On ivandaag llirage Oosterhouter „verliest" beademingsapparaat Ontginning Noors gasveld kost 21 mensen het leven Minimum prijs brood 10-20 cent omhoog STORMLOOP OP GEMEENTEHUIZEN FORDS PRESTIGE OPGEVIJZELD België kiest Roofoverval om een zakje frites Vakantiegangers zonder kenteken deel 3 komen grens niet over vm ïeen f'65 i/00r voor VERPART IN VUILNISZAK Mariniers ontzetten Mayaguez VümJ Ontploffing bij Gent; meisje omgekomen UEFA-cupfinale s op tv wat ik je bromf Goedkope boter voor instellingen zonder winstoogmerk Ogram nu Ogram nu 9 nu m nu iram ram. kW ACHTING: tieuwe soepelheid in nappa ensuède OPERATIF Grote 3-daagse Pinksterbeurs CiAO-BRAVO* BOXER [donderdag 15 mei jjy] Dr. W. A.J M Harkx facteur: L. Leijendekker „oe. en administratie-adres: Mat 9. Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 ■«■mmer 1114111 l. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. rjtraat 16. Breda. VRIJDAG 16 MEI 1975 ZEEUW 27e jaargang No. 7657 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. poor m i (Van onze correspondent) BRUSSEL-DEN HAAG I, Brussel we. gisteravond ■«macht «lat het Belgische Ibbinet vandaag een definitie- ij beslissing zal nemen over L; opvolging van de Starfigh- |ltr en voor de Franse Mirage "f.1 zal kiezen. Met deze keuze gaat België geheel voorbij aan het advies i de vier-'.andenstuaingroep ran de Navo (België, Neder land, Noorwegen en Denemar ken). die de Amerikaanse F- i heeft ..angeprezen. In Ne erland, Denemarken en Noor- vegen fc taat een duidelijke rooiteur voor het Amerikaan- I» toestel. Ook de Belgische premin Tindemans was aan- mkeli.ilï een voorstander van F-16. maar hij is gezwicht |n vor:«e week vrijdag nog onderhoud te hebben ge- met cL Franse president Glscard d'Estaing, die enkele ire e (a ilojckelijike) aan lijm en had gedaan. I N Meren hebben de vier ■ministers van defensie van de ver lar n in Den Haag elk- I nr de verzekering gegeven j ii bun rr ringen tegen het I f ide vnn deze maand een be over de Starfighter- l 'V'fing zullen nemen. De JMpsohe minister Vanden oeynants heeft zijn collega's fcfef inselie'rt tv er ic I uitbiedingen van de Fransen, j Vocht België voor de Mirage I hezen en daar zag het gisteravond naar uit dat I „beschouwt de Nederlandse I regering de zaak weer als I epen", aldus een woordvoerder I van minister Vredeling. VERANDERLIJK Maximumtemperatuur: Twaalf graden (kust), Zeventien graden (land). STAD EN STREEK Burgemeester klaagt over te veel werk Pagina 3 Aardenburg danst rond gouden kikker Pagina 5 BINNEN- EN buitenland Weer pais en vree in l-305 Pagina 9 W'ers roepen om De Zeeuw Pagina 11 Ook Shell moet 't met tuinder winst doen Pagina 12 SPORT Oen Haag verrast Twente in Rotterdam Pagina 13 Oompetitie voor 4H duurt voort Pagina 14 RADIO EN TELEVISIE -euwenoude cajunmu- ziek opnieuw in trek Pagina 15 MERIJN: (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Op nog. al vreemde wijze is de 63- jarige Oosterhouter M. C- Karelse, toen hij een bezoek bracht aan zijn moeder in Rotterdam, zijn beademings apparatuur kwijtgeraakt. De heer Karelse, die long patiënt is en al jaren aan astmatische aanvallen lijdt ls hierdoor ernstig gedu peerd. De heer en mevrouw Ka relse hadden al geen geluk op hun wekelijkse reis van Oosterhout naar Rotterdam. Hun auto werd zowel van achter als van voren bescha digd bij een botsing in een file. Aangekomen bij de moe der van de gedupeerde Oos terhouter plaatste mevrouw Karelse het beademingsappa raat (ter grootte van een klein tv-toestel) even op de stoep. Toen zij terugkwam om het