IDEO S .V.'S 419.- RATIS m\mm< Bisschop Gijsen distantieert zich van episcopaat Deze week Saliel-actie voor Kaap Verdische eilanden WIJZIGING STRAFMAAT BETER MIDDEL DAN GRATIEVERLENING RECHT ^83/4%opPandbriefbiljetten 529.- Op uwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2%% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN KASTEN Westland/Utrecht ÏNG :tie fERLAGING Kissinger wil de prekken met Israël niet gepubliceerd zien HONGER IN EEN EENS ZO GROENE ARCHIPEL PROF. DUYNSTEE: Adoptie en fiscus Vrouw van 120 jaar in Venezuela lit onze NA -DEURS BESPEELDE ETTÉS 5SETTE binnenland Iwrnnni—r—nt Algemene Bank Nederland een goede grote bank Behoeften Giro 100.200 papier oor uw pen Vernieling Mét ingang ven dinsdag iomeid-s. vwndt de rente 8/x/o DONDERDAG 15 Mg| NZEELAND r, in de Prins van Oranje ten betreffende de inhoud Ing Oosterschelde. «hebbende wordt geboden t de inhoud van dat rappon betten, zal voor iedere be leze hoorzitting zijn of haar lORNOEMD DONDERDAG 15 MEI 1975 groottes wan 12 cassettes. een bezoek aan je nou het mooist? 0 15 19 Van een onzer verslaggevers) UTRECHT BREDA ROER- I HOND Bisschop Gijsen van Ijoermond heeft zich gedistan- j :;mj van de andere Neder- I ji-dse bisschoppen bij het ge- <tn van een reactie op de I iissentijdse rapportage van de I m werkgroepen van de I (omraissie pluriformiteit. Deze nmmissie werd twee jaar ge lden in het leven geroepen lm de bisschoppenconferen- I je met de opdracht advies uit K brengen over de wijze I marop de banden tussen de I rroepen of gemeenten die zich I „links" en „rechts" kritisch I opstellen, en de kerkprovincie, verstevigd kunnen worden. In een eerste en voorlopige niet door mgr. Gijsen on- I irtekende reactie, die de I [«hoppen deze week na I „langdurig" van gedachten te hebben gewisseld, in Breda I hebben opgesteld, zeggen zij I iile waardering te hebben Ivoor het goede dat wordit na- I gestreeÊd, maar tegen sommige gesignaleerde verschijnselen joesteren zij „ernstige, soms fundamentele bezwaren, met same tegen bepaalde opvattin- ren over de geloofsinhoud". I Zj zeggen nota genomen te I hebben van het voornemen KANSAS CITY (Reuter) I Minister van buitenlandse za ken dr. Henry Kissinger heeft in Kansas City in Missouri I rezegd dat publikatie van ge heime gesprekken tussen hem en de Israëlische regering vaarin hij zich laatdunkend urn hebben uitgelaten over Egyptische, Syrische en Russi sche leiders, „pijnlijk" zou kunnen zijn. Aan dr. Kissinger werd om mmmentaar gevraagd op het berichte dat in Israël een boek was verboden waarin notulen i staan over vertrouwelijke be sprekingen en gedachtenwisse- lingen tussen de Amerikaanse en Israëlische regering. Overigens zei hij het be trokken boek en zijn schrijver - „Confrontatie en de-con frontatie" van Matti Golan aiet te kennen. der commissie de rapporten te publiceren. De publikatie van de rappor ten betekent niet, dat de bis schoppen het met al het be schrevene eens zijn. In zijn commu-nuqué schrijft het epis copaat, niet vooruit te willen lopen op praktische pastorale standpunten, „die in dezen wel licht m-oeten worden ingeno men". De voorlopige rapporten maken eens te meer duidelijk aldus het communiqué dat de bisschoppen rekening moeten houden met de ver schillende geloofshoudingen, al kunnen concrete beleidsbeslis singen niet altijd aller instem ming hebben. De bisschoppen zullen met de commissie nagaan hoe het werk kan worden voortge zet. Tenslotte staat in de verkla ring, dat „de bisschop van Roermond, migr. dr. J. Gijsen, hetgeen hier aan de orde is, te gecompliceerd acht om er reeds nu een visie op te ge ven". In een later uitgegeven ei gen communiqué licht bis schop Gijsen dit toe. Hij ver wijt de werkgroep „Kritische gemeenten", dat deze de pu blikatie der rapporten heeft doorgedrukt en daarmee rijp beraad der bisschoppen onmo gelijk heeft gemaakt. Bisschop Gysen wil voor deze druk niet wijken. Ook verwijt hij deze werkgroep, dat deze zijn boekje te buiten is gegaan door ook „groeperingen buiten de kerk" in zijn overwegingen te betrekken". Naar wij nader vernemen heeft de voorzitter van de commissie pluriformiteit, dr. P-C.M.J. Vriens, secretaris-ge neraal der r.