E kt met Geld lenen Coalitiekabinet in Laos Treinongeluk in Zweden examens bergasolv^ RAAT eph singen Negentig procent gelooft in God Snel wet nodig op planologische besluiten regering Bruin worden in Nederland. I A.S. Ebv prénotol Den Uyl: Bezoek, aan VS nuttig Het weer in Europa eirelH Politie vindt spoor inzake moord op transporteur Bouw ërvr -ennsa verzekeringen ak-israak] binnenland buitenland ging Vlissingen VS.-FUNCTIONARTSSEN VRIJGELATEN Drie ton voor „De Groene" commentaar Dwarsligger Premieregeli n g industrievestigiri g Z.W.-Nederlatid TWEEDE KAMER: KRUISINGA: Glastra van Loon moet aftreden" Wetenschappelijk onderwijs geherstruct ureercl Subsidie voor vormingswerk LP V Help uzelf aan zo'n handig naslag-boekje voor aan de waterkant He"*en help sportvissers £02*1 met 'n handicap aan S£rort'n aangepaste stek! f.W aiül'f y 9 i; DE stem VRIJDAG 16 MEI 1975 een onderneming binnen de h/farmaceutische Hoechst-groeD Nederlanders Het hoofdkantoor ties zijn gehuisvest in Amsterdam reda. Vlissingen en Weert lakken, grondstoffen voor was. mststof-platen en folièn. s research opende gebieden zoeken samen de problemen van nu en morgen meer dan 450 miljoen gulden e omvat een aantal produktie van fosfor iumtripolyfosfaat. oratorium worden (erricht met betrekking tot 'ling van grondstoffen odukten. Dit gebeurt z'owei >t als in dagdienst. rte termijn voor de alist voor het verrichten van ch werk, met betrekking de produkten en het )t routinematige analyses at uit naar een analist op au, met enkele jaren toorwaarden laast het salaris: ag, een 13e maandsalaris, 'ijfsspaarregellng. een irzekering, vrij vervoer van et een reorgarnsa- deringen in de met als ingangs- gs 's avonds 18 30-19 30 i 18.30-19.30 i 18 30-20 00 i 1830-2000 18 30-20 30 18 30-20 30 bovengenoemd 19 00-20 00 19 00-20 00 19 00-20 30 00 18 00-20 00 zen 16 66 pEN HAAG (ANP) Ruim procent van de Ne derlandse bevolking gelooft j„ het bestaan van God. Dat Is nauwelijks minder dan in 1966, toen de Margriet-enqu- tiP een afwijzing va» bet jodseeloof door 5 procent constateerde. De God-is- dood-theologieën, secularise ring en deconfessionali&eMng blijken hierin geen verande ring te brengen. Aldus blijikt uit de Else- vier-NIPO-enquête, waarvan Elseviers mei het ceert. Magazine van 17 eerste deel publi- Van de Nederlanders wil 37 procent zich tot de r.-k. kerk rekenen, 30 proeent tot de Nederlands Hervormde Kerk, 9 procent tot de ver schillende gereformeerde richtingen, 4 procent tot an dere kerkgenootschappen en 20 tot geen. Ook hier wijken de tellingen slechts weinig af van de Margriet-enquête van bijna 10 jaar geleden. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken blijft (ADVERTENTIE) ïciaal voor «Ierland ingekocht [ienieuwste houten derstoel als ifüeerprijs. Oersterke, uitvoering ■Bruin gebeitst. Vraagt ni'el hoe het kan, [naar profiteer ervan Jf'roliteer meteen bij: BREDA loremlraat 11 Tel. 01600-37875 ROOSENDAAL Winkelcentrum De Rozelaer 33 Tel. 01650-37891 OEN HAAG (ANP) Het linkse opinieweekblad „De Oroene Amsterdammer" krijgt wn renteloze lening van 330.000,- uit het bedrijfs fonds voor de pers. Minister Van Doorn van CRM heeft dit tisteren bekendgemaakt. Eerder was al bekend ge worden dat de subsidieaan vraag van het weekblad „De Nieuwe Linie" is afgewezen. Dit weekblad had een rentelo lening van 2.691.000,- ge laagd, Met deze twee beslis- iv®en vo'^ minister Van Doom het advies van het be stuur van het bedrijfsfonds. (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE (LAOS), (AP) De Pathet Lao en de rechtse ministers hebben besloten hun gelijke vertegen woordiging in het Laotiaanse coalitiekabinet te handhaven, zo heeft een regeringswoordvoerder gisteren verklaard. Met dit besluit is een einde gekomen aan een politieke cri sis, die de broze politieke coalitie geheel dreigde weg te vagen. Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het ernaar uit, dat de linksen de coalitie toch zullen overheersen. Het kabi net besloot dat premier Sou- vanna Phouma, een van twee neutrale leden van het kabinet van 14 ministers, de porte feuille van defensie en finan ciën zou beheren totdat hij de rechtsen zou kunnen vervan gen, die verleden week met enkele collega's aftraden. Het zag er in de afgelopen zeven dagen naar uit, dat de communistische Pathet Lao al le macht aan zich zou trekken indien de rechtse fractie zou instorten. Door hun besluit om verder te gaan met de coalitie heeft de Pathet Lao een der gelijke machtoverneminig ken nelijk willen vermijden. De Pathet Lao geeft er duidelijk de voorkeur aan achter de coulissen te blijven heersen. Het kabinet zal zich strikt houden aan de voorwaarden van de vredeisovereenkomst van 1973, waarmede een einde kwam een 20 jaar oorlog en een voorlopige regering van nationale eenheid van zes linkse, zes rechtse en twee voor beide partijen aanvaard bare neutrale ministers werd gevormd. De ministers, wier benoe ming thans te verwachten is, zullen hoogstwaarschijnlijk in na irn rechts zijn, maar ander zijds niet, onwelwillend tegen over de Pathet Lao staan. De militaire toestand in het land is rustig. Zeer vele bur gerlijke ambtenaren zijn weer aan het werk gegaan de regering had met drastische maatregelen gedreigd tegen die ambtenaren en officieren, die hun werk gisteren niet zouden hebben hervat. Demonstrerende studenten te Savannachet in Midden-La- os hebben gisteren de drie Amerikaanse functionarissen die zij de vorige dag hadden aangehouden, vrijgelaten. Vol gens Amerikaanse kringen in de hoofdstad Vientiane heeft het drietal per telefoon laten weten, dat zij toestemming hebben gekregen naar huis te rug te keren in afwachting van de komst van vertegen woordigers van de linkse coa litieregering om te praten over de eisen van de studenten. De Laotische regering heeft haar verontschuldigingen aan geboden voor de anti-Ameri- kaanse betogingen en Ge ge vangenneming van de drie Amerikaanse functionaris sen. het hun Jj' tragiek van een goedbedoelde poging: uitgerekend naar aanleiding van een gevraagd advies over de manier waar op de verhouding tussen „linkse" en „rechtse" groeperingen h" Nederlandse kerkprovincie verbeterd kan worden, raakt episcopaat in conflict Waar de meeste bisschoppen blijkens gezamenlijke reactie, het voorzichtige gesprek met de groe pen aan de rand dankbaar begroeten en willen voortzet- stelt bisschop Gijsen van Roermond zichzelf nadrukkelijk 'egen de „linkse" groeperingen. En dus tegen de twee- wk. Hij slaat het gesprek at, verKettert van meet at aan, de werkgroep te verwijten te hebben gesproken met j'droeperiugen buiten de kerk". Daaronder verstaat hij dan eri dudentenecclesia'? bijvoorbeeld de Kritische Gemeeme nonr] Maar over de uitersten Terrechterzijde rept hij niet, - iioor kies) hij partii en bemoeiiijkt hij niet alleen het ge- binnen de kerkprovincie maar ook binnen het bisschop- f^ncolleoe ke pogingen van het episcopaat om in tweespraak te bou- san de ene maar duidelijk meer-zijdige kerk worden zo "8l *9 bemoei lijkt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAA GThans zijn de regionale investeringsrege lingen in de Staatscourant ver schenen. Een en ander houdt in dat de industrieterreinen van het Havenschap Terneu- zen, de gemeentelijke indus trieterreinen van Terneuzen, Tilburg, Nijmegen, Den Bosch en Helmond tijdelijk onder de. ze regeling worden gebracht. Incidentele toepassing van de premieregeling is mogelijk op de industrieterrein van de Vlissingen-OoSt, Goes, Bergen op Zoom, Oss, Cuyk. Uden en een paar andere gemeenten. Voor „stuwende dienstverle nende projecten" komt onder meer ook Goes in aanmer king. Acht personen van wie vijf kinderen, zijn gisteren op het station van Norrköping in Midden-Zweden om het leven gekomen bij de botsing van twee treinen. Er zijn zeventien gewonden. Op de foto wordt een slachtoffer naar een am bulance gebracht VOOR de derde keer in nog geen week heeft het Brazili aanse parlement woensdaga vond met 175 tegen 135 stem men invoering van de moge lijkheid tot echtscheiding in Brazilië verworpen. „Te moeilijk, zeker voor A- leerlinigen" was het eenstem mig oordeel van leerlingen en leraren van een grote scholen