o gT ZW. 1 .V U' BRUSSEL (ANP) Volvo is van plan om in Oostakker, nahii Gent, ongeveer 80 mil joen gulden te gaan investeren in een produktiekern waarin voornamelijk vrachtwagens gebouwd zullen worden. Het nieuwe bedrijf zal aan 345 ar beiders werk gaan verschaf fen Het Belgische „sociaal- economisch kernkabinet", beeft, op voorstel van de staatssecretaris voor Vlaamse streekeconomie, Dhoore, de volvonlannen goedgekeurd. Volgens de plannen moet de >ouw van magazijnen etc. te ren eind vc'lgenid iaar voltooid ziir Hier zullen 120 mensen verf vinden. De eigenlijke wduktiekern vooi de vracht- Wagens moet tegen medio 1977 n bedrijf' zijn. Öaar komt .verV voor 225 mensen. Nu de ^elffische overheid voor deze daffnen .groenlicht" gegeven beeft zal Volvo Rrlgjë de defi- t pw. "'"nnp' pf vt hootfd- - vGior -v orijf 'in 7, füen goaii

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13