-k. kerkprovincie, bij de bisschoppen op publika tie van beide rapporten der werkgroepen Kuipers en Bar aangedrongen. Als reden geeft hij hiervoor aan, dat dit wel licht kan leiden tot een brede dialoog over de dieper liggen de waarden, die bij de huidige groepsvorming in de kerkpro vincie in het geding zijn. De twee plurifbrmiteits-rap- porten zijn afkomstig van de werkgroep „Kritische gemeen ten" onder voorzitterschap van dr. H.W.J. Kuipers, vicaris-ge neraal van het bisdom Haar lem en van de werkgroep „Rechtse groeperingen" onder voorzitterschap van dr. H. Bar, hoofd-luchtmachtaal- moezenier en vice-voorzitter van de vereniging voor de La tijnse liturgie. De werkgroep Kuipers ver klaart in zijn rapport te heb ben vastgesteld, dat de zoge naamde kritische gemeenten een grote aantrekkingskracht hebben op mensen, die van de kerk vervreemd zijn geraakt Sterk beklemtoont de werk groep daarbij, dat deze nieuwe aantrekkingskracht niet ge wonnen wordt of betaald wordt met opoffering van christelijke waarden. De commissie besluit met de stellige overtuiging uiit te spreken, dat de eenheid ge diend is met de mondigheid en de verscheidenheid onder de gelovigen. De commissie acht het onvruchtbaar de ern stige verschillen in theologie en kerkorde alleen maar vast te stellen en het daarbij te laten. Nog minder heilzaam acht de commissie isolering en uitstoting van de eenmaal ge vormde (gemeenten. Integendeel, veel christenen uit allerlei kerken moeten zich laten inspireren door het goe de in de kritische gemeenten. Aan de bisschoppen verzoekt de commissie dringend, dat zij dit alles in concreto zullen aanmoedigen, beschermen en bezwaren, zelfs als niet alles in de kritische gemeenten ge beurt zoals de bisschoppen dat wensen en wensen moeten- Werkgroep Bar constateert als voornaamste vrees bij de zogenaamde rechtse groeperin gen, dat het geloof verschuift van aanvaarding van geopen baarde waarheid en christelijk normbesef naar geloof als maatschappelijke en in hoofd zaak politieke levenspraktijk. Met andere woorden: deze groeperingen zijn verontrust door deze verschuiving, die het geloof dreigt te verengen tot alleen maar een ethische stroming. Zij vinden, dat de bisschoppen te veel toelaten gemeten naar de pauselijke richtlijnen. „Verontrusting en radicale afwijzing liggen dan voor de hand", aldus de werk groep Bar. De in het rapport geschetste geloofshouding vraagt volgens de werkgroep de bijzondere pastorale aandacht van de bis schoppen. Verontrusting wordt niet weggenomen door gerust stellende woorden maar veel eer door wat gèbeeurt. Ook acht de werkgroep het ge wenst dat het verschijnsel groepsvorming nader wordt bestudeerd. Tevens vindt de groep het raadzaam dat het algemeen kerkelijk beleid openlijk wordt verantwoord, „overigens zonder dwang tot eindeloze discussies". „Vele maatregelen blijken namelijk in de praktijk onbegrepen te blijven". (ADVERTENTIE) Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2 extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2%% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. (en niet alléén voor spaarders) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Deze he le week t.m. 18 mei duurt een voorjaarsactie van diverse internationale organisaties, waaronder de NOVIB, om de Sahellanden in staat te stellen de pro blemen in de door droogte getroffen Afrikaanse sta ten te blijven aanpakken. Inmiddels in daar een nieuw Sahelland bijgeko men, de Kaap Verdische eilanden. Deze eilanden groep in de Atlantische Oceaan ligt in de Sahelzo- ne en is evenzeer getroffen door de langdurige droogte die de veestapel heeft ver woest en de oogsten onmo gelijk heeft gemaakt. De situatie op de eilanden met in totaal ongeveer 250.000 inwoners, kon langer verborgen blijven, omdat de Portugese machthebbers alle informatie wisten te voorko men. Pas na de beslissing de eilanden op 5 juli a.s. onaf hankelijkheid te verlenen en de macht over te dragen aan de bevrijdingsbeweging PAIGC, die ook in