teuwe aanzetten geven en restaureren ij C&A. Druk op De Zeeuw om terug te komen Kwaliteit van arbeid verbeteren Proces tegen organisatie van mensen smokkelaars Mammie it'n mi 'ITSALAX* >tland Utrecht NOODPROCEDURE K.V.P. OM ALLEEN VERKIEZINGEN IN TE GAAN camprna Zeeuwse werkgroep bestudeert toekomst van waterschappen FLEVOHOF FLEVOHOF SABENA WIL KLM EVENTUEEL GROTE BRUIDSSCHAT AANBIEDEN VÏSTER VAN DOORN OVER DISCUSSIENOTA TONEELBESTEL dat lucht op! i zacht en zeker alkoholvrij en kaloriearm bier Versieringen inlijsten Soames wil snel antwoord van oostblok 'n METZLER- Versnelling Middelburgse sportlieden naar Engeland ProfAlbeda op bijeenkomst CNV met Pinksteren naardeEfteling hoi, hoi, hoi! VRIJDAG 16 AA'EI 1975 11 19 9 lessins. lis dit fris gekleurd l slipje van katoen. Voor ondergoed willen. altijd in huis hebt. Wl ZwitsaJax werkt n maar doeltreffend, help binnen de kortste ka aan een goede en rej matige stoelgang. Hè j dat is 'n opgelucht gevq leekbank nv 981.500,- pandbrieven lamsche Hypotheekbank :he Hypotheekbank sche Hypotheekbank lekbank Maatschappij icair Crediet nk voor Nederland N.V. ie Hypotheekbank Ird Hypotheekbank iche Hypotheekbank dsche Hypotheekbank Hypotheekbank llandsche Hypotheekbank rkrijgbaar bij de kantoren van pht Hypotheekbank N V. ,yw onze kunstredactie) cpHOVEN „Het oude ibestel is onder een an- wentaliteit In elkaar ge- pe Discussienota Toneel- it de draad op bij Tjieuwe mentaliteit. Van- 1 dat ik wel problemen fjjtl de reacties op de nota je ambtenaren grijpen de dl". Op het tweedaagse van de Vereniging van jtrburg- en Concertge- L-directies in Nederland ff pi verdedigde minister II van Doorn de filosofie jete nota- Het congres j besloten met het uitrei- van de toneelprijzen 1975 Annet Nieuwenhuyzen, Kuiter en Eric van In- i li- de puinhopen van het je toneelbestel is wildgroei «aan. aldus de minister, ï'misiukken van de taneel- eiding: de relatie die ge- I werd in de jaren zestig gen maatschappij en toneel [de Tomaat), het ontstaan vormingstoneel; kortom totale verwarring waarin Ibefe toneelbestel kwam te rkeren" maakte deze nota pdzakelijk. Nieuwe aanzet- geven en restaureren is fern iiet doeL Er zijn diver- oublieks groepen ontstaan. ji«er.:ijk hebben én het to- ij; èn de overheid het pu tei nu pas ontdekt. De artistieke vrijheid mag jet aangetast worden, maar r'heid betekent niet, dat ie- j maar het soort toneel eelt dat men wil. Er moet eategoriseerd worden. De schillende soorten toneel jeten evenwichtig over het id verdeeld worden. Niet di- jstisch. maar volgens een 1 afspraken, anders is be- jtó onmogelijk. ..Het vrije licht van de toneelspeler om t spelen wat hij will, hangt (men met de zorg van de 01-erheid dat het publiek ook Let kunnen zien wat hel (lil", aldus van Doorn. Herder probeerde de com- Jnissaris der koningin J. v.d. ■Harten een profiel te schetsen |b een theaterdirecteur; na lalloze verontschuldigingen, 'dat hij daarvoor niet de aan prezen man was. Hij noemde een Januskop. Hij moet politiek georiënteerd zijn, een durfal, een kwaliteitszoeker, exploitatiedeskundige, re ining houden met de volks- ird van de regio waarvoor werkt. De subsidiërende ierheid moet hem de nodige imte geven en niet betutte len op allerlei begrotingson derdelen, aldus Van der Har ten. Een politiek van „ieder een voor alles en alles voor iedereen" noemde hij onjuist. ..Er is sprake van telkens een .andere elite en dat mag niet {aan ten koste van de identi tót". Nadat de zogenaamde zilve ren en gouden Krammers wa ils uitgereikt aan de jubile rende toneeltechnici De Jong, Rotterdam en D. Severijnse, Amsterdam, las Elsa den Har- tog het juryrapport voor de toneelprijzen Uitvoerig werd Ingegaan en betreurd, dat het Werktheater (i.e. Peter Faber) de Louis d'Or geweigerd toaid •Is in strijd met de eoöperatie- (ADVERTENTIES) één adres: Eric van Ingen, Annet Nieuwenhuyzen en José Bui ter die in de Stadsschouw burg van Eindhoven uit han den van burgemeester Van der Lee de toneelprijs 1975 kregen. ve opzet van de groep. In Faber had men het hele Werktheater willen eren voor de wijze van werken, die met name in Fa- bers Stijlstra in het stuk Avondtcood, het meest duide lijk tot uitdrukking werd ge bracht. Voorzitter VSCD Peter ter Lohr: „Het afschaffen van prijzen is even modieus als het instellen". „Tegen alle Brechtiaanse wetten van vervreemding in, geeft Annet Nieuwenhuyzen aan haar rol van Shen Te in De Goede Mens van Sezuan bij het Publiekstheater een menselijk en ontroerend as pect, dat haar optreden in dit stuk uniek en onvergetelijk maakt", zegt de jury van de winnares van de Theo d'Or. Annet Nieuwenhuyzen kreeg deze onderscheiding 10 jaar geleden ook al, in de toen juist geopende schouwburg van Eindhoven. Josée Buiter, die De Colum- bina kreeg werd vooral gepre zen om haar rol in Dessings, Emilia Galotti, maar tevens voor haar Beatrice in Joyce's Ballingen en haar inzet in „het niet zo sterke stuik" Geen mannen meer. „Een overtui gend actrice met groot acteer talent". Eric van Ingien kreeg de Ar- lecchino voor „zijn zeldzaam gave komische creatie als de commedia dell'arte-figuur Pan- cazio" in Galdoni's De Veneti- aanse Tweeling bij De Haagse Comedie. Je wilt af en toe wel eens wat moois aan de muur han gen. De wanddecoraties van tijd tot tijd vernieuwen hoeft helemaal niet zo kostbaar te zijn, want voor weinig geld koop je fraaie reprodukties posters enz. Ga je met zo'r ding naar een zaak om het t( laten inlijsten, dan komt er wel aardig wat geld bij. Z' kun je bijvoorbeeld voor eer tientje een prachtige plaat ko pen, en het inlijsten komt dai op drie of vier tientjes. Ze! doen is heel wat voordeliger En er zijn een paar handige echt niet zo moeilijke metho den voor. Als het heiemaa „uit de kunst" moet wezen neem dan een plaatje triple? en een stuk ontspiegeld glas. beide precies even groot. Leg de plaat daar tussen, en maak een omlijsting van een houten profiellatje. Er is altijd wel een soort waarin een gleuf zit, die precies genoeg ruimte laat voor de gezamenlijke dikte van triplex en glas. Zaag de stukjes lat met een verstek bakje keurig in verstek. Dat is ook niet zo lastig als men het zo doet: elk latje afzonderlijk op maat zagen, eerst met opzet een beetje te lang, dan passen, met een scherp potlood af schrijven, en dan precies op maat bijzagen. Een kleurige poster kan ook gewoon op een stuk spaanplaat geplakt wor den. Neem hiervoor behang plaksel, dat lekker dik wordt aangemaakt. Het stuk spaanplaat (een paar millime ter kleiner dan de plaat) voor af instrijken met plaksel, goed laten drogen, en dan de plaat aan de achterkant instrijken en goed glad op het spaanplaat wrijven. Een dag later met een scherp mesje de overste kende randjes papier afsnij den. Een fotovergroting kan het best zo worden geplakt: het spaanplaat met verdunde houtlijm (dat witte spul) in strijken en laten drogen, daar na de foovergroting los opge rold in een bak water twintig minuten laten weken. Intussen het spaanplaat opnieuw in strijken met verdunde hout- lijm, en de natte vergroting erop leggen Met een natte spons vanuit het midden aan wrijven. Niet schrikken als er ondanks al het wrijven toch blaasjes zichtbaar blijven. Ais de hele boel is opgedroogd, zijn die blaasjes volkomen verdwenen, en zit de foto er ongelooflijk strak op. Er zijn verder nog wel wat handig heidjes om wandversieringen simpel in te lijsten. Zo be staan er metalen bengeltjes, die schuin over de hoeken van de decoratie vallen, en die aan de achterkant met nylonkoord strak vastgebonden worden. De beugels