gemeenschap over de wiskun- de-opgaven, die de VWO-kan- didaten gistermorgen moesten maken. Te véél ook, zei een kiene leerling; de meeste leer lingen werden door de hoe veelheid alleen al afgeschrikt. Opgave 1 mocht dan een stan- daardopgave worden genoemd, opgave 2 over homogene Mne- aire differentiaal vergelij kin gen, was zeker voor A-leerlin gen te moeilijk Opgave 3 over een parametrisering van een kromme, loog er ook al niet om. Van opgave 4 mocht het eerste deel niet moeilijk worden genoemd, de delen 2 en 3 waren lastig, vooral wat het rekenwerk betreft. Con clusie; zelfs veel B-leerlingen zullen moeite hebben om voor '-urn wiskunde een voldoende te scoren. De stelopdracht Nederlands, die voor de middaguren op het programma stond, was voor de meeste VWO-kandidaten al evenmin een feest. De mees ten „baalden" van de titels, aldus een leerling. En een le raar zei: „Wie creatief wilde schrijven, kwam slecht aan zijn trekken". Overigens sloot dit volgens hem wel aan bij de tendens van de laatste jaren Ook de HAVO-kandidaten moesten gistermorgen laten zien wat zij in de wiskunde lessen hadden opgestoken. Zij hadden meer geluk dan de VVO'ers, want te moeilijk waren de opgaven voor hen zeker niet. De eerste som viel. net als de eerste twee onderdelen van som 2, binnen het standaardre pertoire van de leerlingen. Het laatste onderdeel van som 2 gaf de betere leerling een kans zijn kunnen te laten zien. Som 3a was heel gemakkelijk, maar bij de twee andere on derdelen hadden de leerlingen wat ruimtelijk inzicht nodig om tot een goede aanpak te komen. De vierde opgave was als geheel aardig, hoewel het eerste onderdeel wel wat las tig was. Een statistiekvraagstuk als laatste met een lastig vleugje kansberekening als besluit maakte het geheel tot een goed werk. Ook 's middags mochten de HAVO-kandidaten niet mop peren. De vijf teksten voor Duits, die hen werden voorge legd waren alle actueel en pasten in de ervaringswereld van de leerlingen. Die onder werpen waren: gebarentaal, Oost-Duitsland (over bouw stijlen), een tekst van prof. Klinken (te lang volgens de meeste leerlingen), sport als vrije tijdsbesteding, filmindus trie in de jaren '50. De derde groep examenkandi daten, die gistermorgen met wiskunde te maken kreeg, was die van de MAVO-leerlin- gen. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (ANP) Premier Den Uyl heeft aan het slot van zijn tweedaagse bezoek aan Washington ver klaard, dat hij .nuttige' bespre kingen heeft gevoerd met pre sident Ford en minister Kis singer. Wij hebben van ons hart geen moordkuil gemaakt, zo verklaarde hij tegenover Nederlandse journalisten. Uit hetgeen hij zei over Spanje en Portugal, de komende topcon ferentie van de NAVO in Brussel en de speciale algeme ne vergadering Van de Vere nigde Naties over het grond- stoffenprobieein zou men kunnen opmaken dat de Ne derlandse en Amerikaanse op vattingen niet identiek zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer gaat niet akkoord met het streven van de regering de minister van ruimtelijke orde ning te belasten met het ne men van zogenaamde planolo gische kernbeslissingen, dat zijn besluiten over nationale bestemmingen zoals luchtha vens, oefenterreinen, grote in dustriecentra en pijpleidings straten. Vaak is zo'n beslissing van de regering in strijd met reeds bestaande bestemmingsplan nen en-of streekplannen. Nu nog heeft de regering de be voegdheid op eigen houtje die bestaande plannen te doorbre ken, zonder dat daar enige wettelijke garantie achter staat. En die garantie wil de Kamer juist krijgen. Het par lement voelt zich ten aanzien van die planologische kernbe slissingen wat buiten spel ge zet.. Vandaar de eis gisteren tij dens een debat hierover, diat de regering op zeer korte ter mijn met een aantal wetsont werpen moet komen. Een tweede „Shell-Moerdijk" moet worden voorkomen, aldus een grote meerderheid in de Ka mer. Ook eist men dat alle (geheime) adviezen van de rijksplanologische commissie vroegtijdig openbaar wor den. De Kamer wil nu een wet telijk voorgeschreven procedu re, die een voldoende inspraak garandeert aan burgers en de volksvertegenwoordigers (ka Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarnu Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Müncher. Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Max. temp. regen 10 gr. zw. bew. 22 gr- 1. bew. 20 gr. regen 16 gr. regenbui 22 gr. 1. bew. 17 gr- 1. bew. 20 gr. zw. bew. 20 gr- half bew. 25 gr. regenbui 24 gr. zw. bew. 15 gr- regenbui 19 gr zw. bew. 22 gr regen 14 gr. zw. bew. 18 gr half bew. 19 gr 1. bew. 26 gr L bew. 20 gr onbew. 22 gr half bew. 19 gr 1. bew. 18 gr half bew. 18 gr 1. bew. 21 gr zw. bew. 22 gr half bew. 25 gr 1. bew. 24 gr zw. bew. 20 gr onbew. 22 gr mer, provincie, gemeenten). Dat moet gelden ten aanzien van voorbereiding van plannen voor de aanleg van de tweede nationale luchthaven militaire oefenterreinen, leidinigstraten en belangrijke industriecom plexen en zeehavens. Het AR-Kamerlid mr. J.N. Scholten vertolkte de mening van veel fracties toen hij de regering wees op de grote spanningen die in West-Bra bant zijn ontstaan, toen de re gering liet weten dat Dintel oernd een van de eventuele vestigingsplaatsen voor de tweede nationale luchthaven was. De lokale overheid wees dat van de hand, maar kwam klein te zitten omdat de rijks overheid nu eenmaal de be voegdheid heeft een bepaald gebied te claimen en desnoods bestaande streekplannen te wijzigen (op eigen houtje). Hoe minister Gruyters denkt aan de bezwaren van de Ka mer tegemoet te komen (er zijn veel manieren om de ka mer mede-beslissingsrecht te verlenen, er werden er giste ren zo vier opgestemd) zal hij de Kamearr snel moeten la ten weten. Tijdens hef debat is ook uit voerig gesproken over het in korten van procedures, waarin men in beroep gaat tegen be paalde overheidsbeslissingen. De Kamer heeft daarover reeds eerder een motie aange nomen. Een beroep bij de kroon kan 7 tot 56 maanden duren. De WD wil artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening (het vooruit lopen op de inhoud van een nieuw be stemmingsplan) wijzigen. Het blilkt nameliik dat van dat artikel een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Zo is in Noord-Brabant en Limburg voor 80 procent van de wo ningbouw dit artikel toege past, f) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Opnieuw dreigt een bewindsman uit het kabinet lichtelijk in de politie ke moeilijkheden verzeild te geraken door een interview. Ditmaal gaat het om staatsse cretaris Glastra van Loon (Justitie). Uitspraken door hem gedaan in een interview met Vrij Nederland en zijn voornemen om afkoop van ge vangenisstraffen mogelijk te maken, hebben CHU-fractie- leider Kruisinga tot harde op- positievragen gebracht. In fei te vindt Kruisinga. dat de staatssecretaris moet opstap pen. Waarschijnlijk volgende week donderdag tijdens het mondelinge vragenuurtje van de Tweede Kamer zal mi nister Van Agt (Justitie) ant woord moeten geven op deze vraag van Kruisinga: is de mi nister van oordeel, dat staats secretaris Glastra van Loon normaal kan aanblijven? Woensdagavond reeds toon de Kruisinga zich tijdens een rede in Rotterdam verbolgen over het feit. dat Glastra van Loon de oorzaken die hem hebben geleid tot de afkoopre geling, schuift op het beleid t.a.v. het gevangeniswezen van zijn voorgangers. „Ik vraag mij af of een staatssecretaris binnen de grenzen van het door de minister vastgestelde beleid handelt door een voor ganger-staatssecretaris, die on der dezelfde minister werkte, een falend beleid toe te schrij ven". DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met de herstruc turering van- het onderwijs aan de universiteiten. De cursus duur zal vier jaar bedragen en kan na marginale toetsing op maximaal vijf jaar worden vastgesteld. De studenten mo gen eventueel in de propedeu- tissh en in de doctorale fase een jaar meer voor hun studie gebruiken- Aam het einde van de propedeuse krijgt de stu dent een advies over voortzet ting van zijn studie. ARNHEM (ANP) Het re chercheteam, dat zich bezig houdt met het onderzoek naar de moord op de 40-jarige tran sporteur Gerrit Bouw