GEVANGENISSTRAF 25 GELDEN PER DAG Duitsland-Nederland rechtstreeks op tv In de rij bij gemeenten om onderhoudssubsidie VS-mariniers naar Thailand VANDAAG INTERPELLATIE België pompt 700 miljoen in economie Voortbestaan vliegveld M.-Zeeland onwaar schijnlijk r t Bejaardenpaspoort voor 1 september Grote Russische belangstelling MISS CINEMA 1975 laximaal 14 d_gen omzetting Leven dit jaar bijna 4% duurder NA ENTERING SCHIP Weer vrachtwagen gestolen in Noord-Italië VERZWARING Kamer op bres voor kleine ziekenhuizen MASSA WERK STEMBUS GROTER Pauw vliegt door ruit in Clinge PINKSTER- PRIJSVRAAG K111 Dr. VV. A.J. M. Harkx facteur: L. Leijendekker .(jp. en administratie-adres: straat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 20 ojmer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Mtraat 16, Breda. DONDERDAG 15 MEI 1975 \0 VRUE ZEEUW 27e jaargang No. 7655 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Om het probleem van de veel te lange ichttijden te verlichten wil staatssecretaris Glastra van ion (Justitie) bevorderen dat lopende vonnissen voor per hat vrijheidsstraffen betreft die nog niet ten uitvoer gelegd worden omgezet in geldboetes. Daartoe be idt hij een collectief gratiebesluit voor. Het zal gelden vonnissen die vóór 1 januari 1975 onherroepelijk zijn worden. )e maatregel waarover rechtelijke macht nog ad- i moet uitbrengen zal té™lopende vonnissen van 14 gen of minder wordt de Ijkeidsstraf omgezet in een Idboete, berekend naar f 25 rdag (dus maximaal 350.-); j lopende vonnissen van r dan 14 dagen worden 14 in omgeret in een geldiboe- (vari f 350,-. "ij niet-betaling van de -.te vervalt de omzetting en 1 de straf alsnog uitgezeten ten worden. Jaatssecretaria Glastra van wenet de maatregel in opzicht te beschouwen een begunstiging hoewel juridische vormgeving -edwonigen die van gra- ring moet zijn. ..In wezen "door deze maatregel bet angen: wezen in zijn :,d De maatregel is uit geboren. Er is een onaan- -dbare achterstand in het uitvoer leggen van vonnis- Als we niets doen duurt achterstand nog zeker jaar voort. In totaal "hten nog rond 6000 veroor- veranderlljk Maximumtemperatuur: twaalf graden (kust), zeventien graden (land). stad en streek Sportveldenplan voor Cadzand Pagina 3 Ontplofte fabriek ver dwijnt misschien Pagina 5 binnen- en buitenland Kissingers positie door Israëlisch boek bedreigd Pagina 9 Unilever meent dat winststijging vér boven de inflatiegraad moet uitgaan Pagina 12 sport Thijs fase wint koers in Hulst Pagina 13 be kleine stem Flappie kwam toch Het Prcus in Pagina 14 radio en televisie Telefoonlijnen worden te duur voor de omroep Pagina 15 merijn: ri 1975 onherroepelijk gewor den zijn. de wachttijd niet 2» lang zal zijn. Lang moeten wachten op uitvoering van de straf is op zichzelf een Etraf- verzwaring". (Van onze sportredactie) BUSSUM Zaterdag zenden NOS-tv en NOS-radio een rechtstreekse verslag uit van de voetbalinterland lVest- Duitsland Nederland in Frankfort. De televisfie, met als commentator Herman Kuiphof, zendt uit van 15.55 tot 17.45 uur op Nederland 1. Het radio verslag, te geven door Heinze Bakker en Dick van Rijn, is van 16.00 tot 17.45 uur te horen via Hilversum 3. Aan het einde van het avondprogramma op Neder land 1 van donderdag brengt de NOS-tv van 23.15 tot 23.33 uur een samenvatting van de KNVB-bekerfinale tussen FC Twente en FC Den Haag. Die finale wordt gespeeld in het Feyenoordstadion. Commentator is Herman Kuiphof. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister van Doorn (CRM) vertrouwt erop dat alle gemeenten in staat zijn vóór 1 september het be- j aardenpaspoort uit te geven- De kosten van het paspoort zullen nergens hoger zijn dan f 6,50 en eenmalig worden ge heven. Het paspoort zal vanaf X december a_s. kunnen wor den gebruikt. Met de N.S. wordt nog over leg gevoerd over de mogelijk heid het paspoort niet alleen voor bus en tram, maar ook voor de trein te laten gelden. Vooralsnog is de NS van plan het eigen 65-plussysteem te handhaven. Uitbreiding van het treinvervoer zou 10 tot 17 miljoen gulden extra kosten. Het ijejaardenpaspoort kost CRM al 22 miljoen. Enter-i prijs deelden tot vrijheidsstraffen op uitvoering van het vonnis. De gemiddelde wachttijd be draagt 10 tot 11 maanden. Na omzetting van de vrijheids straf in geldboetes