„We moeten het milieu sparen, maar niet het onmogelijke eisen" „Goede Mens van Sezuan" in Zuidlandtheater Top 4 Session in „Den Engel' IN GESPREK MET.. SPRAAK Margriet v. d. Weele-Minderhout Zeeuwse pop-formatie Link krijgt erkenning Kinderboerderij is Sas van Gent GERDI PREGER DONDERDAG 15 MEI 1975 SCHOONDIJKE - „Als onze jongste van vijf jaar peilschalen in de polder ziet, roept-ie altijd heel enthousiast: hé mam, daar heb je het waterschap. Zo'n kind moet toch wat hebben om zich aan vast te klampen. Weet hij veel wat een waterschap is". Ik zit naast Zeeuwsch- Vlaanderens enige vrouwelijke gezworene (lid van het dagelijks bestuur van een waterschap) op de voorbank van een „eend". Laarzen achterin, een gedetail leerde polderkaart, die uit het handschoenenvak steekt en een stevig doorrijdende Margriet v.d. Weele-Minderhoud (39 jaar) achter het stuur. De neus van de eend wijst richting Biervliet, want ik moet de bus halen. Zo niet, dan kost me dat een uur. En dat al, terwijl ik er meer dan een uur over heb gedaan om van Axel naar Schoondijke te ko men. Niet dat ik het erg vond, want het gesprek met mevrouw V. d. Weele was kort, maar zeer de moeite van het reizen waard. Behalve gezworenen in het waterschap „Het Vrije van Sluis" is mevrouw V.d. Weele ook lerares bodem- en schei kunde aan de Middelbare Land bouwschool in Schoondijke. Ze heeft tuinbouw gestudeerd in Wageningen (had achteraf ook best landbouw willen doen, maar in die tijd stond dat nog zo gek voor een vrouw...) en is ge boren in Groningen, „maar ik heb een hele Zeeuwse familie", zegt ze er meteen achteraan, „en vroeger ben ik ook vaak in Zee land geweest", ze heeft jaren in Zwolle gewoond en is toen zo langzamerhand afgezakt naar het zuiden. Nu woont ze met haar man (leraar aan diezelfde Middelbare Landbouwschool) en hun drie kinderen van 9, 7 en laas werd die opleiding overge nomen door de laboratorium- school in Goes, zodat ik mijn baantje kwijt raakte. Wel jam mer, want het liep organisato risch erg goed. Ik kon gewoon blijven doorwerken, toen de kinderen nog klein waren, want ik kon de lestijden aanpassen 5 jaar al weer 10 jaar in Schoon dijke. Het bevalt haar best. Dat is haar wel aan te zien. Sportief type. Leuke ogen. „Ik ben be gonnen als lerares scheikunde bij de opleiding voor medische analisten aan het ziekenhuis in Sluiskil", vertelt ze, „dat is na tuurlijk wel wat anders dan tuinbouw, maar in mijn oplei ding zit ook de bevoegdheid om scheikunde te geven". Ik dacht: „Laat ik het maar eens proberen en het lukte. He- aan die van mijn man. Nu geef ik twee uren bodemkunde en een uur scheikunde aan de Middel bare Landbouwschool". „Bodemkunde behandelt alles wat maar met de grond te maken heeft. Van de plantjes tot de boer. Het is een enorm praktisch vak, wantje wordt met de neus op de praktijk geduwd. Je be kijkt bijvoorbeeld wat de chemi sche processen van bemesting zijn, hoe die bodem zo geworden is, hoe je structuren van grond weer goed kunt krijgen zonder al te veel schade (na die hevige hoeveelheid water van het afge lopen najaar bijvoorbeeld)". „Je werkt met levend materi aal en je moetje mening aanpas sen aan de omstandigheden. De meesten, die hier naar school gaan worden boer, dus die heb ben meer aan praktijk dan aan theorie. Het zijn bijna allemaal jongens, ik geloof dat we op het ogenblik maar eén meisje heb ben. Wat dat betreft, zouden we best wat meer meisjes kunnen gebruiken", vindt mevrouw V. d. Welle. „In het begin moesten die knapen er wel even aan wennen, dat ze les kregen van een vrouw, maar nu hebben ze me echt wel geaccepteerd. Soms moet ik wel doen of ik een bepaalde mop niet hoor, maar dat is dan ook wel het enige". „Die belangstelling voor de natuur heb ik niet van een vreemde, want mijn vader was landdrost in de N. O.