Instrument op te pakken, was het verdwenen. Vreem de bijkomstigheid is wel dat mevrouw Karelse („we zijn erg zuinig op het apparaat") de „Portobird" in een vuilnis zak van de gemeente Ooster hout verpakt had. Omdat het in Rotterdam vuilophaaldag was, vermoed de men eerst dat het beade mingsapparaat in de huis- vuihvagen terecht gekomen was. Die was echter nog niet langs geweest. De onmiddel lijk gealarmeerde Rotterdam se politie vermoedt nu, dat een toevallige voorbijganger tiet apparaat, dat naar het scheen toch weggegooid zou worden, heeft meegeno men. Na lang sappelen was de neer Karelse, die voor de schone lucht in Oosterhout kwam wonen, juist aan de beterende hand, „Men die „Portobird" is hij nog nooit zo lang uit het ziekenhuis gebleven", vertelt mevrouw Karelse. Het toestel kost I85C gulden. (Van onze correspondent)- gulden per dag namen zij uit- gord en hierbij ve /onderlijk hoge risico's op de Anderen raakten me (Van onze correspondent)- BONN De ontginning van het olie- en gasveld. EKO- FISK, in de Noordzee en de aanleg van de pipelines heb ben de hoge prijs van 21 men senlevens gevorderd. De meeste dodelijke slachtof fers vielen onder de duikers, die de pipelines naar Emden en hei Engelse Teexside op een diepte van ongeveer 70 meter in de zeebodem moesten verankeren. Voor hun fantasti sche netto-loon van ruim 1300 gulden per dag namen zij uit zonderlijk hoge risico's op de koop toe. Het gevolg was, dat door de dood van zovelen van hen de aanvankelijk „ruwe moeder" genoemde Noordzee uiteindelijk de naam „moord- zce" kreeg. Meerdere duikers verloren het leven toen zij ondanks 'n uiterst, gewelddadige zee toch hun werk gingen verrichten. Een aantal van hen werd dooi de vele metershoge golven te gen de montageschepen geslin gerd en hierbij verpletterd. Anderen naakten met dodelij ke gevolgen op de zeebodem verstrikt in kabels. Ook op de booreilanden was het werk niet zonder risico. Op een hiervan werd een ingenieur door eén hoge golf gegrepen en in de zee gesleurd, twee arbeiders verloren hun leven bij een ongeluk op de installa ties in Emden en drie anderen moesten het neerstorten van een helikopter bij het EKO- FlSK-veld met de dood beko pen. T (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De minimumprijs voor hrood wordt in de toekomst 10 a 20 cent lioger. Op zeer korte termjjn wordt het brood al duurder, misschien al per 1 juli. Deze prijs verhoging ligt tussen de een en twee cent. Stunten met brood gaat tot het verleden behoren. Warme bakkers krij gen betere toekomstmogelijkheden. 0ntzetten-d Dit Is tie kerf) 'Tip de mede deling van staatssecretaris Ha- zekamp (Economische Zaken) over de ontwikkeling van de oroodprijs. Hierover en over de komende sanering van het Nederlandse bakkersbedrijf werd hij gisteren in de Twee de Kamer aa-n de tand gevoeld door de PvdA-Kamerleden de Ruiter, Epema-Brugman en Janssen. Het staat nog niet vast dat up 1 juli a.s. het brood Ctuui- der wordt. Op die datum zou oorspronkelijk het sanerings plan voor het bakikerijbedrijf klaar zijn. Dit heeft nogal wat voeten ln de aarde, aldus de bewindsman. Een sanering in deze sector moet plaats vinden omdat de broodfabrieken te veel produceren en daardoor een ongezonde concurrentie plaats vindt. Bij deze sanering worden volgens de heer Haze- Jtamp de belangen van de werkgelegenheid in het oog gehouden. Ondanks deze zorg zllen er 800 a 1.000 werkne mers in deze sector moeten verdwijnen. De verhoging van de brood prijs is nodig omdat de kosten van de herstructurering van het Nederlands bakkersbedrijf worden betaald uit een alge mene heffing op de tarwe bloem. Daarnaast verwacht de bewindsman, dat na de sane ring minder prijsverhogingen voor brood nodig zijn. De toe komst voor de warme bakkers ziet hij optimistisch. Zij zullen (ADVERTENTIE) door de o-.oging van de broodprijs niet in de knel ko men, z>o verwacht de staatsse cretaris. Eerder zullen zij pro fijt hebben van de sanering, omdat hierdoor het stunten met brood tot het verleden beihoort. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Gerald Fords aanzien bij zijn eigen republikeinen maar ook bij de democraten is donderdag aanzienlek opgevijzeld door de lof die hem van beide kanten is toegezwaaid voor de wijze waarop hij de affaire van het geënterde koopvaardijschip Mayaguez beeft aangepakt en opgelost. Amerikaanse mariniers ontzetten gistermorgen ten koste van één dode en acht gewonden schip én bemanning. De nieuwe nappa en suède jasjes van Dora van de Ven vlijen zich als zachte dunne zomerstof om de schouders, de taille, de heupen. Ontdek nu dat ook uw figuurtje ideaal is voor leer. TILBURG DEN BOSCH Heuvelstraat 44 Schapen markt 17 BREDA EINDHOVEN Eindstraat 14 Demer 18 GEN In het Nazeretli, een gemeente een tiental kilo meters ten zuiden van Gent, is door een ontploffing een huis in de lucht gevlogen Een tien jarig dochtertje uit liet daar wonend gezin werd hierbij ge dood. De ouders en een ander kindje van 9 maanden zijn ernstig gewond. Een negenjarig meisje liep geen verwondingen op. De ontploffing werd veroorzaakt door vloeibaar butaangas dat ontsnapt was uit een nabijge legen gasbedrijf. Via de riolering was het doorgedrongen in de kelder van de woning, waar het zich had opgehoopt. De woning wordt integraal electrisch ver warmd. Een vonk van de elec- trische installatie deed ver moedelijk het gas ontbran den. De klap was zo hevig dat het echtpaar letterlijk vanuit het bed naar buiten geslingerd werd. Geen steen van de wo ning bleef op eikaar. Om acht uur gistermorgen werd er nog steeds een easlucht waargeno men. Het bedrijf dat vermoe delijk aan de oorzaak ligt van dit ongeval kreeg een tiental jaren geleden oorspronkelijk geen exploitatievergunning van gemeente en provinciale instanties. Uiteindelijk werd die vergunning door het mi nisterie dan toch toegekend. Het betekent niet dat hero niet enige kritiek bespaard blijft. Hij zou het congres niet tenvolle in de arm genomen hebben voordat hij de mari niers opdracht gaf het schip en zijn bemanning van veertig Amerikanen en vijf Thailan- ders te bevrijden. Henry Jackson, een demo craat die in de buitenlandse politiek conservatief is, zei: „Ik geef hem hoge cijfers voor de manier waarop hij de zaak heeft afgehandeld". De liberale senator George McGovern, presidentskandidaat m 1972, verklaarde dat hij Fords handelwijze steunde, maar dat hij liever had gezien dat eerst het diplomatieke ar senaal tenvolle was uitge buit. Maar in het algemeen wordt de besluitvaardigheid van Ford in het Congres gezien als een correctie op de visie dat hij een president was die meer volgde dan dat hij zelf krachtig het initiatief nam. Het geslaagde optreden van het korps mariniers en de ma rine in het gebied van de Golf van Thailand wordt verder ge zien als een versterking van Amerika's aanzien in het bui tenland, na de militaire en di plomatieke klappen in Indo china. Wat de eigenlijke operatie betreft: het heeft uren ge duurd voordat de 160 Ameri kaanse mariniers van het ei land Koh Tang konden wor den afgehaald dat ze hadden bestormd in een vruchteloze opsporingsactie voor