denk ik dat de wachttijden gemiddeld nog 7 a 8 maanden zullen zijn. Dat is niet abnormaal lang". De maatregel zal betreikiking heb ben op rond 5000 gevallen. Overigens wees de staatsse cretaris erop, dat naar zijn smaak de rechtelijke macht niet blij zal zijn met de maat regel. „De maatregel komt er tenslotte op neer, dat de strof zoals die werd opgelegd door de onafhankelijke rechter niet ten uitvoer wordt gelegd. Dit is de eerste keer in de ge schiedenis van het gevangenis wezen, maar het moet natuur lijk ook de laatste keer zijn". Aan uitbreiding of beschik baar komen van bestaande ca paciteit in de gevangenissen wordt volgens de bewindsman voortvarend gewerkt. Voor het eind van het jaar komen in Bankenbosch 160 plaatsen ex tra beschikbaar. Daarnaast 180 plaatsen in inrichtingen voor langgestraften ff-* hele probleem is eigenlijk niet een capaciteitsprobleem. Wel een personeelsprobleem. Aan wer ving en opleiding van gevan <enisDersoneel wordt hard ge werkt". Staatssecretaris Glastra van Loon ziet zelf als grootste be zwaar van de regeling dat de genen wier vonnis na 1 janua ri 1975 onherroepelijk gewor den is de gevangenisstraf niet kunnen afkopen. „Dat is een negatief effect, maar we moe ten ergens een grens trekken. De overweging daarbij is, dat voor de ten uitvoer legging van vonnissen, die na 1 janua- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het leven is dit jaar bijna 4 duurder geworden. In april gingen de kosten van levensonderhoud met 1,2% omhoog. Dit blijkt uit een overzicht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het prijsindexcijfer liep in de periode half maart - half april op van 152,7 tot 154,6. Kleding was de grootste oorzaax van de prijsstijgingen: een half procent. De prijzen van kleding stegen verhou dingsgewijs sterk, doordat vo rige maand bij de bepaling van het prijsindexcijfer alleen rekening werd gehouden met zomerkleding. In maart j.l. moest rekening gehouden wor den met winter- en zomerkle ding Deze pakketwisseling veroorzaakte een stijging van 4Ook werden in april groenten en fruit, vlees en zuivelprodukten duurder. Ook gingen het- onderhoud van wo ningen, bloemen en planten in prijs omhoog met daarnaast hogere vakantietarieven in binnen- en buitenland, duur dere auto's en briefport. Aard appelen, koffie en margarine werden goedkoper. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA/MIDDELBURG Nog voordat de bezitters van een eigen huis dat aan onderhoud toe is nog één cent premie hebben kunnen beuren, is er al grote dei ning over de regeling ontstaan. Vanmiddag zal liet Tweede- Kamerlid mevrouw Van Vcenendaal-van Meggelen van DS '70 staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting aan de tand voelen over de uitvoering van de subsidieregeling voor het woningonderhoud. Russische bezoekers staan schouder aan schouder op het dek van het Amerikaan se marinefregat USS Leahy In de haven van Leningrad. Russische matrozen moesten een afzetting vormen om de enorme toeloop tijdens dit Amerikaanse bezoek ,aan Rusland in toom te houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gehele Tweede Kamer neemt het op voor de kleine algemene zie kenhuizen. Gistermiddag tijdens de stemming over de moties, vo rige week ingediend bij het Kamerdebat over de struc tuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks, sprak de Kamer met algemene stemmen uit dat ziekenhuis planning op basis van vier bedden per 1.000 inwoners (nu 5,6) met bij voorbaat de slui ting van kleine ziekenhuizen tot gevolg mag hebben. De uitspraak geschiedde door het aannemen van de desbetref fende motie Aarts (KVP). De Kamer drong er (via een aanvaarde motie-Drees) bij Hendriks ook op aan de posi tie en de rechten van de pa tiënt in ziekenhuis en psychia trische inrichting te verbete ren. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TOKIO In verband met de .entering van het Amerikaanse koop vaardijschip de Mayaguez door een Cambodjaans marineschip zullen 150 Amerikaanse mari niers van de Amerikaanse ba sis Subic Bay op de Filippij nen worden overgehracht naar de Amerikaanse basis Utapao in Thailand. Een bataljon ma riniers op Okinawa is in staat van paraatheid gebracht. Het Japanse persbureau Kyodo had eerder bericht dat duizend mariniers op Okinawa op dracht hadden gekregen naar Thailand te gaan wegens het opbrengen van de Mayaguez. Amerikaanse verkennings vliegtuigen hebben vastgesteld dat de Mayaguez voor anker is gegaan bij het eiland Koh Tanig, 30 mijl uit de kust van Cambodja. Maandag verklaar de de woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, dat de Mayaguez was opgebracht naar de Cambodjaanse haven Kompon-g Som- President Ford probeert (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische sociaal-economische „kernkabi net" heeft besloten de Belgi sche economie een injectie te geven van 700 miljoen gulden. Het is een maatregel in het kader van de werkloosheids bestrijding. Het parlement zal goedkeu ring worden gevraagd de le ningsmogelijkheden van de Belgische spoorwegen met 560 miljoen gulden te verhogen. In Vlaanderen zowel als Wallonië zial de metaalverwerkende in- 'dustrie van d-eze maatregel profiteren. Men hoopt op die manier enkele duizenden men sen aan het wenk te houden of opieuw werk te verschaffen. Volgens de Belgische minister van verkeer. Jos Chabert, zal deze maatregel geen verhoging van de s|X>orwegtarieven tot gevoLg hebben. Het „kernkabinet" heeft voorts besloten dat de Belgi sche RTT (het staatsbedrijf voor telefoon en telegrafie) voor een waarde van 140 mil joen gulden meer mag investe ren. Als gevolg van die maat regel zou binnen korte tijd de achterstand bij het plaatsen van telefoontoestellen aanzien lijk verminderd kunnen wor de. Tevens bevordert ze de werkgelegenheid. Ook de Bel gische middenstanders, die op 11 juni a.s. een daig stallen om te protesteren tegen de hoge lasten die de regering hun op legt, kunnen binnenkort op steunmaatregelen rekenen. Welke dat zullen zijn, moet nog worden uitgedokterd. langs diplomatieke kanalen te bewerkstelligen dat de Cam- bodjanen het 10.000 ton me tende vrachtschip vrijgeven. Algemeen wordt aangenomen dat de besprekingen via Pe king lopen, waar de Amerika nen een verbindingsbureau hebben en waar ook Cambodja over goede contacten be schikt. De Chinese vice-premier Tentg Hsiao Ping zei dinsdag in Parijs niets te weten over een mogelijke bemiddeling van Peking. In antwoord op vragen van journalisten zei Teng dat China „niets kan doen" als de Verenigde Staten zouden besluiten militair op te treden tegen Cambodja om de Mayaguez vrij te krijgen. „Er is niets dat China zou kunnen doen", aldus Teng. De Mayaguez, met een la ding lichte wapens en 39 Amerikaanse bemanningsleden aan boord, werd maandag op 60 mijl uit de Cambodjaanse kust geënterd door Cambod jaanse oorlogsschepen. Presi dent Ford betitelde de actie als „zeeroverij" en waar schuwde Cambodja voor de „ernstige gevolgen" als het koopvaardijschip niet onmid dellijk zou worden vrijgege ven. Schepen van de Amerf kaanse zevende vloot, waaron der het vliegdeksohip Coral Sea, zijn op weg naar de golf van Thailand. De premier van Thailand, Kukrit Pramoj, heeft ver klaard dat Amerikaanse basis sen in Thailand niet gebruikt mogen worden voor geweldda dige acties, gericht op de vrijga ve van de Mayaguez. Woord voerder Nessen wilde niet zeg gen of president Ford militaire acties tegen Cambodja over weegt, maar voorlopig schijnt Washington te proberen het incident via diplomatieke ka nalen op te lossen Op alle gemeentehuizen heeft men 't gevoel dat het storm zal lopen van de aan vragers, terwijl hel beschikba re bedrag litig miljoen voor het he .e and maar beperkt ÜA Bovendien zal mor gen nog moeten blijken of het aantal formulieren op alle raadhuizen wel voldoende is. Wie het eerst komt, het eerst maait, lijkt het doorslaggeven de richtsnoer van de regeling te zijn. Er zijn een paar grote onbe kenden in het spel: niemand weet hoe de provinciale direc ties van Volkshuisvesting de aanvragen zullen behandelen, want de daartoe door het mi nisterie gegeven richtlijnen zijn intern en bovendien is niet bekendgemaakt hoe de tachtiig miljoen over de pro vincies verdeeld zijn. Alleen al in Den Haag zijn er 27.000 huiseigenaren die voor subsidie in aanmerking 'komen. Dat belooft wat als men rekent dat het herstel van funderingen, vloeren, wanden, plafons, gevels, da ken, kozijnen, ramen, deuren, trappen, sahoorstenen, goten, schilder- en stukadoorswerk, gas- en elektrische leidingen, rioleringen, sanitaire en keu- keiiinriahtinigen subsidiabel zijn. De verwachtingen over