-Polder en was dus ook vaak buiten. Ik heb bewust voor die studie in Wage ningen gekozen, omdat ik vind dat je daar op een heel breed vlak kunt studeren en dat je je studie beter kunt inpassen in de praktijk van de samenleving, dan een specialistisch gerichte studie als b.v. alleen maar biolo gie. Specialisatie kan namelijk als nadeel hebben, dat je te veel in je eigen enge straatje blijft zit ten. Mensen van Wageningen kom je dan ook in de meest uit eenlopende en vreemdsoortige banen tegen". Maar hoe kom je nou in het dagelijks bestuur van een water schap terecht? „Dat is een beetje ingewikkeld, maar ik zal het uit leggen", vertelt mevrouw V. d. Welle, „normaal is het zo, dat de inwoners van zo'n waterschaps- gebied, de ingelanden, de hoofd ingelanden kiezen, terwijl die de gezworenen weer kiezen. Men sen namelijk die betalen mogen ook kiezen. Maar in verband met de waterzuivering, een taak die per 1 januari van dit jaar ook voor rekening van de water schappen kwam, werd er een bepaling gemaakt, dat de ver vuiler met een mooi woord „wa terkwaliteit") ook in de besturen van de waterschappen opgeno men moest worden. Om die zaak in eerste instantie een beetje op poten te zetten, zijn er een aan tal hoofdingelanden door Gede puteerde Staten benoemd. De Zeeuwse Vrouwenraad kreeg het verzoek van G.S. eens op zoek te gaan naar een paar vrouwen, die geschikt waren voor zulk soort werk. Zo werd ik gevraagd. „Het leuke was, dat ik ook tegelijkertijd door de ge meente kandidaat was gesteld". „Uiteindelijk hebben mijn werk en mijn studie nauw te maken met de waterschapsta- ken. Planning, onderhoud, af watering, polderwerk, waterke ring, er is zoveel te regelen en te doen. Ik leer er nog dagelijks dingen bij, die ik niet wist". „Ik doe dit werk nu ongeveer een halfjaar en ik vind het enig. Gemiddeld eenmaal in de week hebben we vergadering, maar ik krijg wel een lap huiswerk mee. Veel lezen en zo. Vooral veel va kliteratuur". „Ik trek er ook vaak op uit. Een dam in een sloot, die beke ken moet worden of eens gaan praten met mensen, die een bouwvergunning willen op wa- terschapsgrond". „Ergens kun je het vergelijken met een gemeenteraad. Die zui- veringstaak is ook zeer veelom vattend. De lozingen in het open water moeten worden gestopt. Bovendien worden de boeten veel te hoog. We hopen op veel subsidie, want het bouwen van goede zuiveringsinstallaties gaat erg veel geld kosten en dat wordt natuurlijk duur voor de burger, want die vervuilt en moet dus ook betalen". In West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn we al een eindje op de goede weg, maar in het oosten staan ze nog maar aan het begin. Dat gaat geld kosten, maar als iedereen zijn mond vol heeft over het milieu, moeten we er ook iets voor over hebben. We moeten natuurlijk het milieu sparen, maarerwei voorzorgen, met de beide benen op de grond te blijven staan en niet het on mogelijke eisen", vindt me-, vrouw V. d. Weele. We zijn bij de bus. Hij staat er nog, al ronkt de motor veelbelo vend. Meteen grote zwaai neemt ze afscheid. „Ik ga op de terug weg nog eens even hier en daar een kijkje in de polder nemen", roept ze me toe en duikt de eend weer in. Steunend zet de bus zich in beweging. (Van onze pop-medewerker) Sinds de komst van zanger Harm Geensen lijkt de Terneu- zense formatie Link wat meer erkenning in Zeeuwse popkrin gen te krijgen. De groep bestond voor de komst van Geensen we liswaar al een tijdje, maar heeft toch nooit die roem in popkrin gen gekregen zoals men die wen ste. Op het „Eigen Bodem Festi val" leek de naam Link echter voorgoed een plaats tussen er kende popgroepen te hebben bemachtigd. Alleen al wat be treft repertoirekeus leek de groep al de goede weg te zijn in geslagen. Link pretendeert a-commerciele muziek te spelen, maar toch lijkt het moeilijk voor de groep te ontkomen aan in vloeden uit de Randy Newman, Van Morrison, Allman Brothers en David Gates-sfeer. De muziek van Link is van ei gen makelij. De Link-leden houden van eigen inbreng en vooral de invloeden van solisten zorgen ervoor dat de muziek een even er geheel eigen karakter draagt. Een optreden van Link is dan ook iedere keer weer anders. De muziek van Link verkeert echter nog steeds in een ontwikkelings stadium, maar nu al heeft de groep een eigen identiteit die ga rant staat voor verantwoorde pop-muziek. Dat concurreren met be roepsmusici nog altijd een onbe gonnen zaak is kwam tijdens het onlangs gehouden concert van Earth and Fire in Terneuzen nog eens aan het licht. Link ,dat in het voorpro gramma stond viel tussen de nog maar voor de helft opgestelde installatie van Earth and Fire in het niets. Ondanks het enthou siaste spel van Link leek de Zeeuwse groep al bij voorbaat verloren. Maar het pleit voor de leden van Link dat zij niet geïr riteerd raakten door dit voor hen frustrerende gedoe. Het pop-volkje was het echter na afloop