Guinee- Bissau de politieke leiding in handen heeft, werd bekend, dat de bevolking aan chroni sche ondervoeding leidde en momenteel geheel is aange wezen op noodhulp. Alleen al in deze eeuw zijn bij acht hongersnoden 210.000 bewo ners van deze eilandengroep om het leven gekomen. De laatste droogteperiode van 1940 tot 1946 heeft aan een derde deel van de bevol king het leven gekost. De visserij is belangrijk voor de Kaap Verdische eilanden, maar men beschikt er slechts over een paar sloepen, omdat de Portugezen de rijke vistvateren aan Japanners hadden verpacht. Behalve aan de voedsel voorziening - waar nu ook op de Kaap Verdische eilanden aan gewerkt wordt - wil de PAIGC van de Kaap Verdi sche eilanden op korte ter mijn vooral werken aan drinkwatervoorziening, wa tervoorziening voor de land bouw, de landlbouwverbete- ring door grond te irrigeren en putten te slaan, alsmede te beschikken over zaaizaden en eenvoudige landbouwge- reedscaschappen. Op korte termijn bestaat er tevens dringend behoefte aan medi cijnen. Prioriteiten op lange re termijn zijn vooral de herbebossing en de ontwik keling van de visvangst. De eens zo groene „Cabo Verde" eilanden zijn door de roof bouw voor de uitbreiding van de winstgevende planta ges totaal beroofd van bo men. Daardoor kon de erosie Na de onafhankelijk heid op 5 juli a.s. een nieu we, betere toekomst op de kale eilanden? sterk toenemen. Steeds meer vruchtbare grond verdwijnt. De ontwikkeling van de vis vangst in de visrijke wateren rond deze archipel is altijd tegengehouden door de Por tugezen. In de laatste jaren waren de wateren verpacht aan een Japanse vissersvloot, die de pachtgelden recht streeks overmaakte aan Lissa bon Novib, HIVOS, Mensen in Nood, Stichting Oecumeni sche Hulp, Algemeen Diako- naal Buro, Unicef, Unesco en Sektie Internationale Hulp verlening werken samen in een grootscheepse actie in Nederland. Als aktie-adres houdt men het adres van No vib aan: Van Blankenburg straat 6, Den Haag. En het gironummer voor deze aktie is heel gemakkelijk te ont houden, nl. 100200. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het redht van gratie is voorbehouden aan de Kroon, al geschiedt zulks in ons huidig staatsbestel altijd op voordracht van de verant woordelijke minister van Jus titie. Niettemin kan men spre ken van een „oneigenlijk ge bruik" van het middel gratie wanneer men diit toepast op de manier waarop staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) dat nu van zins is. Het is op z'n minst onelegant tegenover de koningin temeer daar men oak de wezenlijke inhoud aan het begrip gratie ontneemt door uitdrukkelijk te stellen dat het „geen gunstbetoon" betreft. Het is immers een noodzakelijk geachte maatregel om het personeelstekort in het gevangeniswezen op te van gen. Een en ander is de mening van de Nijmeegse hoogleraar in liet staatsrecht, prof.mr. F. J. F. M. Duynstee. Hiermee reageert hij op het plan de vrij - heidsstraffen om te zetten in geldboetes, om het probleem van de te lange wachttijden te verlichten. „Het is een duidelijk impulsieve maatregel van dit kabinet dat al meer getuigd heeft consequenties niet altijd te overzien van voorgestelde maatregelen", al dus prof- Duynstee. „Het is bedoeld als noodoplossing, maar het is eigenlijk een beet je gehannes. Men denkt „hè. wel een leuk idee, laten we dat maar eens gaan doen", maar beseft niet wat voor con sequenties het heeft voor al lerlei moeizaam veroverde rechten in onze parlementaire democratie." Dat het personeelstekort in de gevangenissen tot onaanvaard bare gevolgen heeft geleid, is ook de mening van prof. Duynstee. Hij vindt echter dat men „met behulp van een aan tal rechterlijke kopstukken" een overleg had kunnen voe ren dat tot een zuiverder re sultaat zou hebben geleid. „Nu rommelt men maar aan", aldus prof. Duynstee, „de rechterlij ke onafhankelijkheid, een van onze grootste rechtsgoederen, komt op de tocht te staan. Een rechter mag immers aannemen dat zijn vonnis gerespecteerd wordt en niet achteraf op op portunistische „ad hoe" gron den wordt omgezet in een an dere gevoelsmatige