het aantal aanvragers zijn zo hoog gespannen, dat sommige ge- meenden extra maatregelen hebben getroffen. Zo zal in Arnhem het stadhuis donder dagochtend al om halfacht open zijn voor het afhalen van de formulieren. In Rotterdam (toeft men voor alle belangstellenden ge lijke kansen willen scheppen. Daar kan ieder die voor de prem-ie in aanmerking denkt te komen zijn aanmelding op het hoofdpostkantoor of op de secretarieën van de deelge meenten of de hulpsecretarie- ën in een stembus deponeren- 's Avonds zal bij loting beslist worden wie een formulier krijgt toegestuurd en hdj heeft het dan binnen 24 uur in huis. De verwachtingen aangaan de de belangstelling zijn over al hoog gespannen, en uiter aard vooral in de gemeenten met een groot eigenwoningbe- zit, doordat in de voorbije da gen heel wat verzoeken om informatie en zelfs al om de (nog niet aanwezige) formu lieren zijn binnengekomen. De belangstelling lijkt gro ter te worden dan voor de premies voor warmte-isolatie van woningen, waarvoor vorig jaar een regeling is uitgeko men. Dat is overigens begrij pelijk, want de regeling voor woningonderhoud is gunstiger en het totale subsidiebedrag is groter. (Vervolg op pag. 9) (Van onze correspondent) CLINGE Met veel gerinkel van glaswerk is in Clinge een pauw door de ruit van een kruide nierswinkel gevlogen. Na zijn doorbraak dooi de 8 millimeter dikke ruit zette de pauw zijn tocht voort naar het kaasvek In de winkel. Toen door het lawaai opgeschrikte buurtbewo ners het dier vonden, had het al een flink stuk kaas verorberd. Overal in de winkel bevonden zich glasscherven en splinters. De eigenaar van de pauw bij wie het beest was uitgebroken is ver zekerd tegen dit aoort schadegevallen. TURIJN (AFP) In liet Noorditaliaanse Regoledo is in de nacht van maandag op dinsdag de 74ste Nederlandse vrachtwagen gestolen. De chauffeur van de wagen werd overvallen, toen hij in de cabine lag te slapen. Drie gewapende overvallers bonden hem daarop aan een boom vast. De wagen was eigendom van Lou van Haren uit Weurt bij Nijmegen en was geladen met 28 geslachte kalveren. van onze adverteerders Vandaag treft U in ons blad een aantal adver tentiepagina's aan, die openen met de kop „Pinksterprijsvraag van onze adverteerders" Als U de advertenties, die op deze pagina's voorko men, goed hebt gelezen en in U hebt opgenomen, bewaar dan de pagina's goed en gooi er niet een van weg, want In hef dagblad De Stem van morgen leest U wat U om tot de oplossing van de prijsvraag te komen, met deze pagina's moet doen. De prijzenlijst treft u van daag elders in dit blad aan. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Het ziet ernaar uit dat het vliegveld Midden-Zeeland gaat verdwij nen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn niet bereid aan de Provinciale Staten een nieuw voorstel voor te leggen om meer subsidie le geven voor het vliegveld Midden- Zeeland. Het bedrijfsleven wil niet de resterende tekorten dekken en diverse gemeenten ■willen er geen geld meer in stoppen. Het standpunt van G.S. werd gisteren meegedeeld door gedeputeerde A.J. Ka- land als reactie op de brief, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland onlangs over dit onderwerp geschreven heeft aan het provinciaal be stuur. Zoals bekend deelde de Ka mer van Koophandel in haar brief mee, dat het bedrijfsle ven niet bereid bleek te zijn het gat op te vullen, dat in de exploitatie van het vliegveld was ontstaan doordat een aan tal gemeenten de subsidie kraan hadden dichtgedraaid. „Als gemeenten en bedrijfs leven niet bereid zijn tot steun, dan moeten ze het maar weten. Dan gaat het vliegveld dicht", was het letterlijke commentaar van gedeputeerde Kaland. Naar zijn oordeel deed de provincie genoeg voor de instandhouding' van het Midden-Zeeuwse vlieg veld. Gedeputeerde Staten zullen Provinciale Staten en andere subsidiënten van deze laatste ontwikkeling op de hoogte stellen. „Komt er van een of andere kant nog een initiatief, dan zien we dat wel", aldus de heer Kaland die eraan toe voegde dat van de zijde van G.S. geen nieuwe Initiatieven meer te verwachten zijn. De 24-jarige Sylvia Grunenwald uit Straatsburg is ter gelegenheid van het 28e Internationale Filmfestival v«ti Cannes tot Miss Cinema gekozen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1