het be vrijden van de Mayaguez-be- manning. De opvarenden van het con tainerschip waren in de uren voor het aanbreken van de dag door een klein' schip dat een witte vlag voerde en door vijf Thailanders werd bemand, overgegeven aan de Ameri kaanse torpedoboot Wilson. De vijf Thailandse zeelieden wer den naar hun schip terugge stuurd, dat zijn reis naar Thailand hervatte. Intussen zaten de mariniers op Koh Tang ingesloten op een bruggehoofd op 30 mijl uit de kust van Cambodja. Heli kopters die naar hen uitge stuurd werden, kwamen onder zwaar al'weervuur van de Cambodjanen te liggen, zodat Amerikaanse gevechtsvliegtui gen moesten worden ingezet om het geschut tot zwijgen te brengen- Er «ouden nog enkele Amerikaanse mariniers wor den vermist, i In een ondersteuningsaanval 1 op het vliegveld van Ream bij de Cambodjaanse havenplaats Sihanoekstad werden 28 Cam bodjaanse vliegtuigen ver nield. De Cambodjanen vernieuw den donderdag hun beschuldi ging dat de Mayaguez „een van de vele spionageschepen was die de Verenigde Staten naar de Golf van Thailand zouden hebben gestuurd na de val van het bewind-Lon Nol in Phnom Penh bijna een maand geleden. De Chinese Volksrepubliek noemde het Amerikaanse op treden „regelrechte pirate rij". Thailand was er evenmin mee ingenomen om het zacht uit te drukken. Dit om dat de Amerikaanse lucht machtbasis Utapao werd ge bruikt als springplank voor de operatie, op een ogenblik waarop Bangkok met de nieu we regimes in Phnom Penh en Saigon tot een verstandhou ding probeert te komen, Premier Kukrit Pramoj be studeert een lijst van moge lijkheden die is opgesteld dooi het ministerie van buitenland se zaken om herhaling van het gebeurde in de toekomst on mogelijk te maken. Op de gemeentehulzen in het hele land is het donder dagmorgen ongewoon druk ge weest (zoals hier in Arnhem) met mensen, die formulieren kwamen halen om in aanmer king te komen voor subsidie voor groot onderhoud van ei gen woning. Veel mensen ble ken niet op de hoogte van de laatste beslissing van staatsse cretaris Schaefer van Volks huisvesting het principe „wie liet eersi komt, het eersl maalt" niet toe te passen. De bewindsman maakte woensdag avond bekend, nu door loting te heslissen wie wel en wie niet in aanmerking komt voor een deel van de 80 miljoen, die de regering heeft uitge trokken voor subsidies voor onderhoudswerkzaamheden aan eigen huizen. Het gaat daarbij vooral om het schep pen van werkgelegenheid. Hier en daar heeft iemand de hele nacht voor de denr van een gemeentehuis doorge bracht. Velen dachten nog steeds, dat maar een beperkt aantal formulieren zou worden uitgereikt. De gemeenten had den woensdag evenwel toe stemming gekregen de vanwe ge hel ministerie uitgereikte formulieren te copiëren. De aanvragers kunnen, zoals bekend, hoogstens een subsi die krijgen van de helft van de onderhoudskosten, maar niet meer dan 3.000 gulden. Als de kosten lager zijn dan 500 gulden, wordt geen subsi die verleend- (zie ook pag. Stad-Streek) 'Van onze sportredactie) HILVERSUM Woensdag 21 mei zal de NOS via radio en televisie rechtstreeks ver slag geven van de die avond in Enschede te spelen voethal wedstrijd FC Twente - Borus- sia de finale voor de UEFA- cup. De tv-uilzendinig, met com mentaar van Herman Kuiphof, begint om 17.55 uur en duurt tot 19 55 uyr. Het dóór Wim Hoosendoorn en Cees Jansma te verzorgen radioverslag is van 18.03 tot 19.45 uur te horen via Hilver sum 3. (ADVERTENTIE) in de Philips Jubileumhal (4800 m2) Eindhoven. Zaterdag 14 - 22 uur Beide Pinksterdagen 11-19 uur f-.en