lagere straf." Eer. oplossing die meer in de lijn van prof. Duynstees ideeén over ons staatsbestel had gele gen zou zijn geweest dat men voor een aantal delicten de strafmaat zou gaan wijzigen. „Dat werkt dan met toekom stige kracht. Bestaande von nissen worden niet aangetast en het effect -vermindering van het aantal op insluiting wachtende veroordeelden- is na korte tijd immers hetzelf de." Overigens moet men, zo deel de het ministerie van Justitie ons desgevraagd mee, niet verwachten, dat een omzet ting van gevangenisstraf in een geldboete gunstige eonse quenties zal hebben voor ie mands straflijst. Ook al hoeft men dan niet „te zitten", de aantekening „veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenis straf' blijft genoteerd en zal dus onverminderd invloed hebben bij sollicitaties met name voor functies in over hetdsdienst. JOHN ROOZEN Een van de rubrieken die de Staatssecretaris van Financiën in verband met een vraag van kamerlid Drees (junior met toupetje) over de fiscale rege ling bij adoptie van kinderen uit ontwikkelingslanden, dezer dagen publiceerde ziet er als volgt uit: Na ministeriële toestemming in Nederland binnengekomen buitenlandse pleegkinderen: 1973 1974 België Brazilië Colombia Duitsland Griekenland India Indonesië Iran Korea LAbaium Oostenrijk Philippijnen Thailand Vietnam Zuid-Slavië 12 resp. 15 andere landen Totaal 10 2 9 3 32 20 40 1 16 2 21 1 23 3 8 181 269 24 49 51 64 9 21 10 14 21 14 18 316 620 De oorzaak van deze wassende stroom van buitenlandse pleegkinderen die na kortere of langere tijd vrijwel allen geadopteerd worden, is com- plex- Soms is het medelijden opgeroepen door de ellende m het Verre Oosten, soms de leegheid van een kinderloos huwelijk, soms een spijtgevoet van een voorzichtige en te langdurige familieplanning, soms Ter of olie (voorliefde voor het uitheemse). En het is juist deze complexiteit waarop de Staatssecretaris zich be roept ter verdediging van de gereserveerdheid van de fiscus ten aanzien van de aftrekmo gelijkheden van de adoptie- kosten voor de inkomensbelas ting. Op de stelling van Drees jr. dat de adoptie van kinde ren uit de ontwikkelingslan den gelijk te stellen is met de hulp in nood, die via de ont wikkelingshulp wordt gege ven, antwoorde de staatssecre taris: „Ja goed en wel, maar bij adoptie speelt ook het ei gen verlangen naar kinderen een grote rol!" Het is voor mij de vraag of dit verlangen inderdaad een reden mag zijn de aftrekbaar heid van adoptiekosten te Be snoeien- Mijns inziens is het een irrelevante factor in het fiscaalrecht. Men vraagt toch ook niet bij de toepassing van de kinderaftrek of het kind gewild was of dat het moge lijk bij vergissing verwekt werd. Evenmin doet het voor de af trekbaarheid van een gift aan een liefdadige instelling terza ke of deze louter uit altruïsme of in hoofdzaak uit eigenliefde werd gedaan. En nimmer heeft men een autocoureur beknib beld op zijn ziekenhuiskosten omdat hij deze gevaarlijke sport uit plezier en tijdver drijf beoefende. Met dezelfde tegenzin als thans tot uiting komt zijn de adoptiekosten in 1971 door de regering onder de categorie „buitengewone lasten" van de inkomensbelasting opgenomen. Hier is sprake - aldus de toen malige staatssecretaris - van volstrekt vrijwillige uitgaven en niet van onvermijdelijke onheilsuitgaven. Maar het am- mendement (Kieft) werd des niettemin met algemene stem men aangenomen. Hieruit blijkt wel dat de druk van het hoge tarief en de steile pro gressie „buitengewone lasten' hun karakter doet verliezen. Van een soort „rampencategu- rie" wordt het langzaam maar zeker een pandemonium vooi alle buiten het normale beste dingspatroon vallende uitga ven. Zo is dan ook de opname van de studiekosten te verke ren- In de vraag van Drees jr. ging het om de reis- en verblijfkos ten van de pleegouders. De staatssecretaris weigerde. Al leen de adoptieproceskosien van het kind komen voor af trek m aanmerking. En dit alles dan nog alleen voorzover een bepaalde drempel ovei- sehreden wordt. Maar voor de ze nadere becijfering moet ik u - zoals de farmaceutische