uit Nij- kerk hoopt met de arrestatie van een echtpaar uit het Gel derse. Duiven een nieuw spoor te hebben gevonden naar de oplossing van de moordzaak. Woensdagavond» werd in hun boerderij in Duiven het echt paar gearresteerd, dat in het bezit bleek van goederen die afkomstig zijn van twee gesto len vrachtwagens. De lieer Bouw werd 10 april dood bij de rijksweg onder Ede bij een vrachtwagen aan getroffen. Het bleek dat de vrachtwagen was gestolen van het bedrijf van de heer Bouw. De laatste ondekte zijn wagen, zette een achtervolging in en wist de wagen klem te rijden daarna werd hij doodgescho ten. Zo, en nu blijft u zeker wel van mijn koopvaardijschepen af. Alsof de goede oude tij den van, pakwegde Oost-Indische Compagnie teruggekeerd wa ren. Of de tocht naar Cha tham, bijvoorbeeld. En dan al die huiseigenaren, die overal in het land gister ochtend voor jan joker in de rij hebben gestaan om subsi die te krijgen. Terwijl staats secretaris Schaefer op het laatste nippertje mijn eigenste advies heeft opgevolgd onder het motto: „wie het eerst komt, wie het eerst maalt, te wijzigen in: loten. Loven heeftzoals ze in Rot terdam al aangevoeld hadden, tets van: „gelijke rechten voor eenieder". Het gaat nog niet zover als het ideaal dat het evangelie vermeldt: „de eersten zullen de laatsten, en de laatsten zul len de eersten zijn", maar het gaat toch in de richting. Vind ik- Al is het een niet helemaal met Itet ander te vergelijken. Goed, de huiseigenaars dus. Ik kan me dat levendig voor stellen. De mensen hadden noch woensdagavond van de tv noch gisterochtend uit de krant vernomen dat ze hele maal niet zo hard hoefden te rennen, omdat het toch loten geblazen was. Immers, deze ij verige huiseigenaren zijn vroeg naar bed gegaan om vroeg op te kunnen, zodat ze geen tv hebben gezien. En gis terochtend zijn ze meteen, zonder in de krant te kijken, naar het stadhuis geijld. Zo doende wisten ze van niks. Moraal: lees elke ochtend eerst uw krant, vooraleer a ook maar de geringste actie onderneemt. Nee maar, aiom ruzie in 't kot. Maar wat wilt ge. Volgens mededeling van onze Brussel se correspondent heeft de Ver eniging van Franstalige auto rijscholen in Brussel de nood kreet geuit dat veel Belgiscne automobilisten niet kunnen rijden- Volgens deze vereni ging zijn vorig jaar maar liefst 75.000 Belgen liet verkeer in gestuurd na alleen maar het theoretisch rijexamen te heb ben afgelegd. Nu is het kwaadaardig om te veronderstellen dat die FRANS-talige rijschoolhouders vooral Vlaamse Belgen op het oog hebben, maar eerlijk is braaf, zéggen doen ze het ook niet. -£r Houden we het er dus maar op dat je voor beide soorten Belgen in automobielen moet uitkijken. Allez. Ik stap eens op. MERIJN DEN BOSCH Er komt een nieuwe Rijksbijdragerege ling voor het vormings- en ontwikkelingswerk onder vol wassenen. Die regeling wordt in opdracht van staatssecreta ris Meijer van CRM op het ogenblik gemaakt. Ze gaat ge heel voorbij aan de adviezen op dit gebied die de staats commissie Roelfema heeft uit gebracht. Ook de aanvankelij ke opvattingen over deze ma terie van dc heer Meijer zelf zijn in de nieuwe subsidiere geling verlaten. Er wordt uitgegaan van een rijkssubsidie voor vormings- en ontwikkelingswerk onder volwassenen, die zal worden gegeven aan de gemeenten. Een van de centrale gedachten daarbij is dat er een harmoni satie moet plaatsvinden tussen dit werk en het jongeren- en jeugdwerk en het werk dat geschiedt in het kader van de samenlevingsopbouw. Dat vertelde de heer H. Roellcma donderdag in Den Bosch. Hij hield er een korte inleiding op een oriëntatiedag o vei het vormings- en ontwik kelingswerk. Daartoe waren enkele honderden gemeentebe stuurders en vormingswerkers naar het Provinciehuis geko men De volledige opbrengst wordt besteed aan de aanleg en het onderhoud van vissteigers voor gehandicapten. Een initiatief van van harte gesteund door de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties, met belangeloze medewerking van de Albatros henge'^porfhsndeloren.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9