waarlijk grootse manifestatie .in nederlandse antiquairs, die U beslist moet zien! (ADVERTENTIE) Waarmee dweept Marie-Louise? meteen helemaal mijn type, zeg. Dus vlug naar de vespa-winkel voor zo'n probleemloze, volautomatisch flitsende vespa-brommer. oordelig in aanschaf en gebruik. Nedespa-Roermond, tel.04750-1 57 57 (Van onze correspondent) GOES In de nacht van woensdag op donderdag werd in de Ganzepoortstraat te Goes de 34-jarige heer P.A. van de V. afkomstig uil Goes be dreigd door drie jongelui. Zij eisten van hem een bedrag van dertig gulden. Hierop ging de heer Van de V. niet in. Na zijn weigering trok een van de personen een pistool en eiste in plaats van dertig gulden drie gulden voor frites. De heer Van ile V. heeft de drie gulden daarna gegeven. Nauwkeurig had hij echter het signalement van de drie jongelui in zich opgenomen en na melding bij de politie en een nauwkeurige beschrijving van het signalement (een van de daders had een zwart bont- jasje aan en een ander een helrood jack) kon de recher- ehe vain de gemeentepolitie te Middelburg spoedig overgaan tot de arrestatie van twee Ita lianen: De 18-jarige S.M. en de 16-jarige M A, De Goese- naar J. H. M. (18) wordt ids hoofddader aangezien. De drie hebben volgens de politie bekend de overval te hebben gepleegd. M. had de heer Van der V. bedreigd met het pis tool. Naar hij beweert is hier sprake geweest van een speel goedpistool: hij heeft het daar na in de vest te Goes gegooid. Het onderzoek is nog niet ge heel afgesloten. (Van onze redactie binnenland) DE NHAAG Vail 1 juni aanstaande af kunnen van overheidswege gesubsidieerde instellingen en tehuizen met een sociaal doel, ivaar maaltij den collectief worden ver zorgd, roomboter tegen sterk verlaagde prijs betrekken. Het betreft hier onder meer bejaarden-, verpleeg- en jeugdtehuizen. Een en ander is volgeps het ministerie van Landbouw in Den Haag, het gevolg van de Brusselse be sluiten, do afzet van boter in de EEG-Iidstaten te bevorde ren. In Nederland is deze bo ter in openbare opslag bij en onder beheer van het voedsel- voorzienings in- en verkoop bureau (VIB). De totale VIB voorraad is momenteel 2.500 ton groot. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM De koninklijke marechaussee bij de belangrijke doorlaatpost Bergh-Autoweg (bij Zevenaar) is verschillende ma len gee011 Ironteerd geweest met Nederlandse vakantiegangers die door Duitdouanebeambten zijn geweigerd de grens over te trekken, vnudat zij niet in het bezit waren van deel 111 van het kenteken bewijs In Nederland is bet wel toegestaan zonder deel III te rijden wanneer men kan aantonen dat het bewuste deel is aangevraagd. Ook ai laat men bij de grens fotocopieën zien van de naar Veen- dam (Rijksdienst voot het Wegverkeer) opgestuurde delen 1 en 2 en het ontvangen regu. dan nog wordt men niet toegelaten. De Duitse douane wijst er bovendien op dat het strafbaar is wan neer in Duitsland wordt gereden zonder deel III op de voorruit. Men neemt daar dan aan dat men rijdt zonder geldig kenteken bewijs. Volgent de marechaussee van doorlaatpost Bergh treedt de Duitse douane streng op Ook de andere buitenlandse douanen bij Nederlandse grensposten hebben do instructie te letten op deel III. Een woordvoerder van de marechaussee voegde er aan toe dat tot nu toe nog geen grote aantallen vakantiegangers zijn geweigerd, maar liet wel de waarschuwing horen dat de nade rende stroom vakantiegangers moet zorgen op tijd in het bezit te zijn van het bewuste deeL

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1