omklemmen op de vier hoeken een achtergrond (triplex of iets dergelijks) met daarop de decoratie en het glas. Let er bij het ver wisselen van wandversierin gen wel op dat het behang achter de auto plaat sterk van kleur kan verschillen met de rest. BRUSSEL (AP) Sir Chris topher Soames, het lid van de Europese Commissie belast met de buitenlandse betrek kingen, heeft gisteren gezegd dat de E.G. gebrand was op een snel antwoord van de communistische landen van Oost-Europa over het aanbod van de E.G. te komen tot nau were samenwerking op het ge bied van handel. Soames zei dat het betreu renswaardig zou zijn als de diplomatieke erkenning van de E.G. door China een rem kon zijn op het ontwikkelen van hechtere handelsbetrek kingen van de E.G. met de landen van Oost-Europa. Tijdens Soames' aanwezig heid in China had de regering te Peking besloten een ambas sadeur te stationeren bij het hoofdkwartier van de E.G te Brussel en onderhandelingen te openen met de E.G. over handelsaangelegenheden. Eni ge maanden geleden had de E.E.G. de Oosteuropese lan den voorgesteld te gaan praten maar daar was nog niet op gereageerd. UIER scholieren (I'S en 16 jaar) in Hoogeveen hebben te genover de politie bekend schuldig te zijn aan 34 geval len van insluiping en inbraak in woningen, scholen en be drijven, overwegend in Hooge veen en naaste omgeving. ZURICH (AP) Tegen een Zwitserse onderneming die te gen forse betaling mensen uit Oost Europa naar het westen smokkelt is een proces aange spannen en een schadevergoe ding geëist van 71.000 frank. Dit is het bedrag dat was neergelegd voor drie Oost- Duitsers wier vlucht naar het westen was mislukt. Het proces tegen de onder neming van de Zwitserse za kenman Hans Ulrich Lenzlin- grr is aanigespannen door de West-Duitse zakenman Ulrich Schmidt die zegt dat Lenzlin- ger zijn opdracht tot het naar het westen smokkelen van cbrie familieleden van Schmidt heeft uitgevoerd op „slordige, ellendige en dillettanterige wijze". Het drietal, onder wie een kind, was door de Oost-Duitse politie onderweg aangehouden in de auto die het vervoerde en daarop met de chauffeur gearresteerd. Vandaag zullen deze mensen terecht staan te Leipzig en de kans lopen te worden veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf. Lenzlinger zegt al honder den vluchtelingen te hebben geholpen in weei-wil van strenge controle, mijnenvelden enzovoorts het westen te be reiken. De advocaat van aan klager Schmidt, dr. Jacob Stickelbenger, heeft gisteren te Zurich gezeigd dat door veel van Lenzlingers klanten, die dat de mensen door 100-per- cents veiligheidsmaatregelen waren gedekt, „buitensporige beloning-en" waren betaald. „Het wordt tijd dat er een eind wordt gemaakt aan Lenz lingers activiteiten", aldus de advocaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De afgetre den voorzitter van de KVP, Dick de Zeeuw, staat onder toenemende druk vanuit be paalde geledingen in de partij, om zich weer kandidaat voor het voorzitterschap te stellen. Op een vergadering van de kring-Den Haag zei De Zeeuw desgevraagd: „Ik ben afgetre den omdat mij de weg geblok keerd werd met de leden in discussie te gaan over de toe komst van onze partij. Omdat het mij onmogelijk gemaakt werd mijn inzichten daarover (ADVERTENTIES) bril: ieders oogmerk! DE staatssecretaris van Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft een werkgroep ingesteld die raport gaat uitbrengen over de rechtspositie van psy chiatrische patiënten. Dit heeft het ministerie van Volksge zondheid gisteren meege deeld. van de Campina-kok CJiocodrink. 