er duidelijk over eens dat het enthousiasme het duide lijk had gewonnen van het on geïnspireerde, arrogante, com merciële Earth and Fire. Van dag tot dag Donderdag 22 mei 20.30 uur Zuidlandtheater Terneuzen Publiekstheater met „De goede mens van Sezuan". (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Als het een beetje meezit dan komt er in Sas van Gent een kinderboerderij. Sas Promotion, een club die zich ten doel stelt het image van Sas van Gent te verbeteren, gaat binnen een dag of veertien afge ronde plannen voor een derge lijk project aan de gemeente voorleggen. Sas Promotion wil als terrein voor de kinderboerderij een stuk grond in de wijk Sint Albert kie zen. Met een kinderboerderij zou de wijk volgens woorvoer- der R. van Tol van Sas Promo tion, wat aanzien betreft heel wat opkanppen. Om de kinder boerderij op langere termijn te gaan runnen wil Sas Promotion Sasse bejaarden met liefde voor dieren inschakelen. Een scène uit De Goede Mens van Sezuan met rechts Annet Nieuwenhuijzen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - In café bistro „Den Engel" vindt aan staande zondagavond (Eerste Pinksterdag) een jazz- en bluessession plaats. Jaap den Doelder, uitbater van „Den Engel" heeft al vaker laten we ten dat hij vindt, dat erop zon dagavond in Terneuzen vrij wel niets te doen is. Al enige tijd speurt Jaap muzikanten die in zijn kroeg tegen een ge-, ringe vergoeding de zondaga vond wat zouden willen opvro lijken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De recensen ten van de landelijke dagbladen waren indertijd bij de première van Brecht's „De Goede mens van Sezuan", gespeeld door het Rotterdamse Publiekstheater, niet onverdeeld enthousiast. W. Boswinkel zette boven zijn ver haaltje in de NRC de kop „Hechte en doordachte Brecht bij het Publiekstheater". Ter wijl Jan-Paul Bresser zijn over peinzing in de Volkskrant be sluit met een genietbaar stuk theater, waarbinnen Brecht zelf toch hoofdzakelijk een buitenstaander is gebleven. En dat maakt deze voorstelling van het Publiekstheater achte raf toch tot een teleurstellende ervaring". Alleen al om eens te kijken wie van de heren het beste heeft op gelet tijdens de première, zou je naar „De Goede Mens van Se zuan" kunnen gaan kijken, wanneer het stuk op donderdag 22 mei in het Zuidlandtheater in Temeuzen staat. Dat het een boeiende voorstelling zal zijn, is duidelijk. Want iedereen roemde de inzet en het spel van de acteurs en met name was men vol bewondering voor de hoofd rolspeelster Annet Nieuwen- huyze. Bertold Brecht stelt in zijn 1 „Goede Mens van Sezuan" het probleem van het goed en het kwaad aan de orde. Aan het eind van het stuk vraagt de centrale figuur aan de goden, waarom het kwade zo vaak beloond lijkt te worden en het goede bestraft. In de daarop volgende epiloog, die door een van de acteurs wordt uitgesproken, wordt de vraag gesteld hoe uit dit pro bleem van goed en kwaad moe ten komen. Is de oplossing een andere wereld of ligt het aan de mensen? Of aan de goden? Die vraag blijft huiswerk voor het publiek; Brecht beantwoordt hem niet. Deze uitvoering van „De Goede Mens van Sezuan" van het Publiekstheater werd gere gisseerd door Hans Croiset. Naast Annet Nieuwenhuyze spelen Hans Boswinkel, Jérome Reehuis en Eric Schneider een belangrijke rol. De muziek is van Paul Dessau en wordt uitge voerd door Peter Bark piano) en Mart Benders (fluit). De Goede Mens van Sezuan is de laatste voorstelling van UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen voor dit seizoen. Volgende week kij ken we op dit afgelopen seizoen even terug en werpen we ook vast een blik in het komende 1. Guitar King - Hank the knife and the Jets; 2. House for sale - Lucifer; 3. Love is all - Roger Clover and Guests; 4. Make me smile - Steve Harley and Cock ney Rebel. Tip: Only time will tell - Earth and Fire. De session van aanstaande zondag is een eerste resultaat. Gert de Meyer, Karei Butler, Dennis Ollebek, Freddy van Poecke en de Duitse accor deonist Harry hebben in ieder geval al hun medewerking toegezegd. Wie zich verder in staat voelt om wat jazz en blues mee te spelen is zonda gavond met zijn instrument welkom in „Den Engel". De aanvang is om een uur of ne gen. De groep Link tijdens een optreden in het Zuidlandtheater in Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10