industrie pleegt te doen - naa: de dokter, in casu de belasiing consulent verwijzen. Ik con cludeer alleen dat een royaler fiscaal standpunt ten opzichte van de adoptiekosten alleszins passend en billijk zou zijn. D'OU f/E Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Langs deze weg wil ik met klem protesteren tegen het leit, dat, uitgerekend in de lentemaand mei, alle be groeiing langs het Wilhelmina- kanaal ter hoogte van de brug van Den Hout is verwijderd. Deze begroeiing bestond uit eikenhoutwallen langs de pa rallelweg en ander groen, zo als braamstruiken e.d„ langs het talud van het kanaal tot aan de waterspiegel. Met één klap zijn we weer een stukje natuur armer geworden en het ergste is dat het uiteindelijke doel van deze vernieling ons, gewone burgers, te enen male ontgaat. Officiële instanties zullen desgevraagd ongetwij feld wel weer de „dwingende noodzaak" van een en ander kunnen aantonen of trachten wat krom is recht te spreken, zoals onlangs in Terheyden. Met dat al krijg je steeds meer de indruk dat in de ho gere regionen bij het tegen elkaar afwegen van met el kaar strijdige belangen (als dat tenminste nog gebeurt) het belang van natuur en wel zijn steevast als eerste onder tafel wordt geveegd. Abstracte waarden tellen immers niet mee in de kosprijsberekenin- gen? Terwijl nota bene het beschermen van wat ons nog aan leefmilieu rest gewoon een harde noodzaak is in plaats van een hobby van een stelletje zonderlingen. In een land als het onze dient geen maatregel, die een beperkt doel dient maar on gunstig op hel 'milieu inwerst, te worden genomen dan na uiterst zorgvuldige afweging van prioriteiten. Ik heb even wel de indruk, dat het van bepaalde zijde blijft bij het bewijzen van lippendienst aan dit principe en dat men rustig zijn gang gaat en daarbij eventuele protesten een ronde tracht voor te blijven door een en ander zo geruisloos moge lijk ten uitvoer te brengen. Wettelijk zal het allemaal misschien wel in orde zijn, maar het geeft de mondige burger toch wel een gevoel van onvrede, om niet te zeg gen van machteloze woede, getuige te zijn van de zoveel ste aanslag op „zijn" natuur zonder enig idee te hebben van het hoe en waarom en zonder van tevoren te hebben mogen meedenken en -praten over een zaak van algemeen en dus ook zijn belang. Dat het anders kan, bewijst de ge meente Breda met haar voor lichting over de Haagse Beem den en haar houding in het algemeen t.o.v. inspraak var. de burgerij. Zo hoort het, dat is democratie anno 1975. En tenslotte: als er inder daad aan de uitvoering van een bepaald werk niet valt te ontkomen zonder schade aan het milieu, laat men dan het fatsoen hébben de gevoelens van nutuurvrienden (waaron der ongetwijfeld ook velen van hen, die het werk moeten uitvoeren), zoveel mogelijk te sparen en geen bomen e.d. te kappen in het groene voorjaar en het broedseizoen, want dan feomt de klap des te harder aan!. BREDA W. GIESING CARACAS (AFP) De oudste vrouw van Latijns- Amerlka woont in Venezuela en is 120 jaar, aldus het blad Ultimas Noticias in Caracas. Mevrouw Joaquina Amunda- ray is geboren in de provincie Sucre en woont momenteel in Maiquetia, een stad op 25 kilo meter van Caracas. Zij heeft zeven kinderen gehad van wie er nog zes in leven zijn en de oudste 99 jaar is. Bovendien heeft ze 75 kleinkinderen, 380 achterkleinkinderen en 90 ach terachterkleinkinderen. (ADVERTENTIE) Er is een ideale manier van sparen: Ook als u eerder wilt inwisselen, krijgt u Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten I I L)lvv. Pandbriefbiljetten van de Westland- een zeer aantrekkelijke rente, opklimmend kunt u zich wenden tot uw adviseur voor JLLJLLJj—LZ I,r>— -uvan 6'/»% na 2 jaar tot8V<% op basis van 1iup,„ 1 samengestelde interest. Zo groeit 1.000,- In vijl jaar naar 1.521 Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,-. wa;upuic« wan j i .www, uii w.www, j .www,- iii iiji nuw J uwi.i» Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. Hypotheekbank nv Middelburg, Lange Delft 72-74, 01180-25955.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15