1 pers. 2 dl. Campina magere chocodrank, IV2 theelepel poederkoffie, 1 theelepel basterdsuiker, toef slagroom. Vermengde chocolademelk met de poederkoff ie en de suiker. Schenk dit in een hoog glas en garneer dit met de slagroom. Per persoon: 169 k.cal. natuurlijk lekker aan de partij voor te leggen. De partij moet nu eerst haar koers bepalen. Komt die koers overeen met mijn lijn dan ben ik bereid kandidaat te staan voor het voorzitterschap". Intussen heeft de door het partijbestuur ingestelde reacti veringscommissie haar rapport over de situatie van de KVP binnen het CDA uitgébracht. Het partijbestuur beslist vana vond of het rapport in deze vorm aan de partij zal worden voorgelegd. Het rapport is in grote lijnen een compromis tussen het standpunt-De Zeeuw en het standpunt-Van Zeil. waarover in de partij het conflict ontstond. De reactiveringscommissie. waarin ook de politieke leader van de KVP, Andriessen, zit ting had, spreekt voorkeur uit voor samenwerking van het CDA met de PvdA. Letterlijk staat in het rapport: „In sep tember 1972 sprak de KVP partijraad als zijn oordeel uit dat zijn politiek program het best kon worden uitgevoerd in een coalitie met de PvdA. Nog steeds is de mening van de KVP niet veranderd. De poli tieke doelstellingen van het CDA kunnen het beste worden gerealiseerd met een „redelij ke" PvdA. Dit betekent wel dat de PvdA een partner moet blijven met wie wij onze poli tieke idealen kunnen verwe zenlijken, uiteraard met de concessies die daar van weers zijden nu eenmaal bijhoren en niet een partner die voor een belangrijk deel v-an die idea len een bedreiging vormt. De bestuurbaarheid van het land is dan ook zeker niet gediend met een radicaliserende PvdA, met wie het voor de KVP, respectievelijk het CDA, na de volgende verkiezingen onmo gelijk zou kunnen worden om te reageren". In het debat tussen De Zeeuw en dagelijks bestuur- en kamerlid van Amelsfoort is deze week aan de oud-voorzit ter ook gevraagd of hij plan nen heeft een nieuwe partij op te richten als de KVP zijn lijn niet zou voligen. De Zeeuw: „Ik zeg niet dat ik dat zal doen, maar als de KVP door gaat op deze lijn, doorgaat met voortdurende afkalving dan komt er een nieuwe partij. Dat zal dan het meest trieste gevolg zijn van de besluite loosheid van de KVP om haar eigen duidelijke koers te be palen. Onze opdracht is de KVP, loyaal aan de gemaakte afspraken met de partners en loyaal aan het CDA, zo te maken dat het niet nodig zal zijn een nieuwe partij te ma ken". De reactiveringscommis sie van de KVP wil dat er een noodprocedure wordt ontwor pen om de KVP zo nodig de kans te geven als zelfstandige partij aan komende kamerver- kizangen deel te nemen. De oommissie meent dat het nog steedis reëel is er rekening mee te houden dot er geen gemeenschappelijke CDA-lijst komt. Voor dat geval dient er een noodprocedure te komen, die zal moeten voorzien in een tijdschema ingaande septem ber 1976 of eerder) en in een uitspraak over de wijze waar op de KVP zich to t de kiezers zal wenden. Overigens spreekt de com missie zich uit voor versnel ling van de organisatorische opbouw van het CDA en het tot standkomen van de politie ke profilering. „Niet genoeg karn worden benadrukt dat het van wezenlijk belang is dat die profitering' ook in het par lementaire werk blijkt. Voor dit alles en om als sterke partner in het CDA in te gaan moet de KVP kunnen beschik ken over gemotiveerde kader- leden en leden". Om die gemotiveerde ('ka der Bedien te krijgen wordt ge pleit voor verbetering van de interne organisatie en commu nicatie Initiatieven en activi- D. de Zeeuw feiten die de KVP intern en als federatie partner ten bate van het CDA zou kunnen ont wikkelen zijn volgens de com missie Het scheppen van een, aan de basis ingeplante, politieke actiepartij. Daartoe zal het CDA-bestuur spoedig het rap port van de KVP-organisatie- commissie moeten bespre ken; Het eerste CDA-conigres (op 23 aiugustus in Den Haag) zal vooral een politiek congres moeten zijn. Oprichting van CDA-ver- banden in alle provincies en zoveel mogelijk gemeenten; Duidelijkheid scheppen over de verhouding dae het CDA wenst tussen de partij (nesppartijen) en de frac ties; De naam CDA reeds nu meer koppelen aan de naam geving van de drie partijen KVP, ARP en CHU: Een grote ledenwerfcam pagne rona het CDA-oon- gi-cs. Tenslotte meent de commis si e dat het federatiemodel waarvoor nu gekozen is het gevaar met zich kan brengen dat te lang wordt geaarzeld met een besluit tot fusie. „Niet vergeten mag wonden dat de ene lijst nog niet bete kent één partij. Wil er sprake zijn van het opbouwen van tussen de basis en de kamer fractie alsmede van een ge bruik van de verkiezingsresul taten voor de werkkracht en de interesse dan zal er spoedig naast de ene lijst en de ene fractie een partij moeten zijn. Het fusieproces moet dius wor den versneld". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van daag vertrekken ruim 160 sportieve Middelburgers naar de Engelse zusterstad Folke stone voor een vijfdaags be zoek. De organisatie in Folke stone, die de uitwisselingsacti viteiten daar verzorgt, bestaat dit jaar 25 jaar. Dit betekent, dat Middel burg en Folkestone nu al 25 jaar lang sportieve en culture le betrekkingen met elkaar onderhouden. Tijdens de uit wisseling zullen de volgende sporten worden bedreven: hengelen, atletiek, basketbal, voetbal, hockey, zwemmen, waterpolo, rugby, tennis, zei len en roeien. Verder gaat er ook een delegatie mee van de Middelburgse foto- en dia club. Vanavond wordt de groep Middelburgers ontvangen door de burgemeester van Folkesto ne. Zaterdag en zondag wor den de wedstrijden gehouden. Maandag wordt Londen be zocht. Op woensdag 21 mei keren de Middelburgers naar huis terug. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde mr. J.F.G. Schlinge- mann heeft op het provincie huis te Middelburg onlangs een werkgroep geïnstalleerd, die een studie moet gaan ma ken over het rapport „het wa terschap en zijn toekomst" van de zogeheten Diepdelvers- commissie. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de Zeeuwse waterschappen en van de provincie. De werk groep moet een advies uit brengen over de inhoud van het rapport „het waterschap en zijn toekomst", in het bij zonder met het oog op de Zeeuwse situatie. Het rapport en het advies van de werk groep zullen tezijnertijd be handeld worden in een verga dering van de Zeeuwse pro vinciale staten. rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel (03211) 1514. 40 ha. park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin rekreahe voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel. (03211)1514. Beide Pinksterdagen groots schatgravers-festijn in het indianendorp ^ren. r ten zeerste bij U kt voor het steeds UTRECHT (ANP) „Een vakbeweging als verantwoor delijke medewerker gods, die het om de mens te doen is, kan zich niet beperken tot on verschilligheid en nog minder de kwaliteit van de arbeid verschuiven naar de droomwe reld van het „socialisme". Neen, hier past een vastbera den houding van het nemen van initiatieven en het zich niet door de domme polarisa tie van de voor de hand lig gende tak laten afleiden". Aldus de Rotterdamse hoog leraar in de economie, prof. dr. W. Albeda, tevens ARP- fractievoorzitter in de Eerste Kamer, gistermiddag in Utrecht op de jubileum-bij eenkomst van de 75-jarige hout- en bouwbond CNV. Het is volgens de hoogleraar niet zo'n gemakkelijke zaak de kwaliteit van de arbeid te verbeteren. „Al te lang heeft men alleen maar aan produkti- viteit en efficiency gedacht en de mens vergeten. In ziekte verzuim en overdreven ver loop wordt ons de rekening gepresenteerd". Het op de achtergrond schuiven van de kwaliteit van de arbeid is volgens de heer Albeda één van de kenmer ken van het industriële kli maat, dat- ons land heeft ge kend. Er is binnen een indus triële samenleving een streven naar economische groei en produktivisme. „De produktie binnen en buiten het bedrijfs leven heeft dan een prioriteit, die vele andere belangrijke zaken opzij schuiven". Een an der kenmerk var die indus triële samenleving is volgens de hoogleraar het streven naar een maximale inschakeling van mensen in het produktie- proces. Doch volgens hem leven we momenteel in een na-indus trieel klimaat. Prof. Albeda: „Veel minder dan de indus triële samenleving is de na- industriële periode geken merkt door produktivisme. Het gaat nu meer orr het scheppen van welzijn in plaats van het scheppen van welvaart Te vens worden er vraagtekens gezet achter de oude waar- heid, dat wie niet werkt ook niet zal eten. Men komt later in de beroepsbevolking en gaat er sneller uit. De band met hun arbeid wordt voor velen ook losser. Al deze factoren wijzen op een veranderend klimaat, waarbij het karakter van de arbeid en de plaats van de arbeid in het mensenleven knelpunten zijn. In de be schouwingen daarover komt prof. Albeda tot twee kerncon clusies: „Arbeid is meer dan loonarbeid" en „het leven is zoveel meer dan arbeid". Maar tegelijkertijd consta teert hij. dat de houding ten opzichte van de werkloosheid nauwelijks is veranderd. „Werkloosheid wordt nog steeds als een Dersoonlijke ca tastrofe ervaren". Op de vraag ,wie er dan uit het arbeidsproces gestoten moeten worden, kan men vol gens professor Albeda in drie richtingen denken - Laat de jongeren hun in- Prof. dr. W. Albeda trede tot de arbeidsmarkt wat uitstellen. - Laat ouderen vroeger pen sioneren Koppel arbeid en inkomen geheel los. Geef iedereen een minimum inko men en voeg daar eventueel inkomen uit arbeid bij. De laatste mogelijkheid is volgens de Rotterdamse hoog leraren oj het ogenblik nog niet haalbaar. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van Verkeer Jos Cha- bert is vastbesloten om bij een eventueel huwelijk van de na tionale Belgische luchtvaart maatschappij Sabena met de KLM een behoorlijke bruids schat aan te bieden teneinde een werkelijke fusie met ge lijke rechten en geen overname door de drie maal grotere KLM te bewerkstelligen. Niet alleen wordt de natio nale luchthaven van Brussel binnen nu en een tiental jaren drastisch uitgebreid, tevens zal een gespecialiseerde vrachtzo ne ten noorden van de lucht haven Zaventem worden aan gelegd, temeer daar de groei cijfers van het vrachtverkeer door de Sabena een aanzienlij ke stijging te zien hebben ge geven. Het afgelopen jaar zelfs een stijging met bijna 20%. De Belgische minister weet uit een nauwkeurige studie dat de belangstelling voor de Brussel se luchthaven als centrum van internationaal vrachtverkeer als maar groeit. Prognoses zeggen dat over vijf jaar het vrachtverkeer op Zaventem en vanaf Zaventem zal zijn ver dubbeld De kosten van het internati onale vrachtcentrum ten woorden van Zaventem bedra gen rond de een miljard franc. De uitbreiding van de gebou wen van de luchthaven zelf vergat nog eens hetzelfde be drag. De Sabena behaalde het vorig jaar een omzet van 13 miljard franc. De Sabena- vloot vertegenwoordigt een waarde van negen miljard .franc. Het verlies van de Sa- pena over 1974 bedraagt vol gens nu definitief gepubliceer de cijfers ruim 2 miljard franc als gevolg van de energiecri- us. de algemene verslechte ring van het economisch kli maat en de stijging van de personeelskosten. Het aantal personeelsleden werd in een jaar teruggebracht van ruim 12.000 tot .9.960 man. (ADVERTENTIE) (mag mijn vriendinnetje ook mee?) De EFTELING in Kaatsheuvel V^dagvo! puur plezier voor 5 piek. BH

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11